Actie VVN voor nachtbus horeca Borselse brandweerman geridderd Paus beloont inzet leden katholieke schoolbesturen Evolutie vlasbewerking te zien in museum Koewacht Boerenlanddag trekt veel publiek Drumcorps Blue Spirit één zeeland maandag 26 juni 1995 b g Drinkend uitgaanspubliek Renesse hoeft niet met de auto van onze verslaggever TERNEUZEN - De mis in de Terneuzense Opstandingskerk werd zondag anders afgesloten dan anders. Pater L. Heijnen vroeg ineens twee mannen naar voren te komen. Niet om voor de mede-parochianen boete te doen, maar om de pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice in ontvangst te ne men. Zowel Temeuzenaar Marinus Petrus Gregorius Vermunt als Westdorpenaar George Eduar- dus Pharaildus Mechelink maakten decennia lang deel uit van de besturen van verschillen de katholieke scholen. Beide he ren maakten verschillende scho lenfusies mee, maar vinden de nieuwste bestuurssamenwer- lcing van 'hun' scholengemeen schap De Steelant met het Zel- denrust een goede reden om hun bestuurlijke werk neer te leggen. Vermunt regelde, als kantoor- Politie betrapt 5 drankrijders van onze verslaggever VLISSINGEN - Bij een groot scheepse alcoholcontrole op Walcheren heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag 252 automobilisten gecontro leerd. Daarvan werden er vijf aangehouden wegens rijden on der invloed. Twee inwoners van Vlissingen werden zaterdagavond tussen 21.45 en 22.45 uur aangehouden in de Spuistraat in Vlissingen. Eén van hen probeerde onder de controle uit te komen door een café in te vluchten. Hij werd daar door de politie weggehaald en moest alsnog blazen. Hij kwam aan 1025 ugl. De andere Vlissinger blies 1015 ugl. De wet telijke limiet is 235 ugl. Van 22.45 tot 03.20 uur contro leerde de politie voertuigen op de Looierssingel en de Laan der Verenigde Naties in Middelburg, maai- daar werden geen overtre dingen geconstateerd. In de Middelburgsestraat in Koude- kerke kregen twee bromfietsers uit Koudelcerke en Middelburg een bekeuring voor het rijden onder invloed. Zij werden tussen 03.30 en 04.15 uur aangehouden en kregen elk een boete van 160 gulden. Van 04.15 tot 04.30 uur stond de politie weer in de Spuistraat in Vlissingen en daar werd een man uit Middelburg bekeurd voor het rijden onder invloed. Bij een ademtest blies hij 245 ugl. Apparatuur van boot gestolen VLISSINGEN - Uit een boot die in de Tweede Binnenhaven in Vlissingen lag afgemeerd, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een zender en een scanner gesto len. De waarde van de zender is vijfhonderd gulden, die van de scanner 350 gulden. Twirlsters boeken succes VLISSINGEN - De Vlissingse twirlvereniging Flushing Girls heeft zondag hoge ogen gegooid tijdens een landelijke wedstrijd in Ridderkerk. In de categorie 'solo-danstwirl-primary intro ductie' behaalde Christina Acda (8 jaar) de eerste prijs. In de teamwedstrijd 'twirling begin ners-senioren' (15-16 jr) behaal de het Flushing-Girls-team een eerste prijs. Een tweede prijs was er voor het team' dat uit kwam in de categorie 'team ju- nioren-danstwirl' (10-12 jr). Bij het 'juvenile-danstwirl' (7-9 jr) behaalde het team van de Vlis singse vereniging de derde plaats. Circus Royal op Zeeuwse tournee VLISSINGEN - Bijna een eeuw oud is het uit 1896 stammende familiecircus Royal dat de ko mende twee weken Zeeland aandoet. Het circus, door de American Circus Fans Associa tion uitgeroepen tot mooiste tentcircus van Nederland, slaat zijn tenten op in Vlissingen, Middelburg, Westkapelle en Zierïkzee. Naast aloude circuselementen, wordt het publiek in boven staande plaatsen ook getrak teerd op de muzikale clowns Los Ginos, die eerder optraden in tal van nationale- en internationale televisieshows. Ook waren zij te gast bij onder meer de koninklij ke familie van Monaco en bonds kanselier Helmut Kohl. Heel bij zonder is de super-Hollandse 'Mini en Maxi-act van een koe en stier die onder leiding van boer Harmsen capriolen uithalen. Circus Royal is van vrijdag 30 ju ni tot en met zondag 2 juli te zien in Middelburg (Hof van Tange). Op maandag 3 en dinsdag 4 juli doet het circus Westkapelle aan. Daar staat de tent op het terrein bij camping De Boomgaard aan de Domineeshofweg. Vervolgens gaat het gezelschap twee dagen (woensdag 5 en donderdag 6 juli) naar Zierikzee (parkeerterrein St-Hillaire/hoek Scheldestraat). Het weekeinde van zaterdag 8 en zondag 9 juli staat de circustent in Vlissingen op het parkeerter rein aan de Gildeweg. houder van een bank, vaak de fi nanciële zaken als penning meester bij verschillende bestu ren. Sinds de fusie van het Ka tholiek Algemeen Voortgezet Onderwijs in Terneuzen met de katholieke lhno uit Sas van Gent acht jaar geleden, was Ver munt voorzitter. De Sasse be stuursvoorzitter Mechelinck, oud-hoofd burgerzaken bij de gemeente Sas van Gent, be kleedde de laatste jaren de func tie van secretaris-penningmees ter. Haalbaar Ook binnen het katholiek basis onderwijs maakte Vermunt zich verdienstelijk. Hij koos immer voor een duidelijke koers. Be houd van het katholiek onder wijs stond voor hem voorop, maar Vermunt zette zich netzo hard in voor 'samenwerkings schooi' De Triangel toen het in standhouden van drie scholen met een verschillende identiteit in de Terneuzense binnenstad niet langer haalbaar was. Vermunt werd voor zijn verdien sten na de kerkdienst ook nog onderscheiden met een ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burge meester R. Barbé van Terneu zen speldde de koninklijke on derscheiding op tijdens een af scheidsbijeenkomst van de twee bestuursleden in de kantine van De Steelant. Westdorpenaar Me chelinck werd voor zijn kerkeli} ke en maatschappelijke verdiet sten - voor de scouting, het se ciaal-cultureel werk, volleybal club Savok en de Gehandicap tenorganisatie - al eerder gelau werd met een koninklijke ondei scheiding. Vandalen slaan toe op groot aantal plaatsen vari onze verslaggever TERNEUZEN - In heel Zeeuws-Viaanderen sloegen hel afgelopen weekeinde vandaleo toe. In de Terneuzense jachtha ven werden zondagmorgen om half acht twee Terneuzenaren (35 en 24) aangehouden vooreen poging tot inbraak in een pk zierbootje. Bij de inbraakpo ging werd voor een nog onbe kend bedrag aan schade aange richt. Voorts liepen twee jon gens van 15 en 17 jaar uit Ter- neuzen tegen de lamp, nadat zij zaterdagavond Langs de Kreek in hun woonplaats drie boompjes hadden vernield. De aangehouden vandalen had den geen examenfeest gevierd, maar politiewoordvoerder A. de Clercq had zondag de indruk dai veel andere wandaden in de streek wèl grotendeels op hei conto van luidruchtige en vei nielzuchtige eindexamenleerlin gen kan worden geschreven, la Hulst, Kloosterzande en Axel werden beschadigingen aan au to's toegbracht en in Terneuzen' moesten de verlichting en een draadglasruit in één van de trap penhuizen van de net geopende parkeergarage er aan geloven In Sluis werd een autoradio ge stolen en een bromfiets gedeel telijk vernield. Julianafonds geeft 30 mille voor dorpshuis Wemeldinge WEMELD3NGE - Het Juliaiu Welzijn Fonds heeft in het kad« van zijn Zeeuwse dorpshuizen project aan de Stichting Dorps-; huis Wemeldinge een bijdrage' toegekend van ten hoogslfj 30.000 gulden. Het bedrag is be-| stemd voor het nemen van ener giebesparende maatregelen. Om de leefbaarheid in de kleine! kernen te behouden, is het Julie! na Welzijn Fonds in februari 1994 een tweejarige actie begodj nen voor de Zeeuwse dorpshui zen. Het- fonds stelt in totaal 990.000 gulden beschikbaar om, in Zeeland het voortbestaan van. dorpshuizen veilig te stellen) Van dit bedrag krijgen 33 dorps huizen een bijdrage van maal 30.000 gulden bij toepasj sing van energiebesparend maatregelen. Drankrijder op één dag twee keer betrapt THOLEN - Een 49-jarige niai uit Tholen is zaterdag twee keef op één dag aangehouden we gens rijden onder invloed. Bo vendien kreeg hij een proces verbaal wegens doorrijden na een aanrijding en rijden terwijl zijn rijbewijs was ingevorderd- De man botste 's avonds op dj Zuiddijk in Sint-Philipsland t*| gen een geparkeerd staande p® sonenauto en reed daarna door- Getuigen noteerden het kente ken. waarop de politie de kon opsporen ep aanhouden Omdat hij had gedronken, ki-ee§ hij een rijverbod van acht uur er- werd zijn rijbewijs ingevorderd Hij trok zich hier blijkbaar^ van aan, want rond half één j nachts zag de politie de mij weer rondrijden. De auto, têj waarde van 40.000 gulden, is beslag genomen. Bovendj kreeg de man voor de twee"! keer een proces-verbaal wegen rijden onder invloed. van een medewerker KOEWACHT - Van groen vlas tot linnen. De evolutie van deze vlasbewerking in de laatste honderd jaar aan de hand van authentieke werktuigen en toe behoren is iedere zaterdag tot oktober te zien in museum 't Vlasschuurken in Koewacht. In het decor van een traditionele zwingelstal worden de verschil lende bewerkingen realistisch gedemonstreerd. Zaterdag- opende burgemeester W. de Graaf van Axel het museum an nex excursieruimte aan de Ei kenlaan. De Graaf noemde het museum een mooi produkt om het vlas nog meer te promoten. Boven dien hoort een dergelijk mu seum in Koewacht thuis. In het vlassersdorp zijn 150 vlasbedrij- ven geweest. Vroeger had men bijna huis-aan-huis beroepsma tig met het vlas te maken. Het museum wordt gerund door de familie De Letter. De vrouw des huizes draagt eveneens zorg voor Maison du Lin ofwel het Linnenhuis. Dit winkeltje is ge specialiseerd in linnen produk- ten. Met 't Vlasschuurken wil de fa milie de restanten van een uitge breide Zeeuws-Vlaamse vlascul tuur bewaren. Dit in een tijd dat linnen volop terug is in de mode en als milieuvriendelijk produkt in tal van andere toepassingen. Zaterdag bezochten al enkele honderden belangstellenden de introductiemiddag van het mu seum. Een accommodatie naast het schuurtje dient voor de ont vangst van groepen en is ge schikt voor het geven van au- dio-visuele presentaties en het bekijken van een verzameling oude foto's uit de vlasgeschiede nis. van onze verslaggeefster NOORDGOUWE - Penning meester G. Gerretsen was zater dag heel tevreden met de be langstelling voor de eerste boe renlanddag in Noordgouwe. Hij schatte het aantal bezoekers op vier a vijfduizend. Een nadelig - effect van de drukte was echter Man bij botsing licht gewond KERKWERVE - Een 23-jarige inwoner van de gemeente Dui- veland raakte zaterdagmiddag licht gewond toen hij met zijn auto tegen de wagen van een 37-jarige Duitser opbotste. Het was zo druk op de N59 ter hoogte van Kerkwerkve dat het verkeer er in file moest rijden. De man uit Duiveland bemerkte te laat dat zijn yoorbuurman fors vaart minderde, waardoor een botsing volgde. Beide bij het ongeval betrokken auto's raakten beschadigd. De man uit Duiveland liep een hoofdwond op. waaraan hij ter plekke door een arts is behan deld. dat de bermen van de toegangs wegen tot het dorp vol auto's stonden. Bijna niemand maakte gebruik van de gratis pendel bus die bezoekers vanaf een gro te parkeerplaats buiten het dorp naar de boerenlanddag bracht. Vooral rondom de kerk was het zaterdagmiddag gezellig druk. Een paar meiden aaiden de paarden die in de travalje klaar stonden om beslagen te worden, geschminkte kinderen 'melkten' een nepkoe en Good Farming presenteerde zich met een plu chen varken dat al knorrend rondscharrelde in z'n box. In de talloze kraampjes waren ver schillende produkten van het land te koop en op een podium presenteerden zich allerhande muzikanten en volksdansers. En natuurlijk ontbraken ook de hapjes en drankjes niet. Ringrijden Populair was het maken van een hehkoptervlucht boven het dorp. En ook het Walcherse ring- rijderstoernooi in de Vijverberg straat trok veel belangstelling. ..Pappa, pappa, kom snel, daar is die grote weer!", riep een Duits jongetje opgewonden, toen een fors uitgevallen paard zich klaarmaakte voor de start. Even verderop rookte een deelnemer zittend op zijn paard een sjekkie, terwijl hij wachtte op zijn beurt. Een knol van wie de berij dei- even weg was, deed zich tegoed aan een perk rode rozen. „Dreischor heeft de Vlasdag, je hebt de Brouwse dag, wij wilden eens kijken of we hier ook zoiets konden organiseren", aldus Ger retsen. „En zoals het er nu naar uitziet, doen we het volgend jaar waarschijnlijk weer." Vrouw beroofd van schoudertas VLISSINGEN - Tijdens een markt in de Vlissingse Lindeij- erlaan is zaterdagmorgen rond 11.00 uur een 40-jarige vrouw uit Aagtekerke van haar schou dertas beroofd. De vrouw liep over de markt, waai- door de drukte vrij veel werd geduwd. Plotseling be merkte zij dat ze haar schouder tas kwijt was. Daarin zaten on geveer driehonderd gulden aan contant geld en verder nog twee paspoorten en een rijbewijs. van onze verslaggeefster RENESSE - Burgemeester H. Tees van Westerschouwen over- handige zaterdagavond een zak vol muntjes aan Marijke He- melsoet van Veilig Verkeer Ne derland (VVN). De Fiches geven discogangers in Renesse kor ting op een ritje met de nacht bus. Door het uitdelen van de muntjes hoopt WN het uit gaanspubliek ertoe te bewegen de auto te laten staan na een avondje drinken. De overhandi ging symboliseerde de start van het nachtbusproject. De deelnemers aan het project, behalve VVN ook de stichting Horeca Renesse, het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en de gemeen te Westerschouwen, haalden za terdag alles uit de kast om de aandacht van het publiek te trekken. Keurig op een rijtje staand, veegden betrokkenen het zand van een groot stuk zwart landbouwplastic. Zo toverden ze de tekst 'Neem de nachtbus of rij alcoholvrij' te voorschijn. Niet alleen de komst van de nachtbus, maar ook de terug- Bromfietsers raken gewond CADZAND/HULST - Twee bromfietsers raakten zondag morgen vroeg gewond bij bot singen in Zeeuws-Viaanderen. Een 18-jarige inwoner van Cad- zand kreeg geen voorrang van een automobilist en een 17-jari- ge bromfietser uit Koewacht ging onderuit in een scherpe bocht. Een 50-jarige automobilist uit Cadzand wilde omstreeks 1.20 uur in zijn woonplaats van Bou levard de Wielingen afslaan naai de Leeuwerikenlaan. Hij zag de 18-jarige bromfietser die recht door wilde rijden echter over het hoofd. Bij de val die volgde brak de jongen zijn linkerpols. Een half uurtje later ging een 17- jarige bromfietster uit Koe wacht onderuit in een scherpe bocht van de Hogeweg, vlak voor de Plattedijk. De brommer schoot door en botste tegen een betonnen brugleuning. De Koe wachtenaar brak als gevolg van de aanrijding het linkeronder been en werd overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. keer van de 'anti-alcoholbus' markeerde de start van een drukke periode in het uitgaan sleven van Renesse. In deze mo biele voorlichtingsruimte wijzen medewerkers van WN en ZCAD discogangers al voor het achtste jaar op het gevaar- van alcohol in het verkeer. Het uitgaanspu bliek kan er onder meer een blaastest doen, een videofilm be kijken en foldertjes inzien. Volgens VVN-medewerkster Marijke Hemelsoet zal de bus komende zomer dertig bezoek jes brengen aan verschillende Zeewse gemeenten. De voorlich- Open-luchtfilm in Terneuzen TERNEUZEN - Na de vertoning van de rolprent De Vliegende Hollander op de Markt, mag Terneuzen zich verheugen op nog een grootscheeps filmspek- takel in de open lucht. Heineken' houdt een campagne in den lan de waarbij topfïlms op groot beeldschermen publiek moeten lokken. Op voorspraak van dezelfde mensen die De Vliegende Hol lander naar Terneuzen haalden, heeft de bierbrouwer besloten deze zomer naar Zeeuws-Vlaan- deren af te zakken. „Het argu ment dat Terneuzen een stad zonder bioscoop is, heeft de doorslag gegeven", weet Ariël Meeusen. Op welke zomerdag de Terneuzenaren de open-lucht- film kunnen kijken en welke rol prent het wordt, is nog niet be kend. Auto gestolen OOSTKAPELLE - In de Iris laan in Oostkapelle is in de nacht van zaterdag op zondag tussen 23.00 en 9.00 uur een zwarte VW Golf gestolen. De Duitse personenauto, met het kenteken W-CE94, heeft een waarde van ongeveer 43.000 gul den. Bekeuring voor 28 hardrijders SEROOSKERKE (W) - Bij een snelheidscontrole op de Kadet- weg in Serooskerke (W) heeft de politie zaterdag tussen 8.00 en 16.00 uur 2.115 voertuigen ge controleerd. Daarvan reden er 28 te hard. tingswagen keert nog twee keer terug naar Renesse, maar zal ook in andere plaatsen te zien zijn. Niet overal kunnen de me dewerkers het uitgaanspubliek verwijzen naar een nachtbus. Behalve het traject op Schou- wen-Duiveland, onderhoudt de vervoersmaatschappij ZWN twee lijnen voor discogangers op Walcheren. Op de vraag waarom het aanbod beperkt blijft tot de ze drie, antwoordt M. van de Ven van de ZWN: „Wij rijden alleen in opdracht van de horeca-on- dernemers." Burgemeester Mandos speldt de Borselse centraal brandweercommandant W. de Feijter zijn koninklijke onderscheiding op. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Centraal brandweercommandant van de ge meente Borsele W. de Feijter is sinds zaterdag Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester ir J. L. M. Mandos speldde hem de on derscheiding op tijdens een afscheidsreceptie in het gemeentehuis in Heinkenszand. De Feijter (59) kan met ingang van 1 juli met de vut omdat hij er veertig dienstjaren op heeft zitten. De Feijter begon als centraal commandant van de Borselse vrijwilli ge brandweer op 1 september 1987. Dat betekende dat hij de leiding had over zes korpsen, wat neerkomt op zo'n honderd man. Voor die tijd was hij ruim negen jaar plaatsvervangend centraal comman dant. Zijn eerste bluswerkzaamheden verrichte De Feijter in 1967 in Spij- kenisse. Toen hij op 1 juli 1970 in dienst trad van de geifteente Borse le als opzichter bouw- en woningtoezicht, sloot hij zich ook hier aan bij de vrijwillige brandweer. De nabijheid van het Sloegebied bracht voor De Feijter specifieke werkzaamheden met zich mee. Zo was hij betrokken bij het Plan Kernongevallenbestrijding en bij de Rampbestrijdingspiannen Kerncentrale Borssele en Vlissingen-Oost. Tevens was hij sinds 1991 voorzitter van het Samenwerkingsverband Vlissingen-Oost. Ook voor de regionale brandweer is De Feijter geen onbekende. Zo had hij sinds 1981 zitting in de werkgroep preventie, een club waarvan hij sinds 1994 voorzitter was. van onze verslaggever VLISSINGEN - Drumcorps Blue Spirit uit Middelburg heeft zaterdagavond op de Drum Corps Holland Contest in Vlissingen de eerste plaats be haald in de A-klasse. Blue Spi rit behaalde 43 van de 100 pun ten en versloeg daarmee Joint Adventure uit Amsterdam, dat 28,1 punten kreeg. De wedstrijd werd gehouden op het sport park aan de Irislaan in Vlissin gen. Tijdens diezelfde wed strijd werd Drumcorps Johan Friso uit Middelburg met 37,1 punten tweede in de cadet-klas se voor jongeren tot 15 jaar. Winnaar werd in die klasse Jong Jubal (41,8) uit Dordrecht. Drumcorps Johan Friso uit Mid delburg beet zaterdagavond het spits af en oogste veel applaus vanaf de volgestroomde eretri bune van het voetbalstadion. Over de publieke belangstelling is Karei-Willem Jaarsveld van Drumcorps Holland - de over koepelende organisatie van drumcorpsen - echter nog niet helemaal tevreden. „In Neder land zijn vrij weinig drumcorp sen als je dat afzet tegen de dui zenden fanfares en harmonieën. Acht in totaal, waarvan er drie uit Zeeland komen, uit Middel burg, Vlissingen en Goes. Dat merkje in de belangstelling." In de show wordt duidelijk inge speeld op de verwachtingen van het publiek. Nummers van we reldberoemde popgroepen doen het altijd goed. Queen en Pink Floyd - Johan Friso bracht het nummer The Wall - staan hoog op het repertoire van de drum- corpsen, want applaus is dan ge garandeerd. De wedstrijd in Vlissingen was de derde dit jaar. In totaal wor den er zes gehouden en in sep tember volgt de finale. „De eer ste wedstrijd dient als positiebe paling. Dan wee.tje waar je staat ten opzichte van de andere corp sen, hoe goed je bent", vertelt Jaarsveld. In die wedstrijd en in de finale is volgens hem de mees te eer te behalen. „Gedurende de rest van het seizoen liggen de po sities vrij vast." Zijn voorspel ling over de einduitslag komt in derdaad helemaal uit. De kadetten van Johan Friso behaalden in hun klasse de tweede plaats op de drum-contest. foto Lex de Meester Onder het toeziend oog van het publiek neemt de hoefsmid een paard onder handen, foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 18