40Vers in optocht naar rechter PZC Price-off I EO-jongerendag: het aantal christelijke figuren valt mee CDA voor afschaffen referenda in steden Terschelling tien dagen sprookjeseiland Juwelen Barbara Cartland beloven geluk Boeren en tuinders krijgen het zwaar voor hun kiezen binnenland Juridisch moeras rond ouderenpartij voor niemand meer begaanbaar WITTE BOLLEN SPIJKERBROEKEN Jeans Inn mÊÊÊtmmmmmm MAANDAG 12 JUNI 1995 Lpaul Koopman ;N HAAG -Het Algemeen Ou- ■ienverbond (AOV) is na alle iderlinge vetes, beschuldigin- tn royementen en afsplitsin- tn dit weekeinde in een Live fase terechtgekomen: je van het juridisch moeras. De hter zal de komende weken eten uitmaken wie zich nog irzitter. fractievoorzitter of jjerlid van de partij-in-ont- ïding mag noemen en of de ;jj-organisatie al dan niet lllietis. rer bijna alle functies in het jy bestaat onduidelijkheid lert een door partij oprichter tin Batenburg in Utrecht jngeroepen ledenvergade- lg zaterdag 'schoon schip' A gemaakt. Bij die vergade ren werd het vertrouwen in jctievoorzitster Jet Nijpels en I Tweede Kamerleden Aiking igaard en het Eerste Ka nerlid Hendriks opgezegd en |t voltallige hoofdbestuur naar uis gestuurd. Ook werd eerher- fel verleend aan Batenburg, ïeenige echte leider''V en de 'af- ite' kamerleden Van Win- en Verkerk. Wat de le- mvergadering betreft vormen (Advertentie) zak 6 stuks, van ELKE DAG GOED NIEUWS Do, 15 Juni opent A&P ook In Zeeuws Vlaanderen. deze twee kamerleden nu de wettige AOV-fractie. De rechtsgeldigheid van de ver gadering, die door ongeveer driehonderd van de 1600 AOV- leden werd bezocht, wordt ech ter bestreden door het 'afgezet te' hoofdbestuur onder leiding van vice-voorzitter Turkenburg en de in ongenade gevallen Jet Nijpels. „Deze vertoning veran dert niets aan de situatie", laat Nijpels via haar echtgenoot we ten. „Over veertien dagen is de partij toch failliet dus wij heb ben wel iets anders aan ons hoofd". Volgens Turkenburg, die op de ledenvergadering aan wezig was en daar werd uitge jouwd, zijn de statuten van de partij met voeten getreden en hebben de genomen besluiten geen wettelijke basis. Rechter Zowel Batenburg, Turkenburg. Nijpels als de dissidente kamer leden Verkerk en Van Winger den kondigden dit weekeinde een gang naar de rechter aan om hun gelijk te halen. Bovendien loopt nog een juridische proce dure rond het door het (oud) hoofdbestuur aangevraagd fail lissement. De rechtbank in Den Bosch besloot donderdag tot uitstel van dat faillissement, omdat zij eerst het resultaat van de vergadering in Utrecht wilde afwachten. Over tien dagen neemt de rechtbank een defini tieve beslissing. Volgens de zaterdag uit zijn functie ontheven penningmees ter Meijer, staat tegenover een schuld van bijna drie ton slechts enkele honderden guldens kas geld. Meijer onthulde dat hij van plan was geweest vandaag, maandag, al ontslag aan te vra gen voor de partij medewerkers van het AOV. Het door Baten burg zaterdag opgerichte 'ma- nagement-opbouwteam' zal zich nu over deze kwestie moeten buigen. Vier fracties Kamervoorzitter Deetman rea geerde gisteren laconiek op de nieuwe ontwikkelingen binnen het AOV. „Deze partij heeft ons inmiddels vier fracties geleverd. Ik wacht wel af wat er verder gaat gebeuren", aldus Deetman. Of Nijpels in de Kamer aan spraak kan blijven maken op het fractievoorzitterschap is vol gens hem onzeker. „De situatie verandert elke dag. Ik anticipeer op niets". EDE (GPD) - CDA-fractieleider Heerma vindt dat het kabinet Sok merkwaardig nonchalant bezig is. Hij sprak zaterdag op ie CDA-par tij raad in Ede over ie prestatiebeurs, die vorige Keek onverwacht werd wegge- llemd in de Eerste Kamer. „On- rerwacht? Dat woord herinner jk me niet uit het vocabulaire tan de vorige minister-presi dent. Maar wel onverwacht 'oor Kok. Dat is politiek zeer imstig", aldus de CDA-leider, lie er op wees dat ook de com- icnsatie kinderbijslag en de lerindeling Rosmalen de se- wat niet konden bekoren, tolgens Heerma lopen ook de gemeentelijke referenda door de lonchalante houding van het fflbinet uit op een rommeltje, linister Dijkstal (binnenlandse aken) had eerder duidelijkheid noeten scheppen, zodat de kie- erweet waar hij aan toe is. Nu is le chaos compleet. Wat Heerma letreft moet het kabinet stop- Advertentie DEZE WEEK vanaf vandaaq alle: D"s óók 501-901-615 Natuurlijk bij: |^Ssviele 21 Kanaalstraat 28 Ödelbur9 Oost-Souburg pen met deze „experimenteren met de democratie", zolang er geen deugdelijke wettelijke re geling is. De wet op de allochtonenregi stratie. door slechts twee pro cent van de werkgevers uitge voerd, moet volgens Heerma van tafel. Dreigen met dwang, zoals het kabinet deed, is vol gens de CDA-leider 'trekken aan een dood paard'. Heerma pleitte voor een keurmerk voor bedrij ven die allochtonen aan het werk helpen, afspraken met be drijfstakken en het stimuleren van ondernemerschap onder al lochtonen. Partijvoorzitter Helgers ontken de dat zijn partij kampt met koersproblemen. „Misschien hebben anderen een probleem met de koers van het CDA", meende Helgers. Hij trok van leer tegen geluiden van de laat ste tijd dat de Nederlandse poli tiek afkoerst op twee stromen, sociaal-democratisch en libe raal. waarbij het CDA verder in de problemen zou raken. „Een armoedige digitale kijk op de po litiek, die onrecht doet aan de werkelijkheid. Het CDA heeft zijn eigen plaats," aldus Helgers. Faillissement misbruikt om mensen te lozen DEN HAAG (GPD) - Het faillis sement wordt steeds vaker ge bruikt om op een goedkope ma nier overtollige werknemers te lozen. Ondernemers laten een bedrijf failleren, en beginnen de volgende dag opnieuw, maar dan met minder mensen. Vooral de oudere en minder gezonde werknemers zijn hiervan de du pe. Dat zegt bestuurder Dirksen van de Industriebond FNV. Dirksen denkt dat per jaar hon derden bedrijven failleren om mensen te lozen. Daarom moet de wetgeving veranderd worden. „Nu moet een curator alleen zo veel mogelijk geld uit de boedel te halen om de schuldeisers te betalen. Wij vinden dat hij ook zoveel mogelijk werkgelegen heid moet redden", aldus Dirk sen. Daarvoor is het nodig dat de cu rator zichzelf niet langer betaalt uit de opbrengsten uit verkoop van het bedrijf. Hij zou uit de al gemene middelen betaald moe ten worden. Derksen wil ook dat de bonden meer bij deze zaken betrokken worden. „Wij kennen vaak over namekandidaten en willen daar met de curator over praten. Nu zijn we afhankelijk van diens op stelling. De ene nodigt ons uit. de ander regelt alles zelf'. Net echt; beelden van de Fransman Claude Merle achter de ramen van een huis in Midsland. 1 TERSCHELLING (ANP) - Het eerste weekend van het Oerol Festival op Terschelling heeft ongeveer twintigduizend toe schouwers getrokken. De organisatoren zijn daar erg tevreden over. Eerder had het slechte weer nogal wat problemen veroor zaakt bij de opbouw van podia en horeca-tenten. Nadat de Franse ambassadeur het feest vrijdagavond had ge opend, begonnen de daadwerkelijke voorstellingen op zaterdag. Vooral de Nederlandse première van de Franse absurdistische circusgroep Que-cir-Que wekte groot enthousiasme. Ook het no- madendorp Boulevard des Gitans werd goed bezocht. De 14e editie van het culturele festival heeft als thema L'Ile Fée- rique, sprookjeseiland. Pas aan het einde van dit tiendaagse fes tival durft de organisatie een schatting te geven van het aantal verkochte „permis de passage", de paspoorten voor het festival. Gerekend wordt op 40.000 bezoekers. Na een jaar 'radiostilte' is het festival weer springlevend. De fi nanciële zorgen van de organisatie zijn voorbij door de instelling van een garantiefonds door de plaatselijke middenstand. Het programma is dit jaar in vergelijking tot voorgaande Oerols. so berder. In plaats van een budget van ruim een miljoen is er dit jaar zeven ton beschikbaar. door Frangoise Ledeboer AMSTERDAM - De Britse schrijfster Barbara Cartland, stiefgrootmoeder van Lady Diana, wordt komende maand 94. Ze werk momenteel aan haar 620ste pul- promannetje. Op foto's ziet ze er nog steeds uit als een eeuwig jeugdige sprookjeskoningin met rijk versierde baljurken en talloze glanzende juwelen. Het is een romantisch imago dat ze met haar geoliede publiciteitsmachine altijd zorgvuldig cultiveerde. Dat Cartland op 22 juni haar collectie van de hand doet bij Sotheby's in Londen, wekt dan ook nieuwsgierigheid. Cartland zonder juwe len, dat lijkt net zo onwaarschijnlijk als prins Bernhard zonder anjer of de konin gin zonder hoed. De hoogblond gekapte en zwaar opge maakte 'Dame Barbara' heeft echter vast gesteld dat het tegenwoordig 'bijna te ge vaarlijk' is om juwelen te dragen en dat ze veiligheidshalve eigenlijk permanent in een kluis moeten liggen. Een inbraak in haar huis waarbij ze haai' kostbaarste en geliefdste juwelen verloor, deed haai' defi nitief besluiten de rest te verkopen. In de catalogus probeert ze aarzelende vrouwen natuurlijk toch over de streep te trekken. Geheel in de lijn van haar altijd goed aflopende liefdesverhalen belooft Cartland de toekomstige draagsters een toekomst vol rozegeur en maneschijn. „Mijn juwelen hebben me veel geluk en liefde gegeven. Ik ben er zeker van dat ze Barbara Cartland zegt dat het kopen van haar juwelen geluk zal brengen. foto ANP dat ook brengen aan degenen die ze gaan dragen." De collectie omvat antieke juwelen en de coratieve fantasiesieraden, deels door haarzelf ontworpen. Een van de hoogte punten noemt Sotheby's een aquamarij nen set met een halsketting, broche, ring, oorbellen en armband voor een richtprijs van 60.000 tot 70.000 gulden. Een andere set heeft een richtpijs van tussen de 38.000 en 50.000 gulden. Er zitten echter ook los se juwelen van 'maar' een paar duizend gulden tussen. De horloge-banden, ringen, kettingen, oorbellen en armbanden die het afgelopen weekeinde bij Sotheby's in Amsterdam waren te zien, vielen op door hun enorme formaat en hoge glittergehalte. Wie tot aankopen overgaat doet er goed aan ze niet in zulke overdadige hoeveelheden als Cartland zelf deed te dragen, want dan lijkt inhuren van een lijfwacht geen over bodige maatregel. Wat Cartland met de opbrengst zal doen is onbekend. Het is niet uitgesloten dat ze er charitatieve doeleinden mee zal steunen. In contrast met haar imago van glamour en romantiek is van Cartland namelijk be kend dat ze altijd veel sociale projecten heeft gesteund. In 1991 werd ze mede daarom door koningin Elizabeth be noemd tot 'Dame of the Order of the Bri tish Empire'. door Wang An Oe UTRECHT - Op het podium in stadion Galgenwaard zet het 'goodlooking' koor in. „Be bold, be strong, for the lord is with you". Lange haren, blond en bruin, wapperen charmant in de wind. Rood gestifte lippen, swingende lijven en alom 'big smiles'. Jongens en meisjes uit het publiek springen overeind om gretig mee te zingen en te klappen. Na de zoveelste bui slaat de damp van de houten vlonders die de grasmat beschermen. Ein delijk is daar weer even de zon. Davies (34) klapt zijn paraplu met tijgervelmotief in. Ander half jaar geleden ging hij weg uit Liberia waar hij lid was van een baptisten-gemeente. Zaterdag is hij een van de 25.000 jongeren die de organisatoren van de EO- jongerendag tellen. Vooral de speech van Henk Binnendijk is bij Davies in de smaak gevallen: „Datje voor God in deze wereld bent. Echt nieuw is het niet, maar wel een goede reminder". Op het veld overheersen kleu rige regenjassen. Veel baseball petten met teksten als 'Waar ben je?', de leus van deze dag. De organisatoren willen jongeren uitdagen meer voor hun mening uit te komen. 'Hier ben ik Heer', antwoorden een jongen en een meisje via hun spandoek. 'Jezus volgen, da's pas cool', staat op een ander doek geschilderd. Op een van de voorste rijen van de tribune zit Hanneke (21). een studente uit Leusden. Wat vindt zij tot nu toe van het program ma? Aarzelend raadpleegt zij haar buren, maar ook die slaan verlegen hun ogen neer. Dan herinnert Hanneke zich ineens enkele uitspraken van Henk Binnendijk. „Ik vind het goed dat hij eerlijk was over zichzelf. Zo was hij vanmorgen somber over het weer. Iedereen vraagt zich soms af of God er is op een bepaald moment", zegt zij. „Zelf twijfel ik ook wel eens. Door oor logen of als mijn leven niet gaat zoals ik wil". Annelies (35) is al jaren van de partij op de EO-jongerendagen. Zij meent dat zij een soort drie hoeksverhouding heeft met an dere bezoekers. „Een hemelse band. waarbij je van de ander weet dat die ook van Jezus houdt", legt zij uit. Verder bezor gen deze bijeenkomsten haar een familiegevoel. Zij ziet er al tijd bekenden, zoals mensen die zij kent van een christelijke cam ping. Gave Buiten de poorten staat een rij motoren te blinken. Jeannette de Graaf (30) is druk doende met het promoten van de Stichting Evangelische Motor Groep Psalm 23. Tweemaal per maand stapt zij op haar Yamaha om sa men met collega's aan 'straate vangelisatie' te doen. Volgens haar is het durven uitdragen van het christendom een gave, net als musiceren. Roofovervallers gijzelen gezin ROTTERDAM (ANP) - Bij een gewapende roofoverval in Rot terdam hebben twee mannen zaterdagmiddag een gezin met drie kinderen ruim anderhalf uur met een vuurwapen bedreigd en hen beroofd van enkele duizenden guldens. De mannen belden in de loop van de dag aan bij de woning van de slachtoffers aan de Potgieterstraat in Rotterdam-West en boden een bos bloemen aan. Op hetzelfde moment trok een van beiden een vuurwapen en trokken de twee overvallers bivak mutsen over hun hoofd. De man. vrouw en hun kinderen (drie. vier en zes jaar) werden vervolgens door een van de mannen onder schot gehouden in een slaapkamer, terwijl de andere overvaller het huis doorzocht. De overvallers zijn nog voort vluchtig. Man bekent vergiftigen roofvogels RAALTE (ANP) - De toezichthouder van het landgoed de Gunne in Heino. een 63-jarige inwoner van die plaats, heeft be kend dat hij in de afgelopen vier maanden 17 beschermde roof vogels met een bestrijdingsmiddel heeft vergiftigd. De man legde dode kippen en duiven uit waarin het bestrijdingsmiddel zat. Daarvan werden 16 buizerds en een havik het slachtoffer. De verdachte was op het landgoed belast met het toezicht en de jacht op schadelijk wild. Hij verklaarde de roofvogels te heb ben vergiftigd om de wildstand te verbeteren. Verder wilde hij de grondeigenaar tevreden stemmen met zijn verbeterde 'wild- beheer'. De grondeigenaar was van deze praktijken overigens niet op de hoogte, aldus de politie. Grote alcoholcontrole Rijnmond ROTTERDAM (ANP) - In het Rijnmondgebied moesten dit weekeinde duizenden automobilisten een blaasproef afleggen in het kader van een alcoholcontrole. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn 3500 bestuurders gecontroleerd, in de nacht van zaterdag op zondag nog eens duizend. De eerste nacht werd gecontroleerd in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. Van de 3500 automobilisten die moesten blazen, moesten er 72 naar het politiebureau voor een nader onderzoek. Daaruit vloeiden 51 processen-verbaal voort. Negen bestuurders moesten hun rijbewijs inleveren. Zaterdagnacht werden nog eens duizend automobilisten ge controleerd in Hoek van Holland en Maassluis. Daarvan kre gen er 15 een verbaal omdat zij te diep in het glaasje hadden gekeken. Postcode Loterij helpt goede doelen AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Postcode Loterij heeft in 1994 193 miljoen besteed aan de zeven begunstigde organisa ties. Dat is 50 miljoen meer dan in 1993. De opbrengst van de loterij bedroeg vorig jaar 320 miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag over 1994. De begunstigde organisaties zijn Novib. Natuurmonumenten, Vluchtelingenwerk. Wereld Natuur Fonds. Artsen zonder Grenzen. Unicef en de stichting DOEN. Via die stichting wor den tientallen instellingen over de gehele wereld gesteund. In de vijfjaar dat de Nationale Postcode Loterij bestaat is meer dan een half miljard besteed aan goede doelen. Het aantal deel nemers daalde vorig jaar licht van ruim 2,7 miljoen tot 2,6 mil joen. DEN HAAG (GPD) - De boeren en tuinders krijgen het de ko mende jaren nog zwaar voor de kiezen. Uit berekeningen van het Landbouwschap blijkt dat ze voor 500 miljoen gulden las tenverzwaringen op hun bordje krijgen. Daar staat 180 miljoen aan lastenverlichting tegen over, maar vooral de energie heffing zal er met 150 miljoen gulden flink inhakken. De veehouders zien de lasten de komende jaren het meeste stij gen, in totaal met 226 miljoen gulden. Aan keuringstarieven en programma's voor kwaliteits verbetering zijn ze 31 miljoen gulden meer kwijt. De gezond heidszorg gaat ze 30 miljoen gul den extra kosten en aan mest verwerking zal 15 miljoen gul den meer worden uitgegeven. De grootste stijgingen zijn voor re kening van de'mineralenboek- houding met 80 miljoen gulden, inclusief de mestbemonstering en de analyse van de monsters. Aan destructie van dood vee zijn ze 70 miljoen gulden meer kwijt. Door bezuinigingen en de invoe ring van het profijtbeginsel zul len de boeren 38,5 miljoen meer voor onderzoek en voorlichting moeten betalen. Ook de struc tuurverbetering van de land bouw zal alleen in stand blijven als de boeren hier 41 miljoen gul den voor neertellen. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Neder lands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), United Press International (UPI). Deutsche Presse Agentur (DPAl. Agence France Press (AFP). Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). Aan Martijn en Jasper, allebei zeventien, is het allemaal niet besteed. Dat was dus de eerste en de laatste keer dat zij voor zo'n dag kwamen opdraven. Lekker onderuitgezakt op een plastic tuinstoel plagen zij Hen- rik die hen overhaalde om mee te komen. „Mij leek het wel gei nig". sputtert hij tegen terwijl de andere twee niet uitgegiecheld raken. „Het is me wel meegeval len dat hier niet zoveel van die christelijke figuren zijn, zoals Henk Binnendijk", zegt Martijn. „Maar een Veronica-dag lijkt me toch leuker". Intussen komen nog steeds nieuwe bezoekers binnen. Ande ren houden het al voor gezien. Met een gratis bijbel op zak stap pen zij in de speciale stadsbus sen naar het station. Aan het eind van de dag heeft de EO-jon- gerenorganisatie Ronduit 1.500 nieuwe leden. En Jeannette de Graaf heeft tien belangstellen den voor het evangeliseren per motorfiets genoteerd. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058 Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t'm vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag lm vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag Vm vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00: jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00, losse nummers maan dag t/m vrijdag 1.50. zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven; 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag I'm vrijdag 9.30-12.00 uur Tel. 01184-84401.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3