pzc Vliegeren: een plaag of een genot P Verkenningen in het Zeeuwse land Schoolgebouw van acht miljoen arkeergarage Terneuzen ind juni klaar zeeland 15 lezers schrijven ZATERDAG 20 MEI 1995 9nonze verslaggeefstei stervan den Akker [ORTGENE - Vliegers kleuren de !;likere lucht bij het strandje aan het [jlse Veer. Een fikse bries doet het «k klapperen van de hexagons, de pleugelde dozen en de peliboxen. [den van de Zeeuwse Vlieger Vrien- Ijleven zich uit aan de rand van het Uier. De één laat zich op zijn voeten «rtslepen, de ander scheurt met «karretje achter de vlieger over ktnatte zand en een derde stunt met bestuurbaar exemplaar. Op de zijn ouderwetse siervliegers Igebonden. Aan de lijnen draaien streepte luchtzakken vrolijk in de ad. Zeeuwse Vlieger Vrienden is een ieniging met ruim 450 leden. De inden beoefenen de meest uiteen- Knde takken van het vliegeren, zo- luchtballet, stuntvliegeren (alleen teamverband) en powerkiten. powerkite, letterlijk krachtvlie- trekt de aan de handgrepen han- ide persoon op zijn voeten over het jnd. ipopulariteit van de vliegersport is laatste jaren sterk toegenomen, vreugde van de vliegerwinkels, it verdriet van bestuurders. Enkele tuwse gemeenten hebben inmid- ils hun stranden overdag afgegren- voor de windkunstenaars. Hun legers worden als gevaarlijk be- ®peld voor badgasten, die ook eden lijden onder het gemis en het tapper. Een paai- stukjes strand aangewezen als vliegerstrand. de sport naar hartelust «fend worden. En dat zal massaal teuxen, als het de komende tijd een «je wil zomeren. frbod Kranendonk, secretaris van de OTse Vlieger Vrienden, erkent dat vliegerverbod de gemoederen el bezighoudt binnen de vereni- ,We hebben alle gemeenten aan schreven of ze geen volledig verbod uitschrijven. Dat zou beteke- dat we onze hobby de hele zomer mogen beoefenen. Nu kunnen we ivonds de stranden nog op. En over- is er op een overvol strand toch alol te beleven." «strand blijft toch het beste par ies voor de vliegersport. Daar. op mooie vlakke streep tussen duin ree, is wind van ongekende zuiver- d. Val- en trekwinden, veroorzaakt (aanwezigheid van bomen en hui komen er niet voor. Het strand is alakelvrij en dus bedrijven De awse Vlieger Vrienden bij voor- pjhun hobby op het zand. Een dijk snredelijk alternatief, maai- verder ierweinig geschikte plaatsen. „We oien natuurlijk ook midden in een Op het strandje bij Katseveer is op sommige dagen een enorme variëteit aan vliegers te bekijken. weiland of akker kunnen gaan staan, maar dat zullen de boeren niet echt kunnen waarderen", grijnst Kranen donk. Onervarenheid Kijk, de secretaris is natuurlijk niet zó'n fanaat dat hij zijn ogen sluit voor ergernissen van strandgasten. Dat ge luid doet soms best pijn aan de oortjes èn kan, erger nog. iemand uit zijn zon- neslaapje wekken. „Het monotone ge zoem van een stuntvlieger kan heel ir ritant zijn als je lekker ligt te zonnen. Daarentegen vind ik het zelf net zo vervelend als ik een voet- of vollleybal in mijn gezicht krijg." Bas le Due, lid van de vliegervrienden, steekt de overlast hoofdzakelijk op de onerva ren vliegeraars. „Zij verzieken het voor de rest. Een geoefend persoon let op zijn omgeving en doet bovendien moeite om zo min mogelijk herrie te maken." En dan uiteraard de kwestie meerlij- ners en éénlijners. Meerlijners zijn vliegers die bestuurbaar zijn door twee of meer nylondraden. Een éénlij- ner is meer een sierobject. Een bekend voorbeeld is de ouderwetse kruisvlie- ger, die iedereen als kind wel eens een keer heeft opgelaten. Kranendonk: „Niemand heeft daar last van, hij maakt geen herrie en staat de hele dag stil in de lucht." Daarom, duidt hij met de wijsvinger, moet er in het ver bod onderscheid worden gemaakt tussen de éénlijners en de meerlijners. Gevaarlijk Juist, op die meerlijners heeft een aan tal gemeenten het gemunt: die mogen het strand niet op. Deze bestuurbare exemplaren suizen soms met een snel heid van honderd kilometer door de lucht. Een botsing met een nietsver moedende wandelaar heeft ongetwij feld een 06-11-vervolg. Ook de scherpe nylonlijnen kunnen een blote arm heel wat schade berokkenen. Zoals met veel stuntfabrikaten is ook de bestuurbare vlieger veruit de popu lairste. Dat wordt bevestigd door M. van Amerongen van de Kite Gallery in Middelburg. Vijfennegentig pro foto Willem Mieras cent van de vliegers die zij verkoopt, zijn bestuurbaar. „Maar dat wil niet zeggen dat bijna niemand met een éénlijner vliegt. Veel mensen maken ze zelf. Dat is waarschijnlijk ook een beetje de kick, het bouwen en versie ren van je eigen vlieger." Voorlichting Goede voorlichting, daar ontbreekt het naar de smaak van de vliegerhan delaar nogal eens aan. De overlast van de bestuurbare luchtzeilers zou veel minder zijn als de winkelier een beter praatje houdt. „Je moet telkens beoordelen welke vlieger het beste bij je klant past. en dat uitleggen. Een er varen persoon heeft een ander type nodig dan een beginner. Veel winkels verkopen vliegers zonder de koper goed voor te lichten. En je hebt maar één lastpak op het strand nodig die het voor de rest verziekt." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Natuurlief hebbers kunnen de komende maanden onder begeleiding van boswachters en andere me dewerkers van Staatsbosbe heer de regio verkennen op ex cursies, vaar- en kanotochten. Van mei tot en met juli is er ie dere dinsdag- en vrijdagavond om 19.00 uur een excursie in de Meeuwenduinen op Schouwen. De excursie wordt geleid door de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Een vaartocht naar en excursie op de Haringvreter (Veerse Meer) is mogelijk van mei tot en met september: iedere woens dagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. In juni. juli en augustus voert een gids belangstellenden op kano-natuurtocht in een zij arm van het Veerse Meer. De ka no's varen uit op 3 en 17 juni. 1. 15 en 29 juli en op 12 augustus. Een tochtje duurt van 10.00 tot 13.30 uur. Op 3 juni is er van 10.00 tot 13.00 uur een vaartocht over het Krammer-Volkerak, met een be zoek aan de Hellegatsplaten. Op 3 en 6 juni wordt van 14.00 tot 17.00 uur een orchideeën-wande ling gehouden over de Schots man (Veerse Meeri. met koffie en bolus toe. De liefhebber van mosselen kan 10 juni deelnemen aan een rondvaart met koffie over het Veerse Meer ivanaf 16.00 uur), met aansluitend een mosselmaaltijd aan boord. Tij dens de tocht vertelt de bos wachter het een en ander over de omgeving en er is een korte ex cursie over de Haringvreter. Een wandeling over het orchi deeengrasland van de Schots man wordt op 14. 16. 17. 21 en 23 juni gecombineerd met een pick nick. Om 9.30 uur is de ont vangst met koffie en van 10.00 tot 13.00 uur leidt een boswach ter de groep rond. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactiestijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Minimum II Minister Borst wil rust in de tent, maar er moet wel bezuinigd worden. Tweederde van de zie kenhuizen heeft tekorten, ook het onze. Vepleeg- en genees kundigen vormen de kurk. waar op de intramurale zorg drijft. Wij voeren zelden actie: onze doel- goep - de patiënt - lijdt daar im mers onder. Omdat er te weinig verpleegkundigen aangenomen zijn, raken de resterenden over belast en de vicieuze cirkel is rond. Dan kan er onvoldoende zorg verleend worden en staan er bedden leeg. Vaak mogen we de patiënten wel op de Spoedeisen de Hulp zien, maar moeten deze daarna in het ziekenhuis in Goes of verder opgenomen worden. Ronduit een beschamende toe stand. Zo lang we lege bedden hebben, moeten onze patiënten in hun eigen ziekenhuis behan deld kunnen worden. Mogelijk ligt een gedeeltelijke oplossing in het verder concen treren van specialistische zorg. De huidige politiek gaat ten kos te van die zorg. die vaak ten on rechte niet als echt werk wordt gezien, namelijk het intermense lijk contact, praten, luisteren, uitleg geven en troosten. De ge neeskundige kracht van deze manier van zorgen betaalt zich terug in de vorm van kortere op names. Terecht pleitten de verpleeg kundigen Jona Roos en Simone Joziasse er in deze krant voor, dat patiënten op hun enquête formulieren nog duidelijker een eventueel tekortschieten van genees- en verpleegkundige zorg vermelden. Artsen en verpleegkundigen zijn verplicht optimale zorg te verle nen. Zo zou ook het Ziekenhuis Walcheren zich verplicht moe ten voelen de ons toegestane 384 patiënten te verzekeren van vol doende verpleegkundige zorg: alleen dan krijgt de minister rust in de tent. Eugène Kamerbeek, cardioloog Ziekenhuis Walcheren Seisdam 24 Middelburg Minimum III 'Verpleging haalt minimumzorg niet'. Deze noodkreet van Si mone Joziasse en Jona Roos op de 'Dag van de verpleging' (PZC 12 mei) zal ongetwijfeld iedere verpleegkundige en leerling-ver pleegkundige in Nederland kun nen bevestigen. Sinds dertig jaar werk ik in de gezondheids zorg, waarvan de laatste negen jaar in één van de Zeeuwse zie kenhuizen. Behalve op neurolo gische afdelingen is hetzelfde herkenbaar op onder andere in terne en chirurgische afdelin gen. Wie dit niet zelf ondervindt kan zich niet voldoende voor stellen wat dat is. dagelijks te moeten aanlopen tegen het on vermogen, de teleurstelling, de frustratie wèl te signaleren maar niet te kunnen reageren op het geen patiënten zo nodig hebben. Vrijwel continue tijdsdruk. De patiënten die hun begrip tonen en tekort komen. 'Kwaliteit van zorg' moet. met minder verplegend personeel haalbaar zijn'. Dat zeggen be leidsmakers. Dat is met mooie termen zo goedkoop mogelijk 'zorg' bieden. In directies van ziekenhuizen mis ik - zoals dat circa twintig jaar geleden het geval was - een verpleegkundig directrice. Haar beleid was erop gericht de in aantal grootste beroepsgroep, die van het verplegend perso neel, voorwaarden te bieden om daadwerkelijk patiëntenzorg centraal te kunnen laten func tioneren. Zo'n directrice was be trokken bij en kende de werk vloer. Verpleegkundigen kon den rechtstreeks bij haar terecht en niet via allerlei lagen van ma nagement. Samen met de ge neeskundig directeur stonden beiden veel dichter bij het perso neel en de arbeidsomstandighe den. Teleurstellend en frustrerend is het, dat in deze tijd de leerlingen aan het eind van hun opleiding naast hun diploma, hun ontslag aangezegd krijgen. Patiënten zullen er altijd zijn. En verpleeg kundigen? Laura van der Voorde Oude Haven 19 Zierikzee Advertentie en wensen worden werkelijkheid. Makelaardij Een nieuwe naam mei een bekende klork. Vele joren ervonng in alle facetten van de makelaardij garanderen u kwaliteit en resultac'. Een persoonlijke begeleiding moderne promotie-activiteiten en het behartigen van uw beangen zijn onze uitgangspunten. Taxateur o.g. Een huis of bedrijtsobject heeft veel waarde. Een ob|ectieve waardering vereist kennis en ervaring. Uw taxatie-opdracht wordt met de meeste zorg en integriteit uitgevoerd door een, door de rechtbank beëdigd toxoleur o,g. Ijl Hypotheken I Assurantiën Voor velen van u een moeilijk tastbaar product. Als erkend assurantie adviseur kunnen wi| door onze heldere kijk op wat er nu wel of nier verzekerd moet worden u ob|ectïer en eerlijk adviseren :e samenwerking met uitsluitend eersteklas maatschappijen kunt verzekeringen tegen de laagste premies. Door u verzekerd zijn van de bes Hypotheken Sector mto Zeeland College verbouwd en uitgebreid van onze verslaggever ze verslaggever SlIZEN - De Oostkolk- tfrgarage in Terneuzen vrijdag 23 juni officieel Volgende week wor- truimtes tussen de garage kolkwand opgevuld met 'en worden in de beton de technische installa- #r de luchtbehandeling, (dichting en de liften ge- t gebeurd, dan wordt het de betonbak voorzien 3laag bitumen, die de ga- vrijwaren van lekka- ■9 die laag wordt vervol- g water (20 tot 50 Hert gezet, zodat het ïsk volledig aan het oog ;n wordt. Voor de ga- ®r water verdwijnt die- wel wat pompen ge- •tc worden die het water- at de kolk moeten rege- -!daling van het niveau in a kan met behulp van de - water uit de Heren orden gehaald. De pom pen er tevens voor dat in de kolk in beweging ingebruikname van de s&rage worden de par aven voor het parkeren ■Markt weer opgetrokken ■ddoor gedeputeerde sta- »aehtigde tarief van drie dper uur. Dat tarief werd !*eek - op verzoek van de •rmersvereniging City - tijdelijk terugge- het oude tarief van per uur, hoewel de rechtsgeldigheid van dit tarief voor discussie vatbaar is. Par keertarieven moeten namelijk door het provrnciebestuur rechtsgeldig worden verklaard. Afspraak Gs hebben dat gedaan voor wat betreft de verhoogde tarieven, maar niet voor de oude, lagere, die nu tijdelijk van kracht zijn op de Markt. Wel maakte het ge meentebestuur met de onderne mersvereniging een bindende af spraak over het tijdeüjk toepas sen van het oude tarievenstelsel zolang de parkeergarage niet in gebruik kan worden gesteld. In principe zouden automobilisten hun auto tot de ingebruikname van de kolkgarage gratis op de Markt kunnen achterlaten. Mochten ze dan bekeurd wor den, dan is het maar de vraag of een rechter betrokkenen de be lastingheffing zal laten betalen. Wethouder J. van Rooijen be aamde gisteren dat er een juridi sche knoop aan het herroepen van het goedgekeurde tarief vastzit. „Toch raad ik het men sen af om niet te betalen voor een parkeerplaats op de Markt. Je zult van mij niet horen dat gratis parkeren is toegestaan. Wordt er door de parkeerwach ters geconstateerd dat mensen niet betalen, dan zullen zo snel mogelijk de hogere tarieven van kracht worden, die zijn wel door gedeputeerde staten bekrach tigd. Dat is dan het gevolg", al dus van Rooijen. VLISSINGEN - Een school met een sfeer die bijna niet meer schools is. Zo noemde bestuursvoorzitter C. de Keij- zer vrijdag de uitbreiding van de sector middelbaar tech nisch onderwijs (mto) van het Zeeland College, aan de Mar- coniweg in Vlissingen. De sec tor is verrijkt met een nieuwe vleugel, waar de opleidingen installatietechniek en techni sche informatica zijn gehuis vest. De Keijzer, die de nieuw bouw opende, prees de bijzon dere architectuur van de uit breiding. „Vooral de lichtin val is prachtig." Het Zeeland College heeft sinds 1992 gewerkt aan een grootschalige operatie, waar bij het aantal locaties moest worden teruggebracht van zestien naar vijf. Het doel was alle verwante opleidingen te concentreren op één plaats. Voor de locatie aan de Marco- niweg betekende dat een grootscheepse verbouwing, een herschikking van lokalen en de bouw van een nieuwe vleugel. Daarmee was een be drag van in totaal acht miljoen gulden gemoeid. De kantine, het buffet en de keuken krij gen nog een opknapbeurt, het oude gebouw ondergaat bin nenkort aan de buitenkant een face-lift en een plan voor de herinrichting van het ter rein rondom de school is in de maak. Onderwijsdoos Het nieuwbouw-gedeelte staat haaks op het bestaande gebouw. Architect J. R. Slem- mer noemde zijn ontwerp 'een zwevende onderwijsdoos'. COR DE JONGE Doordat de begane grond zich gedeeltelijk onder het maai veld bevindt, lijkt het gebouw te zweven. De metalen gevel beplating wordt afgewisseld met doorgaande glasstroken, die op de eerste verdieping zijn voorzien van bijzondere, be weegbare roosterzonwering. Op het dak zorgen allerlei noodzakelijke installatietech nieken tegelijk voor de versie ring van het gebouw. Locatie directeur J. Kempe sprak dan ook van een geslaagde combi natie van 'functionele bouw' en 'esthetische uitwerking'. De mto-sector beschikt in de nieuwbouw over een indruk wekkende hoeveelheid gea vanceerde, kostbare appara tuur. A. Buijs, voorzitter van de centrale directie van het Zeeland College, gaf aan dat samenwerking met het be drijfsleven en het hoger tech nisch onderwijs noodzakelijk is om de beschikbare appara tuur optimaal te benutten en nieuwe investeringen te kun nen opbrengen. Afgestudeer de studenten mbo en hbo zou den bijvoorbeeld met die ap paratuur projecten voor Zeeuwse bedrijven uit kunnen voeren. Buijs: „In het Zeeuw se, waar iedereen iedereen kent en de afstanden niet groot zijn, moet dat toch mo gelijk zijn." in imr va>e iv fcnmeee&.Ei/cn oceoceuEN vy ei6bhujk het uoepf hccfr vjp p/ff me cwancipatle iav pe v&uw nieuulsven !m- De nieuwe vleugel van het schoolgebouw aan de Marconiweg staat vol met allerhande appara tuur. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 53