Grevelingenschap vergt meer geld Een bad van twee miljoen in Sas Tweedaagse herdenking Zeeslag bij Schoneveld Vier dagen lang Hulsterloofeest Treinmachinist leert zuinig rijder met energiemeter Ton voorschot op schadeclaim geëist in asbest-geding Sasse zandhandel verhuist naar terrein Stroodorpe zeeland Jaarlijkse bijdrage van deelnemers moet bijna vier ton omhoog Zeeuws-Vlamingen voor tweede keer in 24 uur zonder telefoo ZATERDAG 20 MEI 1995 van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Het da gelijks bestuur van natuur- en recreatieschap De Grevelingen wil dat de deelnemers aan het schap (tien gemeenten, de pro vincies Zuid-Holland en Zee land en het Rijk) hun jaarlijkse bijdrage verhogen van 2 mil joen tot 2.380.000 gulden. Dit is de enige manier om uit de finan ciële problemen te blijven, meent directeur ing J. Lodders van het Grevelingenschap. In een brief aan de Raad van Be stuur schrijft het dagelijks be stuur dat drastische maatrege len hard nodig zijn. Lodders wijt de penibele finan ciële situatie onder meer aan te genvallende inkomsten. Zo heeft de opbrengst uit de heffing van parkeergelden rond het meer niet aan de verwachtingen voldaan. „Dit vereist gewen ning", meent hij. „Bovendien Nieuwe naam fusieschool is Het Vlot VLISSINGEN-De school die op 1 augustus 1995 ontstaat door de fusie van de Oranjeschool en de Ichtusschool in Vlissingen gaat Het Vlot heten. De naam werd vrijdagochtend op beide scho len bekend gemaakt. De sQholen gaan een federatieve fusie aan. wat inhoudt dat beide partners hun eigen identiteit be houden. De leerlingen van de protestants-christelijke Oranje- school en de protestants- christelijke/rooms-katholieke Ichtusschool merken daardoor weinig van de fusie. Ook alle lo caties - Bloemenlaan, Ridder spoorlaan en Grote Markt - blij ven in gebruik. Wie de directie van Het Vlot gaat voeren is nog niet bekend. In het Vlissingse basisonderwijs fuseren dit jaar nog elf scholen tot vijf nieuwe scholen. De Start baan en De Stellepit vormen De Vlieger, de H. K. van Duyven- voordeschool en De Belt gaan Het Mozaïek heten, de J. H. van Dalesehool en de Pieter Louwer- seschool fuseren tot De Twee master, de Bouwen Ewout- school en de Frans Naerebout- school heten vanaf 1 augustus De Branding en de Martinus- school, de Schoonenburg en de Stemerdingschool gaan ge drieën Het Kompas vormen. hebben we veel aanloopkosten gehad". Ook de personeelslas ten en de onderhoudskosten van het erf en de haven van Bomme- nede zijn bijvoorbeeld hoger uit gevallen. Voor de nabije toekomst vreest Lodders dat het schap veel geld kwijt zal zijn aan groot onder houd. „De eerste voorzieningen die rond De Grevelingen zijn aangelegd, zo'n twintig jaar ge leden, hebben binnenkort een opknapbeurt nodig." Hij noemt als voorbeeld enkele steigers en de daken van toiletgebouwen. Dat het schap geen aflossings- kosten betaalt aan het Rijk zal zich eveneens gaan wreken, voorspelt hij. Het Rijk heeft de meeste voor zieningen voor de organisatie bekostigd. Dit betekent dat af- lossingskosten niet aan de orde zijn. Een meevaller op de begro ting, waarvan sprake is als deze kosten zijn voldaan, zit er dus niet in. „Op termijn komt geen geld vrij voor investeringen", concludeert Lodders. Om het hoofd boven water te houden, moet het egalisatie fonds met 380.000 gulden extra per jaar worden aangevuld, meent de directeur. Dit fonds wordt aangewend voor onder meer grote en onverwachte uit gaven. Lodders: „Dat voorkomt een jaarlijks schommelende be groting". De hulpkreet is vooral bedoeld voor de 'lange termijn', zegt Lodders. „We zitten van daag nog niet met de vingers tussen de deur. Maar misschien over een aantal jaren wèl." van onze verslaggever SAS VAN GENT - Leden en oud-leden van zwemclub De Bruinvis in Sas van Gent drukten vrijdag met enthou siasme de hand van de Sasse wethouder L. Marquinie. „Het ziet er prachtig uit, meneer Marquinie", klonk het als uit één mond. Met 'het' bedoelden de zwemlustigen en andere be zoekers het totaal vernieuwde zwembad op het Sasse Ka naaleiland dat gisteren werd opengesteld voor kijklusti- gen. Wethouder Marquinie (sport zaken) fungeerde vrijdagmid dag tijdens de open dag van het bad als ceremoniemeen- ster. Hij leidde vele tientallen mensen rond, liet met kinde ren een ballonnetje op en nam de honneurs waar. Twee miljoen gulden heeft de gemeente Sas van Gent in het openluchtbad gestoken. Mar quinie: „Het duurde even voor we een beslissing namen, maar uiteindelijk vonden we een vol ledige renovatie toch de beste zaak. We beschikken nu over een volledig nieuw ondiep bad - dat op termijn zelfs zonder veel moeite overdekt kan wor den - ook de kleedkamers, het personeelsonderkomen en de toko werd nieuw gebouwd. Al leen de oude kuip van het 50- meterbad hebben we laten lig gen, maar die werd wel geheel gerenoveerd. Het enige oude onderdeel wat we intact gelaten hebben is de zuiveringsinstallatie van het oude bad, die was volgens de deskundigen nog in prima staat en werkte beter dan de moderne installaties. Als dat gezegd wordt, heeft het geen zin om zoiets te wijzigen." Het vernieuwde zwembad op het Sasse Kanaaleiland werd vrijdag voor bezoekers opengesteld. Sas investeerde rijkelijk laat in* het uit 1954 daterende zwem bad. „Op zich is dat zo. We wa ren destijds de eerste gemeen te in Zeeland met een 50-meter. We waren een van de laatste gemeenten die aan een renova tie gingen denken, maar nu de renovatie achter de rug is be schikken wij wel over een bad dat - aangezien het aan alle ei sen van de tijd voldoet - over een bad dat nog jaren mee- kan." Voor staatssecretaris E. Terp stra (sport) het bad dinsdag 6 juni officieel opent, hoopt Mar quinie dat de aankleding van het bad in kannen en kruiken is. Er moeten nog wat speel- werktuigen komen, hier en daar moet nog een struikje de grond in, er moet nog een ge- handicaptenlift worden ge plaatst en ook de zonneweides zijn nog niet wat ze moeten zijn. De weergoden kunnen dat - met een beetje goede wil - snel veranderen. De wethouder zei trots te zijn op de vernieuwde Sasse voor ziening. „Op zwemgebied heeft de gemeente een traditie hoog te houden. Dat doen we ook. Ik hoop dat het weer in de komen de jaren een beetje meezit, zo dat duidelijk blijkt dat dit bad foto Charles Strijd niet alleen een lokale maar ook regionale functie heeft." Hij rekent ook dit jaar op zo'n 40.000 bezoekers. „Dat is te weinig om het bad te exploite ren. Met dergelijke bezoekers aantallen kost het bad de ge meente toch nog altijd een kleine twee ton. Da's een fors bedrag, maar het gemeentebe stuur heeft dat voor zo'n mooie voorziening toch wel over", al dus Marquinie. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een voorschot van 100.000 gulden op de totale schadeclaim. Dit was vrijdag middag de inzet bij een kort ge ding dat diende bij de Middel burgse rechtbank. De proce dure was aangespannen door de Middelburger J. M. Wijkhuisen tegen zijn voormalige werkge ver, de Koninklijke Schelde Groep BV. De 57-jarige Middel burger weet sinds september 1994 dat hij lijdt aan de fatale asbestziekte mesothelioom (buik- en longvlieskanker). Hij heeft niet lang meer te leven. In zijn pleidooi verwees de advo caat van Wijkhuisen, mr R. F. Ruers, naar rechtszaken die door oud-colle ga's van zijn cliënt waren aange spannen tegen De Schelde Groep. De zaak van de familiele den van de inmiddels overleden B. Cijsouw dient nog voor het Hof in Den Haag. In de rechts zaak van de erfgenamen van W. Smak tegen de Schelde Groep heeft het Hof in december 1994 een vordering van 75.000 gulden toegewezen. Wijkhuisen werkte in dezelfde periode als Smak en Cijsouw bij de scheepswerf in Vlissingen. Hij was er van 1953 tot 1966 scheeps bouwer. In die tijd werd bij De Schelde volgens de eiser niets aan maatregelen tegen asbest ziekten gedaan. „Wij, scheeps bouwers, waren niks. Wij waren de hoeren van het bedrijf, die je van hot naar haar kon trappen. Vaak moest je met je ploeg naar het dok op het eiland, de scheepsreparatie in. Wat neer kwam op slopen en vernieuwen. Later werd dat gedaan op Schel- depoort, het strafkamp, met nog grotere dokken." Stoflongen De Schelde had, meent Ruers, vanaf 1960 al maatregelen moe ten treffen om mesothelioom te voorkomen omdat toen al we tenschappelijk bekend was dat asbest deze ziekte veroorzaakte. J. M. Wijkhuisen. In 1949 was asbestose, stof gen, al erkend als beroeps® Werkgevers waren destijds verplicht om veiligheidsmaj gelen te nemen tegen de im ming van asbest. Volgens de advocaat van de ninklijke Schelde Groep, A. S. Fransen van de Putte, tussen 1960 en 1966 nog niet delijk welke maatregelen! den worden genomen om m thelioom te voorkomen Be dien zou Wijkhuisen na nor ber 1959 tijdens zijn dage':; werk voor De Schelde alleen incidenteel in aanraking zijn komen met asbest. Voorspelling Mesothelioom openbaan pas 20 a 30 jaar na blootste aan asbest. Medici hebben w speld dat tot het jaar 2000]; lijks tien inwoners van Wü ren aan asbestziekten ai sterven. Ruers kondigde aan er meer rechtszaken volgen heeft op dit moment vijfsoor lijke zaken in behandeling bijna alle gevallen zijn hels; wen die de juridische proeeó voortzetten. Rechter mr H. A. Witsiersi binnen twee weken uitspr in het kort geding. van onze ver; SAS VAN GENT - Na twee jaar praten en maanden onderhan delingen tekenden vertegen woordigers van de gemeente Sas van Gent, van grind-en zandhandel Dengriza en het Ha venschap Terneuzen vrijdag een overeenkomst waarin de verhuizing van Dengriza wordt geregeld. De zandhandel. momenteel nog gevestigd op de punt van het Sasse kanaaleiland verhuist de ze zomer naar een ander terrein op het Kanaaleiland bij Strood orpe. Wethouder L. E. M. Mar quinie maakte dit vrijdag be kend. Marquinie drong in het voorjaar van 1993 bij het dagelijks be stuur van het havenschap al aan om zo snel mogelijk een oplos sing te zoeken voor de overlast die het Sasse zandbedrijf veroor zaakte op de kaden in het ka naalstadje. De vrachtwagens die zand en grind af- en aanvoerden moesten om op het bedrijfster rein te komen telkens door een woonwijk en dat leidde tot ver- keersonveilige situaties en scheuren in de woningen. Locatie Zandhandelaar Van Denderen wenste in eerste instantie wel ge hoor te geven aan de verzoeken om te verhuizen, maar het bleek uiterst moeilijk voor het bedrijf in het Kanaalzone-gebied een vergelijkbare bedrijfslocatie te vinden. Toen in augustus 1994 de provincie liet weten ook een deel van de verhuiskosten voor rekening te nemen kwam er schot in de plannen om het be drijf te verkassen. Het Haven schap Terneuzen bood Dengriza een locatie aan op het Sluiskilse Kanaaleiland, die door de be drijfsleiding van Dengriza ac ceptabel werd bevonden. Vrij dag werden de zaken uiteinde lijk contractueel bekrachtigd. Marquinie gaat er van uit dat het Sasse college van b en w zo dra het bedrijf verhuisd is de plannen om de punt van het ka naaleiland om te bouwen tot een watersportcentrum nieuw leven in te blazen. Het gemeentebe stuur wil op de plaats minstens 35 passantenligplaatsen schep pen. „Of het gebied verder kan worden uitgebouwd tot een cen trum voor het grensoverschrij dende riviertoerisme zullen we nog eens nader bekijken. Het kan zijn dat er op korte termijn een clubgebouw komt en bijko mende voorzieningen, maar het kan ook goed gebeuren dat we stapsgewijs de voorziening zul len uitbouwen. Alles hangt na tuurlijk af van de hoeveelheid beschikbare middelen", aldus Marquinie. van een medewerker NIEUW—NAMEN - Als afslui ting van het voetbalseizoen houdt de voetbalvereniging Hulsterloo van donderdag 25 tot en met zondag 28 mei de tra ditionele Hulsterloofeesten in en rondom de feesttent op het sportveld. Er staan activiteiten voor jong en oud op het pro gramma. Donderdag (Hemelvaartsdag) worden de Hulsterloofeesten ge opend met een schieting op de liggende wip. De liefhebbers kunnen vanaf 14.30 uur de boog spannen. Op het sportveld geeft de modelvliegclub Alpha uit Hulst een demonstratie met vliegtuigen en helikopters. Vrij dag is er vanaf 13.30 uur een jeugdvoetbaltoernooi. Om 20.00 uur begint in de tent een disco met optredens van de Belgische groep The Chain en de uit Nieuw-Namen afkomstig pop groep Scrofula. Zaterdag vanaf 13.00 uur wordt het wijkentoernooi gehouden. Verschillende buurten strijden om de voetbalbokaal. Hoogte punt is de feestavond, die om 20.30 uur losbarst. Er treden dan drie Belgische artiesten op, de zangeres Barbara. John Tura en Eddy Wally. Zondag speelt de W Hulsterloo twee wedstrijden tegen het Bel gische Kieldrecht. Om 13.00 uur treden de twee elftallen tegen el kaar in het strijdperk. Om 15.00 uur komen de standaardteams aan bod en de Hulsterloofeesten worden afgesloten met een kara- oke-wedstrijd. 'De Slag bij Schooneveld' naar een schilderij van P. J. Schotel. van onze verslaggever BRESKENS - De herdenkingsactivitei ten rond de zeeslag bij Schoneveld bij Breskens worden dit jaar over twee da gen gespreid en als voorproefje verzorg den gastdocenten de afgelopen week les sen over maritieme geschiedenis op de basisscholen in de gemeente Oostburg. Het hoogtepunt wordt een show met veertig rond- en platbodemschepen, hoogaarzen en oude sleepboten op 10 juni en het is de bedoeling dat dit evenement uitgroeit tot een Sail Breskens. De Stichting Herdenking Zeeslag op Schoneveld herdenkt dit jaar voor de der de keer de overwinning in 1673 van een vloot onder leiding van Michiel de Ruyter op een overmacht aan Engelse en Franse schepen. „Met een jaarlijkse herdenking proberen we de belangrijke historische zeeslag in een ruimer maritiem-historisch kader te plaatsen", stellen de organisato ren. „En daarom wordt een groot deel van de herdenking ingevuld met maritieme activiteiten." De herdenking begint vrijdagavond 9 juni om 19.30 uur met een lezing van Ph. Bos- scher in de hervormde kerk van Breskens over 'Admiraal de Ruyter in actie'. Het blazersensemble van de Marinierskapel zorgt daarbij voor de muzikale omlijsting. De festiviteiten op zaterdag beginnen om acht uur 's morgens met een vrijmarkt op het Oranjeplein. Na het lossen van kanon schoten om 11.00 uur op datzelfde plein verzorgen de tamboers en pijpers van het korps mariniers een optreden. Dit korps werd na de zeeslag bij Schoneveld door Michiel de Ruyter opgericht en het is dus toepasselijk dat de leden bij de herden king aanwezig zijn. De traditionele herdenkingsrede wordt 's middags om 15.20 uur uitgesproken en daarna kunnen belangstellenden in de vismijn een optreden van het Schelde- Loodsenkoor bijwonen. Het muziekkorps Veronica geeft om 17.00 uur een concert. Verder kunnen bezoekers de hele middag in de vismijn modelboten bekijken en is er in het Visserijmuseum een expositie inge richt met oude ambachten en modelbo ten. Daarnaast staan op de zaterdag diverse maritieme activiteiten op het program ma. In de haven van Breskens beginnen om 13.00 uur reddings- en helikopterde monstraties en vanaf 14.30 uur doen circa veertig authentieke rond- en platbodem schepen mee aan een demonstratie Admi- raalzeilen. De zeilwedstrijd voor oude en nieuwe schepen begint om 19.00 en de her denking wordt om 22.30 uur afgesloten met een nabootsing van de zeeslag door veertig oude scheDen. Vluchtelingen thema van gemeentelijke ontmoetingsdag van onze verslaggeefster VEURNE - Vlucht niet voor de vluchteling. Dit is het thema van een ontmoetings- en studie dag op 10 juni tussen de gemeen ten Borsele en Goes enerzijds en de Belgische gemeenten Dik- smuide en Veurne anderzijds. Westelijk Zuid-Beveland en de Westhoek hebben al een aantal jaren een uitwisselingsrelatie. Dit keer praten vertegenwoordi gers van de vier gemeenten in het Belgische Veurne met diver se betrokkenen over het vluch telingenbeleid. Asielzoekers, vrijwilligers en andere geïnte resseerden wisselen ervaringen uit en vergelijken opvang en be geleiding in beide landen. Ook kunnen deelnemers luisteren naar de Vietnamese muziek van het Goese duo Quy van Le en Ai- ke Jordans en de Vlaamse lied jeszanger Willem Vermandere. Het project krijgt medewerking van de afdeling Benelux van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, het Belgische Centrum voor Gelijke Kansen. Vluchte lingenwerk België en Nederland en de Sociale Dienst voor Vreemdelingen in Oostende. van onze verslaggever TERNEUZEN - De problemen met telefoonverbindingen in en met Zeeuws-Vlaanderen zijn nog steeds niet uit de wereld. Het interlokale net raakte vrij dagochtend voor de tweede keer binnen 24 uur volledig ge blokkeerd. De precieze oorzaak is nog onduidelijk. PTT-Tele- com houdt er rekening mee dat het telefoonverkeer de komen de dagen opnieuw verstoord kan raken, aldus woordvoerder H. Leuhof van het district Zuid west. Bellen in en met Zeeuws-Vlaan deren was vrijdag tussen tien uur en half elf 's ochtends onmo gelijk. Ook autotelefoons en se mafoons waren tijdelijk onbe reikbaar. Donderdagmiddag deed zich gedurende drie kwar tier een soortgelijke storing voor. Wat of wie de boosdoener is, was gisteren nog niet duidelijk. De enige opvallende overeenkomst was volgens Leuhof dat er tij dens beide gevallen een opval lend groot telefoonverkeer naar Zeeuws-Vlaanderen werd gere gistreerd. Hij houdt er rekening mee dat er een mogelijk verband bestaat met een klantenactie van Neckermann Terneuzen. „Onze centrale geeft al die ge sprekken wel door, maar op het moment dat de bedrijfscentrale van Neckermann de toev! niet meer aankan, worden signalen als het ware teruj kaatst en krijg je een blokkai Computer Wanneer een deel van de sprekken bij de centrale in G wordt geblokkeerd, neemt computer automatisch maa gelen. De apparatuur word een dergelijk geval opnieuw start. Tijdens die proced stokt al het telefoonverkeer via de regio Terneuzen binr komt. Zolang de oorzaak van de bi kade niet exact kan worden a gewezen, blijft de kans best dat de storing zich regelmi zal herhalen. Juist om diere was PTT-Telecom vrijdag: uiterst voorzichtig om het j> orderbedrijf in Terneuzen al! aanstichter aan te wijzen. Blijkt de klantenactie int daad het euvel te hebben ven zaakt. dan kan het concern! gelijk een schadeclaim verws ten. liet Leuhof doorscheraa Verschillende Zeeuws-Vlaai ondernemingen deponeen vrijdag klachten bij PTT-Ti com, omdat ze twee keer bun 24 uur onbereikbaar waren daardoor inkomsten zouden: misgelopen. Directeur W Am van de Terneuzense vestig van Neckermann Nederland' vrijdagavond niet voor mentaar bereikbaar. van onze verslaggever ROOSENDAAL - De stoptrein lekker laten uitrollen voor een station en ruim zeventien pro cent energie besparen. Machi nisten op de Zeeuwse lijn heb ben aan den lijve ondervonden dat dit kan, dankzij een energie meter in hun cabine. De energiemeter is beproefd in een Sprinter die tussen Roosen daal en Vlissingen heen en weer rijdt. Het experiment is zo suc cesvol verlopen dat het naar méér smaakt. De Nederlandse Spoorwegen gaan in het najaar dertig stoptreinen in zuid-Ne derland met zo'n apparaat uit rusten. De NS werken al met energieme ters in intercity's en sneltreinen, maar dat is gemakkelijker. Die kunnen een hogere snelheid ont wikkelen dan stoptreinen en hebben een langere 'uitroltijd'. Dat de energiemeter ook op stoptreinen werkt, is nieuw. C. van Kuijk leidt het project kostenbesparend rijden in zuid- Nederland. Hij heeft gezien hoe machinisten op de energiemeter reageren. „Het is vooral een ge voelskwestie, net als bij autou bilisten. Die rijden vaakhardi tijd te besparen, maar het b. secondenwerk. Zo is het mei trein ook." Bewijs Het laten uitrollen van eentt voor een station kost hoogs" vijf a tien seconden extra ,1 hield een aantal machine niet voor mogelijk", verteltV Kuijk, „maar de energie®? leverde het bewijs. Dat is mooie van zo'n hulpmiddel Eén gevaar loert om de M Machinisten kunnen in o? leiding komen om veel ener® besparen. Vertragingen ne ze op de koop toe. Dat is uiten kelijk niet de bedoeling.1 Van Kuijk. „Primair WF gens het spoorboekje rijde® rollen kan alleen alsertijfl is." De stoptreinen op de Zee" lijn worden waarschijnlijk®' tober met energiemeters *j rust. Dat zullen niet de n® Sprinters zijn. Die gaan ra naar de Randstad. één van de bekendste trei®« van de NS, komt voorde ters in de plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 52