Spaanse vissers onder vuur Karadzic is kat in het nauw PZC Duits bureau voor toerisme in opspraak Amerikanen slagen in volledig decoderen dna van een bacterie buitenland EU noemt acties tegen vis uit Marokko vandalisme Man klimt over hek Witte Huis Christo wint rechtszaak om ingepakte Rijksdag mc ZonnerandA ZATERDAG 27 MEI 1995 »pman bedrijf erlusconi liter tralies tor verhoor ionze correspondent co van der Linden jlE - De Italiaanse politie fl vrijdag: op last van onder rechters uit Turijn Mar io Dell'Utri gearresteerd. De tcteur van Publitalia, recla- joot en financieel hart van invest, de holding van ex- mier Silvio Berlusconi, ■dt ervan beschuldigd 'zwar- ondsen' te hebben gevormd een systeem van valse factu- en pogingen te hebben on- jomen bewijslast te ver deren. rtJtri is een van de machtig- mannen binnen Fininvest. :eldt als de rechterhand van iisconi en is degene die de iiamagnaat in 1993 overhaal- ie politieke arena te betre- Silvio Berlusconi zei vrij- 3Vond absoluut overtuigd te van Dell'Utri's onschuld en de arrestatie als zijnde ge- sop het zwart maken van Fi- rest- kort voor de referenda op 11 juni plaatsvinden en jen het media- en reclame- van Fininvest te bre- „Onze managers worden en de linkse pers iiceert processen-verbaal geheim horen te blijven en oit beschuldigingen in het 1 die nergens op zijn geba- d. Het enige doel is een be- [waar tienduizenden perso- werken, te vernietigen", al- Berlusconi. cturen •e (gearresteerde) Publitalia- :agers hebben bekend dat uren, met medewerking van hondertal klanten, 30 tot 60 werden verhoogd, ten- 'zwarte fondsen' te vor- voor Publitalia. Volgens veekblad L'Espresso zou al- via de sportsponsoring zo een 'zwart bedrag' van 60 den gulden zijn ontstaan, bedreigen niet alleen referenda Fininvest. De Au- mediamagnaat, Ru- is, zoals deze zelf bevestigde in de krant Stampa, serieus van plan imperium te kopen. Ie mannen hadden donder- een onderhoud in Rome. doch zegt in La Stampa dat le drie tv-kanalen en Publi- i wil overnemen, maar ook :egen te zullen nemen met kanaal als hij daartoe ge- ngen wordt door de uit at van de referenda. iries likken in wonden na dies van hots bolwerk (AFP/RTR) - De Brit- ionservatieven likken hun na de grote nederlaag letussentijdse verkiezing in kiesdistrict Perth en Kin- in het noorden van Schot- kandidate van de Schotse bnale Partij SNP, Roseanna ningham, had een meerder- i van 7311 stemmen in het het dat meer dan een halve r in handen van de Conser ven is geweest. De rege- spartij moest zelfs dulden de kandidaat van Labour stemmen binnenhaalde haar kandidaat, had een overwinning de Conservatieven ver- t maar het verlies was veel srdan voor mogelijk was ge len. „De Schotten hebben gering vernederd", zei Cun- fier. sier John Major, die de laat- :jd met nederlaag na neder- wordt geconfronteerd, de uitslag „zeer teleur- end". „Tussentijdse verkie- M zijn altijd erg moeilijk, de ervaring uit het verle ert dat wij deze zetels bij aene verkiezingen herove- hield de geplaagde premier ed erin. Major kan zelf de voor deze verkiezingen kn, maar zij moeten in ie- feval vóór het midden van •orden gehouden, thet verlies van de zetel van en Kinross, die vrijkwam Gedood van de rechtse, bui Conservatief Sir Nico- is de meerderheid Majors partij in het Lager- "eruggebracht tot 11 zetels. hebben de Conser ven nog maar 10 van de 72 in het parlement. Labour Ier49 en de SNP. die streeft onafhankelijk Schot- binnen de Europese Unie, sinds donderdag vier zetels 'I Lagerhuis. ster van landbouw. William jegrave, zei dat de nieuwe '•ezingsnederlaag eens te- r laat zien dat de kiezers 'de beste manier zoeken om [link naar de regering uit te Zieprijzen nu of nooitü 2200 8 watt 999.00 5200 2 watt 769 00 2 watt 859.00 2 watt 969.00 [-Prijzen in comb, met nieuw jbonnement/exd. btw. BRUSSEL/ALGECIRAS (ANP/ RTR) - In niet mis te verstane bewoordingen heeft de Euro pese Commissie vrijdag acties van Spaanse vissers tegen Ma rokko veroordeeld. De acties kunnen de lopende Onderhande lingen met Marokko over een nieuw visserijakkoord „alleen maar belasten", aldus de Euro pees Commissaris Emma Bo- nino, verantwoordelijk voor de visserij. Bonino sprak van „onaccepta bel vandalisme", dat in omvang alleen maar lijkt toe te nemen. Spaanse vissers proberen met name in Andalusië al enkele da gen de aanvoer van vis en andere produkten uit Marokko te ver hinderen. De Spanjaarden besloten vrij dag de boycot van Marokkaanse produkten op te heffen. De blok kade van vis uit Marokko blijft echter tot 5 juni gehandhaafd, aldus de woordvoerder van de vissers, Alberto Diaz. Als er te gen die tijd geen compensatie is voor de vissers uit Andalusië of WASHINGTON (AP) - Voor de tweede keer binnen een week is het iemand gelukt over het hek van het Witte Huis in Washington te klimmen. De ongewapende Andrew Jopling klom vlak bij de oostingang over het 3 meter hoge hek. Hij werd onmiddellijk overmeesterd door de presidentile veiligheidsdienst. Agenten van de dienst staan altijd bij de oostingang, omdat daar toeristen samenkomen voor een rondlei ding door het Witte Huis. Dinsdag was een man met een ongeladen pistool over het hek ge klommen. Hij raakte bij zijn overmeestering gewond, evenals een agent van de veiligheidsdienst. er geen akkoord tussen Marok ko en de EU is bereikt, wordt op nieuw een volledige boycot van kracht. Met hun harde acties proteste ren de Spanjaarden tegen de op stelling van Marokko in de on derhandelingen met de Euro pese Unie over een nieuw visse rijakkoord. Rabat eist een ster ke verlaging van de hoeveelheid vis die met name Spaanse vis sers in Marokkaanse wateren mogen vangen. De moeizame besprekingen worden komende donderdag hervat. Vandalusië Krantenkoppen als 'Vandalu sië' brengen Bonino tot de waar schuwing dat de Spaanse vissers hun geloofwaardigheid dreigen te verliezen. „Voor de Europese visserij is er alleen een toekomst binnen het kader van de huidige onderhandelingen met Marok ko", aldus de commissaris. On langs liep een visserijconflict tussen Canada en Spanje al hoog op. Europese vissers kre gen toen het verwijt dat zij zich niet bekommeren om de afne mende visstand in de wereld zeeën. Marokko heeft de acties van de Spaanse vissers al veroordeeld als „piraterij". Ook Madrid heeft afstand genomen van de felle protesten. Sinds het oude visse rijakkoord vorige maand afliep, zijn zo'n 700 Europese vissers schepen. waarvan zo'n 650 uit Spanje, uit de Marokkaanse wa teren verbannen. BERLIJN (AP) - Het Duitse weekblad Stern mag geen ten toonstellingskiosk bij de Rijks dag in Berlijn neerzetten als de Bulgaarse kunstenaar Christo het gebouw inpakt, heeft een rechtbank vrijdag bepaald. Christo had geklaagd dat de kiosk, waarin Stern een beeld wil geven van Berlijn over tien jaar. in het gezichtsveld van het publiek zou staan dat naar de Rijksdag komt kijken. De rech ter zei dat Christo terecht een beroep had gedaan op de vrij heid van kunstuiting die in de Duitse grondwet is vastgelegd, maar hij bepaalde ook dat de kiosk van Stern gezien zijn om vang- veertien meter hoog en 23 meter in doorsnee - tegen de mo numentenwet indruist. Stern heeft op de Pariser Platz de fun damenten van het tentoonstel lingspaviljoen al gelegd en krijgt tot 2 juni de tijd om alles weer af te breken. De uitgever van het blad liet weten in beroep te gaan. Stern is bezig elders in de stad nog drie kiosken te bouwen. Christo kan nu vanaf 17 juni ge heel ongestoord beginnen met het stofferen van de Rijksdag. De gemeente verwacht min stens drie miljoen bezoekers en sommige hotels zijn al volge boekt. Een Navo-vliegtuig heeft een raket afgevuurd op een munitiedepot buiten Pale waar het Bosnisch Servische parlement is gevestigd. van onze correspondent Hans Gertsen BOEDAPEST - Hoe lang hou den de Bosnische Serviërs het nog vol om de VN, de Navo en zo ongeveer de hele interna tionale gemeenschap te trot seren? De Bosnische Serviërs, hun leiders Radovan Karadzic en generaal Mladic voorop, lij ken nog altijd niet bereid toe te geven aan de groeiende in ternationale druk op te hou den met het zinloze moorden in Sarajevo en de andere 'vei lige zones' en te gaan praten over vrede. De Bosnische Serviërs lijken niet erg onder de indruk van de hervonden moed van de VN. Na de afgelopen weken tal van vernederingen te hebben on dergaan, was de maat donder dag vol voor de speciale VN-ge- zant, de Japanse diplomaat Yasushi Akashi. Akashi nam het risico van vergeldingsac ties tegen blauwhelmen voor lief en vroeg om Navo-lucht- aanvallen op Servische doelen nadat de Bosnische Serviërs voor de zoveelste maal een VN- ultimatum aan hun laars lap ten. Op het eerste gezicht lijkt die vrijdag herhaalde inzet van vliegtuigen uit Navo-landen, waaronder Nederland, niet het gewenste resultaat te hebben. De Bosnische Serviërs hebben hun zware geschut nog steeds niet uit de 'veilige zones' terug getrokken, gaan onverstoord door met het vermoorden van burgers in Sarajevo en Tuzla en namen vrijdag bovendien als klap op de vuurpijl honder den blauwhelmen in gijzeling en gebruiken een tiental VN- waarnemers als menselijk schild. Hoog spel Maar het lijdt geen twijfel dat de Bosnische Serviërs veel meer in hun rats zitten dan hun handelen aangeeft. Het is be paald niet de eerste keer dat Karadzic en Mladic heel hoog spel spelen. Maar vergeleken met soortgelijk Servisch optre den in het verleden is de situa tie in Bosnië inmiddels totaal veranderd. In het nadeel van Karadzic en de zijnen. De Bosnische Serviërs hebben nog altijd zo'n zeventig pro cent van het Bosnische grond gebied in handen, maar hun militaire superioriteit kalft in snel tempo af. Het Bosnische regeringsleger, dat driejaar ge leden geen partij was voor de toen nog openlijk door Groot- Servië gesteunde Bosnische Serviërs, heeft aanmerkelijk meer manschappen achter de hand dan de Serviërs en lijkt bovendien beter getraind en gemotiveerd. De Serviërs hebben weliswaar meer zware wapens, maar die zijn. als het opnieuw tot groot schalige gevechten komt. niet doorslaggevend. Vrijwel het enige wat de Serviërs met die zware wapens kunnen, is wat ze de afgelopen weken in toe nemende mate gedaan heb ben: van grote afstand burger doelen bestoken. Met de zware wapens kunnen ze Sarajevo en andere 'veilige zones' in een wurggreep houden. Het is een vorm van chantage die het Bosnische regeringsleger van offensieven elders moet weer houden. Zware wapens Die chantage heeft heel lang gewerkt, maar als de VN voet bij stuk houdt en de terugtrek king van de zware wapens weet te bereiken, worden de Bosni sche Serviërs heel kwetsbaar. Temeer omdat hun grote steunpilaar, de Servische lei der Slobodan Milosevic, zijn handen in toenemende mate van de oorlog in Bosnië en Kroatië af lijkt te trekken. Op steun vanuit Belgrado kunnen de Bosnische en Kroatische Serviërs niet meer rekenen, zo als onlangs bleek tijdens het succesvolle offensief van het Kroatische leger in West-Sla- vonië. Milosevic stak geen vin ger uit en protesteerde zelfs niet eens. Als de Bosnische Serviërs dit keer niet toegeven aan de VN, of, zoals ze hebben gedreigd, de VN-vredesmacht onder vuur nemen, lijkt een terugtrekking van die vredesmacht echt on afwendbaar. Degenen die daar uiteindelijk het minst mee ge diend zijn. zijn de Bosnische Serviërs. Zonder blauwhelmen zal de oorlog in Bosnië ongetwijfeld opnieuw hevig oplaaien. Het lijkt vrijwel zeker dat de Ser viërs dan grote delen van Bos nië die ze nu nog stevig in han den hebben, zullen verliezen. Het is verre van denkbeeldig dat ze dan uiteindelijk veel minder dan de 49 procent van het Bosnische grondgebied zullen overhouden die ze kun nen krijgen als ze het tot nu toe door hen hooghartig verwor pen internationale vredesplan accepteren. Wanhoop Radovan Karadzic weet dat al les maar al te goed. Het syste matische verzet van de Bosni sche Serviërs tegen VN-ulti- mata, de voortdurende be schietingen van Sarajevo en Tuzla en de gijzeling van blauwhelmen zijn dan ook geen tekenen van kracht, maar van zwakte, van wanhoop. Het zijn de spreekwoordelijke rare sprongen van een kat die in het nauw zit. Dat lijkt ook de analyse van de VN te zijn. Het is nu zaak om de druk op de ketel te houden en te zorgen dat de bange kat de enig juiste uitweg vindt: die van vredesonderhandelingen. En snel graag. Het Bosnische drama heeft immers al veel te lang geduurd. BONN (DPA/AFP) - De Duitse regering heeft zich vrij dag geschokt getoond over discriminerende praktijken van het Duitse bureau voor toerisme in New York. Het filiaal ziet liever geen joden, zwarten, Latino's en Azia ten als klant. Dat is in uitvoerige arbeidsrichtlijnen omschreven. De Duitse staat dreigt zijn financiële ondersteuning aan het promotiekantoor in te trekken. Het ministerie van economische zaken buigt zich komende woensdag met een parlementaire commissie over de verdere gang van zaken. Het schandaal kwam donderdag aan het licht door de plaatsvervangende chef van het bureau, die een dag eerder zijn ontslag kreeg. In een televisie-interview voor het eerste Duitse televisienet ARD maakte Fred Gross het bestaan van een intern rapport met racisti sche richtlijnen bekend. De studie vormt tot op de dag van vandaag de grondslag van de werkzaamheden in New York, aldus Gross. Het gaat om een gids van 750 bladzijden uit 1984 met de beschrijving van de belang rijkste doelgroepen voor reizen naar Duitsland. Uitdruk kelijk vermelden de opstellers, een onafhankelijk insti tuut voor marktonderzoek: „Géén joden, zwarten. La tijnsamerikanen en Aziaten". Het instituut hanteerde categorieën die in de Verenigde Staten gebruikelijk zijn bij marktonderzoek, beweert de leiding van de Deutsche Zentrale fur Tourismus (DZT) in Frankfurt am Main. De centrale ontkent de beweringen van Gross en overweegt een aanklacht tegen de ex-medewerker. De plaatsvervangend chef kreeg zijn ontslag omdat hij van een extreem-rechtse medewerkster afwist zonder stappen te ondernemen, aldus de verklaring van de DZT. De inmiddels ontslagen medewerkster vertaalde een artikel waarin het bestaan van gaskamers in de nazi- concentratiekampen wordt ontkend. Het Newyorkse fi liaal was ook al in opspraak door een seksaffaire van een voormalige filiaalleider. Noord-Korea vraagt Japan rijst TOKYO (RTR) - Noord-Korea lijdt onder grote voedseltekor ten die het gevolg zijn van slecht weer. Pyongyang heeft Japan om hulp gevraagd. De voorzitter van de Noordkoreaanse handelsdelegatie. Li Song-rok. heeft de Japanse autoriteiten verzocht zo veel moge lijk rijst als mogelijk te leveren. Dat zei de Japanse oud-minis ter van buitenlandse zaken Michio Watanabe vrijdag na een gesprek met Li in Tokyo. Japan en Noord-Korea onderhouden geen diplomatieke betrekkingen. Eerder heeft ook al Thailand tienduizenden tonnen rijst naar Noord-Korea verscheept. In het stalinistische land zouden de tekorten aan voedsel, olie en andere goederen aanzienlijk zijn, na het verdwijnen van zijn belangrijkste weldoener, de Sovjet unie. Ruil baby voor tweedehands auto CLERMONT i RTR) - Een vrouw die onlangs in een gevangenis in Florida was bevallen, bood. twee dagen na haar vrijlating, haar baby aan in ruil voor een tweedehands auto. De politie zei donderdag de 33-jarige moeder te hebben gearresteerd. Op de verkoop van een kind staat in Florida een gevangenisstraf van maximaal vijfjaar. De familie aan wie de vrouw haar drie maanden oude baby wil de verkopen voor een Honda Accord uit 1985 had de politie gewaarschuwd. Agenten grepen in op het moment dat de ruil zou plaatshebben. De vrouw zat eerder een jaar gevangenis straf uit voor drugsgebruik en het vervalsen van cheques. Mogelijk water op de zon WASHINGTON iRTR) - Wetenschappers vermoeden water op de zon. niet in het hete gasachtige hart van het hemellichaam zelf. maar in de wat koelere zonnevlekken, zo staat in het blad Science. Het hart is ongeveer 5700 graden Celsius heet. de vlekken 2900 graden. In die zonnevlekken verbinden moleculen waterstof en zuurstof zich kennelijk tot water. Dit is uiteraard met het blote oog noch met een gewone tele scoop te zien. De specialisten leiden de mogelijke aanwezig heid van water af uit de waarnemingen met een van de beste instrumenten daarvoor: de spectrometer van het Kitt Peak National Observatory in Arizona. Zij vergeleken de bevindin gen met de infraroodspectra van het heetste water dat zij in het laboratorium konden maken. Brand Switel eist 13de slachtoffer BRUSSEL (ANP) - De verwoestende brand op oudejaarsnacht in het Antwerpse Switel-hotel heeft vrijdag een dertiende slachtoffer geëist. De vrouw uit Antwerpen heeft bijna vijf maanden tussen leven en dood gezweefd. Bij de ramp raakten meer dan honderd mensen gewond. Een aantal van hen is er nog altijd ernstig aan toe. Doedajev wil praten met Rusland ARSJTY/MOSKOU (AFP/DPA) - President Doedajev van Tsjetsjenië heeft zich vrijdag uitgesproken voor voortzetting van de gesprekken met Moskou die donderdag werden onder broken. Dat heeft een vertegenwoordiger van de Tsjetsjeense defensiestaf in de plaats Arsjty gemeld, aldus het Russische persbureau Interfax. „Anders gaat de oorlog door en vallen er dagelijks tientallen slachtoffers", zei hij. De gesprekken werden donderdag zonder resultaat afgebro ken en de Russische vertegenwoordigers verlieten de plek van onderhandeling in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Als voor waarde voor het begin van een vredesproces houden de Tsjets- jenen vast aan de eis dat de Russische strijdkrachten uit de republiek in de Kaukasus vertrekken. En Moskou staat erop dat de Tsjetsjenen hun zware wapens afgeven. NEW YORK (AFP/ANP) - Een Amerikaanse groep onderzoe kers is erin geslaagd een com plete streng dna te decoderen van een nog levend organisme, zo heeft de New York Times vrijdag gemeld. Het is de eerste maal in de geschiedenis dat dit is gelukt. Onderzoekers kwa men eerder nooit verder dan het herleiden van delen van de ge weldig uitgebreide genetische code die in dna besloten ligt. De groep onderzoekers stond onder leiding van dr. Craig Ven ter, die tot voor kort bij het Ame rikaanse Nationale Gezondhei- disinstituut werkte. De onder zoekers hebben de volledige. 1.830.121 gegevens tellende, in het dna vastgelegde genetische code van de bacterie „hemophi lus influenzae" weten te herlei den. Venter, zo meldt de New York Times, heeft dit resultaat bekendgemaakt in een presen tatie voor de Amerikaanse ver eniging van microbiologen. Om twijfels aan de betrouwbaarheid van zijn methode weg te nemen, onthulde Venter ook de com plete dna-streng van een ander organisme, mycoplasma genita- lium, dat 580.067 ketens telt. Volgens de New York Times worden de details van het onder zoek van Venter en de zijnen bin nenkort gepubliceerd in het tijd schrift Science. De vinding van de /Amerikaanse onderzoekers is zonder meer een geweldige doorbraak in het on derzoek van microbiologen. Zij zal er volgens de New York Ti mes toe bijdragen dat genetici in de toekomst rechtstreeks hun aandacht op een gen kunnen richten teneinde de functie er- Visser gedood door in zijn boot gesprongen haai SUVA (AP) - Een drie meter lan ge haai heeft donderdag voor de kust van Fiji een visser ver scheurd na vanuit zee in diens boot te zijn gesprongen. Vijf andere vissers aan boord wisten de haai te doden, maar hun 69-jarige collega konden ze niet meer redden. De bizarre tragedie vond plaats voor Yasawa, een westelijk ei land van Fiji. Vissers en deskun digen vermoeden dat de haai een Mako was, die meer dan vijf meter hoog kan springen. van te bepalen. Tot nu toe ge beurde dat indirect, door af te leiden welke functie er bij een mutatie was veranderd. Een van de mogelijke medische toepassingen van het onderzoek zou kunnen zijn het via geneti sche manipulatie rechtstreeks ingrijpen in de erfelijke code van gevaarlijke organismen als vi russen. met de bedoeling hen uit te schakelen. DE VERANDA MET ELEKTRISCH SCHUIFDAK OPEN EN KOEL IN DE ZOMER GESLOTEN EN WARM IN DE WINTER IDEAAL IN DE TUSSENSEIZOENEN NEDERWEERT Pannenweg 106 tel. 04951-26665 ST. MICHIELS-BRUGGE Koningin Astrldlaon 97 SINT NIKLAAS Koningin Astfidlaan 54 BON voor uw GRATIS mooie kleuieodocumentat.e POSTCOOE - GEMEENTE - Snel zenden aan; ZONNERANDA B2701.60-.0 AANEDEBWEERT tl* I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5