In de lichte muziek wordt er vrolijk op los gestolen PZC kunst en cultuur 24 VRIJDAG 26 MEI 1995 Secret Garden tijdens het Eurovisie Songfestival in Dublin. Bewezen is er nog niets. Maar het winnende liedje van het veertigste Eurovisie Songfestival zou gejat zijn van een Belgische groep. Die beweert 'Nocturne' van de Noorse groep Secret Garden al een paar jaar geleden op cd gezet te hebben. Heeft componist Rolf Lovland het instrumentale nummer schaamteloos gestolen? Of is er een sprake van een min of meer toevallig ontstane vorm van grote overeen komst? En vooral: is de heisa rond 'Noc turne' tekenend voor de wereld van de lichte muziek? Op beide vragen is slechts één duidelijk antwoord moge lijk: ja. De koning van het Eurovisie-lied is hij wel eens genoemd. Ralph Siegel. de Duitse componist van succesvolle Schlagers. Hij won in 1982 het Eurovisie Songfestival met het door Nicole gezon gen 'Ein bisschen Frieden'. Miljoenen singletjes werden er van verkocht en Sie gel dacht onbekommerd de winst op zijn privé-rekening te kunnen schrijven. Tot dat de Spaanse bard Julio Iglesias daar een stokje voor stak. Hij meende een fragment van één van zijn zoetgevooisde liedjes in Siegels compositie te herken nen en beschuldigde de Duitser van pla giaat. Het gevolg? Een jarenlang durende strijd tussen de juristen van Iglesias en Siegel. De Spanjaard trok in eerste in stantie aan het langste eind. Siegel moest een flink deel van de inkomsten van 'Ein bisschen Frieden' doorschuiven naar Iglesias. Maar de Duitse compo nist. producer, platenbaas en muziekuit gever legde zich er niet bij neer. Een paar jaar doorvechten resulteerde alsnog in zijn gelijk; Siegel hoefde Iglesias geen cent te betalen. De kwestie Siegel/Iglesias is de berucht ste. maar zeker niet de enige plagiaat zaak uit de veertigjarige historie van het Eurovisie Songfestival. Elk jaar staat er wel ergens in Europa een componist op die in één van de songfestivalbijdragen een liedje van zijn hand meent te herken nen. Opmerkelijk is dat een vermeend geval van plagiaat pas tot de bodem toe wordt uitgezocht wanneer het gewraak te liedje het songfestival wint en dus goed is voor flink wat inkomsten. Moonlight Neem het Ierse liedje van dit jaar: Drea- min'. Volgens kenners een regelrechte kopie van de vroege jaren zeventig hit Moonlight van ene Julie Flix. Flix toon de zich echter mild en zou pas naar de rechter stappen als Dreamin' het song festival van dit jaar zou winnen. Jaja. De Ieren wonnen niet en Flix stapt dus niet naar de rechter. Al die heisa loont de moeite niet voor de paar centen die Dreamin' hooguit in eigen land op brengt. Plagiaatkwesties zijn aan de orde van de dag in de wereld van de lichte muziek. In ons land worden ze uitgevochten voor de Commissie Plagiaat, een onafhankelijk opererend groepje componisten en juris ten dat auteursrechtenorganisatie Bu- ma/Stemra adviseert. Oordeelt deze commissie dat er sprake is van plagiaat, dan past de Buma/Stemra haar uitkerin gen aan de betrokken componisten aan. Is een van de partijen het niet eens met het oordeel van de commissie, dan kan er altijd nog naar de burgerlijke rechter gestapt worden. Vaak komt die Commissie Plagiaat er niet eens aan te pas en zoeken componis ten onderling, of hun uitgevers, naar een schikking. Om die reden is niet exact aan te geven hoeveel plagiaatgevallen er jaarlijks 'gepleegd' worden. Daarnaast is het oordeel van de commissie slechts bindend voor Nederland. Wie een inter nationaal geldende uitspraak wil heb ben, moet naar de rechter stappen. „Het is moeilijk om exact aan te geven wanneer er sprake is van plagiaat", zegt Juliette Jonkers, hoofd juridische dienst van Buma/Stemra. „Je kunt dat niet in een aantal maten vastleggen omdat het per zaak verschilt. Wanneer bijvoor beeld de ritme-structuur van een compo sitie is overgenomen, dan heb je minder houvast om plagiaat aan te tonen dan wanneer er bijvoorbeeld een deel van een bestaande melodie is gekopieerd. Het gedeeltelijk overnemen van een me lodie kun je vrij snel horen op de geluids opname of lezen op de bladmuziek." Is er sprake van plagiaat, dan wil dat nog niet zeggen dat dat bewust is gebeurd. „Het kan best zo zijn dat een componist een stukje van een melodie, die hij ooit eens gehoord heeft, gebruikt", aldus Jonkers. Ze benadrukt dat de auteurs wet geen onderscheid maakt in bewust of onbewust plagiaat. Logisch, want dat is natuurlijk nooit met honderd procent zekerheid vast te stellen. „Over het alge meen is plagiaat niet zo ingewikkeld om vast te stellen. In bepaalde gevallen gaat het echter om zulke kleine stukjes die zijn overgenomen, dat er deskundigen bijgehaald moeten worden om uit een dergelijke lastige zaak te komen." Volgens Jonkers doen plagiaatzaken zich met name voor in de populaire of lichte muziek. Componisten in die sector werken vaak met goed in het gehoor lig gende melodieën. Het idioom waarvan deze componisten gebruik maken, is in de praktijk beperkter dan dat van de klassieke componisten, al hebben ze evenveel noten en mogelijkheden tot hun beschikking. Lichte muziek moet het vooral hebben van een bepaalde vorm van herkenbaarheid. Dus vallen componisten veelal terug op de bekende loopjes en riedeltjes. Sommige daarvan worden zo vaak gebruikt dat ze de status van 'cliché' hebben bereikt. Het goochelen met die bekende loopjes gebeurt ook vaak bij songfestivalliedjes. Bewust of onbewust hopen componisten daarmee te bereiken dat hun werk bij het grote publiek meteen bij de eerste keer horen al bekend in de oren klinkt. Soms gebeurt dat wat al te opvallend en krijgt de luisteraar het gevoel van 'waar ken ik dat melodietje van'. De ene keer werkt het gebruik van die clichés, de an dere keer niet. Waar dat precies aan ligt, is moeilijk aan te geven. Meezing-gehalte Niet alleen in het songfestivalrepertoire, ook in de sector Nederlandstalig wordt rijkelijk gebruik gemaakt van de beken de loopjes. Die verhogen namelijk het zo genoemde 'meezing-gehalte'. Componis ten in dit genre moeten dus vooral niet al te origineel uit de hoek komen, want dan missen zij de link met het grote publiek. Leg de melodieën van de grootste hits van onder anderen Corry Konings, Koos Alberts en André Hazes maar eens naast elkaar en je ontdekt al snel de overeen komsten. Die gaan verder dan het ge bruik van een beperkt aantal akkoorden waarop het merendeel van de muziek, zowel populair als klassiek, gestoeld is. Een beetje creatieve componist weet handig om te gaan met de 'wetten' die gelden binnen de (populaire) muziek. Waar klassieke componisten bijvoor beeld moeiteloos overgaan van de ene toonsoort naar de andere, beperken de makers van lichte muziek zich vaak tot een of twee toonsoorten. Daarnaast moet de tweede categorie het veel ster ker hebben van herhalingen dan de eer ste. De structuur van liedjes, hoe simpel of moeilijk ook, is veelal gebonden aan coupletten die haast automatisch resul teren in een refrein 'dat blijft hangen'. Naast creativiteit is ook voor 'het gevoel' een grote rol weggelegd bij het schrijven van hits. Echter: ook dat gevoel speelt zich af binnen bepaalde grenzen die per muziekgenre anders liggen. Die grenzen laten zich maar moeilijk vastleggen. Wie dat kan, wordt snel rijk want hij ontcij fert meteen het geheim van de hit. Een geheim waar menig componist van po pulaire deuntjes nog altijd naar op zoek is. Dat geheim maakt het schrijven van een hit en so wie so van elke goede melo die uiterst moeilijk. Terug naar de Noorse componist Rolf Lovland. Het klinkt onwaarschijnlijk dat hij een paar jaar geleden met zijn groep ergens in België aan het musice ren was en toevallig het deuntje van 'Nocturne' daar oppikte. Het ligt eerder voor de hand dat Lovland op een soort gelijke wijze als zijn Belgische collega een aantal overeenkomstige loopjes aan elkaar heeft gesmeed. Nu Lovland zijn deuntje via het Eurovisie-podium bijna wereldwijd heeft kunnen etaleren, komt zijn Belgische rivaal in actie. Zoals ge zegd: bewezen is er nog niets en overeen komsten zijn - de logica van de lichte muziek volgend - niet uit te sluiten. Maar het geschil lijkt in dit geval voorna melijk te draaien om een ordinaire geld kwestie. Martin Hermens uit Vrijdag Walk-Inn De Walk-Inn in Vlïssingen heeft voor van avond (vrijdag) twee rockformaties op het programma staan (20.30 uur). In de eerste plaatst treedt de Souburgse band 4AD voor het voetlicht. Deze band, die september vorig jaar- werd opgericht door Koen van Soelen, Jeroen de Bree en Aljo Vervorst, laat vooral eigen nummers horen in een rock/grunge-stijl. Ook beho ren covers van Nirvana en Rage Against the Machine tot het repertoire. Vervol gens laat de Vlissings/Souburgse formatie Kozmik van zich horen. Deze groep be staat ruim een jaar en wordt gevöïmd door Henk Cabenda, Harry Stelwagen, Onno Hoogesteger en Jack Smits. Het ei gen repertoire is tot stand gekomen onder invloed van onder meer rock, blues, latin en jazz. Teeuwen Hans Teeuwen brengt zijn cabaret-solo Hard en Zielig vanavond (vrijdag) in 't Beest in Goes (20.30 uur). Nine Below Zero De Engelse r&b-formatie Nine Below Ze ro is vanavond (vrijdag) te beluisteren in De Piek in Vlissingen (22.00 uur). De groep bracht al in 1980 de eerste lp uit. die live was opgenomen in de Marquee in Londen. Het repertoire is beïnvloed door oude blueshelden en met name door Mud dy Waters en Willie Dixon. De muziek van de band wordt gekenmerkt door een feestelijke sfeer. Rusty Pawn De Zeeuwse band Rusty Pawn treedt vanavond (vrijdag) op in De Vrijbuiter in Goes (22.30 uur). De groep bestaat uit Edwin Theenaart (zang en gitaar), Dirk-Jan Balkenende (drums) en Patrick Nelis (basgitaar) en speelt grotendeels eigen nummers. Men wordt daarbij geïnspireerd door uiteenlo pende stijlen, van Hendrix, Cream en Brainbox tot Deep Purple, Pearl Jam en Living Colour. Working Girls De Cotton Club in dansteater Cosmo in Vlissingen wordt vanavond (vrijdag) op geluisterd door een optreden van The Working Girls (23.00 uur). Deze 'girls' trokken voor het eerst de aan dacht in de disotheek iT in Amsterdam en zouden later ook te zien zijn in de tv-pro- gramma's Love Letters en De Schreeuw van De Leeuw. In Cosmo brengt het drie tal imitaties van The Supremes en van The Three Degrees. De band Cartouche zorgt voor de muziek. Zaterdag Benefitconcert De Oosterhoutse Nachtegalen en het Poli tie Mannenkoor Zeeland geven zaterdag een benefitconcert in hotel Britannia Wa tertoren in Vlissingen (20.00 uur). De opbrengst komt ten goede aan een Bengaalse ontwikkelingsorganisatie die samenwerkt met Novib en zich richt op plattelandsontwikkeling. Het jongeren koor uit Oosterhout. onder leiding van Ti ny Schoones, heeft een uitgebreid klas siek en populair repertoire. Het Politie Mannenkoor Zeeland, onder leiding van Corry Buyze, zingt vooral goed in het ge hoor üggende traditionals. Butt Workin' Strandpaviljoen Piet Hein op het strand van Westduin bij Koudekerke wordt za terdagavond opgeluisterd door rythem blues van de groep Butt Workin' (21.00 uur). Concertserie De concertserie op het orgel van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes wordt zaterdagavond geopend door Marcel Ver heggen (20.00 uur). Deze organist van de Sint Servaaskerk in Maastricht heeft een programma samen gesteld met werken van Bach, Handel, Mozart, Strategier, Demessieux en Hen drik Andriessen. Big band De Projekt 1 Big Band is zaterdagavond te beluisteren in de Prins van Oranje in Goes <20.30 uur). Deze jongste loot aan de Zeeuwse jazz- stam telt twintig personen. Het repertoire bestaat uit een dertigtal nummers, varië rend van klassieke tot moderne jazz, met arrangementen van Rob McConell. Len- nie Niehaus, Sammy Niehaus. Bob Mint- zer en Andy Weiner. Orgelconcert Jaap Zwart jr geeft zaterdagavond een orgelconcert in de gereformeerde kerk in Axel (20.00 uur). Het programma vermeldt werken van Stanley, Greene, Bach, Dienel, Bijster, Alain en Guilmant. Zwart is als docent verbonden aan de Nederlandse Beiaard school en het Utrechts Conservatorium. Chippendales De Amerikaanse showgroep Chippenda les treedt zaterdagavond op in Den Dul- laert in Hulst (20.15 uur). Onder de titel A New Experience brengen deze jongens veel dans, body en erotiek. Voor het eerst doen zij dat in een sporthal. De noordhal van Den Dullaert is voor deze gelegenheid dan ook speciaal ingericht met alle nodige technische voorzieningen om de spektakulaire show tot z'n recht te laten komen. Manitas de Plata De ongekroonde koning van de Spaanse gitaarmuziek, Manitas de Plata, besluit zaterdagavond met zijn groep het seizoen in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur). Manitas de Plata speelt al vanaf zijn ne gendejaar en heeft een bijna bovenmense lijke technische vaardigheid op zijn in strument verworven. Over de gehele we reld, van Carnegie Hall in New York tot Olympia in Parijs en The Royal Albert Hall in Londen, werd het publiek over rompeld door zijn rijke, vurige en wilde improvisaties en contrasten. Het concert van de inmiddels 74-jarige Manitas de Pla ta (welke artiestennaam zoveel wil zeggen als zilveren handen), die wordt beschre ven als de grootste levende flamencogita rist, in Bergen op Zoom is het enige in Ne derland. Kendread De stichting Rasela heeft voor zaterdag avond een concert van Kendread and his band Dasjan georganiseerd in De Piek in Vlissingen (22.00 uur). De groep presenteert nummers van de nog te verschijnen nieuwe cd. Tevens zal het pubhek kunnen kennismaken met en kele nieuwe bandleden. Noordkaap De Belgische topformatie Noordkaap staat zaterdagavond op de planken van de benedenzaal van De Botte Hommel in Bergen op Zoom (22.00 uur). De groep van zanger Stijn Meuris, die in 1990 de Himo Rock Rally won. brengt felle Nederlandstalige songs en scoort de ene hit na de andere op de Belgische popzen der Studio Brussel. met Een heel klein beetje oorlog. Druk in Leuven en Gigant, Het kwartet treedt zaterdagmiddag vanaf 17.00 uur akoestisch op in cd-winkel De Waterput in Bergen op Zoom. Zondag Koffieconcert Het Souburgs Koper Quintet geeft zon dagmorgen een koffieconcert in de raad zaal van het stadhuis te Sluis (11.00 uur). Het kwintet bestaat uit John Prevoo (trompet/piccolo), Bart Vader (trompet/ bugel), Alco Bouwense (hoorn), Henk Kra mer (trombone) en Kees Kramer (bastuba /tenortuba). Op het programma staan composities van Monteverdi, Bach, Mou- ret, Handel, Bizet, Haydn, Wilkinson, Ar nold, Rodriquez, Lennon/McCarney, Du ke Ellington en Lester Gordon. Manhuistuin Het vierde concert in de serie Manhuis- tuinconcerten in Goes komt zondag voor rekening van de muziekvereniging Ad- vendo uit Wolphaartsdijk, onder leiding van Arie Goud (12.00 uur). Het concert duurt een uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naai- de Grote Kerk. Multi-cultureel In het sportcomplex Baskensburg in Vlissingen wordt zondag een multi-cul- turele dag gehouden (12.00 uur). Aan het culturele deel van deze voetbal en streetparty wordt medewerking ver leend door de Amerikaanse reggaeband Safari en de Kasekoband Sensation uit Suriname. Straatfestival In Ovezande wordt zondag weer het Straatfestival gehouden (13.00 uur). De belangstellenden kunnen muziek, straattheater en clownerie verwachten in zo'n 35 voorstellingen. Publiekstrekker is La Compagnie pour Rire uit Brussel, waarvan de zes acteurs en twee musici een zeventig minuten durende spektakelvoor stelling, genaamd Adieu Pirate, te bieden hebben. Maar zeker ook de moeite waard zijn Pitboel Theater, Rijn Trijn, De Con troledienst, Trio Top 100, Meatballs Van de Camp, Wil de Wel, Theater Schrik- kel, Englishman Abroad, De Frustia's, Van Dickhoudt. The Corner Cats en The Little Red Ridin' Hoods. Harmonie Het leerlingen- en opleidingsorkest van de Koninklijke Stedelijke Harmonie Hulst geeft zondag een concert in De Blaauwe Hoeve (14.30 uur). De 35 muzikanten worden gedirigeerd door Joop de Pooter. Het orkest is voor de gelegenheid aangevuld met het klarinet- choir van de harmonie onder leiding van Ingeborg Geerts. Sine Nomine Het vocaal ensemble Sine Nomine uit Vlissingen geeft zondagmiddag een con cert in de Koorkerk in Middelburg (16.00 uur). Tijdens het concert wisselen zang en voor dracht elkaar af. Er staan liederen op het programma van onder anderen Thomas Morley, Hans-Leo Hassler, Joseph Haydn, henry Purcell en Camille Saint-Saens, ter wijl de voordrachten werk betreft van Mi chel van der Plas, Toon Hermans, Anton van Duinkerken en J. W. F. Werumeus Bu- ning. Medewerking verlenen sopraan Sas- kia Gerritsen en de organist Rien Balke nende. Grë Reijnhard doet de voordrach ten. Sine Nomine staat onder leiding van Leo Smit. Grandpa Nick De Grandpa Nick Sessieband geeft zon dagmiddag het laatste sessie-concert van het seizoen in cafe Schuttershof in Mid delburg (17.00 uur). Het optreden wordt een special rond de Goese zanger Marcel van As, die aan het conservatorium in Rotterdam studeert en in de randstad onder meer actief is met Hans Dulfer en zijn eigen formatie Hand some 3 Some. Hij zal verschillende eigen nummers zingen. In de blazerssectie van de band is trompetist Rinus Zuidweg, van de onlangs opgerichtte formatie New Or- pheans, te gast. Sine Nomine Het vocaal ensemble Sine Nomine treedt zondagavond nogmaals op en wel in de hervormde kerk in Oostkapelle (20.00 uur). Dinsdag Carillon Stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga be speelt dinsdag een uur lang het carillon van de Grote Kerk in Goes (13.30 uur). Woensdag Koorzang In de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven wordt woensdag een grote koor- en samenzangavond gehouden (20.00 uur). Aan deze avond, waarvan opnamen wor den gemaakt voor het televisieprogram ma Nederland Zingt van de EO, werken koren mee uit Ridderkerk, Oud-Alblas en Alblasserdam. Er worden bekende, maar ook minder bekende liederen gezongen en er staat veel samenzang op het program ma. Donderdag Jazzfestival In de Stadsschouwburg in Middelburg begint donderdagavond het achttiende jazzfestival (21.00 uur). Aan deze officiële opening wordt méde werking verleend door Rob Boeree en de Riverboat Jazzband. Verwacht VRIJDAG 2 JUNI; Scholenconcert jazz festival in kantine Zeelandia in Middel- burg (14.00 uur) Concert Gzistav Leonardt in Engelse Kerk in Middelburg (20.00 uur) Kroegentocht jazzfestival Middelburg (21.00 uur) Blof in De Stenge in Heinkenszand (21.00 uur) Estrella's Jazz a la Cubana in de Klove niersdoelen in Middelburg (22.00 uur) ZATERDAG 3 JUNI: Jazzfestival in bin nenstad Middelburg f13.00 uur Cantiona Musicum in Grote Kerk in Brou wershaven (20.00 uur De Ambitie met Het tons van Bernarda Al- ba in het Vestzaktheater in Vlissingen 20.30 uur Slotavond jazzfestival in Stadsschouw burg Middelburg (21.00 uur) Curtus Clark Septet in Kloveniersdoelen in Middelburg 121.00 uur) Johnny and the Southern Rockin' Boys in strandpaviljoen Piet Hein bij Koudekerke 21.00 uur) Theater Meridiaan in De Botte Hommelm Bergen op Zoom (20.30 uuri Rockband Joyrock in De Piek in Vlissin gen (22.00 uur) De Chippendales komen zaterdag naar Den Dullaert in Hulst. De Belgische groep Noordkaap treedt zaterdag op in De Botte Hommel in Ber gen op Zoom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24