Nieuwe opzet zorgopleidingen Beachpop in voorbereiding PZC zeeland DINSDAG 27 JUNI 1995 2 Fort St Jacob in Axel nader onderzocht Eerste beeldentuin in Zeeuws-Vlaanderen Veel belangstelling in Tholen voor koop van huurwoningen Organisatorische en bestuurlijke opdeling in twee sub-regio's i Krabbendijks bedrijf mag versneld bouwen op terrein ie Rilland lezers schrijven kunst van onze verslaggeefster GOES - De zorgopleidingen in Zeeland, die binnen afzienbare tijd een andere vorm zullen krijgen, moeten organisato risch en bestuurlijk worden on dergebracht in twee sub-re gio's: Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland. De project groep Samenwerking en Sa menhang Gezondheidszorgon derwijs Zeeland (PSSGZ) ziet het meeste in het opgaan van in- service-opleidingen in de be staande mbo-colleges, die dan weer op subregionaal niveau een Regionaal Opleidingscen trum (ROC) kunnen vormen. Als dat niet haalbaar is kunnen zorgopleidingen altijd nog zelf standig gaan deelnemen in een ROC. De opdracht, die de PSSGZ heeft voltooid en waarvan de re sultaten zijn neergelegd in een eindrapportage, was tweeledig. De werkgroep moest bekijken op welke manier het gezond heidszorgonderwijs in Zeeland het beste kon worden georgani seerd, gegeven de veranderin gen die de sector staan te wach ten. Het is namelijk de bedoeling dat de traditionele inservice-op- leidingen zullen verdwijnen en dat scholen voor verpleegkundi gen en verzorgenden op elk ni veau onderwijs gaan bieden waarin leerlingen kunnen kiezen voor een werk- of stagecontract. Zo'n opzet staat of valt bij de deelname van het veld, want dat moet stage- en werkplaatsen bieden. Het is de bedoeling dat alle gezondheidszorg-opleidin gen - mbo-verzorgende, mbo- verpleegkundige en hbo-ver- pleegkundige - onder het minis terie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap komen te vallen. Landelijk Daarbij moest de Zeeuwse werk groep een organisatorische en bestuursstructuur ontwikkelen die landelijk toepasbaar is. De conclusie van de PSSGZ was dat zo'n structuur niet in één keer voor alle regio's met een schaartje te knippen is. Het ad vies komt neer op begeleiding van regionale verbanden via ROC's naar subregionale ver banden van zorginstellingen: ziekenhuizen, verpleeghuizen, bejaardentehuizen, zwakzinni geninternaten en de thuiszorg. Die moeten de klus voor het grootste deel samen klaren. Daarnaast moet een regionale stichting, waarin de verschillen de ROC's een adviserende func tie hebben, zich bezighouden met de grotere samenhang, met name doorstroming en kwali teit. In de eindrapportage van PSSGZ is ruim aandacht be steed aan de procesmatige as pecten die van invloed zijn ge weest op de voortgang van het experiment in Zeeland. Andere regio's in Nederland, die in de meeste gevallen bij lange na nog niet zo ver zijn, kunnen daarvan leren. van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Zo n vier- a vijfhonderd huurders in de gemeente Tholen zijn geïnte resseerd in eventuele koop van hun huis. „Dat is meer dan we hadden verwacht. We zullen in derdaad mensen moeten teleur stellen ja", zegt J. Kloet, direc teur van de Thoolse woning stichting Beter Wonen, desge vraagd. De woningstichtig wil vóór het jaar 2000 zo'n tweehonderd huurwoningen verkopen. Alle 2700 huurders hebben enkele weken geleden een schrijven over dit voornemen ontvangen, met de vraag of zij geïnteres seerd zijn. Beter Wonen heeft vrijwel nooit aan verkoop gedaan. De stijgen de huurprijzen, de gunstige ren testand om te kopen en woning marktonderzoeken vormen aan leiding tot de actie. Verwacht wordt dat er teveel eengezinswo ningen zullen komen, tegenover te weinig ouderenwoningen. De bedoeling is daarom vooral van onze verslaggever RILLAND - Dobéma Beheer bv uit Krabbendijke mag zich ves tigen op het bedrijventerrein De Poort bij Rilland. De Raad van State die deze uitspraak doet, is van oordeel dat het be drijf onevenredig veel schade lijdt als het moet wachten tot dat andere bezwaren tegen het bestemmingsplan De Poort zijn afgehandeld. Dobéma mag bou wen, waar het anders had moe ten wachten op afronding van de procedures. De onderneming kreeg destijds een perceel toegewezen van vijf duizend vierkante meter op het bedrijventerrein. Bedoeling is daarop een handelsmaatschap pij in bouwmaterialen te vesti gen. De Raad van State bleek ontvankelijk voor het gegeven dat het bedrijf op dit moment met logistieke problemen kampt omdat het op verschillen de locaties zit in het centrum van Krabbendijke. Dobéma ver oorzaakt overlast voor de omge ving en heeft in Krabbendijke zelf geen uitbreidingsmogelijk- duurdere gezinswoningen van de hand te doen. Uit welke hoek de animo vooral komt, is nog onduidelijk. Kloet: „We zijn druk bezig om dat uit de antwoorden van de mensen op te maken." Hoe eventuele selec tie zal verlopen is nog niet be kend. Wel is al duidelijk dat ook enkele huurders van bejaarden woningen hebben gereageerd, Verkoop van die woningen is, en kele uitzonderingen daargela ten wellicht, echter niet de be doeling. Geruchten Verder kreeg Beter Wonen de af gelopen weken behoorlijk wat telefoontjes van mensen met vragen over de voornemens. „Er gaan nogal wat vreemde geruch ten", zegt Kloet. Er zijn bijvoor beeld mensen die denken dat de verkoop nog slechts een formali teit is. „Zo belde er iemand die zei dat de koopprijs al bij hem binnen was. Die bleek de aan slag voor de onroerende-zaakbe- lasting te bedoelen die een maandje geleden door z'n brie venbus was gekomen." heden. Vergroting van de op slagruimte zou echter dringend noodzakelijk zijn voor het opne men van een aantal produkten in het assortiment. De onderne ming wil ook graag naar het be drijventerrein omdat het in de omgeving ligt van Krabbendij ke, de plaats waai- de meeste werknemers wonen. Motivatie De Raad van State vindt dat een dergelijke onderneming naar aard en schaal past in het ooste lijk deel van Reimerswaal, en acht het in het belang van het bedrijf dat het toegewezen per ceel in De Poort spoedig be schikbaar komt. Daarom ook wil het rechtscollege in dit geval niet wachten totdat de gehele bezwarenprocedure tegen het bestemmingsplan is afgerond. Er wordt op gewezen dat vesti ging van een handelsmaat schappij in bouwmaterialen met een omvang van vijfduizend vierkante meter strookt met de voorschriften die zijn gemaakt voor het bestemmingsplan De Poort. van onze verslaggeefster AXEL - Het fort Sint Jacob in Axel is nog steeds met myste ries omgeven. Amateur-histo rici weten zo ongeveer hoe de Spaanse verdedigingslinie er ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog heeft uitgezien. Maar of er nu een stenen soldaten- verblijf, een kruitmagazijn en een waterput op hebben ge staan? Dat weet niemand. Ar cheologisch onderzoek moét daarom uitsluitsel geven. Medewerkers van de stichting RAAP (Regionaal Archeolo gisch Archiverings Project) in Amsterdam zijn maandag be gonnen om de bodem van het pas gereconstrueerde fort op elke oneffenheid te onderzoe ken. Libeke Olsen en Joep Or- bons doen dat door via geofy sisch onderzoek meter voor meter grond te scannen met twee elektroden die de elektri sche weerstand van het terrein meten. Als dat is gebeurd, re kent het simpel ogende appa raatje met een druk op de knop nauwkeurig tot één meter diepte uit hoe hoog de weer stand is. „Komt de stroom op zijn weg door de aarde enkel zand tegen, dan is de weer stand laag. Stuit hij op resten van stenen, dan is de weer stand hoger", doet Orbons ver slag. Onderwijl is hun collega, ar cheoloog Richard Exaltus, be zig met grondboringen. Gra ven is er niet bij. Dat is ten strengste verboden. Hij mag alleen monsters nemen. Syste matisch verkent hij het hele gebied tot een meter of twee, drie en de maagdelijke grond, zoals Orbons de grond die re delijkerwijs gesproken niet door mensenhanden is be werkt noemt, is bereikt. De eerste resultaten zijn be moedigend. Exaltus kwam midden op het veld op zestig centimeter diepte een ondoor dringbare laag puin tegen. Dat duidt vermoedelijk op iets van een stenen accommodatie, ver telt hij. Goedkoper Het archeologisch onderzoek naar het oorspronkelijke ka rakter van het fort is mogelijk omdat er nog vierduizend gul den over was van de honderd duizend gulden die provincie, gemeente Axel en staatsbos beheer in het opknappen van het vervallen fort staken. De historisch getrouwe recon structie van vorm en omvang van het fort en het uitdiepen van de gracht dit voorjaar pak te wat goedkoper uit dan was begroot. J. van Hage van Staatsbosbe heer vertelt dat het niet de be doeling is dat de ontdekkingen worden blootgelegd. „Je graaft iets pas op als het wordt be dreigd. Dat is hier niet het ge val." Het gaat de beheerder van het natuur- en cultuurhis torische gebied er om, ook met het oog op het herstel van de andere forten die in de buurt van Sint Jacob liggen, meer te weten te komen over het uiter lijk van het fort. Iets meer weet hij inmiddels wel. „Bij het uit diepen van de gracht kwamen we de palen van een ophaal brug tegen", vertelt Van Hage. Als het onderzoek datgene op levert wat hij hoopt, dan kan er gedacht worden over het plaat sen van een vierde informatie bord of - indien de financiën dit toelaten - een herstel van het fort in zijn volle glorie. Orbons kan in ieder geval maandag aan de vele cijfertjes die hij op het apparaat voorbij ziet flitsen, niet direct een con clusie verbinden. Dat doet de computer 's avonds voor hem. Die combineert de geregi streerde gegevens met die van Exaltus en zet de cijfertjes om in een tekening waarop de con touren van een mogelijk solda- tenverblijf zichtbaar worden. De geofysici en de archeoloog ronden him onderzoek van daag, dinsdag, af. M ?C - 'f. Libeke Olsen en Joep Orbons spanden over het gehele middenveld van het fort linten om bij hun onderzoek geen stukje te hoeven missen. foto Peter Nicolai Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactiestijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Kerncentrale In uw artikel (PZC, 15 juni) geti teld 'Terneuzen in studie ge noemd als locatie kleine kern centrale' werd gesteld dat ECN de tijd rijp vindt voor de bouw van nieuwe kerncentrales in Ne derland. Het is erg jammer dat de verslaggever alleen het arti kel in de Intermediair heeft gele zen en niet het rapport van de studie zelf. Een telefoontje naar ons (ECN) had belangrijke mis verstanden kunnen vermijden. ECN doet onderzoek naar de energievoorziening, zowel voor de nabije als voor de wat verdere toekomst. Dit laatste is het ge val voor het genoemde rapport. Voor deze energievoorziening gelden drie eisen: het moet schoon, veilig en duurzaam zijn. Op dit moment kunnen we daar bij nog geen enkele energiebron uitsluiten. Zo omvat ons Engine- programma onderzoek naar zo wel duurzame (zon, wind), fos siele (kolen, gas) energie als kernenergie voor mogelijke toe passing op langere termijn. Voor de toepassing van kernenergie in de toekomst geldt net zo goed dat het schoon, dat wil zeggen zo min mogelijk afval, veilig, dat wil zeggen geen ernstige onge lukken en zo min mogelijk proli- feratiegevaar, en duurzaam, dat wil zeggen zo zuinig mogelijk met brandstof moet zijn. Daarbij zijn we ons goed bewust van de maatschappelijke aspecten hiervan. Verder moeten nog twee klei nere, maar niet onbelangrijke misverstanden worden opgehel derd, namelijk dat ECN in Pet ten ligt en niet in Putten, en dat ondergetekende een 'zij' is en niet een 'hij'. drir AI. van Heek Energieonderzoek Centrum Ne derland Westerduinioeg 3 Petten Greenpeace In de PZC van 22 juni wordt ge schreven over de Britse regering die woedend is op de Shell. Ui teraard gaat het over het afzin ken van dat platform. In Britse ogen is de Shell door de knieén gegaan 'door chantage van Greenpeace', zo staat vermeld. Uitdrukkelijk wil ik mijn grote waardering uitspreken voor wat mensen van Greenpeace, met gevaar voor eigen leven, gedaan hebben voor ons milieu. Ook in Nederland wordt gesjoe meld met milieu-eisen. Als voor beeld valt te noemen Schiphol, Je zult er maar in de buurt wo nen. Ook de politieke partijen die zeggen het milieu hoog in het vaandel te hebben, zijn weer overstag. Het zoveelste compro mis. Hetzelfde is gedaan met de kern centrale in Borssele, sluiten of niet. Weet u nog hoe onverdraag zaam men toen omging met die mensen van Greenpeace. Zoge naamd vanwege de werkgele genheid die in Borssele in gevaar zou komen. Terwijl tegelijker tijd honderden mensen ontsla gen werden in andere grote be drijven, zoals Shell, Philips, Fokker, bij banken enz. De overheid weet dat het Neder landse volk in grote meerder heid tegen kernenergie is en toch wil een aantal hobbyisten nu in Terneuzen weer een kern centrale bouwen. Waarom ste ken deze mensen niet eens wat energie in waterkracht, wind kracht en zonnekracht, die in Zeeland ruimschoots en gratis voorhanden is. Waarschijnlijk vinden deze mensen deze vorm van energie economisch niet zo interessant. Wat een geluk dat Greenpeace de milieuverpesters steeds weer tot de orde roept. Joop van Noord Wielingenstraat 64 Zierikzee Lezing over communicatie op het werk MIDDELBURG - De manier waarop mannen en vrouwen communiceren op het werk is onderwerp van een lezing, don derdag 29 juni in het centrum voor vrouwenhulpverlening Artemis. De lezing is getiteld 'Woorden aan het werk', naar de Nederlandstalige versie van Deborah Tannens boek 'Tal king from 9 to 5'. Spreekster is Yvonne Wagenaar van Leeuwen, die naast het boek van Tannen ook de gendertheo- rie van dr Agnes Verbiest en de psycho-analyse van Freud bij haar lezing betrekt. De lezing is voor zowel mannen als vrouwen bedoeld en duurt van 19.30 tot 20.30 uur. Artemis is gevestigd aan de Koudekerkseweg in Mid delburg. Tweeduizend bezoekers nodig om uit de kosten te komen RENESSE - De voorbereidin gen voor het jaarlijkse Beach pop zijn in volle gang. Vrijwilli gers zijn maandag begonnen de aanzet van de Brouwersdam tussen Renesse en Scharendijke in te richten tot festivalterrein. De derde editie van het popeve nement dat zaterdag 1 juli wordt gehouden, kent uitslui tend optredens van Nederland se bands. Zo komen De Dijk, de Raggende Manne, The Pilgrims, T.O.F., Sjako! en Nance Rutten. „We hebben een programma sa mengesteld waarbij jong en oud aan zijn trekken komt", aldus organisator Marco Verseput. Het festival begint 's morgens om 9.30 uur met Tracer, een Flakkeese vijfmansformatie die zich sinds begin 1990 heeft ge manifesteerd als all-round bluesrockband. De groep speelt covers en eigen nummers. Om 10.35 uur treedt de rockformatie Goize Ludwigson op, gevolgd door Lou Patricks om 11.40 uur. De middag wordt vooral gevuld door rap. house en hip-hop. Mu ziekstijlen die volgens Verseput vooral jong danspubliek moeten trekken. Rapper T.O.F. begint om 12,40 uur. In een 25 minuten durende show brengt hij onder meer zijn top-tien-hits 'Funk it up' en 'Feel this groove'. Om 13.35 uur gaat het optreden van Two Brothers on the 4th Floor van start. Zij zijn vooral bekend van hun danshits 'Dreams' en 'Let me be free'. De rasta-muzi kanten van Roots Syndicate zul len Beachpop vanaf 14.30 uur in tropische sferen brengen. Zij braken in 1993 door met hun vro lijke versie van 'Mockingbird Hill'. Het deuntje 'Tra la la la, Twiedelie Die Die' is daarvan het bekendste. Tussen deze op tredens door voert Nance Rut ten, zangeres van Twenty 4 Se ven. een show op. Zij presenteert onder meer haar nieuwste solo single aan het publiek en wordt daarbij bijgestaan door extrava gante dansers van de Amster damse iT. De Dijk De Schouwse band Crosshead, inmiddels een goede bekende op Beachpop, begint om 15.55 uur, gevolgd door Sjako! om 17.10 uur. The Pilgrims zijn om 18.40 aan de beurt, de Raggende Man ne om 20.10 uur. Het optreden van hoofdact De Dijk is als laat ste geprogrammeerd en begint om 21.20 uur, De muzikanten ko men onder meer hun laatste cd 'De Blauwe Schuit' met de single 'Als ze er niet is' promo ten. Om hun optreden kracht bij te zetten hangt de hele dag een van onze verslaggever AARDENBURG - De galerie is een beeldentuin geworden. Drie jaar geleden begon Wil- ma Richel haar zaak Galeri- chel in Aardenburg, maar voor ze goed en wel bezig was, vertrok ze met man en vier kinderen naar Jamaica, van waaruit ze met enige moeite nog een oogje in het zeil kon houden. Na zeventien jaar over de wereld te hebben ge reisd, heeft het gezin zich nu definitief in Aardenburg ge vestigd. Dat bood Richel de kans het roer om te gooien, want, zegt ze, ze is altijd op zoek naar iets nieuws. De gale rie werd een kunstwinkel met kaarten, schilderijen en beel den, een lange hoge gang is be stemd voor wisselende expo sities en aan het eind daarvan ligt de toegang tot een zojuist aangelegde beeldentuin. „De eerste in Zeeuws-Vlaande ren", zegt Richel trots. Aan de kunstvoorwerpen is te zien dat ze exotische landen heeft bezocht. Met haai- man werkte ze jarenlang in de ont wikkelingshulp en waar ze ook kwam, of het nu in Tanzania, Haiti of Burundi was, ze ging op zoek naar het werk van lo kale kunstenaars. Uit Jamaica nam ze fantasierijk gevormde stoelen mee, gemaakt van ce derhout, uit Zuid-Afrika ba tiks. die nu met een lichtje er achter aan de wand hangen, uit Haiti kleurige bloemen- schilderijen van André Naval, wiens werk ook in Parijs wordt geëxposeerd en verder zijn de vitrines van de Aardenburgse galerie gevuld met kleine beeldjes uit verschillende Afri kaanse landen. Maar Galerichel toont ook werk van kunstenaars uit de regio, zoals de beeldhouwsters Carla Pols uit Breskens en Loes Kozijnse uit Biervliet. De beeldentuin is nieuw. Aan vankelijk was Galerichel ge vestigd in het koetshuis dat hoorde bij de uit 1862 stam mende dokterswoning die Ri chel en haar man enkele jaren geleden kochten en opknap ten. De handel bestond voor namelijk uit antiek. Toen de fa milie plotseling voor twee jaar naar Jamaica vertrok, hielden vrienden de zaak draaiende. Vanuit Kingstown verstuurde Richel de uitnodigingen voor exposities. „Da's toch leuk, vanuit Jamaica uitgenodigd worden voor een opening in Aardenburg? Bovendien kost ten de postzegels maar elf cent." De zaak rendeerde te weinig, dus bij terugkomst besloot Ri chel het koetshuis af te stoten. De galerie is nu in het voorma lige doktershuis gevestigd en de nadruk ligt op de beelden tuin, door de familie zelf aange legd. De beelden komen van de kunstenaarsgroep rond de Brabantse beeldhouwer Lu- cien van der Eerde uit Lierop. Leny Verschuuren uit Asten le vert voorlopig het leeuwen deel. De beelden staan nog maar net opgesteld, Richel is druk in de weer alles klaar te krijgen voor de opening van de beelden tuin, zaterdag aanstaande. „Het is nu nog een jonge tuin", zegt ze. „Maar straks staan de witte rozen in bloei en ruikt het naar lavendel. Dan wordt het zo zoetjesaan een schitterende beeldentuin. Elk jaar weer iets je mooier." Dit is de zestiende aflevering van een wekelijkse serie over galeries en kunsthandels in Zeeland. blauwe zeppelin boven het festi valterrein. De opbrengst van het Beach- popfestival gaat traditiege trouw naar het Aidsfonds. Be zoekers zullen weer op diverse manieren worden gewezen op het belang van veilig vrijen. Tus sen de optredens door zal bij voorbeeld een Rotterdams meis je dat besmet is met het aidsvi- rus vragen beantwoorden van het publiek. „Zij wil laten zien dat je geen heroïneverslaafde of homo hoeft te zijn om aids op te lopen", zegt Verseput. „Het kan iedereen overkomen." Verder is er een markt, een kinderdorp, bungee jumping katapulting en een hoogwerker vanwaaruit bezoekers kunnen genieten van het uitzicht. Bescheiden Vanwege financiële problemen vorig jaar is het festival deze keer veel bescheidener van op zet. Zo treden geen internatio naal bekende artiesten op. Ver seput vindt dat geen probleem. „We hebben evengoed weer een programmering om trots op te zijn." Om quitte te kunnen draaien heeft de editie 1995 mi nimaal tweeduizend betalende bezoekers nodig. Dat aantal wordt gehaald, .verwacht Verse put. „We hebben er nooit minder dan vierduizend gehad. Boven dien begint de voorverkoop nu goed te lopen." Bijkomend voor deel is de nieuwe locatie van het festival, vlakbij het strand. „We kunnen ons nu met recht Beach pop noemen." De Dijk foto Jaap Vrenegoor Roots Syndicate Nance foto Patricia Steur T.O.F.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 12