Mogelijke dader moord gepakt DGA De successtory van de dames Nannie m* PABO stoomt op naar Vlissingen PTT onderzoekt klacht over hoge telefoonrekening Vrijheidsstraffen tot vijf jaar voor reeks overvallen Politie houdt man uit Zelzate aan Inval in huis Westdorpe ierste helft uli nog geen rol huis zeeirwse almanak Modebeeld zeeland ZATERDAG 24 JUNI 1995 en onze verslaggeefster (ESTDORPE - De politie jeukt met de aanhouding van ten 27-jarige man uit Zelzate in festdorpe de dader van de coord op de 32-jarige A. el üaghdadi in Terneuzen te heb- jen gevonden en tevens een untal inbraken in Zeeuws- flaanderen te hebben opgelost. jen speciale arrestatie-eenheid, «staande uit twintig gespecia- iseerde politiemensen uit de andstad, viel vrijdagochtend ort voor het middaguur een wo- ung aan de Steeland in West- lorpe binnen. In het pand was behalve de man uit Zelzate, die toevallig op bezoek was, ook de 19-jarige bewoner van het pand lanwezig. Moord Sj werden vrijdagmiddag ver boord over hun betrokkenheid iiij de moord op El Baghdadi. aanvankelijk ging het Onder- iteunend Recherche Team ORT) ervan uit dat ook de West- jorpenaar hierin een rol had ge- iestolen auto ras snel terug IXEL - Nog voordat de recht- utige eigenaar uit Koewacht de gaten had, dat zijn auto iis gestolen, had de politie het oertuig alweer teruggevonden lAxel. «Opel Kadet van de 38-jarige iioner uit Koewacht werd don- adagavond of -nacht gestolen maf de Nieuwstraat" Vrijdag- entend werd de auto - inmid- Sfls zwaar beschadigd - aange ven in Axel. De schade was set veroorzaakt door een onge il, maar door de ruwe wijze laarop de dief de auto had open- fbroken. Het voertuig wordt zo coedig mogelijk ter beschik- ing gesteld aan de eigenaar. sn onze verslaggever USSINGEN - Hoewel in Zee- iad-recreatieland het hoogsei- «n voor de deur staat, is er in heerste twee weken van juli heel wat ruimte op de earn ings en in de bungalow- en ho- ilsector. Daarom gaat de pro- inciale VW Zeeland ervan uit ithet hoogseizoen dit jaar on- tveer vijf weken zal duren, maf 1 juli worden al wel de cogseizoen-tarieven gehan- ifrd. Het grootste deel van het ad heeft dan echter nog geen ibantie. de toerist de beslissing over ikantiebestemming en vakan- iverblijf steeds korter vóór iftrek neemt, acht directeur ïdi H. ter Heide van de VVV- het van belang de toe- istische promotie in het vervolg ior een deel te richten op het wde en derde kwartaal, irHeide spreekt van een 'rede- i voorseizoen'. De zes weken ssen Pinksteren en het hoog- aoen genieten nog steeds een i'-ige belangstelling bij de ver- -jfstoerist. Wel wordt Zeeland deze juni-weken druk bezocht groepen dagtoeristen. ?e weersomstandighe- - in voorzomer en hoogsei- ffl kunnen nog wel een aan- alijke verbetering betekenen ;orde periode na 21 augustus. samenwerking met enkele aistische bedrijven gaat de Zeeland vanaf half augus- inog het nodige doen om een soek aan Zeeland in het nasei- aan te moedigen. Daarbij men vooral aan de bin- ®landse toerist. 'rugstoerist ingehouden 'STDORPE - Een twintigja- ifman uit het Franse Vieux «dé werd donderdagnacht gehouden op de Tractaat- 5in Westdorpe. De man bleek Jet bezit van een kleine hoe- •iheid softdrugs. De surveil- ïodienst van Terneuzen trof Nan rond half drie lopend :?s de Tractaatweg aan. De zijn in beslaggenomen en ^proces-verbaal opgemaakt. Wo gestolen 'UINISSE - Een grijze Merce- '190 D die stond geparkeerd -de Dreef in Bruinisse, is don- ^gochtend tussen 7.45 en ■3 uur gestolen. Het kenteken Jde auto is XR-13-LG. De ei- ^or, een inwoner van Wad- ^een, heeft aangifte gedaan •öe Politie. speeld. Dit bleek hiet het geval. De man uit. Zelzate en hij worden er beiden van verdacht de afge lopen maanden een aantal in braken in woningen in Zeeuws- Vlaanderen te hebben gepleegd. El Baghdadi, die illegaal in Ter neuzen verbleef, werd vorige week donderdagavond dood aangetroffen in een als drug spand bekendstaande woning in de Klaassenstraat. Lijkschou wing wees uit dat hij met een hard voorwerp was doodgesla gen. In de woning werd ook een kleine hoeveelheid soft- en hard drugs gevonden. Het rechercheteam hield afgelo pen week een huis-aan-huis-on- derzoek onder buurtbewoners van de Klaassenstraat om meer te weten te komen over de moord. Dit leverde behoorlijk wat tips op. Over de aard van de tips kon politiewoordvoerder W. Eggermont geen mededelingen doen. Het was volgens hem niet alleen het buurtonderzoek dat naar de verdachten leidde. Hun namen waren al bij de politie be kend. Waarvan wilde Egger mont niet zeggen. Drugs In tegenstelling tot de vermoor de Baghdadi verblijven de aan gehouden mannen niet illegaal in Nederland. Ook zijn zij niet van Marokkaanse afkomst. Of de verdachten betrokken zijn bij en bekend zijn in de drugswe reld, is nog niet bekend. Volgens Eggermont zijn er in ieder geval geen drugs in de Westdorpse wo ning aangetroffen. De personenauto's van de beide mannen zijn in beslag genomen en worden onderzocht op spo ren. Eggermont houdt nog een ste vige slag om de arm. „Het is nog niet met zekerheid te zeggen of we de dader te pakken hebben", zegt hij. Het dertigkoppige ORT wordt dan ook nog niet opgehe ven of afgeslankt. Wat er verder gaat gebeuren, moet vandaag, zaterdag, blijken. De PABO-vloot in de Maisbaai op weg naar Vlissingen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Hoger Pedagogisch Onderwijs heeft Middelburg vrijdag vaarwel gezegd. Dat gebeurde met veel ceremonieel vertoon. Een leger PABO- studenten rukte met een ware vloot uit naar de nieuwe huisvesting in Vlissin gen. De vleugel van de Hogeschool Vlissingen,. waarin de PABO wordt ondergebracht, is nog steeds in aanbouw. Maar de verhui zing kan niet wachten. Met ingang van het nieuwe studiejaar moet en zal er on derwijs worden gegeven. De interim-directeur van de hogeschool, Willem Verhage, stond op de kade om de PABO welkom te heten 'in het Mekka van het hoger beroeps onderwijs'. Van de PA- BO-ers wordt verwacht dat ze de sfeer in het hogeschool-complex aanzienlijk ver levendigen. Die verwachting werd vrijdag niet be schaamd. Kleurrijk uitgedost, en vooraf gegaan door een looporkest, viel het gezel schap aan op de champagne. De studenten namen ook een paar stukjes Middelburg mee naar Vlissingen: het uit de jaren dertig daterend vaandel van de vroegere christelijke kweekschool en een boompje, een nazaat van de machtige kas tanje die de vroegere rijksacademie van luwte voorzag. De glorie van Walcheren, vlnr de dames Van Soelen, Jongepier, Tange. Achter de koeien: A. van Soelen en tussen de winnende koeien zijn zoon Jan. foto Lex de Meester van onze verslaggever René Schrier RITTHEM - De inseminatie met een rietje sperma, vervolgens embryo's spoelen en dat allemaal om bijvoor beeld op de Holland Genetics Show zo goed mogelijk voor de dag te komen. Je moet er wat voor over hebben om eer ste te worden op een 'miss verkiezing'. Toch zijn enkele Zeeuwse dames hard op weg door te dringen tot de Neder landse top. Het succesverhaal van Nannie 8 en Nannie 12, twee prijs- koeien van de familie Van Soelen uit Ritthem. Op het schaapscheerdersfeest onlangs in Nisse was het goed raak. Nannie 8 werd Zeeuws kampioene in de mid denklasse, Nannie 12 kampioene bij de melkvaarzen en algemeen kampioene. Ze kreeg ook de unanieme voorkeur van de publieksjury. Jan van Soelen had wel het idee dat hij goed zou zitten met deze twee koeien, maar dat ze zo hoog zouden eindigen kon hij niet ver moeden. Enkele weken eerder was al een spe ciale commissie bij de Zeeuwse rund veehouderijen op bezoek geweest op zoek naar de beste dieren. De commis sie maakte een selectie voor de Holland Genetics Show die vrijdag 30 juni in Den Bosch wordt gehouden. Van Soe len mocht twee koeien inzenden. Dat mocht ook Kwekkeboom uit Middel burg. Van Tresonie uit Sluis. Francke uit Grijpskerke en Goudswaard uit Co- lijnsplaat werd één koe geselecteerd voor de show. Zij moeten het opnemen tegen de beste koeien uit Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant. Voor Van Soelen begon het allemaal zo'n twintig jaar geleden met de aan koop van de eerste Nannie uit een be drijfsbeëindiging. Het was een goed kalf met prima antecedenten. Vorig jaar vielen de eerste prijzen voor haar nakomelingen, Nannie 8. En het ziet er naar uit dat de successtory nog niet ten einde is. De vader van Jan van Soelen deed vroe ger al mee aan shows en met goed resul taat, zo blijkt uit de prijzenkast in de woonkamer. Hij helpt nu zijn 39-jarige zoon. Alle bij iedere geroutineerde rundveehouder bekende trucjes wor den uit de kast gehaald om de dieren er op hun paasbest uit te laten zien. Zo gaat de tondeuse er voor de show of keuring overheen. De uiers worden nog eens extra kort geschoren, zodat ze goed uitkomen. Dan krijgen ze ook meer kleur en glans. De meikaderen moeten goed zichtbaar zijn. Verder wor den de koeien nogal eens ingewreven met spiritus of met schapewol. Dan gaan ze prachtig glimmen. Zadelmak De jury kijkt vooral naar het uiterlijk. Hoe de koe staat en loopt. Daarom heb ben de Van Soelens urenlang getraind en rondgelopen met de dieren, onder meer om ze aan de halsters te laten wen nen. Jan van Soelen: „Ze moeten bijna zadelmak zijn. We hebben wel tot 's avonds tien uur in de stal rondgelopen. Maar het resultaat is er naar. Nannie 12 steelt echt de show als ze loopt. Ze doet meteen haar kop naar boven en laat zich helemaal zien." Dat is allemaal showwerk. Als het gaat om het fokken van de koeien komt er nog meer kijken. Of zoals Jan het uit drukt: ..Het belangrijkste blijft toch hoe je zo economisch mogelijk de melk tank vol krijgt." Daarom wordt nauw keurig bijgehouden hoeveel melk de koeien geven. Voor de stieren bestaat zelfs een heuse ranglijst, de zogenaamde Stierenkaart. Nummer één op de Stierenkaart was in mei Delta Cleitus Jabot. Een topstier die veel geld verdient voor zijn baas. Een rietje sperma kost voor de leden van de vereniging Rundvee Organisa tie Mid West niet zo veel; 69 gulden. Wie geen lid is betaalt 150 gulden. Goede stierkalveren krijgen - het zijn net profvoetballers - een contract bij de R.O- Mid West. Daar krijgt de eigenaar 1500 gulden voor. Als ze na een jaar wor den ingezet als proefstier krijgt de eige naar nog eens 4000 gulden. De proefstie- ren hoeven pas na twee jaar in actie te komen als hun sperma geschikt blijkt te zijn. Afhankelijk van de vraag naar hun zaad. het aantal claims, krijgen de eigenaren betaald. Dat kan oplopen tot een maximum van 100.000 gulden als de stier voldoende gebruikt wordt. Het zaad van de stieren wordt ingebracht bij topkoeien. Na zeven dagen worden de bevruchte eitjes er uitgehaald, het zogenaamde embryo spoelen of de em bryo transplantatie, en zo'n embryo wordt ingebracht bij de koeien op het bedrijf die toch niet zo veel melk geven. Zo kunnen die dieren ook nog een nut tige bijdrage leveren op het bedrijf. Dat zijn de zogenaamde ontvangsterdieren, de draagmoeders onder de koeien. Na negen maanden moet er dan een topkoe uitkomen. Of een stier en die kan wel licht gereed worden gemaakt voor een contract bij Mid West. Dat zijn vooral dieren waarvan gebleken is dat ze de goede erfelijke eigenschappen doorge ven. Goede naam Gegevens over voorouders en gezonde en kampioensnakomelingen worden nauwkeurig bijgehouden. Maar toch willen de veehouders die er gevoel voor hebben het allemaal wel eens met eigen ogen zien. Daarom worden evenementen gehou den zoals de Holland Genetics in Den Bosch. Daar zijn zogenaamde dochter- groepen te zien. Dat zijn dochters van de beste stieren. Jan van Soelen is tevreden met de aan dacht die zijn koeien krijgen. Dat be zorgt het bedrijf een goede naam en dat is weer makkelijk als de dieren ver kocht worden. De Nederlandse rund veehouders houden het wereldje goed in de gaten en weten het Ritthemse be drijf wel te vinden als het vaarzen in de verkoop heeft. En hij heeft nog meer ij zers in het vuur. De Nannies scoren en de Zenta's staan al te trappelen. „Zulke dieren melk je met plezier", glimlacht Jan van Soelen. van een medewerker TERNEUZEN - PTT Telecom neemt de klacht van Connie Spaans uit Terneuzen uiterst serieus. De vrouw merkte on langs dat er via haar nummer naar een groot aantal 06-sexlij- nen was gebeld. Direct vroeg ze de PTT om een onderzoek. Het blijkt overigens dat de Terneu- zense niet alleen staat. Ook een andere vrouw kreeg 'vreemde' telefoonrekeningen. Op de dag dat Connie Spaans haar verhaal in deze krant ver telde, kreeg ze onverwachts be zoek van een PTT-medewerker. „Hij heeft mijn telefoonlijn door gemeten en andere onderzoeken gedaan", zegt Spaans, die meent dat slechtwillenden op haar lijn inbreken. „Later kreeg ik een te lefoontje van de PTT-dis- trictsmanager. „Die vertelde mij dat er inderdaad een test is uit gevoerd en dat de gegevens naar Den Haag zijn gestuurd. Vervol gens wordt er contact opgeno men met het Districts Bewa kingscentrum en dan neemt de PTT contact met mij op." De zoons van Connie Spaans kregen ook te maken met op merkelijk hoge telefoonrekenin gen. Navraag leerde dat ook via hun aansluitingen naar 06-sex- lijnen was gebeld. „Mijn oudste zoon moest uiteindelijk 2400 gul den betalen en heeft de PTT in middels ook om een onderzoek gevraagd. Inbraak De Terneuzense beweert dat via haar telefoonlijn makkelijk valt in te breken, omdat ze op een on- gepanserde kabel zou zijn aan gesloten. PTT Telecom-voor- lichtster Annet van de Wetering vindt dat 'onwaarschijnlijk'. Volgens haar heeft de PTT in het verleden veel moeite gedaan om ongepantserde kabels tegen in breken te beveiligen. ..Ik ver wacht niet dat er nog zo'n onbe veiligde kabel ligt. Maar wij slui ten niets uit. Als uit het onder zoek blijkt dat een ander illegaal op dat bedoelde nummer heeft gebeld, betalen wij mevrouw Spaans haar geld terug." Inmiddels heeft een andere ge dupeerde zich gemeld. Het gaat om mevrouw A. M. M. Machiel- se. De bejaarde vrouw woont in de buurt van Connie Spaans. „Ik merkte vorig jaar dat er iets niet klopte met mijn telefoonreke ning. Mijn man en ik moeten rondkomen van een aow'tje en bellen heel weinig. Toen ik merkte dat er iets mis was, vroeg ik meteen een specificatie aan. Er was 41 keer naar afgescherm de nummers gebeld. Dat zijn nummers die niet in het tele foonboek staan en dus ook niet op de specificatie worden ver meld. Maar ik heb steeds precies bijgehouden met wie ik heb ge beld. Daarom heb ik besloten er werk van te maken." iAdvertentie AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 ISO Kwaliteits Certificaathouder van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 20-ja- rige Vlissinger veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor het medeplegen van zes gewa pende overvallen die tussen half februari en half maart in Vlissingen en Middelburg wer den gepleegd. Er was zes jaar te gen hem geëist. Een 22-jarige Vlissinger, die deelnam aan vijf van de overvallen, kreeg drie jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging opgelegd. De eis tegen hem was vier jaar en tbs. Het kantoor van de Rabobank aan de OosterscheldestraSt in Middelburg was twee keer het doelwit van de gemaskerde rovers. Hetzelfde lot trof het postagentschap aan de Alexan der Gogelweg in Vlissingen. De ING-Postbank aan de Thibaut- straat in Middelburg en de vi deotheek in de Vlissingse wijk Paauwenburg kregen elk een maal bezoek van de bankrovers. In alle gevallen bedreigden zij het personeel of klanten met een vuurwapen. De 20-jarige Vlissin ger loste bij een beroving per on geluk twee schoten, die overi gens niemand verwondden. Bij de andere vijf overvallen han teerde zijn 22-jarige maat het vuurwapen. Een 21-jarige Vlissinger, die bij vier overvallen betrokken was, kreeg twee jaar gevangenisstraf waarvan acht maanden voor waardelijk opgelegd voor zijn rol in vier overvallen. Hij zorgde voor het vuurwapen waarmee werd gedreigd. Er was drie jaar waarvan een jaar voorwaarde lijk tegen hem geéist. Een 20-jarige Vlissinger, die al leen aan de eerste overval had meegedaan, werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk na een eis van een jaar cel. Twee andere betrokke nen tegen wie een jaar was geëist kwamen weg met 240 uur dienst verlening en zes maanden voor waardelijk. Politie stuit op hennepkwekerij 's-GRAVENPOLDER - De poli tie van het district Oosterschel- debekken heeft vrijdagavond een hennepkwekerij aangetrof fen in een loods in 's-Gravenpol- der. In het pand vond de politie enkele duizenden plantjes die na verwerking kunnen worden verkocht als soft drugs. Het is nog niet bekend wie de gene is die de loods huurt van de eigenaar. De politie heeft een on derzoek ingesteld om de kweker van de illegaal verbouwde hen nep te kunnen opsporen. Een woordvoerder kon niet zeggen hoe de politie de kwekerij had ontdekt. De hennep en de in de loods aan getroffen kweekapparatuur zijn in beslag genomen. Over de waarde van de spullen kon de politie vrijdagavond nog geen uitspraak doen. De tand des tijds is tot nu toe mild geweest voor die veerti ger uit Zuid-Beveland. Goed. die tand heeft ivat aan de haargrens geknabbeld, maar verder heeft het onver mijdelijke verouderingspro ces tot nu toe nauwelijks sporen achtergelaten. Ten minste, dat vindt die veerti ger zelf. Anderen is het evenwel op gevallen dat hij steeds wij dere T-shirts en overhemden is gaan dragen. Om zijn wel gedaanheid te maskeren, meent zijn omgeving. Wel nee. een modebeeld, zegt hij zelf. Die Bevelander bezit een weinig gebruikte racefiets. Dat 'race'slaat vooral op het model, niet op het tempo dat hij erop ontwikkelt. Laatst waren zijn uitvluchten om er geen rondje op te rijden uit geput. Hij blies het stof ervan af en stapte op. Toen kiuam hij tot de verrassende erva ring dat hij niet meer op de fiets paste. In de ver voor over gebogen zit die het rij den op een racefiets nu een maal vereist, zaten zijn bo venbenen zijn buik in de weg. Of omgekeerd. Hoe dan ook, het fietste bijzonder onge makkelijk. Even kwam de gedachte bij hem op dat de fiets moest zijn gekrompen. Onzin natuurlijk! De beknel ling van zijn buik zat 'm in de toegenomen omvang van dit lichaamsdeel. De oplossing lag voor de hand. De fiets is verkocht en van de opbrengst heeft de veertiger een schaakcompu ter aangeschaft. Ook dat is een modebeeld, vindt hij zelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 51