Spontaniteit bij bezoek koningin CKSA Bovenmaatse bolus voor Beatrix Het gaat om het spontane verhaal Bruinvis stierf door consumptie van blaasjeswier Sluiting van deel Noordzee kost de fisserij miljoenen Rechter beslist vóór bouw GGD-pand Goes Loco-burgemeester laakt anti-drugsactie Terneuzens comité Vorstin opende Zilveren Schor Koninklijk bloemetje winnaar estafette zeeuwse almanak Reutemeteut Auto-Lease Zuid West bv .alV) PZC zeeland ZATERDAG 27 MEI 1995 van onze verslaggever GOES/MIDDELBURG - De bouw van het kantoor voor de GGD en een aantal provin ciale consumenten- en patiën tenorganisaties kan gewoon doorgaan. Rechtbankpresi dent mr T. Damsteegt heeft vrijdag het schorsingverzoek afgewezen van de Stichting Centrum West (SCW), die waakt over het noordweste- lijk deel van de binnenstad. De stichting had planologische en stedebouwkundige bezwaren en had daarom om een voorlo pige voorziening gevraagd. De motivatie van de rechtbank president om het verzoek af te wijzen was vrijdag nog niet gereed. Volgens de stichting had de ge meente zich bij het bouwont werp moeten laten leiden door het concept-bestemmingsplan Binnenstad-Centrum. Dat laat aan de Westwal. waarvoor het beschermd stadsgezicht geldt, slechts twee bouwlagen toe. meent zij. Het GGD-kantoor krijgt vier bouwlagen, zij het dat de derde en vierde terug wijken. Verder huldigde de SCW het standpunt dat proce dures niet correct zijn verlo pen. Goes weersprak dat. Volgens de gemeente bezit het ontwerp- bestemmingsplan nog geen rechtskracht en voldoet de ver strekte bouwvergunning aan alle voorwaarden. Ook proce dureel zou geen scheve schaats zijn gereden. Of dat zo is. was vrijdag ondui delijk. De rechtbankpresident motiveert de toekenning of af wijzing altijd een paar dagen nadien. In zijn besluit worden alle factoren meegewogen, dus ook het financiële en het tijds belang dat met de bouw van het GGD-kantoor is gemoeid. Goes heeft haast in verband met de ontruiming van het ge zondheidscentrum Magnolia, dat officieel per 1 januari 1996 wordt betrokken door het nieuwe waterschap De Zeeuw se Eilanden. van onze verslaggever TERNEUZEN - Loco-burge meester P. C. Hamelinck is vooralsnog niet van plan stap pen te ondernemen tegen leden van het Actiecomité Leefbaar Terneuzen. die in de nacht van woensdag op donderdag zijn tuin ruïneerden en zijn woning met ketchup besmeurden. Ha melinck wil eerst samen met de overige leden van het Terneu- zense college van burgemeester en wethouders en de politielei ding de weinig ludieke actie be spreken. „Het ligt in de lijn van de ver wachting dat we na dat gesprek met de leden van het comité in contact willen treden. Deze mensen zijn er volledig aan voor bijgegaan dat gemeentebestuur en politie met name de laatste maanden daadwerkelijk stap pen hebben ondernomen en nog zullen ondernemen om de over last in de binnenstad terug te dringen", zei hij. De Terneuzense loco-burge meester wees erop. dat de raad zich aanstaande donderdag uit spreekt over de verordening kof fieshops: „Wordt die aangeno men, dan mogen er in Terneuzen nog slechts twee shops open zijn. De overige verkooppunten voor soft drugs zijn dan niet meer toe gestaan en worden dan ook aan gepakt. Er zullen geen tientallen verkooppanden in een week aangepakt worden, dat is onmo gelijk, maar reken er maar op dat er voortvarend te werk wordt gegaan." Ongepast Hamelinck blijft van mening dat de binnenstadbewoners hun on genoegen over de problemen in de wijk op een andere wijze had den moeten ventileren. „De ac tie op zich vind ik ongepast. Als ik als gewoon burger door deze actie was getroffen, had ik on middellijk aangifte gedaan bij de politie. Nu ligt het iets anders. Als bestuurder zie ik deze actie toch als een signaal dat binnen stadbewoners ontevreden zijn met de toestand in de binnen stad. Het college van b en w ver schilt dan niet van mening met deze mensen. Ook wij willen dat het leefklimaat in het centrum verbeterd. Het is niet voor niets dat ik dinsdag als waarnemend burgemeester nog een bevel tot sluiting van koffieshop Horizon in de Nïeuwstraat heb gegeven. Dat je dan als bestuurder een dag later met zo'n actie wordt geconfronteerd is dan toch wel treurig", aldus Hamelinck. Anders Ook het officiële vertegenwoor digersorgaan van de Terneuzen se binnenstad, het Bewoners platform Binnenstad Terneuzen (BPBT). vindt dat de actie 'ook anders had gekund'. Woordvoer der P. Smolders: „Ik denk dat dit niet de juiste manier is om naar buiten te treden. Het co mité heeft ook geen contact ge zocht met het platform. Dat is spijtig. Er broeide al geruime tijd iets in de binnenstad. Het plan om iets te ondernemen speelde een tijdje geleden al. Ik denk dat een steekpartij een week of wat terug de druppel ge weest is die de emmer deed over lopen." Smolders vreest dat de inciden ten van woensdag op donderdag het werk van het platform zullen bemoeilijken. „Het platform werd recentelijk nieuw leven in geblazen. Juist met het doel de contacten tussen bewoners, po litie en bestuur te verbeteren, te intensiveren. Omdat nu de be stuurders door deze actie getrof fen werden kan het best zo zijn dat er bij de gemeentebestuur ders ook naar het platform toe enige wrevel is ontstaan. Dat is jammer", aldus Smolders. van onze verslaggever NEELTJE JANS - Frank is niet meer. De bruinvis overleed be gin deze week in het veldstation van de Stichting Delta Expo op Neeltje Jans aan overmatige consumptie van blaaswieren. Het dier was vorige maand van het Dolfinarium Harderwijk overgebracht naar Zeeland, waar hij samen met soortge noot Tjitske werd voorbereid op uitzetting in de Noordzee. Blaasjeswier blokkeert de voed- selopname bij bruinvissen. Deze wieren komen op zee voor. Ver moedelijk leren de dieren van hun moeder deze planten te mij den. Frank raakte op een leeftijd van vijf maanden zijn moeder kwijt en spoelde in 1993 aan op het strand van Ameland. Bruin vissen worden ongeveer een jaar gezoogd. De vondeling werd sterk verzwakt en verwond ge transporteerd naar het Dolfij nen Opvang en Onderzoek Cen trum van het dolfinarium in Har derwijk. Daar herstelde de jonge bruinvis, dankzij voeding met een in het zeedierenpark ontwik kelde kunstmelk. In het veldstation had hij, sa men met zijn gezellin Tjitske, moeten wennen aan zeecondi ties en leren voor zichzelf te zor gen. Het eten van blaasjeswier werd hem na een maand nood lottig. De bruinvissen waren de eerste twee dolfijnen die naar slot zie pagina 17 kolom 8 Een bovenmaatse Zeeuwse bolus voor koningin Beatrix: leden van de jeugdvereniging Rondom 't Woord uit Kapelle- Biezelinge boden de vorstin de lekkernij aan tijdens een informele ontmoeting, (bo ven). Rechts: met een aantal gasten van Het Zilveren Schor volgt koningin Beatrix de zwemestafette van de groep uit Kapelle-Biezelinge. foto's Ruben Oreel •nonze verslaggeefster RNEMUIDEN - „Het was wel lannend om met de koningin ipraten. Zo'n moment maak je aar één keer in je leven mee", !$t Hugo Niewenhuijse opge ien. De jongen uit Kapelle- iezelinge hijgt nog na van een itafetterace op het Veerse leer voor koningin Beatrix, ij won de race. En de vorstin ld spontaan voor hem een oemetje uit haar boeket ge likt. Hugo is nog steeds per- ex. „Dat je zo normaal tegen ïar kunt doen had ik nooit ver acht." e koningin was vrijdagmiddag Arnemuiden om het nationaal ïtmoetingscentrum het Zilve- n Schor officieel te openen. Na ji ingrijpende renovatie is het mtrum, dat voortaan onder- ik biedt aan vakantiekampen »r jongeren, enkele weken ge- den in gebruik genomen. De isten die deze week in het Zil- iren Schor verblijven hadden ■luk. De meesten van hen achten de vorstin de hand rukken. oor de koningin was het een jzonder bezoek. Het Zilveren thor was een geschenk van ko- ingin Juliana en prins Bern ard ter gelegenheid van hun zil- iren huwelijksfeest. Koningin (atrix, toen nog prinses, legde 1965 de eerste steen voor het ontmoetingscentrum. Boven dien is de vorstin de bescherm vrouwe van het fonds Jantje Be ton door wie de stichting Natio naal Ontmoetingscentrum (NOC) is opgericht. Geïnteresseerd Het Zilveren Schor ligt de konin gin na aan het hart en dat liet ze merken. Tijdens de rondleiding door het gerenoveerde centrum vielen haar onmiddellijk allerlei details op. Ze was bijzonder geïnteresseerd in de nieuwe functie van het centrum en ook in de gasten. Ze nam duidelijk de tijd zich te laten informeren. Haar visite had veel weg van een informeel werkbezoek zonder protocool. Eerst mochten de leden van de christelijke jeugdvereniging uit Meliskerke hare majesteit be groeten. De leden die met een vakantiekamp in het ontmoe tingscentrum hun seizoen afslo ten zongen een eigen lied en een bede. Het was hun dankbetui ging voor het Zilveren Schor. Daarna waren de leden van de jeugdvereniging Rondom 't Woord uit Kapelle-Biezelinge aan de beurt. De jongeren en hun begeleiders stonden de vor stin te woord in natte zwemkle- ding en met roodverbrande schouders. „Als jullie je maar goed afdrogen. Zorg dat jullie geen longonsteking krijgen", merkte de koningin bezorgd op. Ze kreeg van de groep een grote bolus aangeboden. „Want u krijgt al zoveel offciële dingen, een echt Zeeuwse bolus leek ons leuker. Maar u moet hem wel opeten", lichtte de gever toe. Voor de rondleiding had de ko ningin het centrum geopend door het luiden van een klok. Burgemeester drs H. Visser van Arnemuiden schonk het Zilve ren Schor namens de gemeente een schaalmodel van de beken de Arnemuidse hoogaars. Jonk heer mr S. E. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de NOC, benadrukte in zijn wel komstwoord nog eens de nood zaak van ontmoetingscentra als het Zilveren Schor. „Nog steeds zijn er kinderen, ook in Neder land. die er bekaaid van afko men. Kinderen die als sluitstuk van de omgeving waarin zij le ven, als we niet uitkijken, in een permanente achterstandsitua tie geraken." OSWIJK (GPD) - Als het plan wgaat om een gedeelte van [Noordzee ten noorden van de iddeneilanden af te sluiten )or bevissing, zal dat de Ne- iflandse visserijsector in to- jI ruim 450 miljoen gulden in inkomsten kosten. Garna- avissers uit Lauwersoog, Har den en Den Oever zouden de witste slachtoffers worden, zo «rspelt het Landbouw Econo- isch Instituut (LEI), herland is van plan de slui- :?te bepleiten op de komende :ordzee-ministersconferentie het Deense Esbjerg, op 8 en 9 -i. Het gaat daarbij om een ge- rfvan maximaal 50 bij 50 kilo ster in het Friese Front. Het iued zou voorlopig niet meer tfst mogen worden omdat we- sschappers er de effecten wil- a bestuderen van de boomkor- sserij, waarbij zware kettingen 'zeebodem omwoelen en zo de sen in de netten drijven, he weken voor het begin van ministersconferentie roept h Produktschap voor Vis de ïierlandse politici op 'tot be ding te komen'. De vissers irden de dupe, stelt het Pro- itschap met een verwijzing arde becijfering van het LEI. financiële schade is het hotst voor de garnalenvissers, ■arschuwt Geert Meun van de Urker vissersfederatie. „Zonder twijfel zullen er vissers zijn die het hoofd niet boven water hou den." Het is volgens hem uitge sloten dat de schade te vergoe den valt met een zak geld. „Wie zegt dat dat gebied niet hele maal voor de visserij verloren gaat? Eens kwijt, altijd kwijt, zeg ik maar." De Nederlandse re gering moet ervan doordrongen zijn dat het voorstel om het ge bied te sluiten niet door de vis sers wordt gesteund. „Mocht het toch worden aangenomen, dan is het de vraag of de vissers dat respecteren. Ze zullen uitvaren en ze zullen gewoon gaan vis sen", aldus Meun. Volgens de vissers zijn er goede alternatieven. De Nederlandse visserij is voor 80 tot 90 procent actief in een klein gebied, zo blijkt uit een studie van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek (RIVO). Daarbuiten zijn grote gebieden die niet of nau welijks bevist worden. Zeeuwse politievrouw verhoort kinderen in videostudio lolen gestolen it Miniatuur Valcheren 31DELBURG - In de nacht na i officiële opening van Minia- :-r Walcheren, op Hemel- ürtsdag, is de miniatuurmo- hvan Westkapelle uit het park stolen. De molen is wit en sft een motortje waardoor de '-ken automatisch draaien, s'model van de Westkappelse hlen is met de hand gemaakt 1 heeft een waarde van 8.000 Uden. Advertentie UJr 0 S C H A D E jAlER SCHADE ASSOCIATIE '*N OOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549. JjjKwaliteits Certificaathouder van onze verslaggever Jacques Cats TERNEUZEN - Marjan War rens (35) van het politiedistrict Zeeuws-Vlaanderen is de eerste politievrouw in Zeeland die een grondige opleiding heeft ge volgd om jonge kinderen te ver horen in speciaal daarvoor in gerichte video-studio's. Het gaat hier om het vastleggen van verklaringen van kinderen die het slachtoffer zijn geworden van een ernstig misdrijf of daar getuige van zijn geweest. In de meeste gevallen betreft het ze denzaken of situaties waarbij kinderen hebben gezien dat hun vader of moeder om het leven werd gebracht. De leeftijdscate gorie van de aldus ondervraag den varieert tussen de vier en twaalf jaar. De studio's waarover de politie kan beschikken bevinden zich verspreid over het land. Voor Zeeuwse zaken wordt veel ge bruik gemaakt van faciliteiten in Rotterdam en Eindhoven. Dat reizen is nog een heel gedoe, vooral omdat de kinderen zulke traumatiserende ervaringen hebben opgedaan. Maar de mo gelijkheden om in eigen politie regio zo'n accommodatie in te richten liggen vooralsnog niet binnen bereik. Het interieur van de studio oogt zodanig dat een kind zich er be duidend sneller op z'n gemak kan voelen dan in een kale ka mer in een politiebureau. Het schilderwerk is vriendelijk van kleur, er staat aangepast meubi lair, er is kinderspeelgoed voor handen en er hangen vaak teke ningen van lotgenootjes die zijn voorgegaan. Alles bijeen is het nog een knap pittige cursus geworden, waar bij Marjan niet alleen nader in zicht verwierf in zaken als de ontwikkelingspsychologie van het kind en achtergronden en gevolgen van kindermishande ling. maar net zo goed kennis kon vergaren in de omgang met de technische apparatuur. Techniek Tijdens de opleiding kreeg voor al een juist toegepaste gespreks techniek extra accent. Marjan: „Het gaat om het spontane ver haal. Met het stellen van sugges tieve vragen kun je een kind al les laten verklaren wat je maar wilt. Maar dan is het niet het re laas van het kind maar je eigen herhaal." Bij de verhoren dient voorts het besef aanwezig te zijn, dat kinderen kunnen zitten met Marjan Warrens. remmingen, schaamtegevoe lens, angsten en met de mis schien nog in de oren tuitende bedreigingen wat er met ze zou kunnen gebeuren als ze verklap pen wat hen is overkomen. Mar jan: „Sommige kinderen denken zelfs dat ze medeplichtig zijn. Je moet dus eerst de remmingen wegnemen en aan het kind dui delijk maken dat het. wat er ook gebeurt, geen straf krijgt." Het op videoband vastleggen van zulke verhoren biedt het grote voordeel dat een kind maar één keer het in vele geval- foto Peter Nicolai len schokkende verhaal hoeft te doen en niet een paar keer ach ter elkaar die hevig emotionele beleving moet doorstaan. Staat de ondervraging op de band. dan kan de officier van justitie, de rechter of de advocaat de opna me er nog eens bijhalen om in te schatten hoe de verklaring van het kind in een bepaalde zaak tot stand is gekomen. De band is ook beschikbaar voor het geval een getuige-deskundige die wil benutten om het gedrag van het kind te kunnen uitlegggen op basis van niet uitgesproken woorden maar de tentoonge spreide houding. Een verklaring op papier is alleen een koele regi stratie. Marjan: „Het zien doet vaak meer dan dat je iets van een briefje afleest." Ondanks alle gespreksvaardig- heden, de open en vriendelijke houding van de ondervragers en het zorgen voor een juiste sfeer kan het gebeuren dat een kind niet tot het afleggen van een ver klaring is te bewegen. „Daar heb je je bij neer te leggen", vindt de politie-agente. „Hoe rottig het ook is voor je onderzoek." Deskundigheid De door Warrens binnengehaal de kennis zal niet alleen worden benut bij in Zeeland spelende ernstige delicten waarbij kinde ren een rol vervullen. Politie korpsen elders in het land kun nen eveneens een beroep doen op haar deskundigheid. Marjan weet het van ondervin ding: het ondervragen van kin deren in zo'n videostudio kost veel energie. Maar die intensieve kant van het werk neemt ze graag op de koop toe: „Ieder kind heeft recht op een geluk kige jeugd. Ik vind het erg wan neer iemand al op zo'n jonge leef tijd wordt beschadigd. Ik ben nu in de gelukkige positie dat ik ze kan helpen." Zoals zoveel kinderen heeft Rabia uit Vlissingeti een enorme hekel aan het naar bed gaan. Ze heeft zo haar maniertjes om dat moment zo lang mogelijk uit te stel len. Nog even een slokje drinken, nog even naar de w.c., nog even een boekje halen van beneden, nog even m'n kle ren opvouwen, nog even mijn kamer opruimen, nog even de poppen en beren een kusje geven, nog even mijn tanden poetsen. Niks verge ten? Hè, hè, Rabia ligt in bed. Oh nee. ze heeft nog geen zakdoek. Nog even een verhaaltje voorlezen. Mag het deze keer een gedichtje zijn? Nee, dat is veel te kort! En tot slot, als alle vertragingstechnieken zijn benut, haar gebedje: 'Ik ga slapen, ik ben moej 'k sluit mijn beide oogjes toe.l Here, houd ook deze nacht! over pappa, mamma, Liset- te, Marieke, Gerard, Rabia, Sjan, Ferdi en Mark, Trol letje, Trollelientje, Muisje, Soossie, Snoopy, Srioopy op mijn pyjama, beestje, beestje op mijn zakdoek, Clowny, Bobo, Panda, foto, Anna, Bram en Matty in het mand je, alles wat leeft in hemel en op aarde! trouw de wacht. Amen'. Zo gaat dat iiu al maanden. Tot gisteravond. Het was laat geworden. Dat vond zelfs Rabia. Dodelijk ver moeid stond ze aan de rand van haar bedje: 'En voor de hele reutemeteut trouw de wacht. Amen.' Postbus 57, 4460 AB Goes Klein Frankrijk 31, 4461 ZN Goes Telefoon 01100 - 27700 voor een pasklaar lease-plan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11