0.39 in Britse stad SSS2S Voorhoeve: op 1 juli weg uit Srebrenica KLEURENFOTO'S Toekomst Fieurop weinig rooskleurig Gewelddadig optreden tegen Greenpeace Burgemeester van Sarajevo roept op tot luchtaanvallen 4 WEKEN fevige gevechten tussen politie en Aziatische jongeren in Bradford ierlusconi ehoudt ijn drie vzenders VOOR 14,25 enkele bui \perioden met zon, kans op een enkele Li. Matige, aan zee vrij krachtige Noordenwind. Maximumtemperatuur m<i 15 graden. aandag 12 juni 1995 sse nummers f 1,50 DUO. 136 IN ELKE KLASSE VOOR ELKE PRIJS 1-UUR FOTOSERVICE STANDAARDPRINT: 0.99 Kleurenfoto1' vanaf: fotoHverschoore Goes Hulst Middelburg Temeuzen Vlissingen Zierikzce Etten-Leur GRONINGEN (GPD) - Het hoofdbestuur van de bloemen- noetorganisatie Fieurop In- terflora krijgt steeds meer kri tiek te verduren. Riepen eerst s van de zestien afdelingen op tot ingrijpende organisato rische maatregelen, inmiddels is de Werkgroep Bezorgde Bloemisten opgericht die aan dringt op het vertrek van de Ks man sterke Fleuroptop. De werkgroep van 500 bezorg de bloemisten vindt dat het hoofdbestuur Fieurop naar een catastrofe heeft geleid. Het imago van de vereniging waar bij 1650 Nederlandse bloemis ten zijn aangesloten, is volgens de werkgroep ernstig ge schaad. De crisis waarin Fieu rop en de moederorganisatie Vereniging van Bloemist Win keliers (VBW) verkeren, komt mogelijk morgen tot een uit barsting tijdens de algemene ledenvergadering in Limburg. De zes rebellerende afdelingen en de werkgroep willen het hoofdbestuur tot aftreden dwingen. Volgens de oppositie binnen Fieurop leidde het mismanage ment van het hoofdbestuur al tot het vertrek van 200 leden. De Werkgroep Bezorgde Bloe misten, waarvan de heer J. Ver kuil uit Vlaardingen woord voerder is, vindt dat er een inte rimmanager moet worden aan gesteld om binnen de Fieurop en VBW-organisatie orde op za ken te stellen. De dwarsliggen de bloemisten stellen het hoofdbestuur verantwoorde lijk voor een aantal financiële blunders. Zo zou een veel te duur automatiseringssysteem zijn ingevoerd en een geldver slindende kortingsactie met een landelijke drogisterijketen zijn opgezet. DNDEN - „Dit is Bradford iet, maar Belfast", verzuchtte Lag een leider van de Pakis- lanse gemeenschap in Brad- jrd.Twee dagen lang is de stad i middea-Engeland het toneel Leest van hevige gevechten issen politie en enkele honder- èn, voornamelijk Aziatische ingeren. Drie politieagenten akten gewond, vijftien jonge- n werden gearresteerd en de iade aan gebouwen en auto's opt in de honderdduizenden iden. waren al lang onderhuidse anningen tussen politie en de ziatische gemeenschap. Die plodeerden vrijdagavond na- it politieagenten twee Pakis- anse jongeren wilden arreste- n. De moeder van een van de ngens verzette zich en daar- ee was de rel, die begon omdat politie een einde wilde maken neen partij voetbal op straat, lógsrijp. jongeren gooiden benzine- jmmen en straatstenen naar ipolitie. Ook winkels en auto's erden met molotov-cocktails ikogeld. De gevechten duur- m tot in de vroege morgenu- onze correspondent co van der Linden „De politie heeft de zaak volle dig uit de hand laten lopen", zei zondag een woordvoerder van de moslim-raad in Bradford. De leiders van de gemeenschap hadden vrijdagavond de politie voorgesteld de gearresteerde jongeren te laten gaan zodat zij de verhitte gemoederen konden kalmeren. Maar volgens een buurtwerker wees de politie al les af en beperkte zich tot 'laster lijke uitlatingen' over zwarten. De politie wijst alle beschuldi gingen van de hand. „Waar het om gaat, is dat de ouderen in de Pakistaanse gemeenschap de controle over de jeugd volledig kwijt zijn", aldus politie-inspec- teur Norman Bettison. De 'gene ratiekloof is volgens Bettison ontstaan doordat de jongeren een westerse levensstijl hebben aangenomen en zich van hun ou ders hebben vervreemd. „De po- - De Italiaanse ex-pre- er Silvio Berlusconi mag zijn e commerciële televisiezen- s houden. Dat is het belang- iste resultaat van de zondag louden referenda. Volgens lingen bij de stembureaus alle drie de referenda die rekking hadden op het me- ■imperium van Berlusconi ir een ruime meerderheid et een 'no' beantwoord. ngrijkste vraag was of maximale aantal nationale mmerciële tv-zenders dat een rsoon mag bezitten, terug iet worden gebracht van drie ar een. De andere twee had betrekking op de hoeveel- d reclame die een bedrijf mag rhandelen en de onderbreking lor reclame van films, de tv-kanalen van Berlus- ii heerste een juich-stem- n?- Ex-minister en ex-woord erder van Berlusconi. Giu- mo Ferrara, sprak van 'een fare nederlaag voor de linkse rtijenen alle anderen die heb- n §eProbeerd de holding Fi nest te vernietigen'. „De Ita- cen hebben zich uitgesproken de vrije markt", aldus Fer- SL hot kantoor van de 'ja-eomi- 5 heerste zondag een graf- !n™rng. Vita van de ex-com- Nmstische PDS zei dat hij dit Maat had gevreesd, vooral or de agressieve propaganda n de tegenpartij. De afgelopen er weken zonden de zenders Berlusconi 500 'nee-spots' terwijl het 'ja-comité' er 30 Greenpeace-activisten (achtergrond) aan de voet van het olieplatform in de slag met Shell-medewerkers. Voor het Greenpeace- vaartuig ligt de lekgeslagen rubberboot. foto EPA «.komst was zeer laag. Khts 58 procent van de Italia- niet veel meer dan het quo- 150 procent plus één stem) de moeite zich in het stern- kaalte vervoegen. DEN HAAG (ANP) - Mede werkers van de milieuorgani satie Greenpeace zijn dit weekeinde in levensgevaar lijke omstandigheden ge raakt bij pogingen het dum pen van het Shell-olieplat- form Brent Spar te voorko men dan wel te vertragen. Volgens een woordvoerster van Greenpeace was de op stelling van Shell uiterst agressief. Toen drie mensen van het actieschip Moby Dick zich probeerden vast te kete nen aan een van de ankerket tingen van het platform sloe gen Shell-medewerkers hun rubberboot lek. Ook spoot een van de Shellboten met een wa terkanon naar de milieu-acti visten. Twee Greenpeacele- den kwamen in het water te recht tussen de grote slepers die het platform naar de dumpplaats moeten gaan ver voeren. „Het scheelde weinig of deze mensen zouden zijn verdronken", aldus de woord voerster. Greenpeace probeert de dum ping zo lang mogelijk te ver tragen. Inmiddels heeft Shell vijf van de zes ankerkettingen van het overslagstation ver wijderd. Ondanks de tegen werking van Greenpeace slaagden medewerkers van Shell er zaterdag in een tros van een sleepboot aan de Brent Spar te bevestigen. Greenpeace beraadde zich op een strategie om te voorko men dat er verdere kabels naar sleepboten worden ge trokken. De operatie is giste ren wegens het slechte weer uitgesteld. Een overzicht van de situatie bij het olieplatform Brent Spar (1). Op de voorgrond probeert een Shellschip met een waterkanon Greenpeace-acitivisten te verjagen bij de ankerkettingen. Op de achtergrond links het Greenpeace actieschip de Moby Dick. foto EP A Greenpeace meldde dat gis teravond een tweede schip bij de Shetland-eilanden is aan gekomen om de Moby Dick te assisteren in het verzet tegen het dumpen van de Brent Spar. De oliemaatschappij heeft toestemming van de Britse overheid haar afgeschreven platform bij de Shetland-ei landen in dieoe zee te dumpen. Maar volgen! Greenpeace be vat de installatie nog 130 ton milieugevaarlijke stoffen. Bo vendien vreest de organisatie dat de operatie een voorbode is van nog tientallen dumpin gen van andere olieplatforms. Shell noemt de maatregel ver antwoord. Op de Noordzee-ministerscon- ferentie van vorige week in het Deense Esbjerg wezen zoals gemeld alle deelnemende lan den, op Engeland en Noorwe gen na, het dumpen van afge schreven booreilanden in zee af. wee doeken van lesdag gestolen WseMlderijen van H.W. Mes- te zijn gestolen. De politie geen idee van de waarde ui Wee kleine schilderijen ■watzij voorstellen. JTfstal heeft tijdens de ope- p Plaatsgevonden. De pjfrtien zaten in een han- vitrinekast die met een s.:,®f.Plaat was afgedekt. .jjaatis verwijderd waardoor E? de schUderijen kon" DEN HAAG (GPD) - WD-minïster Voorhoeve van De fensie vindt dat de Nederlandse militairen van 'Dutch- bat' zich op 1 juli moeten terugtrekken uit de moslim enclave Srebrenica, ook als er dan nog geen aflossing is geregeld. Chefstaf Van den Breemen heeft op 4 juni de opdracht gekregen deze „eenvoudige boodschap" in Zagreb over te brengen, zo schrijft hij in NRC Handels blad. Volgens betrouwbare bronnen in politiek Den Haag heeft Voorhoeve het ultimatum gesteld om de Verenigde Naties onder druk te zetten. De Oekraïense regering bood eerder aan de ruim 500 Nederlanders in Srebrenica af te lossen, maar dit aanbod heeft de VN terzijde gelegd. De laatste dagen is de regering in onderhandeling met andere potentiële kandidaten. Het CDA-kamerlid Jaap de Hoop Scheffer liet gisteren voor de Avro-radio weten dat zijn fractie een snel vertrek uit Srebrenica steunt: „Zo zet de minister wat druk op de ketel, dat is prima.". De Hoop Scheffer wijst verder de kritiek van de Britse oud-onderhandelaar Lord Owen op de voormalige CDA- ministers van buitenlandse zaken Van den Broek en litie is nu het doelwit van hun frustraties", aldus Bettison. Burgerwachten Zeker vijftig procent van de jon geren in Bradford is zonder werk. De politie had al het no dige met hen te stellen nadat 'burgerwachten' werden opge1 richt om de prostitutie nabij het centrum van Bradford tegen te gaan. Veel jongeren sloten zich aan bij de straatpatrouilles en het kwam herhaaldelijk tot inci denten met hoerenlopers, soute neurs en prostituées. Bezoek aan de hoerenwijk van Bradford steeg enorm nadat de commerciële zender ITV er de tv- serie 'Band of Gold' situeerde. Volgens de Aziatische gemeen schap konden vrouwen niet meer over straat zonder te wor den lastig gevallen, nadat deze serie over prostitutie op het scherm kwam. Vrijdagavond werd een 18-jarige prostituée vermoord. Volgens de politie is er echter geen sa menhang met de rellen in Brad ford. Zondagavond was druk overleg tussen politie en de Azia tische gemeenschap gaande om nieuwe uitbarstingen te voorko men. Politie wil handel in soft drugs uit criminele sfeer ROTTERDAM (ANP) - De strijd tegen de drugshandel is mis lukt. Nederland moet zich inter nationaal sterk maken om de handel in soft drugs uit de ille galiteit te halen. De raad van hoofdcommissarissen conclu deerde dat onlangs op een bij eenkomst in Harmeien. De voorzitter van de raad, de Haag se commissaris J. Brand, zei dat in een interview met NRC Han delsblad van zaterdag. De raad wil de zaak deze maand met het kabinet bespreken. Eind september wordt een nota verwacht, met een alomvatten de aanpak van het drugspro bleem. Eerder spraken indivi duele commissarissen zich uit voor liberalisering van het drugsbeleid. Maar het is voor het eerst dat zij hiertoe samen op roepen. Brand zegt dat de raad tot de conclusie is gekomen dat de hui dige werkwijze slechts leidt tot verrijking van de handel. „We pakken hooguit 20 procent van de import. Criminelen calcule ren dat verlies in. Het effect is prijsopdrijving." Bomaanslag in Colombia eist 21 mensenlevens BOGOTA (AP) - Een bomaan slag in een park in de Colom biaanse stad Medellin heeft za terdagavond aan 21 mensen het leven gekost. Meer dan 200 raakten gewond. De aanslag gebeurde in een park. waar een muziekfestival aan de gang was. Volgens de po- -litie was de tien kilo zware splin terbom geplaatst aan de voet van een standbeeld. Onder de doden waren ook enkele kinde ren. De politie arresteerde een man die in het park met vijf blikken kruit rondliep. De politie denkt dat de man banden heeft met het linkse verzet. Maar het kan ook om een wraakactie van drugscriminelen gaan. Kooijmans van de hand. Volgens Owen heeft het 'mora liserende' optreden van beide ministers er in 1993 mede toe geleid dat zijn vredesplan voor Bosnië schipbreuk leed. Het ministerie van defensie handhaafde het afgelopen weekeinde de verzwaarde bewaking van VVD-minister Voorhoeve, aan wiens adres 'ernstige bedreigingen' zijn geuit. Een woordvoerder wilde niet op bijzonderheden ingaan, maar naar verluidt hebben Bosnische Serviërs met een aanslag gedreigd. Voorhoeve wordt door hen persoonlijk verantwoordelijk gehouden voor de uitzen ding van 170 Nederlandse militairen naar Bosnië. Hoofdprijs voor Haarhuis/Eltingh Paxil Haarhuis en Jacco Eltingh veroverden de dubbeltitel op Ro land Garros. Na een aarzelende start versloegen ze het Zweedse ten- nisduo KultilLarsson. Het xvas hun derde grand slant titel in evenzo- vele finales. „Drie uit drie, het beste bewijs dat we de besten zijn", zei Haarhuis. Het mannen-enkelspel xverd gewonnen T door Thomas Muster. Steffi Graf won bij de vrouwen. I Mistige situatie rond AOV De ledexwergadering van het AOV heeft oprichter Martin Ba tenburg (foto) zaterdag in ere hersteld en het vertrouxven in fractievoorzitter Nijpels, en de kamerleden Aiking en Boog aard opgezegd. Ook het hoofd bestuur werd naar huis ge stuurd. Onder het eerherstel vie len ook de 'afgesplitste' kamer leden Van Wingerden en Ver kerk. Daarmee xvordt de situatie rond het AOV steeds mistiger. Enkele leden uit de twee kam pen in de partij stap- pen dan ook binnen- O kort naar de rechter. w Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12, 13, 14,15,16,17 en 18 TILBURG (ANP) - De interna tionale gemeenschap moet on middellijk overgaan tot 'se rieuze luchtaanvallen' op de honderd tot tweehonderd Ser vische posten rond Sarajevo. Pas dan zijn serieuze onderhan delingen mogelijk. „Er moet snel iets gebeuren, anders esca leert de oorlog." Dat zei burge meester Kupusovic van Sara jevo zondag in Tilburg waar hij de eregast was op het Festival Mundial. Volgens Kupusovic is er in de Bosnische hoofdstad, die versto ken is van energie, water en voedsel, momenteel sprake van de omgekeerde wereld. „Het Bosnische leger verdedigt Sara jevo en de VN-troepen, in plaats van dat de VN Sarajevo bescher men." Zodra de vrede is afge dwongen, zal het volgens Kupu sovic nog zeker vijf tot tien jaar duren alvorens de wonden die zijn toegebracht, zijn geheeld. Kupusovic sprak in Tilburg ruim 100.000 festivalbezoekers toe. Daarna vertrok hij naar Am sterdam. Daar ondertekent hij vandaag een overeenkomst met de gemeentelijke woningdienst over de wederopbouwplan voor de wijk Hrasno (7000 inwoners). Die ligt tussen twee fronten, en er zijn veel fiats kapotgeschoten. Zodra de situatie er veilig is. wordt met het herstel begonnen. In eerste aanleg is daarmee 50 miljoen gulden gemoeid. Dat geld wil Amsterdam werven bij particulieren en instellingen. Geïntroduceerd door de Til- burgse burgemeester Brokx sprak Kupusovic op het festival terrein een kort dankwoord waarin hij erkentelijkheid toon de voor de solidariteit uit Neder land met zijn al driejaar beleger de stad. Hij gaf blijk van opti misme door te hopen dat Sara jevo „over weken of maanden een zelfde multicultureel festi val kan worden gehouden" als zondag in Tilburg. Hij wees erop Al sinds 1929 burgemeester PARIJS (RTRi - De oudste bur gemeester van Frankrijk, de 95- jarige Louis Philipon, is zondag bij de raadsverkiezingen voor de elfde keer herkozen. Philipon kreeg 133 van de 152 stemmen in het Noordfranse dorp Juvigny. Hij werd daar in 1929 voor het eerst gekozen. dat Sarajevo niet ver weg in Eu ropa is. op een persconferentie herhaal de hij het standpunt van Bosnië- Herzegovina dat aan een duur zame vrede moet worden ge werkt. Dat is mogelijk als alle betrokkenen de militaire en po litieke moed hebben om vrede af te dwingen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving,a 30.- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1