Soap-serie tekent Engelse politiek Doodgaan is pure ellende Strijd om resten van vuurtoren Alexandrië reportage ZATERDAG 27 MEI 1995. 27 Politician's wife In een wedloop tegen de tijd zijn Egyptische en Franse duikers opnieuw in de Middellandse Zee gedo ken om voor de kust van Alexandrië te zoeken naai de restanten van een 2.200 jaar oude vuurtoren die daar ergens op de zeebo dem moeten liggen. De ver moedelijk 120 meter hoge 'vader van alle vuurtorens', genaamd Pharos, was in de oudheid een begrip en gold 1.600 jaar lang als een van de zeven wereldwonderen. De duikers hebben tot taak een stuk zeebodem van 20.000 vierkante meter voor de kust van Alexandrië in kaart te brengen. Het ge bied is een onderzees graf van Romeins-Griekse tem pels. standbeelden en. naar wordt verondersteld, de vermaarde vuurtoren. Het bouwwerk werd in 279 voor Christus gebouwd op een eilandje voor de kust. waar mee het via een dam ver bonden was. In 1100 en 1307 hadden aardbevingen plaats die de toren in zee de den storten. De ruines op de zeebodem worden thans bedreigd door een grootschalig pro ject ter bescherming van een ander wonder uit het verleden: een 15e eeuws fort dat op hetzelfde eilandje werd opgetrokken als waar eens de vuurtoren stond. Het fort dreigt in zee weg te zakken en moet worden be schermd met een zware be tonnen stormwal. Protesten Met het betonstorten werd een aanvang gemaakt in 1993, maar het project kwam in 1994 tot stilstand onder een lawine van pro testen. Gevreesd wordt dat de stormwering voor eens en altijd de restanten van de legendarische vuurtoren zal bedekken. De Egypti sche regering heeft daarom tot. opschorting van de werkzaamheden besloten, maar het respijt geldt voor alsnog slechts tot de herfst van 1995. Jean-Yves Empereur. di recteur van het Franse Cen trum van Alexandrische Studies, spreekt van een strijd tussen „de Grieks- Romeinse oudheid en de Mamelukse citadel." Zijn centrum heeft de leiding van het team van twintig Franse en tien Egyptische duikers dat de zoektocht naar Pharos is begonnen. De vuurtoren werd onder het bewind van Ptolemaeus II opgetrokken in wit mar mer. Het bouwwerk stond op een ommuurde binnen plaats en was uitgerust met een vernuftige hydrauli sche machine waarmee brandstof naar de top werd gehesen. Het licht in de lan taarn, die waarschijnlijk was uitgerust met een enorm vergrootglas, was tot op 55 kilometer afstand te zien. Ongeveer 1.400 tot 1.600 jaar lang diende de toren als het symbool van de stad Alexandrië en een baken voor schepen. In 1479 bouw de een Mamelukse heerser het Qait Baai-fort op het ei landje. De citadel met zijn hoge muren en torens staat er nog altijd en werd in de jaren '80 uitgebreid gereno veerd. De duikers begonnen hun zoektocht in de herfst van vorig jaar en hervatten hun activiteiten zondag na een onderbreking van een half jaar. Hun speurtocht zal ruim 800.000 gulden kosten. een bedrag dat wordt opge hoest door particulieren en de Franse overheid. Inscripties Het plan is de onderzeese stenen en blokken te identi ficeren door onderzoek van inscripties en kenmerken. Vervolgens moeten de op merkelijkste stukken naar boven worden gebracht. De duikers deden op de zee bodem verbazingwekkende vondsten. Nog geen zes tot acht meter onder water lig gen honderden stenen blok ken, variërend van 3 tot 70 ton zwaar. Er zijn stukken van tempels en er liggen standbeelden. Alle dateren uit de Ptolemaeuische pe riode (330 tot 30 voor Chris tus). Hun omtrekken zijn vanaf het fort zichtbaar. Onder de blokken zijn pila ren en grote granieten en marmeren standbeelden van sfinxen en Egyptische goden. Enkele standbeel den zijn wel 13 meter hoog. Aangenomen wordt dat een aantal stenen zonder in scriptie deel uitmaakten van de vuurtoren. Jean- Pierre Cortegiani. een van de expeditieleden, wijst er op dat het verbazingwek kend zou zijn als er niets van de vuurtoren zou wor den gevonden, aangezien het gevaarte nu eenmaal op de bewuste plek in zee is ge stort. (AP) In fiet Zuidwesten van de Russische hoofdstad Moskou ligt de enorme begraafplaats Vostrjakovskoje. Het is een trieste regenachtige dag in mei. Voor de ingang van het complex staat een aantal rode en blauwe busjes. Binnen zitten de nabestaanden, onder hun stoelen in de bagageruimte staat de kist. De klep gaat open en iedereen verzamelt zich achter een gammel karretje, waarop de kist wordt gezet. Nauwkeurig wordt bekeken of alles wel goed staat. De fondantroze doek op de kist wordt nog even recht gelegd. De kransen worden ter hand genomen, een oudere heer loopt met een kruis voorop. Daar gaan de nabestaanden om Igor naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. Een jongeman legt alles op video vast. Ook het moment waarop het deksel van de kist gaat en de familieleden de dode Igor een laatste kus geven en hem het allerbeste wensen. Igors levensweg is ten einde. Voorlopig zal een eenvoudig kruis zijn graf sieren. Mis schien heeft de familie genoeg geld om er later een marmeren steen op te laten plaatsen. De kosten: 400 tot 800 gulden, omgerekend 2,5 tot vier keer het mini mum jaarloon. Misschien wordt Igors beeltenis zelfs in het marmer gebeiteld. Het zal van de financiën afhangen, want het leven in Moskou is op het ogenblik geen lolletje, maar doodgaan is helemaal pure ellende. Dubbele klap De kosten voor een simpele begrafenis gaan het budget van de gemiddelde Rus sische familie ver te boven. En aangezien de dood meestal onverwacht komt en er in dit land geen begrafenisverzekeringen be staan, is het overlijden van een dierbare een dubbele klap. Vaak wordt de hele fa milie ingeschakeld om de broodnodige roebels bijeen te krijgen en het gebeurt re gelmatig dat ook bij de buren wordt aan geklopt voor steun. Soms zien mensen helemaal geen uitweg meer, zoals die oude baas die onlangs door de politie werd opgepakt. Zijn verhaal is in-triest. Zijn vrouw was plotseling overle den en de man had niet genoeg geld om haar begrafenis te betalen. Ten einde raad hakte hij het stoffelijk overschot in stuk ken en probeerde het te verbranden. Vooral oude mensen liggen bijna elke nacht te piekeren over de vraag hoe ze op een behoorlijke manier begraven kunnen worden. Vroeger hadden ze hun zaakjes best voor elkaar. Roebels in de oude sok of op de bank, maar hun duur verdiende spaarcentjes zijn door de gierende inflatie het papier niet meer waard waarop ze ge drukt zijn. „Mijn oma had genoeg geld in huis om twee auto's te kunnen kopen, maar nu is het niets meer waard", vertelde een Russische kennis. En bij een gesprek in een bejaardentehuis blijkt de zorg voor Ooit was een Britse politicus een heer van stand. Maar vandaag de dag wordt op de bakermat van de parlementaire democratie voornamelijk gecopuleerd en gefraudeerd. Met de regelmaat van de klok berichten de Engelse media over seks- en corruptieschandalen, en steevast zijn het de stijve heren van de regerende Conservatieve partij die de hoofdrol voor zich opeisen. Het lag dus heel erg voor de hand dat een script-schrijver dit lekker vette thema zou omwerken tot een realistisch tv-drama. Faith van de BBC. in Nederland uitgezonden door de VPRO. was er een voorbeeld van. De commerciële zender Channel Four bleef niet achter en zond de ze week het eerste deel uit van The Politi cian's Wife (De Vrouw van de Politicus), waarin elementen uit een aantal vroegere schandalen zijn omgezet in een thriller achtige serie. De timing van Channel Four had niet be ter kunnen zijn. Juist deze week werd in het Lagerhuis hevig gedebatteerd over de gedragsregels die een commissie van (voornamelijk heren-) politici onder lei ding van een eerbiedwaardige Lord heeft opgesteld om het geschonden aanzien van de Britse politici te herstellen. Het meest recente politieke schandaal, dat van de Conservatieve afgevaardigde Sir Jerry Wiggin. geeft al aan dat die ge dragsregels hard nodig zijn. Wiggin dien de op naam maar buiten medeweten van een collega, de ex-at.leet Sebastian Coe, een voorstel tot wijziging van de gaswet in, dat zeer dienstig was aan zijn eigen be langen in de toeristenindustrie. The Politician's Wife heeft een in alle op zichten meer sexy thema. Minister voor familiezaken Duncan Matlock gaat al een jaar lang vreemd met ex-call-girl Jennifer. De natie bestookt hij intussen met propa ganda voor het gezin als de hoeksteen van de samenleving. Als zijn echtgenote Flora het overspel ont dekt, spiegelt Matlock haai1 eerst voor dat het om een 'one night stand' ging en smeekt haar om vergeving teneinde zijn carrière te redden. Flora's vader en de par tijtop oefenen hevige druk op haar uit om dit slippertje voor lief te nemen zodat par tij en echtgenoot zo min mogelijk schade wordt toegebracht. Flora, afkomstig uit een bourgeois-gezin en het prototype van de vrouw die haar leven in dienst van de partner heeft ge steld. stemt toe, maar komt er al in deze eerste afleving achter dat ze op meer dan één manier bedrogen is. Omdat het om een eigentijdse serie gaat, heeft schrijfster Paula Milne het drama gecentreerd rond hoofdpersoon Flora en haar ontwaken als passieve echtgenote tot, zo is al van tevo ren bericht, een zelfbewuste vrouw die op een dodelijke manier haai1 wraak haalt. De personages zijn ook zo zwart-wit moge lijk geschetst: minister Matlock is een energieke, goed uitziende door en door slechte bedrieger, die er niet tegen opziet om zijn Flora te verkrachten ter illustratie van zijn passie en liefde. Duncan wordt omringd door uiterst beschaafde 'stiff up- perlip' soortgenoten. Flora is een wat flet se vrouw met alledaags uiterlijk, bewon derend opkijkend naar haai1 man en dus geschapen voor rol van onschuldig slacht offer. Glossy Zoals te doen gebruikelijk in Britse tv- drama's is alles met veel vakmanschap tot in de puntjes verzorgd: de setting, het Schandaal in Engeland: Clare Latimer moet zich door agenten laten escorteren, nadat kranten over haar verhouding met premier Jolm Major publiceerden. foto Reuter acteren, je blijft geboeid kijken naar dit glossy gebeuren. Vooral door de seksscè nes is èr in Engeland rumoer over ont staan. De Conservatieven zijn uiteraard veront waardigd. Het is overduidelijk dat de serie zich afspeelt in hun milieu, de personages en de verwijzingen naar een partij die al te lang aan de macht is. laten weinig te raden over. Maar die verontwaardiging is hypo criet wanneer je aan overspelschandalen denkt als van David Mellor. die met echt genote voor de camera's verscheen om de zaken weer recht te praten. De scène uit de eerste aflevering waarin Flora 'naast haar man staat', terwijl deze tegenover de pers boete doet (uiteraard om de carrière veilig te stellen) stamt regelrecht uit het Mellor-schandaal. De Conservatieve ex-kostschooljongens die mogelijk door hun elitaire opvoeding de door God geschapen genen niet kun nen controleren (om de tot vergiffenis aan sporende taal van bisschop Wiliamson van Edinburgh te gebruiken) zijn voorlo pig nog niet uitgestorven. Lees, met dank aan de Londense Times, de reacties van hun echtgenotes op The Politician's Wife. Arrogant Tory-huisvrouw Janice Evans over de ver krachtingsscène: „Ik heb nog nooit een Tory-minister met zulke slechte manieren ontmoet: hoewel ze kunnen wat arrogant zijn." En Emma Broadbent, juriste: „Ik denk dat het allemaal wat overdreven wordt. De aardige kanten van ons leven worden niet getoond: de vrijkaartjes voor de cupfinals en de quiz-avonden in het kiesdistrict." De uitsmijter is voor Eira. de eega van To- ry-politicus Toby Jessel. Zij kon zich niet voorstellen een ontrouwe echtgenoot te hebben en ze had ook nog nooit een parle mentslid ontmoet die zo'n slecht gekleed hoertje als minnares zou kiezen. Uit het leven gegrepen dus. The Politician's Wife. Volgens Alice Thompson van The Times vonden de mannelijke Tories de serie een belachelijke farce. „Maar plotseling echooden door Westminster hun telefoon tjes naar vrouwlief om aan te kondigen dat ze vroeg thuis kwamen", weet Thom son. Hans Geleijnse in Moskou de laatste rustplaats het alles overheer sende thema. Alleen 'sociale bestellingen', dat zijn in Russisch ambtelijk jargon doden die op straat zijn gevonden of niet-geïdentifi- ceerde slachtoffers van moorden, worden op gemeenschapskosten onder de grond gestopt, De rest van de Russen moet het zelf maar regelen. En dat kost handenvol geld. Een heel simpele begrafenis komt al gauw op anderhalf miljoen roebel, zo'n 500 gulden. Dat lijkt niet al te veel, maar bij een maandelijks minimumloon van onge veer 15 gulden ziet dat er wel even anders uit. De staat legt er maximaal tussen de 30 en 60 gulden bij. Voor de armen in de Russische hoofdstad, en dat zijn er nogal wat. komt de soberste teraardebestelling op een miljoen roebel. Daarvoor levert de semi-overheidsinstel- ling Rituaal-Service een kist die deze naam nauwelijks verdient, het vervoer per busje en een plastic krans van zo'n 100.000 roebel. De doodgravers verlangen ook nog rond 300.000 roebel voordat ze hun spaden in de grond wensen steken. Ruig Het kan ook allemaal anders en uiteraard hebben slimme zakenlieden dit gat in de markt ontdekt. Ongeveer 100 particuliere begrafenisondernemingen vechten bijna letterlijk op leven en dood om de klanten. En daarbij gaat het er ruig aan toe. Er zijn gevallen bekend dat het personeel van een mortuarium het lichaam alleen aan de familie wenste af te geven, indien die een contract afsloot met de firma waarmee het personeel zakelijke banden onder hield. De begrafenisondernemingen heb ben nu hun eigen agenten bij alle polikli nieken, ziekenhuizen en lijkenhuizen. En menige Russische familie, overmand door smart, sluit een contract af met een van die agenten. Maar ze weten niet dat deze slimme handelaars-in-de-dood, de begra fenissen in 90 procent van de gevallen ge woon uitbesteden aan Rituaal-Service. En of het allemaal nog niet erg genoeg is, worden ze ook op andere manieren ge plukt. in het lijkenhuisje bijvoorbeeld. Thuis de dode opbaren, is veelal onmoge- naar de kerk terug gevonden. Wat zo'n 'panisjida' (uitvaartdienst) kost. hangt hoofdzakelijk van de familie af. Het hele begrafenisritueel wordt gekenmerkt door heel oude, vaak voor-christelijke, gebrui ken. Na afloop van de plechtigheid vindt bijvoorbeeld het grafmaal, de 'pominki' plaats. Met de vingers wordt een hapje 'koetja', een rijstgerecht genuttigd en er wordt gedronken op het welzijn van de overledene. Daarbij wordt echter niet ge klonken. Negen dagen na de dood wordt dit ritueel herhaald. En na 40 dagen volgt een royale maaltijd, omdat dan volgens het oeroude geloofde ziel zijn eindbestem ming heeft bereikt. Maar vergeten wordt de dode daarna niet. De graven worden keurig bijgehouden. Wie geld heeft, legt elke keer verse bloe men neer, de mindervermogenden doen het met kunstbloemen. Een flinke bos kost rond 15 gulden. De heel armen kun nen voor 15 cent een zakje bloemzaad ko pen en dat wil in zo'n vruchtbare bodem ook wel aanslaan. Honden Rond de graven gaat het best gemoedelijk toe. Meestal staat er wel een bankje, waar op wat wordt bijgepraat. Familieleden eten een paar keer per jaar bij het graf en wordt er wat achtergelaten voor de dode. Dat verklaart ook het grote aantal zwerf honden op de begraafplaats Vostrjakovs koje. want die gaan daar uiteraard mee slepen. Maar dat deert de Russen niet. Natuurlijk wordt er bij een begrafenis flink wat afgehuild, maar verder gaan de mensen hier eigenlijk weinig verkrampt om met de dood. Alleen, en dat is hun grootste zorg, de begrafenis moet wel be taalbaar zijn. Maar ook hier gelden nu de keiharde wetten van de vrije-marktecono- mie. Niet voor iedereen overigens. Vorig jaar overleden in Moskou 130.000 mensen, onder hen 20.000 min of meer hoge functio narissen. En die werden, alsof de vlag met hamer en sikkel nog boven het Kremlin waait, op staatskosten bijgezet. Hans Hoogendijk Een marmeren steen kost 400 tot 800 gulden, omgerekend 2,5 tot vier keer het mum jaarloon in Rusland. lijk. omdat alle Russen klein behuisd zijn. Dus valt de keus meestal op het lijken huis, maar het transport alleen al kost 300.000 roebel. Voor het afleggen worden bedragen tussen de 450.000 en 700.000 roe bel verlangd. Een kwitantie wordt niet verstrekt en dus kunnen de bestaanden op geen enkele wijze verhaal halen als er van alles fout gaat. Ook worden er bedragen in rekening ge bracht voor speciale diensten die hele maal niet bestaan. Er wordt bijvoorbeeld, uiteraard tegen extra betaling, aangebo den het lichaam 'diep te vriezen' of 'spe ciaal te behandelen', maar in alle Mos- kouse lijkhuisjes staan standaardvriezers die niet verder komen dan min 18. Dan is er uiteraard het probleem van de kist. Ooit werden alle Russen begraven in eikehouten kisten die uit de stam van één boom waren gemaakt. Maai1 de in ons land welbekende tsaar Peter de Grote maakte daar een einde aan. Na zijn bezoek aan Ne derland verbood hij dit. omdat hij het ei kehout wilde gebruiken voor de bouw van schepen. Sindsdien is het behelpen in Rusland, maar voor de mensen met geld heeft Ri tuaal-Service een oplossing. Wie de vader landse economie wil steunen, kan voor 450 gulden de duurste kist uit eigen produktie kiezen. Deze wordt in de volksmond de 're- geringskist' genoemd, omdat hierin de lei ders van de voormalige Sovjetunie ter aar de werden besteld. De 'nieuwe rijken' heb ben nog andere mogelijkheden: Finse kis ten voor 600 gulden en Amerikaanse met prachtige glimmende handvatten, schar nierend deksel, bekleed met fluweel en ge maakt van noten-, kersen- of ahornhout. De prijs: 7500 tot 60.000 gulden. Wie zoveel uitgeeft, zal ongetwijfeld ook niet wakker liggen van de 750 gulden voor een echte begrafenisauto van Amerikaans fabrikaat plus zes dragers. Gebruiken Terug naar de minder profane aspecten van het begraven. Sinds de ondergang van het communisme hebben steeds meer Russen, ook bij begrafenissen, de weg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 27