PZC zeeland tijgende lijn in recreatievaart Gezelligheid troef op sportdag Hulster feest massaal gevierd olitiemensen fietsten lim 50 mille bijeen Vrijbuiterfestival nat maar geslaagd JOVD vraagt raden Z.-Vlaanderen om soepel drugsbeleid i Toename aantal sluispassages Minder overnachtingen gastschepen zeeuwse almanak Kunst MAANDAG 12 JUNI 1995 jjELBURG - De seizoensre- jievaart heeft zich in de pe- 11988-1994 in Zeeland ster- ontwikkeld dan landelijk, blijkt uit de watersporten- 1 1994 van de Provinciale Zeeland. Met de enquête jt sinds 1967 de ontwikke- van met name de doorgaan- fcereatievaart gevolgd. Het »1 sluispassages is het afge- o jaar met 3.1 procent geste- Het aantal bezoeken en nachtingen van gastsche- daalde echter met respec- tlijk 2,8 en 4,5 procent, k onderzoeksjaar nam het- |l sluispassages toe tot jOO.In 1993 was er nog spra- an een daling van 4,6 pro- De ervaring heeft geleerd bij interpretatie van de cij- rekening moet worden ge len met de weersomstandig- min de zomer. De zomer van lelheidsduivel dt 175 km/u RVLIET - Een snelheids- el presteerde het zaterdag- jag ora met 175 kilometer uur de radarcontrole op de weg N61 ter hoogte van vliet te passeren. Op de weg maximaal tachtig kilome ier uur worden gereden. De Se controleerde tussen half df en kwart voor vier 982 erende voertuigen. Daar- redener 172 te hard. an mishandeld j beroving Terneuzen [NEUZEN - Een 25-jarige luit Brugge werd zaterdag- jit toegetakeld en beroofd in woning in de Van Boven al in Temeuzen. De man sl rond drie uur onder be ging van een mes zijn jas af in. dat hij niet meteen toegaf, Kng hij enkele klappen en jlmet een bijtende stof in het pht gespoten. Ook moest de [zijn sieraden en geld inleve- IDe politie heeft de zaak in '93 was aanzienlijk slechter dan die van '94. De stijging van het aantal sluis passages in Zeeland is echter, ook als met de mooie zomer re kening wordt gehouden, opmer kelijk. Dat toont een vergelij king met de rest van het land. Landelijk zijn er over 1994 nog geen jaarcijfers bekend, maar seizoenstotalen (mei tot en met september) zijn wel gepubli ceerd. Het aantal seizoens-sluis- passages steeg in 1994 landelijk met slechts 0,7 procent, tegen over 4,1 procent in Zeeland. Kij kend naar de enquête-uitkom sten van de afgelopen jaren, con cludeert de VW dat de seizoens- recreatievaart zich in de periode 1988-1994 in Zeeland sterker heeft ontwikkeld dan landelijk. Daar staat tegenover dat zowel het aantal aankomsten als over nachtingen van gastschepen over de periode 1984-1994 daal de. Voor de daling van het aantal overnachtingen van gastsche pen in 1994 geeft de VW twee verklaringen. Ten eerste de mooie zomer, die geleid heeft tot veel overnachtingen buiten de officiële havens om (dit geldt met name voor de Grevelingen). Een tweede reden zou zijn dat veel mensen grote drukte mij den. Doordat het vorige jaar een matig voor- en naseizoen kende, vielen de recreanten die voor de ze rustige periode zouden kiezen af. Schattingen Overigens merkt de VW bij de cijfers over gastschepen op dat enkele belangrijke passanten havens niet (nu en/of in het verle den) aan de enquête meedoen. Ook geven niet alle havens zo wel aankomsten als overnach tingen op. De VW heeft deze la cunes met eigen schattingen op gevuld. In de enquête blijft- de meer plaatsgebonden recreatievaart (voor zover geen gasthavens worden aangedaan of sluispas sages plaatsvinden) buiten be schouwing. Het merendeel van de plezier- schepen in Zeeland vaart onder Nederlandse vlag (75 procent). België staat met 15 procent op de tweede plaats. Het aantal Ne derlanders en Belgen nam toe; dat van alle overige nationalitei ten daalde. pnze verslaggever !S - De zeventien Zeeuwse liemensen die van dinsdag én met zaterdag 1.011 kilo- er op de fiets hebben afge- I voor schoonwaterprojec- in Indonesië en Vietnam, ben loon naar werken gekre- Bij aankomst in Goes, za- igmiddag tegen vier uur, ze meer bij elkaar ge- t te hebben dan verwacht: 10 gulden. Rebben gefietst voor water, vooral in het water", zei [leider D. Visser na afloop, de barre weersom- De eer ste dag, van Middelburg naar Calais, was het al regenachtig. Tijdens de drie etappes in zuid- Engeland hadden de deelne mers af en toe het gevoel onder een waterdeken te rijden. Een troost was dat de sponsor- tocht ruimschoots aan het doel heeft beantwoord. Voor riole ring, waterputten en tappunten in de Indonesische stad Yogya- karta is 40.000 gulden beschik baar, waarvan 20.000 gulden rechtstreeks afkomstig is van Rotary Goes. De overige 10.000 gulden is voor een Unicef-pro- ject in Vietnam, bestemd voor de bouw van een toiletgroep en schoonwaterpunt. bij een school. gn onze verslaggeefster 'ÖES-Met z'n negenen on- ef een reuzenparaplu, ^en onder de luifels van f. c°nsumptie-tentjes en '""gen op de keiharde me- ïl-muziek van de dames- band Lost InSanity. [at was het beeld op het rtese Vrijbuiterfestival za- Kdagmiddag in de stro- jende regen. „Het is echt 1vond organisator Ken flrber- ..Je kunt de zaken zo goed regelen, maar et ]veer heb je niet in de gnd." jaarlijkse openluchtfes- 'n het centrum van wsnad dit jaar bands we- te contracteren als Dop- eigangers, Bill Skins Fifth en Mindlink. Hoogtepunt was de Venezolaanse groep Laberinto met een menge ling van heftige rock en swin gende salsa. „Hun optreden was echt fantastisch", meldt Sorber. „Het publiek ging helemaal uit z'n dak." De organisator heeft on danks het regenachtige be gin 'een tevreden gevoel' aan het festival overgehouden. „Behalve af en toe een mie zerig buitje, was het 's avonds droog. Daardoor be gon de stemming er toen echt in te komen." Al met al trok het popevenement toch zo'n vier- a vijfhonderd be zoekers, gokt Sorber. „En met dat aantal kun je zeker spreken van een geslaagd festival." ^oepScaloway in actie tijdens het Vrijbuiterfestival. foto Willem Mieras Voor degenen die het liever wat rustig aandeden stond onder meer dammen op het programma tijdens de sportdag voor werkne mers van de werkvoorzieningsschappen. foto Pieter Honhoff van een medewerkster ZIERIKZEE - Deelnemen is belangrijker dan winnen. Hoewel de gezelligheid voorop staat, gaat het er behoorlijk fana tiek aan toe in het gebouw van de scho lengemeenschap professor Zeeman in Zierikzee. Ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van het werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek te Zierikzee wa ren daar zaterdag zo'n vierhonderdvijf tig werknemers van zeven werkvoorzie ningsschappen bijeen om een dagje sa men te sporten. Dit alles onder het motto: door samen sporten leer je elkaar beter kennen. Als directeur P. J. de Groot van het Schouwen-Duivelandse werkvoorzie ningsschap om 9.00 uur de dag opent met het hijsen van de vlaggen, heeft een aantal deelnemers er al een 'halve dag' opzitten. „Kwart over zes moest ik eruit", zegt een Zeeuws-Vlaamse tussen een partijtje ta felvoetbal door. Dat heeft ze er graag voor over, want. het is volgens haar reuze gezel lig. Voetballen, volley, sjoelen, tafelvoet bal, roller-fietsen, trucktrekken en een spelletje electro-spiraal, alles is mogelijk. Er is eveneens rekening gehouden met diegenen die het liever rustig aan doen, want ook dammen en biljarten staan op het programma. Bepaald niet kalm gaat het er aan toe bij het rollerfietsen, waarvoor veel belang stelling bestaat. Het kwartet dat de 250 meter het snelste aflegt, mag zich fiets- kampioen noemen. Er wordt deze dag hard gefietst. In de ochtenduren noteert de jury een gemiddelde van 87 kilometer per uur en daar komt zelfs oud-profwiel renner Fester Aarts niet aan. Als coördi nator personeelszaken bij De Betho in Goes leeft hij zich uit in zijn oude beroep. Een sprint op de rollers vergt veel. zeker als je niet veel fietst zoals Mariska Siesse. die na afloop toegeeft dat het best zwaar was. Fanatiek Hoewel soms behoorlijk fanatiek wordt gesport, gaat het in de eerste plaats om de gezelligheid, zegt De Groot. „Omdat de werkvoorzieningsschappen samenwer ken, is het voor de mensen weieens leuk om in contact te komen met hun collega's van de andere werkvoorzieningsschap pen. Zo'n sportdag leent zich daar prima voor." Vanuit Goes, Middelharnis, Ter- neuzen, Rotterdam, Bergen op Zoom en Middelburg zijn de ploegen deze dag naar Zierikzee gekomen. Wellicht in de hoop om na afloop huiswaarts te keren met de goudkleurige wisselbeker voor de beste allround-ploeg. Dat blijkt zaterdagmid dag de ploeg van de Werkplaatsen Wal cheren te zijn. Ook tijdens de opvoering van fragmenten uit de musical Suske en Wiske waren de paraplu's voor het publiek in feestend Hulst onontbeerlijk. foto Peter Nicolai Naar schatting 10.000 bezoekers op festijn binnenstad van onze verslaggeefster HULST - Vanaf het bordes van het stadhuis heeft burge meester Kessen van Hulst za terdag een prachtig uitzicht over de pas gerenoveerde markt. Hij zwelgt in trots als de deinende mensenmassa luidkeels mee zingt. Paraplu's hossen mee op de maat van de muziek. Lampen schijnen vlak over de hoofden van de duizenden toeschouwers. „Schitterend! Dat zie je toch nergens anders in Zeeuws- Vlaanderen?" Het miezert. Maar Hulst - volgens Kessen 'het Monaco van Nederland' - viert feest 'van Strauss tot House'. Aanleiding: de afron ding van de renovatie van de Hulster binnenstad. Bij het horen van de eerste klanken van de Vlaamse groep Clouseau zetten enkele jonge meisjes een sprintje in naar het podium. Koen Wauters móeten ze zien, het liefst van zo dichtbij mogelijk. Eigenlijk had de muziek precies om vijf over half één moeten stoppen, maar slotact Clouseau laat zich deze aanbidding niet af nemen en speelt gewoon door. De burgemeester geniet. „Het lijkt wel of Ajax gewonnen heeft", roept hij. En hij niet al leen. Ook het publiek, dat vol gens de politie uit acht- tot tienduizend mensen bestaat, geniet. Om half één 's nachts heeft de politie, met vijftien man sterk aanwezig, nog geen parkeerbon hoeven uitdelen en geen enkele keer hoeven op te treden. Ook het Rode Kruis heeft nauwelijks iets te doen. Eén vrouw wordt onwel en wordt op een brancard het ge meentehuis in gedragen. Ook de band '2 Brothers on the 4th Floor' weet jong en oud te boeien. Hun snelle house muziek en dynamische dan spassen werken aanstekelijk. Niemand kan blijven stilstaan en hupst voorzichtig op de plaats. Eerder op de avond spelen John White's Big Band. Salon orkest Da Capo, dat met zijn 'André Rieu-muziek' enkele mensen aan het walsen krijgt, en Anita Meijer. Zij weet bin nen vijf minuten een band met het publiek te scheppen. De optredens worden aan elkaar gepraat door - volgens sommi gen - hinderlijke reclames potjes van de sponsors. Daar entegen lijken de druppels die vallen, niemand te deren. Samson en Gert Dat was 's middags wel an ders. Vlak voor de opening van het spektakel 'Van Strauss tot House' - vanwege het vele wa ter op het podium een half uur later dan gepland - komt de regen in bakken naar bene den. Net voordat Samson en Gert het podium betreden, wordt het echter droog en gaat zowaar de zon schijnen. De liedjes van het duo man/hond zijn bij de kinderen welbe kend. Vanaf de schouders van hun ouders zingen ze de tek sten uit volle borst mee. Om klokslag half vijf vertrekt het tweetal weer. Gert heeft van avond journaaldienst bij de BRT. Hij moet om half zes in Brussel zijn. Als Lambik. Suske Wiske, Sidonia en Jerome opkomen, gaat het opnieuw mis en ko men de paraplu's weer te voor schijn. De musical blijkt min der geschikt voor een open luchtuitvoering. De teksten zijn niet alleen slecht te ver staan, maar ook belemmeren regenschermen en volwasse nen die zonodig vooraan moe ten staan, het zicht op het po dium. De binnenstad is vanaf twee uur 's middags voor al het ge motoriseerd verkeer afgeslo ten. Alleen passe-partouthou- ders komen de stadspoorten nog in. Mensen die met de auto komen, worden verwezen naar parkeerplaatsen waar van daan bussen rijden. Liever parkeren de bezoekers echter op het grasveld langs de Gla- cisweg. Maar niemand die daar moeilijk over doet. Vol gens de wijkagent heeft ook de Zeeuws-Vlaamse wielerronde die rond een uur of drie in Hulst finishte, niet tot ver keersproblemen geleid. Voor W. Kayser. secretaris van de vereniging Hulst Reynaert- stad. is er maar één woord dat. uitdrukking geeft aan het eve nement: 'perfect'. Hij heeft geen wanklank gehoord. „Pas om half vier begonnen de ho- reca-eigenaars hun terrassen op te ruimen." Zondagochtend al herinnerde niets meer aan het uitbundige feest van de dag ervoor. Mysterieuze explosie in Vlissingen VLISSINGEN - Bij een explosie in de Hercules Segherslaan in Vlissingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag een persone nauto beschadigd. De gevel van een flat liep schade op. Verder werd een ruit vernield. De technische recherche van de politie Walcheren heeft bij een onderzoek een onderdeel gevonden, dat vermoedelijk van een granaat afkomstig is. Omwonenden werden om omstreeks 0.45 uur gealarmeerd door een enorme klap. De gewaarschuwde politie trof een ver nielde ruit aan en de beschadigde gevelwand en auto. In de auto zaten volgens een politiewoordvoerder vele kleine, ronde gaatjes. De technische recherche heeft direct een onderzoek ingesteld. De uitkomsten daarvan zijn nog niet bekend. Bij de klap deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Eerste prijs voor Blue Spirit MIDDELBURG - Het Blue Spirit Drum Buglekorps uit Mid delburg heeft zaterdag in het Noordhollandse Huizen tijdens de eerste landelijke voorronde van de drum bugle corps kampioenschappen de eerste prijs in de A-klasse gewonnen. Het Middelburgse korps liet zich niet ontmoedigen door een regenbui en behaalde 39 punten. Daarmee bleef het bijna zes punten voor op de nummer twee. West Coast Sound uit Haar lem. Blue spirit won tevens de prijzen voor de beste blaasgroep, de beste slagwerkgroep, de beste showdansgroep en de beste totale indruk van de zes in de A-klasse deelnemende verenigin gen. Het Drum Buglekorps Juliana uit Middelburg behaalde in de open klasse de derde plaats met 37,5 punten. Visser Breskens voor Britse rechter BRESKENS - De schipper van de Breskens 43 moet vandaag, maandag, voor de rechtbank in het Engelse Dover verschijnen. Hij wordt ervan verdacht vorige week met te kleine mazen te hebben gevist. De Breskens 43 werd donderdag aangehouden. Volgens de En gelse autoriteiten had de schipper met netten met te kleine mazen gevist op schol, platvis en tong. Het schip werd in Dover aan de ketting gelegd. De schipper werd vastgehouden. Na het betalen van een borgsom kon de man zaterdag naar huis. Hij ontkende schuld en vroeg om een contra-expertise om te bewijzen dat de mazen van de netten groot genoeg waren. De zaak komt vandaag, maandag, voor de rechter. De schipper was zondagavond niet bereikbaar voor commen taar. Wereldtitel Vlissingse whippet VLISSINGEN - De whippetteef Priscille et Labora van Marie- Ange Hogerheide uit Vlissingen is zaterdag in het Belgische Sint-Gillis Waas wereldkampioen koersen geworden. De hond versloeg tijdens een zwaar parcours de nummer twee met drie a vijf meter afstand. Bij de wereldkampioenschappen mocht elk van de elf deelne mende landen zes renhonden afvaardigen. Priscille et Labora is volgens de eigenaresse de eerste Nederlandse whipetteef die de wereldtitel heeft behaald. Het dier is overigens regerend Ne derlands kampioen. Het rennen heeft ze niet van een vreemde; haar moeder was vier maal Nederlands kampioen. Priscille et Labora is een eigen fokprodukt van Marie-Ange Hogerheide, die lid is van de Zeeuwse Windhondenrenvereniging uit Goes. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - De onafhanke lijke politieke liberale jonge renorganisatie JOVD Zeeuws- Vlaanderen pleit in een brief aan de gemeenteraden in Axel, Terneuzen en Hulst voor een soepeler drugsbeleid. „Het Terneuzense drugsbeleid onder leiding van burgemeester Barbé verdient weliswaar een schouderklopje, maar bereikt ons inziens te weinig positieve resultaten. De uiteindelijke op lossing is gelegen in het legalise ren van drugs, wat de doodsteek zal betekenen voor de gehele drugscriminaliteit", zegt W. de Coninck van JOVD Zeeuws- Vlaanderen. Acties zoals van het Actieco mité Leefbaar Terneuzen, keurt de JOVD-Zeeuws-Vlaanderen 'ten strengste' af. „Dergelijke in timiderende praktijken dragen niet bij aan het zoeken van een constructieve oplossing voor de complexe drugsproblematiek." Vergunningen Volgens de JOVD kunnen lokale overheden de problemen een stuk beter beheersen en con troleren als zij de handel en ver koop van met name soft drugs uit de criminele sfeer halen en een gemeentelijk vergunningen stelsel invoeren. „Zo kan men van koffieshophouders eerbare ondernemers maken." Dit maakt het voor hulpverlenings instanties weer makkelijker om de gebruikers te begeleiden. De leden zouden er voor voelen als de extra kosten voor medi sche hulp aan verslaafden wor den doorberekend in de prijs van drugs door het heffen van een ac cijns op drugs. Dit kan alleen als de verkoop uit het wetboek van strafrecht wordt gehaald, besef fen ze. Wat betreft de verkoop van hasd drugs zijn de JOVD-leden voor stander van verstrekking onder overheidstoezicht op vertoon van een zogenaamd drugspasje. „Want gelet op de soms heftige reacties die het huidige gedoog beleid in de omringende landen teweegbrengt, moet gevreesd worden dat legalisering van hard drugs op korte termijn niet haalbaar is." Ook de hoofdcommissarissen van politie spraken zich vorige week op een speciale bijeen komst in Harmeien overigens uit voor het 'decriminaliseren en liberaliseren van de handel in verdovende middelen'. Het als maar opvoeren van de jacht op drugs leidt er alleen maar toe dat de criminelen rijker worden, menen zij. Vernielers matrixbord aangehouden VOGELWAARDE - Drie jon gens in de leeftijd van zeventien en zestien jaar uit Terneuzen werden vrijdagavond rond half elf aangehouden toen zij bezig waren het matrixbord langs de rijksweg 61 bij Vogelwaarde te vernielen. Het bord werd voor enkele duizenden guldens be schadigd. Het matrixbord is bedoeld om automobilisten op hun snelheid te wijzen. De jongens hadden de draden doorgeknipt en waren met hun demontagewerkzaam heden zo ver gevorderd, dat het bord naar beneden was gezakt. Het motief voor de actie was het verzamelen van wegmeubilair. Later trof de politie in de omge ving nog een vierde verdachte, een 19-jarige jongen uit Terneu zen. Hij had de jongeren met zijn auto naar de plek toegebracht en reed rondjes in de buurt, ter wijl de anderen hun gang gin gen. De jongeren werden na ver hoor naar huis gestuurd. Met moderne kunst hebben de bewoners van Der Boede de nodige ervaring, sinds de directie besloten heeft het Koudekerkse verpleeghuis in een artistieke context te zetten. Zo siert sinds enige tijd een berg fors uitgeval len mikado-stokjes het gras veld bij het tehuis. Helaas, de kunstenaar bleef onbe grepen. De directie kreeg het dringende verzoek voor taan kunst te kiezen die aansluit bij de schoonheids beleving van degenen die er tegenaan moeten kijken. Onlangs toog in het com plex weer een kunstenaar aan het werk. Met stijgende verbazing keek een van de bewoners toe hoe de man de nette wanden bedekte on der een laag behang, waar de kunstenaar liefdevol bobbeltjes en plooitjes in streek. Tot 'ie het niet meer aan kon zien. Hoofdschud dend stond hij op en sprak: ,.A'k nog es 'n behanger no dig heb, weet ik d'akjoé nie moe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5