bekroning werkpaard Muster ïltimgh en Haarhuis: ïu Wimbledon nog I Blind en Van Vossen nog in wachtkamer Vrouwenfinale gaat als een nachtkaars uit Ronald Koeman neemt afscheid van fans Barca Iostenrijker sloopt Michael Chang op Roland Garros Nederlands dubbel bij junioren pakt titel r~ PZC MAANDAG 12 JUNI 1995 lonze verslaggever i van Hattum {IJS - Na zijn halve finale tegen rgeny Kafelnikov werd Thomas iter gevraagd of hij filosofischer /geworden. Achterin de twintig in- jdels, keertje platgereden door een nken automobilist en nu zo nadruk- jk terug aan de top. Wie goed keek Muster denken: 'wat een onzin'. Hij het iets anders. „Ik geloof niet dat 'n filosoof ben. Ik werk gewoon [rd." Daarom en nergens anders om In Thomas Muster gisteren op Ro- id Garros eindelijk de Grand-Slam- eldie hij als kind al zo vaak had ge- nnen in zijn dromen. PARIJS (GPD) - Peter Wessels en Raemon Sluiter begonnen zaterdag vrijwel gelijktijdig met Paul Haarhuis en Jacco Eltingh aan hun finale in het dubbelspel op Roland Garros. De Nederlandse junioren wa ren eerder klaar en wonnen ook, met 7-6,7-5 van de Ameri kanen GimelstobAVolters. Het was de derde grote titel voor de spelers uit Elburg en Rotterdam in een paar maan den tijd. Vorige zomer werden ze Europees kampioen dubbel speltot en met 16 jaar en in ok tober wonnen ze de wereldbe ker voor landenploegen in de zelfde leeftijdscategorie. Het duo won in Parijs geen beker, maar thuis staan nu zilveren dienbladen met een logo van de open Franse kampioen schappen. Vorige week vertelde Thomas Muster ook nog dat Roland Garros winnen hem niet zoveel zou doen. ..Een Grand Slam winnen is mooi, maar het is ge woon een wedstrijd als alle andere. Win nen of verliezen verandert m'n leven niet." Toch viel het masker van het tennis- beest uit Leibnitz gistermiddag toch even af. Eerst viel hij na de 7-5, 6-2, 6-4 overwinning op Michael Chang achter over op het Parijse gravel, wat hij in geen van de andere 27 graveltoernooien die hij eerder won ooit deed, kort daar na viel het masker. Als kind had hij zich bij alle matchpoints in zijn tenniswed- strijdjes altijd ingebeeld dat het match points in de finale van Roland Garros waren, verklapte hij. Andere kinderen van school droomden meestal weg op de televisiebeelden van de Oostenrijkse skiheid Franz Klammer en waanden zich een nieuwe Klammer. Thomas niet, want die was op ski's nooit een ge weldenaar en wist ook dat hij dat nooit zou worden. Tennisheld Dat hij een tennisheld zou worden zoals hij gisteren werd in de prachtige eind strijd met Michael Chang, had Thomas Muster evenmin kunnen denken. Want bij een echte held hoort een mooi le vensverhaal en dat is het verhaal van Thomas Muster natuurlijk bij uitstek. Door toeval, maar zo gaat dat meestal met helden. In maart 1989, 21 jaar en net voor het eerst in zijn loopbaan in de top tien, werd hij tussen twee auto's klemgere den. Hij had in Miami zojuist de halve finale gewonnen van Yannick Noah, pakte net zijn tennistas uit de de koffer bak toen een dronken automobilist hem van achteren aanreed. De foto van de auto die hem had aangereden stond gistermorgen als opwarmertje voor de finale nog maar eens in een Franse krant. Bijna tot aan de voorwielen had de auto in elkaar gezeten. Dat Muster beide benen nog had was al een wonder, dat hij zes maanden en een paar opera ties later alweer tenniste was een waar mirakel. Sindsdien is Musters levensverhaal er alleen maar mooier op geworden. Toen Michael Chang in 1989 Roland Garros won, gaf Muster vanuit een tv-box com- mentaar en kon hij niet eens lopen. Hij sloeg in die dagen tennisballen vanuit een speciaal voor hem ontworpen stoel, want terugkomen zou hij, had hij zich voorgenomen. Die ontembare inzet leidde tot een ge weldige reeks. Gisteren won hij zijn 35- ste wedstrijd op gravel aan een stuk. Dat deed zelfs Björn Borg, toch zes keer winnaar in Parijs, nooit. Borg bleef op een reeks van 34 steken. Met zijn zege in Parijs won Muster zijn zesde graveltoer nooi op rij en zijn 28e graveltoernooi in totaal. Hij werd de eerste sinds Ilie Na- stase, ook al zo'n grootheid van weleer, die Monte Carlo, Rome en Parijs op rij Thomas Muster hoort sinds gisteren bij de groten van het tennis, maar niet bij de allergrootsten, zo reëel was hij zelf ook nog wel. Daarvoor is hij te specialis tisch en te weinig allround: geen Borg, McEnroe of Lendl, die op meerdere baansoorten hun beste tennis konden spelen. Wimbledon bijvoorbeeld slaat hij over. Hij verloor er de afgelopen drie jaar steeds in de eerste ronde. De nieuwe heerser van het gravel tankt de komende weken liever nieuwe ener gie voor de tweede helft van het tennis- jaar en laat zich over een week. als de wereldtop op het gras van Halle speelt, op een klein toernooitje in Sankt Pöl- ten in Oostenrijk bejubelen. Op gravel uiteraard. Uitslagen Thomas Muster schreeuwt het uit van vreugde, nadat hij Michael Chang heeft bedwongen. foto ANP Parijs. Open Franse kampioenschappen. 17 miljoen gulden. Vrouwen enkelspel, finale: Graf (Dui/2) - Sanchez-Vicario (Spa/1) 7-5 4-6 6-0 Dubbel spel. finale: Gigi Fernandez/Zvereva (VSti WRu/2) - Novotna/Sanchez-Vicario (Tsj/Spa/ 1)6-7 6-4 7-5 Mannen, enkelspel: Muster (Oos/5) - Chang (VSt/6) 7-5 6-2 6-4. Dubbelspel, finale: Eltingh /Haarhuis (Ned/2) - Larsson/Kulti (Zwe) 6-7 6- 4 6-1. Gemengd dubbelspel, finale: Neiland/ Woodforde (Let/Aus/li - Hetherington/De Ja ger (Can/ZAf) 7-6 7-6 Jongens, enkelspel, halve finale: Puerta Arg) - Kiefer (Dui) 7-5 3-6 6-1, Zabaleta Arg) - Catar(Slw) 6-2 6-3. Finale: Zabaleta - Puerta 6- 2 6-3. dubbelspel, finale: Sluiter/Wessels (Ned) - Gimmelstob/Wolters (VSt) 7-6 7-5. Meisjes, enkelspel, finale: Cocheteux (Fra) - Weingartner (Dui) 7-5 6-4. Dubbelspel, finale: Morariu/Varmoezova (VSt/SMa) - Canepa/Casoni (Ita) 7-6 7-5. onze verslaggever évan Hattum 1IJS - Normaal kijken ten- frs nooit vooruit. Zelfs niet Ier dan één wedstrijd. Jacco ngh en Paul Haarhuis vorm- zaterdag na hun overwin- in de finale van het heren- belspel op Roland Garros uitzondering. Al in een licht je van champagne spraken Pftewonden en ononwonden 'nu Wimbledon nog' en 'dan de Olympische Spelen in inta'. Tot dan gaan ze zeker len door. Ze zouden het al- irste koppel worden dat de lelspeltitels van Melbour- arijs, Londen en New York Tom Okker en John McEn- met 78 en 77 titels de meest uwerde dubbelaars aller tij- wonnen niet alle vier die ti- AUeen de Zweed Anders heeft op alle Grand Slam- fnooien de hoofdprijs voor Klaars gewonnen, maar die 1 dat met verschillende part- 1991 won hij met John geraid in Parijs. Londen en 'York, maar Melbourne ze- Ne hij met Stefan Edberg. uitbundig te gaan feesten." El tingh vermoedt dat die intense concentratie één van de voor naamste redenen is waarom hij een score van vier uit vier heeft in enkelspelfinales en waarom hij al 22 dubbeltitels heeft- en er slechts zeven verloor. De drie keer dat hij met Haarhuis een Grand Slamfinale speelde, won nen ze ook. Als ze hem vandaag in Rosmalen feliciteren en hij de foto's in de kranten ziet, dan be gint bij hem pas het echte genie ten, zei Eltingh. Wennen Dat ze een dag na hun 6-7.6-4,6-1 zege op de Zweden Kulti/Lars- son op het centre court van Ro land Garros alweer in Rosmalen aan het Brabantse gras van Ros malen moesten gaan wennen, was de gewoonste zaak van de wereld. „Zo is het tennisleven nou eenmaal", zei Haarhuis. „Voor iemand die aan atletiek doet is het misschien anders. Die heeft drie of vier grote wedstrij den per jaar en kan zich daarna ontladen. Voor ons is het nooit anders. Wij moeten zo vaak zon dagavond vóór een finale onze tas al ingepakt hebben klaar staan omdat we direct erna weer weg moeten." Wimbledon is hun volgende gro te doel. Haarhuis maakte er nooit een geheim van, dat hij op gras liever golft of voetbalt dan tennist, maar komende weken zal er serieus worden getraind. Voor het eerst doen ze daarom samen Rosmalen en Halle - vol gende week - aan. En ook op gras maken ze een goede kans, denkt Haarhuis: „De dubbel wordt toch aan het net beslist. Dat zag je nu ook. Een servicebreak hangt van twee of drie balletjes aan het net af. Zij hielpen elkaar minder bij de returns. Dat is net het verschil". Paul Haarhuis en Jacco Eltingh (links) met de derde Grand-Slamtrofee, die zij totnutoe in de wacht sleepten. Alleen Wimbledon ontbreekt nog op de erelijst van het duo. foto ANP hampagi ;ne N de champagne hem pri- ®aakte. kon Jacco Eltingh na de finale nog niet uit- pgenieten. Ook later op de DuI zou het er niet van ko- j' "acht hij, al drong partner "huis aan op een gezellig sa- ™jn. met een hapje en een F drankjes. Nu dat een keer pioest het ook maar gebeu- ll°tnu toe was het er eigen- pooit van gekomen. Na hun P september in New York ,n.ze ^ee uur later alweer in F-gtuig, op weg naar het fnae toernooi. En eerder dat J'Australië was er ook wei- W geweest. Maar nu. in Pa ra veel vrienden, vriendin- gflfiamUïe die 's morgens nog i os en vliegtuigen waren P moest dat toch kunnen. waar ze vandaag al- il u!,0eun. sPelen- kon wat iri,,l s betreft best een «uurtjes wachten. >Tn Veluwenaar Eltingh L-. Trtbundig samenzijn fl'nii ,n',el ^tten. Daarvoor L; i na de eindstrijd, r reel spanning in hoofd en atten. „ik geniet er wel em!3!!' maar ik ben er te 'f bezig geweest om dat ran me af te zetten en van onze verslaggever WESTERSCHOUWEN - Ze werden door zo'n vijftig jeug dige deelnemers aan de voet- balstage te Westerschouwen nog verafgood als vedetten van Ajax, maar er is een kans dat beiden aan het eind van de week ergens anders onder con tract staan. Danny Blind en Peter van Vossen verkeren nog steeds in onzekerheid over hun toekomst bij Ajax. Vooral voor Danny Blind lijkt er zo langzamerhand een pat stelling te zijn ontstaan in de onderhandelingen met de Am sterdamse landskampioen. De 33-jarige verdediger is transfer vrij, maar wil eigenlijk niet weg bij Ajax. De Amsterdammers willen hun aanvoerder nog een jaar vastleggen, maar zien vooralsnog niets in een tweeja rige verbintenis die door Blind en zijn zaakwaarnemer Rob Jansen is voorgesteld. Omdat Ajax de poot stijf houdt en Blind kan schermen met een groot aantal lucratieve buiten landse aanbiedingen, slepen de onderhandelingen zich nu al lange tijd voort. „Ik ga donderdag op vakantie. Voor die tijd heb ik zeker een beslissing genomen over mijn toekomst. Verder kan ik er ei genlijk weinig over zeggen", verklaarde Blind. Voor Peter van Vossen ligt de situatie wat anders, omdat hij nog een jaar onder contract staat. Trainer Louis van Gaal heeft verklaard dat de aanval ler weg mag, wanneer hij dat zelf wil. De trainer kan zich voorstellen dat Van Vossen na een jaar bankzitten zijn geluk elders wil zoeken. „Natuurlijk wil ik vooral voet ballen". geeft Van Vossen toe. „Maar het is natuurlijk ook niet zo dat ik op alles ja zeg. Mijn zaakwaarnemer (Rob Jansen) houdt all aanbiedin gen in de gaten en zou me insei nen wanneer er iets de moeite waard was om te gaan praten. Nee, ik ben nog niet één keer gaan praten met een andere club, dat zegt misschien ge noeg. Ik zit eigenlijk in een per- Danny Blind geeft in Burgh-Haamstede uitleg aan de Zeeuwse voetbaljeugd. foto Pieter Honhoff fecte situatie. Ik kan rustig af wachten en de aanbiedingen uitkiezen. En als er niets bij zit, blijf ik bij Ajax." Voetbalstage Beide Ajacieden vermaakten het afgelopen weekeinde vijf tig Zeeuwse jeugdspelers die deelnamen aan de Van Vossen Blind voetbalstage. Voor het eerst werd het voetbalkamp in de zomer gehouden en voor de eerste keer in het sport - en re creatiecentrum te Wester schouwen. Van Vossen: „In de zomer heb je toch wat meer mogelijkheden. In de winter moesten we voortdurend im proviseren als het weer tegen zat." Blind: „En eigenlijk hoeven we daar ook niet meer bang voor te zijn. Op dit sportcomplex hebben we alles bij de hand. We kunnen de zaal in en ook op het veld terecht." Blind en Van Vossen werden op technisch gebied bijgestaan door ploeggenoot John van den Brom. Maurice van Ham (ex-Beveren) en Veere-keeper Ruud Pennings. Gistermiddag kwam daar Anderlecht-keeper Geert de Vlieger bij. die in de finale van de penalty-bokaal het doel verdedigde. Steffi Graf stijlvol in actie. Graf in drie sets langs Sanchez PARIJS (GPD) - Het zou zo leuk zijn geweest als Steffi Graf na de eindstrijd op Ro land Garros gewoon gedaan had wat ze van plan leek te doen. Als ze naar de VIP-box was geklauterd, haar vriend - de Formule 3000-coureur Michael Bartels een dikke zoen had gegeven - pa, ma, trainer Günthardt en vrien din Barbara Becker-Feltus had geknuffeld en vervol gens haar hondje mee de baan op bad genomen. Maar toen ze na de 7-5,4-6,6-0 zege op Arantxa Sanchez naar de hoek liep waar de familie bij elkaar zat, bedacht ze zich. Ze drentelde nog wat rond en liep weer terug. Zo bleef het ook na de vrou wenfinale in Parijs alle maal tamelijk kleurloos. Steffi Graf won zaterdag m Parijs haar zestiende Grand- Slamtitel. haar eerste sinds de Australische kampioen schappen in januari van 1994. Ze moest er een paar tranen om laten. Niet van dolle vreugde, ook niet om dat ze er 900.000 gulden mee verdiende, maar omdat ze nooit had gedacht dat ze in Parijs zou kunnen winnen, zei ze later. Tenslotte was ze pas negen dagen voor het toernooi met haar voorberei ding begonnen vanwege de rugblessure waarmee ze was teruggekeerd uit de Verenig de Staten en waardoor ze zes weken niet had kunnen spe len. De winst van Graf op Roland Garros komt keurig in de na slagwerken, de uitslag en van wie ze won ook. Maar veel meer zal er niet worden vermeld over de finale van 1995, Het was geen fraaie of spannende partij en histo risch al helemaal niet. Het was geen duel als Evert-Na- vratilova in 1985 (6-3 6-7 7-5), nog altijd beschouwd als de 'best ever' in Parijs, evenmin een wedstrijd als Seles-Graf in '92 (6-2 3-6 10-8), het laat ste adembenemende vrou wenduel op Roland Garros. De finale van zaterdag was net zo spannend als het hele vrouwentoernooi in Parijs was; niet dus. Alleen over Ja- na Novotna's verlies tegen Chanda Rubin na een 5-0 en 40-0 voorsprong in de derde set zal nog wel eens worden nagepraat. Nachtkaars De finale ging als een nacht kaars uit. Nadat Sanchez door Graf twee sets lang van links naar rechts was ge stuurd. begon het Spaanse bulldogje moe te worden. Ze kon de ballen niet moeilijk genoeg meer retourneren, waardoor Graf het karwei moeiteloos kon afmaken. Een tweede, korte regen pauze bij 5-0 in de derde set hielp Sanchez er ook niet meer bovenop. Steffi Graf had een paar we ken terug griep gehad en was nu alweer behoorlijk verkou den. bovendien had ze last van traanogen omdat ze eer der in de week een stukje gravel in haar oog had ge had. Arantxa Sanchez had al vanaf de tweede dag van het toernooi een buikgriep, die maar niet wilde overgaan. Hoewel beide speelsters de finale nog niet zo matig had den gevonden, brachten ze hun kwaaltjes naderhand toch nog maar even onder de aandacht. Het leek veel op goedpraten. Graf-Sanchez was tevens een strijd om de eerste plaats op de wereldranglijst. Dat duel won Graf, begon nen als de nummer twee. ook volkomen terecht. De 25-ja- rige Duitse speelde dit jaar vijf toernooien, in totaal 26 wedstrijden, won alles en verloor maar twee sets; don derdag eentje tegen Marti nez en zaterdag dus een. Na de overwinning in Parijs is Graf ook voor Sanchez dé grote favoriete voor Wimble don. „Steffi zal wel gebrand zijn om het in Londen goed te doen, zeker na haar verlies vorig jaar in de eerste ronde. En als ze al in Parijs wint op gravel, dan maakt ze als spe cialiste in Londen helemaal een goede kans." BARCELONA (ANP) - Een ova tie van 75.000 toeschouwers, een zilveren schaal van de voorzit ter, een aandenken van de te genstander, talloze spandoe ken, „Adios Ronald." Een zeer belangrijke nederlaag. Aan de laatste wedstrijd van Ronald Koeman in Nou Camp met Bar celona zal de komende dagen om uiteenlopende redenen nog vaak w orden teruggedacht. Heel zwaar woog het verlies (0-1) tegen het laaggeklasseerde Al- bacete. Kwalificatie voor Euro pees voetbal is voor Barcelona daardoor nog allesbehalve ze ker. Het dient het slotduel bij Bilbao volgende week vrijwel ze ker te winnen. Uit historische cijfers blijkt dat een zeer moeilij ke opgave. De emoties van Koeman waren naderhand dan ook tweeledig. „Ik had gehoopt op een overwin ning. Dat was vanavond veel be langrijker geweest dan mijn af scheid. Het spijt me zeer voor de supporters dat het zo is gelopen. Aan de andere kant wil ik hen bedanken voor veel mooie jaren, steun en successen bij deze club en in dit stadion. Het is onverge telijk." Volgens Cruijff hoefde Koeman zich weinig verwijten te maken. De trainer noemde het optreden van de naar Feyenoord vertrek kende spelers foutloos. „Het is daarentegen wel zo dat de afge lopen week voortdurend over dit afscheid is gesproken. Misschien is dat toch ten koste gegaan van de concentratie. Dat is heel ver velend." Koeman speelde zes jaar bij Bar celona. De Catalaanse ploeg nam hem voor zo'n vijftien mil joen gulden over van PSV. Bij Barcelona vierde Koeman onge kende successen, de vrije ballen werden zijn handelsmerk. De be langrijkste was die in de Europa Cup I-finale tegen Sampdoria. Van een meter of twintig knalde „Koetje" Barcelona naar de be langrijkste overwinning ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11