Cao thuiszorg wordt uitgehold „Dat noem ik spectaculair, rente die klimt 10%." naar Staatssecretaris voor stichten asbestfonds Aanpak van xtc verdeelt politici PZC Politici gehecht aan eigen lintjes Promotie cum laude vanuit gevangenis Gratis bewaking Controleurs voor de rijtuigenbelasting allemaal van de weg binnenland AbvaKabo voorzietweergaloos arbeidsconflict' Arrestant sterft in ziekenhuis Kamer: soepeler verhaalsplicht DONDERDAG 15 JUNI 1995 DEN HAAG (GPD) - „We steve nen af op een weer-ga-loos ar beidsconflict in de thuiszorg. Ik ftas vorige maand op een bij eenkomst van 150 thuiszorg siers en die kunnen hun bazen we| slachten". Weinig kracht termen gaan AbvaKabo-be- sluurder Loek Geradts te ver om uiting te geven aan zijn ver ontwaardiging over het plan van het bestuur van de Lande lijke Vereniging voor Thuiszorg nyT) om de cao af te schaffen. Ik hoop maar dat de ledenraad Jan de LVT vandaag (donder dag! ook denkt 'jeempie, wat is dit'stom' en een stokje voor de plannen steekt". Om de concurrentie met de com merciële thuiszorg aan te kun nen, wil het bestuur van de LVT besparen op de arbeidsvoor waarden van de 130.000 werkne mers. „En dat terwijl we in 1994 en 1995 al op de nullijn zitten", briest Geradts. Hij benadrukt dat het werken in de thuiszorg toch al geen vetpot is. Een ge- ansverzorgster verdient tussen tle2386 en 3672 bruto per maand. Voor een wijkverpleegkundige zijn de minimum- en maximum bedragen 3200 en 4250 gulden bruto per maand. „En dat maxi mum haalt bijna niemand, hoor". Om de kosten te drukken, wil het LVT-bestuur de cao beper ken tot een soort raam-cao waar in in feite alleen het loon is gere geld. De rest (denk aan onkos tenvergoedingen, extra vrije da gen. kinderopvang) moeten de werknemers per instelling gaan bevechten. „Dat is een regel rechte oorlogsverklaring aan de Borst tegen kiezen van geslacht baby RIJSWIJK (ANP) - Minister Borst van volksgezondheid overweegt wettelijke maatre gelen te nemen tegen het Gen- der Behandelcentrum in Dat centrum, dat volgende week [de deuren opent, stelt echtparen de gelegenheid voorafgaand de (kunstmatige) conceptie geslacht van hun kind te be- Minister Borst vindt dat niet goed, en wil wette- ingrijpen als de Tweede Ka- mening deelt. Ze kan in geval rekenen op de steun het kamerlid Van Boxtel 166). bond", vindt Geradts. Zijn hoop is erop gevestigd dat de meer dan 100 instellingen die lid zijn van de LVT vandaag op de le denraad tégen de plannen van het LVT-bestuur stemmen. Amateuristisch Circa 96 procent van de thuis zorg is nog in handen van regu liere instellingen. Maar het aan deel van de commerciële bu reaus - die de cao niet hoeven na te leven en aan geen enkele kwa liteitseis hoeven te voldoen - groeit snel. „Zeker nu de verze keraars zelf mogen weten waar ze de zorg voor hun cliënten in kopen. Bij zo'n klein commer cieel bureau is dat natuurlijk lekker goedkoop. Zeker als je met alle regels de hand kan lich ten". Geradts is beslist niet tegen commercie, ook niet in de thuis zorg. „Welnee. Wij zijn gewoon voor concurrentie, maar wel on der gelijke voorwaarden. Dat is niet alleen in het belang van het personeel, maar ook van de pa tiënt". De vakbond wordt daarin ge steund door de Inspecties voor de Volksgezondheid in Limburg en Noord-Brabant die inmiddels onderzoek naar de particuliere thuiszorg hebben gedaan. Beide inspecties vinden de kwaliteit van de verpleegkundigen die bij particuliere bureaus werken veelal onder de maat. „Amateu ristisch", is de term die de Lim burgse inspectie gebruikt. Bo vendien vinden ze het oneerlijk dat er voor de commerciële bu reaus geen kwaliteitsnormen zijn, „terwijl de reguliere instel lingen met handen en voeten aan regelgeving zijn gebonden". Dubbelrol Om mogelijke commerciële con currenten in hun regio de pas af te snijden, hebben een aantal re guliere instellingen zélf een com mercieel bureau voor thuiszorg opgericht. Aan de voordeur ver kopen ze ouderwetse thuishulp, aan de achterdeur leveren ze on geveer dezelfde diensten af maar onder de standaard-prijs. Ook de voorzitter van de LVT èn di recteur van de thuiszorg in Drente, Henk Tjassink, speelt zo'n dubbelrol. „Tjassink eet van twee walletjes. Je kunt het vergelijken met een aanvoerder van Ajax die zo nu en dan met Feijenoord mee speelt. Dat vindt niemand leuk". Geradts weet dat 60 procent van de LVT-leden tégen Tjassink is. Om een voorzitter weg te krij gen, is echter 75 procent van de stemmen nodig. Om de cao-plannen van het LVT- bestuur weg te stemmen, is een gewone meerderheid voldoende. Geradts is hoopvol gestemd. „Ze zijn gek als ze hun eigen perso neel nu ook nog tegen zich in het harnas jagen. De buitenwereld denkt misschien dat te weinig thuishulpen lid van een vak bond zijn om acties te kunnen ontketenen, maar de acties in de gezondheidszorg hebben aange toond dat het personeel heus wel tot actie overgaat. Als je ze maar kwaad genoeg maakt". De promovendus neemt felicitaties in ontvangst. AMSTERDAM (ANP) - De wegens oplich ting tot gevangenisstraf veroordeelde R. de Vilder jr. is woensdag aan de Universi teit van Amsterdam cum laude gepromo veerd. Voor de plechtigheid kreeg hij ver lof uit de gevangenis, waar hij sinds be gin deze maand zit. Zijn dissertatie over golfbewegingen in het zakenleven kreeg veel loftuitingen. De promovendus, de zoon van de voorzit ter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, moet een straf van twee jaar uitzitten omdat hij in 1987 twee zaken mannen had opgelicht. Begin deze maand moest De Vilder jr. zich bij justitie melden voor het uitzitten van zijn straf. De rechter bepaalde in het vonnis bovendien dat hij zijn slachtoffers tien miljoen gulden moest terugbetalen. Maar daar is tot nu toe niets van terecht gekomen, zeggen de gedupeerde zakenlie den, W. Laverman en J. van Buuren. Zij stellen dat De Vilder sr. het huis en de huisraad van z'n zoon per notariële akte tot zijn eigendom heeft laten verklaren. De voorzitter van de Kamer van Koop handel zou er volgens hen bovendien door zijn goede contacten bij justitie en over heid lange tijd in zijn geslaagd zijn zoon buiten de gevangenismuren te houden. De Vilder sr. wil nu een halt toeroepen aan aan „de provocaties" van Laverman en Van Buuren. Hij heeft de rechtbank ge vraagd de twee te verbieden nog uitspra ken over de oplichtingszaak te doen. De promotie in de Lutherse Kerk trok nogal wat pers. De Vilder jr. weigerde, net als zijn vader, ieder commentaar op de op lichtingszaak. „Ik sta hier voor mijn pro motie." DEN HAAG (ANP) - Staatsse- ïelaris Linschoten van sociale uken staat positief tegenover ie oprichting van een asbest fonds. Bij dat fonds zouden as bestslachtoffers zonder tussen komst van de rechter schade loosstelling moeten krijgen van hun voormalige werkgever. -inschoten vindt echter' dat het Comité asbestslachtoffers, dat prichting van een asbestfonds bepleit, zelf tot overeenstem- hing moet zien te komen met de aansprakelijke werkgevers en as als dat niet lukt, is de be windsman bereid de helpende land te bieden. •at bleek woensdag tijdens een [verleg tussen de staatssecreta- cn de Tweede Kamer over de ■nselijkheid van een asbest- ids. Het overleg was ange- vraagd door SP-kamerlid Marij- nissen. De Kamer heeft een duidelijke voorkeur voor een actievere op stelling van de bewindsman. Al le partijen vinden dat Linscho ten er beter aan doet van te vo ren zijn invloed aan te wenden. Dat zou het comité kunnen hel pen met de werkgevers en verze keraars tot overeenstemming te komen. Daarnaast vinden de PvdA, GroenLinks en de SP dat de overheid ook een financiële bij drage moet leveren. Dat is nodig omdat asbestslachtoffers van in middels failliete werkgevers an ders geen schadeloosstelling kunnen krijgen. Linschoten wijst, een financiële bijdrage van de overheid echter van de hand. Bovendien vindt hij de argumenten van de slacht offers zo geloofwaardig dat ze hem bij de onderhandelingen niet nodig hebben. De bewindsman wijst er op dat ook werkgevers belang hebben bij een schikking. De rechter kent steeds hogere schadever goedingen toe aan gedupeerde werknemers. Bovendien zouden werkgevers door schikking zich de steeds hogere proceskosten kunnen besparen. In een toelichting na afloop van het debat zei Marij nissen blij te zijn met de kamerbrede steun voor de oprichting van een as bestfonds. Vooralsnog dient hij echter geen motie in om de staatssecretaris tot actie aan te zetten. Het Comité asbest slachtoffers probeert eerst op ei gen kracht verder te komen. Als na het zomerreces blijkt dat dat onvoldoende heeft opgeleverd, wordt alsnog een motie inge diend. aldus het SP-kamerlid. ASSEN - Bij het TT-circuit in Assen is een bewaakte par keerplaats ingericht waarvan gratis gebruik kan worden gemaakt. Tijdens het TT-weekeinde, 24 en 25 juni, worden in de Drentse hoofdstad weer tienduizenden motorrijders verwacht. De bewaakte parkeerplaats is ingericht omdat jaarlijks tientallen motoren werden ontvreemd. foto ANP Linschoten blijft bij bezuinigingen Ziektewet en wao DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Linschoten van sociale zaken houdt vast aan de afge sproken bezuiniging door pri vatisering van de Ziektewet en premiedifferentiatie in de wao. Hij sluit wijzigingen van de ka binetsplannen niet uit, als de overeengekomen besparing van 1,6 miljard gulden maar wordt bereikt. Linschoten reageert hiermee op eerdere uitlatingen van D66- woordvoerster Schimmel. Het Tweede-Kamerlid liet dinsdag weten de kritiek van de Sociaal Economische Raad (SER) op de kabinetsplannen te delen. Net als de SER wil zij de Ziektewet voorlopig handhaven om te zoe ken naar een betere lange-ter- mijnoplossing. Linschoten wees erop dat bij uit stel. zoals de SER bepleit, de 1,6 miljard aan bezuinigingen niet wordt gehaald. In dat geval zijn „aanvullende maatregelen in de sociale zekerheid" vereist. iAdvertentie OTTERDAM (ANP) - Een 31- je arrestant uit Rotterdam dinsdagavond in een zieken- "s in zijn woonplaats overle- kn. De man, die vorige week l^jdag op verdenking van auto- waken in verzekering was ge teld. - volgens de politie be- [ken aan een bacteriële in- Het Gerechtelijk Labora- onum in Rijswijk moet de 'Mie doodsoorzaak nog vast zeilen, J Politie had de man vrijdag Fgenomen uit een postkan- t waar hij door onder meer en drugsgebruik onwel w geworden. Op het politiebu reau bekende hij een slordige dertig auto-inbraken. Daarom werd hij in verzekering gesteld. Dat was overigens al tachtig keer eerder gebeurd, steeds we gens autokraken. Omdat de man ziek was en mo gelijk met open tuberculose rondliep, nam een politiearts poolshoogte. Van tb was volgens de politiewoordvoerder geen sprake. De arts besloot de man op het politiebureau te laten sla pen, maar de volgende middag verwees hij de arrestant alsnog naar het ziekenhuis. Daar over leed de 31-jarige dinsdag in de loop van de avond. !»k ^AAG 'GPD» - Ex-partners die meebetalen aan de bijstands- ring van hun voormalige echtgenote, moeten worden ontzien. weede Kamer wil dat minister Melkert (sociale zaken) daartoe fcorri 'n de bijstandswet verzacht. t everhaalsplicht. in augustus 1992 ingevoerd, draaien ex-echt- en 12 jaar lang op voor de eventuele bijstandsuitkering van fr^alige partner. De bijdrage wordt geheven naar draag- |*en Se,dt met terugwerkende kracht. Dat leidt in de praktijk 4rv,rfIZame °PsP°ringsacties van ex-partners die na jaren opeens ^rtemonnee moeten trekken. Introductietarief tot 1 juli 1995. 'onri en GroenLinks hekelden de financiële aanslag op Djajh e,gevaHen': zij die al voor augustus 1992 gescheiden waren. •Orden d °mt sociale diensten heel verschillend handelen. Zij •billen ar'n gesteund door rechterlijke uitspraken die sterk ver- !fe?0ng er daarom bij Melkert op aan de Hoge Raad om een ak te vragen. Dan ontstaat naar verwachting eenduidigheid Sinds de introductie van de Postbank Klimrente rekening is het sparen er een stuk spectaculairder op geworden. En zoals u van de Postbank gewend bent, werkt het eenvoudig. De minimum-inleg bedraagt f5000,-. U kunt kiezen uit 2 looptijden: 5 jaar en 10 jaar. Als u vóór 1 juli 1995 een Postbank Klimrente rekening opent, klimt de rente gegarandeerd naar respectievelijk 7,5%* in het 5e jaar en 10%** in het 10e jaar. Eveneens uniek is het ge mak waarmee u tussentijds geld kunt opnemen. We willen het u gezien de H hoge rente niet aanraden, maar H tussentijds opnemen is geheel kosteloos. U neemt dan per keer ten minste 11000,- op en I laat minimaal f1000,- staan. Zo ziet u maar, sparen kan wel degelijk spectaculair zijn. Bel voor meer informatie (020) 591 82 80 en vraag de folder 'Postbank Klimrente rekening' aan of haal hem JAöT) op het postkantoor. POSTBANK Politie negeert onveilige bedrijven NOORRDWIJKERHOUT (GPD) - Ondernemers die blijven weigeren op een fatsoenlijke manier hun bedrijf te beveiligen tegen overvallers, dreigen binnenkort bot te vangen als ze de politie om hulp vragen. Korpschef S. van Hulst van de politieregio Hollands Midden wond er gisteren op het mini-symposium over beveiliging te gen roofovervallen, geen doekjes om. De politie heeft niet lan ger het monopolie. „De beveiliging van bedrijven is net zo goed, zo niet de vooral de verantwoordelijkheid van ondernemers zelf. En als onder nemers weigeren die verantwoordelijkheid te nemen en niet zelf zorgen voor een goed pantser tegen overvallers, dan komt er een moment dat we alarmmeldingen van die bedrijven on deraan de prioriteitenlijst gaan plaatsen." Telefoonbedrijf zoekt personeel MAASTRICHT (GPD) - MT2. het bedrijf dat PTT Telecom gaat beconcurreren met draadloze GSM-telefonie. kan niet aan voldoende gekwalificeerd personeel komen. Bij het nieuwe zaktelefoonbedrijf, dat de naam in Libertel heeft veranderd, zijn 2500 sollicitatiebrieven binnengekomen, maar lang niet al le kandidaten blijken geschikt. De onderneming is naarstig op zoek naar deskundig personeel. Per 1 oktober moeten al 200 mensen voor Libertel werken vanuit het DSM-kantoor in Sit- tard en 109 vanuit gehuurde KNP-ruimte in Maastricht-Rand- wyck. Vanaf die datum wil de organisatie PTT Telecom gaan becon curreren met draadloze GSM-telefonie. Directeur Van der Hoe ven wil tijdelijk experts van de Britse partner Vodafone laten overkomen en uitzendkrachten inhuren. Legersoap moet tv-kijker raken HILVERSUM (ANP) - Een legersoap moet televisiekijkers in de toekomst aan het scherm ketenen. Naar een idee van tv-pro- ducent John de Mol wordt in overleg met het ministerie van defensie en de rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gewerkt aan een dramaserie over de landmacht. De inhoud van het verhaal, sce narioschrijver en de rolbezetting zijn nog niet bekend. „We zijn bezig met een raamwerk", zegt een woordvoerder van de tv- producent. „Er wordt gedacht aan een serie naar het voorbeeld van Medisch Centrum West." De ziekenhuisserie, die begin vo rig jaar werd beëindigd, heeft tot op heden nog geen opvolger gekregen. Paardehoofd gevonden in hal flat DEN HAAG (ANP) - Een bewoner van een flat aan de Ieplaan in Den Haag deed dinsdag aan het eind van de middag een bizarre vondst. In de hal van de flat lag een paardehoofd. Er lag een sticker bij met de tekst Jack the Ripper. De afdeling stadsbeheer van de gemeente heeft het hoofd afge voerd. De politie spreekt vooralsnog van een „lugubere grap". Ze heeft geen idee wie er achter zit. Er is geen aangifte gedaan van een vermist paard. In de buurt worden geen paarden ge houden. aldus de politie woensdagmorgen. DEN HAAG - De paarse coalitie is het niet eens over de mate waarin moet worden opgetre den tegen het gebruik van xtc op houseparty's. D66 en de PvdA willen er voor zorgen dat er een betere kwaliteit pillen wordt geslikt. Zij beschouwen xtc als softdrug, waar ze op zich tegen zijn maar waarvan ze het gebruik gedoogd willen zien. VVD en CDA menen dat xtc een harddrug is, waartegen stren ger moet worden opgetreden. Het beleid van D66-minister Borst (volksgezondheid) moet volgens beide partijen daarom worden aangescherpt. D66 kwam gisteren tijdens een overleg met Borst met het idee pillen voortaan standaard door gemeentelijke gezondheidsdien sten te laten controleren. De PvdA vindt dat er pillen ver krijgbaar moeten zijn bij veld werkers in de verslavingszorg die op de feesten aanwezig zijn. „Op die manier wordt de ver spreiding van vervuilde pillen voorkomen en wordt de zware criminaliteit een slag toege bracht", aldus PvdA-Kamerlid G. Dijksman. De regeringspartijen zijn het wel met elkaar eens dat het weinig realistisch is grootschalige hou separty's te verbieden. Minister Borst ziet daar evenmin heil in. Wanneer gemeenten de richtlij nen van het ministerie volgen, kan de schade voor de gezond heid van housers volgens haar tot nul slachtoffers worden be perkt. Volgens de GPV'er Schutte, die gisteren de toon zette bij het ver zet van de confessionele partij en, kunnen houseparty's echter niet los worden gezien van het xtc-gebruik. Het CDA vindt de handreiking die de minister voor de gemeenten heeft opgesteld op dat punt te berustend. Volgende week vergadert de Tweede Kamer verder over dit onderwerp. Dan zal ook ook dui delijk worden of CDA. WD en de kleine christelijke partijen een meerderheid krijgen voor hun wens het xtc-gebruik harder te bestrijden. HILVERSUM (GPD) - Het Cen traal Bureau voor de Motorrij tuigenbelasting (CBM) in Apel doorn heeft al zijn controleurs die moeten toezien op de juist heid van de aangiften, van de weg gehaald. De medewerkers zijn ingezet om de stortvloed aan telefoontjes met vragen over de nieuwe rijtuigenbelas ting op te vangen. De nieuwe wet motorrijtuigen belasting, die nu houderschaps belasting heet, werd op 1 april van kracht. De wet is ingevoerd om het zwart en onverzekerd rij den tegen te gaan door de aan slag voor de belasting te koppe len aan het kentekenbewijs. Er bestaat echter nog zoveel on duidelijkheid over de werking van deze wet, dat de vestigingen van het CBM alle zeilen moeten bijzetten om antwoord te kun nen geven op de vele vragen die dagelijks binnenkomen. Zo bel len er veel mensen die een aan slag krijgen voor een motorvoer tuig dat ze al jaren geleden naar de sloop hebben gebracht, maar waarvan het kenteken nog altijd op hun naam staat. In veel ge vallen zijn deze mensen niet meer in het bezit van een vrijwa- ringsbewijs (het bewijs dat de auto of motor is gesloopt). Om aan de informatiebehoefte te voldoen, zijn alle controleurs ingezet om de telefoon aan te ne men. Hierdoor is er de komende twee maanden geen toezicht op de juistheid van de aangiften. „We vinden dat de telefoontjes goed beantwoord moeten wor den", aldus W. Logt, woordvoer ster van het CBM. Het is mogelijk de houder schapsbelasting tijdelijk stop te zetten. Zo'n schorsing kost de aanvrager 150 gulden. Het feit dat er momenteel niet wordt ge controleerd, betekent volgens Logt echter niet dat mensen de belasting op deze manier tijde lijk kunnen ontduiken. *?detfThCU"g van de uitvoering van de verhaalsplicht. Melkert e "herover met de landsadvocaat te overleggen. Sparen doe je bij de Postbank. elde rentevergoeding- 5,710 per jaar. "Gemiddelde rentevergoeding: 6.6"o per jaar DEN HAAG (ANP) - De motie van PvdA en 1)66 om ministers, staatssecretarissen en leden van de Tweede Kamer niet au tomatisch een lintje te geven, krijgt onvoldoende steun van de Kamer. Dat bleek donderdag tijdens het debat over het deco ratiestelsel. De motie kan al leen op steun van de Socialisti sche Partij rekenen. Het kabinet heeft voorgesteld bij de nieuwe lintjesregen het automatisme te laten vallen dat iemand na een aantal jaren van trouwe dienst een decoratie krijgt. Iemand moet „bijzondere verdiensten jegens de samenle ving hebben verricht". Een voorlichtingscampagne moet ervoor zorgen dat meer ge wone mensen voor een lintje in aanmerking kunnen komen. Ie dereen kan een ander bij zijn burgemeester voor een decora tie voordragen. Dat is nu ook al het geval, maar onvoldoende be kend. In het kabinetsvoorstel is echter een uitzondering gemaakt voor ministers en kamerleden, gede puteerden en statenleden en wethouders en gemeenteraads leden. Daarvoor blijft het oude automatisme gehandhaafd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3