omité houdt actie drugsoverlast Werken van Mondriaan en Toorop op 1 juni geveild PZC D66 in Middelburg kapittelt Van Gelder over Museum 13/IX Architectuur omvat meer dan een geveltje HNêl Zeeuws Museum grijpt naast pronkbeker Drie podia voor het Schelde Jazz-feest van Terneuzen zeeland 15 erneuzense binnenstadbewoners schudden bestuurders wakker \y lezers schrijven kunst VRIJDAG 26 MEI 1995 onze verslaggeefster [ÜEUZEN - 'Het bloed is hup, de spuiten zijn on- jldig, de 'drugs' onschade- de knallen nep en de over- lijdelijk. Bij ons duurt deze tkelijkheid helaas al jaren, isen wordt wakker!!' Was ekend: Actiecomité Leef- jTerneuzen. fnsdagavond half twaalf, jroep van twintig bewoners je binnenstad en de Oranje- krijgt in café De Groef in Korte Kerkstraat de laatste ructies voor de op handen ie actie, die de Terneuzense -jurders eens flink wakker schudden. „We gaan eerst de burgemeester, dan naar nelinck en dan naar Van yen", legt Petra Luteijn uit. 'moeten maar eens voelen wij elke dag ervaren", vindt bewoonster van de Van Bo- straat. „Beseffen ze eigenlijk jat er in de binnenstad aan and is?" jvan kunnen de bewoners de Oranjebuurt meepraten. :e klachten worden niet se- genomen. terwijl er in de t zeker vijf adressen bekend van waaruit wordt gedeald. Advertentie FELANDHALLEN GOES VJËROHG 27 MEI g 00 - 17.00 uur ZONDAG 28 MEI Een handtekeningenactie lever de deze week meer dan tweehon derd reacties op. Dat zegt toch genoeg", voeren zij aan. Lachertje „Dat gedoogbeleid is een lacher tje, slechts een prestigeplan van de gemeente. Die DOG zou elke week een drugspand sluiten. Maar dat kan ze eenvoudig niet waarmaken. Er is geen man kracht. Wanneer er voortaan nog maar twee koffieshops wor den toegestaan, zal de overlast voor de bewoners alleen maar toenemen. Het probleem is niet de koffieshops, maar is de straat handel". vindt Boaz Brom. Kwart voor twaalf. De gettoblas ter wordt getest. Enkele bandle den slaan wat akkoorden aan. Nel Florusse belt met een smoes de collegeleden op om te con troleren of ze thuis zijn. Als blijkt dat Barbé niet thuis is, ontstaat even verwarring. Wat nu? Beslo ten wordt dan maar de zoon des huizes lastig te vallen. Twaalf uur. Een zevental auto's zet koers richting Katspolder. Bij de jachthaven worden de au to's achtergelaten. Niemand blijft in de auto's achter. Te voet gaan de actievoerders verder. Wat onwennig beginnen ze te schreeuwen. Al gauw zit de lol er goed in. Voor de ambtswoning van de burgemeester aan Langs de Kreek worden klapperpisto len leeggeschoten, rotjes afge stoken en spuiten in de tuin ge gooid. Zakjes witte basterd- of poedersuiker wordt uitgestrooid over de voorruiten en daken van in de buurt geparkeerde auto's. Op de stoep overal ketchup. De brievenbus is van binnen en bui ten besmeurd. Een ketehupfles wordt tegen de rand van het trottoir kapot gesmeten. Barbé junior laat zich niet zien. Steun Kwart over twaalf. Voor de deur van wethouder P. Hamelinck aan de Noteneeweg wordt halt gehouden. „Ik wil dope", bon ken de deelnemers op zijn voor deur. Gejoel. Knallen. Het spaarzame licht in de kamer gaat uit. Het blijft stil. Niemand komt naar buiten om te kijken wat er aan de hand is. Een bewo ner van de Jan van Galenstraat is het met de demonstranten eens. „Ik steun jullie van harte." Half één. Als alle pamfletten on der de ruitewissers zijn gescho ven, de zakjes nepdrugs leeg zijn en de ketchup rijkelijk heeft ge vloeid, verlaten de relschoppers luid toeterend de wijk. De politie volgt hen op de voet. Bij café De Groef krijgen de agenten tekst en uitleg. Ze grijpen niet in als de buurtbewoners even later de auto instappen om opnieuw hun frustraties te botvieren op de le den van het gemeentebestuur. Wethouder J. van Rooijen wordt met rust gelaten. Die woont in een flat. Wethouder Hamelinck reageert donderdagmiddag aangedaan op de gebeurtenissen van de nacht ervoor. Hij kan geen enkel begrip opbrengen voor 'deze misselijke actie'. „Mijn tuin is vernield, bloemen zijn uit de grond getrokken, flessen ket chup zijn tegen de gevel kapot- gegooid. Er is op de ramen ge timmerd. Mijn vrouw heeft de hele nacht geen oog dicht ge daan, mijn kind dat in de stad was. moest noodgedwongen el ders slapen." Hamelinck vindt het 'beneden alle peil' dat zijn gezin en dat van Barbé - terwijl ze wisten dat hij zelf niet thuis was - op deze ma nier worden aangepakt. „Wees flink en laat mijn gezin er buiten. Er zijn andere wegen die je kunt bewandelen. Ik ben vaak genoeg 's avonds in de binnenstad om te weten wat er aan de hand is. Ik ben niet blind." Hamelinck overweegt aangifte bij de politie te doen. Hij heeft enkele kentekens genoteerd. De Actiegroep Leefbaar Terneu- zen beraadt zich op nieuwe ac ties. Actievoerders strooien zakjes meel leeg op geparkeerde auto's. foto Peter Nicolai van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente raadsfractie van D66 in Middel burg vindt dat de Zeeuwse Commissaris van de Koningin drs W. T. van Gelder 'de regels van politiek fatsoen heeft over schreden'. D66 schrijft dit in een persbericht. Van Gelder heeft verklaard dat het college van b en w in Middelburg de besluit vorming rond het Museum 13/ IX 'bewust op slot probeert te houden' en dat 'sommige leden van het college de standpunten van provincie en Rijk niet weer geven zoals ze in werkelijkheid zijn'. „In feite zegt de commissa ris: 'b en w, wat jullie zeggen klopt niet", reageert drs L. de Kraker van D66 verontwaar digd. „Terwijl er juist zo veel openheid is geweest en informa tie is verstrekt." 'De fractie van D66 neemt met verbazing kennis van het feit dat een comité van particulieren en vertegenwoordigers uit het be drijfsleven de gemeenteraad gaat vragen zijn negatieve be sluit over de bouw van Museum 13/IX te heroverwegen', schrijft de Middelburgse fractie. Zij vindt dat echter geen represen tatieve afspiegeling van de Mid delburgse bevolking. „Laat dan de bevolking zich maar uitspre ken in een referendum", zegt De Kraker. „De kwestie is in feite afgeslo ten, maar blijft toch steeds door modderen", vindt hij. Boven dien is D66 van mening dat de besluitvorming in de gemeente raad 'na vele overwegingen' heeft plaatsgevonden en dat hierbij 'niet over één nacht ijs' is Aanpak wegen in Middelburg MIDDELBURG - De dienst stadsbeheer van de gemeente Middelburg begint op dinsdag 30 en woensdag 31 mei met asfal- teringswerkzaamheden op de Seissingel (in de bocht bij Park de Griffioen), de Laan der Ver enigde Naties (tussen de Euro palaan en de Beneluxlaan), de Sandberglaan (laatste honderd meter tot de verkeerslichten) en de Walcherseweg (rotonde tot de begraafplaats). Bij slechte weersomstandigheden wordt het werk een paar dagen uitge steld. Het verkeer wordt met borden omgeleid. gegaan. Verder zegt De Kraker dat zijn partij nooit tegen het ac tiviteitenbudget heeft gestemd, maar dat het probleem erin lag dat 'de bouwkosten ruim over schreden zouden worden'. De Middelburgse fractie van D66 heeft de fracties in de Tweede Kamer een brief gestuurd met achtergrondinformatie over de museumkwestie. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brie ven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorres pondeerd. Vogels Wie met enig vermogen tot on derscheid en een kritische in stelling tegenwoordig de krant leest, wordt er vaak beslist niet vrolijker op. Dan heb ik het nog niet eens over armoede in de VS of hongersnood in India. Zo lees ik op 22 mei: Broedende en jonge vogels levend begraven. Het blijkt dan dat een broedende ko lonie oeverzwaluwen met de grond is gelijk gemaakt ten be hoeve van een motorcrossweek end! Burgemeester ing J. van Rest, van Sluiskil maakt daarop de merkwaardige vergelijking: moet het dan zo zijn dat ik door een nestje in mijn tuin daar dan niet meer kan werken? Van de burgemeester zou men toch wat meer wijsheid mogen verwach ten. Het gepaste antwoord zou kunnen luiden: „Mensen van de Steltkluut, wat spijt me het ver schrikkelijk dat het zo gelopen is, ik zal alles in het werk stellen om de schade te herstellen door bijvoorbeeld het gebied af te schermen door middel van een hekwerk of iets dergelijks en ik zal er persoonlijk voor zorgen dat zoiets in mijn gemeente nooit meer plaats vindt!" Dan zou ik wat minder droevig ge weest zijn, na het lezen van het artikel, dan dat ik nu ben. B. van Trirum Westiual 77 Goes ;van onze verslaggever MIDDELBURG - Als tach tig procent van alle huizen door beunhazen worden ontworpen en de mensen daar met veel genoegen in wonen, past het de overheid dan te zeggen dat deze wo ningen niet voldoen aan de kwaliteitsnorm voor archi tectuur en stedebouw En wat is eigenlijk kwaliteit En als een projectontwikke laar een recreatiepark be taalt, mag hij dan als enige bepalen hoe het eruit gaat nen Om dergelijke vragen ting het woensdag tijdens oen discussie over het Zeeuwse architectuurbe leid in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Aanleiding was het verschij nen. enkele maanden gele den. van de verkennende no titie Door groen aan het oog onttrokkem waarin, zoals ge deputeerde drs G. L. C. M. de Kok omschreef, wordt ge pleit voor een regisseursrol van de provincie als het gaat om architectuurbeleid. Eensgezind velden alle spre kers woensdag een oordeel over deze notitie: er is best iets op aan te merken, maai de verschijning alleen al be wijst dat Zeeland op dit ge bied voorop loopt. „De pro vincie steekt haar nek uit", aldus ir F. B. van den Mei racker van de Vereniging Dorp, Stad en Land. „Dit is uniek in Nederland." Neergeplempt Architectuur is weliswaar oen zaak van de gemeenten, ■naar de provincie kan het streven naar kwaliteit wel degelijk stimuleren. Nadat "1 de jaren zestig en zeventig talloze nieuwbouwwijken zomaar zijn 'neergeplempt' 'Van den Meiracker: 'Ik chargeer'is de laatste jaren •eer aandacht voor het ste- debouwkundige geheel en de provincie kan dat, in haar kreekplan bijvoorbeeld, verder stimuleren. -Architectuurbeleid is meer dan alleen de zorg voor een ?eveltje". aldus P. Zelissen, voorzitter van Architectuur bokaal en burgemeester van Grave. „De architectuur moet gelijke tred houden met maatschappelijke en culturele ontwikkelingen en dus is een visie nodig op het maatschappelijk leven van de komende honderd jaar." Dus wel gebruik maken van deskundigen, maar niet ver vallen in specialisme; wel re kening houden met de pu blieke opinie, maar niet de kwaliteit van de omgeving uit het oog verliezen. Regeltjes helpen daarbij niet zo veel, betoogde Van den Meiracker. veeleer is het zaak de betrokkenen op el kaar af te stemmen. Dat zou een taak van de provincie kunnen zijn. Hij introduceer de de drie o's: de overheid, de ontwerper en de opdrachtge ver. „Als zij alle drie ambi ties hebben en alle drie wil len, is er een kans. Ontbreekt een van de schakels dan is de kans op een gedegen archi tectuurbeleid klein." De ver kennende notitie van de pro vincie beschouwde hij als een veelbelovend begin om de drie partijen te koppelen. Bleef over de vraag wiens ambities precies moeten worden gestimuleerd. Zelis sen zou van de gemeentelij ke overheden graag een meer 'bevlogen benadering' zien. „Het is een beetje het idee van de verbeelding aan de macht." Tekort En iedereen in de matig ge vulde zaal - wat mensen van de provincie en de architec tuursector en alleen verte genwoordigers van de ge meenten Vlissingen en Mid delburg - vond dat de ambi tie van de meeste opdracht gevers flink tekort schiet. „Ze hebben een tekort aan cultureel besef en een over maat aan commercieel be sef', vatte gespreksleider G. B. Schoenmakers samen. Veelvuldig werd verwezen naar de Zeeuwse recreatie parken als voorbeeld van hoe het niet moet. Voor de wat tamme discussie zou het zeker verfrissend zijn ge weest wanneer de organi satoren een projectontwik kelaar als René Coltof had den uitgenodigd om te ver tellen wat zijn ambitie dan wel is. van onze verslaggever AMSTERDAM - De exposities tijdens het afgelopen Mon- driaanjaar hebben mogelijk de indruk doen ontstaan dat schil derijen van Toorop en Mon driaan nooit meer in de handel komen, maar niets is minder waar. Donderdag 1 juni komen bij de Moderne en hedendaagse kunstveiling van het Amster damse veilinghuis Christie's verschillende 'Zeeuwse' werken van Piet Mondriaan en Jan Toorop onder de hamer. De prijzen variëren van zeventig tot tweehonderdvijftigduizend gulden. Van Toorop (1858-1928) wordt het schilderij Een boerenmeisje op Walcheren uit 1904 geveild. Vanaf 1903 verbleef Toorop re gelmatig in Domburg, al snel ge volgd door kunstenaars als Jan Sluijters, Mondriaan en Leo Ge stel. Zij werden geïnspireerd door het Zeeuwse landschap en de bevolking. Toorop experi menteerde bij het schilderen van het boerenmeisje met hel dere en levendige verfstreken en vlakken met lichte kleuren zijn in een mozaïekpatroon gerang schikt. Van Mondriaan (1972-1944) wor den Duinen uit 1909 en Gevel van een huis, Zeeland, geschil derd omstreeks 1908/1910, te koop aangeboden. Het eerste is een neo-impressionistisch schil derij van bescheiden formaat, dat sterk pointillistisch van ka rakter is. De facade van een huis was niet nieuw in Mondriaans werk, maar van het schilderij dat Christie's veilt vallen de hel dere, natuurlijke kleuren op; een duidelijk Zeeuwse invloed. Het schilderij verraadt ook verwant schap met. het werk van Toorop. Van Mondriaan worden nog vier schilderijen verhandeld. Andere bekende kunstenaars waarvan werk wordt verkocht zijn: Carel Willink, Pyke Koch, Jan Sluij ters, Karei Appel. James Ensor, Joseph Beuys, Peter Struycken en Jan Schoonhoven. De kijkda gen van Christies duren van za terdag 27 mei t/m woensdag 31 mei. Een boerenmeisje op Walcheren van Jan Toorop van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg is een kostbare nieuwe aan winst misgelopen. Tijdens een internatio nale kunstveiling van Sotheby's in het Zwitserse Genève zette het museum vorige week dinsdag zijn zinnen op een vergulde zilveren pronkbeker uit 1601 van de Sint- Jorisschutterij in Middelburg. Voor het kostbare veilingstuk - toegeschreven aan de Middelburgse zilversmid Jan Smit - had het museum maximaal 490.000 gulden over. Twee andere kunstliefhebbers, van wie er één per telefoon bood. overtroefden de Zeeuwen echter. Van dit tweetal kreeg de hoogste bieder de pronkbeker uiteinde lijk voor ongeveer 5,5 ton (360.000 Zwitser se francs) in bezit. Zijn naam is niet bekend gemaakt. De door veilinghuis Sotheby's vastgestelde richtprijs van de 47 centimeter hoge, rijk be werkte beker bedroeg 260.000 Zwitserse francs. Directeur drs I. V. T. Spaander van het Zeeuws Museum betreurt het zeer dat Zeeland de aanwinst is misgelopen. „Dit is ontzettend jammer. We hadden al een plekje in het museum voor de beker gereserveerd", zegt zij desgevraagd. Spaander noemt de be ker 'een schitterend internationaal top stuk'. Het Zeeuws Museum had. met succes, een aantal fondsen en instellingen aange schreven voor financiële toezeggingen om de aanschaf van de uit de collectie-Ritman afkomstige pronkbeker binnen bereik te brengen. Zo zegde de Vereniging Rem brandt twee ton toe en kon het Middelburg se museum ook rekenen op 25.000 gulden van het Anjerfonds Zeeland. Nu de aankoop is mislukt, kan het museum naar dat geld fluiten. Het bedrag van 25.000 gulden was het hoogste in een reeks financiële bijdragen die het Anjerfonds Zeeland heeft toegekend aan een groot aantal organisaties en vereni gingen in de provincie. In totaal gaat- het om 179.800 gulden, zo maakte het fonds woens dag bekend. Penningmeester D. Janse van het Anjerfonds Zeeland bevestigt dat de 25 mille nu aan de neus van het museum voor bij gaat. Maar hij sluit niet uit dat het fonds in de toekomst opnieuw geld uittrekt voor plannen van het museum om bijzondere aankopen te doen. Janse: „Het is jammer dat wij dit keer niet konden bijdragen aan iets wat uniek was en heel belangrijk voor Zeeland. Een geslaagde aankoop zou ook voor ons fonds de nodige publiciteit hebben opgeleverd." Opmerkelijk is dat het Anjerfonds Zeeland dit jaar ook aan twee privépersonen subsi dies heeft verstrekt: de Middelburgers drs M. C. Verburg en J. de Koning krijgen res pectievelijk 3.200 en 6.800 gulden voor publi- katies over de ontwikkeling van Zeeland in de periode 1940-1990 en over Middelburg in de jaren 1945-1995. Gitarist Philips Catherine. foto J. Binsma van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Terneuzen se Schelde Jazz Festival dat dit jaar van vrijdag 9 tot en met zondag 11 juni wordt gehouden, heeft dit keer drie hoofdpodia. Behalve in jazzcafé Porgy Bess, zijn de belangrijkste ar tiesten te vinden op de jazzboot in de oude veerhaven en in hotel I.'Escaut. In dat hotel verblij ven de meeste artiesten ook, zo dat de organisatie rekent op 'spontane jamsessies' in de kleine uurtjes. De afgelopen jaren stond een grote tent op de Markt waar po pulaire artiesten optraden. De belangstelling voor Lois Lane viel vorig jaar echter enigszins tegen. Na een korte bezinnings- periode besloot hél bestuur van de Stichting J azzclub Zeeuwsch- Vlaanderen terug te gaan naar de oorspronkelijke uitgangs punten. Het festival heeft infor meel al als ondertitel 'Back tot the roots' meegekregen. Ouderwets „In de grote horecagelegenhe den in de binnenstad en op straat is voldoende ruimte voor een ouderwetse, .gezellige jazz- bende", stelt stichtingsvoorzit ter Guido Verstraeten. De zater dag is meestal de drukste festi- valdag. Maar Verstraeten be veelt dit jaar vooral ook de vrij dag aan. Het officiële openings concert van de twee gitaristen Philip Catherine en Wim Over- gauw - begeleid door contrabas sist Stefan Lievestro en drum mer Dré Pallemaerts - moet al één van de klappers worden. In Porgy Bess speelt daarna het Rob van Bavel Quintet aange vuld met Bert Joris en John Ruocco. Het Koninklijk Zigeunerorkest van Tata Mirando met als gast- violist Armando, die vanaf mid dernacht op de jazzboot spelen, wordt ook tot de hoogtepunten gerekend. Verstraeten verwacht daarnaast veel van de Franse Harmojazz Dixieland Jazz Band. die in verschillende cafés optreedt en zaterdag ook deel neemt aan de streetparades. Behalve op de drie hoofdpodia is de jazzmuziek het tweede juni- weekeïnd in heel Terneuzen te rug te vinden. Tijdens streetpa rades op vrijdagavond, zaterdag en zondagmiddag. Op podia op de Markt en in de Nieuwstraat. en in een groot aantal kroegen. In de cafés zijn een groot aantal oude bekenden te vinden, zoals Peter Lipa, The Scat Cats en Joep Peeters. Tijdens het 23-ste Schelde Jazz Festival zullen zo'n 240 artiesten in vijftig ensembles in de Terneuzense binnenstad te vinden zijn. Saxofonist Ray Gelato.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 45