De ergernis van een heer van stand PZC In sommige dorpen is een auto onmisbaar geworden 'Onderhandelingen' tussen Israël en Syrië hebben smalle basis Stem des Volks opinie Frits Bolkestein veroorzaakt relletje om niet van te smullen Verkopen hasjcontainer is meewerken aan misdrijf Straks op reis? Nu naar de ANWB JaniMQ DINSDAG 27 JUNI 1995 door Wilfred Scholten Het is maandag en weer eens Bolkesteindag. Buiten is het 25 graden en de terrassen zitten bomvol. Binnen is het koel en doodstil in de wandel gangen van het Tweede Kamer gebouw. Slechts twee weinig opwindende vergaderingen vinden plaats. Als even na 10 uur een ANP-be- rieht op het 'net' verschijnt dat WD-leider Bolkestein oud- CPN'ers vergelijkt met ex- NSB'ers, wordt de pers gealar meerd. Actie! Omstreden uit spraken van de liberale leider in een interview dat pas woensdag hoort te verschijnen - dat is nieuws. De landerige zomerdag verdwijnt als sneeuw voor de zon. En zo komt het hele Haagse cir cus van actie en reactie weer op gang. Een 'achterhoedegevecht' en 'opgerichte stemmingmake rij' roept fractieleider Rosen- möller van GroenLinks vanaf een toegefaxt persbericht. An deren zijn terughoudender of reageren bewust helemaal niet, wijs geworden na de zoveelste uitlating van Bolkestein waar achteraf weinig concreets mee te doen viel. Niet onverstandig, want wat heeft de Grote Roer ganger nu eigenlijk deze keer ge zegd? Propagandist In het zeer leesbare en verder luchtige interview in weekblad de Nieuwe Revu. krijgt Bolke stein de vraag voorgelegd wat zijn grootste 'misstap' in zijn po litieke leven is geweest. Bolke stein hoeft niet lang na te den ken: als minister is hij ooit ak koord gegaan met het geven van een lintje aan de filmer Joris Ivens. „Die man was een pur sang communist, een propagan dist van een onmenselijk stel sel". De spijt zit diep, want de WD'er heeft gehoord dat er bin nenkort een postzegel van de man verschijnt „Als ik de kans krijg, ga ik die postzegel tegen houden. Daar ga ik tijd voor vrij maken". Vervolgens dendert de op dreef gekomen liberale voorman door. „Ik vind dat de mensen die in Nederland het communisme ac tief hebben ondersteund - door voor de Waarheid te schrijven of lid van de CPN zijn - onvoldoen de rekenschap is gevraagd". Vervolgens vallen de namen van Middelburg, Lange Geere 26. Terneuzen, Markt 11-13. van onze correspondent in Tel Aviv Ad Bloemendaal Na een lange impasse hervat ten vandaag in Washington de hoogste militairen van Israël en Syrië hun besprekingen over veiligheidsaspecten van een toekomstige vredesregeling. De Amerikanen zijn opmerkelijk optimistisch. Minister van bui tenlandse zaken Warren Christopher zou tijdens zijn jongste bezoeken aan Damascus de indruk hebben gekregen dat de Syrische president Assad nu echt bereid is vrede met zijn aartsvijand een kans te geven. Israëlische onderhandelaars denken binnen een maand of twee te weten of Christophers optimisme gerechtvaardigd is. Voorlopig nemen ze, net als de Syriërs, een afwachtende hou ding aan. „We kunnen niet zeggen dat er op enig belangrijk of specifiek punt overeenstemming is be reikt. Wat de veiligheidsregelin gen betreft, zijn we het eens over niet meer dan een paar zaken van algemene aard", zei deze week de Syrische vice-president, Abdelhalim Khaddam. En dat vormt aan de vooravond van de nieuwe overlegronde een realis tische samenvatting van de si tuatie. Dat Israël zijn chef van de gene rale staf, Amnon Shachak, laat onderhandelen met diens Syri sche collega, Hikmat Shehabi, is aan het thuisfront een omstre den zaak. De Likud en andere oppositiepartijen menen dat ho ge militairen zich niet moeten bemoeien met wat ze zien als een politiek gemotiveerde uitver koop van grondgebied aan presi dent Hafez al-Assad. 'Samenzwering' „Stuur stafchef Amnon Sha chak niet naar Washington om uw smerige zaakjes op te knap pen", was het advies van Likud- afgevaardigde Uzi Landau aan premier Rabin. „De regering zweert samen om het leger bij haar politieke en diplomatieke proces te betrekken. Op die ma nier wil ze de gifpil voor het Is raëlische volk vergulden", zei hij ook. De stemming in de opposi tie is er niet beter op geworden na de raketbeschietingen dooi de Hezbollah op het noorden van Israël, waarbij afgelopen vrijdag een Fransman om het le ven kwam. Daar kwamen dan het afgelopen weekeinde nog de onlusten bij in Nabloes en de strook van Gaza. De Israëlische regering heeft be sloten de adviezen van de Likud Waslijst twee oud-CPN'ers. De GPD-co- lumnist en docent journalistiek Gijs Schreuders en Ina Brouwer, de laatste lijsttrekker van de in 1989 opgeheven CPN. Zij heeft volgens de VVD-leider nog aan de zijde van oudleider Marcus Bakker 'georeerd'. Momenteel is ze topambtenaar op Sociale Za ken, belast met emancipatiebe leid. Bolkestein begrijpt niet dat „lieden die zoiets op him gewe ten hebben, weer volop aan de bak komen". Twee maten En dan komt de passage die de meeste commotie veroorzaakt. „Terwijl de mensen die ook maar een klein beetje met de NSB te maken hebben gehad - maar verder niets hebben ge daan - hun hele verdere leven er op worden aangekeken". De WD'er vindt dat „meten met twee maten. Ik besef dat het een beladen vergelijking is, maar ik trek hem niet terug. Stalin heeft ettelijke miljoenen slachtoffers meer onder de eigen burgerbe volking gemaakt dan Hitler. In de strijd tegen het Russische volk werden de communistische despoten lange tijd gesteund door westerse intellectuelen. Ik pleit er niet voor ex-CPN'ers een schrijfverbod of beroepsverbod op te leggen, maar ik vind het moeilijk verteerbaar dat die mensen er verdomd makkelijk - té makkelijk - vantussen zijn ge komen". Heksenjacht Na zoveel verbaal geweld past een nadenkende stilte. Wat Bol kestein zegt lijkt op het eerste gezicht ernstig. Maar na enige nauwgezette tekstanalyse blijft er van de manmoedigheid wei nig over. De WD-politicus wil niets, eist niets en vraagt niets - hij vindt alleen maar. Dat wordt nog eens bevestigd door een medewerkster van de WD-voorlichting, die desge vraagd laat weten wat voor be doeling Bolkestein in hemels naam met deze filipica heeft. „Hij wil hier absoluut geen hek senjacht mee ontketenen. Bol kestein wilde gewoon zijn erge- nis over deze kwestie eens kwijt. Dat is nu gebeurd en daarmee is het over. O ja, zondag gaat hij voor de VPRO-televisie nog in op de zaak-Ivens". Nu het puur emotionele motief boven tafel is, blijft over dat op merkingen on-historisch en ui termate grievend zijn voor be trokkenen. Dat juist de voorma lige CPN - in de Tweede Wereld oorlog een bron van verzet tegen de nazi's - wordt vergeleken met de collaborerende NSB doet pijn. Zoals Paul Rosenmöller stelt: „Zo'n vergelijking slaat nergens op. Op deze manier zwengelt Bolkestein geen dis cussies aan, maar beschuldigt hij ten onrechte hele groepen on schuldige mensen". Harkerig Bolkestein in karakteristieke pose achter de interruptiemicrofoon in de Tweede Kamer. foto GPD De WD-leider slaat de plank daarnaast volledig mis als het om de Ivens-postzegel gaat, die hij tegen wil houden. De zegel is er al - en dat zou deze heer van stand die altijd suggereert zo veel feeling te hebben met de 'ge wone' zegellikkende kiezer, toch moeten weten. Bovendien gebruikt Bolkestein een jammerlijk slecht voorbeeld als het gaat om ex-communisten die geen enkele rekenschap over hun verleden hebben gegeven. Van Gijs Schreuders verscheen een paar jaar geleden een uitvoe rig en behoorlijk kritisch zelfon derzoek onder de niet mis te ver stane titel 'De man die faalde'. De boeken verslindende intel lectueel Bolkestein moet van dat geschrift toch wel eens ge hoord hebben? In ieder geval moet dit ego-document hem als muziek in de oren klinken. En wat Ina Brouwer betreft: ze hebben samen nog in de Kamer gezeten, waarom heeft Bolke stein haar toen niet eens uitge daagd over haar gedrag als dat zo schandelijk was zoals de libe raal nu suggereert? Trouwens, ook Marcus Bakker was een col lega van Bolkestein en goed van de tongriem gesneden. Het lijkt er sterk op dat de toen nog har kerig, stijve (Bolkestein over zichzelf) en hakkelende WD'er het debat met hem toentertijd niet aandurfde. Zo loopt de maandag langzaam ten einde. Aan het eind van de middag zoekt de pers ook de ter rassen maar eens op. Na deze eendaagse rel rond Bolkestein valt er verder geen politieke ac tie meer te verwachten. De spreekwoordelijke onderbuik van de VVD heeft gesproken en daar blijft het bij. Tenzij Bolkestein vandaag bij de regeling der werkzaamheden het woord vraagt om de naam van de 'Marcus Bakker'-kamer ter discussie te stellen. Hoewel, die vermaledijde naam is drie jaar geleden door een parlemen taire commissie aan deze ruimte gehecht. Voorzitter daarvan was Annemarie Jorritsma. Momen teel minister en politica van- de VVD. te negeren. Generaal Shachak is volgens plan naar Washington gevlogen, maar heeft wel de op dracht het geweld in het Liba- nees-Israëlische grensgebied bovenaan de agenda te plaat sen. Dat zal een even voorspel bare als vruchteloze discussie opleveren. Shachak zal betogen dat Syrië de Hezbollah in be dwang moet houden. De Syriërs zullen antwoorden dat Hezbol lah een legitieme verzetsbewe ging is en dat Israël de situatie kan oplossen door de bezetting van het zuiden van Libanon op te geven. Concessies Daarna zullen de generaals over gaan tot de orde van de dag: de veiligheidsonderhandelingen. 'Onderhandelingen' is niet hele maal het juiste woord, want Sha chak en Shehabi zijn niet ge machtigd meer te doen dan het uiteenzetten en toelichten van de standpunten van hun landen. Wat is er tot nu toe bereikt? Is raël deed twee concessies. Het heeft 'in principe' ingestemd met een vermindering van zijn militaire sterkte in het noorden van het land en een wijziging van de samenstelling van de eenheden, uiteraard in ruil voor een soortgelijke Syrische stap. Bovendien houdt het niet langer vast aan zijn eis dat de terug trekkingsoperatie van de Golan een proces van vele jaren wordt. Rabin denkt nu in de orde van een jaar of drie. Assad aan an derhalfjaar Dat is de wel zeer magere basis waarop de generaals verder moeten bouwen. De agenda telt nog een waslijst onopgeloste problemen. Een van de belang rijkste is het verloop van de Is- raëlisch-Syrische grens in een si tuatie van vrede. Syrië eist een Israëlische terugtrekking tot de posities van voor de oorlog van 1967. Israël daarentegen wil dat Syrië de internationale grens er kent, die Groot-Brittannië en Frankrijk in 1923 zijn overeenge komen. In vierkante kilometers grond gebied gerekend is het verschil tussen die grenzen niet groot. Maar voor juni 1967 bezette het Syrische leger posities tot aan de waterlijn aan de noordooste lijke kant van het Meer van Gali- lea. Op grond daarvan eiste het destijds allerlei water- en vis rechten, waarvan Israël niets wilde weten. De grens van 1923 loopt zodanig dat het hele meer, inclusief de kuststrook in het noordoosten, binnen het huidige Israël valt. Witte vlekken in netten openbaar vervoer op platteland door Theo Haerkens De burger die buiten woont of in een niet al te grote stad, kan steeds min der rekenen op regelmatig en comforta bel openbaar vervoer. In het noorden van het land heeft de trein het op een aantal trajecten definitief afgelegd tegen de auto. Wie geen auto heeft, is de klos. Er komen witte vlekken in het netwerk van het openbaar vervoer, want belbus noch taxi garanderen dat iedereen overal kan komen. „Op het platteland woon je op eigen ri sico", stelt dr. F. van Dam van de universi teit in Utrecht. De geograaf promoveerde onlangs op een onderzoek naar voorzie ningen op het platteland en concludeert „dat er plaatsen komen waar je zonder auto niet meer kunt leven". Hij gaat ervan uit dat er in het buitengebied niet slechts kluizenaars wonen, maar gewone burgers voor wie het dagelijks bestaan niet tot hun dorp of wijk is beperkt. Mensen zijn flexibel, ze schikken zich naar de frequentie van het openbaar vervoer, ze houden er rekening mee dat treinen en bussen rond acht en vijf uur vaker rijden dan op de rest van de dag en in het week einde minder dan op werkdagen. „Maar het is niet zo dat het wel goed komt als we niets doen". Maatwerk „Niet ieder plekje hoeft aangesloten te zijn", meent prof. mr. dr. J. Simons, ver- voerseconoom bij de Vrije Universteit in Amsterdam. Hij accepteert dat de NS on rendabele lijnen sluit en verwacht dat het bedrijfsleven dat gat opvult met service op maat. Hij denkt aan concessies waar bedrijven iedere drie jaar opnieuw naar moeten dingen. „De overheid zegt welke verbinding ze hebben wil en wat het kos ten mag". Het bedrijf zoekt dan de meest efficiënte oplossing en doet er goed aan dat zo te organiseren dat zoveel mogelijk mensen tegelijkertijd worden vervoerd. „Tussen Amsterdam en Groningen is dat met de trein, en tussen Groningen en Win schoten met de taxi of een busje". Als voorbeeld noemt Simons ziekenhuisbe zoek voor gehandicapten. „Een slimme ondernemer zorgt ervoor dat die mensen tegelijkertijd reizen". Simons gaat ervan uit dat bedrijven el kaar opjutten en efficiënter gaan werken, waar het openbaar vervoer per saldo beter van wordt. Het zou de concurrentieslag- met de auto weer aan kunnen. Maar een trip rond middernacht naar een dorpje in Oost-Groningen acht ook Simons te veel gevraagd. „Dat is een extreem geval". Politiek S. van Keulen van reizigersorganisatie Rover spreekt ironisch van „een mooi eco nomisch verhaal". Hij laakt de politiek, die de reiziger in de kou laat staan. „Er is De buurtbus, zoals hier in het Schouwse Ouwerkerk, is een van de vele initiatieven om de gaten die het reguliere openbaar vervoer laat vallen te vullen. foto Pieter Honhoff vijftig jaar- lang niet in het spoorwegnet geïnvesteerd, geen wonder dat het niet te gen de auto op kan. Er zijn overal vier baans wegen, maar vaak is er voor de trei nen niet meer dan een enkel lijntje waar ze elkaar niet kunnen passeren". De NS gaat gebukt onder zwaardere las ten, omdat ze allerlei dingen zelf moet be talen die de automobilist afwentelt op de overheid. Als voorbeeld noemt hij de spoorwegpolitie die op het NS-budget drukt, terwijl 'Driebergen' door de over heid wordt betaald. Het stoort Van Keulen bijzonder dat het rijk zich terugtrekt uit de exploitatie van het spoorwegnet, terwijl de lagere overhe den zich daar niet mee willen bemoeien. „Ze trekken miljoenen uit voor een rond weg om dorp of stad, maar over een bus hokje wordt eindeloos gepalaverd". Dat de bus - in het geval van de Interliners - ook gebruik maakt van die rond- en snel wegen spreekt hij niet tegen. „Maar de bus van Vorden naar Zutphen doet er wel drie keer zo lang over als de trein, omdat die zo moeilijk de stad binnen kan komen". De politiek moet de hand in eigen boezem steken, vindt Rover. Dat geldt vooral voor de gemeenten, die niet verder kijken dan hun neus lang is. Maar eveneens voor de provincies, want op regionaal niveau kun nen die heel wat doen om de concurrentie positie van het openbaar vervoer te verbe teren. Het volk te Middelburg is niet tevergeefs te hoop ge lopen tegen de stiekem voorbereide plannen toi sloop van het Hofje Onder den Toren, wederopbouw voorbeeld aan de voet van de Lange Jan. Een meerder heid van de gemeenteraad staat na veel gekrakeel ach ter plaatsing van de 50 jaar oude huizen op de rijksmo numentenlijst. Als staatssecretaris A. Nuis van Cultuui daarmee instemt, heeft het hofje een bijzondere status En waarom zal de bewindsman tegen zijn? Hij heeft a een positief advies van de rijkscommissie voor de monu menten in bezit. Sloop is met beschermd etiket mindei vanzelfsprekend, alhoewel niet totaal onmogelijk. De genen die zich sterk hebben gemaakt voor behoud var het hofje doen er goed aan de komende ontwikkelingei nauwgezet te volgen. Het zal niet de eerste keer zijn da- een mede via de Stem des Volks bevochten democrati sche overwinning door listen en lagen alsnog verword' tot een nederlaag.' Er zijn politici/bestuurders die de gunstige uitslag be schouwen als een (persoonlijke) nederlaag. Als dat al zc is - in de politiek hoort geven en nemen normaal te zijn- hebben ze dat in de eerste plaats aan zichzelf te wijten Immers: de wijze waarop in deze zaak gehandeld is geeft blijk van minachting voor de gewone burger. Dij verwijt treft zowel (een deel van) het gemeentebestuur als de Woningbouwvereniging Middelburg. Deze corpo- ratie toonde geen sociaal gezicht maar profileerde Zieh en doet dat nog steeds - als Ordinaire Geldwolf. De veel al oudere bewoners van het hofje werden bijna een jaai geleden plotseling geconfronteerd met de mededeling u moet verkassen, er komen winkels. De belangen var de economie boven die van het individu. De planner waren in kleine kring allang bekend, snoefde de nament de sociaal-democratie verkozen G. B. Schoenmakers Het gemeentebestuur paste onder aanvoering van de liberale J. C. van Dijk-Sturm een overval-tactiek toe, ir de veronderstelling dat er geen mijnenvelden op te rui men waren. De hooggetroonde Middelburgse bestuur ders verslikten zich in het gezonde verstand van hur inwoners. Over afstand bestuurder-burger gesproken! Uit een enquête die de PZC onder de Middelburgert hield bleek dat driekwart tegen sloop van het hofje was, Een niet te verwaarlozen signaal. Formeel handelt een raadslid zonder last of ruggespraak - het is vanwege be houd van het politieke leven wel zo verstandig terdege rekening te houden met de volkswil. Dat is uiteindelijk ook gebeurd, al hoedden de dames en heren in de raads zaal zich ervoor een rechtstreekse relatie te leggen met Vox populi. De raadsleden die eerst voor en uiteindelijk tegen sloop van het hofje waren, verdienen toch eer pluim. Het valt in de Zeeuwse verhoudingen, waar nog altoos een benepen politieke sfeer walmt, niet mee te rug te komen op een eerder ingenomen standpunt. Luis teren naar de burgers, feiten en argumenten herijken er vervolgens zonodig een nieuw besluit nemen: dat is sier lijke politiek. Het besluit over het hofje wordt overigens overscha duwd door de opstelling van D66, kampioen in het niet doorhakken van knopen. Niet slopen, maar ook niet wo nen - vestig er winkeltjes in: typisch D66. Geen echte keuzen durven maken en altijd op zoek naar het ultieme compromis - zelf noemen ze het 'redelijk alternatief - dat niemand echt tevreden stelt. Hofjes hebben een woonfunctie, ze zijn niet bedoeld voor neringdoenden. Wanneer de huizen minder geschikt zijn voor ouderen- zoals de woningbouwvereniging beweert - kunnen er anderen worden gehuisvest. De hoofdstedelijke affaire maakt duidelijk dat burgers minder gemakkelijk over zich laten lopen dan menig bestuurder veronderstelt. Het is een les die ook opduikt in de massale protesten tegen vestiging van varkensmesterijen, de drugsover last in de Zeeuwse steden en tegen te grote toeristische drukte in het hoogseizoen. Of de verantwoordelijke ge kozen bestuurders ervan leren? Door een olifantehuid is niet eenvoudig heen te dringen. Het verhandelen van hasjcontainers is strafbaar. Volgens Justi tie wordt verkopers van verplaatsbare ruimten waarin canna bis kan worden gekweekt, medeplichtigheid aan een strafbaar feil of uitlokking daartoe ten laste gelegd. Twee inwoners van de gemeente Emmen richtten, zoals gemeld, on langs het bedrijf G P Containerbouw op. De eigenaren willen ver plaatsbare hasjkwekerijen aan de man brengen. Het tweetal meeni dat de verkoop legaal is. Justitie stelt echter dat als willens en we tens zaken worden verkocht die gelegenheid geven tot een misdrijf de verkopers zich blootstellen aan strafvervolging. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax; 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/'m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZG ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. I Onmisbaar voor de komende zomervakantie! Reisverzekering op maat. Voor een eenmalige verzekering of één voor meerdere vakanties per jaar. Uitte breiden met Vervangend Vervoer-dekking, al vanaf maand voor vertrek geldig. Buitenlands geld. Van de meeste landen op voorraad. En anders is het zo besteld. Telefoonkaarten. Geen gedoe meer met muntjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2