Een plaatsnaam-estafette PZC zeeland VU-Orkest nog steeds gedurfd en gedreven Wie wordt Miss Zeeland 1995 Tremor wil naam maken en veel cd's verkopen Plaatsnaam Retranchement leest elke lag mee met Jacob Hakker Schoondijke kunst MAANDAG 26 JUNI 1995 week 26 Op de Visscher-Romankaart van omstreeks 1650 heet Schoondijke nog: Willemsdorp. heeft het zich ook ontwikkeld als woonkern. Daarbij zijn toerisme en re creatie hier niet langer onbekende be grippen. Het omringende platteland wordt steeds meer ontdekt als een ple zierig gebied om te fietsen langs fraaie dijken en stille kreken, de overblijfse len van vroegere zeearmen tussen de eilanden waaruit dit gebied bestond. Op zo'n tochtje kan je via de Tragel ook in het gehucht Scherpbier terecht komen. Tragels zijn er meer in Zeeuws- Vlaanderen. Het woord tragel bete kende in het middelnederlands sleep net, maar ook jaagpad of trekpad langs een vaarwater. Hier hebben we te maken met deze laatste betekenis. Bij Scherpbier lag in de zeventiende eeuw een fortje met, dezelfde naam. In die tijd was er een biersoort die schar rebier of scherrebier werd genoemd. Carin van de Velde foto Lex de Meester door Catheleyne van der Laan Zenuwachtig is ze niet. Voorbereiden, daar heeft ze geen tijd voor. En winnen, daar gaat ze niet van uit. „Ik heb absoluut geen ervaring en weet ei genlijk niets af van de mo- dellenwereld", bekent de 19- jarige Carin van de Velde uit Oomburg. Hoe komt ze dan toch op de lijst van de Miss Zeeland-verkiezing 1995? „Oh, mijn moeder heeft me opgegeven omdat ze vindt dat ik er best leuk uitzie", giechelt de poten tiële miss bescheiden. Carin is één van de negen Zeeuwse meisjes die door de jury bij de voorrondes is uit genodigd vrijdag 30 juni in discotheek Kiekieres in 's Heerenhoek te bewijzen dat ze de mooiste is van Zee land. Eigenlijk denkt ze dat ze niet veel kans maakt: „Bij de voorronde ben ik niet ge lijk uitgekozen. De één vond dat ik mooi genoeg was, de ander niet. Zelf ben ik ge woon tevreden over mijn ui terlijk. Dat is toch alles wat je nodig hebt?" Ze schrikt wel een beetje als ze eraan denkt dat ze vrijdag zou kunnen gaan winnen. Dan moet ze echt door, weet ze. Maar Carin heeft eigen lijk geen ambities in de mo- dellenwereld. „Ik heb net mijn eerste jaar van de Heao afgemaakt en die opleiding wil ik zeker afmaken. Ik vind het wel erg leuk om eens mee te doen met zoiets. Maar echt door... Ach dat is geluk kig nog helemaal niet aan de orde", stelt Carin zichzelf haastig gerust. De winnares van vrijdag zal de provincie Zeeland verte genwoordigen tijdens de Miss Nederland-verkiezing in het najaar. En de winnares daarvan gaat weer door naar de Miss World-verkiezing. Maar zo ver en zo serieus is het nog niet. tot grote op luchting van Carin: „Het wordt gewoon weer hartstik ke gezellig vrijdag." VEERE, Grote Kerk VU-Orkest onder leiding van Daan Admiraal met werken van Prokof- jew, Szymanowski, Penderecki en Sjostakoieitsj. Solist Paul Komen, piano. door Kees Cijsouw Vier werken zaterdag op de Veerse avond van de toer- nee die het VU-Orkest jaarlijks langs een aantal Nederlandse steden maakt. Alle vier van componisten die uit Oost-Eu ropa stammen en alle vier uit de twintigste eeuw: de durf platge treden paden te mijden was ook zaterdag onmiskenbaar in de programmering van het Am sterdamse studentenorkest. De beide Russen zijn. in eikaars verlengde, het Makkelijkst te duiden: Prokofjew en Sjostako- witsj hebben beiden het vermo gen flitsend te instrumenteren, staan beiden borg voor stevige klankmassa's en ironische on dertonen: beiden haalden zich het misnoegen van de mach thebbers op de hals, maar waar Prokofjew jarenlang in het bui tenland zat. bleef Sjostako.witsj in het hol van de leeuw - het ver klaart ten dele de bittere onder stroom in veel van zijn werk. Terwijl in Prokofjews suite uit 'De liefde tot de drie sinaasappe len' vooral zijn vermogen tot-vir tuoze orkestratie opvalt, zit de zesde symfonie van Sjowstako- witsj vol - soms nauwelijks ver hulde - tragiek. Waarbij, wat mij betreft, het adagio het kwalita tief ruim aflegt tegen de verge lijkbare delen uit. de Vijfde of de Tiende en de Zesde mij impo neert door die twee dreunende, tenville van de censuur in tsjing- boem idioom gehouden snelle stukken. Uitdagingen voor elk orkest zijn dat en Admiraal en zijn man schappen zetten er zaterdag, tij dens het laatste optreden van hun reeks voor een lang niet vol le kerk. met elan de tanden in. Indrukwekkender nog waren de prestaties van de jonge (ama- teunmusici in die delen - en in de virtuositeit van Prokofjew - dan in dat langzame deel van de symfonie. Dat klonk onderkoel- der dan in een ideale uitvoering hoort, ik kreeg de indruk dat men die lange spanningsbogen met iets te weinig concentratie trok. Aan een gebrek aan spankracht of beter: mysterie, leden ook de eerste minuten van het aan Sjos- takowitsj voorafgaande werk. 'Jacobs ontwaken', van de Pool Krysztof Penderecki. Meer nog dan het adagio uit de Sjostakow- tisj-symfonie vergt de 'spirituele gewaarwording' die in Jacobs droom over de ladder naar de he mel tot klinken komt een uiter ste aan verbeelding èn precisie in de uitvoering. De precisie was er vanaf het begin, de plasticiteit in het musiceren groeide gaan deweg. De beide Poolse componisten op het programma laten zich veel minder makkelijk onder een noemer vangen dan de Russen. Penderecki en Szymanowski (1937 gestorven), dat zijn twee verschillende werelden: avant- garde uit de eerste helft van de jaren zeventig tegenover een combinatie van laat-romantiek en volksmuziek. Op mij maakte de gedegen - en van de kant van solist Paul Komen - gedreven uitvoering van de symfonie con certante voor piano en orkest geen diepe indruk. Dat ligt meer aan het werk dan aan de ver klanking zaterdagavond. Maar ook dan geldt: je moet de muziek gehoord hebben om ze niet vol doende pakkend te kunnen vin den. Goed dus, dat Admiraal en het orkest ook in het twintigste jaar van hun samenwerking nog steeds bereid zijn het muzikale avontuur terzijde van het hoofd- rijbaan te zoeken. Het werd niet door de beste brouwers gebrouwen en de soldaten die het da gelijks te drinken kregen hebben ken nelijk met galgehumor hun vesting naar dit bier genoemd. De sterkte werd in de Tachtigjarige Oorlog aan gelegd ter bescherming van Oost burg, maar men vond het kort na die strijd overbodig en nog in de zeven tiende eeuw werd het geslecht. Verdwenen dorpen Dit- stuk van Zeeuws-Vlaanderen werd in het verleden niet alleen geteis terd door oorlogen, maar ook door overstromingen. Vooral in de veer tiende en vijftiende eeuw hebben de inwoners van deze 'streken geweten dat ze bij de zee woonden. En dat men in de oorlog soms de dijken doorstak om zich de vijand van het lijf te hou den. Aan het eind van de zestiende eeuw verdween behalve Schoondijke ook Nieuwerkerke onder water, een parochie tussen Schoondijke en Groede. De naam van de kreek in die buurt herinnert nog aan de verdron ken nederzetting. Ten zuiden van Schoondijke lag het dorp Oostmanskerke. In dit toponiem hebben we kennelijk een geval van volksetymologie, een verbastering op de klank af van de naam Osemonds- kerke. Stapsgewijs is de oorspronke lijke naam via Osemanskerke veran derd in Oostmanskerke. Als de kerk in dit dorp aan de heilige Osemond of Osmond gewijd was, zou de naam wel Sint Osemondskerke zijn geweest. We moeten dus wel veronderstellen dat ene Osmond de stichter was. Ruschevliet Daar dicht bij lag nog een ander dorp. dat. Ruschevliet heette. In de twaalfde eeuw werd het in een document als Rusgefleta opgetekend. Het eerste deel van deze naam betekent riet of bies, waardoor het zo goed als zeker oorspronkelijk een waternaam was, die later aan een plaats bij de water loop werd gegeven. Deze ontwikke ling van waternaam tot plaatsnaam is niet uitzonderlijk, zoals onder meer de toponiemen Biervliet en Nieuwvliet laten zien. Over zo'n verdwenen dorp in deze streek staat in een kroniek achter de naam af en toe nuchter vermeld 'sub- mersa est', het is onder water verdwe nen. Maar Schoondijke is in ieder ge val fraai herrezen. door Herre Stegenga Ze gaan ervoor, de jongens van Tremor. Met een splinternieuwe demo ('Until all shocks have faded away') op zak willen ze zich zoveel mogelijk laten zien in het Zeeuwse popcircuit. „Eerst moeten we in de provincie een naam opbouwen." Ver volgens hopen ze ook buiten Zeeland voet aan de grond te krijgen met hun mix van 'me tal riffs en melodieuze leads'. Aan ambities geen gebrek bij het jeugdige trio uit Hein- kenszand en Goes: „Het zou mooi zijn als we van onze mu ziek zouden kunnen leven." Erg tevreden zijn ze met hun laatste visitekaartje. „Het ge luid is veel beter dan op onze vorige demo's", vindt gitarist Martijn van der Bliek 19). „De nieuwe nummers zijn op genomen op acht sporen ter wijl we bij onze vorige tapes maar vier sporen tot onze be schikking hadden." De eerste demo's. 'Spectral Insanity' en 'Ear protection required' zijn niet meer representatief, vin den de bandleden. Deze band jes worden dan ook niet meer verkocht. Concrete plannen voor een cd bestaan nog niet bij Tremor, wat zoiets bete kent als aardschok of trilling. Eerst flink veel optreden is het motto voor de komende tijd. „Want wat heb je aan een cd als niemand je kent?", vraagt zanger en bassist Jas per (17). broer van Martijn, zich af. Tweede gitarist Het drietal is nog op zoek naar een tweede gitarist. Voor 'Un til all shocks have faded away' heeft Martijn meerdere partij en moeten inspelen die latei- zijn gemixt. „Voor honderd procent kun je je nooit ge ven". verduidelijkt hij. Vooral als hij de akoestische gitaar ter hand neemt, is er niemand om 'het gat' van de elektri sche gitaar op te vullen: „Een tweede gitarist zou het geluid breder maken." Akoestische stukken steken regelmatig de kop op in de nieuwe num mers. Vooral de titelsong van de nieuwe demo is er mee doorspekt. Jasper. „Veel mensen die niet van onze mu ziek houden, vinden juist dat wel mooi." De muzikale voorkeur van Tremor gaat met name uit naar de zwaardere bands in het rockgenre. De leden dra gen t-shirt.s van Pantera. Obi tuary en Death en dit zijn naast groepen als Metallic a Megadeth en Paradise Lost bands waar ze zich 'in kunnen vinden'. Van echte invloeden willen ze echter niet spreken „Het zijn meer groepen waar we graag naar luisteren", ver klaart drummer Jeroen Si mons (17). Ze proberen juist zoveel mogelijk invloeden in hun muziek te verwerken en willen zich daarbij niet storen aan trends. „Een nieuw num mer van ons lijkt bijvoorbeeld veel op the Cure. Verder vind ik ook Robert Plant een goede zanger. Ik kan alleen niet zo hoog zingen", vertelt Jasper. Fantasie Het zijn vaak negatieve ge dachten waai- Jasper, verant woordelijk voor de teksten, over zingt. „Ik heb nog nooit over iets moois geschreven. Nummers gaan over gevaar lijke dingen, zoals Hitler, of mensen die voornemen iets te doen en het dan nalaten. Meestal ben ik trouwens de enige die weet waar het over gaat." Zijn broer: „Ja, hij heeft een behoorlijk levendige fantasie." Tremor presenteert "Until all shocks have faded away' vrij dag 30 juni in de Walk-inn in Vlissingen. Het optreden be gint om 21.00 uur. door Ad Steketee en Lo van Priel Schoondijke heeft een opvallend ruime markt. Alles maakt een ta melijk nieuwe indruk, alsof het hele plaatsje nog niet zo lang geleden is vernieuwd. Dat is ook zo, want in de Tweede Wereldoorlog hebben bom bardementen en beschietingen hier niet veel heel gelaten. Tijdens de be vrijdingsgevechten in 1944 werd Schoondijke bijna geheel met de §rond gelijk gemaakt. Het dorp is dus in de na-oorlogse periode hersteld. Eigenlijk gebeurde dat toen voor de derde keer, want het verhaal begint al met een middeleeuws Schoondijke dat hier in buurt lag, maar dat in de Tachtigjarige Oorlog werd verwoest. Pas in de zeventiende eeuw werd het weer opgebouwd in een polder die kort tevoren was bedijkt, de Willem spolder. Op een kruispunt van wegen ontstond hier toen een nederzetting die Willemsdorp werd genoemd, naar de stadhouder uit die tijd, Prins Wil lem II. Tremor bestaat uit drummer Jeroen Simons, gitarist Martijn van der Bliek en zanger en bassist Jasper van der Bliek (vlnr). foto Willem Mieras Al in de dertiende eeuw Komt in een goederenlijst van de Vlaamse Sint Pietersabdij de naam Schoondijke voor, maar dan als Sconendica. Moge lijk is dit niet de eerste naam van het dorp. Dicht bij deze plek heeft name lijk een dorp Vulendike gelegen. Het is au totaal verdwenen, maar het werd ruim honderd jaar eerder vermeld dan Schoondijke. Was nu dit Vulendike de eerste naam van dezelfde nederzet ting, of bestond het naast Sconen dica? Dat zou best kunnen. Er be staan veel plaatsen die in hun naam een tegenstelling laten zien. We heb ben Groot en Klein Valkenisse, Oost en Westkapelle. Oud- en Nieuw-Vos- semeer. Een gebruikelijke benoeming dus voor plaatsen in eikaars nabij heid. Misschien is er een koppel Sco- nendike en Vulendike geweest. Zou het grappig bedoeld zijn? Een andere mogelijkheid is natuurlijk dat Sco- nendike een correctie was van een on gunstige naam. Wie wil er nu in Vulen dike wonen? Kortom, Schoondijke is dus misschien een herdoopt. Vulen dike ofwel een voortzetting van een middeleeuws Sconendica, via een pe riode waarin het Willemsdorp heette. Het lijkt een toponymische estafette. Schoondijke is lange tijd een land- bouwdorp geweest. De laatste tijd Heeft Gapinge zijn naam ontleend aan een Gaper? Heeft IJzendijke iets met ijs te maken? Wie was de heilige Laurens naar wie dat Walcherse dorp is genoemd? Sommige plaatsnamen hebben een duidelijke betekenis. Andere zijn lastig of zelfs helemaal niette verklaren. In deze rubriek PLAATSNAAM nemen Lo van Driel en Ad Steketee de namen van Zeeuwse plaatsen en wateren onder de loep. collectie oudere Truzementenaren nun wenkbrauwen. Er bevond zich een aantal 'seksboeken' tussen de collectie. Was Hakker dan toch niet zo'n respectabel man geweest? Liberaal Secretaris Willem Schaasberg van de Dorpsraad moet er een beetje om lachen. Hij weet dat Hakker een diep gelovig en goed mens was. „Maar ook een man van de wereld, met heel liberale opvattingen." Want in de boe kenkast van Hakker vinden be langstellenden populaire, we tenschappelijke boeken, ency clopedieën, vele gebundelde de lenvan 'Het Beste', maai- ook tri viale romans. Nederlandse literatuur is nau welijks voorradig. Wat randge vallen als Bomans' Erik en 't klein insektenboek en Carmig- gelts gebundelde stukjes Kroeglopen. Mien van 't Sant en andere streekromanschrijvers bezetten heel wat meer plaatsen in de kast van de bibliotheek van Dorpshuis d'Ouwe Schoole. Konsalik is met een paar delen present. Maar het oog kan ook opeens vallen op boeken van Dostojewski, Kosinsky en Kir- stin Ekman. Een kloeke band onderschrijft de kerkse belangstelling van de Nederlands hervormde Hakker èn zijn vrijzinnigheid: Protes tant en katholiek. En er staan warempel een paar boeken die rode oortjes beloven. Liefde zon der compromis, Bob en Daphne, De beste erotische verhalen, Erotiek van het Oosten. Het laatste boek blijkt bij het opens laan een soort geschiedenis van de seksualiteit. Eerste hoofd stuk: De erotiek bij primitieve volken en hogere culturen. Even verderop staan 'de morele waar den van de maagdelijkheid' be schreven. Excessen Het wat kleinere boekwerkje 'De jeugd en zijn sexuele excessen' bevat in tegenstelling tot Ero tiek van het Oosten een paar plaatjes, maai- erotisch willen die niet worden. Het boek van Christoffel René. uitgegeven door de Algemene Nederlandse Uitgeverij Rotterdam, bevat geen colofon waarin het jaar van uitgave is te vinden. Het werkje ziet er. afgaande op de stofom slag, zeer 'jaren-vijftig' uit. Het bevat echter waarheden die ook veertig jaar later het zelfvertrou wen van menig mannelijk lezer tot nul kunnen reduceren. Chris toffel René als amateur-Freud: „Op het moment dat u denkt dat uw vrouw ligt te geniéten, kan zij wel denken: 'Ik wou dat hij ging slapen'." Uitgeleend is het boekje nog nooit. Dat geldt echter voor heel wat meer exemplaren van de Hakker-bibliotheek. Willem Schaasberg: „Veel boeken ap pelleren niet meer aan de smaak van deze tijd. Maar het is natuur lijk wel heel leuk dat wij ze in Re- tranchement hebben." oor René Hoonhorst Ïacob Hakker was een ach tenswaardig man. Jasje, f en sigaar immer bij de wd. Een graag gezien dorps- twoner die alles voor kerk en f' smenleving over had. Het res ect voor de douanier nam na ijndood twee jaar geleden nog in Retranchement. Zijn saste verwanten bleken met delfde deugden gezegend als ieheer Hakker, die zijn hele Ic- fn solitair bleef. Hakkers er- i fin schonken zijn bezittingen whet dorp Retranchement. 'at het dorp moest doen met lakkers nalatenschap lag voor ishand. Bij een eerdere schen- ag van een dankbare oud-be- fcner waren klassieke lan ge ams aangeschaft. Hakker Ie <am destijds echter met het ie- ffi om de oude waterpomp op ft- 3 dorpsplein in ere te herstel- re Na zijn dood kwam er dus a 3iHakker-pomp in het midden ij ai het dorp voor de kiosk. De ui ®pis echter niet het enige dat ia m douanier Hakker herinnert, at-nog geen duizend inwoners (Retranchement te klein voor hopenbare bibliotheek. Toch 23 v-1* de dorpelingen tien maan- tivanhetjaar-hartje zomer is i uitleen dicht - niet alleen af- 5! akelijk van de bibliobus voor ai H lenen van boeken. Dankzij &ker, die de bejaardensoos si het dorp zijn boekenbezit a ruim 900 banden naliet. Bij inventariseren van Hakkers ©bibliotheek fronsten enkele '■"em Schaasberg bij de Hakker taanier weerspiegelt. -collectie, die de veelzijdige belangstelling van de Retranchementse foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 19