Uitzendkrachten leg je gemakkelijk in een la Flexibel werken reportage ZATERDAG 20 MEI 1995 25 res", doceert hij. Wetgeving kan vertra gend werken en doordat veel mensen zon der baan zitten, komen de sociale lasten terecht op de schouders van een relatief kleine groep. De politiek zou volgens hem te weinig aan die problemen doen. „Om concurrerend te blijven, moetje als bedrijf de kosten drastisch verlagen." Of het laten 'afvloeien' van eigen personeel, zoals bij Dow de afgelopen jaren ook is ge beurd, dan de makkelijkste manier is? ,,Bij ons niet", zegt Westerlaken. ..Want arbeidskosten zijn bij ons laag. Onder houdskosten zijn bijvoorbeeld veel hoger. Daar zijn we dus erg mee bezig, om het on derhoud terug te dringen." Opmerkelijk: het aantal vaste krachten bij Dow is afgenomen, terwijl dat niet wordt gecompenseerd door een toename van 'los-vast-personeel'. ..Een kwestie van optimaliseren", zegt Westerlaken. Hij noemt het efficiënter regelen van de aan- en afvoer van goederen: ..De logistiek bij voorbeeld is zwaar geoptimaliseerd. We zijn 'on-line' met grote klanten, de voorra den zijn echt zo klein mogelijk." Leegloop Ook bij de NV Haven Vlissingen is geen sprake van explosieve stijgingen van in- leen-personeel. Het bedrijf kiest er niet voor drastisch te snoeien in het perso neelsbestand en de pieken op te vangen met bijvoorbeeld uitzendkrachten. „We accepteren nog een stuk leegloop: dat we soms te weinig werk hebben voor onze ei gen mensen", verklaart Veraart. Boven dien betwijfelt hij of in de relatief kleine Zeeuwse regio voldoende tijdelijk perso neel te vinden is van redelijke kwaliteit. De vraag is echter hoe lang de NV dit be leid kan volhouden. Zeer flexibele bedrij ven leggen een grote druk op firma's met een groot bestand aan vast personeel. „Die hebben een doelmatigheidsvoor- sprong", vindt Veraart. „Maar aan de kwaliteit van zulke firma's valt te twijfe len." Een naam die. wanneer het gaat om flexi biliteit in de Zeeuwse haven, regelmatig valt, is de Stevedoring Company Zealand bv. gevestigd te Ritthem en vallend onder de Indigo-services-paraplu van Stoffels. Gefluisterd wordt dat bij de Stevedoring Company niet of nauwelijks vaste mensen in dienst zijn. af en toe vallen de woorden 'koppelbaas-achtige praktijken' te beluis teren. Niemand durft dat echter hardop te stellen. Praatjes H. Taekema. directeur van de Stevedo ring Company Zealand, veert overeind in zijn stoel. „Van wie heeft U begrepen dat ik geen vaste mensen in dienst heb? Ik heb er 34." Dat er praatjes rondgaan over zijn bedrijf, dat weet hij overigens al lan ger. Vanaf het begin, toen hij samen met J. Hoondert van Hoondert Stuwadoring in de Bijleveldhaven begon, heeft 'men' sceptisch tegen hen aangekeken. „Toen was hier niets dan een zandvlakte. Wel licht vreesden anderen hier voor concur rentie", meent Taekama. Stoffels, wan neer het gaat over de geruchten rond Ste vedoring: „Die zullen wel in de wereld zijn gekomen door het strenge veiligheidsbe leid bij dat bedrijf. Sommige mensen kun nen zich daar niet in vinden. Maar je moet de zaken toch strak aanpakken. Anders ga je onderuit." Onnodige sceptische geluiden, menen Stoffels, Taekema en Hoondert. Het per soneel komt fluitend naar het werk en gaat fluitend weer de poort uit. zeggen zij. „De motivatie is sterk. Het gaat goed en we zijn relatief kleine bedrijven, met korte lijnen. Wij zitten niet als gladde managers in glazen kooien. De jongens kunnen hier zo binnenlopen." Of Taekema inderdaad veel met los-vast- krachten werkt? „Dat wisselt. Er werken hier zo'n vijftien tot twintig part-timers en als het echt druk is wil ik wel eens mensen inlenen van uitzendbureaus." Zijn collega Hoondert zegt 35 vaste krachten te heb ben. en zo'n vijftien 'inleenmensen'. Of Taekema's mensen bij vakbonden zijn aangesloten? „Er zullen er best bijzitten. Maar dat weet ik niet zeker." Jaarverslag Om de door hen genoemde cijfers over het personeel desgevraagd te staven, tonen Hoondert en Taekema enkele computer uitdraaien. Daarop staan namen en data waarop mensen in vaste dienst zijn geko men en eventueel weer zijn vertrokken. De cijfers die ze noemden worden daarop echter niet gehaald. Het computersys teem is nieuw en nog niet 'up-to-date'. luidt de verklaring. Of er dan geen jaarver slag is waaruit blijkt hoeveel vaste en los se krachten er in dienst zijn? Taekema: „Ik heb geen enkele behoefte om dat te to nen." Bovendien, zo zegt hij, staat daar niets in over aantallen personeelsleden. Of er dan geen instanties zijn waaraan hij zulke cijfers moet overleggen? „Het staat niet in papieren die naar derden gaan." Navraag bij de Kamers van Koophandel in Middelburg en Terneuzen leert dat zij geen jaarverslag van de Stevedoring Com pany bezitten. Wél heeft Terneuzen het jaarverslag van Indigo Services, maar aantallen personeelsleden bij Stevedo ring zijn daar volgens een woordvoerder van de Kamer niet uit op te maken. Bv's zijn niet verplicht cijfers over werknemers aan de Kamer van Koophandel door te ge ven, al doen veel bedrijven het vrijwillig. Overigens: volgens Felius van de belas tingdienst zijn bv's verplicht hem wél te melden hoeveel mensen zij in dienst heb ben. Openbaar zijn die gegevens echter niet». Duur Een bedrijf met veel ervaring op het flexi- bele-arbeidsvlak is Kamps Straal- en In dustriële Spuitwerken bv uit Goes. „Wij kennen dat al een kwart eeuw", zegt be drijfsleider M. de Bruine. Zes mensen zijn er in vaste dienst: een administratieve kracht, twee stralers, een spuiter, een hef truckchauffeur en De Bruine zelf. De be drijfsleider piekert er niet over om extra vaste krachten in dienst te nemen. Er is niet het hele jaar werk en spuiters en stra lers zijn duur. Soms is het druk bij Kamps. Erg druk. Zes dagen per weelj twaalf uur per dag werken is dan geen uitzondering. Of dat wettelijk is toegestaan? „Het. is aan die jongens wat ze willen. Ik ken al die regels niet. Ik ken maar één regel: je mag geen overwerk weigeren. Maar als ze naar een bond willen stappen, houden we ze niet tegen." Om de spuiters de gelegenheid te geven aan één stuk door te werken, neemt De Bruine uitzendkrachten in dienst voor het opruimen, vegen of verf roeren. ..'t Is mak kelijk hè, met die uitzendkrachten", zegt de bedrijfsleider. „Als je ze niet nodig hebt, kun je ze gewoon even in de la leg gen." Caroline Moerland en Marco van Barneveld Uitzendkracht Jan Baaij, 23 jaar, gewa pend met diploma's MAVO, MTS en op computergebied: „Ik wil vrij zijn, ze moeten niet op m'n vingers kijken. Ik had een paar jaar terug een vaste baan als ver tegenwoordiger, maar daar ben ik mee ge stopt. Op medische gronden. Stress? Nou, ja... nee... ik was niet hotel de botel of zo. Alleen iedere keer dat gezeik van die klan ten. Niet dat ik niet goed verkocht hoor, ik verkocht prima. Ik had er gewoon geen lol meer in." „Sindsdien werk ik via Randstad. Wantje kunt wel solliciteren en solliciteren en maar thuis blijven zitten, maai- dat is ook niks. Door uitzendwerk probeer ik in een vaste baan te rollen. Iedere uitzendkracht heeft dat, denk ik. M'n neef is ook zo bij een accountantsbureau gekomen. En be drijven waar een vacature komt, vragen steeds vaker om uitzendkrachten. Dat voorkomt ellenlange procedures." „Tuurlijk heb ik ook veel brieven gehad met 'helaas... u niet...'. Dat demotiveert, ja. En dan hebben d'r vaak nog honderden op dat ene baantje geschreven. Zoals bij Mars een keertje: zeshonderd brieven voor een baan als junior-vertegenwoordi ger. Maar waar ik 't meeste mee zit: op zo'n vacature reageren niet alleen werklozen, maar ook mensen die al een vaste baan hebben. En die worden dan vaak aangeno men. Hoe langer je werkloos bent, hoe moeilijker het wordt." Nummertje „En ja, als uitzendkracht ben je soms echt een nummertje voor bedrijven. Dan kom je net ergens binnen, krijgt een overall aan en kun je aan de lopende band. Dan weet je van niks: niet waar de kantine is, niet waar het EHBO-kistje is, niks. Of die ene keer dat ik voor een ander uitzendbedrijf dan Randstad zou werken. Stond ik keu rig al om tien voor half zeven 's ochtends langs de weg voor een busje dat me om half zeven zou oppikken. Om kwart over zeven stond ik er nog. Zeiden ze bij het uit zendbureau: 'oh ja, we waren vergeten je op de lijst te zetten'. Kreeg ik laatst een brief van dat bureau, of ik ergens wilde werken. Nou, mooi niet: die gasten laten een jaar niks horen en dan begint het sei zoen weer en kunnen ze je ineens gebrui ken." „Nu doe ik magazijnwerk, dat bevalt me heel goed. Nee, je moet er niet te veel over denken of het wel werk is op je eigen ni veau, natuurlijk. Vorig jaar had ik dat een tijdje. Dacht ik: 'jongens, waar ben ik nou mee bezig? Dan liever thuis zitten'. Tja, er is weinig uitzendwerk op niveau te vin den. Maar je kunt binnen een bedrijf na tuurlijk ook opklimmen. Al blijft het las tig. Ooit zei een personeelschef tegen me: 'ik zou je wel willen houden, maar ik vind datje te veel hersens hebt voor deze func tie. Ik ben bang dat ik je ook weer snel kwijt raak'. Vervelend, maar wel eerlijk van hem." „Ja, 't is moeilijk, vast werk vinden. M'n vrouw heeft wel een vaste baan. Misschien willen we over een paar jaar een kleintje. Maar als ik dan niks heb, dan kim je niks. Geen huisje kopen, niks." Core-business Dromen.van een vaste baan, maar voor onbepaalde tijd ronddolend op het 'flexi- arbeidcircuit'; ze komen er steeds meer, mensen als Jan Baaij. De economie wordt almaar grilliger, werkgevers zijn op hun hoede. Vaste mensen aannemen is leuk, maar hoe lang kun je ze houden? Stort de economie niet binnenkort weer in? Veel grote bedrijven reorganiseren, snijden in het personeelsbestand. De 'core-busi- ness', daar richten ze zich op: doen waar voor je bedrijf bedoeld is, doen waar je goed in bent. Dus niet zélf onderhoud ple gen, maar dat uitbesteden. Een techni sche dienst? Eigenlijk niet nodig om dat in eigen hand te houden. Een vaste kern personeel met veel vakkennis en daarom heen een zwerm los-vastkrachten. Dat is het ideaal van veel bedrijven, op dit mo ment. Lastig puntje: veel gereorganiseerde be drijven maken nu weer aardige winsten, maar nieuw vast werk levert het nauwe lijks op. Vervelend voor werkzoekenden, maar uitzendbureaus varen er wel bij. „In theorie is het mogelijk: een bedrijf met één directeur en de rest inleen-personeel", zegt R. P. Borsje van Tènce uitzendbu reau in Middelburg. 'Wij zijn de barometer van de economie', stellen sommige uitzendbureaus. Gaat het slecht, dan merken zij het als eerste. Gaat het goed, idem dito. „Zo hadden wij het eerste kwartaal van dit jaar- dertig pro cent meer uitzendkrachten dan vorig jaar rond dezelfde periode", zegt O. H. Tromp, woordvoerder van ASB-uitzendbureau in Zeeland. „Want het gaat weer beter en werkgevers merken dat uitzendkrachten makkelijk zijn. Geen dure advertenties in kranten bijvoorbeeld." Detachering Plexi-arbeid. het is er in allerlei soorten en maten. 'Los-vast-contracten' (op oproep basis). korte deeltijdcontracten en 'O-uren- contracten' (eveneens oproepbasis) bij voorbeeld. En dan is er het detacheren: een detacheringsbureau neemt iemand in vaste dienst en plaatst die persoon bij een bedrijf dat verzekert hem of haar voor een bepaalde tijd te houden. Externe flexibili sering, zo heten deze zaken. Want er is ook iets als intern flexibiliseren. A. Veraart, hoofd personeelszaken van de NV Haven Vlissingen: „Bijvoorbeeld een kraanma chinist iets anders laten doen wanneer er yoor zijn eigenlijke functie even geen werk is. Of variabele werktijden." Een Zeeuw die een dik belegde boterham verdient aan de flexibiliserings-tendens is M.A. Stoffels, ook bekend als CDA-sta- tenlid. Hij is president-commissaris van be Indigo Services Group uit Terneuzen. Omzet in 1994: zo'n 150 miljoen. Indigo heeft dochter-ondernemingen die zich toeleggen op schoonmaken, uitzenden. De economie wordt grilliger, flexibel werken is het antwoord. 'Als je ze niet nodig hebt, leg je ze gewoon even in de la. Makkelijk hoor, die uitzendkrachten.' Werkgevers maken weer winsten, uitzendbureaus doen het goed, maar vast werk blijft vaak uit. Ronddolen op het 'flexi-arbeid-circuit' en hopen op een vaste baan is het lot van velen. Over efficiency, aantasting van het sociale stelsel en gefluister over koppelbazen. In de haven van Vlissingen bieden uitzendkrachten uitkomst in tijden van plotselinge drukte, foto Lex de Meester Grootwinkelbedrijven zoals de supermarkt van Port Zélande, maken regelmatig gebruik van 'los' personeel, foto Lex de Meester Omdat voor tijdelijk personeel moeilijk is na te gaan, af aan alle 'spelregels' wordt voldaan, hebben de bonden een sterke voorkeur voor vaste d ienst verbanden, foto Ruben Oreel werving en selectie, detachering en goede renoverslag. De Verenigde Staten vormen een voor beeld voor Stoffels, ook de man achter Tènce. „In de VS bieden ze zelfs thuiszorg aan in uitzendverband." Zijn ideaal: een bedrijf dat dag en nacht service (lees: 'menskracht') kan leveren. In vastigheid gelooft Stoffels niet meer. Dat werkne mers dat zouden nastreven, ontkent hij. „Er zijn heel wat jongeren die de markt willen verkennen, bewust een opstapje zoeken naar een vaste baan." Niet te stuiten Minder blij met geschetste ontwikkelin gen is iemand als T. Strous, districtsbe stuurder van FNV-Zeeland. „We betreu ren het in hoge mate, maai- het is voor ons niet in de klauw te houden. Het gaat alle maal sluipenderwijs. Ook via CAO'S is het niet te stuiten." Waarom Strous de trend betreurt? Een opsomming volgt: „Los- vastkrachten hebben weinig zicht op een definitief contract, de beloning is lager, het is afhankelijk van toevallige resulta ten van een bedrijf of je kan blijven of niet en voor ons zijn zulke werknemers moeilij ker te organiseren." Wel steekt Strous ook de hand in eigen bonds-boezem en nuanceert hij zijn ver haal. Zo staken de bonden tijdens de op komst van de 'flexi-trend'. begin jaren tachtig, de kop in het zand. „We deden of het niet bestond." Dat was echter niet vol te houden en sinds het eind van de jaren tachtig is de Dienstenbond onderhande lingspartner voor uitzendkrachten. „En we wijzen niet alle vormen van flexibilise ring af. Wèl zijn we mordicus tegen dienst verbanden op oproepbasis bijvoorbeeld. Wij stellen dat er een zekere mate van eco nomische zelfstandigheid moet zijn." Districtsbestuurder van de Dienstenbond is P. Smit, met als specialisatie 'Zeeland' en uitzendwerk. Hij vertelt dat uitzend krachten in principe vallen onder de CAO van het bedrijf dat hen inleent. Vangnet vormt een CAO gesloten tussen de Dien stenbond en de Algemene Bond van Uit zendkrachten (ABUOok Smit noemt het organiseren van uitzendkrachten lastig. Waar vind je ze, is de vraag. Bij sommige bureaus mag de bond bijvoorbeeld wel fol ders neerleggen, bij andere weer niet. Rechtspositie Op allerlei manieren probeert de Dien stenbond de rechtspositie van uitzend krachten te verbeteren. Zo wordt bedrij ven gevraagd er zo min mogelijk in dienst te nemen. Ook pleegt de bond overleg met de ABU. Bedoeling is de prijs van de uit zendkracht op zijn minst gelijk te schake len aan die van een vaste kracht en de mo gelijkheid van een pensioenregeling te be kijken. Ook vanuit hogere economisch-weten- schappelijke kringen klinken kritische ge luiden. Sommigen betwijfelen zelfs of de sociale zekerheid wel overeind kan blij ven. 'Wij zijn daar zeer pessimistisch over', schreven onlangs bijvoorbeeld prof dr B. van Praag en drs J. Kamps. Van Praag en Kamps zijn respectievelijk directeur van de stichting voor economisch onderzoek van de Universiteit van Amsterdam en di recteur van KPMG Bureau voor Econo mische Argumentatie. 'Investeren in een vaste aanstelling', aldus Van Praag en Kamps, 'is de laatste twee decennia ris kanter geworden en dat geldt eens te meer nu alle uitwegen voor de werkgever, zoals VUT en WAO, worden afgesloten'. Alles wat vroeger zo zeker leek verdwijnt door de flexibiliteit, menen de twee econo men: werk, salaris, hypotheek, woon plaats, levensstandaard, de mogelijkheid om kinderen te onderhouden... permanen te onzekerheid is troef. En wat het in standhouden van het sociale stelsel be treft, stellen zij dat bij een toenemende po pulariteit van flexi-arbeid de werkgever niet de leegloopkosten betaalt, maar de toch al onder druk staande sociale fond sen. Bovendien: administratief zou het bijna ondoenlijk zijn om uitkeringen te baseren op de grote aantallen werkgevers en inkomentjes die een willekeurige uit zendkracht binnen een paar jaar kan heb ben gesleten. Verzorgingsstaat Over controle gesproken: G. Felius. con trole-ambtenaar bij de Belastingdienst Ondernemingen Goes, heeft het er moei lijk mee. Het is voor hem steeds lastiger om na te gaan óf mensen in loondienst zijn bij een bedrijf en of voldoende aan sociale premies is afgedragen. Gaat dat niet ten koste van de verzorgingssaat? „Goeie vraag. Maar als belastingdienst kunnen we de situatie niet veranderen", reageert hij. Economische sectoren waarin de flexibili teit volgens sommigen een hoge vlucht neemt zijn bijvoorbeeld stuwadoorsbe- drijven (laden en lossen van zeeschepen), de zware industrie, elektriciteitsproduk- tiebedrijven, off-shorebedrijven en de che mie. A. Veraart, hoofd personeelszaken van de NV Haven Vlissingen bijvoorbeeld, is veel met het ondewerp bezig. Een be langrijke vraag voor hem, wat personeels beleid betreft: „Verkleinen we de organi satie om de kosten te drukken of proberen we onze mensen aan het werk te houden en zekerheden als vaste werktijden op te geven?" Alles moet steeds efficiënter, schetst hij het probleem. Daarom is het zaak steeds soepeler om te gaan met het 'arbeidspo tentieel'. „Een eigenaar van een schip zegt niet 'ach, jullie hebben het nu druk. ik wacht wel even'." Bij de NV werken nu zo'n 10 procent minder vaste krachten dan enkele jaren geleden. Bij de afdeling onderhoud bijvoorbeeld zijn er mensen verdwenen. De kwaliteit van spullen gaat immers omhoog en wanneer er dan iets kapot gaat is het onderhoud zó specialis tisch datje het beter kunt uitbesteden. Efficiency Ook drs M. Westerlaken, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Dow Chemi cal in Terneuzen, neemt direct het woord 'efficiency' in de mond wanneer het gaat om ontwikkelingen in het bedrijfsleven. „In Nederland speelt een aantal proble men. De hoge collectieve lastendruk, veel werkloosheid en lange inspraakprocedu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 55