Injectie voor kathedralen van het platteland reportage ZATERDAG 27 MEI 1995 23 Iets wat ergens honderd jaar staat, of langer, staat op z'n plek. Een kerk, een molen of een brug: het zijn de gegevens van het landschap die de richting bepalen. We zijn er zuinig op, spenderen geld aan het behoud en bezingen van tijd tot tijd hun glorie. Wat geldt voor gebouwen, geldt voor bomen in nog heviger mate. Je kunt ze niet verplaatsen naar een openluchtmuseum en in geruïneerde staat zijn ze niet meer te restaureren, ook niet met veel geld. Een dode boom is dood en een zieke boom gaat negen van de tien keer dood. Onder de waardevolste monumenten, de kathedralen van het platteland, de erebogen van de stad heerst een ver woestende epidemie: de iepziekte. In een onomkeerbaar proces worden jaarlijks ve le monumentale iepen geveld. Al jaren proberen beheerders de ziekte een halt toe te roepen. Door het opsporen van besmet tingshaarden. het weghalen van zieke bo men en het bestrijden van de iepespintke- ver: het beestje dat de schimmel over brengt die de sapkanalen in de boom ver stopt doet raken. Het heeft allemaal weinig geholpen. Uit dijk- en straatbeplantingen verdwenen toch telkens bomen die ten prooi gevallen waren aan de schimmels. Snel weghalen en vlotte verwerking van het hout moch ten niet altijd baten omdat de infectie zich via wortelcontact of verderop gelegen in fectiehaarden kan verbreiden. Vooral in gebieden waar veel bossen zijn, is het be roerd gesteld met de iepenstand. In bosge bieden zijn de afgelopen honderd jaar on telbare veldiepen gebruikt als vulmiddel. Een veldiep doet het goed als opvulling van open plekken, slaat haast altijd aan maar is ook uiterst gevoelig voor iepziek te. Een aantal jaren geleden zorgde de ont dekking van 'Trigger' voor een revolutie in het bestrijdingsbeleid. Trigger bestrijdt de schimmel die de iepespintkever over brengt, door er een andere schimmel voor in de plaats te zetten. Het ei van Colum bus. De Heidemij injecteert alleen de ge zonde, monumentale bomen, de zieke worden weggehaald en het kostbare op sporen van infectiehaarden kan achter wege blijven. Aan Trigger kleeft echter één nadeel: het kost gemiddeld vijftig gul den per boom en de behandeling moet elk jaar worden herhaald. Sponsoractie Staatsbosbeheer heeft daar nu wat op ge vonden: een sponsoractie. Wie vijftig gul den geeft, beschermt een jaar lang een iep. Voor 250 of 300 gulden kan een particulier of een bedrijf een monumentale boom door de epidemie heen helpen. De ver wachting is dat, als alle gezonde bomen gedurende vijf of zes jaar een behandeling met Trigger krijgen, de epidemie daarna is uitgewoed. Kees Mol. van Staatsbosbeheer in Zee land, legt uit hoe dat gaat: „Hoewel de ie pespintkever zijn eitjes legt in dood iepen hout. heeft de ziekte toch gezonde bomen nodig om te overleven. Het is net als bij een virus. Dat kan ook in geïsoleerde toe stand niet overleven. Als we in de kringloop van de ziekte een schakel weg halen door de bomen resistent te maken, is het na verloop van tijd afgelopen met die schimmel." In Zeeland beheert Staatsbosbeheer en kele honderden iepen, vooral op plaatsen waar weinig bossen zijn. Op Tholen zijn de laanbeplantingen op de Puitsedijk, de Moerlijk en de Roolandsedijk nog redelijk intact en ook aan de Kattendijksedijk bij Goes, waar vele iepen gesneuveld zijn. staat nog een mooie rij te pronken. „Wal cheren kun je als verloren beschouwen en Schouwen-Duiveland ook. Teveel veldie pen in de bossen en langs B-wegen. Het heeft geen zin meer de bossen te inspecte ren op zieke iepen om die vervolgens weg te halen. Dat is te kostbaar en ondoelma tig. Bij het onderhoud van bossen halen we wel alle veldiepen weg. ziek en gezond. Samen met het injectieprogramma den ken we zo de epidemie onder controle te krijgen." Fonds De provincie, die her en der in Zeeland 400 iepen beheert, heeft de Heidemij opdracht gegeven ze allemaal te injecteren en ook voor particuliere beheerders zullen moge lijkheden worden geschapen. Mol: „Het is de bedoeling dat, naast het sponsorren van bomen door particulieren en bedrij ven, een fonds wordt gevormd waaruit de bescherming door andere beheerders kan worden betaald. Ook bij particulieren, ge meenten en waterschappen zijn iepen in beheer, die beschermd moeten worden. Inmiddels heeft het Kadaster in Zeeland al een flinke bijdrage toegezegd. We werken in deze actie nauw samen met de Rotary, die een plan maakt om bedrijven te benaderen." Wie voor één of meerdere keren een be handeling betaalt, krijgt een certificaat waarop desgewenst de boom of de bomen staan omschreven die met de bijdrage ge red zijn. „Ik kan me voorstellen dat er par ticulieren zijn of scholen of andere instel lingen die zeggen: Die ene iep hier op de hoek. die willen wij behouden. Daar willen we voor betalen. Dat moet dan kunnen. Desnoods zetten we er een bordje bij." De eerste iep in de sponsoractie krijgt dinsdag 6 juni een injectie van Commissa ris van de Koningin drs W. T. van Gelder. De rest wordt behandeld door de Heide mij. Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 23