Actie VVN voor nachtbus horeca Ballet Butler-leerlingen uitverkocht Sluis-Aardenburg wijst begroting '96 afvalverwijdering af Oost-Z.-Vlaamse feesten succes door zon en grote toeloop Paus beloont inzet leden katholieke schoolbesturen Evolutie vlasbewerking te zien in museum Koewacht Fanfare Sint Jan krijgt erepenning in goud van Hulst zeeland 8 Drinkend uitgaanspubliek Renesse hoeft niet met de auto Axel aarzelt nog over contra-garantie voor lening studiecentrum MAANDAG 26 JUNI 1995 van onze verslaggeefster RENESSE - Burgemeester H. Tees van Westerschouwen over- handige zaterdagavond een zak vol muntjes aan Marijke He- melsoet van Veilig Verkeer Ne derland (VVN). De fiches geven discogangers in Renesse kor ting op een ritje met de nacht bus. Door het uitdelen van de muntjes hoopt VVN het uit gaanspubliek ertoe te bewegen de auto te laten staan na een avondje drinken. De overhandi ging symboliseerde de start van het nachtbusproject. De deelnemers aan het project, behalve WN ook de stichting Horeca Renesse, het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en de gemeen te Westerschouwen, haalden za terdag alles uit de kast om de aandacht van het publiek te trekken. Keurig op een rijtje staand, veegden betrokkenen het zand van een groot stuk zwart landbouwplastic. Zo toverden ze de tekst 'Neem de nachtbus of rij alcoholvrij' te voorschijn. Niet alleen de komst van de nachtbus, maar ook de terug keer van de 'anti-alcoholbus' markeerde de start van een drukke periode in het uitgaan sleven van Renesse. In deze mo biele voorlichtingsruimte wijzen van onze verslaggever SLUIS-A ARDENBURG - De be groting van het openbaar li chaam Afvalstoffenverwijde- ring Zeeuwsch-Vlaanderen (AVZV) zal dit jaar wederom voor onenigheid zorgen bij de Zeeuws-Vlaamse gemeentebe sturen. B en w van SIuis-Aar- denburg gaan als eerste niet ak koord met de ontwerpbegroting 1996 van het samenwerkings verband. Het college van Sluis-Aarden- burg begrijpt dat de kosten voor afvalverwerking de komende ja ren stijgen, vooral door verbran- dingskosten. Maar reserverin gen voor het nazorgfonds lijken het college te hoog, terwijl er ook geen rekening wordt gehouden met rente-inkomsten van de re kening-courantrekening. Het re keningoverschot van AVZV kan worden gebruikt voor het na zorgfonds, vindt het dagelijks bestuur van Sluis-Aardenburg. De bijdrage van de gemeente zou daardoor belangrijk lager kunnen liggen en b en w stellen de raad daarom voor om niet in te stemmen met de conceptbe groting. Dit voorstel is nog niet in de commissie geweest, maai- b en w menen dat er snel een reac tie moet worden gegeven en zet ten het voorstel daarom voor de raadsvergadering van donder- medewerkers van WN en ZCAD discogangers al voor het achtste jaar op het gevaar van alcohol in het verkeer. Het uitgaanspu bliek kan er onder meer een blaastest doen, een videofilm be kijken en foldertjes inzien. Volgens WN-medewerkster Marijke Hemelsoet zal de bus komende zomer dertig bezoek jes brengen aan verschillende Zeewse gemeenten. De voorlich tingswagen keert nog twee keer terug naar Renesse, maai' zal ook in andere plaatsen te zien zijn. Niet overal kunnen de me dewerkers het uitgaanspubliek verwijzen naar een nachtbus. Behalve het traject op Schou- wen-Duiveland, onderhoudt de vervoersmaatschappij ZWN twee lijnen voor discogangers op Walcheren. Op de vraag waarom het aanbod beperkt blijft tot de ze drie, antwoordt M. van de Ven van de ZWN: „Wij rijden alleen in opdracht van de horeca-on- dernemers." dag 29 juni op de agenda. De colleges van Axel en Terneu- zen hebben de AVZV-ontwerp- begroting bij de ingekomen stukken op de agenda gezet. B en w van Terneuzen willen de ge meenteraad het ontwerp voor kennisgeving aan laten nemen. Hun collega's in Axel menen echter dat het gemeentebestuur niet met de voorgestelde begro ting dient in te stemmen. In Sluis-Aardenburg wordt ver der een aanpassing van de twee oude algemene plaatselijke ver ordeningen van de gemeenten Sluis en Aardenburg besproken. Behalve het afstemmen van ou de regelingen worden ook enkele nieuwe, door de actualiteit inge geven, regels door het college voorgesteld. Zo stellen b en w een aantal verordeningen voor om koffieshops buiten de ge meentegrenzen te houden. Te vens wordt in de zomer een be perking ingevoerd voor met twee lijnen bestuurbare vliegers, zogenaamde flexifoils. De gemeenteraad buigt zich ver der onder meer opnieuw over de gemeentelijke voorziening voor het gymnastiekonderwijs en een nieuw voorstel voor de Ge- bruiksverordening Tweede Wo ningen, De raadsvergadering wordt donderdag 29 juni vanaf 19.30 uur gehouden in de raads zaal van het belfort in Sluis. van onze verslaggever TERNEUZEN - Theaterdirecteur Y. Mergler zou willen dat het Terneuzense Zuidland bij elke voorstelling zo vol zat. Zo'n vijftien honderd mensen bezochten de afgelopen twee weekeinden de leer lingenvoorstellingen van Balletschool Butler. De twee zaterdag avonden was het theater uitverkocht en de zondagmiddagen liep het theater beide keren voor driekwart vol. Om de twee jaar doen alle leerlingen van de school, jong en oud, mee aan een avond(middag)vullende voorstelling. De ballerina's en dan sers beelden deze keer 'Terneuzen, stad aan het water uit'. Sirenen lokten de bezoekers naar het water van de Schelde, waar kwallen klaarstonden om de ongelukkigen mee te trekken naar de diepte. In eerste instantie viel het echter mee, want zeegod Neptunus (een gast rol van Zuidlandmedewerker W. de Meijer) hield net een feest met zijn zeeprinsessen (de allerkleinste balletleerlingen). Via zeeheksen, de kapitein van De Vliegende Hollander en een stormvloed belandden de bezoekers op de basaltblokken van de Ter neuzense zeewering. Zeemeeuwen leidden de theatergangers de stad in. Langs de bouwput, de 'grijze heren' van het stadhuis, de industrie van de Kanaalzone, winkelend publiek, uitgelaten discogangers en louche nachtbrakers. In een spetterende finale nam de hele cast (zo'n 175 dansers per voorstelling) vervolgens bezit van het podium. De twee weekeinden 'Butlerballet' betekenden zo'n beetje de afslui ting van het Terneuzense theaterseizoen. Komende woensdag laten de leerlingen van de muziekschool aan belangstellenden horen wat ze kunnen en daarna gaat het zomerreces in. van een medewerker HULST - De verschillende festi viteiten, die het afgelopen weekeinde in enkele Oost- Zeeuws-Vlaamse plaatsen op het programma stonden, heb ben mede dankzij het prachtige weer de stoutste verwachtin gen overtroffen. Zaterdag hield het Midzomer feestcomité in Hengstdijk de tweede editie van het dorps feest, waarvan de opbrengst be stemd is voor het onderhoud van de plaatselijke Catharinakerk. Naast een 25-tal kraampjes van hobbyisten op creatief gebied was ook een snuffelmarkt inge richt. De sportievelingen kon den zich inschrijven voor een mi ni-voetbaltoernooi en een fiet- senrally over 25 kilometer. Ruim 120 ouderen namen deel aan een koersbaltoernooi. 's Avonds ver zorgde een dj de muziek tijdens een druk bezochte feestavond in de tent. Zeskamp In Nieuw-Namen tekende het plaatselijke sport- en feestcomi té voor de organistie van de jaar lijkse zeskamp. Op het terrein nabij het clublokaal van de fan fare De Scheldezonen beten vrij dagavond vier groepen jongeren de spits af. Zaterdagmiddag was het de beurt aan de volwasse nen. Zes buurten streden om de hoogste eer. Het team van de Polder eindigde op de eerste plaats voor de ploeg van het Kerkpad/Smetstraat. Na de zes kamp maakten de deelnemende groepen een verbroederings- tocht langs de plaatselijke hore cabedrijven. In Kuitaart werden na ruim 35 jaar de Kuitaartse feesten in ere hersteld. De stichting Rond de Vogel had nabij de molen een grote feesttent opgesteld. Bur gemeester Th. Steenkamp van Hontenisse verrichtte vijdag- avond de openingshandeling. Samen met een van de tien deel nemende teams aan een truck- trekwedstrijd verrichtte hij aan het touw een flinke krachtsin spanning. John Tura zorgde 's avonds voor een sfeervolle e& tourage. Zaterdag vermei®! het programma voor de kinde ren het optreden van een clowi en een swingende timmermai vermaakte ruim honderd oude ren. Het Jumbo Trio verzorgde) avonds de muziek. Zondag weri het klapstuk van de driedaags festiviteiten. Na de koopjes markt in de middag genoot een bomvolle feesttent van een spet. terend optreden van Eddy Wal ly, de Voice of Europe. Zomermarkt In Hulst tentslotte werd zondaj de tweede zomermarkt gehou den. In de verkeersvrij gehouden binnenstad stonden zo'n twe( honderd kraampjes opgesteld Duizenden1 koopj esj agers scho ven door de straten om ook ei glimp op te vangen van verschil lende standwerkers. Met hui vlotte babbel zorgden zij voord; nodige ambiance. Op de terras jes was het aangenaam vertot- ven. De jeugd kon op de Grott Markt in de verkeerstuin i parcours met mini-autootjes ui leggen. Het met goed gevolg al- leggen van het traject leverdt hen een 'rijbewijs' op. Fransman met soft-drugs op zak gepakt TERNEUZEN - Een 20-jarigi Fransman werd zaterdagavonil bij de Terneuzense binnenstad aangehouden, terwijl hij ecu kleine hoeveelheid soft drup en een aantal flobertpatronea op zak had. De verboden waai werd in beslag genomen en te gen de man werd proces-ver baal opgemaakt. Een 22-jarige man zonder identi teitspapieren werd voorts 2 dagmorgen om vijf uur aange houden. Hij wérd ingesloten es overgedragen aan de vreemde lingendienst voor een identi- teitsonderzoek, van onze verslaggever TERNEUZEN - De mis in de Terneuzense Opstandingskerk werd zondag anders afgesloten dan anders. Pater L. Ileijnen vroeg ineens twee mannen naar voren te komen. Niet om voor de mede-parochianen boete te doen, maar om de pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice in ontvangst te ne men. Zowel Terneuzenaar Marinus Petrus Gregorius Vermunt als Westdorpenaar George Eduar- dus Pharaildus Mechelink maakten decennia lang deel uit van de besturen van verschillen de katholieke scholen. Beide he ren maakten verschillende scho lenfusies mee, maar vinden de nieuwste bestuurssamenwer- king van 'hun' scholengemeen schap De Steelant met het Zel- denrust een goede reden om hun bestuurlijke werk neer te leggen. Vermunt regelde, als kantoor- Dronken Belg aangehouden SLUISKIL - Een 33-jarige Gen tenaar kreeg zondagmorgen een rijverbod en een dagvaarding mee naar huis, nadat een ademanalyse had uitgewezen dat hij bijna vijf keer zoveel had gedronken als is toegestaan. De automobilist was door de politie omstreeks tien over half drie van de provinciale weg N252 bij Sluiskil gehaald, omdat hij slin gerend over de weg reed en bijna een aanrijding veroorzaakte met een tegenligger. houder van een bank, vaak de fi nanciële zaken als penning meester bij verschillende bestu ren. Sinds de fusie van het Ka tholiek Algemeen Voortgezet Onderwijs in Terneuzen met de katholieke lhno uit Sas van Gent acht jaar geleden, was Ver munt voorzitter. De Sasse be stuursvoorzitter Mechelinek, oud-hoofd burgerzaken bij de gemeente Sas van Gent, be kleedde de laatste jaren de func tie van secretaris-penningmees ter. Haalbaar Ook binnen het katholiek basis onderwijs maakte Vermunt zich verdienstelijk. Hij koos immer voor een duidelijke koers. Be houd van het katholiek onder wijs stond voor hem voorop, maar Vermunt zette zich net zo hard in voor 'samenwerkings school' De Triangel toen het in standhouden van drie scholen met een verschillende identiteit in de Terneuzense binnenstad niet langer haalbaar was. Vermunt werd voor zijn verdien sten na de kerkdienst ook nog onderscheiden met een ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burge meester R. Barbé van Terneu zen speldde de koninklijke on derscheiding op tijdens een af scheidsbijeenkomst van de twee bestuursleden in de kantine van De Steelant. Westdorpenaar Me chelinek werd voor zijn kerkelij ke en maatschappelijke verdien sten - voor de scouting, het so ciaal-cultureel werk, volleybal club Savok en de Gehandicap tenorganisatie - al eerder gelau werd met een koninklijke onder scheiding. Pater L. Heijnen speldde G. E. P. Mechelink (1) en M. P. G. Vermunt de pauselijke onderscheiding op; Vermunt ontving daarnaast nog de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. foto Peter Nicolai van een medewerker KOEWACHT - Van groen vlas tot linnen. De evolutie van deze vlasbewerking in de laatste honderd jaar aan de hand van authentieke werktuigen en toe behoren is iedere zaterdag tot oktober te zien in museum 't Vlasschuurken in Koewacht. In het decor van een traditionele zwingelstal worden de verschil lende bewerkingen realistisch gedemonstreerd. Zaterdag opende burgemeester W. de Graaf van Axel het museum an nex excursieruimte aan de Ei kenlaan. De Graaf noemde het museum een mooi produkt om het vlas nog meer te promoten. Boven dien hoort een dergelijk mu seum in Koewacht thuis. In het vlassersdorp zijn 150 vlasbedrij- ven geweest. Vroeger had men bijna huis-aan-huis beroepsma tig met het vlas te maken. Het museum wordt gerund door de familie De Letter. De vrouw des huizes draagt eveneens zorg SCHOONDIJKE Open-tuindagen - Echte tuinliefhebbers kennen de hof van Kees Jacobse aan Tragel Oost 21 in Schoondijke al. Nu de tuin opnieuw geheel in bloei staat, houdt Jacobse open tuin op zaterdag 1 en zondag 2 juli van 10 tot 17 uur. In de grote tuin verzorgt Groei en Bloei een aan tal keren demonstraties schik ken van zomerbloemen. voor Maison du Lin ofwel het Linnenhuis. Dit winkeltje is ge specialiseerd in linnen produk- ten. Met 't Vlasschuurken wil 'de fa milie de restanten van een uitge breide Zeeuws-Vlaamse vlascul tuur bewaren. Dit in een tijd dat linnen volop terug is in de mode en als milieuvriendelijk produkt in tal van andere toepassingen. Zaterdag bezochten al enkele honderden belangstellenden de introductiemiddag van het mu seum. Een accommodatie naast het schuurtje dient voor de ont vangst van groepen en is ge schikt voor het geven van au- dio-visuele presentaties en het bekijken van een verzameling oude foto's uit de vlasgeschiede- van onze verslaggever AXEL - B en w van Axel hebben zich nog niet laten overtuigen door de argumenten van voor zitter M. Stoffels van de stich ting Zeeland Studiecentrum in Sluis-Aardenburg. Stoffels me moreerde afgelopen week dat het studiecentrum op het fail lissement afstevent als de Zeeuws-Vlaamse gemeenten niet samen contra-garant wil len staan voor een nieuwe geld lening. Alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten zouden zich voor ze ventig mille extra garant moe ten stellen. B en w van Axel verschuilen zich achter de solidariteitsgedachte. De gemeente Hontenisse heeft eerder laten weten niet mee te doen en als die gemeente haai' standpunt niet verandert, voelt het Axelse college zich ook niet geroepen om collegiaal te zijn. Vast staat immers dat het hotel gedeelte van het studiecentrum nog steeds niet draait zoals het zou moeten. Als Hontenisse niet op haai' schreden terugkeert of een andere gemeente niet mee doet, moet Axel zich ook niet contra-garant stellen voor een nieuwe lening, betogen b en w. B en w vinden het tegelijkertijd wel goed dat de contra-garantie aan de vroegere gemeente Aar denburg wordt verlengd. Of de gemeenteraad van Axel het standpunt van b en w deelt, blijkt donderdag 29 juni tijdens de raadsvergadering die vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het Axelse stadhuis wordt gehou den. Bromfietsers raken gewond CADZAND/HULST - Twee bromfietsers raakten zondag morgen vroeg gewond bij bot singen in Zeeuws-Vlaanderen. Een 18-jarige inwoner van Cad- zand kreeg geen voorrang van een automobilist en een 17-jari- ge bromfietser uit Koewacht ging onderuit in een scherpe bocht. Een 50-jarige automobilist uit Cadzand wilde omstreeks 1.20 uur in zijn woonplaats van Bou levard de Wielingen afslaan naai' de Leeuwerikenlaan. Hij zag de 18-jarige bromfietser die recht door wilde rijden echter over het hoofd. Bij de val die volgde brak de jongen zijn linkerpols. Een half uurtje later ging een 17- jarige bromfietster uit Koe wacht onderuit in een scherpe bocht van de Hogeweg, vlak voor de Plattedijk. De brommer schoot door en botste tegen een betonnen brugleuning. De Koe wachtenaar brak als gevolg van de aanrijding het linkeronder been en werd overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Circus Royal op Zeeuwse tournee VLISSINGEN - Bijna een eeuw oud is het uit 1896 stammende familiecircus Royal dat de ko mende twee weken Zeeland aandoet. Het circus, door de American Circus Fans Associa tion uitgeroepen tot mooiste tentcircus van Nederland, slaat zijn tenten op in Vlissingen, Middelburg, Westkapelle en Zierikzee. Naast aloude circuselementen, wordt het publiek in boven staande plaatsen ook getrak teerd op de muzikale clowns Los Ginos, die eerder optraden in tal van nationale- en internationale televisieshows. Ook waren zij te gast bij onder meer de koninklij ke familie van Monaco en bonds kanselier Helmut Kohl. Heel bij zonder is de super-Hollandse 'Mini en Maxi-act van een koe en stier die onder leiding van boer Harmsen capriolen uithalen. Circus Royal is van vrijdag 30 ju ni tot en met zondag 2 juli te zien in Middelburg (Hof van Tange). Op maandag 3 en dinsdag 4 juli doet het circus Westkapelle aan. Daar staat de tent op het terrein bij camping De Boomgaard aan de Domineeshofweg. Vervolgens gaat het gezelschap twee dagen (woensdag 5 en donderdag 6 juli) naar Zierikzee (parkeerterrein St-Hillaire/hoek Scheldestraat). Het weekeinde van zaterdag 8 en zondag 9 juli staat de circustent in Vlissingen op het parkeerter rein aan de Gildeweg. van een medewerker SINT JANSTEEN - De plaatse lijke fanfare Sint Jan heeft za terdag de erepenning in goud van de gemeente Hulst ontvan gen. Burgemeester A. Kessen reikte in de parochiekerk het eremetaal en de bijbehorende oorkonde uit aan "voozitter J. van Eek van Sint Jan. De fanfa re verzorgde in de kerk de mu ziek tijdens de eucharistievie ring ter gelegenheid van de feestdag van de heilige Johan nes de Doper. Van zowel de Steense parochie als muziek vereniging is Johannes de Do per de patroonheilige. Daar naast viert Sint Jan ook dit jaar het honderdjarig bestaan. Burgemeester Kessen zei dat de eeuweling een prominente plaats in de Steense gemeen schap inneemt en op bijzondere wijze haar steentje bijdraagt aan het culturele leven in het dorp. Enkele jaren geleden waardeer de de gemeente Sint Jan ook al Open-luchtfilm in Terneuzen TERNEUZEN - Na de vertoning- van de rolprent De Vliegende Hollander op de Markt, mag Terneuzen zich verheugen op nog een grootscheeps filmspek takel in de open lucht. Heineken houdt een campagne in den lan de waarbij topfilms op groot beeldschermen publiek moeten lokken. Op voorspraak van dezelfde mensen die De Vliegende Hol lander naar Terneuzen haalden, heeft de bierbrouwer besloten deze zomer naai' Zeeuws-Vlaan deren af te zakken. „Het argu ment dat Terneuzen een stad zonder bioscoop is, heeft de doorslag gegeven", weet Ariël Meeusen. Op welke zomerdag de Terneuzenaren de open-lucht film kunnen kijken en welke rol prent het wordt, is nog niet be kend. met de culturele prijs van de stad Hulst. Voorzitter Van Eek van de fanfare was erg blij mei de onderscheiding. Hij noemde dit blijk van waardering een sti. mulans om verder te gaan op de ingeslagen weg. De druk bezoch te eucharistieviering werd zater dagavond voorgegaan door oud-parochiaan Piet Swinne, Hij is momenteel als pastor werkzaam in enkele.parochiesin Breda. Het dameskoor verzorg de de gezangen. Vandalen slaan toe op groot aantal plaatsen van onze verslaggever TERNEUZEN - In heel Zeeuws-Vlaanderen sloegen hel afgelopen weekeinde vandalen toe. In de Terneuzense jachtha ven werden zondagmorgen oni half acht twee Terneuzenaren (35 en 24) aangehouden vooreen poging tot inbraak in een pk' zierbootje. Bij de inbraakpo ging werd voor een nog onbe kend bedrag aan schade aange richt. Voorts liepen twee jon gens van 15 en 17 jaar uil Ter neuzen tegen de lamp, nadat zij zaterdagavond Langs de Kreet in hun woonplaats drie boompjes hadden vernield. De aangehouden vandalen had den geen examenfeest gevierd, maar politiewoordvoerder A. de Clercq had zondag de indruk dat veel andere wandaden in de streek wèl grotendeels op het conto van luidruchtige en ver nielzuchtige eindexamenleerlin gen kan worden geschreven, kj Hulst, Kloosterzande en Axel werden beschadigingen aan au to's toegbracht en in Terneuzen moesten de verlichting en een draadglasruit in één van de trap penhuizen van de net geopende parkeergarage er aan geloven, In Sluis werd een autoradio ge stolen en een bromfiets gedeel telijk vernield. De allerkleinste hal letleerlingen stonden op het podium als de dochtertjes van zeegod Neptunus. foto Peter Nicolai Een demonstratie van de 'zwingelmolen' in het vlasmuseum in Koewacht. foto Peter Nicolai Sint Jan-voorzitter J. van Eek (r) nam de bij de erepenning behoren de oorkonde in ontvangst van de Hulster burgemeester A. Kessen, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22