mate Uitbreiding Ritthem met Filevorming door obstakels A. Sturm Arnemuiden heeft geld voor onderhoud sportaccommodaties EENZAAMHEID 12 EEI KIST WAARVAN JE ZEEF BE SEEUÏEL HEBT, Kanttekening bij ontwerp-dorpsplan voor Hansweert D. Verhage veertig jaar bij Werkplaatsen Walcheren plager- ook op vakantie zeeland DINSDAG 27 JUNI 1995 w 14 Dorpscomité wil geleidelijke nieuwbouw van woningen Een dag zonder krant is een klok zonder klepel. OOST-SOUBURG - Geen rij- instructeur kan er meer om heen: de Lekstraat in Oost- Souburg. De gemeente VI is- singen heeft de doorgaande weg omgetoverd tot een ware behendigheidsproef. Menige automobilist kiest een andere weg nu ter hoogte van de Wes- terscheldestraat een forse drempel en twee ingewikkel de obstakels zijn neergelegd. Reden van de maatregelen is de fusie tussen de basisscho len De Belt en de H. K. van Duyvenvoordeschool, waar door veel kinderen voortaan de drukke Lekstraat moeten oversteken om het gebouw aan de Dongestraat te berei ken. De nieuwe obstakels moeten het verkeer afrem men, zodat de kinderen veilig kunnen oversteken. Behalve dat de Lekstraat nu de nodige stuurmanskant van de automobilist vergt, komt er ook een flinke dosis beleefd heid aan te pas. Op vier pun ten kunnen auto's, zeker als het om bovenmodale mid denklassers gaat, elkaar niet passeren. Wie als eerste mag gaan, moeten de automobilis ten onderling uitmaken. Op stoppingen tijdens de spitsu ren zijn daarvan het gevolg. Een half uurtje observeren laat al meer dan een handvol gevaarlijke situaties zien. Twee bestuurders troeven el kaar af in beleefdheid, zodat uiteindelijk geen van beide als eerste durft te gaan. Veel auto mobilisten geven nog snel even gas om de tegenligger voor te zijn. Een taxichauffeur ziet in de nieuwe obstakels kennelijk een uitdaging en manoeuvreert zich in volle vaart door de slalom. Een an dere auto moet bovenop de rem als een breedgeschouder de BMW brutaal voorlangs schiet. „Schriftelijke reacties hebben we nog niet gekregen", zegt F. J. C. Slager van de gemeen telijke sectie nieuwe werken. „Wel heb ik signalen gehoord van mensen die zeiden: er staan files in de Lekstraat." Volgens Slager is de gemeente niet verplicht om aan te geven wie er voorrang heeft. ,,Ik kan me best voorstellen dat men sen nu wat raar staan te kij ken, maar we proberen toch het verkeer te remmen. De weggebruiker moet zijn ver stand voorrang geven. In de praktijk is er echter altijd wel iemand die voorrang neemt." van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - De gemeente Arnemuiden is alsnog bereid geld uit te trekken voor het wegwerken van het achterstal lig onderhoud aan de sportac commodaties. Naar aanleiding van de algemene beschouwin gen op het meerjarenbeleids- plan 1996-1998 stelde het Arne- muidse college van burgemees ter en wethouders maandag voor een bedrag van 160.000 gul den in overweging te nemen. Dit bedrag is volgens een inven tarisatie van de Centrale Dienst Gemeentewerken nodig om de accommodaties up-to-date te brengen. Met dit nieuwe voor stel wil het college de onder handelingen met de verenigin gen over de overname van de ac commodaties hervatten. Het geld voor het opknappen van de accommodaties wil het dagelijks gemeentebestuur ha len uit de reserves. Volgens de berekeningen van het college blijft er 181.000 gulden over dankzij de herstructurering van de reserves in verband met de herindeling. In de eerste ronde van de onderhandelingen kon wethouder W. Bezemer deze te gemoetkoming nog niet aanbie den. Toen had hij geen zicht op de financiële meevaller. „Anno 1995 hebben we een andere si tuatie gekregen", aldus Beze mer. Project Voor de realisering van het pro ject Werf Arnemuidse Hoogaars is nog geen geld gereserveerd, herinnerde de wethouder de raad. „Maar als we het plan wil len voordragen aan de provincie zijn we verplicht om een behoor lijk ondernemersplan te overleg gen. Dat kunnen we moeilijk zonder de medewerking van de familie Meerman", merkte Beze mer op. Vorige week hadden alle fracties opmerkingen over de plannen om van de werf een toe ristische attractie te maken. Een sluiting op zondag, een verzoek van de kleine christelijke partij en, hoeft volgens de wethouder geen discussiepunt te zijn. Met een sluiting op zondag kan het plan volgens de PvdA-frac- tievoorzitter B. de Reu niets worden. Maar dit argument werd door Bezemer van tafel ge veegd. „Het wordt zo'n sterke at tractie met zoveel uitstraling, dat ook een exploitatie van zes dagen haalbaar moet zijn." „De invulling van de werf word een zaak van lange adem", vuldi wethouder J. van Belzen hen aan. Toch wil het college alvas een bedrag van vijf ton reserve ren voor de herinrichting var het havenplateau. „Methetplai van de RBOI is destijds de eer ste aanzet gezet voor de herin richting van het plateau. Als wi willen dat de nieuwe gemeenti er mee doorgaat moeten we gele reserveren", aldus Van Belzen. „Met het geld moet ook de be schoeiïng worden aangepakt Daarom is het wijs het bedragtj laten staan. We moeten onze zaakjes in orde hebben." AAGTEKERKE Geslaagd Aan de opleidin; voor Mensendieck-oefentherè peuten in Amsterdam is Eline di Visser uit Aagtekerke geslaagd voor het examen oefenthera peut Mensendieck. OUD-VOS SEMEER Wandeltocht - De wandel sportclub Vosmeer in Oud-Vos semeer houdt zaterdag 8 juli df zevende jaarlijkse zeven-doi penwandeltocht op Tholen. Ei kan individueel of in groepsvei band worden gelopen, over de ai standen 5,10,15, 30 of 50 kilome ter. De start is bij het dorpshui! De Vossenkuil in Oud-Vosse- meer. De 50-kilometerlopers vee trekken tussen 7.30 en 9.00 uui de 30-kilometerlopers tusset 9.00 en 10.00 uur en de start vooi de 5,10 en 15 kilometer is tusset 10.00 en 14.00 uur. In het een- trum van het dorp begint diezelf de dag om 13.00 uur de Ringjaar markt, waarbij onder meer df Oud-Vossemeerse blaaskapel present is. CADZAND Korenconcert - Het Kerk koor Cadzand en Sint Cecilia Sluis geven donderdag 6 juli vanaf 20.00 uur een concert in de Nederlands hervormde kerk van Cadzand. Een strijkersensem ble, twee fluitisten, een hoboïste en een organist ondersteunende koren, gedirigeerd door Ria Bukkens en Arie Karreman. 1 worden werken gezongen en ge speeld van onder anderen Bach, Haydn, Sibelius en Mendels sohn. I)e verkeersobstakels in de Souburgsc Lekstraat vormen voor veel weggebruikers een moeilijk te nemen hindernis. foto Lex de Meester van onze verslaggever RITTHEM - Ritthem moet uit breiden, maar dan wel geleide lijk en in bescheiden mate. Die mening kwam maandagavond naar voren tijdens een drukbe zochte bijeenkomst van het dorpscomité. Aanleiding is het plan van de gemeente Vlissin- gen om in de komende jaren en kele tientallen woningen te bouwen ten noorden van de Zandweg. Ook ten zuiden van de Zandweg en op de huidige lo catie van aannemingsbedrijf Poelman zijn huizen voorzien. „Wij zijn bang dat het karakter van de kern wordt aangetast", zo verwoordde een spreekster VLISSINGEN Poppenbeurs - in hotel Brit- tania aan de boulevard in Vlis- singen wordt zaterdag een pop penbeurs voor volwassenen ge houden. Te zien zijn onder meer handgemaakte miniberen van 2 cm grootte met armen en benen die kunnen bewegen. Voorts is er een collectie zogeheten exoten en worden er poppenschoenen aangeboden. Poppendokters zijn present om kapotte poppen te repareren. Wie wil weten wat zijn of haar pop waard is, kan de ze op de beurs laten taxeren. De poppenbeurs duurt van 10.30 tot 17.00 uur. Middagpauzeconcert - in de reeks middagpauzeconcerten in de Sint Jacobskerk in Vlissin- gen speelt vrijdag organist Chris Dubois uit Oostkamp (B). Het orgelconcert begint om 12.00 WESTKAPELLE Afscheid Adjunct-directri ce J. A. Francke-Groenewegen van de School met de Bijbel de Lichtstraal in Westkapelle neemt morgen, dinsdag, af scheid. Zij maakt gebruik van de vut-regeling. Mevrouw Franc ke-Groenewegen is ruim vijfen twintig jaar werkzaam geweest in het onderwijs. Ouders, oud leerlingen en overige belangstel lenden kunnen haar tijdens een receptie, die tussen 17 en 19 uur wordt gehouden op school, de hand drukken. Donderdag 29 ju ni nemen de leerlingen afscheid van 'juf Cobie'. Daarvoor is een feestprogramma opgezet met al lerlei creatieve activiteiten en 's middags een speurtocht. De gemeente en de inwoners van Ritthem zijn het erover eens dat nieuwbouw noodzakelijk is om de vergrijzing tegen te gaan en de leefbaarheid van het dorp te waarborgen. Een eerste schets laat echter alleen al bij de Zand weg bijna vijftig nieuwe wonin gen zien. Die omvang is bij de in woners van Ritthem duidelijk in het verkeerde keelgat gescho ten. „Als je al begint met vijftig huizen, dan is dat erg veel", zei de een. „Wij zijn voor woningen, maar niet zo achterlijk veel", al dus de ander. Een meerderheid van de aanwe zigen sprak zich uit voor geleide lijke bouw - enkele woningen per jaar - waarbij het behoud van het huidige dorpskarakter in het oog wordt gehouden. „Nu kun je gewoon op straat spelen, is er sociale controle en kent ie dereen iedereen. Ik heb juist daarom gekozen voor Ritthem, anders had ik net zo goed in Vlis- singen kunnen gaan wonen. We moeten dan ook per jaar bekij ken: kunnen er nog woningen bij zónder dat het karakter van de kern wordt aangetast", aldus een van de aanwezigen. Kritiek was er ook vanuit de hoek van de land- en tuinbouw. Die heeft vooral bezwaren tegen de locatie. Een melkveehouderij en een tuinderij zouden daar door nadelen ondervinden van de uitbreiding. „Ons advies luidt: als er nieuwbouw moet plaatsvinden, doe dat dan bij het kassencomplex achter de kerktoren en berg het plan van de Zandweg op", aldus een woordvoerder. Anderen zetten vraagtekens bij de 'grote vraag' naar koopwoningen in Ritthem, waarmee de gemeente zegt ge confronteerd te worden. „Hoe groot is die vraag dan? Het is al lemaal zo vaag!" Namens de gemeente benadruk te J. Francke (stadsontwikke ling) dat de locatie-Zandweg 'een van de opties' is. „Er is nog niets definitief beslist." Ook ver zette hij zich tegen de suggestie dat het de gemeente vooral om financieel gewin is te doen en dat de kavels daarom in hoog tempo worden uitgegeven. Het plan is, aldus Francke, vooral zo om vangrijk om geen grote verliezen op de grondexploitatie te lijden. „Wij zijn al lang blij als we dit budgettair neutraal kunnen la ten gebeuren." van onze verslaggever HANSWEERT - Woningbouw op een deel van de dode kanaal- arm bij Hansweert is alleen mo gelijk als dat niet strijdig is met de veiligheidsnormen voor het scheepvaartverkeer op het Ka naal door Zuid-Beveland en de Westerschelde. Of bouwplan nen aldaar haalbaar zijn, hangt af van de toepassing van deze normen voor het transport van gevaarlijke stoffen. Dat is een kanttekening die het dagelijks gemeentebestuur van Reimers- waal maakt bij het ontwerp- dorpsplan Hansweert. De interpretatie van die veilig heidszone waarin nieuwbouw verboden is, kan nadelig uitpak ken voor eventuele woningbouw op het middendeel van de ge dempte kanaalarm. Het dorps plan, opgesteld door het Middel burgse adviesbureau RBOI, richt zich echter niet louter op de gedempte kanaalarm, een ge bied waarin overigens ook een bedrijventerrein en een park zijn voorzien. Het plan gaat uit van een integrale aanpak gericht op het verbeteren van de leefbaar heid in Hansweert. Het betekent dat zowel het woonklimaat als de economische situatie, het verzorgingsniveau en de ver keerssituatie aandacht krijgen. Horeca tovert 't Zierikzeese Luitje om tot muziekpodium van onze verslaggever ZIERIKZEE - De vier samen werkende horecabedrijven aan de Nieuwe Haven in Zierikzee zullen tijdens de eerste dagen van de Deltaweek (van 26 juni tot 2 juli) 't Luitje weer inrich ten met onder meer terrassen en een podium. Zoals gebruikelijk varen de deelnemers aan de zeilwedstrijden de eerste dagen vanuit Zierikzee. Van vrijdag- tot en met zondag avond (30 juni-2 juli) is voor elke avond - van 20.00 tot 23.30 uur - een band geboekt. Dit zijn res pectievelijk Stardust, La Frea- kiënne en Remake. Zaterdag is vanaf 15.00 uur The Original Zealand Streetparade Jazzband aanwezig aan de Nieuwe Haven. Vrijdagavond en zaterdag (van af 15.00 uur) wordt het verkeer over de Nieuwe Haven omgeleid. Zo is het de bedoeling dat Hans weert een echt dorpscentrum krijgt. Op dit moment bevindt zich een open ruimte ten noor den van de Schoolstraat dat wel iets weg heeft van een plein. Het hoort min of meer bij dorpshuis Kai Munk en wordt benut als standplaats door de ambulante handel en het rijdend kantoor van het ziekenfonds. Plan is er een werkelijk herkenbaar dorps plein van te maken. Huurwoningen Wat wonen betreft staat in het dorpsplan de aanbeveling een deel van het huurwoningenbe stand te verkopen, zo mogelijk aan de zittende huurder. Aan nieuwe traditionele eengezins-1 huurwoningen bestaat in Hans weert geen behoefte meer. Aan beveling is ook een deel van de sociale huurwoningen aan te passen voor ouderen, dit met het oog op de vergrijzing en de wens van bejaarden om langer zelf standig te blijven wonen. Het dorpsplan stelt dat het 1700 zielen tellende Hansweert een actieve bevolking heeft. Er is een groot aantal verenigingen en groeperingen waarvan een aan tal gebruik maakt van het ver ouderde dorpshuis Kai Munk en het Paviljoen. De gemeente heeft plannen Kai Munk te re noveren. Economisch van belang is onder meer de uitbreiding met vier hectare in noordelijke richting van het bedrijventerrein Ka- naalweg. Zodat ook op het noor delijk stuk van de gedempte ka naalarm bedrijfsontwikkeling mogelijk is. Samen met de ge meente Kapelle werkt Reimers- waal aan de herontwikkeling van de loswal. Onderwijs De verkeerssituatie valt tè ver beteren door onder meer de plannen uit te voeren voor een dertig kilometerzone. Andere voorstellen zijn het voetpad op de dijk te verlengen en de Schoorsezeedijk af te sluiten voor autoverkeer. Ook het on derwijs krijgt aandacht. Op lan ge termijn komt het bestaan van de roomskatholieke basisschool en de openbare basisschool in gevaar. Alleen tijdige samenvoe ging tot één basisschool kan het onderwijs redden. Het ontwerp- dorpsplan staat donderdag 6 juli ter discussie tijdens de vergade ring van de commissie wonen en milieu. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Kruiningen be gint 20.00 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - Op de dag af veertig jaar geleden begon Dries Verhage bij de Werk plaatsen Walcheren met het ophalen van oud papier in Middelburg. Later hield hij zich bezig met het vlechten van matten en nu al zo'n twintig jaar draait hij fittin gen voor lampen in elkaar. Onverdroten zet hij zich nog iedere ochtend aan zijn werk. Voor zijn veertigjarig dienst verband kreeg Verhage vrij dag een Gouden Walvis, een onderscheiding van de Werk plaatsen Walcheren. Verhage (58) is geboren in Oost-Souburg en is geestelijk gehandicapt. Hij woont in het gezinsvervangend tehuis De Agaat in Middelburg en werkt nog halve dagen bij de Werk plaatsen. Per ochtend draait hij onverstoorbaar en in hoog tempo zo'n duizend fittingen in elkaar. Die fittingen gaan naar de Turnhoutse vestiging van Philips, waai- de lampen in elkaar gezet worden. De lampen worden gebruikt voor de verlichting van sportvel den en schouwburgen. De papierophaaldienst was het eerste project van de Stichting Werkplaatsen Wal cheren, die in 1955 is opge richt en dit jaar dus ook het veertigjarig bestaan viert. De 'papierploeg' bestond echter al sinds 1950 en Verhage was daar toen al bij betrokken. „Dat ging met de prikkar", vertelt Verhage. „Het was erg zwaar werk om de hele dag met zo'n kar te lopen." Nee, dan bevalt zijn huidige baan hem veel beter, zegt Ver hage. Ook al doet hij het in middels twee decennia, Ver hage heeft nog steeds veel ple zier in zijn werk. „Iets anders zou ik hier niet willen doen. Dit vind ik leuk en dit wil ik blijven doen." Nog 5 nachtjes slapen en dan is het zover (We zijn er echt aan toe). Onze zaak is dan 3 weken gesloten van maandag 3 juli t/m 24 juli Indien u wat vlees in voorraad wilt nemen, kan dat prima b.v. in vacuum verpakking of in diepvrieszakken, ook vleeswaren of worst kunnen zo prima verpakt worden en gemakkelijk. Ukesfjoutoerij VEERSESINGEL 90 - MIDDELBURG - TEL. 12343 Barbecue - Gourmet - Fonduevlees Wij verhuren ook apparatuui KOMT U MAAR! Dries Verhage hanteert de machine waarmee fittingen worden gemaakt. Voor zijn 40-jarig dienstverband bij de Werkplaatsen Walcheren ontving hij de Gouden Walvis. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 14