Tempo vredesproces baart zorg i Zware aanval Conservatieve Eurorebellen op John Major PZC Lotus stemt in met overname door IBM Wolfgang Gerhardt mag FDP weg uit het moeras gaan wijzen Kunstenaars Kitaj en Hill krijgen in Venetië een Gouden Leeuw EE 777TO3 buitenland Israëlische besprekingen met Palestijnen en Syrië op twee sporen Welkom voor Willem Kok in Vietnam Hittegolf eist in India 170 levens het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole MAANDAG 12 JUNI 1995 van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Terwijl liet vredes proces tussen Israël en Syrië een nieuwe impuls krijgt door het begin van militaire bespre kingen op 27 juni, overheerst aan de Palestijnse kant pessi misme. De Israëlische premier Jitschak Rabin herhaalde het afgelopen weekeinde dat hij 1 juli beschouwt als niet meer dan een streefdatum voor het bereiken van overeenstemming over de volgende fase van het Palestijnse zelfbestuur. „Het te zeer benadrukken van een da tum, in plaats van te streven naar een goed omschreven ak- NEW YORK (KRF/ANP) - De Amerikaanse fabrikant van computerprogramma's Lotus heeft zich neergelegd bij de overneming door computergi gant IBM. Deze bracht vorige week een bod uit om de softwa refabrikant via een vijandige overneming in te lijven. Eer dere pogingen van IBM om een samenwerkingsverband aan te Piloten van SAS weer in staking STOCKHOLM (RTR) - Vandaag blijven vrijwel alle vliegtuigen van de Scandinavische lucht vaartmaatschappij SAS op nieuw aan de grond. Onderhan delingen tussen de SAS en de pi- lotenvakbonden over een ver hoging van de salarissen lever den zondag niets op. „Dat bek- tent dat de actie om midder nacht zal beginnen", aldus hoofdonderhandelaar Jonas Bernunger van de werkgevers. De staking treft naar verwach ting 55.000 passagiers en kost de luchtvaartmaatschappij onge veer 14 miljoen dollar 22 mil joen) per dag. Slechts enkele binnenlandse vluchten gaan wel door. In de loop van de zondagmorgen leek een oplossing in zicht, maar uiteidelijk bleek de kloof tussen de directie en de piloten toch te groot. De vliegers eisen 6 pro cent meer salaris. De maat schappij vindt dat te veel. De pi loten voeren aan dat hun colle ga's van het Duitse Lufthansa, waarmee SAS vanaf volgend jaar nauw zal samenwerken, tot 50 procent meer verdienen. gaan liepen steeds stuk omdat Lotus niet wilde. De ondernemingen zijn een prijs van 64 dollar per aandeel over eengekomen, zo maakten zij zondag bekend. Dat is 4 dollar hoger dan het eerdere bod van IBM dat op de effectenbeurs van New York al als vrij hoog was omschreven. De overneming, die op meer dan 3,5 miljard dol lar 5,5 miljard) uitkomt, is de grootste in de software-indus- trie. IBM betaalt de overneming uit eigen middelen. Belangrijkste doel van de over neming is voor IBM versterking van de activititeiten op het ge bied van de computerprogram ma's. IBM is de grootste compu terfabrikant ter werld maar is re latief klein in de software. De Amerikaanse reus hoopt nu ster ker voor de dag te kunnen ko men in de concurrentiestrijd met Microsoft. IBM zal een flinke voorziening treffen voor de afschrijving van bedragen voor lopende onder- zoeks- en ontwikkelingsactivi teiten van Lotus. Die zal ten las te komen van het resultaat in het kwartaal waarin de transac tie rond komt en zal de winst „aanzienlijk" drukken, zo het IBM vorige week al weten. Volgens IBM-topman Louis Gerstner biedt een samengaan van de twee bedrijven „werke lijk unieke mogelijkheden". Hij prees de prestaties van Lotus, dat is gevestigd in Cambridge in de Amerikaanse staat Massa chusetts. „De werknemers heb ben bewezen vernieuwers te zijn. Ze hebben enkele zeer succes volle produkten ontwikkeld, vooral op het gebied van techno logie die mensen de mogelijk heid geeft als team te werken", aldus Gerstner. van onze correspondent MAINZ - Wolfgang Gerhardt mag de komende tijd proberen de Duitse liberalen uit de zwaarste crisis sinds haar op richting te halen. De partijlei der uit de deelstaat Hessen werd zaterdag op het partijcon gres in Mainz tot voorzitter van de FDP gekozen. Hij kreeg 371 van de 655 uitgebrachte stem men (57 procent). Zijn enige se rieuze rivaal, de omstreden ex-, minister van economische za- ken Jürgen Möllemann, moest genoegen nemen met 219 stem men (33 procent). Een 23-jarige rechtenstudent, Markus Schönherr, deed ook een gooi naai' het voorzitter schap. Hij had de lachers op zijn hand, maar kreeg slechts 36 stemmen (zes procent). Gerhardt werd de opvolger van minister van buitenlandse za ken Klaus Kinkel, die vorige maand wegens een serie verplet terende verkiezingsnederlagen aftrad als voorzitter. Hij blijft wel minister van buitenlandse zaken in het kabinet-Kohl, een post die traditiegetrouw aan de FDP toevalt sinds Hans-Die- trich Genscher dat twintig was. De confrontatie tussen Ger- VENETIË (ANP) - De Ameri kaanse kunstenaars R. B. Kitaj en Gary Hill zijn bij de opening van de Biennale van Venetië za terdag ieder onderscheiden met een Gouden Leeuw. Kitaj (1932) ontving de onderscheiding voor zijn schilderijen, Gary Hill (1951) voor zijn sculpturen. De Gouden Leeuwen worden toegekend aan kunstenaars van wie werk in een van de onderde len van de Biennale te zien is. Ki taj en Hill zijn vertegenwoordigd op Identita e Alterita (Identiteit en verandering), de jubileum tentoonstelling ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de tweejaarlijkse internatio nale kunstmanifestatie. De sa mensteller van de rijk geïllu streerde catalogus van 590 pagi na's had kennelijk niet op Hills uitverkiezing gerekend. Van zijn werk is geen enkele illustratie opgenomen. De internationale jury kende de landenprijs voor het beste pavil joen toe aan Egypte. Daarin wor den werken getoond van archi tect Akram El Magdoub, van schilder/beeldhouwer Medhat Shafik en van beeldhouwer/ schilder Hamdi. De Prijs 2000 voor de beste kun stenaar onder de veertig jaar ging naar de Ierse Kathy Pen- dergeist (1958). De Italiaanse president Scalfaro opende de 46e editie van de Biennale van Venetië zaterdag avond in de Giardini di Castello, het park waar de vaste landen- paviljoens staan. In het geres taureerde Nederlandse Riet veldpaviljoen worden schilderij en en tekeningen van Mariene Dumas, glassculpturen van Ma ria Roosen en 16 mm-films van Marijke van Warmerdam ge toond. De Biennale en de jubi leumtentoonstelling duren tot 15 oktober. koord, kan leiden tot bloedver gieten", waarschuwde hij. Zelfs de meest optimistische Israëli sche onderhandelaars menen nu dat er niet voor eind juli overeenstemming valt te ver wachten. In de volgende fase van het Pale stijnse zelfbestuur zal het Israë lische leger zich moeten terug trekken uit de Palestijnse bevol kingscentra en zullen er verkie zingen worden gehouden voor een Palestijnse bestuursraad. Het Israëlisch-Palestijnse vre desproces ligt al een jaar achter op het in 1993 in Oslo opgestelde schema. De beginselverklaring die Israël en de PLO hebben ondertekend, voorziet in een totale Israëlische militaire hergroepering voor de stemlokalen open gaan. Maar het ziet er naar uit dat het leger zich in eerste aanleg uit niet meer dan vier Palestijnse steden - Jenin, Nablus, Tulkarm en Kalkilya - zal terugtrekken. De PLO wil daarmee alleen ak koord gaan als Israël kan garan deren dat de hergroepering op de rest van de Westelijke Jor- daanoever binnen twee maan den na de verkiezing zal zijn vol tooid. Nederzettingen Het grootste probleem vormen de Israëlische nederzettingen, die Rabin in deze fase niet wil ontruimen. De kolonisten krij gen extra militaire bescherming en zullen via een stelsel van nieuwe wegen het rijden door Palestijnse bevolkingscentra kunnen vermijden. Premier Rabin lanceerde zon dag een nieuw probleem toen hij op de wekelijkse kabinetsbijeen komst zijn ministers vertelde dat het leger het recht behoudt ontruimde Palestijnse steden binnen te gaan als het dat nood zakelijk acht. Rabin zei dat recht te baseren op de beginsel verklaring, waarin alleen mel ding wordt gemaakt van 'her groepering' en niet van 'terug trekking'. Ook de Palestijnen üjken niet meer te rekenen op een akkoord met Israël voor 1 juli. PLO-voor- zitter Jasser Arafat zei het afge lopen weekeinde te betwijfelen of de streefdatum zal worden ge haald. Saib Erakat, de Palestijn se minister die is belast met de organisatie van de verkiezingen, zei zondag dat er 22 dagen na de hergroepering van het Israëli sche leger gestemd kan worden. De Palestijnen hopen op sep tember, maar Israël gaat voorlo pig uit van eind oktober of no vember. De Palestijnse minister van in formatie, Jasser Abed-Rabbo. waarschuwde het afgelopen weekeinde dat de PLO zal vra gen om internationale arbitrage als de datum van' 1 juli niet wordt gehaald. Wat die waar schuwing in de praktijk bete kent, is niet duidelijk omdat voor arbitrage de instemming van beide partijen is vereist. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, heeft beloofd dat hij zijn contacten met Israël en de PLO zal intensiveren naar mate de datum van 1 juli nadert. Hij sprak zondag na een ontmoe ting met Jasser Arafat in Jeri cho. hardt, de kandidaat van het par- tij-establishment, en Mölle mann, de olifant wiens favoriete werkterrein de porseleinkast is, was te voren met enige spanning tegemoet gezien. Gerhardt geldt als een kleurloze 'man van het midden', die tien jaar lang vice-voorzitter is ge weest en tot wiens grootste ver dienste in die periode wordt ge rekend dat hij niet is opgevallen. Möllemann mocht dan een ma niakale egotripper zijn, hij was zelfs voor sommige partij-promi nenten de enige die in staat moest worden geacht de partij uit het moeras te trekken. De toespraken die beiden hiel den ter ondersteuning van hun kandidatuur bevestigden dit verschil in persoonlijheid. Ger hardt was nerveus en hield een vlakke, bijna futloze rede. Mölle mann schmierde als een volleerd acteur en hield de voor de gele genheid bijna perfecte toe spraak. Dat hij niet meer af gevaardigden wist te overtui gen, lag aan het feit dat die werd uitgesproken door een man die bij veel partij genoten evenveel vertrouwen geniet als een lou che verkoper van tweede-hands auto's. HANOI - Grote spandoeken in de straten van de Vietnamese hoofdstad Hanoi verwelkomen minister-president Wim Kok, die vandaag aan een officieel bezoek aan Vietname begint. In het gevolg van Kok reist een grote delegatie uit het Nederlandse bedrijfsleven mee om orders te verwerven uit het zich steeds verder voor het Westen openstellende communistische Vietnam. foto Ruud Hoff/ANP Groep skinheads in Portugal valt Afrikanen aan LISSABON/BONN (RTR/AFP DPA) - Een groep van 50 Portu gese skinheads heeft in de nacht van zaterdag op zondag in het oude centrum van Lissabon een aantal mensen van Afrikaanse afkomst aangevallen. Een van de slachtoffers raakte in coma. Ook elf anderen moes ten naar het ziekenhuis. De politie hield zeven mannen en twee vrouwen aan. Racistisch geweld is tamelijk ongewoon in Portugal waai' honderdduizen den immigranten wonen uit de voormalige Afrikaanse kolo niën. In Sieversdorf in het oosten van Duitsland raakten in dezelfde nacht twee mensen licht ge wond, toen een groep neo-nazi's een volksfeest verstoorde. De extremisten riepen nazi-leu zen en brachten de Hitler-groet. Zij waren al vertrokken, toen de politie arriveerde. Zeven van hen, onder wie één vrouw, werden later bij een weg controle alsnog opgepakt. van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Tegenstanders van Europese eenwording in de Britse Conservatieve Partij hebben afgelopen weekeinde een dramatische aanval ge opend op premier Major. „Hij probeert de discussie over de Euromunt te omzeilen, maar heeft mijn driewerf 'nee' tegen Europa in een 'ja' veranderd", aldus ex-premier Thatcher in een BBC-interview. En minis ter van arbeid Portillo suggeer- de zelfs dat Engeland uit de Eu ropese Unie zou stappen als de trend naar een 'federaal Eu ropa' doorzet. De opstand van de 'Euro-rebel len' komt nadat Major vrijdag voorzichtig had aangegeven dat de Euromunt er waarschijnlijk nooit zal komen. Vervolgens kreeg hij zaterdag in Parijs van de nieuwe Franse premier Chi rac de toezegging dat de intro ductie van de Europese munt, voorzien in 1999, pas kan plaats vinden nadat eerst is uitgezocht wat de gevolgen zijn voor landen die binnen de EU willen blijven, maar de munt niet willen. Het voorzichtig afstand nemen van de Europese munt door Ma jor wordt beschouwd als een concessie aan de Euro-rebellen in de Conservatieve Partij. Mi nister Portillo is een van de rechtse vertegenwoordigers van deze stroming in het kabinet en wordt beschouwd als de spreek buis van Thatcher en een rivaal van Major voor het leiderschap van de Conservatieve Partij. Baronesse Thatcher heeft zowel in het zojuist verschenen tweede deel van haar autobiografie als in recente,interviews harde kri tiek op Major geleverd. Hij zou de Britse belangen in de Euro pese Unie niet goed verdedigen en oppositiepartij Labour on juist aanpakken. In een BBC-interview met David Frost over haar boek zei That cher zondag dat Major met een duidelijk afwijzing van de Euro pese munt moet komen. „Het Europese standpunt van de re gering krijgt geen enkele steun van de bevolking De mensen zijn trots op hun Brit-zijn en wil len niet ondergaan in een nieuw Europees imperium", aldus Thatcher. NEW DELHI AFP) - Bijna 170 mensen zijn omgekomen in het noor den van India, als gevolg van een hittegolf, die al meer dan twee weken aanhoudt. Op sommige plaatsen loopt het kwik op tot 50 graden Celsius. Veel slachtoffers vielen in de deelstaat Uttar Pradesh. In de stad Banda liep de temperatuur overdag op tot 49,5 graad, een record hoogte sinds vijftig jaar. Ook in de deelstaten Rajasthan en Andhra Pradesh was de hitte ondraaglijk. Het dodental kan nog stijgen, om dat vooral in de landelijke gebieden niet alle sterfgevallen worden gemeld. Vandaag Een depressie boven de Duitse Bocht zorgde aan het begin van het weekend voor veel bewol king en regen. Deze depressie trekt opvallend langzaam naar de Baltische Staten en hogedruk ten ivesten van Ierland bouwt een uitloper op in de richting van Noorwegen. De afnemende aktiviteit van het laag was giste ren al merkbaar door de aanwe zige opklaringen en de afnemen de toind. Vandaag zet deze ten dens zich voort en komt de zon regelmatig tussen de stapelwol ken door. Wel zorgt de opbou wende uitloper voor een tijdelij ke windtoename zodat het toch nog vrij fris blijft. De kans op een bui is nog wel aanwezig, maar ivordt steeds kleiner door de stij gende luchtdruk. De matige, aan zee nog vrij krachtige noor denwind zorgt ervoor dat de ma ximumtemperatuur van zo'n 15 graden nog steeds te laag is voor de tijd van het jaar gemiddelde maximumtemp. 19 graden). Ko mende nacht wordt het opnieuw een graad of 10. Nautisch bericht Wind: N 3-4, kust 4-5. Zicht: goed. Temperatuur kustwater: 13 graden. Afwijking ivaterstan- den: een geringe verhoging. Max. golfhoogte monding Schei- des: 1 tot 1,5 meter. ZON EN MAAN 13 juni V.M. 06.04 Zon op 05.20 onder 21.59 Maan op 22.07 onder 05.51 Volgens Thatcher moet de Euro pese eenwording beperkt blijven tot de gemeenschappelijke markt, een standpunt dat wordt gedeeld door Portillo. Behalve de Europese munt wijst zij ook het Europees sociaal handvest af. Verdeeldheid De ruzie over Europa is een van de vele kwesties die voor grote verdeeldheid binnen de rege ringspartij zorgen. Major ge raakt binnen de Conservatieve Partij steeds meer in het isole ment. Oud-premier Heath, ver tegenwoordiger van de liberale vleugel, met veel beperkter in vloed dan die van Thatcher, be kritiseerde zondag in de Sunday Times de 'ruk naai- rechts' bin nen de partij. Maai- Thatcher bestreed dat haar kritiek op Major is bedoeld om bij te dragen aan diens aftre den, deze herfst op het partijcon gres van de Tories. „Een uitda ging aan Majors leiderschap kan de partij slechts destabliseren", antwoordde ze na herhaaldelijk aandringen van Frost. Weersvoondtzichten geldig tot en met dinsdag: Finland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden en oosten kans op buiige regen, wellicht met onweer. Middagtempera- tuur van 17 graden plaatselijk in het noorden tot iets boven de 20 hier en daar in het zuiden. Noorwegen: Geregeld zon, nu en dan ook wolkenvelden. Afne mende kans op neerslag. Mid- dagtemperatuur langs de west kust in het algemeen rond 15 graden, in de buurt van Oslo rond 20. Zweden: In het zuiden flink wat wolkenvelden en op beide dagen kans op regen. Elders van tijd tot tijd zon en droog. Middag- temperatuur van 16 tot 19 gra den. 1 Denemarken: Half tot zwaar be wolkt en soms regen. Maxima ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen droog weer met nu en dan zon. Maxima op veel plaatsen rond 15 graden, dinsdag lokaal 18. België en Luxemburg: Veel wol kenvelden, soms wat zon. Op beide dagen mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Op beide dagen in de westelijke departementen van tijd tot tijd zon en overwegend droog. Ver der half tot zwaar bewolkt en nu en dan buiige regen. Middag- temperatuur van 16 graden in het oosten tot dicht bij 20 rond de Vend'ee; langs het Kanaal circa 14 graden. Portugal: Flinke perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur aan de kust van 20 graden in het westen tot 24 in de Algarve; lan dinwaarts wordt het lokaal 28 graden. Madeira: Wolkenvelden, soms ook zon. Bijna overal droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Spanje: Langs de noordkust plaatselijk veel bewolking en aanvankelijk kans op regen. Verder flinke perioden met zon en bijna overal droog. Middag temperatuur meest tussen 23 en 29 graden, in Andalusië iets bo ven de 30. Langs de Golf van Bis kaje beduidend lagere tempe raturen. Canarische Eilanden: Droog en flink wat zon. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: In het alge meen veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen. Dinsdag langs de Atlantische kust kans op opklaringen. Middagtempe ratuur meest tussen 16 en 20 gra den, langs de Middellandse Zee iets hoger. Mallorca en Ibiza: Zonnige pe rioden, ook kans op een regen- of Voor dinsdag: periodernnu kleine kans op een bui matige noorden wind. j mumtemperatuur rond ijl den, minimum rond 10 graè Voor woensdag tot en met dag: Geleidelijk meer zon: dagtemperatuur oplopend 19 graden. uur cm I® Maandag, 12 juni Vlissingen 1.36 236 14.h Terneuzen 1.58 267 lig Bath 2.56 314 15.2j Roompot-buiten 1.35 176 14| Zierikzee 3.05 155 15,ij Yerseke 3.00 165 ljjj Philipsdam-West 2.45 171 15,ij Dinsdag, 13 juni VM 6.03 Vlissingen 2.26 253 14.54 Terneuzen 2.45 283 15)j Bath 3.46 332 ljjj Roompot-buiten 2.20 191 143 Zierikzee 4.10 163 16.ï Yerseke 3.50 169 16.S Philipsdam-West 3.55 175 jy Laag water Maandag, 12 juni Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West Dinsdag, 13 juni Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West uur cm ua 08.11 216 20.Ï 08.37 229 21, 09.41 254 22,« 07.55 159 20.Ü 09.10 155 21.41 09.15 161 21,S 09.15 164 21.3 08.58 219 213 09.27 232 21.!! 10.34 255 22;1 08.45 157 21.il 10.05 149 225j 10.05 156 22)1 10.05 159 223) onweersbui, tuur ongeveer 24 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt vooral in de noordelijkels van tijd tot tijd buiige re? wellicht met onweer. Midi temperatuur van 19 gradenii Milaan tot tussen de 24en29! zuiden van Rome. Corsica en Sardinië: Verari lijk bewolke en op beide dij kans op enkele regen- 0:1 weersbuien. Middagtemp tuur van 22 graden op Cob tot lokaal 27 op Sardinië. Malta: Zon, soms ook wok velden en vooral maandag èi op enkele stevige regen-ofj weersbuien. Middagtenffi tuur rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Pi wat zon, ook enkele wolkea den en vooral in het noorden» Griekenland kans op eeneÈ regen- of onweersbui. Tempé tuur in de middag op veel pk sen rond 29 graden. Turkije en Cyprus: In liettj meen veel zon. Droog. Midi! temperatuur vlak aan zee lis 26 en 30 graden. Duitsland: In het algemeen! wolkenvelden en op veel pk sen van tijd tot tijd een sM bui, soms met onweer. Mii temperatuur maandag van! tot 18 graden, dinsdag pö lijk iets hoger. Zwitserland: Aanhoudend! selvallig met plaatselijk Sj wat regen. Middagtemperaij rond 15 graden, in de buurt1! Locarno enkele graden hos: Weerrapporten 11 jurii 20 0 Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zürich - regenbui regen half bew, zwaar- bew. half bew. regenbui zwaar bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt motregen regen half bew. licht bew. onbewolkt half bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. regenbui half bew. zwaar bew. half bew. licht bew. regen licht bew. half bew. regenbui j DRIEBERGEN (ANP) - De politie kondigt voor vandaag de' de snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa Al - ter hoogte van Eemnes A2 - tussen Weert-Maastricht A27- tussen Gorinchem-Breda van 2100-0600 uur Yasser Arafat zwaait de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher uit na besprekingen met hem. c£3> bewolki c£~> regen zonnig ,/Vv hagel <ÉÊh sneeuw p o„w... .r"^» opklaringen windrichting -5— koulront L lagedruk iq hogedruk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4