Bonaire kip met bewaakt zijn gouden eieren Jacobskruiskruid bloeit overvloedig Coltof en Van der Valk azen op ABC-eilanden van de Zeeuwse natuur #- o h PZC ZATERDAG 27 MEI 1995 vrije tijd Zeeland en zelfs Nederland zijn te klein geworden voor René Coltof. Op de vleugels van de Toekan van het familiebedrijf Van der Valk gaat de projectontwikkelaar uit Burgh-Haamstede de Atlantische Oceaan over om op de Benedenwindse eilanden Aruba, Bonaire en Curasao nieuwe projecten op te zetten. Vooral op Bonaire worden de activiteiten van Coltof/Van der Valk met gemengde gevoelens bekeken. Het toerisme ontwikkelt zich in sneltreinvaart. De overheid heeft zich echter in een vroegtijdig stadium de fouten gerealiseerd die elders zijn gemaakt. Het milieu is het kostbaarste goed van Bonaire en die kip met de gouden eieren mag niet worden geslacht, zo schreef de commissie Pourier al eind 1992 in een rapport. Daarom moet de toeristenstroom in de hand worden gehouden. En dat streven van de overheid zou wel eens lijnrecht tegenover de activiteiten van Van der Valk en Coltof kunnen staan. Nadat Coltof eerst in Zeeland en op an dere plaatsen in Nederland bunga lowparken en vakantiedorpen uit de grond stampte, lijken de Benedenwindse eilanden (ABC-eilanden) hetzelfde lot be schoren. Op Curasao staat al geruime tijd het Van der Valk Plaza Hotel. Verder zijn er vergevorderde plannen om op dat ei land naast het Seaquarium en Princess Beach 200 appartementen en een hotel met 60 kamers te realiseren. Daar komen tevens een casino, een nieuw strand en een haventje. Verder wordt in het geheim gewerkt aan een groot project voor de lan gere termijn op Curagao met een derde za kenpartner, Lisman Inter Holding in Hou ten. Voor Aruba staat de bouw van een soort Port Zëlande. een vakantiedorp, op het programma. Dat plan is gesitueerd bij Ba by Beach en Seroe Colorado. Ook daar is Lisman bij betrokken. Volgens Coltof kan het nog wel een paar jaar duren eer dat project gerealiseerd is. Bekeken wordt of de vervallen huizen, plaatselijk bekend als de colony, van de Amerikanen die eens bij de nabijgelegen olieraffinaderij werk ten, in het geheel meegenomen kunnen worden. De omgeving van dit vakantie dorp in spé is overigens nogal troosteloos. Een raffinaderij die op halve kracht draait, een leeg en vervallend dorpje, een nieuwe gevangenis en een nabij gelegen San Nicolas waar criminaliteit een van de grootste problemen is. Maar het moet ge zegd, Baby Beach zelf is nog heel mooi. Snorkels Verder is het er het spreekwoordelijke 'middle of nowhere'. De uitbater van de houten snackbar doet er nu nog 'goede' zaken met de verhuur van snorkels en flip pers aan Amerikanen. Hij heeft wel van de aangetast en alleen wat nog aan projecten in de pijplijn zit mag worden uitgevoerd. Op Bonaire is het nog niet zo ver. Maar de vergelijkingen dringen zich op. Hoeveel kan zo'n gebied hebben? Het toerisme als belangrijke economische factor is mooi. maar hoever moet je gaan? Het is opmer kelijk dat inwoners van Bonaire nu al het gevoel hebben dat ze worden onderge sneeuwd en dat hun cultuur in de verdruk king raakt. En ze staan nog maar aan het begin. De trein is aan het rijden gegaan en staat voorlopig nog niet stil. Commissie Kijkend naar uit de hand lopende ontwik kelingen elders in het Caribisch gebied be sloot de Bonaireaanse overheid in 1992 een commissie in te stellen die uitgangs punten moest formuleren voor de sociaal- economische groei van het eiland. Deze commissie Pourier, genoemd naar de voorzitter, kwam met een aantal niet mis te verstane conclusies. „In minder dan tien jaar tijd heeft Bonaire een metamor fose ondergaan en is haar uiterlijke ver schijningsvorm drastisch veranderd. Voor velen zal het een gruwel zijn te aan schouwen hoe op tal van onverwachte plaatsen hotels, appartementen en villa's de grond uit zijn verrezen. En uiteraard zijn het de mooiste plekken, die het eerst ontwikkeld worden. De Caribische zee kant is op tal van plaatsen in handen van particulieren of projectontwikkelaars, die er in hoog tempo complexen uit de grond stampen. De eilandelijke overheid is hier bij zelfs te hulp geschoten door grote stro ken te verkavelen en te ontsluiten." Het milieu, vooral onder water, is de grote trekpleister van Bonaire. Op iedere auto nummerplaat staat niet voor niets 'Divers Paradise'. Maar de capaciteit van de na tuurwaarden is niet onbeperkt waar schuwt de commissie Pourier: „Het kan nimmer de bedoeling zijn dat Bonaire vanwege materieel gewin op korte termijn uitverkoop houdt van zijn natuurlijke rijkdommen." De commissie complimen teert Bonaire met het feit dat de overheid al in een vroegtijdig stadium verschillen de beschermende maatregelen voor de na tuurwaarden heeft ingesteld. Maar daar mee is de dreiging van aantasting van bij voorbeeld het koraal niet opgeheven. Wanverhouding Uit de cijfers in het rapport Pourier wordt duidelijk dat een aantal zaken op Bonaire behoorlijk scheef zit. Zo dreigt een wan verhouding tussen het aantal kamers voor toeristen en het aantal toeristen dat daadwerkelijk het eiland bezoekt. Als de huidige ontwikkeling doorgaat is er in 1998 een capaciteit om 150.000 gasten te huisvesten, terwijl op grond van de hui dige groei dan nog maar 100.000 toeristen het eiland zullen bezoeken. Met het aantal van 100.000 is meteen ook het maximum bereikt van wat het koraal kan hebben. Becijferd is dat 40 procent van de toeris ten duikt. Te veel duiken op één lokatie betekent aantasting van het onderwater milieu. Volgens het rapport mogen er in 1998 ei genlijk niet meer dan 1600 kamers (dat aantal is nu al bijna bereikt) voor toeris ten zijn en mag het maximum aantal toe risten de 100.000 niet overschrijden. Mo menteel zijn er ruim 50.000 toeristen per jaar, waarbij moet worden aangetekend dat de bezettingsgraad van de accommo daties gemiddeld op 53 procent ligt. Fouten Ronnie Pieters, directeur van het Bonaire Tourist Office, staat helemaal achter het rapport Pourier. Hij signaleert echter dat bepaalde negatieve ontwikkelingen niet tegengegaan kunnen worden. Dat is bij voorbeeld te wijten aan het ontbreken van een bestemmingsplan of een ander goed ruimtelijk beleid op het eiland. Pieters: „We kunnen leren van de fouten van Aruba en Curaqao. Daarnaast speelt er ook een emotioneel punt. De Bonaireanen zijn bang een minderheid te worden op hun eigen eiland. Aan de andere kant zijn er mensen die het goed vinden dat er meer toeristen en dollars komen. Dat is dan ook het dilemma voor de politiek." Toch ziet hij wel verbeteringen, juist ook in het poli tieke klimaat. De controle op het doen en laten van politici is de laatste tijd, mede vanuit Nederland, beter en er zit een inte gere gezaghebber, mrF.M. Goedgedrag, die er niet voor schroomt besluiten van de eilandsraad voor vernietiging voor te dra gen. Pieters: „De politici kunnen nog wel bokkeprongen maken, maar veel minder dan in het verleden." René Schrier Natuurlijke duingraslandjes worden in de loop van de zomer door de ko nijnen vaak helemaal kaalgevreten. In zo'n gemillimeterde grasmat valt het des te sterker op als er een plant groeit die niet gegeten wordt. Zeker als het om een uit de kluiten gewassen soort als het ja cobskruiskruid gaat. Het is een opgaan de plant die tot rond een meter hoog wordt. Het donkergroene blad is sterk gedeeld en gekroesd, en daardoor heeft het wel iets weg van kleine boerenkool blaadjes. De naam van de plant heeft betrekking op de naamdag van Sint Jacobus, te we ten 25 juli. Dat is ongeveer de datum dat de volle bloei op gang komt. In de tweede helft van de zomer draagt het jacobs kruiskruid een overvloed aan felgele bloemen, die met elkaar een soort los sa menhangend scherm aan de top van de plant vormen. De stengels en bladeren van de plant bevatten giftige alkaloïden en dat is de reden dat de meeste plante- neters de soort met rust laten. Het schijnt dat het vee in geval van nood nog wel eens van de planten eet, maar ze ver tonen dan een slechte groei en kunnen zelfs dodelijke ziekten oplopen. Konij nen mijden de plant weliswaar in de zo mer, maar als in de winter het voedsel al te schaars wordt, graven ze de onder grondse penwortels op en nuttigen die, nadat ze de bladeren eraf gebeten heb ben. Er is wel een heel opvallende en alge mene rups die het juist speciaal op de bladeren van het jacobskruiskruid voor zien heeft. Het is de zebrarups, die zo ge noemd wordt vanwege zijn opvallende gestreepte oranje-zwarte uiterlijk. De rupsen leven in grote groepen en kunnen onder de planten van het jacobs kruis- kruid geweldig huishouden. Ze vreten niet zelden alle bladeren en bloemknop pen op en de kale roodachtige stengels leveren dan een desolate aanblik op. Soms komt het zelfs voor dat de aanwe zige kruiskruidplanten niet genoeg zijn om de talrijke rupsen te voeden en ze trekken dan en masse naar een andere groeiplaats. Het jacobskruiskruid komt in Zeeland niet alleen talrijk voor in de duinen, maar het is ook vaak op de dijken te vin den. Speciaal de dijken die een wat zan derige bodem hebben zijn favoriet. An dere dijken en bermen herbergen overi gens vaak een andere kruiskruidsoort, die sterk op het jacobskruiskruid lijkt. Dat is het viltig kruiskruid, een typische stroomdalplant die in Zeeland één van zijn belangrijkste bolwerken binnen Ne derland heeft. Het viltig kruiskruid heeft lichter gekleurd blad en het blad mist bo vendien de typische kroezigheid van het blad van het Jacobskruiskruid. Boven dien valt ook de bloeitijd wat later. De beide kruiskruiden zijn tegenwoordig ook talrijk te vinden in de bermen langs de rijks- en provinciale wegen. Dat is te danken aan het natuurvriendelijke be heer dat daar de laatste tien jaar gevoerd wordt. Toen het nog een automatisme was om alle bermen systematisch met de gifspuit te bewerken, waren de kruiskrui den daar zelden of nooit te vinden. Bij het tegenwoordig gebruikelijke maaibe- heer krijgen de planten weliswaar een klap als ze al voor de bloei afgemaaid worden, maar dat doet de planten weinig schade. De belangrijkste reserves van het jacobskruiskruid liggen opgeslagen in de dikke penwortel en een voortijdige maaibeurt betekent alleen maar dat de plant zijn bestaan met een extra groei seizoen weet te rekken. Chiel Jacobusse Bloeiend Jacobskruiskruid op een dijk helling. foto Chiel Jacobusse. •V Baby Beach op Aruba, nu nog ongerept, waar de combinatie Van der Valk, Coltof, Lisman een soort Port Zélande wil realiseren. I)c eerste fase van het Plaza Resort Bonaire, nabij Kralendijk. dat Van der Valk het kocht. De Bonaire aanse bestuurders hadden eens gekeken naar de ervaringen met het Van der Valk Plaza Hotel op het naburige Curasao en daar conclusies uit getrokken. Die opzet ging niet door. Via tussenper soon J. Raspoort uit Curasao kwam het complex toch in het bezit van het familie bedrijf met de Toekan als logo. En omdat Coltof al enige tijd bij bepaalde projecten samenwerkt met Van der Valk, gingen voor hem ook de deuren naar de Cariben open. De 174 eenheden zijn nog maar het begin. Inmiddels zijn ook al 26 apparte menten van een nabij gelegen complexje tussen het resort en het vliegveld verwor ven. Het is de bedoeling dat op die lokatie nog meer appartementen verrijzen. Ver der staat de tweede fase van het resort nog op de rol. Het park wordt helemaal volge bouwd. zoals ook op de eerste tekeningen voor het gebied te zien was. Dat betekent dat er nog eens 300 eenheden bijkomen. De toekomstig directeur van het project, Martien van der Valk, verzekert dat met de overheid afspraken zijn gemaakt over de komst van kwalitatief hoogwaardig toerisme. De angst voor het zogenaamde Van der Valk-toerisme, zoals die op Bo naire leeft, is ongegrond, geeft hij aan. Zijn neef Ad van der Valk, die nauw bij het pro ject betrokken is, vertelt echter een heel ander verhaal. De marketing voor het pro ject zal vooral geschieden onder de hui dige bezoekers van de talrijke Van der Valk hotels, motels en restaurants. Verder zal zo snel mogelijk gestreefd worden naar een optimale bezetting. Het concern wil dat in eerste instantie bereiken met lage tarieven. Harnas Een ander plan voor een recreatiedorp op Bonaire, aan de EEG-boulevard nabij de zendmasten van de Wereldomroep, heb ben Coltof en Van der Valk laten varen. Financieel was het wel rond, maar zoals René Coltof het zelf uitdrukt: „Het zou wat te veel van het goede worden. De naam was ook al bekend Laguna Bonaire. Daar ging het om 300 eenheden. Maar we willen de mensen op het eiland niet tegen ons in het harnas jagen. Toch was het een goed project, heel haalbaar." Het is duide lijk. Het massatoerisme is er nog niet op Bonaire, maar de plannen liggen wel in de kast. In Zeeland is al enige jaren de roep om slagbomen bij de provinciegrens te horen. Zeeland is vol. de natuurwaarden worden Op verschillende plaatsen op de Nederlandse Antillen staan half afgebouwde recratie- projecten, waarvan de initiatiefnemers met de noorderzon zijn vertrokken. plannen voor de bouw van vakantiehui zen gehoord. Maar uit zijn reactie blijkt dat hij er vooralsnog niet veel vertrouwen in heeft. Het gebaar van zijn wijsvinger en duim die over elkaar wrijven spreken boekdelen. Een ander plan op Aruba is de bouw van 150 appartementen vlakbij het. vliegveld, het plan Surfside Aruba. Op Bonaire is de meeste aandacht mo menteel gevestigd op het Plaza Resort, voorheen het Parker Hotel de Point. Een hotel/appartementen-complex dat nooit werd afgebouwd, tussen het vliegveld en het stadje Kralendijk. De bouw van de 174 eenheden met net onder de 200 bedden was vergevorderd, toen het project werd gestopt in verband met gesjoemel met bouwkredieten en investeerders die in eens vertrokken waren. Bonaire zat met het zogenaamde Parker Hotel in zijn maag en overwoog het complex in gebruik te nemen als huisvesting voor de overheid en haar ambtenaren. Uiteindelijk ging het project in de verkoop, maar wel met die restrictie dat voorkomen moest worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 31