Meer in de neus dan in de mond Chutney bereiden op landgoed Beeckestijn Van dood weermiddel tot levend monument Proeverij bij echte wijnvorst Home and Garden Fair Expositie Tinnen Tafelronde vrije tijd ZATERDAG 20 MEM 995 3^ Het landgoed Beeckestijn in Velzen staat vanaf morgen, zondag, vijf dagen in het teken van huis en tuin tijdens de Home and Garden Fair. Ruim tweehonderd deelnemers uit binnen- en buitenland geven acte de présence tijdens deze zesde fair. De bezoekers kunnen zelf ook de handen uit de mouwen steken. Wat te denken van een workshop chutney bereiden in de schaduw van een eeuwenoud landhuis. Of het vervaardigen van een fraaie trompe l'oeil naast de slangenmuur. In de prehistorische tijden vóór Barbie en Bart Smit speelde de jeugd met bikkels, garenklosjes of - maar dan kwam je uit bevoorrechte milieus - met tinnen soldaatjes. Tegenwoordig zijn Barbiepoppen kennelijk roversgoed. maar nog net geen artikelen van cultuurhistorische waarde. Dat zijn die tinnen soldaatjes wel, aldus tenminste de stichting 'de Tinnen Tafelronde'. Die stichting 'ter Bevordering van de Toepassing van Cultuurhistorische Tinnen Figuren' zoals zij zich met alle mogelijke hoofdletters heeft genoemd, is in 1995 veertig jaar oud geworden en heeft ter viering en herdenking een aardige tentoonstelling ingericht in het Vestingmuseum in Naarden. Tot 5 juni is die te bezichtigen. Kruitkamer anno 1875, waar een sergeant-laboreur (met kep) en een korporaal kruit maken. fotoGPO De leden van de Tinnen Ta felronde hebben wat moois gemaakt van hun verjaardag sexpositie in het Vestingmu seum in Naarden. Uiterst ver zorgde opstellingen individuele figuren, maar ook van taferelen uit recente en veel minder re cente historie. Een slagveld van Grieken en Macedoniërs is de moeite waard, maar de afbeel ding van een Frans stadje dat in 1944 werd bevrijd, mag er ook wezen, zowel door de natuurge trouwe soldaatjes, de voertui gen, de plaatselijke puinhopen als door een enkel geestig afge beeld snolletje dat de bevrijders haai- diensten aanbiedt. Een vleugje vrolijkheid bij een bloedserieuze hobby - zoiets is opmerkelijk. Een klas schoolkinderen met een onduidelijke vorm van be geleiding mocht onder meer de tinnen tentoonstelling bekij ken. Nul komma nul aandacht natuurlijk, wat de vraag deed rijzen of deze kinderen ooit aan dachtig gespeeld hebben. Nee, dan de zes oudere echtparen die er terzelfder tijd ook waren. Van alle twaalf die er een half uurtje doorbrachten, ontmoette de mannelijke helft steeds weer ouwe tinnen kennissen en werd de wederhelft steeds weer het 'weetje nog wel?' (de Hollandse variant van 'och heden, ja') voorgehouden. Waarachtig, die eega's zeiden het nog te weten ook, waarmee aangetoond lijkt te zijn dat tingieten of -verzame len een hobby is die lang volge houden kan worden. Bastion Het Nederlands Vestingmu seum is ondergebracht in een bastion, zo'n van bovenaf gezien puntig vestingwerk, van de vroegere vesting Naarden. Naarden was een sterk verdedi gingspunt dat moest voorko men dat de rijke stad Amster dam uit het oosten aangevallen kon worden. Het was de enige vestingstad in Europa die voor zien was van twee rijen verdedi- gigsgrachten. Overigens heeft die vestingsfunctie niet zoveel effect heeft gehad. Maar dat ar chitectonische moois met de dubbele gracht was er in 1572 en in 1672 ook nog niet, zodat eerst de Spanjaarden en een eeuw la ter de Fransen het stadje kon den innemen. Bij een volgende buitenlandse aanval, die van de Duitsers in 1940, waren vestigingen als Naarden al lang niet meer zinvol tegen nieuwe strijdwijzen. Het waren echt 'dode weermiddelen' geworden (F.B. Hotz heeft, nog een mooie novelle met die titel geschrevenverdedigingsmid delen die tot een passieve rol waren veroordeeld, omdat de vijand er bij voorbeeld overheen kon vliegen en erachter para chutisten kon deponeren. De vesting Naarden nu een dood weermiddel? Integendeel, een levend monument, zoals ook in een aardige, daar verkrijgbare, toelichting over de vestingbouw in Nederland wordt vermeld. Af gezien van die tijdelijke tinnen soldaten, biedt het Nederlands Vestingmuseum permanent veel meer. Zo kwam die roerige schoolklas van hierboven ge heel tot orde en rust, toen er een van de antieke kanonnen zou worden afgeschoten. Dat dat schot hun school f 4( had gekost, wisten de kinderen niet. Dat het afschieten gebeur de door eigentijdse museumme- vrouwen die weinig gelijkenis hadden met Kenau Simons Hasselaar, konden ze zien en het plofje en heel wat rook uit de mond van het kanon vonden ze prachtig. De eerder gesignaleer de oudere echtparen trouwens ook. Zo toch even aan de vader landse geschiedenis te mogen snuffelen was er vroeger niet bij Inderdaad, nog altijd levende geschiedenis in Naarden. Chris Kruisinga Expositie De Tinnen Tafelronde tlm 5 juni in Nederlands Vestingmu seum, Naarden. Openingstijden maandag tlm vrijdag 10-16.30in de weekeinden van 12-17 uur. Gesloten op 25 en 31 december en 1 januari Iedere derde zondag van de maand tussen 14 en 16 uur geven in histori sche uniformen geklede schutters een demonstratie van het laden en afvuren van een stuk geschut. Ver der tijdens de zomermaanden veel activiteiten. Wandele door de mooiste wijnstreken en tussen de bedrijven door deelnemen aan proeverijen op wijndomeinen die niet iedereen binnen laten - dat is sinds enkele jaren de specialiteit van Jeanet Bruining. Met kleine groepen trekt zij erop uit. Het zijn over het algemeen reeds flink bereisde liefhebbers van het goede leven die haar vergezellen op die exclusieve tochten. Dr. Carl-Ferdinand von Schu bert, grootvorst onder de ver bouwers van Riesling-wijnen, trekt een wenkbrauw op. Aan de voet van de steile berghelling waarop zich zijn befaamde wijndo mein bevindt, wordt zijn betoog over de brokkelige blauwe leis teen. grondverschuiving en het be langwekkende samenspel van de weerbarstige bodem en microkli maat onderbroken door het aan zwellend geluid van een naderende tractor. Carl-Ferdinand knipt even met de vingers, een bijna on merkbaar gebaar, en de berijder van de tractor zet de motor af. Von Schubert kan doorpraten. En zijn gehoor, bestaande uit een gezel schap van twaalf met rugzakjes uitgeruste Nederlandse wande laars. luistert aandachtig. Tevoren reeds was meegedeeld: „Niet zomaar iemand. Wat De Rothschild in Frankrijk is op het gebied van de wijn, is Von Schu bert in Duitsland". Bovendien is hij in Duitsland verkozen tot wijn gaardenier van het jaar 1995. Het is uitzonderlijk dat zo'n clubje Ne derlanders te gast is op het oude, traditierijke domein Maximum Grünhaus Herrenberg in het dal van de Ruwer, die vier kilometer oostelijk van Trier door het won derschone wijngebied kronkelt om ten slotte uit te monden in de Moe zel. Met zijn jaarproduktie van 240.000 flessen slaat Von Schubert weliswaar geen records, maai' wij nen uit de kelders van het barokke familieslot genieten onder kenners wereldfaam. Proeverijen met zo'n stelletje wan delaars, daaraan begint de wijn- vorst gewoonlijk niet. Maar voor Jeanet G. Bruining, die sinds enige jaren beroepshalve wijn- en bier wandeltochten voor levensgenie ters organiseert, maakt hij een uit zondering. Jeanet weet blijkbaar hoe en waar zij op de juiste knop pen moet drukken in Rieslingland. Haar mini-reisonderneming heeft overigens ook wijn- en bierwandel tochten naar andere Duitse wijn gebieden op het programma en zelfs naar Noord-Itahë en Oosten rijk. Het Hollandse gezelschap heeft zich verzameld in het hotel annex Weingut Lorenzhof van Peter Gei- ber in Mertesdorf en wandelt met een maar een kilometertje of tien door het glooiende landschap, met bloeiende vruchtbomen, slapende dorpjes en velden vol boterbloe men. Vrijwel allemaal wijnken ners, blijkt alras. De leeftijd ligt tussen de 30 en de 58 jaar. Wonderbaarlijk snel leren de wan delaars elkaar kennen. De vrou wen in het gezelschap lijken over het algemeen iets meer geboeid door de wandelingen en het na tuurschoon dan door de wijnen. Op Jeanet na, die een dikke Ries ling-bijbel meezeult en van de in houd goed op de hoogte is. Samen met haar Duitse man Dieter, ont werper van beroep, stippelt zij te voren grondig alle wandelroutes uit die op zo'n vierdaagse tocht worden gemaakt. Proeven bij Von Schubert is deel nemen aan een bijna vroom ritu eel. Liefst tien superieure wijnen worden in de mond liefdevol doch kritisch gedemonteerd. Een lange tafel in een voorname zaal. Kaar sen op tafel. Der Carl aan het hoofd. Zijn rijzige verschijning is al net zo aristrocratisch als het ka rakter van zijn wijnen. Zijn elfja rige zoontje dat belast wordt met het inschenken van bodempjes wijn in de hoogbenige glazen, is zijn evenbeeld. Mandjes stokbrood - om de smaak tussen het proeven van tien grote wijnen te neutralise ren - staan gereed. Balans Je pakt het glas bij de onderkant van de steel beet om te voorkomen dat eventuele vingergeuren opstij gen en zich vermengen met het bouquet van de wijn. Je beziet de wijn aandachtig tegen een liefst witte achtergrond: is hij helder, zit ten er wellicht zwevende deeltjes in. Je walst de wijn even rond in het glas om het vrijkomen van geuren te stimuleren, steekt het reukor gaan in het glas en zuigt de geuren op tot diep in de hersens. Pas dan kan worden geproefd, een beschei den slokje. Gemompel stijgt op van de lange tafel. Wangen en lippen zijn in be weging. stuiptrekkend, heftig alsof met tegenzin op de wijn wordt ge kauwd. Der Carl snuit zijn neus, al vorens te ruiken, enkele malen krachtig, alsof hij zich van elke aardse smet wil ontdoen voordat hij de Nase in het glas plant. Het gemompel zwelt aan. „De referentie is erg groot" „Een beetje mineraal" Hij zit meer in de neus dan in de mond" „Nou. maar hij dringt wel aan hoor, tjééé" „Hij kómt, hij komt ab-so-luut" Een tafelgenoot aan de overzijde zoekt diepgaand oogcontact. Staart me bij de volgende wijn met grote ogen aan: „Fantastisch hè, wat een balans, wat een Erlébnis". „Het restsuikergehalte is preg nant" „Een zwezerik met maandzaad, dat is lekker! Dat past..." „Eminent in evenwicht, ook ach terop" De betrouwbare Riesling-klasse begint bij Qualitatswein bestimm- ter Anbaugebiete, kortweg QbA. Daarboven komt de 'Qualitats wein mit Pradikat', van laag naar hoog te onderscheiden in: Kabi- nett, Spatlese, Auslese, Beere- nauslese, Eiswein en Trockenbee- renauslese. Zulke delicate wijnen blijven doorgaans wel 20 a 30 jaar goed. De proeverij bij Von Schubert is er slechts één van het programma dat Jeanet Bruining haai' mederei zigers voorschotelt. Zij houdt er een gastenboekje op na en wie daarin leest komt alras tot de slot som dat heel wat deelnemers aan haar tochten 'schuldgevoelens' van zich afwandelen. „Cultuur is bijvoorbeeld eten en drinken maar je moet het wel verdienen", schrijft een tevreden deelneemster. En inderdaad maakt zich tijdens zo'n korte wandel- en wijntrip, waarbij lang na het proeven de en geltjes nog na blijven langlaufen op de tong, al gauw het 'maar ik ben toch gezond bezig'-gevoel van de wandelaar meester. Alhoewel bij het proeven bescheiden hoe veelheden Riesling naar binnen gaan, worden na zo'n tien tot vijf tien bodempjes de armen en bénen tijdens het spazieren met grotere zwier en geestdrift opgezwaaid en tetteren in het verstilde landschap kletspraat en lach met het groepje mee; alsof een fanfare passeert. Jeanet en haar Dieter kennen het gebied. Ze geven toelichting bij historische, culturele en architec tonische verworvenheden van de streek, waai' de Romeinen hun sporen in velerlei vorm hebben achtergelaten en zorgen op tijd voor korte stops en lunches in dorpskroegen. Onderwijskunde Het leven dat Jeanet nu al wande lende en wijn proevende leidt ver schilt ingrijpend van haar vroe gere bestaan. Ze studeerde in Frankfurt afin de onderwijskunde, was hoog gegradueerd beleidsme dewerkster op het ministerie van onderwijs en wetenschappen tot haar een ernstig ongeluk over kwam, waardoor ze haar werk niet langer kon doen. Omdat ze graag wandelde en goed thuis was in de Duitse wijngebieden, begon ze haar reisbureautje dat inmiddels allerlei wandel-wijnreizen aan biedt, ook in Italië en Oostenrijk. Goedkoop kunnen de tochten niet zijn, want Jeanet biedt maatwerk aan en moet ook betalen voor de proeverijen. Deelnemers krijgen tevens allerlei documentatie, dus eigenlijk een korte wijncursus. De proeverij bij Von Schubert wordt gevolgd door rituelen op Schlosz Mariënlay van het grote, moderne wijngoed Reichsgraf von Kesselstatt en - als apotheose - een door Jeanet aangeboden proeverij met diner in Hotel Karlsmühle. Ei genaar Peter Geiber die behalve zijn door de kenners hoog gewaar deerde wijngaard en het hotel-res taurant ook nog eens een boerderij bestiert, debiteert verrassende uit spraken, zoals: „Een slokje rode wijn neutraliseert de smaak bij het proeven van witte wijnen beter dan stokbrood". Na vier dagen wandelen en wijn proeven vertoont het gezelschap nog geen sporen van verzadiging. Flessen van de allerbeste Riesling zijn voor een relatief zacht prijsje ingeslagen en de voldoening over wat Jeanet en haar Dieter hebben geboden wordt in toespraakjes be klemtoond. Dirk de Moor De beschreven 4-daagse wijnreis naar Grünhaus. van vrijdagmiddag tot maandagmiddag kostte f 695. exclusief lunches en diners. Bij de prijs inbegre pen waren: drie overnachtingen met ontbijt in Hotel Karlsmühle, drie wijn proeverijen. een wijndiner met proeve rij. documentatiemateriaal en begelei ding van het wandelprogramma. Voor een eenpersoonskamer kwam erf 50 bij. Als bij deze prijs de drankjes ondenoeg. de lunches en de diners worden gere kend komt de reiziger op zo'n duizend gulden uit. Het is mogelijk na afloop van de proeverijen voordelig flessen wijn in te slaan. De deelnemers proeven tijdens de tocht van zo'n vijftig wijnen. Dr Von Schubert (links in pak), verkozen tot wijngaardenier 1995, geeft de Hollandse gasten uitleg op zijn wijndomein. foto GPD De Home and Garden Fair op het Vel- zense landgoed Beeckestijn speelt zich zowel binnen als buiten af. In de stijlkamers van het landhuis wordt de nieuwe Arx-collectie van Jan des Bou- vrie, Maroeska Metz en Henk Vos ge toond. Verder is onder meer het stoere country-interieur van Patricia Padberg te zien naast de creatieve interieurs van Aida Bon. Er is ook ruimte voor ambach telijk smeedwerk, country-mode van Raffles, 'echte' buitenjassen, glossy Luchtfoto van de vesting Naarden. Daarnaast zijn er veel tuinideetjes op te doen. Er wordt aandacht besteed aan de hangin baskets, vochtvasthoudende potten met meerdere planten er in, en dé mogelijkheden van mediterrane kuip- planten. Het Hoveniers Informatie Cen trum zal informatie geven op brandende Hel landgoed tulnvragen. Beeckestijn biedt - ruimte aan de De bezoeker van de fair hoeft niet alleen Home and Garden te kijken maai' kan zelf actief deelnemen Fair. aan een aantal workshops. Belangstel lenden kunnen leren hoe ze vogel kooitjes en -huisjes maken, er is een workshop patineren. decoreren en mar meren, chutney bereiden, hoe een fraaie tromp l'oeil te maken, bloemdecoraties vervaardigen en tuinornamenten en pompoenen gieten. Het landgoed stamt al uit het eind van de zestiende eeuw. De gemeente Velzen kocht het in 1953 aan en stelde het geres taureerde landhuis in '69 open als mu seum. De tuin rond het huis werd eind 18- de eeuw gewijzigd naai' een ontwerp van de tuinarchitect J. G.Michaël. Er is on der meer een fraaie rozen-, bloemen1, en kruidentuin. De aloude slangenmuur in de tuinen, waar vroeger het fruit langs werd geleid, is nog intact. Annemarie Zevenbergen woonmagazines, exposities, shows, de monstraties, muziek en lezingen. Veel presentaties vinden plaats in grote ten ten rond het landhuis. De bezoeker kan zich verlustigen aan di verse modeltuinen die onder auspiciën van tuinarchitect Arend-Jan van dei- Horst zijn aangelegd op het terrein van het landgoed. Voor het eerst dit jaar wor den presenteert de beurs die verschillen de aangelegde modeltuinen. Iedere tuin heeft zijn eigen thema, uiteenlopend van een Engelse cottage-tuin tot een roman tische tuin, één in Japanse stijl en futu ristisch ingericht groen. De Home and garden Fair wordt gehouden op landgoed Beeckestijn aan rijksweg 137 in Vel zen-Zuid. Openingstijden: zondag 11-31 uur, maandag tlm woensdag 10-21 uur en donder dag 10-18 uur. De wandelende wijnproevers verkennen het gebied rondom het Weingut Lorenzhof. foto GPD -3] !i| ®j Ij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 34