Wi Makandra wil ermee stoppen Mc-Donalds Middelburg beklad Drietal krijgt zilveren krab voor trouwe inzet kankerbestrijding ze©Iand donderdag 15 juni 1995 18 Notoire drankrijder moet gevangenis fin Leden blazen fusie van Rabobaeken af Landbouwclubs in W-Z-Vlaanderen vormen één groep Drugsproblemen in Witte Wijk krijgen aandacht breed team Schap: geen stappen tegen storten zonder vergunning op riool Een dag zonder krant is rook zonder vuur. Gobe van vier heeft geen plezier. MIDDELBURG - Het is nog onduidelijk wie het restaurant en de reclameborden van fastfoodketen Mc-Donalds in Middel burg in de vroege ochtend van zondag 11 juni heeft beklad. Nie mand heeft de verantwoordelijkheid voor de actie opgeëist. Op de borden en het restaurant stonden leuzen als 'McMurder al tijd bloed'. Volgens de politie is ook de winkelruit van een sla gerij in de Korte Noordstraat in Middelburg beklad met soort gelijke teksten. Het is daarom waarschijnlijk dat de actie zich richt tegen het gebruik van vlees. Volgens franchise-nemer P. de Kam van Mc-Donalds in Middel burg zijn de leuzen zondag tussen 07.00 en 07.45 uur aangebracht. „De schoonmaakdienst ging rond zeven uur weg en die heeft niets gezien. Toen de eerste werknemers drie kwartier later aan kwamen, stonden de ramen en de gevel vol," De Kam weet niet wie hiervoor verantwoordelijk is. „Ik zou wel graag met deze mensen in dialoog gaan, want dit is een laffe actie. Bovendien is de verf weer slecht voor het milieu." In oktober 1994 riep de jongerenbeweging van GroenLinks, Dwars, op tot een boycot van Mc-Donalds, maar dat was een lu dieke actie zonder bekladdingen. Het restaurant en de reclameborden van McDonalds in Middelburg werden voorzien van kritische leuzen. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Politierechter mr R. C. P. Rammeloo legde dinsdag vier weken onvoor waardelijke gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rij bevoegdheid op aan een 40-jari- ge man uit 's-Gravenpolder. De man had op 20 september 1994 geweigerd mee te werken aan een ademtest in verband met rijden onder invloed van alco hol. Hij stond verder terecht voor het besturen van een auto in Borssele terwijl hem de be voegdheid daartoe was ont zegd. Officier van justitie mr M. van Nooijen achtte beide zaken be wezen, maar zat met 'de handen in het haai-'. „Wat voor straf moet ik eisen?" vroeg zij zich hardop af. De man was al een flink aantal keren eerder veroor deeld voor soortgelijke overtre dingen. „Een hopeloos geval", vatte Van Nooijen het kernach tig samen. „Hij moet maar weer gaan zitten", zei zij tot de politie rechter en eiste drie weken on voorwaardelijke gevangenis straf. Daarnaast wilde zij een boete van duizend gulden eneen onvoorwaardelijke ontzegging- van de rijbevoegdheid voor de duur van 12 maanden opleggen en zijn auto aan het verkeer ont trekken. „Met uw strafblad is er inder daad geen andere mogelijkheid dan een gevangenisstraf', vond ook de politierechter. „U was zo dronken als een tor. U beseft niet wat u doet. U hebt al twee keer dienstverlening gekregen, dat is al één keer te veel." Rammeloo ging daarom nóg iets verder dan Van Nooijen en legde de man vier weken gevangenisstraf op. Een 35-jarige man uit Veert kreeg een rijontzegging van i- maanden en een boete van 5ft gulden opgelegd voor het rijder onder invloed op 12 novembs 1994 in Delft en op 15 januar 1995 in Westerschouwen. Verdei kreeg de man twee weken voor waardelijke gevangenisstraf op gelegd en werd diens auto ver beurd verklaard. De officier van justitie had eer aanzienlijk hogere boete var 1750 gulden en negen maander ontzegging van de rij bevoegd heid geëist. „Hij weet niet was hij mee bezig is", motiveeros Van Nooijen haar eis. Bovendier bleef de man ervan overtuigt dat hij geen drankprobleen heeft. De advocaat van de mat mr E. G. M. Smit, vond de boet te hoog, omdat de man een gezi heeft en rond moet komen var een asielzoekersuitkering. ,,Bc vendien is hij zijn auto al kwijt. De politierechter had daar be grip voor en verlaagde de boete maar verlengde de ontzegging van de rijbevoegdheid met eer halfjaar, MIDDELBURG Zeskamp - De traditionel zeskamp tussen de verzorging? huizen op Walcheren staat di jaar in het teken van dejatei zestig. De teams zijn gekleed u de outfit die toen populair was De zeskamp wordt gehouden o] vrijdag 23 juni en begint on 17.30 uur in de tuinen van het Ja cob Roggeveenhuis aan di Noordsingel in Middelburg. van onze verslaggeefster 's-GRAVENPOLDER - De fusie tussen de Rabobanken in Goes, Heinkenszand en 's-Gravenpol der kan niet doorgaan. Nog niet de helft van de aanwezigen op de ledenvergadering woensdag avond in 's-Gravenpolder bleek voorstander van de samenwer king. Er was een meerderheid nodig van 75 procent. De leden vergaderingen van de Raboban ken in Heinkenszand en Goes keurden het fusievoorstel wel goed. Rabobank Nederland bestaat uit een aantal coöperatieve ver enigingen. De leden daarvan, hoofdzakelijk bedrijven die een lening hebben uitstaan bij de bank, hebben een beslissende stem in belangrijke zaken. Woensdag konden de leden van de coöperatieve verenigingen Goes, Heinkenszand en 's-Gra venpolder zich uitspreken over een fusie tussen de drie banken. Nu onder de leden van de Rabo bank 's-Gravenpolder niet ge noeg voorstanders bleken te vin den, is de fusie (voorlopig) van de baan. Voorzitter ir H. M. van der Weel van de Rabobank 's-Gravenpol der kon woensdagavond me zeggen of bestuur en directie va! de drie banken met een nietu samenwerkingsvoorstel zulle: komen. Hij zei te betreuren da de vereiste meerderheid nie was gehaald. „Maai- we latend 'les nu eerst maar even bezir ken." Opkomst Een uitzonderlijk groot aants leden bezocht woensdagavond de j aarvergadering van de Rabc bank 's-Gravenpolder. De act? van een werkgroep van veroni ruste leden om zoveel mogelij: tegenstanders van de fusie t mobiliseren, had blijkbaar sue ces. Terwijl normaal gesproke: hooguit 25 mensen komen opd; gen, waren er nu ruim honden aanwezigen. Doordat een groc deel van hen gevolmachtigd wa voor een ander te stemmer kwam het aantal stemmen int( taal op 156. Ter-wijl 117 voorstar ders nodig waren, bleken uiteir delijk maar 76 mensen voor d fusie te zijn. van onze verslaggever BRESKENS - De drie land bouworganisaties in West- Zeeuws-Vlaanderen hebben een samenwerkingsverband opge richt. Het bestuur van deze nieuwe organisatie wordt woensdag 21 juni in Cadzand aan de leden gepresenteerd. Het samenwerkingsband Agra- risch-West-Zeeuws-Vlaanderen zal ledenactiviteiten organise ren, de belangen van de land bouwers bij de regionale over heden verdedigen en wordt ge sprekspartner voor de overige maatschappelijke organisaties. Secretaris J. Flikweert van •Agrarisch-West-Zeeuws-Vlaan- deren legt uit dat maatschappe lijke ontwikkelingen een nauwe re samenwerking tussen de NCB, WLTO en de ZMO in West-Zeeuws-Vlaanderen nood zakelijk maken. „De doelgroep van de landbouworganisaties wordt steeds kleiner en daarom treden we al geruime tijd als één groep naai- buiten", zegt Fli kweert. „Door de vorming van één bestuur kunnen we die sa menwerking formaliseren. Zo'n samenvoeging heeft als voordeel dat de energie van de bestuur ders van de landbouworganisa ties veel beter kan worden be nut, omdat alles dan niet meer drie keer hoeft te gebeuren." Fusie Flikweert geeft aan dat de na men NCB, WLTO en ZMO voor lopig op papier blijven bestaan, maar dat het wel de bedoeling is om op termijn tot een volledige fusie te komen. De centrale be sturen van de drie landbouwor ganisaties in Tilburg, Haarlem en Wageningen dienen echter het voortouw te nemen en zover is het nog niet. Het bestuur- van het samenwer kingsverband wordt op 21 juni voorgesteld aan de leden tijdens een bijeenkomst in het bedrijf van P. Risseeuw aan de Bosweg in Cadzand. Deze bijeenkomst begint om 19.00 uur. Directeur D. Duijzer van LTO-Nederland is één van de sprekers. Dc drie gehuldigde vrouwen van het Veerse comité van het Koningin Wilhelmina Fonds: (vlnr) M. Geerse-Gideonse, J. S. SI inge land-Memel ink en M. Pouwer-Kasse. toto Ruben Oreel. van onze verslaggeefster VEERE - „Ik denk dat ik de gezelligheid wel zal missen. We hadden zoveel plezier", merkt M. Geerse-Gideonse (72) op. „Maar we kunnen nog wel bij elkaar op de koffie komen", stelt J. S. Slingeland-Memelink (63) voor. De dames stoppen ermee. Een kwart eeuw vormden het tweetal, later samen met M. Pou wer-Kasse, het Veerse comité van het Koningin Wilhelmina Fonds. Woensdagochtend reikte de promotor van de afdeling Zeeland, J. K. Daamen, namens het fonds de Zilveren Krab uit aan het voormalige collectecomité. De dames zorgden al die jaren voor het reilen en zeilen van de collecte voor de kankerbestrijding in Zanddijk en Veere. De laat ste jaren lag de jaarlijkse opbrengst rond de 1850 gulden. Voor het dagelijks bestuur van de Nederlandse Kankerbestrijding was deze prestatie een onderscheiding waard. Na 25 jaar vonden de dames het tijd om .de scepter over te dragen aan jongere plaatsgenoten. Moeite om voldoende vrijwilligers te vinden die huis aan huis collecteerden, had het comité nooit. „Toch werd het door onze leeftijd steeds moeilijker. We wisten niet goed meer wie we moes ten vragen. Zo langzamerhand zijn de meeste kennissen in het bejaardenhuis terechtgekomen", zegt mevrouw Slingeland. De opbrengst tellen vonden ze allemaal de leukste activiteit. „Als je een briefje van honderd tussen het muntgeld vond, was het net of je zelf een cadeautje kreeg", aldus mevrouw Geerse. van onze verslaggever OOST-SOUBURG - Een breed samengesteld team gaat probe ren een oplossing te vinden voor de problemen in de zogehe ten Witte Wijk in Oost-Souburg. Belangrijkste doel is de drugs handel en het drugsgebruik in de Westerscheldestraat en om geving beheersbaar te krijgen. Onderlinge conflicten leidden in toenemende mate tot inciden ten en tot een groeiend gevoel van onveiligheid in de buurt. Twee weken geleden vond mid den op straat, voor het oog van spelende kinderen, een schiet partij met zware wapens plaats. Een van de kogels miste daarbij ternauwernood een 28-jarige Vlissinger. Voortbordurend op de integrale wijkaanpak die de gemeente Vlissingen hanteert, steken de politie, woningcorporatie Bas- co, de gemeente, de 'streetmana- ger' van het Huiskamerproject voor Drugsgebruikers en de con sulente nieuwkomers van de Stichting voor Surinamers, An- tillianen en Arubanen de kop pen bij elkaar. „Er worden con tacten gelegd met de doelgroep, met de mensen met wie het fout dreigt te gaan", aldus wijken- coördinator C, J. van Wezel. De bedoeling is dat de moeilijk heden vooral individueel wor den aangepakt. Van Wezel: „Het zijn toch mensen die over het al gemeen werkloos zijn, met wei nig perspectieven en een vaak niet al te schoon verleden." Ook de taalproblemen - het gaat vooral om mensen van Antil liaanse afkomst - spelen daarbij een rol. „We zullen toch ook pro beren om de mensen aan het werk te krijgen", aldus de wij- kencoördinator, „bijvoorbeeld via de banenpool, JWG-plaatsen of Melkert-banen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het water schap Walcheren onderneemt geen juridische stappen tegen gemeenten die zonder vergun ning storten op de rioolwater zuiveringsinstallatie. Het dage lijks bestuur wil pas optreden als gemeenten de reeds verleen de vergunningen niet naleven. Bestuursdwang toepassen of een dwangsom opleggen wil het schap pas als gemeenten ook na bestuurlijk overleg weigeren een vergunning aan te vragen. Vrijwel alle Walcherse gemeen ten storten regelmatig ongezui verd water op het oppervlakte water. Die problematiek is histo risch gegroeid. De bergingsca paciteit van het gemeentelijk rioleringsstelsel is onvoldoende om bij overvloedige regenval al het water naar de rioolwaterzui veringsinstallatie te sturen. Als de riolering vol is, zorgt de over stort ervoor dat het water onge zuiverd in het oppervlaktewater terecht komt. Het waterschap stelt zich op het standpunt dat het pas zin heeft een zogeheten aansluitvergun ning (die recht geeft op aanslui ting van de gemeentelijke riole ringsstelsels op de waterzuive ringsinstallatie) te verlenen als de gemeenten beschikken over een actueel rioleringsplan. Op dit moment heeft alleen de ge meente Vlissingen een dergelijk plan. De procedure voor de ge meente Middelburg wordt nog dit jaar in behandeling geno men. Het dagelijks bestuur van het waterschap stelt voor om op ambtelijk niveau overleg te ple gen met de gemeenten. Ze hoopt zo binnen zes maanden a een jaar duidelijkheid te hebben over het verlenen van aansluit- vergunningen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Stichting Wi Makandra ('wij samen') in Middelburg heft zichzelf nog de ze maand op als de gemeente bij haar standpunt blijft. Omdat de stichting geen cent subsidie meer ontvangt, is ze niet meer in staat de kosten van haar ont moetingsruimte aan de Schepe nenlaan op te brengen. Zonder ontmoetingsruimte en zonder financiële middelen kan en wil Wi Makandra niets meer voor haar achterban betekenen, al dus voorzitter D. Bisoen. De gemeente Middelburg houdt vast aan het standpunt dat ie dereen in de gemeente gebruik moet maken van algemene voor zieningen. Ook minderheden moeten daaraan kunnen deelne men. Opmerkelijk is dat nog geen enkele algemene instelling specifieke activiteiten heeft georganiseerd voor allochtonen. Wi Makandra, een vrijwilligers organisatie, organiseerde diver se activiteiten voor de ongeveer vijf- a zeshonderd Surinaamse en Antilliaanse Middelburgers. Volgens Bisoen is de gemeente ook niet van plan de begroting voor 1996 goed te keuren. Voor dat jaar vroeg de stichting iets meer dan 35.000 gulden subsidie aan. Wi Makandra trekt uit het beleid van de gemeente Middelburg de conclusie dat het geen zin heeft haar bestaan nog langer te rek ken. Ook vindt ze het niet meer zinnig mee te werken aan een Minderhedenplatform, een wens van het Middelburgse gemeen tebestuur. „Het beleid stelt niks voor", lichtte Bisoen woensdag toe, „minderhedenorganisaties wordt de nek omgedraaid. We hebben geen kracht meer om mee te doen." De afgelopen tien jaar heeft Wi Makandra naast haar ontmoe tingsactiviteiten zich vooral in gezet voor de organisatie van de hoogtijdagen op de Surinaamse kalender. Dat waren onder meer Holi Pagwha (het Hindoestaan- se Nieuwjaarsfeest), Keti Koti (afschaffing van de slavernij), Dewali (lichtfeest) en de Brasa Dé (onafhankelijkheidsdag van Suriname). Verder organiseerde de stichting jaarlijks een groot zaal- en veldsporttoernooi waar aan ook diverse Nederlandse teams deelnamen. Wi Makandra stelt dat het uiter mate moeilijk is een financieel onafhankelijke organisatie op te bouwen, gelet op de veelvoud aan culturen die binnen de Suri naamse en Antilliaanse gemeen schap bestaan, zoals Hindoesta nen, Moslims, Javanen, Chine zen, Indianen en Creolen. De on derscheiden groepen zijn daar- Voor te klein. „Niet iedereen komt op onze ac tiviteiten af', aldus voorzitter Bisoen. „We zijn maar met een kleine gemeenschap. Als we uit zevenduizend mensen beston den en daarvan kwam één pro cent naai- ons toe, ja dan... Nu kiest iedereen maai- wat." Wi Makandra krijgt sinds januari geen subsidie meer. Volgens Bi soen heeft de stichting het tot nu kunnen uithouden omdat ze geld had gereserveerd. „Maar nu is het geld echt op." De gemeenteraadsfractie van GroenLinks heeft inmiddels haar collega-raadsleden een brief gestuurd waarin ze aan dacht vraagt voor de naderende opheffing van Wi Makandra. De fractie kan zich vinden in het standpunt dat bepaalde activi teiten niet langer in aanmerking komen voor subsidie, maar vindt het onjuist dat de huisves tingslasten niet vergoed wor den. GroenLinks is bang dat de opheffing van Wi Makandra de eerste is in een lange rij van min derhedenorganisaties die in de financiële problemen komen. voedsel. 80 TON PÜÜTU1EN VÜÜR BOSNIË Voor 5 PIEK verbouwt een vluchtelingen familie zijn eigen Stichting Vluchteling, Den Haag. Stichting Krant in dc Klas Joh. Vermeerstraat 14 1071 DR Amsterdam Tel. (020) 6647536 Gobe Is geen gewoon kind, Gewone kinderen spelen. Gobe niet. Gobe werkt al vanaf de dag dat ie kan lopen op de akkers van Bodrti, Ethiopië. Als er niets verandert, zol dat zijn hele jeugd zo blijven. Met de actie 'Laat ze Speten' probeert Terne des Hommes kinderen u'rt ontwikkelingslanden een echte jeugd tp geven. Voor 10,- per maand steunt u deze actie. Maak uw eerste tientje over op giro 2S2525, onder vermelding van 'Laat ze Spelen'- donateur. Informatie: 070 - 363 79 40. Zonder jeugd heeft een kind geen leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 20