Wie is de man met de lange baard PZC Kruiningse wint innovatieprijs mode-ontwerpen Organisatie Gentse Feesten wil een hogere subsidie PAAUWE Zeelieden centraal tijdens Sea Sunday Half brood beter dan niks TRECO Wonen in je slaapkamer zeeland 11 universitair geslaagd DINSDAG 27 JUNI 1995 Middelburger (10) wint dichtprijs ROTTERDAM - De tienjarig Koen van Bommel uit Middel burg heeft met zijn gedicht 'Rot Zondag' de eerste prijs gewon nen van de Boekieboekie Poem Express 1995. Deze wedstrijd voor jonge dichters is een onderdeel van Poetry International. Het gedicht van Koen krijgt een plaats in een speciale dicht bundel met de veertig beste gedichten die dit jaar zijn ingezon den. Op aanraden van zijn meester stuurde Koen zijn gedicht over zijn verveling op zondag in. Hij heeft in elk geval de smaak te pakken. Op de vraag of hij volgend jaar weer meedoet, ant woordt hij resoluut: „Natuurlijk". Mogelijk miljoenenclaim veerboot DORDRECHT - C. Davidse uit Dordrecht is bezig met voorbe reidingen voor een schadeclaim van miljoenen guldens die bij de provincie Zeeland wordt ingediend. Hij vindt dat hij is bena deeld bij de gunning van de laatste PSD-veerboot. de Koningin Beatrix. Davidse voelt zich gesterkt door een rapport van de Rekenkamer waaruit blijkt dat het Rijk niet voldoende con trole heeft uitgeoefend op de besteding van de rijksbijdrage voor de veerboot. Hij zegt dat de gunning door gemanipuleer van bestuurders en de PSD aan zijn neus voorbij is gegaan. Hij wil ook nadrukke lijk betrokken worden bij de eventuele aanbesteding van weer een nieuwe veerboot voor de PSD Davidse diende in 1991 een ontwerp van een catamaran in als plan voor een nieuwe veer boot. De order ging uiteindelijk naar de Vlissingse werf De Schelde. Inbreker aan de haal met auto CADZAND-BAD - Een 62-jarige vakantieganger uit Maarssen raakte in de nacht van zondag op maandag behoorlijk gedu peerd. In de nachtelijke uren was een inbreker zijn vakantie appartement via het balkon binnengekomen en na een zoek- tochtje aan de haal gegaan met een portemonnee en autosleu tels. Die laatsten pasten op de Opel Corsa die de man op een parkeerplaats bij het complex had achtergelaten. De inbreker ging er met de witte auto, kenteken DJ-TB-09 vandoor. Vernielingen op Walcheren VLISSINGEN - In verschillende plaatsen op Walcheren heb ben vandalen het afgelopen weekeinde vernielingen aange richt. Er werden ruiten ingegooid bij het gemeentehuis in Domburg, een bank aan de Lange Geere in Middelburg, scholen in de Mid delburgse Breewijk en Paauwenburg in Vlissingen. een horeca bedrijf aan de Sint Jacobsstraat en een woning aan de Nijver heidsstraat in Vlissingen. Daarnaast werd een tuinhek van een huis aan de Doornluststraat in Oost-Souburg vernield. Onbekenden zijn tekeer gegaan in een strandhuisje in Dis hoek. Hier werd de deur vernield, de muren werden beklad en de spullen overhoop gehaald. Het enige wat vermist wordt is een fototoestel. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Sea Sunday; een dag om stil te staan bij het werk van zeevarenden. Om waarde ring te uiten voor de nuttige taak die zij uitvoeren. En om een gebed te houden voor deze mannen op zee en hun gezinnen op de wal. Zo vat The Missions to Seamen de functie van de Zeezondag samen. De Angli caanse Kerk zal zondag 9 juli om 10.00 uur Zeezondag 1995 vieren met een oecumenische dienst in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Ieder jaar roept The Missions to Seamen, onderdeel van de Ang licaanse kerk, een zondag uit tot Sea sunday. De organisatie geeft morele steun aan de zeelieden die door het uitvoeren van hun beroep te maken hebben met langdurig gemis van gezin en thuisland, isolatie, eenzaamheid en de gevaren van de zee. In meer dan 300 havens rond de we reld bereidt The Missions to Sea men een welkom voor en zorgt zij voor het geestelijk welzijn van zeelui ongeacht ras. natio naliteit of geloofsovertuiging. Het thema van Zeezondag 1995 is ontleend aan Johannes 21. 1- 14: 'Kom mee en eet'. Dit thema symboliseert, volgens de organi satie. niet alleen het werk van de zeelieden zoals de aanvoer van voedsel, maar herinnert ook aan onze plicht voor hen te zorgen zoals Christus dat voor zijn vis sers-apostelen deed. Father Mi chael Reakes-Williams. kape laan van The Missions, verzorgt de preek tijdens de dienst. Ook wijkpredikant J. D. de Boer van de Jacobskerk zal in de dienst voorgaan. van onze verslaggever DEN HAAG - Joélke Sanderse. afkomstig uit Kruiningen maar thans woonachtig in Den Haag, heeft de eerste prijs in de wacht gesleept op een innovatie-wed strijd in Delft. Zij kreeg de prijs, groot vijfduizend gulden, afge lopen zaterdag. In het techniek museum te Delft werd de finale gehouden van een door de Zuid hollandse innovatiecentra georganiseerde wedstrijd. De mode-ontwerpster heeft vol gens de jury op technisch zeer vaardige en vernieuwende wij ze lederen kleding opgevuld, met als resultaat opvallende, op de renaissance-tijd geïnspireer de kledij. De wedstrijd was bedoeld voor MBO-leerlingen uit Zuid-Hol land. Sanderse kwam tijdens de voorronde op de Haagse School voor Mode en Kleding, waar zij net is afgestudeerd, al eerder als winnaar uit de bus. Dat zij in de finale in Delft zulke hoge ogen zou gooien, had zij echter niet verwacht. „Die juryleden heb ben toch meer verstand van computerprogramma's en zo dan van mode, dacht ik", zegt de 21-jarige. Vijf mannelijke modellen toon den zaterdag de met gelp zijde gevoerde zwart-lederen kleding van Joëlke. Het bijzondere is volgens haar dat zij vanuit de taille is begonnen met de opvul ling van de kleding. Daar stopt zij slechts zo'n honderd gram vulsel in, terwijl dat bij de schou ders zo'n vier- a vijfhonderd gram is. „Dat geeft- een breed en volumineus effect", zegt. ze. De jury roemde haar werk zater dag in vele toonaarden. 'Wel licht dat over een aantal jaar Franse en Italiaanse ontwerpers jaloers naar haar kijken', meldt het jury-rapport. Of dat laatste zo zal zijn, durft Joëlke niet te zeggen. Wel ambieert ze - 'lijkt me echt hartstikke leuk' - in ie der geval een carrière in de mo dewereld. Man uit Goes verdacht van verkrachting SCHIEDAM - De politie in Schiedam heeft een 24-jarige man uit Goes aangehouden in verband met de verkrachting van een 14-jarig meisje uit Hee renveen. Hij zou bij dit vergrijp zijn geholpen door een 27-jarige man uit Schiedam, die ook is aangehouden. Het slachtoffer wilde vorige week dinsdag na familiebezoek in Vlaardingen per trein terug naar Heerenveen. Door onbe kendheid met de situatie stapte zij per ongeluk uit op het station Schiedam-Rotterdam West, in plaats van op het centraal sta tion van Rottterdam, waar zij moest overstappen. Op Schie- dam-Rotterdam West vroeg zij de weg aan twee mannen. Die stelden voor haar naar Heeren veen te rijden. Het draaide er echter op uit dat het reisdoel een woning werd in de Schiedamse wijk Nieuwland. Daar aangekomen verliet de Schiedammer enige tijd zijn wo ning. In de tussentijd zou het slachtofffer door de Goesenaar verschillende malen zijn ver kracht. Het meisje verzette zich door te bijten en te trappen. Daarop werd zij in het gezicht geslagen. Later op de avond mocht ze de woning verlaten en is ze lopend naar het station ge gaan om haar reis naar Heeren veen te vervolgen. Ir. haai- woon plaats heeft ze aangifte gedaan. Tal van foto's moeten een beeld geven van het werk en de organisatie van de Verenigde Naties. foto Lex de Meester Expositie belicht vijftigjarig bestaan VN van onze verslaggever MIDDELBURG - De hele or ganisatie van de Verenigde Naties heeft het in zich om te mislukken. Toch moet het systeem van de VN gebruikt worden als een basis om ver der te bouwen. Links- en rechts-radicalen mogen geen kans krijgen de VN af te bre ken. Een half brood is altijd nog beter dan niks. Tot die conclusie kwam prof dr L. Gordenker woensdag bij de opening van de tentoonstel ling 'Vijftig jaar Verenigde Naties, een droom van 1 we reld' in het Middelburgse Roosevelt Studiecentrum. De expositie wordt gehouden omdat de VN dit jaar vijftig jaar bestaat. Gordenker, onder meer mede werker van de VN. gaf aan dat veel onbegrip en onkunde over het werk en de organisa tie van de VN bestaan. Hij waarschuwde dat niet alleen gekeken mag worden naar successen en tegenslagen van deze organisatie. Verder gaf hij aan dat de organisatie be paald geen zekere toekomst tegemoet gaat. juist met de huidige atmosfeer in Was hington. Daarom pleitte hij er voor het vijftigjarig bestaan aan te grijpen als een moment van reflectie over het verleden en de toekomst van de Ver enigde Naties. Volgens hem zijn verschillen de oorzaken aan te geven voor de problemen waar de VN mee kampt. Een oorlog beëin digen kan niet als het regime in de strijdende landen niet verandert. Verder klopt men pas bij de VN aan als andere methoden geen succes boek ten. Mr J. N. M.Richelle, directeur- generaal internationale sa menwerking van het ministe rie van ontwikkelingssamen werking, vond dat de VN niet voldoende voor haar taken is uitgerust. Hij pleitte voor meer steun van de lidstaten. Overigens voegde hij er wel aan toe dat Nederland al vol doende geld geeft en op ver schillende subsidiefronten bij de koplopers behoort. Dat zal ook in de toekomst zo blijven, verzekerde hij. Hij onderstreepte de woorden van Gordenker en voegde er aan toe dat de VN misschien zwakke punten heeft, maar dat iets beters nog niet be dacht is. De tentoonstelling wordt in het Rooseveltcentrum gehou den omdat deze volkerenor ganisatie een initiatief was van de Amerikaanse presi dent wijlen F. D. Roosevelt. tAdvertentie van onze verslaggever GENT - Eén van de organisato ren zorgde vorige week voor enige paniek: in de nabije toe komst moeten bezoekers beta len voor toegang tot de Gentse Feesten. Dat zou me een puin hoop geven, als honderden stra len worden afgezet en mensen in rijen van honderd, duizend of nog meer voor een kassa dienen te staan. De grootste feestat- Iracties vinden tenslotte in de open lucht plaats op de vele pleinen en 'koertjes' in de Gent se binnenstad. De uitspraak van organisator Guido de Leeuw bleek echter een politiek doel te hebben. De Vlaamse deelregering moest er van overtuigd worden dat 'de VLISSINGEN - Kristel Logghe ht Vlissingen is aan de Rijksuni versiteit Limburg in Maastricht -vim laude geslaagd voor het »ctoraal-examen gezondheids wetenschappen. Fieste' een culturele manifesta tie van de eerste orde zijn. De bij dragen van hogere overheden mogen wel wat meer in overeen stemming komen met het drem pelverlagende karakter van de volkse cultuur die in de Artevel- destad tien dagen hoogtij viert. Aldus de klagende feestsamen- steller. De subsidies van de stad Gent, de provincie Oost-Vlaanderen en de sponsoring van bedrijven mogen dan aan het plafond zit ten, de Gentse Feesten mogen er ook in het 102-de jaar van hun bestaan weer wezen. De trend om grote buitenlandse artiesten naar Gent te halen, was vorig jaar al afgezworen. Voor het ge mak worden Nederlanders, die tenslotte min of meer een zelfde taal spreken, tien dagen niet als echte buitenlanders gezien. Van zaterdag 15 tot en met maandag 24 juli denderen zo doende bekende namen voorbij. Van Walter de Buck tot Frank Boeijen, van Wannes van de Vel de tot Harry Sacksioni. van Wil lem Vermandere tot Slagerij Van Kampen. En natuurlijk met Raymond van het Groenewoud en Drs P. die beiden al een eeu wigheid lijken mee te gaan en in tussen tot de vaste Feesten-in ventaris behoren. Tussen de vele beginnende bandjes zullen daarnaast weer een paar aangename verrassin gen opduiken. Voor Nederlan ders is de Clemens Peerens Ex- plosition een aanrader. De band van onder anderen Bart Peeters en Hugo Matthijsen is door een radioprogramma van Studio Brussel in Vlaanderen al zeer be kend, in Nederland heeft haast nipmand er van gehoord. Tij dens de overgang van zondag Ï6 juli in maandag 17 juli is dat ge mis goed te maken op de Koren markt. De optredens op de grote podia mogen dan vaak krenten in de pap zijn, de echte 'Fieste-sfeer' vind je bij de openingsoptocht, het straattheater, in achteraf- theatertjes en, natuurlijk op de allereerste plaats, in de kroeg. Voor het bijspijkeren van de cul turele kennis en het idee dat er ook nog wat is geleerd tijdens het aangenaam verpozen, heb ben de meeste musea speciale tentoonstellingen ingericht. Ook dit jaar rijden er om twaalf uur en drie uur 's nachts ZWN- bussen vanaf de Korenmarkt via Zelzate naar Sas van Gent, Ter- neuzen, Axel en Hulst. Excuses om weer een jaar niet te gaan, zijn dus bijna niet te verzinnen. Archivaris Prinsen voor het drieluik van Jordaens:„Mijn verhaal lijkt toch het meest plausibel." foto Charles Strijd woonlijk een prominente plaats toebedacht. Dus niet met slechts de helft van zijn li chaam ergens onder in een hoek. zonder kardinaalsmuts bovendien. En wat doet die hand daar achter z'n rug? Geen enkele functie, behalve dan dat de man met duim en wijsvinger een gebaar maakt van: m'n centen!" De gemeente-archivaris ver moedt dat Christie's op het ver keerde been is gezet door de leeuw aan de man's voeten. Ge heel in overeenstemming met de legende van Hieronymus. Saillant detail is echter dat het dier niet slaapt, zoals vaak ge bruikelijk, maar z'n ogen waak zaam op een kier houdt. „Ik vind het zelf ook gewaagd om een conclusie van een dergelijk gerenommeerd bedrijf in twij fel te trekken. Maar wanneer je alle-gegevens en de gebruiken rond de christelijke iconografie naast elkaar legt, lijkt mijn ver haal toch het meest plausibel." Het doorspitten van een uitge breide catalogus over het leven en werk van 'de grootste schil der van de Zuidelijke Neder landen sinds Rubens dood (1640)', biedt geen uitkomst. Jordaens beperkte serie zelf portretten stopt zo omstreeks zijn vijftigjarige leeftijd. De ge laatstrekken en omschrijvin gen vertonen evenwel duidelij ke overeenkomsten met de be baarde. langharige aanwijzer op het doek in de trouwzaal van het Hulster stadhuis. Wat laat het schilderij verder zien. Centraal op het 153 bij 222,5 centimeter grote hoofd luik staat - zonder enige twijfel - Vrouwe Justitia. Een engel reikt weegschaal en zwaard aan, de attributen die de Ge rechtigheid symboliseren. Aan haar rechterzijde staat Mozes met een Tafel der Wet. Achter het gezelschap houdt de Standvastigheid zich vast aan een zuil. Links van Justitia zit volgens de omschrijving van Christie's de IJdelheid. Deze mollige da me houdt een spiegel vast, waarin twee putti (naakte kin derfiguurtjes) kijken. Weer mis. denkt Prinsen. Niet de IJdel heid maar de Voorzichtigheid prijkt naar zijn mening in volle naaktheid op het doek. „Deze voorstelling heeft niets met ij- delheid te maken. Dat zou het wel geweest zijn als ze zelf in de spiegel had gekeken. Maar door de putti die taak toe te be delen. heeft Jordaens volgens mij zelfkennis en oprechtheid proberen uit te beelden." Weer mis Een woordvoerster van Chris- I tie's in Amsterdam kon maan- I dag geen uitsluitsel geven over I de theorieën van de gemeente- I archivaris. De deskundige van het vermaarde veilinghuis die het schilderij bij de restauratie in 1993 heeft beschreven, ver blijft tijdelijk in het buiten land. De kans dat Prinsen het bij het rechte eind heeft, is evenwel niet bij voorbaat on mogelijk, aldus Christie's. Vooral de weergave van heili gen is bij de oude meesters niet zelden voor tweeërlei uitleg vatbaar. Bezit Lange tijd hing het drieluik aan de schoorsteenmantel van het Landshuis in de Steen- straat. Met de opheffing van het plattelandsbestuur in de Franse tijd en de overdracht (1800) van het pand aan het Q stadsbestuur, kwam het werk I ook wel 'Mozes en de wetstafel' genoemd) in het bezit van de stad Hulst. In 1951 werd de late U creatie van Jordaens overge- I bracht naar het toenmalig kan- B toor van de ontvanger in het I stadhuis, de huidige trouwzaal. I De waarde van de olieverf-op- doek-compositie werd na de B restauratie getaxeerd op onge- I veer een half miljoen gulden en is daarmee het meest waarde- volle stuk uit de historische fl verzameling van de Reynaert- stad. De man met de baard en zijn 'Gerechtigheid' weet zich in goed gezelschap van afbeel dingen van vier Prinsen van Oranje (onder wie René van Chalons en zijn erfgenaam Wil lem I) twee staatsieportretten van de eerste en derde gouver neur van Hulst en natuurlijk het 'Gezicht op Hulst' uit 1628 door Cornelis de Vos. van onze verslaggever Marcel Modde HULST - Wie is de myste rieuze man met de lange baard? De heilige Hierony mus, stelt het gerenommeerde Amsterdamse veilinghuis Christie's. Mis, zegt de Hulster gemeente-archivaris A. Prin sen. Hij heeft sterke vermoe dens dat de man links in de be nedenhoek van het uit 1663 da terende schilderij 'De Gerech tigheid' van Jacob Jordaens (1593-1678) de kunstenaar zelf is. Heeft Prinsen gelijk, dan is de gemeente Hulst daarmee in het bezit van het waarschijn lijk laatst bekende zelfportret van de hoogbejaarde schilder. De bebaarde zonderling wijst: 'verhoort uw broederen ghij rechters ende rechtet tuschen eenen ygelyck ende sijnen broeder ende vremde li(eden)'. Oftewel, een ieder moet goed recht worden gedaan. De na druk die de man vestigt op de door Mozes vastgehouden wet stafel, deed bij Prinsen een lichtje branden. Want Jor daens voelde zich immers mis daan toen de magistratuur van het Hulsterambacht weigerde de door hem gevraagde prijs voor het drieluik te betalen, zo laten de vergeelde notulen le zen. Achthonderd gulden vroeg Jordaens, tweehonderd rijks daalders kon hij krijgen. Uit de vergaderstukken blijkt dat de kunstenaar harde onderhande lingen voerde met de heren van Hulst. Nou was de man zelf ook niet de verpersoonlijking van tact, dus besloot het am bachtsbestuur dat indien de prijs niet 'notabel gemindert wierd, men sonder verder be- dencken Jordaens sijn stuck sal laten houden'. De Antwerp se meester uit de school van Rubens koos eieren voor z'n geld en ging uiteindelijk ak koord. Opdracht De opdracht luidde dat het een schilderij moest zijn 'crachtich representerende, de justitie'. „Ik denk dat Jordaens de magi stratuur heeft willen terecht wijzen, door zichzelf op deze manier in het tafereel te plaat sen", zegt Prinsen. „Want waarom een figuur als kardi naal Hieronymus afbeelden in een schilderij over goede recht spraak? Als dat al zou gebeu ren, dan wordt zo'n heilige ge- Ongeveer een-derde van je leven breng je door in je slaapkamer Het is het domein van de ultieme intimiteit van wonen. Dat vraagt om comfort, om bedden die je lichaam koesteren, om een vormgeving die rustgevend en inspirerend is. Misschien is het slaapkamer- meubilair van Treco een oplossing' «Goes. Daar is Trec° koop! 12000m2 showroom Marconistraat 15. 01100-20840

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11