Serviërs gijzelen nog 26 VN'ers Wereldwijde protesten tegen nieuwe Franse kernproeven PZC Kans op vrijlating drie Koerdische parlementariërs buitenland Oplopende spanning door Bosnische opmars bij Sarajevo Kok biedt China 1,25 miljard steun Eigen partij woedend op Clinton wegens bezuinigingsplannen 1 AAPAtJ Ta™ J Israëlisch leger doodt leden lijfwacht Arafat Partnerschap Navo oefent voor 't eerst op grondgebied ex-SU DONDERDAG 15 JUNI 1995 van onze correspondent Hans Gertsen ZAGREB - De Bosnische Ser viërs lijken een moeilijk te doorgronden spel met de laatste „egijzelde VN-ers te spelen. On danks eerdere beloften hielden K woensdagavond nog 26 blauwhelmen en militaire waarnemers vast, onder wie de drie Nederlanders. Eerder was verondersteld dat nog maar 15 waarnemers werden vastge houden. Ongeveer honderd gij- zeiaars zouden inderdaad zijn vrijgelaten en op weg zijn naar de Kroatische steden Split en Zagreb. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic zei dinsdag morgen dat de gijzelingscrisis wat hem betreft voorbij was, maai- 36 uur later was daar vol gens VN-woordvoerders nog geen sprake van. Over de vraag waarom de Bosnische Serviërs de laatste gijzelaars nog steeds niet hebben laten gaan, werd woensdag in VN-kringen in Kroatië en Servië druk gespecu leerd. Volgens anonieme VN-functio- narissen in Zagreb zouden Bos- nisch-Servische commandanten het niet eens zijn met de beslis sing van hun hoofdkwartier Pale om de gijzelaars te laten gaan en daarom weigeren mee te werken. Volgens een VN-woordvoerder van onze correspondente Yvonne van der Heijden PEKING - Nederland is be reid om China de komende zeven jaar voor 1,25 miljard gulden steun te geven voor ontwikkelingsprojecten in de Volksrepubliek. De pre mier en zijn Chinese ambt genoot Li Peng zijn dat woensdag in Peking over eengekomen tijdens de eer ste dag van het zevendaagse bezoek van Kok aan China. De premiers spraken verder af dat de afrondende bespre kingen voor een luchtvaart verdrag tussen de twee lan den volgende maand kun nen beginnen. „Dat is belangrijk, want het geeft vooruitzicht op een snelle afronding", zei minis ter-president Kok woensdag op een persbijeenkomst. De KLfof verwacht volgend jaar zomer op de Volksrepubliek China te kunnen gaan vliegen. De leider van de parallelle economische missie waarin ruim dertig grootindustrië len deelnemen, dr. A. Rin- nooy Kan, toonde zich ver heugd over het KLM-suc-ces. Premier Kok verwoordde de optimistische stemming on der de Nederlandse delega tie met: „De China-reis had niet beter kunnen begin nen". Van de leningen die Kok aanbood is 500 miljoen gul den een schenking en 750 miljoen krediet op zachte voorwaarden. Daarmee kan de uitvoer vanuit Nederland van produkten die de ont wikkeling van China bevor deren, worden vergemakke lijkt. Daarbovenop komt 500 miljoen gulden beschikbaar om goedkopere leningen mogelijk te maken. De Chinese premier zei op een geïmproviseerde korte ontmoeting met journalis ten in de Grote Hal van het Volk dat China dankbaar is voor de verbeterde krediet mogelijkheden. Hij kon ech ter niet nalaten tot twee keer toe te benadrukken dat het Nederlandse bedrijfleven hiervan ook profiteert. „De kredieten zijn gekopppeld aan de aankoop van Neder landse produkten." Het gesprek tussen de beide premiers heeft totaal in het teken gestaan van de ver houdingen. Andere onder werpen, zoals de nog steeds discutabele mensenrechten situatie in China zijn niet aan de orde geweest. van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - President Clinton heeft de woede van een belangrijke vleugel van zijn ei gen Democratische Partij over zich afgeroepen door een plan in te dienen waarmee het Ameri kaanse begrotingstekort; in tien jaar volledig moet worden weg gewerkt. De Democraten vin den dat Clinton daarmee de Re publikeinse oppositie, die dras tische bezuinigingen op vooral de sociale uitkeringen wil, in de kaart speelt. In een korte tv-toespraak kon digde Clinton dinsdagavond aan dat hij in tien jaar 1100 mil jard dollar op de overheidsuitga ven wil bezuinigen. De Republi keinen willen dat in zeven jaar doen. De president beloofde de Amerikanen dat met zijn plan de belastingen niet zullen worden verhoogd, en dat de zwakste Stoepen in de samenleving zo veel mogelijk zullen worden ont- sen. fiinton probeert met zijn plan aet politieke initiatief weer naar Eeh toe te trekken dat sinds hun verkiezingsoverwinning van no- •ember bij de Republikeinen te- •echtwas gekomen. De Republi keinse meerderheid in het Huis 'mi Afgevaardigden en de Se- naat heeft de afgelopen maan- oen begrotingsvoorstellen aan- in Belgrado, Joeri Sjizjik, zou het echter om een tactisch spel letje van Karadzic gaan. Die zou een beperkt aantal VN-ers vast willen houden als garantie tegen eventuele nieuwe Navo-lucht- aanvallen. Intussen groeien de aanwijzin gen dat het Bosnische regerings leger bij Sarajevo een groot of fensief wil starten. VN-waarne- mers bevestigden woensdag eer dere berichten dat het Bosni sche regeringsleger 20.000 tot 30.000 man, bijna een kwart van de geschatte reserves, heeft sa mengetrokken op amper 20 kilo meter van de Bosnische hoofd stad. Deze grootste troepenmacht die tot nu toe in de Bosnische oorlog is bijeen gebracht, zou een po ging willen ondernemen de nu al ruim 38 maanden belegerde hoofdstad te ontzetten. De Bos nische Serviërs waarschuwden woensdag dat ze hard terug zul len slaan als het regeringsleger dat probeert. De Bosnische vice-premier Ejup Ganic ontkende woensdag avond dat het regeringsleger een groot offensief bij Sarajevo zou willen starten. De troepenver plaatsing is volgens hem slechts een antwoord op de nieuwe tak- tiek van de Bosnische Serviërs. Die hebben ondanks het verbod rond Sarajevo de afgelopen we ken tientallen zware wapens binnen de 20-kilometer-zöne in stelling gebracht. De Verenigde Staten hebben de Bosnische moslims gewaarschuwd geen of fensief te beginnen. De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Christopher, heeft dat woensdag gezegd tijdens een werkontbijt met de Bosnische premier Silajdzic. Deze brak zijn bezoek aan Washington voortij dig af, kennelijk met het oog op de gespannen situatie in de Bos nische hoofdstad. Militaire deskundigen vrezen dat een poging het beleg van Sa rajevo te breken, duizenden le vens gaat kosten. Honderden VN-ers dreigen bovendien in dat geval in de vuurlinie te raken en zullen dan mogelijk door de nog in opbouw zijnde snelle reactie macht gered moeten worden. Met die mogelijkheid houdt de VN al rekening, zo lijkt het. Een tweede groep Franse comman do's die woensdag in de Kroati sche havenstad Split arriveerde, beschikt over in camouflage- kleuren geschilderde pantser voertuigen in plaats van de ge bruikelijke VN-witte uitrusting. Een angstige vrouw zoekt dekking achter een auto bij een door scherpschutters onder vuur genomen kruispunt in Sarajevo. foto Anja Niedringhaus/EPA Franse kernproef op atol Mururoa worden genomen De Rainbow is dinsdag uit de haven van Auckiand vertrokken r-. .us\ 7 genomen die veel verder gaan dan wat Clinton nu voorstelt. De president hekelde die Repu blikeinse plannen, die uitgaan van een grote belastingverla ging, die echter vooral de hoog ste inkomens ten goede komt. Clinton zei niet te kunnen accep-= teren dat drastisch bezuinigd zou worden op onderwijs en so ciale voorzieningen teneinde de rijkste Amerikanen een belas tingvoordeeltje te geven. Net als de Republikeinen wil ook Clinton de grootste bezuini ging -130 miljard - halen bij Me dicare, het ziektekostensysteem voor bejaarden. Maar de Repu blikeinen hebben een twee keer zo grote bezuiniging voorge steld. Clinton zei dat zulke be zuinigingen echter alleen kun nen als het ziektekostensysteem in de VS grondig wordt her vormd, iets waartegen de Repu blikeinen zich tot nog toe heb ben verzet. Veel Democraten vinden echter dat ook de president met zijn plan veel te ver gegaan is. Demo cratische Congresleden waren dinsdag woedend over Clintons voorstellen. Volgens hen is er geen begrotingscrisis, ook al is het jaarlijkse tekort 200 miljard dollar. Zij wezen erop dat de pre sident met zijn bezuinigingen op Medicare een belangrijke groep kiezers - de bejaarden - van zich zal vervreemden. PARIJS/DEN HAAG (AFP/RTR /DPA/ANP) - Frankrijk heeft woensdag onaangedaan gerea geerd op een internationale storm van protest na na de be kendmaking dat Parijs haar Advertentie Interieur Paauwe Kollekties met een ingetogen karak ter. geraffineerde kernproeven hervat. De beslis sing is genomen op grond van „vitale belangen" die belangrij ker zijn dan „diplomatieke overwegingen", zo zei de Franse premier Alain Juppé. De kritiek is volgens minister Hervé de Charette van buiten landse zaken zowel overdreven als voorspelbaar. Volgens Juppé hebben met name de Verenigde Staten en Rusland geen recht van spreken, omdat zij al „tien keer zoveel" kernproeven heb ben gedaan. Bijna de hele wereld reageerde afwijzend op de bekendmaking dinsdagavond van president Jacques Chirac. Rusland vroeg Parijs zijn beslissing te herzien. De Verenigde Staten en Japan betreuren het besluit. Het felst in hun veroordeling waren Nieuw-Zeeland, Australië en de eilandstaten in de Stille Zuid zee. Ook de Nederlandse regering schaarde zich in het internatio nale koor van afwijzende reac- perfecte afwerking. Gemaaktvoor langdurig gebruik. Toonbeeld van tijdloze kwaliteit. Probleemloos te kombineren met Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 01112-1318. Vrijdag koopavond. Haandag gesloten. RAFAH (AFP) - Het Israëlische leger heeft woensdag.in de Ga- zastrook drie Palestijnen ge dood, onder wie twee leden van de persoonlijke garde van PLO- voorzitter Yasser Arafat, de zo genoemde Strijdmacht 17. Dat gebeurde tijdens een schietpar tij aan de Egyptische grens, zo heeft de Palestijnse politie mee gedeeld. De Israëlische militairen dood den eerst een gezochte Palestijn, Darwish Abu Hatla. die probeer de illegaal de Egyptische grens over te komen. Leden van Strijd macht 17, die Abu Hatla aan de andere kant van de grens op wachtten, openden daarop het vuur op de Israëli's, die het vuur beantwoordden. Twee leden van Strijdmacht 17 werden bij de schotenwisseling gedood. De Palestijnse Autoriteit (PA) veroordeelde het optreden van de lijfwachten van Arafat krach tig. „Het gaat om een onverant woorde. individuele actie", al dus Abu Rudeina. de raadgever van PLO-leider Yasser Arafat. Hij kondigde een onderzoek naar het incident aan en ver klaarde dat de PA op geen en kele wijze betrokken was. Rockgitarist Gallagher overleden LONDEN (DPA) - De Ierse rockgitarist Rory Gallagher is woensdag overleden aan de gevolgen van een levertransplan tatie in een ziekenhuis in Londen. De 46-jarige musicus had de ingreep enkele weken geleden ondergaan. Na een aanvankelijk goed herstel, traden er complicaties op. Hij stierf aan een ont steking van de luchtwegen, zo maakte zijn manager bekend. De ia Cork geboren rock 'n roll-, country- en bluesgitarist pre senteerde zichzelf graag als een „anti-ster". Hij kreeg succes met zijn groep Taste. Gallagher, die al op zijn zesde met gitaarspelen begon, profi leerde zich ook als solo-artiest. Hij maakte een tiental albums. Hoogtepunten in zijn carrière waren zijn live-optredens. Doden door hittegolf in Egypte CAIRO (DPA) - De hoge temperaturen die vooral het zuiden van Egypte al dagen teisteren, hebben aan zeker 45 mensen het leven gekost. Vooral ouderen en nierpatiënten zijn het slacht offer van de hitte geworden. In de provincies Assiut en Wadi zetten de gezondheidsbureaus en waterleveranciers alle zeilen bij om de bevolking te helpen. In Assiut steeg de temperatuur de afgelopen dagen tot. meer dan 45 graden Celsius. In de hoofdstad Cairo is het al dagen 42 graden en in Alexandrië aan de Middellandse Zee is het met 39 graden nauwelijks koeler. De meteorologen voorspellen dat de temperaturen vrijdag gaan zakken. Armoede maakt kinderen ziek BIELEFELD (AP) - Armoede maakt kinderen ziek en onzeker. Dat is de uitkomst van een onderzoek van de universiteit van het Duitse Bielefeld. De onderzoekers ondervroegen 3.300 kin deren in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Van de kinderen van ouders die het minst verdienen zei slechts 21 procent zich volledig gezond te voelen, terwijl 17 procent gelukkig is. In de toplaag voelt 47 procent van de kinderen zich gezond en zegt 37 procent gelukkig te zijn. Onder arme kinderen komen ook meer psycho-somatische klachten voor. In de armste groep heeft 22 procent van de kinderen meermaals per week hoofd pijn, bij kinderen van goedverdienende ouders is dat 9 procent. Moord op IBM-topman raadsel BRUSSEL (ANP) - De Belgische justitie heeft nog geen voor uitgang van betekenis geboekt in het onderzoek naar de moord op de Nederlandse IBM-topman R. van Hoeken. De man werd maandag dood aangetroffen in zijn auto langs de snelweg E 17 ter hoogte van de Belgische plaats Deerlijk. Hij bleek te zijn gewurgd. Een poging de auto in brand te steken was mislukt. De IBM-directeur verliet zondagmiddag zijn huis in Woluwe om te gaan golfen in Nederland. Of hij dat daadwerkelijk heeft gedaan is tot dusver onbekend. Zijn golfuitrusting werd aange troffen in zijn auto. De Belgische justitie heeft via de media gevraagd om informatie die voor het onderzoek van belang kan zijn. ANKARA (RTR) - De Turkse procureur-generaal heeft woensdag gezegd dat drie Koer dische leden van het Turkse parlement, die in de gevangenis zitten wegens „separatisme", op basis van een onjuiste aan klacht zijn berecht. Hiermee is de weg vrij voor hun mogelijke vrijlating, aldus Feridun Yazar, een van de advocaten van de drie. „Indien het Hof van Appel han delt naar de interpretatie van de procureur, dan hebben Ahmet Turk, Sedat Yurtdas en Orhan Dogan een goede kans vrijgela ten te worden", aldus de advo caat. Turk en Dogan zitten cel straffen van vijftien jaar uit, Yurtdas is tot 7.5 jaar veroor deeld. De veroordeling van acht Koer dische parlementariërs, afgelo pen december, wegens banden met de verboden separatistische Koerdische Arbeiderspartij PKK, heeft geleid tot verslech tering van de relaties met het Westen en de Europese Unie, waarmee Turkije een douane akkoord wil sluiten. Twee van de acht veroordeelden zijn inmiddels vrij omdat de tijd van hun voorarrest van de leng te van hun celstraf is afgetrok ken. Drie anderen moeten hun Burundi BUJUMBURA (RTR/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Burundi is woensdag samen met de Burundese minister van buitenlandse zaken in een hin derlaag gereden. Beiden bleven ongedeerd. Een militaire waarnemer van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid en een Burundese vei ligheidsagent kwamen om. Tien anderen, met name Burundese militairen die het konvooi bege leidden, raakten gewond. Veron dersteld wordt dat de aanval het werk is van Hutu-guerrillastrij- ders. straf wel helemaal uitzitten, al dus het rapport van de procu reur. Maar Turk en Yurtdas hadden moeten worden veroordeeld we gens „separatistische propagan da" volgens artikel 8 van de Turkse anti-terreurwet, en Do gan wegens steun aan de PKK. Op beide aanklachten staan lichtere straffen. Het Europese Parlement, dat in oktober stemt over een douane akkoord tussen de EU en Tur kije, heeft gezegd dat goedkeu ring afhangt van de vrijlating van de afgevaardigden. „Turkije wil het douane-akkoord en lid maatschap van de Europese Unie. Het ziet nu in dat het niet zal worden toegelaten tenzij het ingaat op de Europese eisen", al dus Yazar. Europarlement wil strengere keuring ferries STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft woensdag aangedrongen op een strengere controle op de veilig heid van veerboten en verbete ringen in het ontwerp van de roll-on-roll-off-schepen. Af gevaardigden menen dat er nog onvoldoende lessen zijn getrok ken uit de rampen met de He rald of Free Enterprise en de Es tonia. Per 1 juli 1996 moeten er nieuwe veiligheidsregels gaan gelden voor alle veerschepen en havens in de Europese Unie. De rederij en worden dan verantwoordelijk gesteld voor de veiligheid aan boord en de schepen dienen te zijn voorzien van een veilig heidscertificaat. Voor de Europarlementariërs gaan de voorgestelde maatrege len nog niet ver genoeg. De Ne derlandse christen-democraat Pam Cornelissen heeft voorge steld een apk-keuring voor veer schepen in te voeren. ties. De regering vreest dat de aankondiging een negatief effect zal hebben op de onderhandelin gen over een internationaal ver bod op kernproeven. Heftig Ongewoon heftig reageerden Nieuw-Zeeland en Australië, die respectievelijk de militaire sa menwerking met Parijs stopzet ten en opschortten. Premier Jim Bolger van Nieuw-Zeeland he kelde Frankrijk dat volgens hem „maling heeft aan de wereldopi nie". Minister McKinnon van buitenlandse zaken sprak van een „Napoleontische arrogan tie" en „een totaal schaamteloos gebrek aan achting, niet alleen voor de gevoelens in de Stille Zuidzee, Australië en Nieuw- Zeeland, maar voor die in de hele wereld". Burgemeesters en vak bonden in Australië riepen op tot een boycot van Franse pro dukten. Andere afwijzingen kwamen van het Forum van landen in de Stil le Zuidzee, van de Cook-eilan- den en Samoa. Japan zei bij monde van minister van buiten landse zaken Yohei Kono dat Frankrijk „het vertrouwen in de atoommogendheden heeft be schaamd". De Duitse regering vermeed als een van de weinigen haar open lijke afkeuring uit te spreken. RUGLA (DPA) - De eerste oefening in het kader van het NAVO-programma Partner schap voor Vrede (PvV) in de voormalige Sovjetunie is woensdag in Litouwen be gonnen. Troepen uit Polen, Denemarken en Litouwen nemen daar deel aan de ma noeuvre Amber Hope '95 die tot zondag duurt. De manoeuvres vinden plaats op het oefenterrein van Rugla. 130 kilometer van de hoofdstad Vilnius. Er nemen 170 soldaten aan deel. Waarnemers uit Est land en Letland wonen de oefeningen bij. „Deze oefening is van groot van belang voor Litouwen, omdat een NAVO-lid eraan deelneemt", zo liet woord voerster Jolanta Raudene van de Litouwse chefstaf we ten. Door Poolse troepen uit te nodigen wil Litouwen de betrekkingen met het buur land verbeteren, dat bezorgd is over het lot van de Poolse minderheid in Litouwen. „We hopen met Polen geza menlijk de weg naar een vol ledig NAVO-lidmaatschap te effenen", aldus Raudene. Litouwen is in 1994 toegetre den tot het PvV-programma en heeft in dat kader al aan verscheidene oefeningen deelgenomen. Ook zijn Li touwse soldaten met een Deense eenheid in Kroatië gestationeerd als onderdeel van de VN-vredesmacht. Vorig jaar voerden Ameri kaanse en Russische troe pen een gezamenlijke oefe ning uit in Midden-Rusland onder de codenaam Peace keeper 94. Deze manoeuvre werd echter niet gehouden onder de vlag van de NAVO of het PvV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5