Regels speelautomaten soepeler Try us, and find out. Ift PZC Gerard Jolieg en Gordon trekkers Meernilnnefeest Zweefviegfestijn bij EZAC Axel Axels 'totaalfestival' krijgt vorm Resultaten studie woningmarkt Axel pas in juni bekend Commissie steunt centrale bergplaats archieven Oostburg CL zeeland 14 College Oostburg komt tegemoet aan bezwaren ondernemers lezers schrijven CL Hogerop Rekening CREDIT LYONIMAIS BANK examens ZATERDAG 27 MEI 1995 van onze verslaggever OOSTBURG - Het Oostburgse college van b en w heeft in een aangepaste speelautomaten- verordening speciale regelin gen voor recreatie-onderne mers en de amusementshal aan de Bredestraat in Oostburg op genomen. De Oostburgse amu sementshal mag onder de hui dige vergunninghoudster meer dan drie speelautomaten heb ben en campinghouders zijn niet per se verplicht behendig- heidsapparatuur in een aparte hal neer te zetten. De speelautomatenverordening kwam eind februari al aan de or de in een vergadering van de commissie bestuurlijke zaken en toen bleek dat een aantal on dernemers en diverse commis sieleden op- en aanmerkingen hadden. Enkele recreatie-onder- nemers pleitten tijdens de ver- Duitse toerist lijdt voor bijna 9000 schade door autokraak DOMBURG - In de auto van een Duitse toerist uit Eschweiler aan de Singel in Domburg is in de nacht van donderdag op vrij dag ingebroken. Het dak van de cabriolet werd opengesneden, wat een schade van 4500 gulden veroorzaakte. Uit de auto werden een radiocas setterecorder, cd-speler, verster ker, luidsprekers en de hele hoe- denplank met een totale waarde van 3440 gulden gestolen. Ook de afdekhoes van de kap ter waarde van 780 gulden werd ge stolen. Uit een auto aan de Baanstraat in Middelburg werd in diezelfde nacht een radiocassetterecorder met een waarde van 1100 gulden gestolen. F oto-apparatuur weg bij inbraak SLUIS - Uit een vakantiewo ning aan de Blauweweg in Sluis werd donderdag foto-appara- tuur gestolen. De dieven wisten de woning binnen te dringen door een ruit in te slaan. De waarde van de ontvreemde spul len bedraagt 2500 gulden. gadering voor een soepelere houding ten aanzien van de campinghouders die behendig heidsautomaten hebben staan. Volgens de ondernemers hebben de hallen met speelautomaten een belangrijke functie als ont moetingsplaats voor jongeren: Verder stelde mevrouw Lagen dijk van de amusementshal aan de Bredestraat dat het voortbe staan van haar bedrijf in gevaar zou komen als de speelautoma tenverordening ongewijzigd zou worden vastgesteld. Naar aanleiding van de reacties nam het college de verordening opnieuw onder de loep. In de aangepaste versie zijn nieuwe bepalingen opgenomen voor de inrichtingen op kampeerterrei nen en de Oostburgse amuse menthal. Loco-burgemeester C. Bolijn- Hertzberger legde vrijdag uit dat het college van de bepaling is afgestapt dat behendigheids automaten in een hal moeten worden ondergebracht. „Cam pinghouders die nu al een x-aan- tal behendigheidsautomaten geïntegreerd hebben staan met bijvoorbeeld een cafetaria en/of restaurant hoeven in die situatie geen verandering aan te bren gen", aldus Bolijn. „In zo'n geïn tegreerde situatie is er immers meer gelegenheid voor sociale controle." Verder wordt in de verordening speciale aandacht besteedt aan de inrichting Bredestraat, waar op dit moment 34 behendig heidsspelen en 17 kansspelen staan. Voor de amusementshal is nooit een halvergunning ver leend en omdat de accommoda tie een laagdrempelige voorzie ning is, zouden er eigenlijk slechts drie speelautomaten mo gen staan. Met het oog op de be langen van de uitbaatster is daarom een speciale overgangs regeling voor de amusementshal opgesteld. Zolang mevrouw La gendijk de scepter zwaait mogen er meer dan drie kansspel- of speelautomaten in het pand staan. De burgemeester heeft wel de bevoegdheid de geplaat ste aantallen jaarlijks te vermin deren. Voor de amusementshal aan de Scheldestraat in Cadzand-Bad wordt geen uitzondering ge maakt. Deze inrichting dient eind 1997 aan de nieuwe regelge ving te voldoen. In die nieuwe re gelgeving wordt uitgegaan van de 1-0-0 optie. Daarbij wordt uit gegaan van één kansspelauto- van onze verslaggeefster AXEL - De resultaten van het woningmarktonderzoek in de gemeente Axel zijn pas half juni bekend. Het onderzoeksbureau Zebra Advies uit Veldhoven is er door ziekte van medewerkers en drukte met andere werk zaamheden niet in geslaagd om het onderzoek naar voor mei af te ronden. De gemeente Axel, de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouw vereniging en de projectontwik kelaars Proverko Vastgoed, Sprangers bouwbedrijf en Pro- jectbouw Zeeland wilden van de Axelse inwoners - mede met het oog op de ontwikkelingen rond om de te saneren Betonwijk- West - weten wat de woonwen sen van de inwoners zijn, hoe zij hun huidige woonsituatie erva ren en aan welke woningen in maat in de hoogdrempelige ho reca en geen kansspelautomaat in de laagdrempelige horeca. Be hendigheidsautomaten moeten zowel in de laag- als hoogdrem pelige inrichtingen beperkt wor den tot een maximum van drie automaten. welke kern van Axel de komen de jaren behoefte bestaat. In de week van 20 tot en met 25 februari werden onder alle eige naren en huurders van huizen enquêteformulieren verspreid. De respons was in eerste instan tie onvoldoende om conclusies aan te verbinden. In tweede in stantie, toen er opnieuw een dringend beroep op de huishou dens werd gedaan, reageerde in totaal 32 procent. E. Merckx van de RZVW liet dinsdag weten dat Zebra Advies weliswaar de cijfers kon leveren, maar nog niet in de gelegenheid was geweest om de cijfers te in terpreteren en daaruit beleids aanbevelingen te formuleren. „We moeten wachten tot half ju ni voordat we verder kunnen met onze plannen voor Beton- wijk-West." De vertraging die de RZVW hierdoor oploopt, blijft volgens hem echter beperkt. Met een favoriet als Gerard Joling hopen de organisatoren van het Meerminnefeest veel volk naar Waterlandkerkje te trekken. van onze verslaggever WATERLANDKERKJE - Ge rard Joling en Gordon zijn de grote publiektrekkers op het Meerminnefeest in Waterland kerkje op 9,10 en 11 juni. Naast een aantal muzikale evenemen ten staan er sportieve activitei ten als een boerentrekkertrek en een Meerminneloop op het programma en verder kunnen de bezoekers onder meer te recht op een rommelmarkt. De leerlingen van de basisschool openen het Meerminnefeest op vrijdag 9 juni om 19.30 uur door twee heteluchtballons te laten opstijgen. De drumband IJzen- dijke zorgt voor de muzikale on dersteuning en na het laten op stijgen van de ballons halen en kele clowns stunts op wielen uit. Een dag later wordt vanaf 8.00 uur op de Markt een rommel- (Advertentie) van onze verslaggever OOSTBURG - Met uitzonde ring van PvdA-raadslid J. Wiel akker zijn alle leden van de commissie welzijn in Oostburg positief over het collegevoor stel om 185.000 gulden uit te trekken voor het centraal on derbrengen van de dynamische archieven. Wielakker stelde tij dens een commissievergade ring dat hij niet tegen het cen traliseren van het archief en het wegwerken van achterstanden is. Hij vindt het echter niet no dig meer dan honderdduizend Zakkenrollers actief op markt VLISSINGEN - Op de jaar markt in Vlissingen heeft een zakkenroller vrijdagochtend rond 10.15 uur een 87-jarige vrouw uit Vlissingen van haar portemonnee beroofd. De buit bedroeg zestig gulden. In de Lange Zelke in Vlissingen werd in het begin van de middag, tus sen 13.00 en 14,00 uur, een 77-ja- rige Vlissinger het slachtoffer van een zakkenroller. Zijn porte monnee. met daarin 45 gulden, werd gestolen. gulden uit te trekken voor het aanpassen van de huisvesting. Het Oostburgse college wil de gemeentelijke afdeling perso neel en organisatie verhuizen naar het souterrain van het stad huis. Daardoor ontstaat ruimte om de afdeling interne zaken, en daarmee ook de archiefrnede- werkers, een centrale plaats in het gemeentehuis geven. De aanpassingen en verhuizingen in het gemeentehuis en het weg werken van de achterstanden in het dynamisch archief kosten in totaal 185.000 gulden. En b en w hebben dat bedrag er graag voor over, omdat ze denken dat de te nemen maatregelen tot een aan zienlijke verbetering van de werksituatie leiden. De raadsfracties van D66, WD, CDA en D&T gaven tijdens de commissievergadering aan dat ze achter het collegevoorstel staan, maar Wielakker was veel sceptischer. „Het is me tijdens het lezen van het raadsvoorstel niet duidelijk geworden dat de verplaatsing van het archief van het souterrain naar een andere plek noodzakelijk is", aldus Wielakker. „Daarom zou ik on der meer willen weten welke tijd winst er voor het personeel wordt geboekt door de voorge stelde maatregelen." Een gemeente-ambtenaar legde uit dat de tijdwinst vrij behoor lijk zal zijn, omdat in de huidige situatie te veel tijd verloren gaat met het lopen naar de her en der verspreide archieven. „De maat regelen schelen misschien wel een dag per week aan werk, maar die stelling kan ik niet zo één, twee, drie onderbouwen, daar is een wetenschappelijk re kensommetje voor nodig", aldus de gemeente-ambtenaar. „Ver der moeten we natuurlijk reke ning houden met een periode van gewenning voor het ambte narenapparaat." Het D66-raadslid A. Verhage wil de weten hoe de betrokken amb tenaren zelf denken over de ver huizing. Hij kreeg van de ge meentelijke woordvoerder ho ren dat er van de afdelingshoof den geen negatieve geluiden wa ren geweest toen de kwestie in het managementteam aan de or de werd gesteld. Wethouder L. Cuelenaere-Faas probeerde Wielakker te overtui gen, door te benadrukken dat het centraliseren van het 'dyna misch archief in de kelder van het stadhuis niet mogelijk is, omdat ook de informatisering op die afdeling wordt onderge bracht. Maar het Pvda-raadslid liet zich niet overtuigen. Wel zeg de hij toe dat hij de bouwteke ningen nog eens zou bekijken. De CL Hogerop Rekening bied, Ivniberd. gemak en een hoge ren.e d,e nog groei, ook- Geen wonde, da, in kode tijd vele „enduizenden mensen een CL Hogerop Rekening hebben geopend e hoge basisrente lop dit moment 4,8%) 0,5% bonusrente per volledig kalenderjaar (tot een maximum van 2,5% na vijf jaar) direct opneembaar en geen boete bij opname geen minimuminleg OP NAAR Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht vooi inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De speelautomatenverordening ken. De vergadering wordt ge- komt op woensdag 31 mei aan de houden in de commissiekamer orde tijdens de vergadering van van het stadhuis en begint om de commissie bestuurlijke za- 9.00 uur. Fietsen III 'Eerst maar de hoofdregels aan passen': een goede tip van J. de Jong, die in de PZC van 16 mei reageert op een artikel over een veiliger weg naar school, waarbij hij uitgaat van de automobilist, die liever geen obstakels tegen komt op zijn weg. In onder staand scenario ga ik uit van de kwetsbaarste, namelijk de fiet ser. Zo zou ik in de bebouwde kom een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur willen instel len. Vervolgens zouden alle se cundaire wegen alleen gebruikt mogen worden door (snor(fiet sers, met uitzondering van be stemmingsverkeer. Tenslotte zou gemotoriseerd verkeer dat fietsers wil inhalen dit uitslui tend mogen doen met uiterste voorzichtigheid en een maxi mumsnelheid van 30 kilometer. Ook door deze maatregelen wordt het straatbeeld een stuk rustiger. Verder is het als ouder helaas noodzakelijk om naast je kind te blijven fietsen, want liever scheurt menig automobilist ra kelings langs, dan dat hij vaart mindert en ruim afstand houdt. Het bekende - ik zit in een auto of op een motor, dus de weg is van mij - fenomeen. En kinde ren, hoe goed ze ook kunnen fiet sen, schi'ikken daarvan en gaan slingeren, met alle gevolgen van dien. Maar zou het weggebruik ook sa men kunnen? Misschien kunt u remmen als een moeder naast haar kind blijft fietsen; mis schien kan ik achter mijn kind gaan fietsen als er een auto aan komt en ik hoor dat hij vaart mindert. En wie weet, steken we dan zeifs een hand naar elkaar op in plaats van alleen dat ene nare vingertje. L. Pelsser Kruitmolenlaan 108 Middelburg Kloetinge markt gehouden en om 13.00 uur begint de boerentrekkertrek. De eerste deelemer aan de play- backwedstrijd in de feesttent be treedt om 14.00 uur het podium. Om 21.00 uur begint het Meer- minnebal met optredens van Gerard Joling, Marianne Weber en Gordon. Ook het orkest Sun ny Boys draagt een steentje bij. Op zondag 11 juni kunnen de motorrijders om 10.00 uur begin nen aan hun puzzelrit door de Zeeuws-Vlaamse regio. De schieting op de liggende wip wordt vanaf 13.30 uur gehouden en de deelnemers aan de Meer minneloop worden om 14.00 uur aan de start verwacht. De kin dershow met clown Rocky be gint om 15.00 uur en voor het slotbal met de Lee Lesco Band worden de dansliefhebbers van af 21.00 uur in de feesttent ver wacht. KLOETINGE - Toen ik in de PZC van 22-5-95 De Spionkop las, rezen mij van ergernis de ha ren te berge. Vooropgesteld dat ik geen lid ben van Kloetinge, geen trouwe supporter en ook geen sponsor of donateur, moet ik constateren dat Richard Thannhauser de plank op en kele plaatsen zwaar missloeg. Als ex-bestuurder van* Robur en ex-voorzitter van de Goese Sportraad weet ik dat de vv Kloetinge een van de best geor ganiseerde clubs in Zeeland is met een vaste beleidslijn, die op de lange termijn is afgesteld. Een beleid dat zich niet toelegt op het ronselen van spelers, maar juist met een goede onder bouw bij de jeugd, waar het over grote deel van de leden zich blij vend thuisvoelt. De opmerkingen over 'clubbe stuurders, die alleen maar geïn teresseerd zijn in standenlijsten en de mening van de achterban', slaan nergens op. Ze zijn ook be ledigend voor het grote korps van vrijwilligers dat de spelers in staat stelt hun sport te beoefe nen en zich dikwijls nog het vuur uit de sloffen loopt om het die spelers zo gerieflijk mogelijk te maken. Wat dat betreft kan Statenfractie CDA in actie tegen sluiting NS-stations van onze verslaggeefster DEN HAAG - De CDA-fraetie in de Zeeuwse staten heeft de drei gende sluiting van vier Zeeuw se NS-stations aangekaart bij de Eerste en Tweede Kamer. Volgens de statenfractie raakt Zeeland door deze maatregelen in een achterstandpositie en wordt de leefbaarheid in de pro vincie geweld aangedaan. De fractie heeft de Eerste en Twee de Kamer een petitie van het CDA Arnemuiden aangeboden. De NS is zoals bekend van plan de opstapplaatsen in Rilland, Krabbendijke, Kapelle en Arne muiden te schrappen. Thannhauser een voorbeeld ne men aan Zwamborn, die zich in. houdt met zijn kritiek op spelers of bestuurders. Het is jammer dat hij uit Zeeland verdwijnt als trainer, maar ook bij SHO zal hij kritiek krijgen als er niet snel ge- noeg resultaten komen. Zo werkt dat in de sport. Kloetinge zal het best moeilijk krijgen in de eerste klas, maar de club heeft die plaats wel bereikt via een goed beleid en kundig besturen. A.J. de Kok Berkenstraat 26 Goes Zon-Zeeuwen Afgelopen zaterdag een zonover goten pagina in de PZC over Zeeuwen die het 'beter' bekeken hebben. Zon, zee en lekker niks doen. Ja, natuurlijk heerlijk, maai' na twee maanden wil ik de bladeren zien kleuren in herfsttinten. Daarna storm. Sinterklaas op het dak en een verstilde periode rond kerst die hier natuurlijk nooit wit is. Dan januari: je kijkt het eerste sneeuwklokje de grond uit. Daarop volgt de pracht van tulpen, kilometers, koolzaad en bloesem, koeien in de wei. En die kakofonie van pa pegaaien, daar kan die merel in mijn tuin wel tegenop. Natuur lijk verregent het hele voorjaar en een deel van de zomer, maar die gestolen uurtjes zon, die kan niemand je afnemen. Zelfs de be-, lastingdienst niet. Je moet wel een béétje lef hebben om in Ne derland te wonen. W. Jobse-Davidse Dam 61 Middelburg Maritieme fietstocht GOES - Fietsen langs het water en onderweg maritieme ontdek kingen doen. Dat kan Tweede Pinksterdag, maandag 5 juni, De Stichting Zeeuwse Rij- en Toer Vierdaagse (ZRTV) houdt die dag een fietstocht, waarbij de deelnemers kunnen kiezen uit routes van 27 en 42 kilome ter. Het Goese recreatiepark Hol- landsche Hoeve fungeert als start en finish. Om 10 uur kan ie dereen zich laten inschrijven. Wie voor 17 uur terug is, ont vangt een aandenken. De tocht, die het thema 'cultuur-histo risch maritiem toerisme' heeft meegekregen, voert onder meer langs het Veerse Meer, de Oos- terschelde, de sluis bij het Goese Sas, het sluizencomplex bij We- meldinge en de visafslag op de Turfkade in Goes. Een speciale fietsroutefolder voorkomt dat deelnemers verdwalen en biedt informatie over de bezienswaar-.- digheden. Het fietsevenement wordt in samenwerking met de gemeente Goes op touw gezet. Ter Welle GOES - Aan de Christelijke Scholengemeenschap voor be roepsonderwijs Ter Welle in Goes zijn de volgende kandida ten geslaagd: Opleiding Verzorging: Maaike Bak- - ker, Annemarie van Belzen, Carolien i van Belzen, Loura de Bree, Jessica Burger, Antonia Caballero, Mar)'-1 Ann Franken, Elma Goedegebuure, Henriëtte Goedegebuure, Aafke van Helleman, Joyce van Hooydonk, Ma rianne Louws, Esther van de Made, Marieke Murre, Geertruida Paarde- koper, Nelleke de Pater, Gera Peur- sem, Gerlinda van Poortvliet, Linda Rijkse, Janneke Schipper, Miranda Sinke, Annet Trip, Elma Visser, Gwendola Visser, Kitty Vleugel, Ma- riska Vlietland, Astrid van Vossen, Annelies Westplate, Rosemarie Won- dergem, Wilma van Tol Opleiding Assistenten in de Gezond heidszorg: Apotheekassistentcn: Jantine Bijl, Pieternel Mast, Carry van Overveld, Kardine Sperling, Liesbeth van de Velde: Doktersassis tenten: Thoke Aarnoudse, Janel Eversdijk, Mirjam Hackenberg, Anjo Paauwe, Jacolien Saman, Annemiek Sinke, Angelien Visbeen; Tandarts- assistenten:Anita Lindhout, -Jenni fer Okker, Lia van de Veer, Anita van Woensel. Goes: tel. 01100-30275. Sas van Gent: tel. 01158-53510. Hulst: tel. 01140-13456. Sluis: tel. 01178-61740. Middelburg: tel. 01180-16056. Terneuzen: tel. 01150-95851. AXEL - Zweefvliegers uit binnen- en buitenland ont moeten elkaar van vrijdag 2 tot en met dinsdag 6 juni tij dens een Babytreffen op het zweefvliegterreïn van de Eerste Zeeuws-Vlaamse Aero Club (EZAC) in Axel. Elke dag wordt er vanaf 13.00 uur met vooroorlogse 'Babies' gevlogen door twin tig teams. De deelnemers moeten proberen zo dicht mogelijk bij een markering op het veld landen en krijgen bovendien de opdracht een bepaald traject rondom Axel te vliegen. Babies zijn historische zweefvliegtuigen van het ty pe Grunau Baby, waarvan het ontwerp stamt van voor de Tweede Wereldoorlog. De bouw mag van na de oorlog zijn, maar in elk geval niet van na 1960. EZAC heeft een van de wei nige nog luchtwaardige toe stellen in haar bezit. Het vliegtuig, genaamd Nico-Ba- by (naar de restaurateur van het-toestel), viert dit jaar zijn veertigste verjaardag. Re den voor de Zeeuws-Vlaam se zweefvliegclub om het In ternationale Babytreffen, dat meestal in Duitsland wordt gehouden, naar Axel te halen. van onze verslaggever AXEL - Een kleine driehonderd kinderen kwamen vrijdagmiddag, al dan niet met ouders, af op de eerste School's Out for Kids. Het Axelse popfestival School's Out is dit jaar voor het eerst uitgebreid met een tweede (kinder)dag. Door het muziekspektakel net na Hemelvaartsdag te houden - de dag van het traditionele Oldtimer Festival - ontstaat zo een lang weekeinde van festiviteiten in het Oost- Zeeuws-Vlaamse marktstadje, heeft het bestuur van de Stichting Axel Pop Popu lair (STAPP) bedacht. De eerste 'kindermiddag' ging bemoedi gend van start. „De opkomst overtreft de verwachting. School's Out for Kids is dan ook zeker voor herhaling vatbaar", zei STAPP-bestuurslid J. Elenbaas. De kin deren vermaakten zich uitstekend met voorstellingen van balletschool Petrella Lion en Theater Opgepast. Ook de presta ties van playbackende leeftijdsgenootjes werden met genoegen bekeken en aan hoord. De veertien playback-acts zorgden voor het muzikale element tijdens de kin derversie van School's Out. Overigens is het stichtingsbestuur bezig om School's Out een bredere basis te ge ven. Het evenement moet de komende ja ren uitgroeien tot een 'totaalfestival'. Mu ziek blijft het belangrijkste element, maar allerlei uitingen van kunst en kleinkunst en allerlei demonstraties dienen ook een plaats te krijgen in het hele festijn. Met een Britse pauze-act van twee heren die al muziekmakend proberen te vliegen, wordt dit jaar een aanzet gegeven tot uit breiding van het programma. Als de klein kunst bevalt, zal volgend jaar zeker meer te zien zijn. De muziek blijft echter - zeker op de hoofdfestival dag, zaterdag - de hoofd moot van het programma uitmaken. Tien bands, waarvan er vier 's middags optre den, zorgen van 14.00 uur vanmiddag (za terdag) tot 1.00 uur 's zondags voor een swingend Axels bos. Vooral van de twee uitsmijters Painting over Picasso en Sja ko wordt veel verwacht. m op de eerste dag van School's Out for Kids. foto Peter Nicolai Play-backsterrei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 14