onder gijzelaars Stormloop op kaartjes Stones Het extraatje van Pedigree Pal. ai Extraatje in mei nog steeds voor vakantie 4 WEKEN Serviërs gebruiken tien VN-waarnemers als schild tegen Navo-aanvallen Afrikaners ïien Pretoria ils hoofdstad ilanke staat Diergaarde Blijdorp krijgt een tweede komodovaraan Deze week alleen bij Albert Heijn. 0(1 OP MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Inspectie verbiedt optreden kindster reportage 21 Vm 27 Johan Ballegeer nieuwe oefenmeester van Hoek I PILAAR TT VOOR 14,25 JA, ik wil: Vrij zonnig Perioden met zon, droog. De vrind is zwak en veranderlijk, in de middag is er vrind van zee. Maximumtempera tuur rond 22 graden. !38e jaargang no. 124 27 mei 1995 nummers 2,25 50 meter van zee en strand HOTEL WESTDUIN Koudekerke (bij Vlissingen) Tel.01185-2510 -Fax 2776 Parkeren zonder bon? Voor onze hotel-restaurant- en verga- dergasten hebben wij op ons terrrein 150 gratis parkeerplaatsen gereser veerd. 90 hotelkamers, 8 vergaderzalen en ons tuinrestaurant "Four Seasons" met iede re dag een keuzemenu Hfl. 49.-. Info reserveren: 01185-2510. an onze correspondent lans Gertsen ARAJEVO - Twee, mogelijk rie Nederlandse militaire zijn vrijdag door e Bosnische Serviërs gegij- ïld. In totaal worden tien iaarnemers gebruikt als men- schilden tegen een moge- jk derde luchtaanval door de avo op munitiedepots bij Pale, nder de Nederlanders bevindt th in ieder geval majoor J. Ge ssen uit Flevoland. De VN-Vei- jheidsraad kwam vrijdag- rond laat in spoedzitting bij waarnemers uit Nederland, Rusland en Canada, met handboeien vastgeke- bij een munitieopslag- iaats. Twee zitten vast aan een rag die Pale met Servië ver- indt. Een van deze twee solda- ;ii werd gedwongen te verkla- ;n dat de Navo burgerdoelen id aangevallen in Pale, de oofdstad van de door de Bosni- rhe Serviërs zelf uitgeroepen Sarajevo maakten de Bosni- :he Serviërs enkele tientallen VN-soldaten krijgsge- angen. Hun positie in de buurt an een wapendepot werd be goten. Toen de Fransen terug- :hoten, werd hun stelling zo saai- bestookt met anti-tan- ïsapens, dat hun commandant !t overgave besloot. Ie Bosnisch-Servische televisie ronde vrijdagmiddag beelden an met handboeien aan palen waarnemers in de iiui't van munitiedepots en de mg bij Pale. „Deze soldaten ongedeerd blijven, tenzij r opnieuw luchtaanvallen ko- len", aldus de tv-zender. Ie Bosnische Serviërs blijven sigeren hun zware wapens uit i 'veilige zones' terug te trek- an onze correspondente - De Zuidafrikaan- hoofdstad Pretoria moet het Jntrum worden van een ieuwe Afrikaner volksstaat. staat in een 110 pagina dik ïpport dat de Afrikaner Volks- aad vrijdag heeft gepubli- tcrd. Ie volksstaat zou een federatie 'ft de rest van Zuid-Afrika «eten aangaan, maar recht ebben op zelfbestuur, ingezien een groot deel van de iikaners verspreid over het ele land woont, zou er daar- aast een zevental autonome üikaner regio's moeten ko Die zouden formeel deel uitmaken van Zuid-Afri- j,maar op terreinen als onder is, media, cultuur, economie, (ancien, sociale en gezond- pdszaken zelfbeslissingsrecht Jbben. e regio Pretoria is volgens de een goed centrum de beoogde staat, omdat de ftrderheid van de bevolking, Afrikaner is. De Afri- volksstaat zou zich vol- de plannen moeten uit tot in Oost-Transvaal, aar bepaalde wijken in Preto- i zelf moeten uitsluiten. Daar laat het- met name om zwarte tongebieden. oordkaap erdere plannen om de zeer luale en woestijnachtige Mrdkaap als volksstaat'aan te Ren, heeft de Volksraad laten omdat een bloeiende frkaner samenleving daar op moment niet mogelijk is. sar het gebied zou volgens de sd moeten worden vrijgehou- zodat Afrikaners die teleur- steld zijn over het leven in het integreerde nieuwe Zuid-Afri- lfen plaats hebben naar toe te ftuizen. Resident Mandela, die het rap- |ft donderdag al aangeboden ■*g, zei toen dat hij bereid was over een of ander com- jjftis. Het is overigens onwaar- fdjnlijk dat de door het ANC ^heerste regering zal instem- met het idee om de regio ftoria in een Afrikaner volks of op te nemen. Nationale Partij noemde het Wag positief dat er eindelijk P rapport lag, op basis waar in verder kan worden gedis- over de volksstaat. karde aanwijzing van een aan- f autonome regio's riekt vol te de NP wel zeer naar de Npsgebiedenwet uit de ken of weer onder VN-toezicht te wenste resultaat. Volgens de VN deerd. Net als donderdag rea- Minister van defensie Voor plaatsen. Ook een tweede serie werden zes munitiedepots ver- geerden de Serviers met be- hoeve zei vrijdag dat de gijzelin- aanvallen van Navo-vliegtuigen nietigd. Donderdag werden al, schietingen op Sarajevo. Tuzla gen een nieuw voorbeeld waren leidde vrijdag niet tot het ge- twee andere depots gebombar- èn andere 'veilige zones'. van Bosnisch-Servisch terroris- Een van de vastgeketende VN-waarnemers bij Pale. AMSTERDAM (GPD) - Zicht baar zielsgelukkig waren ze, de paar honderd fans die voor 25 gulden een kaartje hadden bemachtigd voor het concert dat The Rolling Stones gister avond in Paradiso gaven. Ge tooid met een oranje arm bandje als bewijs dat ze geen kaartje op de zwarte markt hebben gekocht, wachtten ze druk pratend tot de deuren opengingen, opgetogen de lend in eikaars grote geluk dat ze hun helden in levenden lijve zouden aanschouwen. De fans dromden ordelijk in een lange rij naar binnen ach ter het stevige dranghek dat hen scheidde van de toeschou wers op straat. De in groene shirtjes gestoken ordedienst en een klein legertje politie mensen hoefden niet in te grij pen. Onder de gelukkige geno digden waren ook Frits Spits en directeur Arthur van Schendel van het Amster dams Uit Buro. „Ik baal als een stekker, maar veel plezier hoor", wenste een teleurgestelde fan haar vrien den grootmoedig toe. Toen om tien uur via de radio bekend was gemaakt dat ze bij De Melkweg moesten zijn, hol den de wachtenden die op een ander voorverkoopadres had den gegokt massaal naar de naburige Lijnbaansgracht in de ijdele hoop dat ze op tijd zouden zijn. Naar schatting 2000 fans verdrongen zich op de smalle gracht om een van de 600 toegangskaarten voor de concerten van gisteravond en vanavond te bemachtigen. Armbandje Een groep bitter teleurgestel- den trok vervolgens naar het Amstel Hotel, het logeeradres van de Stones. Een van hen vertelde daar bedroefd dat hij al dertig jaar fan is en voor een kaartje grif 500 gulden had neergeteld. Om zwarte handel te voorkomen hebben de orga nisatoren de gelukkigen ech ter een armbandje omgedaan, dat niet meer aangaat als het eenmaal is afgedaan. Het eerste concert van The Rolling Stones begon vrijdag avond in alle rust. De eerste bezitters van een toegangsbe wijs stonden al om 12 uur 's middags voor de deur van Pa radiso. Toen om half negen de deur van de voormalige kerk open ging, slingerde het lint van de rij wachtenden, onder wié Frits Spits, zich langzaam naar binnen. Het concert zou om 21.30 beginnen, maar pas om 22.15 uur speelden de Sto nes hun eerste nummer. Publiek dat buiten een glimp van de rockers hoopte op te vangen, ving bot. De Stones zaten al lang en breed binnen; ze waren per boot via de ach terkant het gebouw binnenge gaan. Tijdens de stormloop op de kassa van De Melkweg werden mensen bijna onder de voet gelopen. foto WFA HONDEN \MANTiE GIDS Honden en hotels, cam pings, bunga lows, open baar vervoer, dierenpen- sions, stran den en bos sen.,. dit alles en nog veel' meer komt ter sprake in de Pedigree Pal hon den-vakantiegids, boordevol vakan- tietips voor binnen- en buitenland. Voor maar 1,- bij: Pedigree Pal hondevoer, 3 blikken 400 gram 4.99 Pedigree Pal hondevoer, 2 blikken a 800 gram QQ Pedigree Pal Diner, Q QQ doos 2.7 kilo -£95 Pedigree Pal brokken, Q QQ doos 3 kilo -£95 ROTTERDAM (GPD) - Dier gaarde Blijdorp krijgt binnen kort een tweede komodova raan. Daarmee wordt Rotterdam na Berlijn de tweede Europese stad die een paartje heeft van dit grootste hagedissenras van de wereld. Het met uitsterven bedreigde kheidstijd. me waardoor zij zich buiten de wereldorde plaatsen. Op de vraag of de Navo doorgaat met de bombardementen wilde hij geen antwoord geven. Eurocommissaris Van den Broek noemde de Bosnisch-Ser vische actie 'schokkend en mis dadig'. „Het wordt tijd dat de VN zich gaat afvragen wat zijn rol in Servisch Bosnië nog is. Er moet een beslissing worden genomen over versterking dan wel ver trek", aldus Van den Broek. Het was vrijdagavond nog on duidelijk of de VN afziet van nieuwe luchtaanvallen nu de Serviërs blauwhelmen als schild gebruiken. Een VN-woordvoer- der noemde de gijzeling van blauwhelmen 'een ingecalcu leerd risico'. „We moeten ferm blijven optreden. De politieke doelen zijn zo belangrijk dat ie dereen moet beseffen dat opoffe ringen nodig zijn", zo zei woord voerder Eckhard. Ook de Ameri kaanse minister van defensie. Perry, gaf aan dat de luchtaan vallen vermoedelijk doorgaan. De zeer explosieve situatie in Bosnië kwam ook aan de orde tijdens overleg tussen de Duitse bondskanselier Kohl en zijn Britse ambtsgenoot Major in Bonn. Zij deden gezamenlijk een beroep op de Russische presi dent Jeltsin om zijn invloed bij de Servische leider Milosevic aan te wenden teneinde de Bos nische Serviërs terug in het ga reel te krijgen. Jeltsin zou hebben toegezegd zijn best te doen, mits de VN af ziet van nieuwe luchtaanvallen tegen Bosnisch-Servische doe len. Jeltsin zou ontstemd zijn over het feit dat Rusland niet te voren door de VN was geraad pleegd over de acties. zie ook pagina 5 WEGENS SUCCES HERHAALD! Op deze 3 dagen krijgt u een gratis spaarzegel Ml voor elke 25- die u besteedt Bij inlevering van een volle kaart (20 zegels) geeft Maxis u ƒ25- korting op uw boodschappen! Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 maandag 11.00-18.00 dinsdag en woensdag 9.00-18.00 Geldig 1/m 27 september 1995 JE TREFT 'T BIJ MAXIS dier komt in het wild alleen nog voor op Komodo en enkele an dere eilanden in de archipel van Flores. Blijdorp krijgt de varaan door toedoen van het Forum Ne- derland-Indonesië. Het forum zet zich op tal van terreinen in voor de verbetering van de be trekkingen tussen beide landen. Blijdorp is al lang van plan om met een paartje van de hagedis nakomelingen te fokken. De Komodovaraan kan ruim drie meter lang worden en is in staat een mens te doden. MARUM (ANP) - De Ar beidsinspectie heeft het optreden verboden van een 14-jarige kindster in het Groningse Mar-um. Het gaat om Jeremy Jackson die in de popu laire televieserie Ba.v- watch de rol speelt van Hobie Buchanan. Jackson zou zaterdag avond in restaurant De Kruisweg in Marum een voor Nederland eenma lig optreden verzorgen. De organisatie van het concert kreeg vrijdag echter te horen dat de Arbeidsinspectie er niet mee akkoord gaat dat een 14-jarige op zater dagavond werkt. Volgens een woordvoer der van De Kruisweg is het afblazen van het. op treden een grote strop. „Er was. vooral bij kinde ren, enorme belangstel ling voor het concert. Ik denk dat er inclusief de begeleiders van deinde- ren, wel een paar dui zend mensen naar het concert zouden zijn ge komen.". De organisatie over weegt een schadeclaim in te dienen bij het orga nisatiebureau dat het optreden van Jackson in Marum had toegezegd. De sociale werkplaatsen hebben het moeilijk. Enerzijds ivorden de wachtlijsten van potentiële iverknemers steeds langeren aan de an dere kant verdurijnt er werk naar andere instellingen en lage Ionen- landen. Portret van een organisatie tussen tivee vuren. Verder in de bijlage Reportage: misdaadromans inspireren criminelen Bond tegen het vloeken blijft slagvaardig iepen hebben finan ciële injectie nodig spoorloos in Indonesië voor Oliver Sacks is het brein een avontuur Groningen scoort in de ivetenschap begraven is in Rusland oribetaalbaar Engelse schandalen in soap-serie. De Belg Johan Ballegeer is de nieuwe trainer van voetbalvereniging Hoek. De 44-jarige inwoner van Maldegem beschikt niet over de ver eiste diploma's. Daarom gaat hij samen met de eveneens nieuw aangestelde technisch coördinator Nico van de O 7 Kerkhove (52) uit Koewacht aan de slag. O HHH Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 8 en 9; Zeeland: 11,13,14 en 17; Kunst: 15; Re portage: 21, 22,23, 24, 25 en 27, Vrije tijd: 31, 32, 33 en 35; Sport: 36 en 37. DEN HAAG (GPD) - Ruim twee op de drie Nederlanders hebben hun vakantiegeld hard nodig om de geplande vakantie te be talen. Voor bijna de helft is het zelfs lang niet genoeg om de reisplannen te bekostigen. Een kwart van de mensen gebruikt het jaarlijkse extraatje voor iets heel anders. Opmerkelijk daarbij is dat 7 procent de vakantietoeslag vooral ge bruikt om schulden af te lossen. Dit is gebleken uit een enquête van onderzoeksbureau Into- mart B.V. die is gehouden mede in opdracht van deze krant. Voor zover bekend is het de eerste keer dat onderzoek is gedaan naar de wijze waarop men in ons land het vakantiegeld (circa 8% van het brutoloon) uitgeeft. Een derde van de Nederlanders houdt z'n vakanties goedkoop: deze mensen geven er minder aan uit dan het bedrag aan vakantiegeld dat ze eind mei op hun rekening krijgen bijgeschre ven. Ruim de helft van de men sen ontvangt tussen duizend en drieduizend gulden vakantie toeslag. Als het vakantiegeld helemaal niet aan vakantie wordt uitgege- geven, dan wordt het vooral be steed aan verbouwingen van de eigen woning, gewone huishou delijke uitgaven of aan luxe goederen zoals koelkasten, was machines of audiovisuele appa ratuur. Bij de laagste inkomens belandt het vakantiegeld meest al in de huishoudpot. Opvallend is dat vooral werknemers die tussen modaal en twee keer mo daal verdienen hun vakantie geld omzetten in luxe goederen. Uit het onderzoek blijkt verder dat vrouwen andere dingen met het vakantiegeld doen dan man nen. Ze zijn meer geneigd ervan te sparen en er schulden mee af te lossen. Ook geven ze het geld sneller uit aan huishoudelijke uitgaven. Mannen neigen meer naar het opknappen of het ver bouwen van hun huis. Voor de vakantie wordt doort gaans ook driftig gespaard: 43 procent van de mensen spreekt behalve het vakantiegeld ook de spaarpot aan om de vakantie te betalen. Vooral de laagste inko mens moeten de vakantie ook (Advertentie) BOUWMATERIALEN GOES 01100-15401 üL uit spaargeld financieren, maar ook van de hoogste inkomens put nog altijd bijna veertig pro cent uit spaargeld voor de reis. Daarnaast wordt uit het gewone salaris geput, vooral bij de ho gere inkomens. zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019 ■■■■■■Hi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1