Actie sluipverkeer Zuidzande Schaapscheerdersfeest het meest in trek Polderfeest loopt uit op grootscheepse reünie Meerminnebal trok ruim 1700 bezoekers Zeven aanrijdingen tijdens weekeinde Axel huldigt twee kleinvee-fokkers al sportkampioenen Voet veer Terneuzei Hoedekenskerke di jaar niet in de vaat Publiek trotseert regen voor bezoek aan Graafjansfeest Laatste Kikkerrall] zeeland Bewoners Smidsweg vragen aandacht voor onveilige situatie MAANDAG 12 JUNI 1995 van onze verslaggeefster ZUIDZANDE - Op de barricade gaan ze niet, de bevolking van Zuidzande en met name de be zorgde bewoners van de Smids weg. Zonder nu direct de straat af te zetten of het gemeentehuis in Oostburg te bezetten, willen zij op een positieve manier aan dacht voor hun zaak vragen. Het gaat om de veiligheid van hun kinderen. Die is volgens hen in het geding door het sluip verkeer dat veel te hard door de Smidsweg scheurt. Parallel aan de geasfalteerde weg ligt een speelplaats die door veel kinderen uit de kinderrijke buurt wordt gebruikt. Het glad de wegdek van de Smidsweg leent zich er bovendien uitste kend voor rolschaatsen. Daar door ontstaan regelmatig ge vaarlijke situaties. De buurtbe woners houden hun hart vast, want de automobilisten kijken niet op een kilometertje meer of minder. Het sluipverkeer is de bewoners van Zuidzande een doorn in het oog. Zij kaartten het probleem aan in de laatste dorpsraadver gadering. Maar de vertegen woordiger van het gemeentebe stuur die hierbij aanwezig was, nam de situatie nauwelijks se rieus. „Er werd gezegd dat het al lemaal wel meeviel en dat het de mensen uit Zuidzande zelf zijn die te hard rijden", vertelt woordvoerster Emmy Dieleman van de Dorpsraad. Toets Om deze bewering te toetsen, dwongen zaterdagmiddag tus sen drie en vijf uur zo'n veertig vaders, moeders en kinderen uit de buurt de passerende automo bilisten die de Smidsweg ge- van een medewerker WATERLANDKERKJE - De re gen speelde de organisatoren van de Meerminnefeesten in Waterlandkerkje zaterdag flink parten. De Boerentrekkertrek moest noodgedwongen worden afgelast. Een woordvoerder van het organiserend comité: „In de nacht van vrijdag op zaterdag was er 30 millimeter regen ge vallen. Uit voorzorg was de wedstrijdbaan afgedekt met plastic. Daar was echter toch water onder gekomen. Zater dagochtend hebben we besloten de wedstrijd af te gelasten. Het was geen gemakkelijke beslis sing, er hadden zich meer dan dertig deelnemers aangemeld." De regen drukte ook de belang stelling voor de rommelmarkt op zaterdagochtend. Rodondendron verraadt dief TERNEUZEN - De politie speelde zaterdagavond in Ter- neuzaen voor Klein Duimpje. Zij hoefde slechts het spoor van blaadjes te volgen om de dief van de rododendron-struik te achterhalen. Een inwoner van het Wilgen plantsoen in Terneuzen deed aangifte van diefstal van een ro dodendron-struik uit zijn voor tuin. De politie kon het spoor naar de dader letterlijk volgen. De struik stond namelijk volop in bloei. De bloemblaadjes lieten een spoor achter tot de woning van de dader, een 32-jarige man uit Terneuzen. Deze is aange houden. Hij bekende de struik in een dronken bui "uit de grond te hebben gerukt. De rododendron stond in een teil water in de wo ning en is inmiddels teruggege ven aan de eigenaar. Er was echter ook een meevaller: het bezoekersaantal bij het Meerminnebal op zaterdag avond overtrof de verwachtin gen. In de grote tent vermaakten zich zo'n 1700 feestgangers. Een comité-lid: „Er was dit weekend veelte doen in de streek. We had den dan ook op wat minder be zoekers gerekend dan vorig jaar. Tot onze verbazing kwamen er meer." Gerard Joling, Marianne Weber en de oude rocker Peter Koele- wijn bleken sfeermakers te zijn. Het bal verliep zonder noemens waardige incidenten, De play- back-show op zaterdagmiddag, een nieuw programma-onder deel, is wat de organisatoren be treft voor herhaling vatbaar. Een kleine 20 acts passeerden de revue, waarbij de volwassenen voor de vrolijke noot zorgden. De jury, bestaande uit Jan Mee- sen, Betsy de Wever en Piet van Puyvelde, de zingende timmer man uit Sluiskil, had geen ge makkelijke taak. Winnaar René Froger alias Jan van Op- durp kwam als jwinnaar uit de bus. De 8-jarige playbacker uit Breskens kon de grote beker nauwelijks torsen. Marleen On- ghenae won met haai' creatie Annie de tweede prijs. Derde werd het duo Martin van Oos- trum/Roy van Niewenhuize (Creedence Clearwater Revival). Het Meerminnefeest werd vi'ij- dagavond geopend door wet houder A. Rosendaal. Vijf clowns op wielen tekenden voor een knotsgekke openingsact. Het dance-feest met Veronica's Drive-in-show trok zo'n 400 be zoekers, een aantal waarmee het comité bijzonder tevreden was. De Meerminnefeesten werden zondag afgesloten met een clownsoptreden, trimloop, schieting en een bal. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - In Zeeuws- Vlaanderen deden zich afgelo pen weekeinde zeven aanrijdin gen voor. Bij de ongevallen raakte niemand gewond. In Sint Jansteen werden vrijdag middag rond vijf uur twee per sonenauto's total loss gereden. Een 63-jarige bestuurder uit Terneuzen die over de Oude Drydijk reed, verleende op het kruispunt met de Prins Hen drikstraat en de Burgemeester IJsebaertstraat geen voorrang aan een 19-jarige man uit Sint Jansteen. Rond dat tijdstip botsten ook twee voertuigen in de Guido Ge- zellestraat in Terneuzen op el kaar. Een 32-jarige Terneuzense bestuurster remde af voor een oranje verkeerslicht. De 23-jari- ge automobilist uit Tenreuzen die achter haar reed, kon niet op tijd stoppen. De auto's werden licht beschadigd. Een auto en een lichtmast wer den vrijdagavond om elf uur zwaar beschadigd toen een 21- jarige man uit Sluiskil op het kruispunt van de Hoekseweg met de provinciale weg N252 in Terneuzen moest uitwijken voor een automobilist die door het rood licht reed. Een 55-jarige man uit Terneuzen reed om zeven uur op de Wielin genlaan in Terneuzen tegen een geparkeerde auto aan. De man ging er vandoor. Een getuige no teerde echter zijn kenteken en berichtte de politie. Beide voer tuigen - de andere was van een 51-jarige man uit Ablasserdam - hepen schade op. Ook op de kruising van de Hoog straat en de Lange Wolstraat in van een medewerkster SINT-JANSTEEN - De slechte weersomstandigheden hebben het afgelopen weekeinde duide lijk een stempel gedrukt op ver schillende festiviteiten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Vooral zaterdag werden geplan de programma-onderdelen af gelast of ingekort. Het schaap scheerdersfeest in Clinge was de onbetwiste winnaar onder de concurrerende feesten: on danks het weer kwamen er ruim 2000 bezoekers op af. Beheerder Ad van Hilst van de kinderboerderij op de Sterre in Clinge kon zondag tevreden te rugblikken op de tiende editie van dit festijn. Traditioneel wer den 15 schapen, met zowel de tondeuse als de schaar; van hun wintervacht ontdaan. Een der tigtal hobbyisten verzorgde de monstraties. Zo waren er fanta sie-poppen, vertelde een imker over zijn bijen, werd er kaas ge maakt en werden allerlei bro ches vervaardigd. Men kon ook een kijkje nemen bij droogbloe men, kartonnage, pottenbakken en kaarsen maken. Uit de kassen van de Sterre werden eveneens produkten aangeboden. Twee folkgroepen luisterden het feest muzikaal op. Dorpsfeest De tiende editie van het dorps feest in Sint-Jansteen begon vrijdagmiddag met een aantal activiteiten voor ouderen. In de loods van de gebroeders Dobbe- laer vermaakten ruim 150 aan wezigen zich met volksdansen, een schieting op de liggende wip, bingo en gezelschapsspelen, 's Avonds was er allereerst een jeugddisco. De viermans-forma- tie De Corner Cats uit Goes bracht hierna rock 'n' roll uit de jaren zestig met een bijpassende dansshow. Zaterdag bekampten 14 deelnemende teams elkaar tijdens een zeskamp. Vanwege de flinke plensbuien werkten de groepen maar vier onderdelen af. De Hulster dweilband Sjores Ambras hield met een vrolijke noot in de loods de stemming er duidelijk in. 's Avonds verzorgde een dansorkest de muziek tij dens het afsluitende feest. Het team van het 't Hoekske nam Ruit vernield HOEK - Onbekenden verniel den zaterdagnacht een ruit van een woning in de Irisstraat in Hoek. De politie werd omstreeks half vijf gebeld. De dader was in middels gevlogen. hierbij als winnaar van de zes kamp de wisseltrofee in ont vangst. Ook voor de 600 internationale deelnemers aan het zeventiende western-weekend van de schiet vereniging De Schutterij in Clin ge was de regen een spelbreker. De kinderspelen op zaterdag vonden daardoor geen door gang. De schietwedstrijden in verschillende disciplines en trapper games werden wel afge werkt. De publieke belangstel ling hierbij bleef echter achter wege. Een aantal kampeerders op het doorweekte terrein keer den vroeger dan gepland huis waarts. De westernactiviteiten waren verder besteed aan de echte liefhebbers. Zij heten zich niet uit het lood slaan. Immers, in de mid-west van de vorige eeuw moest men zich ook wape nen tegen het slechte weer. Het open vuur en de gietijzeren ka cheltjes deden duidelijk dienst. Zondag zorgde een waterig zon netje af en toe voor een aangena me verademing op het toneel van het 'wilde westen'. De fanfare 'Vrijheid Eendracht' uit Lamswaarde begon het afge lopen weekeinde met de festivi teiten in het kader van het hon derdjarig bestaan. Zaterdag middag werden zes jubilarissen tijdens de jubileumreceptie in het zonnetje gezet. Speciale waardering kregen de heren G. van Driessche en D. van Dries- sche vanwege hun zestigjarig lidmaatschap. Voorzitter W. Pie- laet van de afdeling Zeeland van de Westbrabantse en Zeeuwse Muziekbond boodt de fanfare een inlegpenning aan. Vervol gens namen 120 personen deel aan een reünie. In de Z.H.V. hal bezochten 's avonds 300 toehoorders het blaaskapellen-festival. Het pu bliek genoot met volle teugen van de Tsjechische kapel 'Zo- dovjaci' en een optreden van oud-leden van blaaskapel de 'Lamsoren'. Zondag gaf de jubi lerende vereniging, samen met het gemengd koor 'Terra Sanc- ta' muzikale ondersteuning tij dens een heilige mis. Voor de 45 leden van de muziekvereniging en hun familie was er 's middags nog een auto-puzzeltocht. De activiteiten worden de ko mende week voortgezet. Don derdag is er voor de ruim 700 leerlingen van alle basisscholen uit de gemeente Hontenisse een voorstelling van de muziek- en dansgroep 'Joeka'. Vrijdag avond komt de Koninklijke Luchtmachtkapel naar Lams waarde. Zaterdag is er eerst voor de jeugd een kindercircus, 's Avonds volgt dan een feest avond met optreden van drie bands, waaronder de Braziliaan se showgroep 'Rossa Nova'. Zon dag verlenen regionale muziek verenigingen hun medewerking aan een groot muziekfestival. van onze verslaggeefster ZAAMSLAG - De buurtschap pen Reuzenhoek, Hoek van de Dijk, De Kwakkel, Poonhaven en De Val, maar ook de omlig- Met getrokken revolver praten deelnemei schietscoreuit. ild-west-weekend in Clinge een conflict over de foto Peter Nicolai gende dorpen Zaamslag en Zaamslagveer liepen zaterdag uit voor de viering van driehon derd jaar Groote Huissenspol- der. Het polderfeest bleek meer een reünie dan iets anders. Van hein de en verre waren kinderen, kleinkinderen en andere familie leden, die zijn opgegroeid in de Huijssenspolder, maar inmid dels zijn uitgezworven, naar dit 'schone plekje van Zeeuws- Vlaanderen' gekomen. Langs de Kamperseweg stonden aan weerzijden van de weg au to's geparkeerd tot ver van de feestplek - de Julianahoeve van familie De Kraker - vandaan. Het weiland dat aanvankelijk was bestemd als parkeerterrein, was veranderd in een drassige modderpoel. De organisatie nam daarom het zekere voor het onzekere en verwees de automo bilisten naar elders. Aan het koud buffet namen 's avonds tweehonderd mensen deel, maar voorzitter van het stichtingbestuur, G, de Moor, schat dat er 's middags nog veel meer bezoekers waren. Zij lieten zich voorlichten bij de kraampjes, die met tal van biolo gische produkten waren inge richt en genoten van de optre dens van de volksdansgroepen .De Braakman en Axel, de har monie De Volharding en het se niorenorkest uit Axel. Volop ge lachen werd er ook om het pol dercabaret van Marleen Rie- bruikten om van de Oostburgse- straat op de Molenweg te komen (of in omgekeerde richting), tot stoppen. Zij kregen daarbij hulp van Veilig Verkeer Nederland en de nieuwe wijkagente. De bestuurder kreeg een enquê teformulier onder de neus met het verzoek de vragen te beant woorden. Vragen als 'waar woont u, waar gaat u naar toe, wat vindt u ervan als er hier bor den worden geplaatst?', moeten de Dorpsraad meer inzicht ver schaffen. Die laatste vraag geeft aan wat de Zuidzandse bevolking wü be reiken. „Het gaat ons erom de mensen bewust te maken dat hier kinderen spelen en dat ze om die reden niet te hard moe ten rijden. Daarom zou het goed zijn als er borden worden ge plaatst waar spelende kinderen op zijn afgebeeld. Een oplossing kan ook een woonerf zijn", denkt Dieleman. Reacties Wanneer blijkt dat het inder daad, zoals de gemeente denkt, de eigen dorpsbewoners zijn die zich niet aan de snelheid hou den, en niet toevallige passan ten of toeristen, dan is het aan de dorpsraad om de mensen ver standiger te helpen maken. De actie loopt nog tot eind deze week. Daarom is het nu nog te vroeg om conclusies te trekken. De eerste indruk was volgens Dieleman echter, goed. „De auto mobilisten reageerden heel posi tief op de actie en waren zich er nauwelijks van bewust dat er zo veel kinderen in de buurt wo nen." van onze verslaggever AXEL - De kleinvee-fokkers Le- vien Bakker en Marco van Her- mon, beiden lid van Ter Verbe tering, werden vrijdag in het stadhuis van Axel als sport kampioenen gehuldigd. Een ge volg van de herziene criteria waaraan de inwoners van de ge meente Axel moeten voldoen om voor een dergelijk huldeb lijk in aanmerking te komen. Burgemeester W. de Graaf sprak in zijn toespraak dan ook van een verlate huldiging. „Het blijft altijd moeilijk te be palen waar de grens moet wor den gelegd. Hoort het fokken van konijnen, kippen, cavia's en dergelijke in de categorie sport kampioenen thuis? Tot voor heen vielen de liefhebbers van deze hobby buiten de boot. Dit terwijl er sprake is van het leve ren prestaties op hoog niveau. Bovendien van een hobby die ook nog veel geduld, geld en stu die vergt. Want wie een behoor lijke stam op wü bouwen heeft daar jaren voor nodig op de hoogte te zijn lijkheidsleer. En niet Ui factor bij het vaststelfe criteria is natuurlijk da uw deelname aan tem lingen en concourseo zich opwerpt als amb- van de gemeente. Allen ten die voor het gen stuur reden om de ik herzien en u als fokke taan bij de kampioej ging te betrekken. Van, wij, hetzij iets verlaat,! het dagelijks bestuurvj meente bij elkaar zijn, waardering over uw p; uit te spreken." Levien Bakker ontving den van De Graaf de on; ding in goud voor het van het algemeen kg schap van België mets oog Pool dwergkonijn van Hermon mocht dei in brons in ontvamgsi voor het behalen van Is kampioenschap van i Vlaanderen. van onze verslaggever Sluis was het vrijdagavond raak. Een 19-jarige automobiliste uit Brugge verleende geen voorrang' aan een 37-jarige bestuurder uit Sluis. Door een onbekende oorzaak botste een 22-jarige man uit Ter neuzen zaterdagmiddag om half vier tegen een lantaarnpaal aan de Oostpoortweg in Sas van Gent aan. In Axel verleende een 20-jarige bromfietser uit Vogel waarde op de kruising Caland- straat/Kanaalkade rond vier uur geen voorrang aan de auto van een 47-jarige vrouw uit Axel. De bromfiets liep zware schade op. Weerzien met oude klederdrachten en oude bekenden tijdens de viering van driehonderd jaar Groote Huissenspolder. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Het voet- en fietsveer tussen Terneuzen en Hoedekenskerke vaart deze zo mer zeker niet. De proef van de Stichting Rijn Schelde Delta Toerisme mocht vorig jaar wel iswaar redelijk geslaagd wor den genoemd. Maar om de veer pont tot een blijvend succes te maken, moet de haven van Hoe dekenskerke worden aange past. Toeristen èn Zeeuwen waren vo rig' jaar zeer tevreden over het opnieuw instellen van een veer- verbinding tussen Terneuzen en Hoedekenskerke. Maar de dienstregeling viel minder in de smaak. Het recreatieschip De Festijn kon alleen bij hoog water in de oude landbouwhaven van Hoedekenskerke aanleggen. Het voormalige jachthaventje was te ondiep voor de veerboot. Mede daardoor kon De Festijn slechts één keer per dag aanleg gen en moesten de passagiers na een half tot anderhalf uur al weer terug. Daarmee ging één van de groot ste attracties van de veerverbin- ding verloren. Veel fietsers wil den de veerboot graag gebrui ken om eens een dagje over de Bevelandse bloemdijken dan wel langs de Zeeuws-Vlaamse kreken te rijden. Exploitant R. Hoving van De Festijn kondigde dan ook vorig jaar al aan dat de jachthaven uitgebaggerd dien de te worden om tijdens de zo mermaanden een rendabele veerdienst te kunnen onderhou den. De gemeenteraad van Borsele heeft onlangs een krediet gevo teerd om een 1 in en om de jachthaven' uitvoeren. Een aannem vergaande plannen om ventje daarna verderuii en en weer geschikt te voor zeewaardige jachte oever moet tegelijken park met een aantal huisjes verrijzen. Mochten al die plannen verwezenlijkt, dan ov«l ving graag over een nies zetten veerdienst in df maanden. De Festijn, nieuw aan te schaffc moet dan meerdere ke dag tussen Zeeuws-Vin en Zuid-Beveland heem kunnen varen. Hoving: komt het er echter 2f! meer van. Niet alleen ze! liseren van de plannen korte termijn niet mogë maar ook zitten wij des al vol met De Festijn.' Recreatieschip Het recreatieschip maai zijn traditionele uitvalit de Forellenfarm in de Be haven verschillende (di ten. Naast de bekende: kunnen belangstellend jaar ook een natuurtod» naar de Hooge Platen zandbanken droog vaile de deelnemers zelf koö die later aan boord opl „Op de Hooge Platen kn mensen ook een rondlei uitleg over alles waterte Alleen op de Bol, hei! deel van de platen, wage: niet, omdat het een resa en we de vogels daar nle storen." mens. Zij wist over zowat ieder huis en elke familie in de polder wel een grappig verhaal te ver tellen. Ook de lezing van histori cus A. de Kraker over het boe renleven in de Groote Huissen spolder was interessant, vertelt De Moor. Toezichthouders begeleidden de lopers, wandelaars, fietsers en helikoptervluchten. On danks het slechte weèr deden toch nog een honderdvijftigtal sportievelingen aan de wedstrij den mee. De twee helikopters hadden het druk. Tot 18.00 uur waren ze vrijwel constant in de lucht. De Moor blikt zondag tevreden terug op het eenmalige evene ment. „Het was hartstikke gezel lig. Om twaalf uur heb ik de boel gesloten. Je moet er toch reke ning mee houden dat de zondag voor veel mensen in de buurt een speciale dag is." Dure Duitse auto gestolen VROUWENPOLDER - Van de Hopman de Ryklaan in Vrou wenpolder is in de nacht van vrijdag op zaterdag een donker blauwe Mercedes 190 gestolen. De auto heeft een waarde van ze ventigduizend gulden. Het ken teken van de auto is: HAK 541. De wagen stond geparkeerd bij een vakantiewoning. van onze verslaggeefster WESTDORPE - Dweilband Toeternietoe, een met eieren be smeurde carnavalsvereniging De Stamgasten, een worsthak- kende zaalvoetbalvereniging De Zwaan, waarzegster Swa- volliebaba en een tiental hon den die een lesje gehoorzaam heid kregen, trokken zich zater dag van de regen niets aan. Het publiek kwam, hoewel niet in groten getale, naar Westdorpe voor het jaarlijkse Graaljans- l'eest. De rommelmarkt speelde zich dit jaar vooral op het A-gedeelte van de Graaf] ansdijk af. Het aantal kramen met allerhande tweedehands spulletjes was be perkt. Een aantal stond leeg; de eigenaars waren vermoedelijk vanwege het slechte weer afge haakt. Ook de kinderen hadden door de regen minder zin in de ruilbeurs als anders. Hondentrainer J. van de Velde trok met zijn honden wel veel be kijks. Het publiek kon met zijn eigen huisdier de aansj van de trainer ter plekte beren. Het vakmanssds schaapsscheerder K. w viel bij de mensen even® smaak. Eiergooien Ook drie leden van DeSS ten hadden met huneiei? goed gemikt. De toes® mochten voor een gutëj eieren kapot gooien lij mannen, die zich achtaj een veiligheidsbril tega spattende eierschalen i len. De leden van De Zwaanij voor de gelegenheid fü stellage gebouwd waaioc genpijp gemonteerd w» kwam op een hakblok.'! durfde, mocht worst die boven in depij gestopt, beneden in tl hakken. Dat lukte slee!* gen. Het Graag ansfe avonds traditioneel in voortgezet. van een medewerkster SLUIS/AARDENBURG - In Aardenburg ging zondag de vijfde rally voor oldtimer bromfietsen van start. Het zou tevens de laatste Rodanborch (oorspronkelijke naam voor Aardenburg) rally worden. Slechts elf enthousiastelingen schreven zich in voor deze nostalgische rit over Vlaamse polderwegen. Reden voor de or ganisatoren Jean de Plus en Franky de Plus om een punt te zetten achter deze rally voor ou de motorfietsen. Het loont voor hen de moeite niet meer. „Er zit veel werk in het voorbe reiden van de rit. En als er dan zo weinig animo van zowel publiek, pers als deelnemers# stop ik ermee", f Plus. Hij voegt da hij van begin af aan heeft aangekeken tr" slissing van het toe: stuur van de Kikkert rally voor oldtimer-n# een rally v<por old# fietsen te organiseren. In deze laatste Rod# ly gingen er prijzen nsi; ben uit Oost-Soubi# oudste bromfiets, ee# 1958 en naar André 8^ uit Oostende (Bel# verst komende brons de overige deelnemers.* derlanders en drie Bel er een herinneringste^1 Bewoners van de Smidsweg delen folders uit aan passerende automobi foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24