PZC Het wereldleven van Haarhuis gelukkige winaar Oranje betaalt voor stunt van Kroaat Zo is het leven nu eenmaal, die dingen gebeuren Rottier loot gunstig op Roland Garros sport Lekker weer, beetje ballen, niet te vroeg beginnen Arthur AbolicUlill sport op tv Nieuwe trainer KV Luctor ZATERDAG 27 MEI 1995 36 DÜSSELDORF (GPDl - Met enige regelmaat spreekt Paul Haarhuis zichzelf op de baan hardop toe. Of hij nou in Düssel- dorf is. zoals deze week, of in Pa rijs, zoals komende dagen. „Paul", zegt hij dan. „Wat een wereldleven heb je toch. Kijk eens wat een lekker weer, beetje ballen, niet te vroeg beginnen. Hoeveel zitten er niet achter een bureau en jij bent lekker hier bezig." Zijn zegeningen tellen is Haar huis' manier om te blijven besef fen hoe bevoorrecht hij is. Hij kent genoeg collega's "die het tennisleven zo vanzelfsprekend gingen vinden dat het een sleur werd en pas ontdekten wat voor prachtleven ze hadden toen ze waren uitgestapt. „Neem Wilan- der. Als iedereen je kont kust, bijna alles altijd voor je gedaan wordt, dan is de kans inderdaad groot dat je alles vanzelfspre kend gaat vinden. Door het af en toe tegen mezelf te zeggen blijf ik me beseffen dat het een pracht- bestaan is." Paul Haarhuis, 29 jaren en volgende week in Parijs toe aan zijn 24-ste Grand Slam- toernooi, is nog lang niet van plan te stoppen. Hij zal nooit tegenspreken dat zijn leven er prima uitziet. Neem deze week: lommerrijk tennis park in Düsseldorf, mooie ba nen, machtige bomen, graadje of 25, maandag gespeeld, dinsdag niet, woensdag gespeeld, don derdag niet en gisteren ook weer gespeeld. Veel trainen dat wel, maar ook vaak de blote voeten in de slippers, korte broek en de blote bast in een trainingsjack. Mooi leven, maar laat niemand zeggen dat het een leven voor luiaards is. Zeker niet waar het Paul Haarhuis betreft. Wat hij is al ruim vijf jaar vrijwel onafge broken top 50 speler - en wat hij heeft bereikt - onder meer we reldkampioen dubbelspel en winnaar van twee Grand Slamti tels in het dubbelspel - is het ge volg van hard werken. Onlangs vroeg een collega hem hoeveel hij eigenlijk trainde. „Toen ik zei vijf of zes uur per dag geloofde hij me niet. Twee uur vond hij genoeg. Als ik per dag twee uur zou trainen, zou ik niet lekker slapen. Dan schaam ik me, dat is geen werken, zou ik dan denken. In Parijs gaat het om drie gewonnen sets. Als ik nu ga golfen kan ik volgende week misschien wel een beetje beter golfen, maar wat heb ik daaraan in een vijfsetter in Parijs." Daarom werd hij vorig jaar woe dend op een verslaggever die vond dat hij op Wimbledon zijn best niet had gedaan en op schreef dat hij er met de pet naar had gegooid. Dat beeld deed hem in hoge mate onrecht, vindt hij nog steeds. „Als ik slecht speel, oké, schrijf dat dan ook op, maar schrijf niet dat ik mijn best niet doe. Mensen die het niet gezien hebben en die drie keer zo'n stuk, of iets van gelijke strekking lezen, denken: hé die Haarhuis gooit er met de pet naar. Dan krijg je die naam. Wil je later het bedrijfsleven in dan zeggen ze: hij heeft wel leuk ge tennist. maar hij gooide er soms ook met de pet naar." Het voornaamste beeld dat in Nederland van Paul Haarhuis bestaat is echter toch nog altijd het imago dat hij verwierf door één van zijn vroegere sponsor contracten. Het imago van de Hema-jongen, het aardige zoon tje van de buren. Niks mis mee, vindt hij nog altijd. De niet sjieke, maar wel populaire win kelketen was er toen hij de steun hard nodig had, toen de geld kraan nog niet regelmatig en rij kelijk stroomde. En dat imago is ook wel op z'n plaats. „Ik denk dat de mensen nog altijd den ken: Haarhuis'? Gewoon de hardwerkende gewone jongen. Geen sterallures, heel gewoon. Klopt ook. Ik ben gewoon be scheiden, maak me niet gauw druk. Ga niet uit m'n dak op de baan, laat me in m'n emoties niet zo gaan. Ik heb vaak dat ik iets grappigs bedenk als we al weer drie punten verder zijn. Jongens die tijdens het spel ad rem kunnen zijn, daar heb je er maai- een paar van: Leconte, Noah. Ik ben gewoon de harde werker. Geen Siemerink ook met flitsende slagen, gewoon de harde werker. Voordeel daarvan is dat je ook weet waai' je aan moet werken als het niet gaat. En je weet waar je alles aan te danken hebt als het wel loopt. Aan hard werken." Wapens „Of Paul Haarhuis ooit een Grand Slam kan winnen? Nee. Dan moet je toch gigantische wapens in huis hebben. Ik ben goed in alles, maar heb geen knalharde service, ongelooflijke volley's of een geweldige fore hand. Als ik mezelf ook maar niet blijf voorhouden dat ik het wel zou kunnen: dan wordt het namelijk een enorme frustratie. Als ik nu 32 was en ik zou het toernooi van Jakarta niet ge wonnen hebben (begin dit jaar) en dus zonder toernooizege af scheid moeten nemen, dan nog zou ik er niet wakker van liggen. Dan zou ik nog denken het was prachtig." van onze HOEK - Arthur Abolianin heeft op Hemelvaartsdag de tweede editie van het Open Zeeuws- Vlaams Rapidschaaktoernooi op zijn naam geschreven. In een spannende finale bleef hij John Schalkx een half punt voor. De buurtvereniging 'De Hoekse Rakkers' kon na het succes van vorig jaar niet anders meer dan het toernooi nog een keer orga niseren. Ook nu schreef een groot aantal schakers in. Van de zesentwintig deelnemers was het zeker niet Abolianin die het beste spel liet zien. In meerdere partijen stond hij slecht, in som mige zelfs verloren. Maar door zijn snelheid en inzicht wist hij PARIJS (ANP) - Tennisster Sté- phanie Rottier uit Sint Jan steen heeft niet ongunstig ge loot in de eerste ronde van de Open Franse kampioenschap pen op Roland Garros. De Zeeuws-Vlaamse, die in het ver leden vaak meteen een geplaat ste speelster trof, speelt tegen de Duitse Babel. Bij winst ont moet ze de winnares van het duel tussen de Amerikaanse Ru bin en de Russin Makarova. Mi riam Oremans ontmoet de Fra- n^aise Dhenin, Brenda Schultz de Letse Neiland en Kristie Boogert de Argentijnse Tara- bini. Richard Krajicek begint het toernooi om de open Franse ten niskampioenschappen tegen de Duitser Martin Sinner. Krajicek is op Roland Garros als vijftien de geplaatst. Bij goed gevolg treft de Hagenaar in de derde ronde topfavoriet Andre Agassi. De Amerikaan speelt in de eer ste ronde eveneens tegen een Duitser, Karsten Braasch. Jan Siemerink trof het niet met de loting in Parijs, hij werd ge koppeld aan Jevgeni Kafelni kov. De Rus is de nummer negen van de plaatsingslijst. Paul Haarhuis speelt tegen de Ameri kaan David Wheaton, geen lief hebber van tennissen op gravel. Haarhuis' dubbelspelpartner Jacco Eltingh ontmoet Carl- Uwe Steeb uit Duitsland. Wedstrijdschema Open Franse ten nis kampioenschappen: Mannen: Agassi (VSfl (-Braasch (Dui), Filip- pini (Uru)-Woodbridge (Aus). Clavet (Spai-Pozzi (Ita), Champion (Fra)-Ho (VSt), McEnroe (VSt)-Qualifier. Jar- ryd (Zwe)-qualifier, Qualifier-Caratti (Ita), Krajicek (Ned/15)-Sinner (Dui). Kafelnikov (Rus/9)-Siemerink (Ned), Prisonil (Dui)-Gustafsson (Zwe), Haarhuis (Ned)-Wheaton (VSt), Emi- lio Sanchez (Spa)-Morgan (Aus), Qualifier-Forget (Fra), Golmard (Fra)-Corretja (Spa), Rostagno (VSt)- Wilander (Zwe), Ferreira (ZAf'8)- Roux (Fra). Ivanisevic (Kro/4)-quali- fier. Karbacher (Dui)-Rusedski (Can). Raoux (Fra)-Bates (GBn, Cos ta (Spa)-Renzenbrink (Dui). Vasek (Tsj (-qualifier. Barthez (Fra)-Ruud (Noo), Carlsen (Den)-Zoecke (Dui). Courier (VSt/13)-Tarango (VSt). Be- rasategui Spa/1 l)-01hosvky (Rus), Rios(Chl)-Spadea(VSt),Vitoux(Fra)- Medvedev (Oek), Washington (VSt)- Stoltenberg (Aus), Ulihrach (Tsj)- Volkov (Rus), Yzaga (Per)-Costa (Spa), Novacek (Tsj)-Pioline (Fra), Muster (Oos/5)-qualifier, Chang (VSt /6)-qualifier. Vacek (Tsj (-Martinez (Spa), Shelton (VSt)-Fetterlein (Den), Carbobell (Spa)-Gilbert (Fra), Lareau (Can)-Javier Sanchez (Spa), Zaterdag 08.30-02.00 EURO: Diverse takken van sport. 12.30-13.00 RTL 5: Wielrennen: Giro D'Italia. 12.30-18.02 Did 1: Sport extra: tennis 13.00-14.00 RTL 5: Autosport: Trai ning GP Monaco. 13.30-18.15 BBC 1: Grandstand. 14.00-17.00 RTL 5: Wielrennen: Giro D'Italia. live-verslag. 15.20-15.45 Did 2: Sport-Szene. 18.00-19.00 BBC 2: Golf in Went- worth. 18.43-18.51 Ned 2: Sportjournaal. 18.45-19.10 RTL Sport. 19.10-19.50 Did 1: Sportschau: Bun- desliga-voetbal. 19.30-19.58 BRT 1: Sport. 20.00-20.15 BBC 2: Sport. 22.00-23.20 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio. 22.00-00.00 RTL -f: Boksen extra: voorbeschouwing op het WK half- zwaargewicht tussen Henry Maske en Graciano Rocchigiano. 22.16-23.01 Ned 3: Studio Sport. 22.35-23.35 RTL 5: Sport Engels en Duits voetbal. 22.50-23.10 BRT 1: Sport op zaterdag. 22.50-23.10 BBC 1: Sport. Zondag 06.00-07.00 TV 5: Sports Africa. 08.30-01.30 EURO: Diverse takken van sport. 10.45-14.30 RTL 5' Wielrennen: Giro d'Italia, live-verslag. de schade te beperken tot een re mise, tegen F. Roels. In de laatste ronde leek het er op dat Abolianin gestuit zou wor den door de slecht gestarte Jo- han de Wolf, maar die gaf een be tere stelling volkomen uit han den. Abolianin kwam daardooi op een totaal van 6.5 punten uitl wedstrijden, een halfje vooi John Schalkx en een vol punt voor Mark de Waal en Ger van Rij. De Wolf werd terug verwe zen naar de vijfde plaats. De eindstand. 1. Abolianin 6.5, 2.' Schalkx 6, 3 De Waal en Van Rij 5.5, 5. De Wolf en Roels 5, 7. Riemens' Gommers, Maas, Groffen, Tom! Jonkheer. Demmers, De Ridder, Van der Laan, Van der Linde en Paarde- kam 4.5. Boetsch (Frai-Enqvist (Zwe), San- toro (Fra)-Edberg (Zwe), Damm (Tsji- Stich (Dui/12), Martin (VSt/14)-Teb- butt (Aus), Dosedel (Tsj)-Krickstein (VSt), Tsjesnokov (Rus)-Knckstein (VSt), Wekesa (Ken)-Guardiola (Fra), Kucera (Slw)-qualifier, Delaitre Frai- qualifier, Hlasek (Zwi)-Palmer (VSt), Frana (Arg)-Becker (Dui/3). Bru- guera Spa/7)-Rafter Aus), Qualifier- Fleurian (Fra), Qualifier-Steven (NZe), Goellner (Dui)-Gaudenzi (Itai, Eltingh (Ncd)-Steeb (Dui), Apell (Zwe)-Black (Zim), Dreekman (Dui)- qualifier, Arrese (Spa)-Larsson (Zwe/ 10), Rosset (Zwi/16)-Fromberg (Ausi, Meligeni (Bra)-Korda (Tsj), Ondrus- ka (ZAf)-Furlan (Ita), Stark (VSt)- qualifier, Woodforde (Aus)-qualifier, Reneberg (VSt)-Grabb (VSt), Bjork- man (Zwe)-qualifier, Schalier (Oos)- Sampras (VSt/2). Vrouwen: Sanchez-Vicario (Spa/ll- Sung-Hee Park (ZKo), Pitkowski (Fra)-Ignatjeva (WRu), Meier (Dui)- Cacic (VSt), Reinstadler (Oos)-Gani- son-Jackson (VSt), Paulus (Oosl- Graham (VSt), Smashnova (Isr)- Kochta (Dui), Habsudova (Slw)- Strandlund (Zwe), Medvedeva (Oek)- Frazier (VSt/14), Sukova (Tsj/15)-Su- giyama (Jap), Stafford (VSt)-Cour-1 tois (Bel), Sido (Fra)-Watanabe (VSt), Ghirardi (Fra)-Paz Arg), Rubin (VSt)- Makarova (Rus), Babel (Dui)-Rottier (Ned), Zrubakova (Slw)-Schwarz (Oos), Dopfer (Oos)-Novotna (Tsj/5), Pierce (Fra/3)-Bradtke (Aus), Rad ford (Aus)-Singer (Dui), Dechaume (Fra)-Monami (Bel), Labat (Arg)- Probst (Dui), Katerina Malejeva (Bul)-Wang Shi Ting (Tai), Likhovt- seva (Rus)-Carlsson (Zwe), Wagner (Dui)-qualifier, Endo (Jap)-Majoll (Kro/12), Date (Jap/9)-Richterova j (Tsj). Van Lottum (Frat-Buisson (Fra), Temesvan (Hon)-McGrath (VSt), Nowak (Pol)-Po (VSt). De Swardt (ZAfi-Dechy (Frai, Hingis, (Zwi)-Wiesner (Oos), qualifier-Testud (Fra), Min Tang (HKo)-Davenport (VSt/7), Magdalena Malejeva (Bul/61- Arendt (VSt). Tauziat (Fra)-Kamoi (Jap). Demongeot (Frai-Ruano (Spai,1 Farina (Ita)-Fendick (VSt). qualifier- j Dragomir (Roe), Cocheteux (Fra)- i Harvey (VSt), Krizan (Slv)-Feber (Bel), Herreman (Fra)-Sawamatsu (Jap/16), Mary-Jo Fernandez (VSt/13)- j qualifier, Rittner (Dui)-Serra (Ita). Fang Lee (Chi)-Gavaldon (Mex), Hv1 (Can)-Studenikova(Slwi, AvilaiSpat- Grossman (VSt), Fusai (Fra)-Halard (Fra). Dhenin (Fra)-Oremans (Ned). Hack (Dui)-Martinez (Spa/4), Saba- i tini (Arg/8)-Bobkova (Tsj). Frankl (Dui)-Coetzer (ZAf), Keller (VSt)-1 Spirlea (Roe). Werdel (VSti-Mothes (Fra). Nagatsuka Jap)-Reinach 1 (ZAf), qualifier-Basuki (Ino), Kruger i (ZAf)-Kschwendt (Dui), qualifier- Zvereva (WRu/10), Huber (Dui/lll qualifier, Neiland (Let)-Schultz (Ned), Cecchini (Ita)-Appelmans - (Bel), Whitlinger (VSt)-McQuillan (Aus), qualifier-Baudone (Ita), Tara- j bini (Arg)-Boogert (Ned), McNeil (VSt)-Begerow (Dui), Gorrochategui (Arg)-Graf (Dui/2). 11.00-11.30 Ned 2: Sportblessures J buitenspel. 11.30-14.00 Ned 2: TV Sport maga- j zine. 12.30-13.00 BRT 1: Sportmiddag: o.a. een discussie over financiering in de 1 topsport. 12.47-18.15 Did 2: Sport extra met o.a. tennis. 13.30-19 40 BBC 2: Sunday grand- stand. 14.30-18.10 RTL 5: Race. rally i cross: auto- en motorsportprograro- ma, GP van Monaco (Formule 1) en wielrennen (o.a. Ronde van Midden- Zeeland). 14.55-17.35 RTL Autosport 1 Grand Prix van Monaco voor For- mule 1-wagens. 17.35-17.50 RTL Sport. 18.08-18.40 Did 1: Sportschau 18.35-20.00 Ned 1: Studio Sport 18.45-19.15 RTL Sport 19.00-21.00 RTL 5: Sport Indi 500. Li- j ve-verslag van de 500 mijlsrace van Indianapolis. 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Tele- gramm. 19.50-20.20 BRT 1: Sportweekend. 21.15-22.15 BBC 2: Cricket. 22.10-22.20 Did 2: Sport am Sonntag met Bundesliga-voetbal. 22.15-23.04 Ned 2: Studio Sport: Ita- 1 liaanse en Spaanse voetbalcompeti- i tie. 00.50-01.20 RTL 5: Autosport, samen- vattirig GP Monaco. 00.50-03.00 RTL Autosport sa- menvatting GP Monaco. DÜSSELDORF (ANP) - Uitgroeien van brekebeen tot redder van de natie. Dat kan zo maar gebeuren als het om Kroatië gaat. De tennisser Sasa Hirszon, dagen lang alleen maar gezien als het onhan dige hulpje van Goran Ivanisevic, pres teerde het gisteren in Düsseldorf als en kelspeler overeind te blijven tegen An drei Tsjesnokov (4-6 7-6 6-2) en zo zijn nieuwe vaderland ten koste van Rus land de finale van de World Team Cup binnen te loodsen. Daarin gaat het dan tegen de winnaar van de ontmoeting Zweden - Duitsland, die vandaag wordt gespeeld. Tsjesnokov, toch al een dromer van for maat, liet zich door het grote klassever- schil in slaap wiegen. Vooral bij een voor sprong van 5-1 in de tweede set. toen hij vier matchpoints kreeg. Op twee ervan versloeg hij zich, bij de andere twee ser veerde hij een dubbele fout. De reactie van ongeloof op deze missers was over het hele complex hoorbaar. Coach Stanley Franker had het liefst de oren dichtgestopt. De wedstrijd tegen Spanje verliep toch al niet zo best. Maar het besef, dat het op de baan ernaast ook om geld van Oranje ging, maakte de stemming er niet beter op. Als Rusland gewoon van Kroatië had gewonnen, zou Nederland als tweede zijn geëindigd in de groep. Ongeacht de nederlagen van El tingh tegen Berasategui (4-6 4-6) en Kraji cek tegen Bruguera (1-6 4-6). Nu viel Oranje terug tot de laatste plaats. „Dat scheelt negentigduizend dollar", moest Paul Haarhuis even slikken. Rusland verspeelde aanzienlijk meer door de missers van Tsjesnokov: 150.000 dollar voor de groepszege en nog eens 150.000 dollar als de finale zou zijn gewon nen. Sasa Hirszon, een 22-jarige Kroaat (280ste op de atp-lijst) biechtte op dat hij in vijf jaar proftennis welgeteld één par tijtje had gewonnen bij een echt ATP- toernooi. „Maar hier ging het om Kroatië, dat is iets heel anders", sprak hij Ivanise vic na. Düsseldorf. Mannen. VVB landenteams, 2,9 mil joen gulden. Blauwe groep: Spanje - Neder land 2-1 Berasategui - Eltingh 6-4 6-4, Bruguera - Krajicek 6-1 6-4, Berasategui/Costa - Eltingh/ Haarhuis 1-6 2-6. Nederland uitgeschakeld Kroatië - Rusland 2-1. Ivanisevic - Kafelnikov 6- 4 7-6, Hirszon - Tsjesnokov 4-6 7-6 6-2, Ivamse- vic/Saric - Kafelnikov/Olhovski 6-4 1-6 5-7. Kroatië naar finale. Edinburgh. Vrouwen, Wereldbeker dubbel, halve finales: Bollegraf/Stubbs (Ned/Aus/2) - Fendick/Hetherington (VSt/Can) 0-6 6-1 6-4, McGrath/Neiland (VSt/Let/1) - Adams/Garri son (VSt/4) 7-5 6-1 Straatsburg. Vrouwen. 250.000 gulden, kwart finales: Date (Jap/2) - Oremans (Ned/8) 6-2 6-4, Kamio (Jap) - Appelmans (Bel) 6-4 6-3 Parijs. Roland Garros, mannen, kwalificatie, tweede ronde: Muns-Jagerman (Ned) - De Weil- le (Ned) 7-6 6-3. Vrouwen, kwalificatie. Tweede ronde: Quen- trec (Fra) - Koutstaal (Ned) 6-3 1-6 6-4. Rouen (Fra). Mannen, invitatie-toernooi, hal ve finales: Guardiola (Fra) - Sampras (VSt) 7-6 3-6 6-2, Agassi (VSt) - Cornier (VSt) 6-3 4-6 6-4. Bologna (Ita). Mannen, 490.000 gulden, kwart finales: Rios (Chi) - Schalier (Oos) 6-1 3-6 6-2. van onze verslaggever Henri van der Steen BRUSSEL - Komende maandag is het exact tien jaar geleden: Juventus 1 - Li verpool 0. De Europa Cup-finale die niet gespeeld had mogen worden. De wedstrijd die in de boeken zou komen als het Heizel-drama. Verslaggever Henri van der Steen was bij het drama, niet bij de wedstrijd. Die hoefde niet meer voor hem. Hij ging naar huis, net als Rinus Michels. „Het heeft geen zin nog te blijven. Elke beslissing is nu de verkeerde beslis sing", zei Michels op het parkeerterrein buiten het stadion, waai' nog talloze do den en zwaargewonden lagen. De ver keerde beslissing werd: spelen. The show must go on. Een terugblik op deze vreselijke dag door de ogen van een ge tuige, alsmede een schets van het krankzinnige proces dat volgde. Ten slotte contact met de man die uiteinde lijk op zijn fluit blies teneinde de wed strijd toch te laten beginnen. André Daina zet het drama in een wel zeer groot perspectief. Het was een schone dag geweest, eigen lijk. Prachtig weer, verbroedering alom. Engelse en Italiaanse fans die met el kaar in de Brusselse parken een partij tje voetbalden of op de terrasjes een pintje dronken. Samen zingen, samen op de foto, samen op weg naar de wed strijd van het jaar. de Europa Cup-fi nale voor landskampioenen. Om kwart over zeven op 29 mei 1985 be gint de ellende. Een paar Britten mol len het hekwerk, dat de vakken tussen Italianen en Engelsen scheidt. De Ita lianen deinzen onmiddellijk terug als de eerste Britten over komen. Macht! Het spel begint. Schijnaanvallen, te rugtrekken. weer voorwaarts. Een en kele Italiaan heeft de moed ook te pro voceren, de rest is terecht bang voor klappen. Ademnood Er wordt niet ingegrepen, er is ook geen veldwachter te bekennen op de bewus te tribune. Twee agenten arriveren als nog en worden meteen door een groep Engelse fans uit het stadion geslagen. Vanaf de eretribune zien we het van mi nuut tot minuut meer fout gaan. Ruim de helft van de Italiaanse fans in het vak is in de hoek gedreven. Wie ooit in de verdrukking heeft gezeten in een mensenmassa, weet dat helemaal bene den. helemaal verstopt in de hoek, men sen panisch in ademnood komen. Het is in de praktijk nog erger: mensen wor den simpelweg doodgedrukt. Een muurtje stort in en de druk op meer mensen wordt zo groot dat ook zij be zwijken. Een ramp geschiedt. Vanaf half acht, een kwartier nadat de rellen zijn begonnen, is het plein voor het stadion een slag-veld na de slag. Ik ben er heel even, om een arts te zoeken voor een man die op de eretribune een hartaanval heeft gehad. Verspreid lig gen er tientallen dode, zwaarvermink- te, bewusteloze mensen. Stervende mensen. Mannen, vrouwen, kinderen. Hoe lang duurt het voordat de gendar merie daadwerkelijk ingrijpt? Wat be tekent tijd als in een half uur oorlogje spelen 39 mensen kunnen worden dood gedrukt... Diezelfde maand komen in Bradford nog zes mensen meer om bij een brand tijdens een wedstrijd. Vier jaar latei- sterven 95 fans van Liverpool in Hills borough, het stadion van Sheffield, waar de halve finale van de FA Cup wordt gespeeld. Doodgedrukt omdat er meer mensen in een vak willen dan mo gelijk is. Als ratten sterven ze, omdat de hekken niet open kunnen. Bizar proces Op dat moment, april 1989. is het proces naar aanleiding van het Heizel-drama nog in volle gang. Het is een bizar pro ces. dat voor de UEFA begint en eindigt als kort na het drama zelf wordt beslo ten Engelse clubs voorlopig uit te slui ten van internationaal voetbal. Uitein delijk blijven Engelse clubs vijfjaar ge weerd uit Europese competities - Liver pool wat langer - daarmee vindt de UEFA de zaak afdoende bestraft. Nabestaanden van de Italiaanse slacht offers denken daar wat anders over. Zij hopen op een streng, rechtvaardig pro ces in Brussel. De eerste tijd na de ramp kan daar geen sprake van zijn. De sup porters van Liverpool in het rellenvak worden nog voor de wedstrijd vanuit het stadion naar de kust vervoerd en op de boot naar Engeland gezet. De mees ten horen pas dan - sommigen zelfs pas de volgende dag - dat er in de Heizei do den zijn gevallen. Pas in het voorjaar van '87 worden uit eindelijk 26 supporters in voorlopige hechtenis genomen, wachtend op uit wijzing naar België waar ze terecht zul len moeten staan voor hun vermeende wandaden. Juridisch-technische rede nen verhinderen in eerste instantie dat de Britten daadwerkelijk worden uitge wezen. In de zomer worden ze opnieuw opgepakt, maai' het duurt nog tot okto ber 1988 vooraleer het proces in Brussel dan echt begint, bijna drieëneenhalf jaar na het drama. Buiten de 26 Liver pool-supporters staan vier Belgen te recht: de burgemeester van Brussel, de voorzitter van de Belgische voetbal bond en twee rijkswacht-officieren. De aanklacht tegen hen: 'doodslag doo'r gebrek aan voorzorg'. Ook de voorzitter en secretaris-generaal van de UEFA moeten zich komen verantwoorden. Problematisch De fans worden verdacht van 'vrijwil lige slagen en verwondingen zonder het oogmerk te doden, maar wel de dood tot gevolg hebbend en met voorbe dachtheid.' De maximale straf is vijf jaar cel. De vraag van causaliteit wordt problematisch: kan er een verband wor den vastgesteld tussen de verstikkings dood van een Juventus-fan en de ge welddadige pose op een video-beeld van een Liverpool-supporter...? Snel wordt duidelijk dat in Engeland vrij willekeurig 26 supporters zijn opge pakt. na op video-beelden of foto's her kend te zijn. Het hadden er ook 260 kun nen zijn, misschien ook wel 2600. Er moest een daad gesteld en beter 26 ver dachten dan 0 verdachten, was het idee. Tenminste aldus Sir Henry Livermore, een sociaal politicus uit Liverpool die zich het lot van deze '26 doodnormale knapen die geen vlieg kwaad hebben gedaan' aantrekt en hen verdedigt. „O- kay. het zijn geen lieverdjes, maar het zijn geen moordenaars." Bizar is de plotse eis van de verdediging die wil dat het gehele dossier wordt voorgelezen voordat het proces begint. Dat dossier bestaat uit 48.000 pagina's. Berekeningen leren dat het voorlezen van het gehele dossier, bij een tempo van 20 pagina's per uur, 58 werkweken gaat kosten. De eis wordt verworpen, tot woede van de verdediging die subiet opstapt en het proces laat verdagen. Het proces zal uiteindelijk een halfjaar duren. Op 28 april '1989 is er uitspraak: veertien van de 25 verdachten (nummer 26 zit inmiddels in Engeland vast voor andere vergrijpen) worden veroordeeld tot anderhalf jaar cel, met aftrek van een half jaar voorarrest. Zij worden schuldig bevonden aan de dood van 32 Italianen, vier Belgen, twee Fransen en een Ier en aan de blijvende verminking- van tientallen anderen. De elf anderen worden vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. Ook de voorzitter van de Belgische bond, Albert Roossens, wordt veroor deeld: zes maanden voorwaardelijk. De 34-jarige rijkswacht-kapitein Mahieu hoort negen maanden voorwaardelijk tegen zich uitspreken. Een andere rijks wacht en ook UEFA-secretaris Banger- ter worden vrijgesproken. Net als UEFA-voorzitter Georges en burge meester Brouhon van Brussel. Hoger beroep Is het Heizel-drama hiermee afgeslo ten? Nee. Iedereen gaat in hoger be roep. De veertien veroordeelde Liver pool-fans zijn bij nader inzien toch onte vreden en tekenen protest aan. Eén van de nabestaanden eist een nieuw proces tegen de elf supporters die zijn vrijge sproken. En ook het openbaar ministe rie wenst een nieuwe zaak. Net als de veroordeelde rijkswacht, net als KB VB- voorzitter Roossens. Daarnaast wil een aantal Italiaanse slachtoffer-gezinnen de UEFA gestraft zien. Resultaat: op één na moeten alle 32 verdachten op nieuw voorkomen. Het hoger beroep begint april 1990 en eindigt in juni van dat jaar. De veertien veroordeelde Liverpool-fans worden opnieuw veroordeeld. Iedereen is en blijft echter vrij - de meeste tijd van de straf is dan inmiddels in voorarrest uit gezeten. Alle anderen worden vrijge sproken, behalve Hans Bangerter, de secretaris-generaal van de UEFA. Het vonnis wordt wel teruggebracht tot drie maanden en blijft overigens symbo lisch: voorwaardelijke celstraf. Uitein delijk duurt het nog anderhalf jaar voordat het Heizel-drama echt wordt afgesloten. Op 23 november 1991 komt de Belgische voetbalbond met de nabe staanden van de slachtoffers een scha deloosstelling overeen van in totaal ruim 10 miljoen gulden. De boeken kun nen dicht, nu de wonden nog. André Daina André Daina volgt al die jaren het pro ces via de kranten, als er weer eens wat wordt gemeld. Daina is die avond in mei 1985 de scheidsrechter bij Juventus-Li- verpool. Hij laat dus uiteindelijk toch aftrappen, ondanks alles. Tien jaar na dato blijkt Daina met voetbal niks meer te maken te hebben. Hij kijkt af en toe eens naar een wedstrijd op televisie, dat is alles. Verder leidt de bijna 55-ja- rige, Frans sprekende Zwitser een te ruggetrokken leven. Daina: „Ik heb die avond van rellen niks gezien, ik was in de kleedkamer. Daar kreeg ik wel steeds informatie. Een dode. Twee doden. Tien doden. Dertig doden. De vraag was of er ge speeld kon worden, of er gespeeld moest worden. Het werd uiteindelijk een missie: er moest gespeeld worden. Die wedstrijd was op zich niet meer be langrijk, maar er moest wel gespeeld worden. De meerderheid vond dat trou wens. Ik heb dat niet beslist. Er is over legd, met de autoriteiten, met de poli tie. Men vond dat we moesten spelen, uit veiligheidsoverwegingen. Ik vond dat persoonlijk ook." Hij klinkt redelijk. „En ik had gerust kunnen zeggen dat ik de wedstrijd in elk geval niet wilde leiden, niemand was dan boos geworden op me. En ze zouden ook zo een arbitraal trio uit Bel gië van de tribunes hebben gehaald. Maar ik wilde zelf dat er gespeeld zou worden. Want tja. zo is het leven nu een maal. Die dingen gebeuren. Tokyo, Oklahoma, de Heizel..." TERNEUZEN - De korfbalvereniging Luctor uit Terneuzen is er na lang zoeken in geslaagd om een opvolger te vinden voor trainer Daniël de Rudder uit het Belgische Merelbeke. Met ingang van volgend seizoen is Mare Meegank uit Gent de nieuwe trainer/coach van de Zeeuwsvlaamse derdeklasser. Voorzitter Rinus Nieuwdorp sloot vorige week de maanden lange zoektocht met succes af. De KV Luctor en Mare Mee gank - een persoonlijke vriend van De Rudder en trainer/spe ler van Floriant uit Gent - kwamen een contract voor één jaar overeen. Tien jaar na het Heizeldrama foto ANP Wanhopige Italiaanse supporters lopen in paniek het veld van het Heizel-st adion op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 54