Zomer zangertjes herkennen De fiscus als verkeersagent Balans achtergrond Verrekijker en cd vervangen jachtgeweer bij ontdekken vogelwereld het weer in zeeland homeopathie buitengebied en in europa snelheidscontrole DONDERDAG 15 JUNI 1995 van onze medewerker Chiel Jacobusse In de manier waarop vogelaars hun kennis van de avifauna vergaren zit een duidelijke ontwikkeling. In de vo rige eeuw was een jachtgeweer voor veel vogelaars een onmisbaar attri buut. Een onbekende soort werd zon der scrupules neergeschoten om uit te zoeken wat het was. Zo gebeurt dat trouwens met insekten nog steeds. Ze worden in een 'stikpot' gestopt en ver giftigd of levend en wel in een alco holoplossing losgelaten. Ook daarin is verandering aan het optreden, maar kennelijk is het onvermijdelijk dat systematisch onderzoek aan een dier- groep de nodige slachtoffers vergt die 'sterven voor de wetenschap'. Inmiddels zijn er voor vogels zoveel uit stekende gidsen te koop dat herken ning veelal een kwestie is van alleen maar je ogen goed de kost geven. Tot in de perfectie ontwikkelde verrekijkers en telescopen nemen de plaats in van het schiettuig dat in het verre verleden gebruikt werd. Maar toch blijft de ene vogelfamilie veel moeilijker te herken nen dan andere. Dat geldt zeker voor wie pas met vogels kijken begint. Zo lijkt het als je ervoor staat een bijna onmogelijke opgave om al die kleine zangertjes die in het zomerhalfjaar onze omgeving bevolken, uit elkaar te hou den. Gedempte kleuren in geel, groen, bruin en crème en dan maar speuren naai- een oogstreepje, naai- lichte of don kere pootjes en meer van dat soort de tails. Het beste aanknopingspunt biedt de zang, maar je moet die wel eerst ken nen wil je er wat aan hebben. Piepertjes Wat dat betreft hebben beginnende vo gelaars van nu het alweer heel wat mak kelijker dan die van enkele decennia ge leden, Zelfs het geluid van de meest zeldzame piepertjes is tegenwoordig op cd verkrijgbaar en dat maakt de deter minatie een stuk eenvoudiger. Dat wil overigens niet automatisch zeggen dat het daardoor ook leuker geworden is. Wat was het een triomf om voor het eerst de zang van de tjiftjaf te herken nen, ook al wist je uit het boekje dat het beest voortdurend zijn eigen naam her haalt. De tjiftjaf is wel verreweg het makkelijkst aan dé zang te herkennen en de vertaalslag van de vogelkeel naar het geschreven woord levert nauwelijks problemen op. Dat blijkt ook uit de Duitse en Engelse namen, die respectie velijk Zilpzalp en chiffchaff luiden. De auteur die het groengele zangertje zijn wetenschappelijke naam gaf hoorde kennelijk iets anders. De soortnaam luidt 'collybita', dat is geldwisselaar en ook die naam is heel raak getroffen. Je hoort gewoon de muntstukken vallen in het aanhoudende tjif-tjaf-tjif-tjaf. Het tweelingzusje van de tjiftjaf is de fi- tis. Allebei zijn het bruingroene vogel tjes met een bleekgele buik en keel, een dun priemsnaveltje en een lengte die van snavelpunt tot staartpunt zo'n elf centimeter bedraagt. Dreumesen dus die bovendien heel druk en beweeglijk zijn. Ze lijken op elkaar als twee drup pels water. Het enige zichtbare verschil zit in de pootkleur; bij de litis licht bruin, bij de tjiftjaf zwartbruin. Fitis Zo makkelijk als de zang van de tjiftjaf te omschrijven is, zo moeilijk is dat bij het liedje van de fitis. Thijsse noemde het een melodieus maar bescheiden liedje dat ophoudt net als het goed op gang lijkt te komen. Mijn Prisma-gidsje uit de jaren zestig beschrijft het als didi- didiedie dia dia dei dada da. Niet eens zo'n slechte omschrijving, maar als be ginner in het veld heb je er natuurlijk niets aan. Van Nico de Haan is de fraai gevonden transcriptie wat een prachtig weer vandaag; hè nou gaat het toch weer regenen. Ook leuk, maar natuur lijk geen partij voor de eerste beste cd. Voor tjiftjaf en fitis is het hoogtepunt van de zangtijd alweer gepasseerd. Voor beide soorten ligt dat in april, zij het dat de tjiftjaf er een paar weken eer der bij is dan de fitis. Hun rol wordt nu overgenomen door de spotvogel en die heeft zo'n uitgebreid repertoire dat er geen beginnen aan lijkt. Het beest dankt zijn naam aan het feit dat 'ie alle mogelijke andere vogels imiteert. Het jodelen van een wulp of het alarmeren van een kievit klinkt in eens uit het dichte struikgewas in plaats van op het open veld. Maar ook andere geluiden worden moeiteloos op gepikt. De spotvogel bij het voetbal veld imiteert feilloos het fluitje van de scheidsrechter en in een erfbeplanting klinkt het knerpende geluid van een verwaarloosde staldeur die opengaat. Gelukkig gooit de spotvogel er genoeg van zijn eigen stem doorheen om de zang te herkennen. Krassende disso nanten verraden de imitator. Als je de spotvogel in de kijker krijgt vormen de opstaande kruinveren een goed herken ningspunt. Pastelkleurtjes Vaak valt het trouwens niet mee om dit soort kleine zangertjes te ontdekken. Ze leven in het dichte struikgewas en de pastelkleurtjes sluiten perfect aan bij door Jac van Dam, homeopaat In de homeopathie behan delt men de zieke mens en niet de ziekte. De gehele mens staat centraal. Symp tomen en verschijnselen kunnen niet los gezien wor den van de patiënt. In het al ledaags taalgebruik wordt gesproken over ziekten. Dat is niet correct. We spreken ook niet over gezondheden, maar over gezondheid. Ziek- te en gezondheid zijn onlos makelijk met elkaar verbon den en hebben betrekking op de menselijke toestand en niet op organen of li chaamsdelen. Als ik in deze rubriek voorbeelden aan haal en definieer als mi graine of overgangsklachten is dit feitelijk onjuist. Het is een allopatische diagnose. Allopathie is de latijnse naam voor de 'gewone' ge- neeskunde.Ik doe dit omdat men er aan gewend is om ziekte op deze manier te om schrijven en omdat u dan weet wat er wordt bedoeld. Omdat ziekte en gezondheid eigenlijk één geheel vormen, behelst dit dat in elk mens een evenwicht is tussen ziek te en gezondheid. Er is altijd een harmonie of balans tus sen deze twee. De mate van ziek zijn, is de mate waarop deze harmonie is verstoord. Het ziek zijn is een versto ring van de levenskracht. Deze kracht probeert een zo'n goed mogelijke nieuwe balans te vinden. Als u goed begrijpt dat de le venskracht de mens pro beert te herstellen, dan be grijpt u ook dat de homeopa thie deze levenskracht (of vi taliteit) wil stimuleren, en helpen. Zonder levenskracht kan een lichaam niet ziek worden, net zo min als een lijk ziek kan worden. Stel dat galstenen een uiting zijn van het ziek zijn, dan moetje natuurlijk eerst deze galstenen laten verwijderen, maar aan de oorzaak van de vorming van deze stenen, moet ook iets worden ge daan. Homeopathie kan daar hulp bij bieden. In de reguliere gezondheids zorg of allopathie wordt ziek te gezien als iets dat lastig is, iets dat ons overkomt, iets van buitenaf. Ziekte wordt hier gezien als een crisis in een orgaan of orgaan sys teem dat bestreden dient te worden. De laatste jaren wordt er in de allopathie ook steeds meer de link gelegd dat de psyche van de mens nauw betrokken is bij ziekte. Iedereen heeft weieens ge hoord van psychosomati sche klachten. Omdat er zel den een goede therapie voor bestaat hoort de patiënt vaak dat hij of zij 'er mee moet leren leven'. U bent pas ziek als de ziekte een diagnose kent, dat wil zeggen dat de ziekte be noemd kan worden, dat er een woord voor bestaat. Hebben alle onderzoeken en testen niets opgeleverd, en valt er geen woord te beden ken voor uw ziekte, dan zou u zich gezond moeten voe len. U bent pas officieel ziek als er een woord voor be staat. Een voorbeeldje is het "burned-out syndroom", wat nog maar enkele jaren wordt onder kend. Voor die tijd hadden mensen gelijke klachten, maar ze waren nog niet "echt" ziek, bij gebrek aan een diagnose, aan een naam. Maai' u bent degene die weet, of u zich gezond of ziek voelt. De homeopathie werkt mee met het afweermechanisme. Voor een homeopaat is het niet nodig dat er een naam voor uw klachten bestaat. Iemand kan allerlei "vage" klachten heb ben, hij weet dat hij zich niet goed voelt, maar hij is ook niet "echt" ziek. De ho meopathie werkt het beste als naast de lichamelijke klachten, de psychische ge steldheid in aanmerking wordt genomen, om te ko men tot het best passende middel. De homeopaat beschouwt de symptomen als een uiting van de ziekte en een poging van het lichaam om een nieuwe balans te vinden of in elk geval niet te verslechte ren. De homeopathie helpt het zelfgenezend vermogen van de mens met een gelijk soortig middel. U kunt zich dat als volgt voorstellen: een trein is onbestuurbaar ge raakt omdat de machinist onwel is geworden. Je kunt nu met alle geweld proberen de trein te stoppen, maar dat is niet zoals de homeopaat te werk gaat. Hij zal voorstel len om te proberen een nieuwe machinist binnen te krijgen die de besturing van de trein kan overnemen. Strafbare feiten worden in Nijmegen belastbare feiten door Gijs Schreuders, juridisch medewerker Hoe zullen we ze noemen, de nieuwe gemeentelijke be lastingen die Nijmegen als eer ste en bij wijze van proef wil gaan invoeren. Hardrij-belas- ting? Rood-licht-belasting? Als het Nijmeegse idee aanslaat, worden de bekeuringen op en kele veel voorkomende ver keersovertredingen (door rood licht rijden en overtreding van de maximumsnelheid) afge schaft en vervangen door een fikse belastingaanslag. Wat tot dusver strafbare feiten zijn, worden belastbare feiten. De gemeente Nijmegen ver wacht twee voordelen van het plan: een grotere verkeersveilig heid en een netto geldstroom naar de gemeentekas. De vraag is echter of de belastingwetge ving wel voor dit doel bestemd is. Veel mensen ondergaan belas ting betalen als een straf, maar dat is het niet. Belastingen zijn bijdragen aan de overheid, die iedereen moet betalen, ook zon der ook maar iets misdreven te hebben. Wie moet betalen we gens schending van de regels, dus wegens strafbare feiten, heeft recht op een eerlijk proces voor een onafhankelijke rechter. In het Nijmeegse plan wordt met geen woord gerept over vrije toe gang tot de rechter. Een aantal verkeersovertredin gen is in 1989 bij de zogeheten wet-Mulder uit het strafrecht ge haald om ze op een eenvoudige manier te kunnen afdoen. Aan de schender van de verkeersre gels wordt per acceptgiro een administratieve boete opgelegd, waartegen men bezwaar kan aantekenen bij de officier van justitie en vervolgens in beroep kan gaan bij de kantonrechter. Volgens de gemeente Nijmegen zijn de verkeerszondaars onge voelig voor de sancties die tot dusver kunnen worden opge legd. De maximale boete die de politie volgens de wet-Mulder mag uitdelen bedraagt 500 gul den. Dat is te weinig om echt van invloed te zijn op het verkeersge drag. Wie haast heeft, neemt het risico op de koop toe. Bovendien is de pakkans laag en heeft de politie in veel gevallen wel wat anders te doen dan het handha ven van de verkeersregels. Als men voldoende camera's neer zet om overtredingen te registe ren en de gemeenten kunnen naar believen een belastingta rief vaststellen (Nijmegen denkt aan 1000 gulden bij rijden door rood licht) zou het verkeer aan zienlijk veiliger kunnen worden, aldus de redenering. Verkeersovertredingen lijken voor gemeenten een bron van ink< Maar dat is nu juist een raar ar gument voor het invoeren van gemeentelijke belastingen. Het hoofddoel van elke belastinghef fing is het vergaren van geldmid delen. Andere doeleinden, zoals het bevorderen van de verkeers veiligheid, horen te worden be reikt met directe maatregelen en niet via de fiscus. Zoiets komt namelijk neer op oneigenlijk ge bruik: de politie kan het niet aan en daarom moet de belasting ontvanger het maar opknappen. De enige bedoeling van het Nij meegse project is de verkeers- overtreder op een wat eenvoudi ger manier te kunnen afstraffen. In feite legaliseert men hiermee echter het hardrijden en het rij den door rood licht. Dat mag voortaan gewoon in Nijmegen, als je maar betaaltEr staat im mers geen straf meer op. er volgt alleen een gemeentelijke belas tingaanslag. De belastingen zijn niet bedoeld als instrument, voor normhand having. Dat is een principieel verschil met een boete, ook al is het natuurlijk wel degelijk de be doeling de overtreder in zijn por temonnee te treffen. Als de Nij meegse proef slaagt en landelijk wordt overgenomen, zullen de tarieven per gemeente uiteen lo pen Voor de rechtszekerheid zou dat niet bevorderlijk zijn. Een probleem wordt ook hoe de belasting kan worden gevorderd van buitenlandse toeristen die verkeersovertredingen begaan. Fiscalisering van verkeersboe tes is niet helemaal nieuw. De gemeentewet maakt het moge lijk belasting te heffen in het ka der van het parkeerbeleid. Te genover de parkeerheffingen staan echter allerlei gemeente lijke voorzieningen. De enige voorziening die Nijmegen wil fi nancieren met de nieuwe hardrij- belasting is de aanschaf van de verrijdbare camera's om het toe zicht te kunnen verscherpen. Een soort doelheffing dus. Om het plan te kunnen verwe zenlijken moet de wet worden gewijzigd. Als dat op grond van de Nijmeegse argumenten ge beurt, staan ons nog heel wat verrassingen te wachten. Zeg gen oofdcommissarissen dat de Vandaag Vandaag wordt de weerkaart opgesierd door een lagedrukge bied met het centrum boven de Wadden. Rond dit systeem circu leren vrij omvangrijke ivolken- formaties waaruit af en toe ivat regen of motregen kan vallen. In de middag kan het neerslag pa troon wat buiig worden. De wind is matig boven land en vrij krachtig boven zee. Op opkla ringen hoeven we niet te reke nen, zodat de zon ook geen kans krijgt de lucht aan te warmen. Hierdoor blijft de temperatuur evenals gisteren ergens tussen de 12 en 14 graden steken. Be droevend lage temperaturen voor de tijd van het jaar. Ook morgen spelen de restanten van de depressie ons nog steeds par ten, alhoewel de kans op zon dan al weer een stuk groter zal zijn. Kort samen gevat luidt de ver- ivachtign dan ook wisselvallig en overwegend bewolkt. Nautisch bericht Wind: west tot noordwest 4-5 Beaufort; zicht: matig tot goed; temperatuur kustivater: 14 gra den; afwijking waterstanden: geringe verhogingen; max. golf hoogte monding Scheldes: om streeks een meter. ZON EN MAAN 16 juni Zon op 05.19 onder 22.00 Maan op onder 09.32 Vooruitzichten Voor morgen (vrijdag): De de pressie neemt in betekenis af maar de restanten blijven voor bewolking zorgen. Tussen de wolkenlagen zitten enkele w spreide buien. De wind rui- naar noordwest en neemt atl matig. De opklaringen spaarzaam maar zorgen erfo' voor dat de temperatuur r even een paar graadjes hm_ komt te liggen. Voor zaterdag tot en met maa dag: Zaterdag roat zon en hoga temperaturen. Zondag bew& en af toe regen. Donderdag, 15 juni Vlissingen 4.00 263 Terne uzen 4.18 292 Bath 5.23 341 Roompot-buiten 3.55 201 Zierikzee 6.00 177 Yerseke 6.15 181 Philipsdam-West 6.35 188 Vrijdag 16 juni Vlissingen 4.48 260 Terneuzen 5.07 287 Bath 6.11 338 Roompot-buiten 4.40 199 Zierikzee 6.50 179 Yerseke 7.05 186 Philipsdam-West 7.20 195 16.26 Ji 16.45 li 17,53 p 16.21)11 18.301! 18.401! 19.001: 17.16!; 17.352 18.401 17.11)0 19.101! 19.2511 Donderdag, 15 juni Vlissingen 10.33 Terneuzen 11.00 Bath 12.08 Roompot-buiten 10.15 Zierikzee 11.45 Yerseke 11.45 Philipsdam-West 11.50 Vrijdag, 16 juni Vlissingen 11.18 Terneuzen 11.47 Bath 0.39 Roompot-buiten 11.05 Zierikzee 0.20 Yerseke 0.20 Philipsdam-West 0.15 20 9 23,012 221 23.29 24 162 12.451! 168 12.40 il 171 12,4011 de omgeving. Bruingroen als je van bo venaf kijkt en lichtgeel voor wie onder de struiken staat. Een enkele keer kun je bij toeval het nest van een spotvogel vinden. Een prachtig bouwsel met dieprose eitjes met wat spaarzame bruine vlekken er op. Van fitis of tjiftjaf ligt het nest zo goed verborgen dat het maar heel zel den gevonden wordt. Vogelaars van het eerste uur blijken daar duidelijk min der moeite mee gehad te hebben ge tuige him nagelaten publikaties en col lecties. Het opzoeken van nesten is trouwens onder vogelaars volstrekt uit de mode geraakt. Deels omdat het mak kelijk tot verstoring kan leiden, maar zeker ook omdat het. bijzonder moeilijk en tijdrovend is. Men kan wellicht vraagtekens zetten bij de waarne mingsmethoden van de vogelaars van het eerste uur. Maar hun doorzettings vermogen en inzet zijn boven twijfel verheven. Zij hebben een basis gelegd waar wij nog dagelijks van profiteren. oorlog tegen de drugs is verlo ren? Geen nood, we voeren een hard drugs-belasting in. Komt het toerisme in Amsterdam in de knel als gevolg van het toene mende aantal zakkenrollers? Dan sturen we de daders een aanslag van de dievenbelasting. Te denken valt ook aan vanda- lenbelasting voor een bepaald soort voetbalsupporters en de volgende rechter die een con ducteur een klap geeft, krijgt te maken met mishandelingsbe lasting. Zullen we de belastingwetge ving toch maai' niet liever voor fiscale doeleinden reserveren? Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Finland: Half tot zwaar bewolkt en enkele fikse regen- en on weersbuien. Donderdag mid- dagtemperatuur tussen 21 en 27 graden; daarna geleidelijk lager. Zweden: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen en een kleine kans op onweer. In het zuiden ook af en toe zon en droger. Middagtemperatuur donderdag meest tussen 15 en 20 graden; daarna iets lager. Denemarken: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland veel bewol king en kans op regen; elders nu en dan zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uit eenlopend van 14 graden in het noorden van Schotland en het noorden van Ierland tot 19 gra den verder zuidwaarts. België en Luxemburg: Veel be wolking en van tijd tot tijd regen of enkele buien. Middagtempe ratuur ongeveer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon, maar in het noorden en oosten nog vrij lang zwaai' be wolkt en kans op regen. Middag temperatuur van 15 graden in het uiterste noorden tot 20 gra den of iets hoger verder zuid waarts. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Maxima langs de kust uiteenlopend van 20 graden aan de Costa Verde tot 25 aan de Algarve; in het binnenland ma xima plaatselijk rond 28. Spanje: Flinke zonnige perio- den, soms hier en daar ook wol kenvelden. In het noordoosten kleine kans op een bui, mis schien met onweer. In het bin nenland maxima rond 30 gra den; langs de Golf van Biskaje rond 20 en aan de costa's in het oosten en zuiden tussen 24 en 29 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, soms ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur van 20 graden plaatselijk langs de westkust tot rond 25 in de Provence en aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Flink wat zon, maar in het noorden ook kans op enkele regen- of onweersbuien.Middag- temperatuur op de meeste plaatsen van 25 tot 29 graden, in het noordwesten plaatselijk iets Griekenland en Kreta: Veelzc: maar in het noordoosten \i Griekenland in de middag f avond ook kans op een stevig regen- of onweersbui. Midda temperatuur meest tussen 25e 30 graden, op het Griekse vasli land lokaal zelfs wat hoger. Turkije en Cyprus: Vrij zonn; in het noordwesten van Tuils ook kans op een stevige regen i onweersbui. Middagtempeii tuur meest tussen 28 en 32 gr, den. Duitsland: Half tot zwaar ts wolkt en van tijd tot tijd rege in het zuiden en oosten mogelij met onweer. Middagtempeii tuur tijdens regen rond 15 gn den; elders oplopend tot plas selijk 19. Zwitserland: Geleidelijk mee opklaringen, vooral aan de zié kant van het Alpenmassief. W. wel overal droog. Middagtemp ratuur uiteenlopend van 17 gri den in het noorden tot plaats lijk 21 in het zuiden. Oostenrijk: Tamelijk bewoö en van tijd tot tijd buien, so: ook met onweer. Middagtem» ratuur tussen 18 en 22 graden Tsjechië en Slowakije: Wiss lend bewolkt en vooral vnjds kans op enkele buien, ook® onweer. Middagtemperatu- van ongeveer 16 graden in Tri chië tot omstreeks 23 in Slofi kije. Hongarije: Perioden met zone vooral vrijdag kans op enkels» kale regen- of onweersbuis: Middagtemperatuur circa graden. Amsterdam zwaar bew Aberdeen zwaar bew. Athene onbewolkt Barcelona zwaar bew Berlijn onbewolkt Boedapest onbewolkt Bordeaux half bew. Brussel zwaar bew. Cyprus onbewolkt Dublin zwaar bew. Frankfurt half bew. Genève licht bew. Helsinki licht bew Innsbruck regen Istanbul onbewolkt Klagenfurt onbewolkt Kopenhagen half bew. Las Palmas licht bew. Lissabon onbewolkt Locarno licht bew. Londen zwaar bew Luxemburg zwaar bew Madrid onbewolkt Malaga half bew. Mallorca half bew. Malta onbewolkt Moskou onweer Miinchen zwaar bew. Nice onbewolkt Oslo regen Parijs zwaar bew Praag half bew. Rome onbewolkt Split onbewolkt Stockholm half bew. Warschau half bew. Wenen licht bew. Zürich half bew. Bij osnkwp van driiSlpi slips vim één model - fcjsfe fisrdo gralis DRIEBERGEN (ANP) - De politie kondigt voor vandaag devoid de snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa A2 - tussen Weert-Maastricht A27- tussen Gorinchem-Breda van 2100-0600 uur foto Chiel Jacobusse Een nest jonge spotvogels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4