Kruistocht tegen de inlegcultus Haat in Ruanda begrijpelijk proces IBCOLIJN PZC Contactgroep wil travestieten uit schuilplaats halen zeeland 13 STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK ZATERDAG 27 MEI 1995 van onze verslaggever Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - We kennen ze al lemaal wel, de reclames op radio en televisie waarin vrouwen - op het oog gezond van geest en 1 ichaam - het presteren om dertig seconden vol te praten over inlegkruisjes. Zonder te lachen verklaren ze hoe de wereld voor hen open ging, hoe compleet an ders hun leven werd, na de ontdek king van een bepaald merk, een be paalde vorm of dikte van een stukje papier of celstof. „Je zou bijna gaan geloven dat je volkomen getikt bent als je 's ochtends van huis gaat, zon der dat er iets in je onderbroek ligt." Carla Volleman, fysiotherapeute in Heinkenszand, is een kruistocht be gonnen tegen de inlegcommercie. „Negen van de tien vrouwen die nu geld uitgeven aan inlegkruisjes, kun nen met een beetje oefening zonder die broeierige infectiehaarden." De grote mode van de inlegkruisjes is, volgens Carla Volleman, begonnen toen de incontinentie voorzichtig uit de taboesfeer kwam. „Het is een feit dat veel vrouwen na een zwanger schap of een operatie in de onderbuik last hebben van urineverlies. De bek- kenbodemspieren zijn gewoon een beetje verslapt en daardoor kun je twee verschillende soorten van incon tinentie krijgen. Bij veel vrouwen gaat het mis als ze hoesten, lachen, tillen of als hun blaas een beetje vol raakt. An deren hebben een zogenaamde urge- incontinentie. Ze lopen steeds vaker naar het toilet zodat hun blaas aldoor kleiner wordt. In de meeste gevallen kan het ongemak worden opgelost door bekkenbodemoefeningen. Daar mee kun je binnen korte tijd voorgoed van je problemen afraken." Training Doordat incontinentie bespreekbaar werd, stortte de commercie zich ech ter op het verschijnsel en naast recla mes voor echte incontinentieluiers, verschenen ook spotjes voor inleg kruisjes. Die voeren het probleem ech ter van kwaad tot erger. Carla Volle man: „Een mens zit zo in elkaar dat, zodra je een druppel urine verliest, je bekkenbodem gestimuleerd wordt. Doordat je een beetje nattigheid voelt, trekken de spieren in het bek ken als in een reflex samen. Daarop is ook de zindelijkheidstraining bij peu ters gebaseerd. Als je nu allerlei din gen gaat gebruiken om dat urinever lies niet meer te voelen, wordt het steeds erger. Na een poos zijn inleg kruisjes niet meer genoeg. Het wordt maandverband, kraamverband, een inlegluier en op den duur moet het zie kenfonds de opvangmiddelen gaan betalen. Dat hebben de beleidsma kers zich op hoog niveau gerealiseerd. Vandaar dat er nu een onderzoek komt." Het project oefentherapie voor vrou wen met incontinentieklachten (Pro vin) is aangeslingerd door Marion Borghuis uit Malden. Zij was de eerste die de kruistocht tegen de inlegkruis jes begon. Uit eigen ervaring wijs ge worden ontwikkelde ze een oefenthe rapie waarmee ze goede resultaten boekte bij ruim 60 procent van de pa tiënten. Ze nam een textielfabrikant in de arm en heeft inmiddels twintig modellen damesslips op de markt met een verlengd kruis. „Ook zoiets, zegt Carla Volleman, herenonderbroeken hebben een dubbel kruis tot aan het elastiek, terwijl mannen, met hun lan gere urine buis. haast nooit last heb ben van ongelukjes. Die inlegkruisjes, onpraktische onderbroeken: het zijn allemaal uitvindingen van mannen. Het wordt hoog tijd dat vrouwen zelf het heft eens in handen nemen." Onderzoek Marion Borghuis meldde haar onder zoek aan bij de Ziekenfondsraad, die met een beetje rekenwerk wel inzag dat oefentherapie kan voorkomen dat de kosten van incontinentiemiddelen nog verder de pan uitrijzen. Een Nij meegs bureau maakte een onder zoeksopzet, waarin 25 fysiotherapeu ten in heel Nederland groepen vrou wen en individuele patiënten begelei den. Carla Volleman is één van die 25 fysiotherapeuten „Het gaat erom de goede methode te vinden voor oefentherapie en tegelijk uit te vissen bij welke patiënten oefe nen helpt en bij wie niet. Je hebt na tuurlijk altijd een groep mensen bij wie de klachten niet of niet helemaal te wijten zijn aan slappe bekkenbo- demspieren en die aangewezen blij ven op opvangmateriaal. Het is de be doeling dat ik een groep van tien vrou wen ga begeleiden en drie vrouwen in dividueel. Om die patiënten te selec teren, houden we eerst een voorlich tingsavond op dinsdag 30 mei in de Blauwe Reiger in Heinekenszand." Informatie Tijdens de voorlichtingsavond, die om 20.00 uur begint, krijgen alle be langstellenden uitgebreide informa tie over alle aspecten van incontinen tie. Huisarts A. Harten-Heilig be spreekt de medische kanten, wijkver pleegkundige Rebecca de Winter gaat in op de verschillende soorten op vangmateriaal en Carla Volleman zet uiteen wat Provin inhoudt. „De aanmelding voor het onderzoek moet via de huisarts verlopen omdat die kan beoordelen of oefentherapie kansrijk is. „Het is natuurlijk frustre rend om aan zo'n cursus mee te doen als bij voorbaat vaststaat dat het niet baten zal. Aan de andere kant hoeven we ook niet zeker te weten dat het wèl helpt. Vrouwen bij wie opvangmate riaal nodig blijft, hebben ook baat bij de cursus al was het alleen omdat we zorgen voor goede informatie over in- continentiemateriaal en wellicht ver wijzing voor andere soorten van be handeling." Spieroefeningen De groep die in september bij Carla Volleman aan de gang gaat, volledig vergoed door het ziekenfonds, krijgt oefeningen voor het aanspannen van de bekkenbodemspieren, ademha- lings- en ontspanningsoefeningen. „Je zult er gek van staan te kijken, maar veel vrouwen weten niet eens waar hun bekkenbodemspier zit. Ze aerobikken twee keer in de week voor alle spieren apart maar juist die be langrijke spieren worden veronacht zaamd. Dat is zonde want met inconti nentieklachten is aerobic er al snel niet meer bij." De strijd tegen de inlegkruisjes, die op zichzelf al weer zorgen voor schimmel en andere infecties, is volgens de Heinkenszandse fysiotherapeute pas gewonnen als zwangerschaps- gymnastiek niet meer vóór. maar na de bevalling wordt vergoed. „Het oefe nen van je spieren na de bevalling is veel belangrijker dan de gymnastiek ervoor. Dat kind komt toch wel en een pretje is het nooit. Er is er tenminste nooit eentje blijven zitten, voorzover ik weet. Wel hebben heel veel vrouwen last van incontinentie. Goed oefenen kan heel veel schelen in je portemon nee en nog meer voor het milieu." Medisch vrijwilligster Maria van Jole na drie maanden terug van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - „Je kan het land hel pen opbouwen, processen be geleiden, maar de wereld ver ander je niet." Maria van Jole uit Goes is zich bewust van de beperkingen van een hulpor ganisatie als Artsen zonder Grenzen, die haar voor de tweede keer uitzond naar hel verscheurde Ruanda. On danks alle ellende die ze er - i jaar na de genocide - heeft aanschouwd, is haar relaas toch doorregen met hoop. „Ik heb begrip voor de Tutsi's, die echt trachten hun land weer op te bouwen en proberen de Hutu's te gedogen. Vooral van belang is nu dat de rechtsorde wordt hersteld, anders blijven mensen het recht in eigen hand nemen." Drie maanden is ze in touw ge weest, rustdagen zijn doorge streept. „Ik was nadien wel af gepeigerd". bekent ze. De 41-ja- rige ex-hoofdverpleegkundige werd eerst in het betrekkelijk rustige noorden geposteerd, la ter bezocht ze gevangenissen, kampen en klinieken in het zuiden. Het volksgezondheids probleem in Ruanda is vooral een personele kwestie. Zieken huismedewerkers zijn dikwijls gevlucht en het komt regelma- voor dat Hutu's een behan deling wordt geweigerd, want de wrok van de Tutsi's is na een jaar nog niet ingeslikt. Hospitaal Maria van Jole heeft samen met de provinciale regerings functionaris voor de gezond heidszorg. de enige arts in een streek van 800.000 bewoners, gewerkt aan de opbouw van het hospitaal in Ruhengeri. Haar indruk is positief. „In een jaar hebben ze toch veel voor elkaar gekregen. Toen ik de stad verliet, hadden we inmid dels drie artsen. In samen spraak zijn modules ontwik keld om personeel te scholen in basis-chirurgie en daarvoor heb je toch een aantal artsen nodig." Knelpunt is dat kun dige Hutu's bang zijn een ho gere positie in het ziekenhuis te verwerven. „De machtsverhou dingen zijn gewijzigd, de Hu tu's vormen nu de underdog en ze willen niet te prominent in beeld komen. Ze houden zich gedeisd." Ze had verwacht dat begin april, precies een jaar na de slachtingen onder de Tut si's, het kruitvat zou ontplof fen. „Er waren herbegravingen gepland, maar het bleef won derbaarlijk rustig." De tweede helft van april - ze was sinds begin februari in Ruanda - werd ze opgeroepen voor een groot hulpprogram ma in het zuiden. Omdat Hu tu's, die al dan niet in gevan genschap hadden gezeten, een gesloten hospitaaldeur troffen in de zuidelijke stad Butare, besloten Artsen zonder Gren zen, het Internationale Rode Kruis en de VN een luchtbrug op te zetten naar de centraal gelegen hoofdstad Kigali. Als lid van een 'emergency-team' kreeg Van Jole de taak de in richting van een noodvoorzie ning bij het regeringszieken huis te coördineren. Dat was al lemaal in kannen en kruiken, toen de regering er een stokje voor stak. „Uiteindelijk werd Ex-hoofdverpleegkundige Maria van Jole werkte drie maanden als vrijwilligster voor Artsen zon der Grenzen in Ruanda. foto Willem Mieras gekozen voor opvang in het universiteitsziekenhuis in Bu tare, waar het Rode Kruis een aparte vleugel kreeg." Improviseren Improvisatie is een onontbeer lijke eigenschap voor een me disch vrijwilliger. Van Jole diende mobiele klinieken te 'runnen' in het zuiden. „Hutu's waren massaal vrijgelaten. We misten zo'n zestigduizend mensen, die kennelijk nog op weg waren naar hun dorpen." Een project dat veel organisa tie vergde: medicijnen, voed sel. matrassen, alles moesten ze zelf meenemen. Want: „Je weet niet watje aantreft." Het viel haai- alleszins mee dat plaatselijke klinieken bereid waren ook Hutu's te helpen. Maar toch. het vroeg voortdu rend zendingswerk van hulpor ganisaties. „Watje doet is voor al relaties opbouwen met de le gerleiding, burgemeesters en functionarissen in de gezond heidszorg. Je wilt bereiken dat patiënten worden geholpen, ondanks alle haatgevoelens." Voor die rancune heeft ze be grip. „Dat is nu eenmaal een begrijpelijk proces, heel veel mensen zijn vermoord. Maar wel moeten nu snel berechtin gen plaatsvinden, dat verbe tert. de stabiliteit van het land." Ze heeft gevangenissen be zocht waar mensen hutje bij mutje in kleine kamertjes wor den vastgehouden. Ze hebben dikke benen en voeten van het staan en er is nauwelijks water. Voor het dagelijks eten zijn ze afhankelijk van familie, die schalen voedsel bij de poort neerzet. „Ik weet niet of dat op de goede plaats terecht komt, maar de gevangenen maakten op mij geen uitgehongerde in druk." Van Jole kreeg toegang tot de cachots door de mach thebbers ervan te overtuigen dat een gebrek aan water en sa nitaire voorzieningen leidt tot epidemieën van cholera en dy senterie. „Zo'n uitbarsting zal niet alleen de gevangenen, maar ook de dorpelingen tref fen." Slaan Met afschuw spreekt ze over het voortdurende slaan van ge vangenen, maar 'ook dat hoort bij het hele proces'. „Je kunt er wel wat van zeggen, maai' niet te ferm want je bent niet meer dan een vrijwilligersorganisa tie in dat land." Wel heeft Art sen zonder Grenzen geprotes teerd tegen de mensonterende en onhoudbare situatie in het kamp in Kibeo, waar eerder honderden mensen zijn afge slacht en nu 1.200 Hutu's zich verschansen omdat ze vrijwel allemaal nog het nodige op de kerfstok hebben. „Ik kon me daar alleen bewegen dankzij de bescherming van een VN-lijf- wacht. Ze zijn in staatje de keel af te snijden. Ik heb nog nooit zo'n vuilnisbelt gezien. Mensen zijn haastig vertrokken en heb ben alles achtergelaten. En de uitwerpselen liggen centime ters hoog; je moest wel laarzen aantrekken." Hutu-leiders in het kamp verboden stamgeno ten naar huis te keren, waar door uitgedroogde kinderen een wisse dood tegemoet gin gen. Alle misère ten spijt, zal Maria van Jole zonder schroom terug keren als haar baas het vraagt. „Het klinkt raar. maar als ik daar rondrij geniet ik enorm van de natuur. En juist uit de hulp aan slachtoffers, put ik mijn inspiratie." IJA^M tOHP'T EEN CHWe(KBLi)Kb WeeK! WET fHTSe beet seeeuev ts, AWi£ 3? gvvs.' &ae&ëN SCHEEPSHUID IN éATENKMS \eTAHTEETfJ.CHT toch Hier! iccoFT tcch Hier v. een SoN&FBSTIVAL WAtëOP 2E6LAHD COR DE JONGE Kever in stadhuistoren Zierikzee ZIERIKZEE - Ook in de toren van het Zierikzeese stadhuis heeft de bonte knaagkever zich genesteld. Voor het verwijde ren van het vraatzuchtige beestje en het herstellen van de schade is ruim 11.000 gulden nodig. Wil Zierikzee de bonte knaagkever uit de torenspits verdrijven, dan is haast geboden. De werkzaamheden kunnen alleen tij dens de afwezigheid van het carillon en de klokkestoel worden uitgevoerd. Tot eind juni zijn deze in restauratie. Inmiddels heeft het kevertje al de nodige schade aangericht aan de con structie van de toren. Met behulp van met glasvezel versterkte staven en epoxyharsen wil de gemeente de schade herstellen. De bonte knaagkever komt maandag 29 mei ter sprake tijdens de gemeenteraadsvergadering. Politieauto doelwit brandstichting TERNEUZEN - In Terneuzen is donderdagnacht geprobeerd een politievoertuig van de technische ondersteuning in brand te steken. De poging lukte maar gedeeltelijk. Behalve dat een band en wieldop werden vernield, liep de stationcar lakschade op. Het voertuig, dat in de Irenestraat stond geparkeerd, werd met een vloeibare stof overgoten. Er werd bij de auto tevens een gedeeltelijk verbrand vod aangetroffen. Het vuur is uit zichzelf gedoofd. Plan aanpak kruising Westdorpe MIDDELBURG - De provincie is van plan het kruispunt Zwar- tenhoek bij Westdorpe te beveiligen. Weliswaar staat Zwarten- hoek op de 36ste plaats in de provinciale lijst van black-spots, maar de ongelukken die er gebeuren hebben - door de hoge snelheden op de Tractaatweg - dikwijls een ernstige afloop. Omdat aan Zwartenhoek groot onderhoud moet worden uitge voerd en er bovendien op de ranglijst van black-spots weinig plekken zijn die bij de provincie in beheer zijn. wil de provincie Zwartenhoek in 1996 aanpakken. Het werk, waarbij de aanslui tingen minder ruim en overzichtelijker worden gemaakt, kost ruim een miljoen gulden. De verkeerslichteninstallatie die vrij komt bij het kruispunt Drieschouwen zal bij Zwartenhoek wor den geplaatst. Multiculturele markt COSB MIDDELBURG - Het Zeeland College houdt donderdag in Middelburg een multiculturele markt. De manifestatie is opge zet door leerlingen van het Centrum voor Oriëntatie, Schake ling en Beroepsvorming (COSB). De markt geeft een indruk van de etnische diversiteit binnen het COSB. Op het program ma staan onder meer dans. muziek, audiovisuele presentaties en een modeshow. De manifestatie, van 12.30 tot 16.30 uur in het schoolgebouw aan de Ravensteijnweg 1, is onderdeel van een promotiedag. 's Ochtends, om 11 uur zet directievoorzitter B. Buijs van het Zeeland College het belang van het COSB uiteen. Daarna spreekt het PvdA-kamerlid J. Lilipaly over deze vorm van on derwijs. Het COSB verzorgt speciale onderwijsprogramma's voor mensen uit minderheidsgroepen. beveiliging 24-uurs meldkamer-service r 00K KLUISJES EN KLUIZEN VOLGENS EUR0/VDS VERZEKERINGSNORM OOK INBOUW KOM KIJKEN IN ONZE SHOWROOM Inbraak Toegangscontrole Winkeldiefstal Technisch alarm Brand T.V.-bewaking •Overval •Terreinbeveiliging 01100-13720 LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Omdat de wo ning van Hans in een doodlo pend straatje in een Walchers dorpje staat, kan hij goed in de gaten houden wie zijn woning passeert. Hans kijkt altijd van tevoren wie er bij hem aanbelt. Hij weet namelijk dat zijn ver schijning, als vrouw van een meter negentig in mantelpak en keurig opgemaakt, veel mensen afschrikt. Hans is travestiet. Als hij zich in dameskleding heeft gehuld heet hij Wilma. Hans is 44 jaar, getrouwd en va der van kinderen die al de deur uit zijn. De onbedwingbare be hoefte om kleding van de andere sekse te dragen heeft hij vanaf zijn puberteit. „De meeste tra vestieten ontdekken tijdens hun tienerjaren de drang om zich als vrouw te willen presenteren", al dus Hans. Zolang dat verlangen 'achter de gordijnen' wordt be vredigd, heeft dat geen invloed op hun leven en familie. Zijn echtgenote is een van de weinige mensen die van zijn travestie af weten, „Veel travestieten dra gen dat geheim hun hele leven met zich mee en willen in de ano nimiteit blijven. De pijn, veront waardiging en verdriet willen zij hun vrienden, familie en colle ga's besparen." Clubavonden Het taboe rondom travestie en transseksualiteit houdt mensen zoals Hans letterlijk achter de gordijnen. Om deze mensen uit hun 'schuilplaats' te helpen, heeft de Landelijke Kontakt- groep Travestie en Transsexua- liteit (LKG T T) in samenwer king met het COC-Midden-Zee- land een Zeeuwse afdeling opge richt. Op de tweede vrijdag van de maanden juni en juli wordën in het COC-gebouw aan de Ei- genhaardstraat in Middelburg vanaf 20.00 uur 'clubavonden' gehouden voor travestieten en mensen met transseksuele ge voelens. Op deze avonden kunnen tra vestieten in contact komen met lotgenoten en ervaringen met el kaar uitwisselen. Naast voor lichting over de problematiek van travestie en transseksuali teit, worden er tips gegeven over het gebruik van kleding, cosme tica en pruiken. De bedoeling is een avondje uit te bieden in een beschermende omgeving voor degenen die in de eigen situatie geen gelegenheid hebben om hun travestiegevoelens te uiten. Acceptatie Wilma, Rita en Janny zijn mede oprichters van de Zeeuwse zelf hulpgroep voor travestieten en transseksuelen. Alle drie zijn ze vader en hebben ze een partner die hun travestiegevoelens er kent en daarmee kan leven. Die acceptatie is voor Rita's partner en kinderen niet van de ene op de andere dag gegaan. Ooit kon Kees zijn verlangen om er als vrouw, als Rita, uit te zien alleen uiten op een zolderkamer tje. Wat zich achter de deur van die zolderkamer afspeelde, wilde zijn echtgenote niet weten. Hij kon er zijn gang gaan, maar zo dra hij de zolder verliet moest hij de rol van echtgenoot en vader weer aannemen. Kees' vrouw zette slechts een flesje bier voor hem voor de deur klaar 'als hij weer eens bezig was'. Veel travestieten en transsek suelen durven niet voor hun ge voelens uit te komen, zeggen Wilma en Rita. In het clubge bouw in Eindhoven, waar ze al jaren een uitlaatklep vinden, ontmoeten ze mensen zoals zij, mannen en vrouwen, uit het hele land. „Het is geen seksclub, zo als de meesten denken", waar schuwen de oprichters. „We hou den ons bezig met sekse en niet met seks", benadrukt Rita. Onontgonnen Zeeland is tot nu toe een 'onont gonnen gebied'. De samenwer king met het COC-Midden-Zee- land komt de LKG T&T dan ook heel goed uit, zeggen de Zeeuwse oprichters. Met deze zelfhulpgroep hopen Wilma. Ri ta en Janny maatschappelijke acceptatie van travestie en transseksualiteit te bewerkstel ligen. &ita en Wilma vinden het bijvoorbeeld heerlijk om op hun mooist te gaan winkelen en ge holpen te worden door het win kelpersoneel. „Het is dan een echte overwinning van jezelf', zegt Wilma. „Een goede traves tiet herken je namelijk niet. De uiting van deze gevoelens is zo onschuldig en toch kan het een hele bedreiging voor je omge ving zijn. We willen niemand choqueren", aldus Rita. Carla Volleman leert een patiënte haar bekkenbodemspieren te spannen. foto Dirkjan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13