Nederlaag OM in visfraude-zaak Nieuwe jaargang geslaagden Nog dertig wachtenden voor u... Geluidje Terneuzen in studie genoemd als locatie kleine kerncentrale Twee bedrijven Goes failliet: 15 ontslagen C Dagvaardingen nietig verklaard 9 Officier moet huiswerk overdoen VVD wil steun van vamerfractie voor behoud werk Philips Roep om 'vroeghulp' voor achtergebleven kind komt vaak te laat zeeuwse almanak PZC zeeland DONDERDAG 15 JUNI 1995 van onze verslaggever GOES - Vijftien mensen ver liezen hun baan als gevolg van de faillissementen van twee Goese ondernemingen. W- Aannemingsbedrijf bv en W- Interieurbouw bv werden woensdag failliet verklaard door de arrondissements rechtbank in Middelburg. Dat gebeurde op verzoek van de aandeelhouder van beide be- drijven. De ondernemingen torsen een schuld van in totaal 1,1 miljoen gulden. Getracht zal worden het ontslagen per soneel aan ander werk te hel pen. Het gaat om twee nog jonge on dernemingen. Het aanne mingsbedrijf was actief in wo ningbouw en renovatie. Inte- rieurbouw bv richtte zich on der meer op de inrichting van winkels en horeca-gelegenhe- den. Met het ontslag van de vijftien werknemers staat al het personeel op straat. De be trokkenen werden daarvan gis teren op de hoogte gesteld. Hoewel W-Aannemingsbedrijl bv en W-interieurbouw bv één en dezelfde aandeelhouder hebben, gaat het om twee zelf standige bedrijven. De onder nemingen kwamen in finan ciële problemen omdat een aantal klanten heel laat betaal de en andere afnemers zelf fail liet gingen. „Ook was sprake van tegenvallende marktont wikkelingen", aldus curator mr J. Dietvorst. Tegenover de schuld van 1,1 miljoen staan nog slechts de gezamenlijke baten van beide bedrijven ter waarde van veer tig mille. Of het mogelijk is nog wat met de failliete ondernemingen te beginnen en ontslagen werkne mers weer aan het werk te hel pen, durfde Dietvorst gisteren niet te voorspellen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Vlissingen en vier individuele verdachten in de Vlissingse vis- fraude-zaak hebben woensdag de eerste ronde gewonnen. De Middelburgse rechtbank heeft hun dagvaardingen nietig ver klaard. omdat ze te onduidelijk waren. Officier van justitie mr T. de Jong moet zijn huiswerk overdoen. Hij wil in het najaar dezaak opnieuw voorbrengen. De Vlissingse wethouder T R.K. Meijers van visserijza ken reageerde opgelucht na- cens de gemeente, hoewel de «handeling van de zaak slechts suitgesteld. „Dat is toch prima. eerste klap is een daalder gaard. Nu is gebleken dat de of- iervan justitie de plank heeft misgeslagen. Dat gebeurt de vol gde keer weer." Icier van justitie De Jong leef vrij koelbloedig onder het «sluit van de rechtbank, ook al isdhij volgens velen een neder- aag geleden. „Ik begrijp niet zo goed, waarom de advocaten van verdachten dit zo hebben langepakt. Ze krijgen nu twee eer de publiciteit over zich ien." er daadwerkelijk bij de Vlis singse vismijn met vis is gerom meld, kwam woensdag niet ter sprake. De advocaten van de zes rerdachten - de gemeente Vlis singen, de directeur en admini strateur van de vismijn en drie andere betrokkenen bij de vis mijn - legden zich toe op nietig verklaring van de dagvaardin gen. Die konden volgens hen ge lijk de prullenbak in. „Ze zijn veel te vaag. Wij kunnen onze cliënten niet verdedigen", oor deelde advocaat mr I. P. de Groot. De advocaten van alle verdach ten eisten van de rechtbank in trekking van deze dagvaardin gen. De Groot ging wat betreft de gemeente Vlissingen nog een stapje verder. Gezien alle publi citeit zou helemaal afgezien moeten worden van vervolging van de gemeente, vond hij. „Er is gesproken over een miljoenen fraude na de huiszoekingen, an derhalf jaar geleden. Daarvan is niets gebleken." Laster De Groot maakte zich echter vooral druk over uitspraken van officier van justitie De Jong, twee weken geleden in deze krant. De Jong riep toen de Vlis singse gemeenteraad op om wet houder Meijers ter verantwoor ding te roepen. „Vlak voor de rechtszitting had u dat niet mo gen doen", aldus gemeente-ad vocaat De Groot, die de officier van justitie vervolgens van 'las ter' betichtte. De Jong pikte die aantijging niet. „Ik voel me geraakt. Wij in onze verslaggever fERNEUZEN De Zeeuws- laamse WD'ers vinden dat iim partijgenoten in de Tweede lamer harder moeten lopen om Ie werkgelegenheid bij Philips aghting in Terneuzen te behou- en. In een brief doen de zes ractievoorzitters uit de eeuws-Vlaamse gemfentera- en een dringend beroep op het lamerlid J. te Veldhuis en zijn 'acliegenoten 'al het mogelijke a liet werk te stellen' om de Ireigende ontslagen tegen te louden, Gelet op de grote aandacht die partij in haai' programma «henkt aan werkgelegenheid, toet dit geval voor u inspire- ®fl zijn", manen de liberalen Koopkracht Zakkenroller lelaagt vrouw ^NEUZEN - In Terneuzen is "4-jarige inwoonster van die woensdag slachtoffer ge en van een zakkenroller. In Noordstraat liep een man te ilhaar op, waardoor de tas van wouw op de grond viel. Hij loonde zijn spijt en was de ouw 'behulpzaam' door de tas Ue rapen. Kort daarna merkte flat haar portemonnee ont- üit met honderd old-timers over Walcheren jllSSINGEN - Voor de negen- "fle maa' vindt zaterdag 24 1 fle Walcherenrit voor old- J"ers Plaats. Het aantal deel- men bedrag ongeveer hon- 1 e r'' kan alleen gereden ,n ,eri met een auto of motor dertig jaar 0f ouder. zijn in elk geval de ■iprus brandweerwagen uit •J' en de oude Dodge Beep -oweerwagen van Oostka- Nieuw is de geheel gewij- j. route. De rijders komen t»' raeer langs Kleverskerke, ^minden, de Quarlespolder jp k'l Port Rammekens. ^«opplaatsen zijn: Middel- de Lange Delft en {i. '•pO-10.30), Vlissingen "et Arsenaal <12.30- jjat omburg aan de West- #(S.i--kt en Ooststraat ,-JS® en Westkapelle aan »30i n en Zuidstraat ,16_ (orrtpQH rit is georganiseerd 0X16 VUssIngs Akti- willen als openbaar ministerie geen mensen afbranden. Het gaat om de zaak. Mijn uitlatin gen kunnen in geen ander ver band worden geplaatst. En het woord 'miljoenfraude' heeft nie mand van ons ooit in de mond genomen." Wat betreft de 'te vage' dagvaar dingen wees De Jong erop dat hij de keuze had tussen een korte en een uitgebreide tenlastelegging. „Ik heb gekozen voor een korte en u had in de bijgevoegde dos siers kunnen nagaan, wat zich bij de gemeentelijke vismijn heeft afgespeeld. Had ik dan werkelijk alles moeten omschrijven Na een schorsing van ruim drie uur gaf de rechtbank het ant woord op die vraag door vijf van de zes dagvaardingen nietig te verklaren. Alleen die tegen een Vlissinger die als manusje-van- alles op de vismijn actiefis, werd 'goedgekeurd'. De rechtbank oordeelde ook - en dat was een kleine genoegdoening voor De Jong - dat de officier van justitie de zaak tegen de gemeente Vlis singen mag doorzetten. „De pu bliciteit is niet erg gelukkig ver lopen". verklaarde rechter mr B. Verhoeven, „maar daardoor is dit proces niet verstoord." De Jong beloofde de advocaten voor de volgende echte rechts zitting 'een heel boekwerk', waarin alle verdenkingen van valsheid in geschrifte tegen de vismijn stuk voor stuk uitgeplo zen zijn. Wethouder Meijers maakte zich geen zorgen. „Ik ben de laatste tien dagen in 150 uur al die feiten nagegaan. Ik ben niets onoirbaars tegengeko men." uit de grensstreek hun Haagse vertegenwoordigers tot actie. Een afschrift van de brief is ver stuurd aan het actiecomité van het stakende Philipspersoneel. In het epistel wijzen de fractie voorzitters op de toch al weinig rooskleurige situatie op Zeeuws- Vlaamse arbeidsmarkt. In de grenssstreek is naar verhouding weinig 'laagdrempelige arbeid' voorhanden en ontbreekt tevens de mogelijkheid van hogere technische opleidingen, zo bena drukken de WD'ers. Ze vrezen daarom niet alleen fu neste gevolgen voor mensen die Philips moeten verlaten, maar ook de toeleveringsbedrijven krijgen bij uitvoering van het ge presenteerde reorganisatieplan een behoorlijke knauw. Per sal do zal volgens de briefschrijvers de koopkracht in de regio afne men, wat op z'n beurt weer slecht is voor de ontwikkeling van de detailhandel. „Wij kunnen ons ook moeilijk voorstellen dat dit 'voorbeeld' (eenvoudigwerknaar lagelonen landen brengen en er niets voor in de plaats stellen) door de over heid in Nederland moet worden gestimuleerd. Integendeel. Ter neuzen lijkt ons een testcase, die - bij succes - grote gevolgen kan krijgen in ons land. met name voor technisch minder hoog waardig werk. De WD zal daar stelling tegen moeten nemen en dergelijke bedrijven zeker niet moeten helpen bevoordelen met douceurtjes in de sfeer van sub sidies en lastenverlichting." Met die opstelling kiezen de Zeeuws-Vlaamse liberalen - an ders dan hun fractiegenoten dinsdag in de Tweede Kamer - de kant van de Socialistische Partij. Fractievoorzitter J. Ma- rijnissen vroeg de bewindslieden Wijers (economische zaken) en Melkert (sociale zaken) nadruk kelijk voorwaarden te verbinden aan de aangekondigde finan ciële steun aan Philips Neder land en andere grotere onderne mingen. Lastenverlichting voor de werkgever akkoord, maar dan moeten de betreffende be drijven niet aankomen met het plan goedkopere arbeid te gaan zoeken in Oost-Europa en Azië, aldus het socialistische kamer lid. Met de SP vindt de Zeeuws- Vlaamse WD dat Philips Ter neuzen een 'volwaardige!!)' fa briek moet blijven. Indien er toch werk wordt afgestoten naar lage-loneri-landen. dan moeten daar andere banen voor in de plaats komen, vinden de raads leden. De spanning kan plaats maken voor uitgelatenheid nu de examenuitslagen eindelijk bekend zijn. foto Willem Mieras van onze verslaggever ZEELAND - „Hé, moet het nog tot je doordringen?" Op gewonden stoot het meisje een schoolvriendin aan die mediterend over de voorlo pige cijferlijst staat gebogen. Het tweetal wisselt een vro lijke knipoog uit. Geslaagd! Het tafereeltje dat zich woensdagmiddag afspeelde bij het fietsenhok van de Ste delijke Scholengemeenschap in Vlissingen kende elders in de provincie duizenden varia ties. Het voortgezet onder wijs leverde een nieuwe jaar gang gediplomeerden af. Het duurde soms even voordat de betrokkenen het zich reali seerden: hun middelbare schooltijd is voorbij. Terwijl hun ouders opgelucht op de gelukkige afloop toast-' ten. dundoeken en schooltas sen in vlaggestokken hesen, zwermden de eindexa- menklassers uit naar hun eer ste avondlijke feestén. Maar ook deze keer was uitgelaten heid niet voor iedereen wegge legd. Bij de uitreiking van de voorlopige cijferlijsten, 's mid dags in de aula van de Stedelij ke Scholengemeenschap in Vlissingen, waren het niet al leen geslaagden die elkaar om helsden. Zo hield een van de jongens met troostende arm een treurend meisje tegen zich aan. Zij behoorde tot de einde- jaars bij wie de school 's och tends de telefoon liet rinkelen met de boodschap dat ze wa ren gezakt. De Christelijke Scholenge meenschap in Middelburg be haalde met de havo een per centage van 86 procent ge slaagden, en was daarmee bij zonder tevreden. Het vwo scoorde 'ietsje minder': 84 pro cent. Afgezet tegen de resulta ten op andere scholen geen slecht resultaat. Bovendien kunnen de percentages nog stijgen. Op iedere school kun nen de eindejaars komende dinsdag nog de mogelijkheid aangrijpen één examenvak over te doen. Sommigen biedt dat de kans alsnog een fatale onvoldoende weg te werken. Op de Oostburgse Scholenge meenschap 't Zwin zal het dan niet storm lopen. Daar zijn de 153 eindejaars op drie na alle maal geslaagd. Mavo, havo en vwo telden ieder maar één uit valler. Lage havo-score Het Calvijn College in Goes behoort tot de scholen die be gin volgende week, als vrijwel overal de diploma's worden uitgereikt, minder havo-leer lingen kunnen gelukwensen dan gewend. Normaal scoort de school 80 procent geslaag den, wat de havo betreft is dat dit jaar 70 procent. Dat komt niet geheel onverwacht. Het havo-examen van dit jaar is op veel scholen als te zwaar ervaren. De landelijke beoor delingscommissie vond dat ook. Reden waarom voor maar liefst acht havo-vakken is be sloten de behaalde eindcijfers met 0,2 tot 0,8 punt te verho gen. Maar voor leerlingen die zich te zeer van slag lieten brengen, bood dat geen soe laas meer. Grote spelbreker was dit jaar het examen wiskunde-B. Zo wel op vwo- als havo-niveau bleek het veel te moeilijk. De vwo-ers kregen daarom van de landelijke examencommissie een vol punt cadeau. Ook wis- kunde-A viel niet mee, wat de commissie er toe bracht de cij fers met 0,4 punt te verhogen, zowel voor havo als vwo. Voornamen geslaagden: zie pa gina 16 van onze verslaggever PETTEN/TERNEUZEN - Kern energie-onderzoekers van het Energieonderzoek Centrum Ne derland (ECN) in Putten vinden dat de tijd rijp is voor de bouw van een aantal kleine kerncen trales in Nederland, die behalve elektriciteit ook warmte leve ren. De nieuwe generatie centrales met een capaciteit van zo'n 250 megawatt zouden moeten verrij zen op grote industriegebieden, zover mogelijk verwijderd van woonwijken. De ECN-deskundi- gen merken Terneuzen, Geleen, Delfzijl, Moerdijk en het Rijn mondgebied aan als beste vesti gingslocaties. Dit meldt ÉCN de ze week in het blad Intermediair. Drs Paul Lako van het ECN, die samen met twee collega's een studie heeft uitgevoerd naar de kosten en marktmogelijkheden van de zogenaamde Hoge Tem peratuur Reactor (HTR) die de kern van de nieuwe centrales moet gaan vormen, komt tot de conclusie dat de kosten van de kleine kernenergiecentrales bij een gelijkblijvende gasprijs nog niet concurrerend kunnen zijn. Wordt echter uitgegaan van een scenario waarin de olie- en gas- prijzen de komende 25 jaar zul len verdubbelen, dan zouden de nieuwe centrales tegen 2015 goedkoper kunnen draaien dan de huidige conventionele cen trales. Lako en de zijnen gaan er van uit dat de centrales, wanneer ze ge bouwd worden nabij grote be drijven die naast elektriciteit ook de afvalwarmte van de cen trales kunnen afnemen voor hun bedrijfsvoering, over een paar jaar operationeel kunnen zijn. De onderzoekers gaan echter voorbij aan het feit dat juist op verschillende van de genoemde locaties momenteel druk ge bouwd wordt aan warmte krachtkoppelingscentrales. Dow-dochter Elsta bv is begin vorige maand in Terneuzen sa men met energiebedrijf Deltan begonpen met de bouw van zo'n centrale, waarvan de kosten cir ca een miljard gulden bedragen. Ook in Moerdijk wordt een warmtekrachtcentrale, gekop peld aan de afvalverbrandings installatie ter plaatse, gereali seerd. Voorzitter drs A. A. J. Huijs- mans van de Vereniging Anti-kernenergie Zeeuws- Vlaanderen zei gisteren geen en kele waarde te hechten aan het ECN-onderzoek. „Kernenergie wordt momenteel door de grote chemiebedrijven niet eens als een redelijk alternatief gezien, dat blijkt ook uit de investerin gen die ze nu doen in warmte krachtinstallaties. Dit onder zoek past in de reeks van onder zoeken die het nut en de nood zaak van kernenergie moeten propageren. Het is gewoon een belachelijk verhaal van wat techneuten, een zeepbel." Ook op het gemeentehuis in Ter neuzen klinkt geen gejuich of ge joel op als reactie op het pleidooi van de ECN-onderzoekers. „Een kerncentrale in Terneuzen? Ik denk dat deze ene studie niet toereikend is om daarover een afgewogen oordeel te geven", reageerde wethouder J. van Rooijen (ruimtelijke ordening) van Terneuzen. Over de maatschappelijke im plicaties van de bouw van nieuwe centrales reppen de ECN- deskundigen met geen woord. „En dat alleen al duidt er op dat dit verhaal niet serieus genomen kan worden", benadrukte Huijs- mans. Binnen het Energieonderzoek Centrum zijn andere onderzoe kers die niet efgonder de indruk zijn van de Studie van Lako en de zijnen" Dr ir A. I. van Heek van de Werkeenheid Reactor Ont wikkeling van ECN is een van hen. Hij komt de conclusie dat 'het soort HTR dat Lako heeft onderzocht erg complex is en daardoor erg duur.' van onze verslaggever MIDDELBURG - „Veel ouders van jonge kinderen met een ont wikkelingsachterstand klop pen te laat om hulp aan. Vaak omdat ze niet weten dat er mo gelijkheden zijn. Vaak ook om dat de verwijzers, zoals huis artsen, kinderartsen en consul tatiebureaus, er niet voldoende bij stilstaan. Dikwijls hoor je van ouders als ze hier toch een maal terecht zijn gekomen: oh, had ik dit maar eerder gewe ten." Vroeghulp wordt het genoemd. Het is een vorm van hulpverle ning aan kinderen (én hun ou ders) in de leeftijd van nul tot vier jaar die door uiteenlopende oorzaken een achterstand in hun ontwikkeling hebben opge lopen. Het kan daarbij gaan om kinderen met een geestelijke handicap. Soms ook spelen an dere factoren, zoals een te vroege geboorte, een rol. De overheid heeft extra budget ten beschikbaar gesteld om de Sociaal Pedagogische Diensten (SPD's) de gelegenheid te geven meer aan vroeghulp te doen. De SPD's zijn dienstverleningscen tra voor mensen met een ver standelijke handicap. Dankzij het extra geld kon ook de SPD- Zeeland in Middelburg begin dit jaar een pedagogisch werkster in dienst nemen die zich speci fiek met vroeghulp bezighoudt: Truus de Gaaij. Veel mensen zijn, zegt De Gaaij, nog onbekend met de mogelijk heden om jonge kinderen te hel pen bij wie de geestelijke- en li chamelijke ontwikkeling ach terblijft bij die van hun leeftijd genootjes. Daarin hoopt zij de komende tijd verandering te brengen. Vaardigheden Vroeghulp. legt De Gaaij uit, richt zich zowel op de kinderen als op hun ouders. Een voor beeld. „Een kind van twee jaar dat nog niet loopt, nog steeds niet praat, wat kan daaraan wor den gedaan? Wij proberen de ontwikkeling van zo'n kind stapsgewijs te stimuleren. Daar bij beperken we ons niet alleen tot het trainen van vaardighe den, we bekijken ook hoe de ou ders met hun kind omgaan. Veel ouders hebben behoefte aan be geleiding omdat ze onzeker zijn of ze het wel goed doen. Wij pro beren de ouders meer inzicht te geven in het functioneren van hun kind. Waardoor ze het beter gaan begrijpen. Want dat gebrek aan begrip kan soms tot toren hoge problemen leiden." Met vroeghulp kan veel, maar niet alles. De Gaaij: „Het is niet zo, dat je alle achterstanden kunt wegwerken. Je kunt een kind niet boven zijn grenzen uit tillen. Je kunt een kind dat de verstandelijke vermogens heeft voor MAVO nooit zover krijgen dat het naar het Atheneum kan. Zo zit dat ook met kleine kinde ren. Als de mogelijkheden van een kind stoppen bij het verstan delijk niveau van een driejarige, til je het daar nooit bovenuit. Maar je kunt wel proberen er al les uit te halen wat het in zich heeft." van onze verslaggever KOUDEKERKE - Zusterlijk naast elkaar staan zo'n dertig telefooncellen van de PTT geduldig te wachten tot ze naar hun defini tieve stekje worden gebracht. Twaalf van deze gifgroene 'openbare spreekgelegenhe- den' komen binnenkort op het Bellamypark en de Smalle Kade in Vlissingen. Transport en containerbedrijf Wielemaker bv in Kou- dekerke verzorgt de plaatsing namens PTT Telecom in Zeeland en West-Brabant. Het bedrijf plaatst maandelijks dertig cellen. „Sinds de privatisering beschouwen we de telefooncellen als ons visitekaartje", zegt G. J. Jagtenberg, manager openbare spreek- gelegenheden van het district Breda. Daar om is er veel aandacht voor de vormgeving. Eerst hadden de cellen vier hoeken, nu zijn ze driehoekig en over niet al te lange tijd komt in Zeeland de eerste ovale 'telefoonpaal'. Een proef met dergelijke zuilen loopt nu in Maas tricht, vertelt Jagtenberg. Behalve een inge bouwde telefoon kan de zuil ook een stads plattegrond of informatie over openbaar ver voer bevatten. foto Ruben Oreel Bezweet en met een rood hoofd kwam onze fotograaf eergisteren de redactiebu relen binnengestrompeld. Hij had een foto moeten ma ken van een historische au tomobiel. Veel uitleg over zijn toestand gaf hij niet, omdat hij geruime tijd en een langdurig stilzwijgen nodig had om weer bij te ko men. Gisteren kwam hij al weer met een rood aangelopen hoofd het kantoor binnen, maar nu veel sneller en he vig opgewonden. 'Als je dat geluidje hoort', stond er bo ven het verhaaltje met zijn foto van de old-timer. Nou dat geluidje had hij ge hoord. Even. Daarna was de motor uitge vallen en moest de fotograaf het vehikel en de bestuurder terug duwen naar de ga rage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 15