Bedrijvigheid rond jachthaven Eko-groente op schap speciaalzaak PZC De grammatica van het lijf ollege Oostburg wil vetsmelterij nieuwe jestemming geven zeeland Voormalig sluizencomplex Wemeldinge trekt ondernemers recept agenda ondernemend zeeland in detail ZATERDAG 24 JUNI 1995 z 19 WEMELDINGE - Voor de offi ciële opening volgend jaar van de jachthaven in het voorma lige sluizencomplex te Wemel dinge wil exploitant H. F. van der Rest iemand van het ko ninklijk huis uitnodigen. De opening vrijdagmiddag van de motorwerkplaats was wat soberder. Toch wilde de scheepswerf- en jachthaven- exploitant ook dat feit niet on gemerkt voorbij laten gaan. Voor de genodigden was er een hapje en een drankje en klonk er muziek. Want de motor werkplaats is het eerste win keltje van een hele groep rond de kom van de binnenhaven. De werkplaats, een onderdeel van Van der Rest Nautic te Kats, verkoopt onder meer mo- Handelskamer Terneuzen beste van Nederland TERNEUZEN - De kleinste Kamer van Koophandel in Ne derland is ook de beste geble ken. Om die reden mocht de Kamer van Koophandel in Terneuzen vrijdag in het Bad hotel in Domburg de Kwali teitsprijs 1995 in ontvangst ne men van de Vereniging van Kamers van Koophandel in Nederland (WK). Uit de jaarlijkse kwaliteitsme ting onder 32 Kamers van Koophandel in Nederland bleek dat de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel goed scoort in haar informatievoor ziening en -verschaffing uit het Handelsregister. Zij beschikt over adresgegevens en tele foonnummers die up to date zijn, hanteert de juiste codes bij de activiteiten van de inge schreven bedrijven en voldoet aan de landelijke normen voor technische specificaties en bin nen een bedrijf werkzame per sonen. Het is de derde keer dat de WK deze prijs uitreikt. Vorig jaar was het de eer aan Middel burg. Elf andere Kamers kre gen vrijdag tevens een certifi caat omdat zij voldoen aan de basisnormen van de WK. Woordvoerder E. Houg rea geerde vrijdag verheugd op het nieuws. „Het is een bevestiging dat we op de goede weg zijn." an onze verslaggever ÖOSTBURG - Het college van iurgemeester en wethouders san Oostburg is bereid mee te •erken aan een nieuwe bestem ming voor de gebouwen van de soormalige vetsmelterij in Hoofdplaat. Eigenaar J. van den Ameele wil de voormalige be drijfsgebouwen ombouwen tot soorlopig twee appartementen soor verblijfsrecreanten. Daar- -Janriy van der lee Filetlapjes in Ihee-rozijnensaus 17" oken met thee is trendy. lx Wanneer u echter thee ver- Wkt in gerechten is het belang- sk dat u een geurige, krachtige ïort gebruikt en liever geen iee die met vruchten-essence 3 smaak is gebracht. i ajrediënten: theezakje van een geurige aeesoort als bijvoorbeeld Dar- tfling tó dl water gram rozijnen speren zout i varkensfïletlapjes (niet te m i-2 theelepels gedroogde tijm 'oter om te bakken ■eetl. vieux of cognac •ii dl witte wijn '81, slagroom. leiding: 1 'lat het theezakje 5 minuten itkken in 1,5 dl vers gekookt 'tater, Verwijder het theezakje fiuoeg de rozijnen toe om te we- p; friif de stukken varkensfilet rij ndijk in met peper, zout en tijm. ferftif boter in een ruime koeke- 'M en bak hierin de gekruide tukken filet ongeveer 4 minuten 1 'ft kant. Neem het vlees uit de hn en houd het warm onder fo- 1 Blus de bodem van de pan W witte wijn en roer alle aan- Oksels los. 'teg de vieux of cognac toe en jat2 minuten inkoken. 'denk de thee met rozijnen en 'l slagroom in de pan en laat Meuw onder zo nu en dan om- fTen 4-5 minuten koken. "p-ng op smaak met peper en en draai de warmtebron Ug. d de stukken varkensfilet te- 1 '>j in de pan en laat ze nog 1-2 tauten doonoarmen. toren voor jachten. „Vanaf ae kleinste motoren voor een vis- bootje tot de grote van 170 pk", aldus Van der Rest. Ook ver richt de Wemeldingse zaak re paraties en worden er motoren ingebouwd. Nu de ondernemer zelf de eer ste stap heeft gezet met het naast wil hij enkele kampeer plaatsen aan de achterzijde van de bedrijfsgebouwen aan de Oostlangeweg inrichten. De plannen van de oud-vetsmel- ter passen niet direct in het hui dige bestemmingsplan. Maai- b en w achten het toch redelijk om medewerking te verlenen aan de verzoeken. Op het ogenblik wor den geen bedrijfsactiviteiten ontplooid op die plaats midden in Hoofdplaat. Om die ongewen ste ontwikkeling ook in de toe komst te voorkomen, is een be stemmingsplanwijziging zo gek nog niet. Een kampeervoorzie- ning binnen de bebouwde kom is eigenlijk ook niet gewenst. Ze ker niet als in de toekomst ('om economische redenen', weet het college nu al) uitbreiding van de kampeerplaats wordt gevraagd. Camping Van den Ameele acht een kleine camping noodzakelijk om sa men met de appartementen tot een verantwoorde exploitatie van zijn recreatie-onderneming te komen. Het college vindt dat er redenen zijn om aan Van den Ameeles verzoek tegemoet te komen. En wil hem daarom de gelegenheid geven om geduren de zes weken vijf kampeereen- heden per jaar op zijn terrein toe te staan. B en w verlenen de Hoofdplaatse ondernemer voor dat kampeerterreintje vrijstel ling. Mochten grond en gebou wen van Van den Ameele over gaan in andere handen dan is Oostburg niet verplicht om op nieuw vrijstelling te verlenen, betoogt het college. Het voorstel van b en w komt woensdagmorgen 28 juni aan de orde tijdens de vergadering van de commissie planologie. De commissieleden laten tijdens die bijeenkomst ook horen wat zij vinden van de voorgestelde uitbreiding van de manege in Nieuwvhet. Manege Riemens is omgedoopt in Paardensportcen trum Nieuwvliet. De nieuwe ei genaar uil graag de kantine uit breiden, een tweede binnenbak aanleggen en een overnach tingsmogelijkheden ivoor rui ters) creëren. Volgens het college passen die plannen prima in de bestem mingsplannen voor het kustge bied. Het gemeentebestuur moet er wel voor waken dat zul ke grootschalige voorzieningen beperkt blijven tot het ruiter- centrum, waarschuwen b en w. De commissie planologie verga dert woensdag 28 juni vanaf 9.00 uur in de commissiekamer. vestigen van een zaak op het voormalige sluizencomplex. hoopt hij dat anderen spoedig volgen. Een jachtmakelaardij als buurman zit er al. „Daar naast zijn er inmiddels een stuk of vijf gegadigden die zich er graag willen vestigen." Mo gelijk geïnteresseerden zijn bij voorbeeld een bakker en een (Advertentie) ALEXANDRE MODE AXEL Noordstraat 23, 01155-64480 Beste leerlingen Frans krijgen prijs van Total van onze verslaggeefster NJEUWDORP - Acht Zeeuwse leerlingen van het voortgezet onderwijs hebben vrijdag de oorkonde 'Beste leerling in de Franse taal' van Total Raffina derij Nederland N. V. gekregen. De mavo-leerlinge Florentin Verboom van de Stedelijke Scholengemeenschap Middel burg. de havo-leerlingen Mau rice Laparlière van het Goese Ballot College. Bianca Diers- man van het Calvijn College. Marlies Kok van het Zeeland College en de vwo-ers Charles van Es van het Goese Lyceum. Liesbeth Kooiman van de Scho lengemeenschap Scheldemond in Vlissingen en Sebastiaan Ver boom van de Christelijk Scho lengemeenschap Walcheren in Middelburg hebben zich in het examenjaar 1995 qua motivatie en inzet onderscheiden in de kennis van de Franse taal en cul tuur. Deze leerlingen werden door de schoolleiding van hun scholen voorgedragen. Uit handen van de algemeen di recteur van Total, D. Dumas, na men de leerlingen de oorkonde, een cd-walkman en een cd van Julien Clerc in ontvangst in het kantoorgebouw van de Total raffinaderij in Nieuwdorp. Cd-speler uit auto gestolen GRIJPSKERKE - Uit een auto aan de Bergwei in Grijpskerkeis in de nacht van donderdag op vijdag een radio-cd-speler met toebehoren gestolen. De eige naar mist verder een aantal cd's. De totale waarde bedraagt 2500 gulden. Vietnamesè eetzaak. Rond de kom waar geen woningen mo gen komen, zijn in totaal elf a twaalf industriële locaties te vergeven, waarbij Van der Rest de Wemeldingse ondernemers niet vergeet. Begin vorig jaar gaf hij de plaatselijke bedrij vigheid driejaar de tijd om in te tekenen. Officiële opening Dat gebeurde op het moment dat Van der Rest aankondigde van onze verslaggever HULST - Taal en sport. Zo op het eerste gezicht twee volko men verschillende dingen. Jo Everaert (59) denkt daar duide lijk anders over. Alles draait volgens zijn theorie om een af gewogen portie grammatica. Want zonder de juiste hoeveel heid vormleer slaan zinnen aan het zweven en is het lichaam uit balans. De docent Nederlands en gewe zen sportleraar- aan de Hulsterse scholengemeenschap De Riet- vliet vierde vrijdag zijn veertig jarig jubileum in het onderwijs. Na de zomervakantie nog een maandje werken en dan stopt hij. In verband met zijn inzet voor de school, de gemeenschap en zijn ijver voor de vollebalver- eniging Morres-Hulst werd Eve raert op zijn feest benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Hij kreeg de koninklijke onderscheiding opgespeld door burgemeester A. Kessen. Vier jaar lang stond Everaert als jonkie voor de klas op de lagere school in Kapellebrug. In 1959 maakte hij, als gymleraar in op leiding, de overstap naar de toenmalige Lagere Technische School Sint Bernard en de huis houdschool Sint Martha (in 1983 gefuseerd tot De Rietvliet). De eerste twee jaar was de fanaticus formeel nog onbevoegd, maar wat zou het. Hij was enthousiast, prestatiegericht en zat vol ver- de inrichting en de exploitatie op zich te nemen van een nieuwe jachthaven in het voor malig sluizencomplex. De daadwerkelijke exploitatie be gon echter later. Hoewel de offi ciële opening nog even op zich laat wachten, is de haven met ruim driehonderd jachten al goed gevuld. Het streven van Van der Rest is van Wemeldinge de tweede plaats te maken rond de Oos- terschelde die waterrecreanten het liefst aandoen. Zierikzee staat nummer één. Volgens de nieuwende ideeën. Dat is altijd zo gebleven bij Everaert. Ook nadat hij in 1987 door slijtage van zijn heup gedwongen was de bewegingsleer weer te verruilen voor Nederlandse les aan brugklassers. Trainer-coach „Wanneer je als sportman zoiets overkomt, schrik je best wel. Ik was 51. Je moet omschakelen. Ik had het geluk dat ik niet hele maal was afgekeurd. Natuurlijk, je verliest er altijd iets aan, maar aan de andere kant win je er ook weer veel bij. Zo ben ik de laatste acht jaar brugklascoördinator geweest. Een prachtige taak. Ik zie mezelf dan ook niet als do cent, maar eerder als trainer- coach van die kinderen. Je moet ze motiveren." Everaert houdt er controver siële theoriën op na. Zo vindt hij de noodgedwongen invoering van de gemengde sporturen op scholen, 'een ramp'. „Je leert pas goed bewegen, wanneer je dat met volle inzet doet. Als een jon gen samen met een meisje gaat sporten, moet hij altijd inhou den. Ze worden dus gedwongen half te bewegen, raken ongeïnte resseerd en presteren onder hun kunnen. Dat is de doodsteek voor de gymnastiek in Neder land." Ballast Met de Nederlandse les is het volgens hem eigenlijk net zo. Al leen gaat het dan weer om te veel directeur biedt de Wemeldin- gese haven alle mogelijke voor zieningen om dat waai* te ma ken. Van toiletten tot een trai lerhelling. „Dat de gemeente de wegen naar de dorpskern opknapt, is ook belangrijk. Al les bij elkaar wordt het dorp echt tot leven gebracht." Wat de directeur van Van der Rest Nautic voor ogen staat is ech ter geen massaliteit. „Het is niet de bedoeling dat hier straks duizend schepen ko men. Een gezellige, besloten watersportkern moet het wor den." van het goeie. „De kinderen wor den naar mening van de schei dende docent gebombardeerd met overbodige ballast. „Woordsoorten en zinsdelen be noemen, dat heb je helemaal niet nodig. Wie doet daar later nog iets mee! Waar het bij gram matica om draait, is de basis kennis. Wanneer de gemiddelde leerling een afgeperkte hoeveel heid informatie meekrijgt, pikt hij of zij dat veel eerder op. Om dat er minder poespas omheen zit, blijft die bagage ook veel be ter hangen. Als je die kinderen tegenwoordig soms ziet puffen met die zware tassen, dan kun je geloven dat hen de lust vergaat om een stapje harder te lopen." Grammatica De vergelijking met de sport dringt zich op: „Een voetballer die als een zoutzak begint aan een wedstrijd, zal die dag weinig presteren. Maar staat die zelfde sportman voor de aftrap al in de starthouding, dan is dat het te ken dat hij in ieder geval voor de volle honderd procent gaat. Zeg maar, de grammatica van het li chaam." Everaert gaat per 1 september in de vut. Uitgeblust is hij echter allerminst. Regelmatig wordt hij door een gerenommeerd lan delijk volleybalblad gevraagd bewegingsanalyses te geven van belangrijke wedstrijden. Zijn streven is die taak verder uit te bouwen. Evenementen ZATERDAG GOES - Grote kerk, 20 uur: Orgel concert door Rinus Verhage en Piet Westhoeve: GRIJPSKERKE - Hervormde kerk. 20 uur: Concert door organist Jan Wisse; HENGSTDIJK - Centrum. 13 uur. Midzomerfeest met snuffelmarkt. de monstraties en exposities; HULST Baudeloogebouw. 19 uur: Voorspeelavond door muziekleerlin- gen; KOUDEKERKE Strandpaviljoen Piet Hem, 21 uur: Champagne Char- ly. blues; MIDDELBURG - Multi Colour, 10- 17 uur: Zomerkunstmarkt met expo sities. demonstraties en ambachten. 14 uur Groep Plusfour; Plein 1940/Pottenmarkt, v.a. 14 uur: Optredens van de Spaanse dans groep Los de Malaga: Nieuwe kerk, 19.30 uur: Koor- en sa- menzangavond; Minitheater. 20 uur: Eénaktersfesti- val; Kloveniersdoelen. 21 uur Sogomou- gou met gitarist Jan Kuiper: Midgard. 22 uur: Reggae-concert met formatie Ras Fire and the Rightious Rockers; NOORDGOUWE Centrum: le Boe renlanddag met diverse activiteiten, NISSE - Schaapskooi, 10 uur: Na- tuurexcursie over de Bloemdijken; RITTHEM - Fort Rammekens. 13- 17 uur: Bezichtiging Fort; Muziektent, 20 uur: Zomeravondcon cert door brassband 'Oefening na den Arbeid'; THOLEN - Meulvliet, 19.30 uur: Einduitvoering van de Zeeuwse Mu ziekschool; VEERE Grote kerk, 20 uur: Con cert VU-Orkest: VLISSINGEN - Arsenaal, 9 uur: Start Int. Oldtimersrit over Walche- De Piek, 13 uur: Nofit Festival; Sportpark Irislaan. 19.30 uur: Drum Corps Contest: ZONDAG AARDENBURG Conferentiecen trum Zeeland. 13-18 uur "Ambacht is Kunst', demonstraties, exposities en muziek: GOES - Manhuistuin. 12 uur: Con cert door brassband Excelsior: HULST - Terrein achter zwembad De Driehoek. 13 uur: Trekker-trek- wedstrijd; Centrum: Zomerjaarmarkt; KRUININGEN Camping Den In- kel. 11.30 uur: Concert Koninklijke Harmonie E.M.M.; RITTHEM Fort Rammekens, 13- 17 uur: Bezichtiging Fort: SLUIS - Raadszaal Stadhuis, 11 uur Koffieconcert door Marina Eek- hardt, mandoline en Leo van Rutte. gitaar; Films BERGEN OP ZOOM - Roxy, zat, en zon. 14 uur: 101 Dalmatiërs; zat. en zon. 14, 18,45 en 21.30 uur: Die Hard; zat. en zon. 18.45 en 21.30 uur: Out break; Cinemactueel, zat. 14, zon. 14 en 16.15 uur: 101 Dalmatiërs: zat. 14, 18.45 en 21.30, zon. 14, 16.15 en 18.45 uur: Ri chie Rich; zat. en zon. 14. 18.45 en 21.30 uur: Bad Boys; zat. 18.45, zon. 16.15 en 18.45 uur Streetfighter, zat. en zon. 21.30 uur: Boys on the side; zon. 21.30 uur: The house of the spi rits; GOES Grand, zat. en zon. 14 uur 101 Dalmatiërs; zat. en zon. 19 en 21 30 uur: Die Hard. HULST De Koning van Engeland, zat. 14. zon. 13.45 en 16.15 uur 101 Dalmatiërs. zat. 14. zon. 13.45 en 16.15 uur: De Zwanenprinses; zat. 19 30, zon. 13.45 en 21.30 uur: Walhal la; zat 19 30 en 22. zon 13 45.16.15.19 en 21.30 uur: Die Hard; zat, 19.30 en 22, zon 13.45, 16.15. 19 en 21.30 uur Bad Boys. zat 19.30 en 22. zon. 19 en 21.30 uur: Outbreak: zat. 19.30 en 22. zon 19 en 21.30 uur: Rob Roy; zat. 22. zon 16 15 en 19 uur: Don Juan. MIDDELBURG Cinema, zat. en zon. 20 uur: A Woman's Tale: zat. 22.30 uur: Through the Olive Trees, VLISSINGEN - Alhambra. zat. en zon. 14 uur: 101 Dalmatiërs; zat. en zon. 14 uur De Zwanenprinses: zat. en zon. 19 uur: Richie Rich; zat. en zon. 14.19 en 21.30 uur: Die Hard; zat. en zon. 14.19 en 21 30 uur: The Jungle Book; zat. en zon. 19 en 21.30 uur: Bad Boys; zat. en zon. 21.30 uur: Rob Roy; Tentoonstellingen AARDENBURG Gemeente Mu seum. zon. 13-17.30 uur: 'Bij de bees ten af (t/m 30/9): SINT ANNALAND - De Meestoof. zat. 14.15-16.45 uur: Merk- enstoplap- pen vanaf 1709 tot heden en 'De Thoolse hoogaars en de botvisserij' (t/m okt.); AXEL - Streekmuseum, zat. 13.30- 17 uur: Werken cursisten Hobby Klub Koewacht (t/m 1/7); BERGEN OP ZOOM - Galerie 't Lie- vevrouwke. zat. 13.30-18 uur: Jolanda Verdegaai, Raku- en kopermat com posities (t/m 17/71: 'Stu-Art Galerie, zat. 11-17 uur: 'Kop stukken'. tekeningen in Conté-krijt van Kees van Dongen (t/m 24/6); Markiezenhof. 11-17 uur: Eugeen van Mieghem. schilderijen en grafiek (t/m 3/9): BROUWERSHAVEN - Sint Nico- laaskerk. zat. 13.30-16.30 uur: Bevrij dingsexpositie: Oorlogsdocumenta tie. foto's en voorwerpen it/m 15/7): Museum De Vergulde Garnaal, zat. 9-12 en 14-17 uur: 'Op de REEDE' Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam en 'De wereld van Boel houwer van Beveren (1822-1899)' t/m 15/10: BURGH HAAMSTEDE - Museum De Burghse Schoole, zat. 11-13 uur: 'Nuttige handwerken' (t/m 21/10»; 'Het verdronken Westenschouwen' (periode 1450 tot 1500); De Bewaerschole, zat. 10-17, zon. 12- 17 uur: Ming en zijn schilderijen (t/m 8/7); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30- 17.30 uur: Werken diverse kunste naars (t/m 2/7); DOMBURG - Marie Tak van Poort vliet Museum, 13-17 uur: Domburgse grafiek uit de periode 1893-1932, werk van o.a. Jan Toorop en Jacoba van Heemskerck (t/m 13/8): Galerie Het Noorderlicht, 14-20 uur: 'Russen in Domburg?' Russische schilderwerken uit de periode 1900- 1990 (t/m 25/7); GAPINGE Verenigingsgebouw, zat. 14-17 uur: Werk amateur-kunste naars van Atelier Gapinge (t'm 1/7); GOES - Galerie Van den Berge. 13- 17 uur. Helgi Thorgils Fridjónsson en 'View Indicator IV" (t/m 1/7); Grote Kerk, zat. 10-17 uur: Over zichtsexpositie kunstwerken 'Goes en-Passant' (t/m 24/6): Lunchcafé. zat. 9-18 uur Werken Tru dy Zant. quilts (juni); Museum, zat. 13-16 uur: 'Verdronken land. Valkenisse en Keizershoofd' ar cheologische expositie (t/m 28/10); Galerie Trés Unique, zat. 9-16 uur: Werken diverse kunstenaars (t/m 15/ 9); HULST Streekmuseum, zat. 14-17 uur: Hulst in de Tachtigjarige Oorlog (het beleg van 1645) (t/m 3/8); Galerie Rattenfanger. 14-17 uur: Ans en Ton Rijkers, schilderijen (t/m 4/8): KATTENDIJKE - Galerie Alie Be- kenes, zat, 14-17 uur: 'Oude tijden herleven' foto's 50 jaar bevrijding <tJ m 24/6): MIDDELBURG - Ramscliip Schor pioen, 10-17 uur: Aquarellen van Margreet van As-Kunst (t/m 16/7): 'Panties, pumps en lipstick' (t/m 21/ 9): Zeeuwse Bibliotheek, zat. 10-13 uur: In boeken gevonden foto's (t/m 1/71; Annelies Planteydt, colliers it/m 5/8). Bei Ning, zoute stenen, boeken van bestaan it/m 5/8); Zeeuws Museum. 13.30-17 uur: Pren ten uit. 1932 van Baron van Lams- weerde (t/m 15/9) en schilderijen van 19e eeuwse Zeeuwse schilders (t/m 15/9); De Vleeshal. 13-17 uur: Werken van Job Koelewijn it/m 25/6): Huize 's Hertogenbosch. zat. 10-16 uur: 'Ogen tekort', tekeningen van leerlingen van het voortgezet onder wijs (t/m 1/7): Galerie 't Haentje te Paart. 14-16.30 uur: Frangoise Aguillard. etsen en José van der Valk. beeldhouwwerken (t/m 2/8»: OOSTBURG Oorlogsmuseum 'Switchback' zon. 14-18 uur: Exposi tie 1940-1945 West-Zeeuws Vlaande ren (t/m 31/10). OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, zat 13.30-18, zon. 10- 18 uur; 'Enge beestjes', natuurfoto's van Ciska Lepelaars (t/m 1/10); 'Gro te Griezels' werk van kunstenaar Hans Jahne (t/m 1/10); RETRANCHEMENT - Bezoekers centrum 't Zwin, 13-18 uur: 'Een beter milieu begint bij een ander' (t/m 5/9): RITTHEM - Fort Rammekens. 13- 17 uur: Anneke de Witte, beelden (t/m 16/7); SLUIS De Raadskelder, zat. 13-17. zon. 14-17 uur: Theo Jordans, schilde rijen (t/m 30/7); TERNEUZEN - Galerie In de Gale- rant, zat. 13-17 uur: Sia Braakman (keramiek) en Mirella Boeijan (me taalobjecten i (t/m 30/61; VEERE - Grote kerk, zat. 10-17, zon. 14-17 uur Jan Sierhuis, schilderijen en Mira Peters, tekeningen en litho's (t/m 16/71; VLISSINGEN - MEC De Kloek, zat, 14-16.30 uur 'Water over Walcheren', foto's en uitleg over de inundatie (t/m 1/7); Stedelijk Museum, 13-17 uur: 'Schip per mag ik overvaren, van veerboot tot tunnel' it/m 1/10). WOUW Museum Ter Zijde, zat 10- 17, zon. 13-17 uur: 'Sarong van sutra. kabaya van kant' zijde en kant uit In donesië (t/m 29/10); Werken Eddy Ma- nuhutu en Etou's Molly (t/m 17/81: IJZENDIJKE Streekmuseum, zat. 13-17 uur: 'Hoe schoon de natuur kan zijn (t/m 30/9); ZIERIKZEE - Bibliotheek De Stol- pe, 9.30-12 uur: Quilts van mevrouw G. van Schelven (t/m 1/7) Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 01184-12323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-14.00 uur en 20 00-23.00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land. tel. 01184-69869. dag en nacht bereikbaar. Homoseksualiteit - COC regio Wal cheren, ook voor huwelijk en homofi lie. tel 01184-11641 of 01180-12280 (ook voor vrouweni; COC regio Zeeuwsch-Vlaanderen. tel 01150- 30654. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland. tel. 06-0432 (gratisi. dag. van 14-20 uur. Bureau Vertrouwenarts Kindermis handeling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. Tentoonstelling over Anne Frank MIDDELBURG - Het Lange Jan Project en de Stichting Sy nagoge in Middelburg organise ren van donderdag 29 juni tot vrijdag 28 juli de dubbeltentoon stelling 'Anne Frank, 50 jaar na dato'. In de wandelkerk van de Middelburgse Abdij is de ten toonstelling van de Anne Frank Stichting 'Antisemitisme, een geschiedenis in beeld' te bezich tigen. En in de onlangs gerestau reerde synagoge de tentoonstel ling 'Anne Frank en haar dag boek'. De tentoonstellingen zijn op alle werkdagen te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur. Woens dag 28 juni zal rabbijn Awraham Soetendorp de tentoonstellin gen officieel openen. Natuurwijzer en zomerbus gaan nieuw seizoen in NIEUWVLIET - .Met een Zeeuws-Vlaams natuurpas- poort de -zomerbus in. Dat kan weer vanaf donderdag 29 juni. Beide projecten beginnen die dag met een officiële presenta tie op camping Zonneweelde in Nieuwvliet aan hun nieuwe sei zoen. Het natuurpaspoort maakte in 1994 z'n opwachting in Zeeuws- Vlaanderen. In het 'document' wordt de natuur nadrukkelijker onder de aandacht gebracht van de recreant. Tal van beziens waardige gebieden worden be schreven, De informatie is in de nieuwe versie uitgebreid. Het paspoort is een initiatief van stichting De Springer (een sa menwerkingsverband van zeven recreatiebedrijven) en het Toe ristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen. De natuurwijzer wordt uitgedeeld aan alle cam- pinggasten. „Samen met de Zo merbus beantwoordt de recrea tieve sector aan de vraag van haar gasten naar meer milieu- en natuurgericht denken", aldus stichtingvoorzitter P. de Keu- ninck. De bijeenkomst op camping Zonneweelde begint om 16.30 uur. Regiodirecteur H. Bouma van ZWN Openbaar Vervoer geeft dan het officiële startsein voor het. inzetten van de Zomer bus. Aansluitend presenteert het Toeristisch Bureau het nieuwe natuurpaspoort. Claudia Sondervan In Wemeldinge werd vrijdag een motorwerkplaats geopend, onderdeel van Van der Rest Nautic, waar scheepsmotoren niet alleen zullen worden gerepareerd maar ook verkocht, foto Willem Mieras Groothandel in levensmid delen en horecatoeleverancier PC Koole houdt van maandag 26 tot en met vrijdag 30 juni zo- mermarkten in alle vier vesti gingen in Zeeland. De zomer- markt geeft horeca-onderne- mers vlak voor de seizoenspiek gelegenheid noviteiten in de branche te bekijken. Zo'n vijf tig' fabrikanten en produktle- veranciers rouleren met stands tussen de vier vestigingen. Op elke locatie geeft een Zeeuwse chefkok kookdemonstraties. PC Koole werd recent hoofd sponsor van de Zeeuwse afde ling van de Nederlandse Club van Chefkoks, NVCK. De markten zijn dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur (donderdag tot 20.00 uur) te bezoeken aan de Langereksestraat in Ter- neuzen (chefkok Martin Hop pers), Maasstraat in Middel burg (Sjaak Jobse), Industrie straat in Goes (Thijs Janssen) en Groeneweegje in Zierikzee (Piet Scheermeyer). Twee nieuwe kledingzaken worden dit weekeinde aan de Badstraat in Domburg ge opend door Claudia Jansen. Feminine biedt vrijerijds-da- meskledïng met onder meer collecties van Turnover en Naf- Naf. Ikke heet de winkel voor kinderen van drie maanden tot veertien jaar. De als een 'kin derwereld' met een huis en tuintje ingerichte zaak heeft kleding in de maten 68 tot 164. Vandaag en morgen (zondag) houden de twee geschakelde zaken open huis met diverse acties en een smincktafel voor de kinderen. VLISSINGEN - Geen geur-, kleur- en smaakstoffen, geen chemische bestrij dingsmiddelen en geen conserverings middelen; de milieuvriendelijke Eko- groente doet zijn intrede bij de Wal- eherse middenstand. Zeven groentes peciaalzaken op Walcheren hebben sinds vorige week de biologisch geteel de groenten, fruit en aardappelen van Natuurland opgenomen in hun assorti ment. Natuurland levert haar biologische pro- dukten meestal in kleinverpakking aan supermarkten. Het is vrij uniek dat ook kleinere winkels tot verkoop overgaan. De Walcherse pioniers zijn: Groente- en fruitspeciaalzaak B v.d. Berge en C. Van Ruiten in Vlissingen. De groentehoek Van Deursen in Oost-Souburg, W. Janse Groenten en fruit en de twee zaken van L. Maas en ZN in Middelburg. „Dit zijn hele dappere groenteman nen", prijst J. Postema van Natuurland de ondernemers. „Het is namelijk nog al eens geprobeerd in Zeeland. Het was toen te vroeg. Nu moet het lukken." Het struikelblok bij de verkoop van biolo gisch geteelde groenten, fruit en aard appelen is dat klanten de prijs te hoog vinden of gewoon niet afweten van het bestaan. „De eerste tijd moeten de Wal cherse groentezaken geen spectacu laire verkoopcijfers verwachten. De klant moet het produkt eerst weten te vinden in de winkel", aldus Postema. Eko-keurmerk „Bovendien is het niet vanzelfsprekend dat klanten uit twee kisten penen kie zen voor de duurste." Terwijl de milieubesparende manier van werken nog niet wordt beloond met een lagere belasting, brengt het wel ho gere bedrijfskosten met zich mee. Van daar dat biologische produkten nog steeds iets duurder zijn dan reguliere landbouwprodukten. Alle produkten van Natuurland voldoen aan de Euro pese eisen en hebben dan ook het offi ciële Eko-keurmerk op de verpakking'. Inzet bij biologische landbouw is geen lucht-, bodem-, en grondwaterveront- reiniging te veroorzaken bij de teelt van de produkten. Jo Everaert stopt na veertig jaar lesgeven foto Peter Nicolai 'Trainer-coach' Jo E vereart op de Rietvliet temidden van zijn leerlingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 57