Mickey is nog steeds magisch PZC Leerplicht voor ouderen PZC achtergrond 'Je eerste film is meestal een Disneyjïm' het weer in zeeland redactie denkwijzer snelheidscontrole en in europa ZATERDAG 27 MEI 1995 Vandaag Het gerucht ging dat er in de studio een muizenplaag heerste. De tekenaars stimu leerden dat door de knaagdie ren kruimels toe te werpen. Zo kwam Walt Disney op die muis. Zijn vrouw Lilian noemde hem Mickey. Met Mickey Mouse (1928) is voor Disney veel begonnen. Het einde is nog niet in zicht. De Leeuwe koning, de meest recente teken film van het concern, was een kassucces. De machinerie die merchandising heet, loopt zich warm om de opvolger te begroe ten. Pocahontas wordt dit na jaar uitgebracht. Het verhaal van een Indiaans meisje met lan ge benen. In het spoor van de film kan een opleving van de in teresse voor Indianen worden verwacht. De magie van Disney is kennelijk nog niet uitgewerkt. De Magie van Disney is tevens de naam van een dinsdag ge opende tentoonstelling in het Noordbrabants Museum te Den Bosch. Meer dan driehonderd originele werken uit de Disney- studio's. waaronder potlood- en waterverfschetsen en met de hand ingekleurde cels (tekenin gen op celluloid) vormen de kern van de tentoonstelling. Nagenoeg iedereen heeft de films gezien. „Je eerste film is meestal een Disney-film", zegt Graham Parker, die geldt als een Disney-kenner en -verzame laar. „Op die manier is de ten toonstelling een stukje van je ei gen geschiedenis." Als verzame laar geniet hij het gezelschap van regisseur Steven Spielberg en van actrice Whoopy Gold berg. Eén van de belangrijkste verza melaars was John Basmajian. Hij werkte een aantal jaren bij Disney en was zo vrij de vellen na voltooiing van een film mee naar huis te nemen. Op die ma nier verwierf hij een collectie van 3000 tekeningen. Dat had niet de instemming van het concern, dat hem daarvoor tot in de rechtszaal vervolgde. Normaal werden de vellen voor een nieuwe film schoongemaakt. Die zuinigheid betekende dus vernietiging van menig kunst werkje. Tegenwoordig stelt Dis ney een deel van de productie beschikbaar voor een jaarlijkse veiling bij Sotheby. Rick Ver- cauteren, mede-samensteller van de expositie, heeft ruim kun nen putten uit de collectie van Basmajian. De cels waren het basismate riaal voor de beroemde teken films. In de Verenigde Staten zijn het geliefde verzamelobjec ten voor musea en particulieren. In de VS wordt het werk van Dis ney al jaren serieus genomen. Kunst met een grote K. In 1939 kocht het Metropolitan Museum in New York de cels die waren gemaakt voor de avondvullende tekenfilm Fantasia. Disney kreeg Oscars. De origi nele tekeningen zijn gewilde ob jecten. Creativiteit en gevoel voor commercie gingen bij Dis ney hand in hand. In Amerika zijn ze daar niet vies van. In Eu ropa lag dat lang anders. Voor het eerst zijn de cels in Neder land te zien. „De tentoonstellin gen in Rome en Florence had den een sterk commerciële op zet". herinnert Parker zich. „Een echt museum, daar hoort dit art work toch thuis." Het tekenwerk moet een moder ne vorm van slavernij zijn ge weest. „De artiest was de un sung hero", probeert Parker. Twaalf tot 24 beeldjes per secon de, elke film bestaat uit hon derdduizenden tekeningen. Wie de sleutelscenes mocht tekenen kreeg naam, de meerderheid was er voor het productiewerk. Als gevolg van een staking trok „Oom Walt", die zijn tekenaars naar prestatie betaalde, zich in de oorlog even terug naar Zuid- Amerika. Het was niet meer dan een incident in een spectaculair succesverhaal. Met zijn medewerkers schiep Disney letterlijk een cultuur voor de massa. Het wordt gezien als Amerikaanse cultuur. Maar de bronnen van Disney (1901- 1966), die het maar niks vond dat Donald Duck, die nogal op Dis- neys humeurige vader leek, de vriendelijke Mickey in populari teit overvleugelde, kwamen uit Europa. Zijn voorouders stam den uit Spanje. Via Ierland en Een van de originele cels die op de tentoonstelling in Den Bosch te zien is. Prince John was één van de hoofdfiguren in de Disney- film Robin John uit 1973. Foto ANP Canada belandden de Disneys in de Verenigde Staten. De gebroeders Grimm en de Franse schrijver Charles Per- rault leverden de verhalen op grond waarvan in Californië klassiekers als Sneeuwwitje, As sepoester en de Schone Slaap ster werden gecreëerd. Verder gebruikte Disney uit de Engelse literatuur Alice in Wonderland, Winnie de Poeh en Peter Pan. In De Speurneuzen passeert Rech ter Tie, de detective van de Ne derlander Robert van Gulik. Elton John De Europese oriëntatie is ook te rug te vinden in de muziek. Bach, Van Beethoven en Paul Dukas waren Disneys favorie ten. De lijn is voortgezet. De mu ziek van De Leeuwekoning is ge maakt door Elton John, Tim Ri ce en Hans Zimmer, drie Euro peanen. Zonder Disney zelf ging er in de jaren zestig en zeventig veel mis. „Laten we niet vergeten dat uit de tekenfilms onze erfenis komt", riep Roy Disney jr. uit toen het concern na de dood van zijn grootvader Walt een zwal kende koers volgde en alles wat Disney aanraakte in een misser eindigde. In de jaren zeventig stevende het bedrijf zelfs op bankroet af. De ommekeer vol trok zich elf jaar geleden toen Jeffrey Katzenberg de nieuwe studiobaas van het concern werd. Over De Leeuwekoning had de Disney-top toch zo zijn twijfels. „Als deze film vijftig miljoen dol lar opbrengt, ben ik tevreden", zei Katzenberg voor het uitko men van de tekenfilm. Vanzelf sprekend is dat bedrag klein voor een onderneming die per jaar miljarden dollars omzet. De winst uit De Leeuwekoning be draagt momenteel ongeveer het twintigvoudige van de prog nose. Met de expositie wil het Noord brabants Museum jonge klanten werven. Directeur Margiet van Boven sprak van museale trai ning. Uit onderzoek is gebleken dat jongeren (tot 25 jaar) niet meer dan 15 procent van het mu- seumpubliek vormen. Alle be zoekers tot achttien jaar ontvan gen een gratis toegangsbewijs, waarmee ze het museum na slui ting van de Disney-tentoonstel- ling op 3 september nog eens kunnen bezoeken. Om uit de kosten te komen, heeft, het mu seum 40.000 bezoekers nodig. Rene Diekstra HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, M. Antonisse, A.J. Snel, M. van Zuilen. NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: N.T.T. Banh; W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O. Postma; M.J. Schrier; A.J. Snel; H. van der Werf; M. van Zuilen (Den Haag). Verslaggevers Bevelanden/Noord: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; I.M. Dekker; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; N.J.C. Kluijtmans; M.P.T. Sep; C.M.J. Sondervan (ondernemend Zeeland). Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heijt R.E.A. Hoonhorst; M. Modde. Bureau: M.E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P.C. de Jonge; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; J.P. van de Sande; J.P. Verbeek; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); F. Hilbrands; G.J. Kers; J.P.H. Noot; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R. Thannhauser(chef); J.F.D. Bakker; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers; T.J. van den Velde; K.L. de Vries. Kerk en samenleving: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, I.L.A. Hamer, I. Wirtz. PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; A.F. Schreurs; W.M.J. Verstuyf. Systeembeheer: C.W.M. Keuning. Beeld: J.B. Siwabessy; D. Hafkenscheid. Documentatie: L. van der Horn, C. Flipse, R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A. Knol (Brussel); P. de Vries (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn); J.A. Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); A. Bloemendaal (Tel Aviv); H.B. Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); W. Bunschoten (Paramaribo); R. Hellinga (Kaapstad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.A.M. de Bruijn (Washington); J.W.M. Gertsen (Boedapest); REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel01184 - 84000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel 01100 - 31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel: 01150 - 94457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: 01110- 15380. Wat vindt u mooier, het jonge groen van de lente of het oude roodbruin van de herfst? Wie vindt u aantrekkelijker, de rim pelloze jonge Einstein met zijn volle haardos of de getekende, oudere met zijn wild woeste haarkrans rondom een kale schedelWaar vindt u meer innerlijke diepgang, binnen de hoge gedecoreerde muren en gebrandschil- derde ramen van een eeuwenoude kathe draal of de lage strakke wanden en heldere bovenlichten van een modern gebedscen trum? Na afloop van een lezing, die ik onlangs er gens had gehouden, kxvam een oude dame op mij toe met in haar hand een boekje waar ze graag mijn handtekening in wilde. Een van de onderwerpen in dat boekje is het om gaan met en veranderen van een negatief zelfbeeld en ze vertelde me dat ze precies daaraan wilde werken. Ze moet mijn ver wondering over een dergelijk voornemen gezien haar leeftijd hebben opgemerkt, want ze zei spontaan: „Als je ouder wordt, wordt dat er niet beter op. En dat is niet zo gek ook, want echt, ze hebben je niet meer nodig". Er is nog altijd iets fundamenteel mis met de houding in onze cultuur jegens ouder wor den en ouderdom. Wij denigreren de ouder dom en ive eren ouderen in het algemeen niet. Voor jongeren en mensen van middel bare leeftijd is ouderdom synoniem aan ver lies: verlies van belangrijkheid, verlies van schoonheid, verlies van rechten, zoals op werk of het bekleden van bepaalde funkties, verlies van sociale kontakten, en vooral ver lies van respect. In de ogen van veel jonge ren zijn ouderen 'surplus mensen', overbo dig eigenlijk. En ze zijn in hun ogen ook 'min dere mensen', mensen die belangrijke vaar digheden en vermogens in mindere mate dan tevoren bezitten. Dat dit geen overdre ven negatieve schets is, wordt duidelijk uit een reeks van studies van de psychologes Ellen Langer en Judith Rodin. Daaruit blijkt dat kinderen al zo rond de leeftijd van 6 jaar dezelfde leeftijd ivaarop zich ook racistische en sexistische houdingen beginnen te ont wikkelen - een negatieve houding ten aan zien van ouderen ontwikkelen. Die nega tieve houding blijft vervolgens, min of meer onbeioust, het hele verdere leven zijn in vloed uitoefenen. Sterker nog, hij bexoaar- heidt zichzelf. China Dat werd duidelijk uit een andere studie uit de reeks van Langer en Rodin, uitgevoerd in 1993. ivaarin de vraag centraal stond of ach teruitgang van het geheugen een onvermij- delijk verouderingsverschijnsel is of dat het mede cultureel bepaald is. Ze vergeleken 22- jarigen en 70-jarigen uit een cultuur ivaarin de ouderdom zeer gerespecteerd ivordt, de Chinese, met jongeren en ouderen uit een cultuur waarin ouderdom eerder geminacht wordt, de amerikaanse. Alle groepen legden een viertal psychologische geheugentests af. Wat bleek? De oude chinezen deden het veel beter dan de oude amerikanen, en bijna even goed als hun jonge landgenoten. De on derzoekers menen dat deze uitkomsten vol ledig op rekening kunnen worden geschre ven van het feit dat de chinezen in tegenstel ling tot de amerikanen als volk een positief, actief en (zelf-)respectvol beeld van de ou derdom hebben. Met andere woorden, wie al vroeg in het leven een beeld van de ouder dom zaait als een periode van geheugenver lies en -aftakeling verhoogt daardoor het ri- siko dat dit verlies en die aftakeling ook daadwerkelijk zullen optreden. Het is, zoals zo vaak, de profetie die zichzélf vervult. Veel mensen, ook veel zogenaamde harde weten schappers, blijken overigens grote moeite te hebben met te geloven, dat mentale houding het funktioneren van ons lichaam en brein duurzaam kan bepalen. Tocfi zijn er talloze voorbeelden te geven vandit verband dat door Butler als in 1878 in zijn prachtige boek Life and Habit Leven en Gewoonte) werd geformuleerd als: „behaviour drags ana tomy along' (gedrag sleept de bouw van het lichaam mee). Onze houding bepaalt in be langrijke mate het gedrag dat we vertonen en dat beïnvloedt op zijn beurt de bomv en het funktioneren van ons lichaam. In dit licht is het veelzeggend dal de aanwijzingen voor een verband tussen mentaal actief-zijn en het risico op dementie-symptomen steeds sterker worden. Degenen die gedurende een groot deel van hun leven en ook als oudere mentaal actief blijven - door te studeren, door zichzelf steeds nieuwe of hogere vaar digheden aan te leren of door te brainjoggen (me?itaal stimulerende computerspelletjes doen bijvoorbeeld) - lijken een aanzienlijk geringere kans te hebben op ouderdomsde- mentie dan degenen die weinig mentaal ac tief zijn geweest of als oudere ook niet men taal actief worden. Een plausibele verkla ring voor dat verband is de volgende. Alles wat we goed leren, zoals het leren van een nieuwe taal of van een nieuwe techniek, ver andert onze hersenen permanent. Prikkelen Die permanente verandering bestaat vooral uit het feit dat er meer dendrieten, uitsteek sels aan de hersencellen die voor de gelei ding van prikkels tiaar de cel zorgen, ge vormd ivorden. Hoe meer iemand mentaal actief blijft, hoe hoger de mate van dendrie- tisering' in zijn of haar brein. Sommige we tenschappers zijn van mening dat de zoge naamde ouderdomsivijsheid de vrucht is van een jarenlang door mentale activiteit gestimuleerde dendrietisering, waardoor ie- mand op hoge leeftijd verbanden kan gaan zien, allerlei feiten letterlijk en figuurlijk kan relativeren (van relatio verband), op manieren die op jongere leeftijd nog niet mogelijk waren. Indrukwekkend op dit punt vind ik de studies van Paul Baltes uit Berlijn naar de mogelijkheden om ouderdomswijs- heid te stimuleren. In een daarvan werden mensen zo rondom hun 67ste levensjaar op hun intelligentie getest en vervolgens, om streeks hun 75ste of 85ste levensjaar, werd hen een breinjog-programma aangeboden. Daarin werden hen strategieën geleerd voor het ontdekken van de regel of het patroon voor het oplossen van bepaalde problemen. Na afloop van de training en ook nog enkele jaren later, bleken de deelnemers beter in probleemoplossen te zijn dan toen ze 67 wa ren. Ook de ouderdom is dus net als alle voorafgaande levensfasen, een ontwikke lingsfase, een periode van het leven met een eigen toekomst, omdat daarin nieuwe in zichten kunnen ivorden opgedaan, nieuwe vaardigheden kunnen worden geleerd die in eerdere fasen nog niet, of niet in die mate, mogelijk waren. Dat veel ouderen uitslui tend nog een 'gewoonte' leven of een betrek kelijk passief (televisie-)leven leiden, bete kent dat ook zij, mogelijk onbewust maar toch, het eens zijn met de denigrerende hou ding ten aanzien van de ouderdom in onze cultuur. Maar, zoals wordt uitgedrukt in het oeroude Chinese karakter voor een lang le ven, zijn de laatste twintig of dertig jaar van het leven niet alleen maar voor uitrusten, nog zoveel mogelijk genieten en rondreizen. Ze zijn ook voor rijpen en wijs-zijn. Het feit de ouderdomsjaren dichter tegen de dood aanliggen dan eerder levensfasen maakt hetgeen we daarin opdoen, ontwikkelen en te bieden hebben niet minder zinvol of be langrijk dan wat we in vroeger jaren ge leerd, ontioikkeld of te bieden hadden. Maar het is wel de angst voor die dood, en daar mee de angst voor degenen die de dood na bijer zijn, die jongeren er toe brengt ouderen te mijden en vervolgens die vermijding recht te praten of te denken met de verklaring dat ouderen fysiek, mentaal en sociaal ook niet zo veel meer te bieden hebben. En het is het, eveneens op angst gebaseerde, excuus van de nabijheid van de dood dat veel ouderen, zij het onbeivust, gebruiken om zich aan hun 'leerplicht' te onttrekken. Wat dat betreft hoop ik me tot op hoge leeftijd te laten leiden door de woorden van de filosoof en wiskun- dige Bertrand Russell, die als 94-jarige schreef: „Ik ben niet jong meer en ik hou van het leven. Maar ik zou me schamen te bibbe ren van angst bij de gedachte dat ik geheel en al zal vergaan. Geluk is er niet minder waarachtig om omdat er een einde aan moet komen, noch verliezen het denkvermogen en de liefde hun waarde omdat ze niet eeu wig zullen duren. Menig man heeft zich op het schavot fier gedragen: dezelfde fierheid behoort ons te leren eerlijk over de plaats van de mens in de wereld en zijn einde na te denken." Lagedruk boven de oceaan doet driftig pogingen om onze regio te bereiken maar hogedruk boven Frankrijk en centraal Europa zorgen ervoor dat dit niet ge beurt en dat we een zonnig en vrij warm weekeinde tegemoet gaan. Beide centra van hoge druk maken boven België ver binding met elkaar en zorgen voor een zwakke veranderlijke wind en droge, licht onstabiele lucht. In de ochtend is het zon nig, rond de middag kunnen en kele stapelwolken ontstaan die vrij snel weer oplossen en het op nieuw vrij zonnig wordt. Door de zwakke zuidelijke bovenstro- ?ning wordt het vandaag een graad of 22, komende nacht een graad of 12. Morgen nadert in de loop van de dag van het westen uit hoge bewolking en neemt de wind toe tot matig vanuit het zuidwesten. Hierdoor blijft de aanvoer van zachte lucht ook zondag gewaarborgd en kan het kwik stijgen tot zo'n 25 graden. Nautisch bericht wind: veranderlijk 1-3, 's mid dags zeewind; zicht: matig tot goed; temperatuur kustioater: 13 graden; afwijking waterstan den: geen afwijking van beteke nis; maximum golfhoogte mon ding Scheldes: minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 28 mei Zon op 05.30 onder 21.43 Maan op 05.09 onder 20.49 29 mei N.M. 11.28 Zon op 05.29 onder 21.44 Maan op 05.46 onder 21.44 Vooruitzichten Voor zondag: Zonnig en ivarm, in de loop van de dag van het zuidivesten uit geleidelijk sluier- bewolking, in de nacht meer be wolking. Maximumtemperatuur I rond 25 graden, minimum 's nachts rond 12 graden. Voor maandag tot en met woensdag: Perioden met i droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. uur cm uur cm Zaterdag, 27 mei Vlissingen 01.38 197 14 .00 212 Terneuzen 01.58 223 14.25 237 1 Bath 02.53 268 15.22 284 Roompot-buiten 01.40 144 i4.oo 158 Zierikzee 03.10 145 15.40 155 i Yerseke 03.20 151 15.50 162 i Philipsdam-West 03.25 152 15.50 163 Zondag, 28 mei Vlissingen 02.19 204 14.41 214 Terneuzen 02.35 229 15.0 5 238 Bath 03.37 274 16.02 284 Roompot-buiten 02.15 150 14.40 159 Zierikzee 03.55 150 16.15 155 j Yerseke 04,05 156 16.25 162 Philipsdam-West 04.20 158 16.40 164 7 Maandag, 29 mei N.M. 1 1.27 Vlissingen 02.55 211 15.18 216 Terneuzen 03.12 236 15.35 241 't Bath 04.16 280 16,36 285 Roompot-buiten 02.55 157 15.15 160 1 Zierikzee 04.35 155 16.50 157 Yerseke 04.45 161 16.55 163 Philipsdam-West 05.00 163 17.15 164 i Laag water uur cm uur cm Zaterdag, 27 mei Vlissingen 08.06 198 20.16 184 Terneuzen 08.28 210 20 42 195 Bath 09.28 237 21.46 222 Roompot-buiten 08.00 148 20.10 136 Zierikzee 09 10 151 21.35 138 Yerseke 09.15 157 21.35 144 Philipsdam-West 09.15 160 21.35 147 Zondag, 28 mei Vlissingen 08.38 196 20.49 192 Terneuzen 09.02 206 21.18 201 Bath 10.07 230 22.26 224 Roompot-buiten 03.25 146 20.50 144 Zierikzee 09.50 146 22.05 142 Yerseke 09.50 152 22 05 148 1 Philipsdam-West 09.50 155 22.10 152 Maandag. 29 mei N.M. 11.27 Vlissingen 09 10 195 21 28 200 «I Terneuzen 09.37 204 21.55 208 i Bath 10.42 225 23.00 230 Roompot-buiten 09.05 144 21.25 149 Zierikzee 10.25 142 22.40 143 Yerseke 10.25 148 22.45 154 Philipsdam-West 10.25 152 22.45 158 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden en wes ten af en toe regen, mogelijk ook onweer. In het zuidoosten voor namelijk droog en eerst nog zon. Toenemende zuidwesten wind. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden, in de omgeving van Londen iets boven de 20. België en Luxemburg: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur van 18 in het westen tot 22 in het oosten, zondag enkele graden hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: In Bretagne en langs de Normandi- sche kusten wolkenvelden en hier en daar regen of motregen. Elders flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 24, zondag cica 26 gra den. Aan de kust maxima rond 20 graden. Portugal: Zonnig, maar in het noorden ook nu en dan wolken velden. Droog. Middagtempera tuur van 20 graden aan de kust in het noorden tot 30 in het zuid oostelijke binnenland. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Spanje: Zonnig, maar aan de Golf van Biskaje nu en dan wol kenvelden en mogelijk ook wat regen. Middagtemperatuur aan de Costa's in het oosten en zuiden tussen 24 en 28 graden, aan de Golf van Biskaje enkele graden lager. In het binnenland maxima tussen 30 en 36 graden. Canarische Eilanden: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: Zonnig en warm. Middagtemperatuur aan de stranden tussen 25 bij Tanger en 30 in het zuiden. Tunesië: Veel zon, maar ook een kleine kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtempera tuur aan zee ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon en droog. In het uiterste oosten eerst nog wolkenvelden en kans op een bui. Zondag in Les Lan- des kans op wolkenvelden. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden, zondag in het zuiden te gen de 30 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en veel zon. Middagtemperatuur onge veer 26 graden. Italië: Tameüjk zonnig, maar vooral in het noorden ook wol- kenvelden en kans op een regen- Bangkok half bew 33' of onweersbui. Vrij warm met Tunis licht bew. 24 DRIEBERGEN (ANP) - Het Aktiecentrum Naleving Snelheidsü- j mieten kondigt voor vandaag en morgen de volgende snelheid'scön-1 trole aan: A2 - tussen Amsterdam - Utrecht - Zaltbommel - vice versa temperaturen tussen 24 en 29 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zon nige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Malta: Flinke zonnige perioden, maar vooral ook kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur aan zee on geveer 26 graden, landinwaarts circa 30. Turkije en Cyprus: Zonnig, lan dinwaarts kans op een lokale re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur aan zee van 25 graden op de Dardanellen tot 30 in het oosten. Duitsland: Veranderlijk be wolkt en enkele stevige regen-of onweersbuien. Zondag in het westen droog en meer zon. Mid dagtemperatuur tussen 20 en 25 graden, zondag maxima circa 26 graden. Zwitserland: Half tot zwaar be wolkt en enkele verspreide re gen- of onweersbuien. Zondag wel iets meer zon. Maxima onge veer 20 graden, zondag circa 24. Oostenrijk: Perioden met zon, maar vooral in Vorarlberg en Ti- rol meer bewolking en enkele stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, in het westen minder warm. Polen: Zonnig, maar in het wes ten vooral zondag enkele wol kenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden, aan zee enkele graden lager. Weerrapporten 26 mei 17 uui Amsterdam licht bew. Athene onbewolkt Barcelona onbewolkt Berlijn half bew. Boedapest onbewolkt Bordeaux half bew. Brussel licht bew. Genève regen Helsinki regenbui Innsbruck regenbui Istanbul onbewolkt Las Palmas licht bew.' Lissabon half bew Locarno regen' Londen half bew. Luxemburg half bew. Malaga licht bew. Mallorca onbewolkt' Moskou onbewolkt Nice half bew. Oslo licht bew Parijs licht bew. Praag licht bew. Wenen lich't bew Ziuich regen Bangkok half bew.' Tunis licht bew. bewolkl regen "^7 zonnig hagel opklaringen windrichting koufront l_ lagedruk H hogedruk -1000- 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4