en Bevelandse enclave op Walcheren PZC nywave festival viert erde lustrum feestelijk O p Q 4 --irfF I Plaatsnaam De muren hingen hier vol met gevonden wieldoppen zeeland op collecties w |P v Biologisch museum opent vleugel met griezelige collectie week 24 jazz Regen en Armando valse noten op het Schelde Jazz Festival MAANDAG 12 JUNI 1995 e ziet het eigenlijk al met een: dit is het nieuwe land. leen middeleeuwse kerken, [en kleinschalige verkave- je hoort het ook als je oor j,bt voor het dialect. De au- ichtone Nieuwlanders spre- jn een soort Zeeuws dat neigt •ar het Bevelands en destijds Ijs ook de klederdracht on- iglchers. Het dorp Nieuw- ffid is een typisch dijkdorp; [t is dus niet ontstaan vol- ens het Walcherse model [aarineen rond dorpsplein de lattegrond bepaalt. lowland is pas gesticht in de pventiende eeuw op initiatief L de Bevelandse ambachts- fcren in 's-Heer Arendskerke. twee grote platen die ten [sten van Walcheren lagen Irden toen bedijkt. De zuide- L kwam het eerst aan de lurt en werd na de bedijking |nt Joospolder genoemd, har ontstond een kleine ne- pzetting met dezelfde naam, Ie later veranderde in Oude- jrp De noordelijke plaat erd de Middelburgse Polder daar ontstond het dorp èuwland, recht tegenover de onding van de Middelburgse aven. Van hier kon men via n waterloop naar de Schelde ren bij het Fort Rammekens. j de havenmond was een veer aar 'net dorp Nieuwland. Ter aatse heet het daar nog Veer- am.Het veerhuis staat nu wat isoleerd temidden van een looppunt van autowegen, aar net als toen kun je er wat inken. aagmolens peen oude kaart is te zien dat nieuwe polders een geome- jsche indeling gekregen heb- >n. De Bevelandse initiatief- imers hadden de polders be emd voor de graanbouw, ieuwland en Oudedorp waren de eerste plaats agrarische idercettingen. Zo is het lang ibleven, maar al in vorige eeu- en bestond er ook enige in- Zuid-oost Walcheren op de Visscher-Romankaart rond 1650. dustrie. Een van de Nieuwland- se dijken heet Zaagmolendijk, wat erop wijst dat op die plaats zaagmolens stonden waar de aangevoerde boomstammen werden verwerkt tot timmer hout. Uit Nieuwland zijn de zaagmolens verdwenen, in Middelburg bleef deze nijver heid nog lang bestaan. De landbouwprodukten wer den meestal per schip afge voerd. Toen de waterweg die naar het zuiden liep verzandde en ingepolderd werd, ging het vervoer nog per schip via het Arnekanaal. In de vorige eeuw werd er een zij kanaal naar Nieuwland gegraven halver wege Arnemuiden en Middel burg. Het einde van dit vaarwa ter was lange tijd een laad- en losplaats voor de binnensche pen. Het smalle kanaal bestaat nog steeds. De bieten worden er echter niet meer verladen, maar er liggen nog enkele jachten en andere vaartuigen. Er is in Zeeland wel geen rusti ger aanlegplaats te vinden. Je hoort er het verkeer van de na bije snelweg, maar de gebrui kers vinden deze plek heel aan genaam. Wat ze niet zo aange naam vinden is dat de NS een brug over het Arnekanaal zo danig wil veranderen dat het haventje onbruikbaar zal wor den. Men zoekt nu creatief naar een oplossing. Tot in de vorige eeuw moest je per boot over het Sloe, het wa ter tussen Walcheren en Zuid- Beveland. Niet ver ten oosten van Nieuwland was er een lan dingsplaats voor de veerboot. Pas in 1871 werd het veer ver vangen door een dam, de Sloe- dam. Die dam was nodig voor de aanleg van een spoorlijn van Vlissingen naar het vasteland van Brabant en verder. De aan leg van de dam gebeurde uiter aard nog met mankracht. Op oude foto's uit die periode zijn ze nog te zien, de mannen die met opgestroopte mouwen de spade hanteerden en hun krui wagens duwden. En de opval lend kleine zeilboten die het materiaal aanvoerden. In 1871 was de dam klaar en kon men verder werken aan de spoor- en wegverbinding. Een bijko mend voordeel was dat de Sloe- dam een verdere inpoldering van het Sloe gemakkelijker maakte. Maar dat gebeurde pas ongeveer tachtig jaar later, in de jaren vijftig. De naam Sloe bestond in de middeleeuwen hier nog niet. Pas op een kaart in de beroem de atlas van Blaeu uit 1638 staat deze waternaam aange geven. Vóór die tijd heette deze geul het Jonker Fransengat, zo genoemd naar Jonker Frans van Brederode, die ontdekte dat dit water goed bevaarbaar was geworden. Kennelijk ver anderde de positie van slikken en geulen in dit gebied voort durend. zodat men steeds de beste weg moest zoeken met de groter wordende schepen. In de zuidelijke Sloepolder heet nog een weg naar Jonker Frans. Sloe wordt meestal in verband gebracht met het woord 'sloot'. In andere Germaanse talen ko men varianten voor, zoals Schloe in het Duits en Slough in het Engels, telkens met de betekenis 'modderig water'. Het is geen buitenissige naam tussen Walcheren en Beveland. Vlakke Meer naar het zuiden lag een ander water, het Vlakke. De naam is doorzichtig: een brede, rustige watervlakte. Het hy- droniem komt in Nederland meer voor, bijvoorbeeld in de naam Overflakkee. Het ooste lijk deel van het eiland Goeree werd dus naar een water ge noemd. Een grote watervlakte tussen Zuid-Beveland én Walcheren. Inmiddels is deze voor een groot deel ingepolderd, voor de landbouw en de industrie. Of andersom. Herre Stegenga een feestelijke gebeurte- hoort een echte feest- vindt de organisatie van lierikzeese Anywave pop- 'ïl. Daarom is voor de vie- van het derde lustrum ■en Hèze gecontracteerd ilsmijter. Met een bruisen- lix van tex mex, polka en folk zullen de Limburgers lag 16 juni de feesttent op [op proberen te zetten. Vol- Anyw ave-program meur vanDijke is Anywave (van Jerdag 15 tot en met zater- juni) het enige Zeeuwse len van Rowwen Hèze dit gloednieuwe cd 'Zondag uiden' staat het zestal weer in de belangstelling. En- aren geleden brak de groep pk door met de hit 'Bestel "Sindsdien is het alsmaar Maarts gegaan met Row- 'eze Een succesvol optre- Pinkpop in 1992 vestigde aaam definitief in Neder- St ondanks de teksten die onvervalst Limburgs dia orden gezongen. De band van plan met deze ge woonte te breken getuige het ref rein van het nummer 'Limburg': ,,'t Is een kwestie van geduld, rustig wachten op de dag, dat heel Holland Limburgs lult." Verder zal hoofdzakelijk Zeeuws worden gesproken in de tent en de zaal van Stichting Brogum aan de Julianastraat, waar Any wave voor de vijftiende keer wordt gehouden. De overige groepen die aantreden komen immers gebruikelijk uit de pro vincie. Een uitzondering is dit jaar gemaakt voor de Officials van Goeree-Overflakkee. „Maar dat hoort toch al bijna bij Zee land", meent Brogumvoorzitter Peter Groen die alvast op de sa menvoeging vooruit wil lopen. Westafrikaans De gewoonte op donderdag avond 'iets anders' te doen, wordt dit jaar in ere gehouden. Na het grote succes van de Ne derlandstalige avond vorig jaar werd aanvankelijk getracht voor deze editie iets dergelijks op poten te zetten. De keus is echter gevallen op Ifang Bondi, een Westafrikaanse band die re gelmatig buitenlandse tournees maakt. Peter Groen verwacht een spetterend optreden, mede gezien het succes van het Tanza- niaanse Tatunane dat eerder dit jaar in Brogum op de planken stond. Overigens is het de bedoeling vaker wereldmuziek te program meren, aldus Groen. Verder veel bekende Zeeuwse namen zoals Mind Link, Check it Out!. As de Brandweer en Bonechild. Van Dijke meldt dat Drowning Acci dents - die onlangs nog een cd- single op de markt brachten - hebben afgezegd. „Uit elkaar", verklaart de programmeur. Als vervanger is Electric Movement aangewezen. Het programma in een notedop: donderdag Ifang Bondi (21.30- 23.00 uur). Vrijdag: As de Brand weer, Rowwen Hèze en de Un derdogs (21.00-1.30 uur). Zater dag The Gain, Mind Link, Bone child, Busted, Scaloway, Trou ble in Paradise, Lucy -not the whore. Officials. Mamilla Para dise, Electric Movement, De Ar- rogantjes. Check it Out!, Cross- head the Southside Horns en Jn geval van Noot (13.30-2.30 uur). Anywave is gratis toegan kelijk, behalve op vrijdag. Dan wordt een entreeprijs gevraagd. enHeze is de hoofdact op het Any wave-festival in Zierikzee. -y Kt J J. Koeman bij een kleine collectie van zijn verzameling gevonden wieldoppen. foto Dirkjan Gjeltema door Harmen van der Werf Het was 'al rommel' wat er in de binnenwanden van het hoofdsteunpunt Vier- wegen bij Kapelle zat. Dat kon natuurlijk niet langer zo. Rijkswaterstaat, dienstkring Midden- en Noord-Zeeland, moest renoveren. Het werk is gedaan. De binnenwanden zijn vernieuwd en schoon. „En het hing hier net hele maal vol", zegt J. Koeman. Vierwegen is Koemans Rijk. Hij zwaait de scepter over het hoofdsteunpunt, van waaruit Rijkswaterstaat Rijksweg A5& op orde houdt. Op het buitenterrein liggen stapels en stapels verkeersborden. Containers met pekel staan klaar. Die kunnen zo op een vrachtwagen, als het glad mocht worden. Ergens achterin het opslag terrein. onder een afdak, staat Koemans verzameling, een beroepshalve bijgehouden verzameling, maar het is toch meer dan dat. Hij graait in de volle container en heeft dan een goed exemplaar te pak ken. „Kijk, dat is nog een mooie metalen." Koeman houdt de wieldop omhoog en rommelt verder, op zoek naar een volgend bij zonder geval. „Vroeger, hè", praat hij door, „hadden al die auto's metalen wieldoppen. Twintig jaar geleden. Die vlo gen er niet zomaar af. Maar nu. Ze zijn bijna allemaal van kunststof." Merken Veel wieldoppen van bekende automerken zitten er niet tus sen. Een enkele Mercedes- wieldop. Mazda. Eén van een Saab. Maar met name wiel- versierselen van het 'univer sele' soort. Die zijn voor en kele tientjes per set van vier al te koop bij winkels die het van een hoge omloopsnelheid moeten hebben. Eén merk- wieldop kost snel het dub bele. Hoeveel wieldoppen Koeman jaarlijks binnenkrijgt weet hij niet. Tientallen? Meer dan honderd? In de container zit ten er zeker vijftig. „Die zijn allemaal zo'n beetje van dit jaar", denkt de steunpuntbe heerder. „Ze komen vooral binnen, als we de bermen la ten opschonen voor het maai en." Vóór de binnenwanden van de grote garageloods werden vervangen, hing hij ze stuk voor stuk op. „Mooi als deco ratie." En die enkele autobe stuurder die langskwam om een wieldop, kon er zo eentje van de wanden plukken. Want Koeman zit niet op z'n spullen. Schoonmaken Speciaal voor het bezoek heeft hij twee vernieuwde wandpanelen opgevuld. Zo'n veertig wieldoppen bungelen aan draadjes. Keurig netjes schoongemaakt. „Want vies zijn ze. Even mijn handen wassen." Kapotte wieldop pen liggen op de grond. IJze ren beugel kwijt. Klemmetjes afgebroken. „Ze vliegen er niet voor niets af." Koeman hing vroeger ook de kapotte op. „De wanden moesten snel vol, hè." Die ra ce tegen de klok heeft hij ge had. De kapotte gaan tegen woordig de kunststofbak in, voor recycling. En trouwens, hij weet nog niet eens of hij wel verder gaat met z'n deco- wall. ,,'t Kost veel tijd, hoor, om die dingen op te poetsen en op te hangen. En straks, als dit be kend is, zullen ze wel weg zijn. Staan de liefhebbbers of men sen die een wieldop hebben verloren, in lange rijen voor ons gebouw. Dan ben ik met vakantie." door Cathelijne van der Laan Een donkere tunnel met niets anders dan grote griezelige insekten om je heen. Dit klinkt als een enge droom. In feite is het een van de nieuwe bezienswaar digheden die het Zeeuws Biologisch Museum in Oost kapel le deze week presen teert. Het museum heeft na melijk iets te vieren, zegt di recteur A. van der Hoef. Donderdag 15 juni wordt de nieuwe vleugel met educa tiezaal, filmzaal en koffie kamer geopend. Ook zal de museumwinkel voor het eerst open zijn voor bezoe kers. De tunnel met het insekten- diorama is onderdeel van de zomerexpositie 'Grote grie zels'. Deze tot nu toe groot ste tentoonstelling van het museum is donderdag voor het eerst te bezichtigen. Ruim twintig sterk vergrote geleedpotige insekten van staal, met ogen van halfedel steen staan opgesteld. Tal loze foto's uit de wereld van inheemse insekten gemaakt met macro-optiek hangen aan de muur. „Maar het hoogtepunt van de collec tie". zegt Van der Hoef, „is wel de vijftig keer vergrote reuze griezel in het midden. Na deze beproeving kunnen insektenvrezers uitwaaien in de Heemtuin." De eerste fase van de Hortus Zelandiae is donderdag na melijk ook voor het eerst te bezoeken. In deze tuin be- A. van der Hoef vindt zich een hoogstam- boomgaard en een recon structie van het Zeeuwse kleilandschap compleet met drinkput, greppels en mei doornhagen. Ook is er een vliedberg op ware grootte te zien en te beklimmen. In het midden van de tuin liggen negen thematuinen waaron der een moerastuin. een vlin dertuin en een duintuin. Ge sterkt door de rust van de Zeeuwse tuinen kunnen ge vluchte bezoekers dan altijd nog besluiten hun niet afge ronde bezoek aan de 'Grote griezels' af te maken, hoopt de directeur. Gitarist Wim Overgauw Porgy Bess. i actie tijdens het openingsconcert in foto Peter Nicolai door Arnold Parre Toen het looporkestje in de Noordstraat op zaterdag middag langs kwam maakten twee festivalgangers ver kleumd wat danspasjes onder de paraplu. Het had wel iets vertederends, die schuifelende pasjes van dat oudere echtpaar. De gedachte aan een warme kop koffie in het restaurant won het ook bij hen snel van de muziek. Onder een zich ontladend grauw wolkendek ging de streetparade gewoon door, langs trieste terrassen en voor de regen vluchtende mensen. Gelukkig was er het overdekte terras van Ter Nose dat een goed uitzicht bood op de mysici in de Stage Bus. Een enthou siast applaus klonk op tijdens een solo van de jonge saxofonist van de Frank van de Berge Groep toen de zon weifelend, zij het voor even, doorbrak. Iets verderop legde een comité lid uit dat hij de grote tent van verleden jaar nu wel erg miste. Maar de gezelligheid van weleer had door de streetparades en de optredens op de terrassen weer terug moeten komen. De neer gutsende regen echter haalde wel een erg grote streep door het plan de Scheldestad in een ge zellig jazzfestijn om te toveren. Het slechte weer maakt echter ook creatief. Zo had de uitbater van de Graanbeurs de nauwe Nieuwstraat voor zijn etablisse ment overspannen met een dek zeil. Daaronder zat een enthou siast publiek dat ontspannen luisterde naar de Jumping Blues en de Peter Lipa Band. De slag regen op het tentzeil probeerde vergeefs op de maat mee te tik ken. Het waren toch wel valse noten. Gelukkig hadden de podia van Porgy Bess, de Jazzboot en hotel L'Escaut, waar het serieu zere werk zich afspeelde, geen last van het weer. Buiten, zo ver geleek een liefhebber van klas sieke muziek het, waart de luch tige geest van Johan Strauss, binnen hoor .je het geniale van Gustav Mahler In Porgy Bess leverden de gi taristen Philip Catherine en Wim Overgauw tijdens het ope ningsconcert gedegen vakwerk. Het nieuwe Rob van Bavel Quin tet had in de Belgische trompet tist Bert Joris zijn nieuwe ster. Les Petits Beiges bracht op de boot swingende muziek. Het Ko ninklijk Zigeunerorkest Tata Mirando presenteerde zich op een overvolle boot zonder Ar mando. Die was ergens blijven steken tussen Berlijn en Amers foort. Maar dit gemis had geen weerslag op het enthousiasme van het orkest, dat door velen als buitenbeentje werd gezien op dit 23e Schelde Jazz Festival. Zaterdagavond heersten de ko kende ritmes in Porgy Bess. De groepen Bacan en Nueva Manteca deden het regenwater op het dak van de jazztempel snel verdampen. The Ray Gelato Giants sloten zondag het jazzfestival af. Bleke Engelse jongens, gestoken in di to kostuums, die in reuzevaart een gelikt programma neerzet ten. Zanger/tenorist Ray Irwin weet zich daarbij gesteund door medemusici die ook voor de bac king vocals verzorgen. Een groep waarvoor elke jazzliefheb ber - ongeacht welke stijl hij of zij aanhangt - warm liep. Door hun aanstekelijke muziek lieten ze de 'muzikale' zon op. een zon netje dat tijdens dit festival ge durende de eerste twee dagen op reces was. Heeft Gapinge zijn naam ontleend aan een Gaper? Heeft IJzendijke iets met ijs te maken? Wie was de heilige Laurens naar wie dat Walcherse dorp is genoemd? Sommige plaatsnamen hebben een duidelijke betekenis. Andere zijn lastig of zelfs helemaal niet te verklaren. In deze rubriek PLAATSNAAM nemen Lo van Driel en Ad Steketee de namen van Zeeuwse plaatsen en wateren onder de loep. VUBSINGEN,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 7