Pretpark van het bewegende beeld ABO Iepensatijnzwam leeft samen met een boom m uturoscope bij Poitiers Franse les van de Zeeuwse natuur ZATERDAG 20 MEI 1995 vrije tijd fl chokkende beelden zijn in elke bioscoop te zien. Maar het Franse Ijfilmpark Futuroscope bij Poitiers voegt nog een extra dimensie toe; drie van de achttien cinema's die in dit 'pretpark van het bewegende «ld' te vinden zijn, schokken de stoelen synchroon mee met het lmbeeld op het witte doek. Schokdempers ontbreken, eiligheidsbeugels houden de toeschouwers op hun plaats. En wie zijn [zittingen niet stevig omklemt vindt na afloop van de voorstelling zijn il of gebit drie rijen verderop terug. Inzo'n 'dynamische bioscoop' vertoon je natuurlijk geen flauwe natuurfilm over het nestgedrag van de appelvink. Dus trokken de regisseurs van Futuroscope de hele filmische trukendoos open. Ook haal den zij een legioen stuntlieden van stal. Het resultaat is onder meer een adembe nemende rolprent, waarin op humoristi sche wijze meteen ook allerhande toeristi sche informatie zit verpakt over de Poitou- Cherentes, de streek rond Poitiers. Het verhaaltje is simpel. Een bruidegom verslaapt zich en moet zich hals over kop naar het stadhuis reppen om zijn bruid het ja-woord te geven. De man springt uit een sneltrein, tuimelt in een ravijn, gaat kopje onder in een woeste rivier en stuift met een Formule I-racewagen door de nauwe straatjes van dromerige Franse stadjes. Het vastgenagelde publiek schudt, stampt, stoot en slingert mee, als de weg- piraat op een haar na een moeder met kin derwagen ontwijkt, bijna een wegwerker onthoofdt, in een steeg een Lelijk Eendje passeert, strobalen doorklieft en een muur schampt. Bij elke kruising schrikt de zaal zich het schompes als een joekel van een vrachtauto brutaalweg voorrang neemt. Maar eind goed al goed. Terwijl de bruid nèt op tijd haar ja-woord krijgt, wringt het naar adem snakkende publiek zich het angstzweet uit de handen. Duivelse mijn Maar het kan allemaal nog véél enger. Toppunt van sensatie is de voorstelling De duivelse mijn; een knipoogje naar de befaamde film Indiana Jones' Temple oj Doom - met daarin die beroemde opna men van een mijnkarretje dat zich met duizelingwekkende vaart in de diepte stort. Maar vergeleken bij de scènes die Futuroscope voorschotelt, is de dode- mansrit van Indiana Jones niet meer dan een onschuldig ommetje met een invalide wagen, voortgeduwd door een hoogbe jaarde verpleegster over het gladgescho ren gazon van een sanatorium. In De duivelse mijn ondergaat de toe schouwer afgrijselijke tuimelingen in on metelijke dieptes, explosies, botsingen en andere nachtmerries waar Steven Spiel berg alleen maar van kan dromen. De in genieuze animatiefilm is spectaculairder dan een rit in een achtbaan. Een deel van het publiek zit de helft van de voorstelling met de ogen stijf dicht in de heftig schok kende stoelen verkrampt naar het einde van de voorstelling te snakken, terwijl de haren ook letterlijk te berge rijzen. Daar voor zorgen enkele reusachtige ventilato ren die tijdens de duivelsrit een krachtige tegenwind de zaal inhoesten, om het effect van supersonische snelheid te versterken. De voorstelling is een gesel voor maag en evenwichtsorganen. Daarom wordt het publiek vooraf dringend gewaarschuwd: hartpatiënten en zwangere vrouwen doen De achttien filmzalen van Futuro scope bij' Poitiers zijn ondergebracht in futuristisch ogende gebouwen. foto's GPD Angles sur L'Anglin, één van de middeleeuwse stadjes in het departement La Vienne. er verstandig aan de 'cinémas dynami- ques' te mijden. Niet alleen de drie bewegende bioscopen maken Futuroscope uniek in de wereld. Het Filmpark presenteert alle geavan ceerde 'levensechte' projectiesystemen die op dit moment in omloop zijn, zoals Omnimax, Imax, 360 graden projectie en 3D-film; sommige met schermen zo hoog1 als een flat van zeven verdiepingen. Er zijn in Poitiers ook enkele wereldprimeurs te zien, bijvoorbeeld Le Tapis Magique (Het Magisch Tapijt); een bioscoop met een scherm van 1400 vierkante meter dat zich voor de helft onder de glazen vloer be vindt. Op dat liggende doek verschijnen spectaculaire beelden die de kijker het ge voel geven dat hij, zittend op een vliegend tapijt, hoog boven de aarde zweeft. Lucht opnamen van New York City, diepe ravij nen, woeste bergkammen en reusachtige watervallen zorgen voor spectaculaire beelden die een marteling zijn voor men sen met hoogtevrees of vliegangst. Le Solido, een andere wereldprimeur van Futuroscope, gaat nog een stapje verder. Bij dat driedimensionale systeem zijn de grenzen tussen de zaal en het 800 vierkan te meter grote koepelvormige scherm to taal verdwenen. De toeschouwer is omge ven door beeld; voorwerpen lijken zich naast hem te bewegen. Voor dat levens echte effect zorgt een bril met vloeibaar kristal, die synchroon is afgesteld op de projector en ogen en hersenen op een slim me manier voor de gek houdt. Le Solido neemt de kijkers mee op een 3D-avontuur onder water, dwars door een woud van wieren waar het wemelt van het leven. Als vanuit die wirwar plotsklaps een haai op duikt krijgt de droogzwemmende zaal subiet een hartverzakking. Videowall De computergestuurde trukendoos van Futuroscope biedt ook een holografische bioscoop, een reliëfcinema, HD-projectie (die met 60 in plaats van 24 beelden per seconde voor een haarscherpe projectie zorgt), de grootste videowall ter wereld (850 tv-schermen), 'Le Cinéautomate' - een interactieve bioscoop waarin de kij- La Vienne telt 55 campings. Een aantal start in juli en augustus met Franse lessen voor Nederlandse toeristen. Frangoise Mauduit: „We hebben als eerste departement in Frankrijk dit initiatief genomen, omdat in Nederland de belangstel ling voor Frans op school terug loopt. Op de campings worden de taallessen op een speelse manier gegeven. Er zijn vrouwelijke Fran se studenten voor het project aan getrokken. De lessen zijn gratis. De cursisten moeten wel enige basis kennis van het Frans bezitten. Hun vocabulaire moet dus wel iets gro ter zijn dan Papa fume une pipe." Futuroscope ligt in Jaunay-Clan bij Poitiers, direct aan de AIO Pa rijs-Bordeaux; zo'n330 km ten zuid- roesten van de Franse hoofdstad. Met de TGV is dat een rit van an derhalfuur. Het Filmpark is het he iejaar open. Futuroscope biedt ook 2-daagse arrangementen, inclusief diner, hotelovernachting, ontbijt en toegang tot het park. bouw in de vorm van een bergkristal waar in het park zich honderdvoudig weerspie gelt. In juli opent Futuroscope het paviljoen '100 ans d'images', een eerbetoon aan de gebroeders Lumière die precies een eeuw geleden de film het licht lieten zien. In het jubileumpaviljoen reist de toeschouwer in een karretje door de geschiedenis van de cinématografie. Onderweg ontmoet hij beroemde filmsterren van verschillende generaties; Franse filmhelden uiteraard, want Futuroscope is zeer chauvinistisch. Alle shows zijn dan ook in het Frans. Bij de meeste voorstellingen is dat geen pro bleem, want de beelden spreken voor zich. Maar in enkele Futuroscope-attracties zijn de buitenlandse toeristen (die overi gens slechts acht procent van de in totaal 2 miljoen bezoekers per jaar vormen) aan gewezen op draadloze koptelefoons. Die leveren een vertaling in het Engels. Duits of Spaans. Geen Nederlands dus. En dat is niet zo verwonderlijk, want het aantal be zoekers uit de Lage Landen bedraagt slechts enkele duizenden per jaar. Spreekbuis kers door middel van een drukknop uit verschillende scènes kunnen kiezen, en zo hun eigen film samenstellen - en L'Aqua- scope, die de toeschouwers via beeld schermen vragen over het milieu laat beantwoorden. Het vergt minstens ander halve dag om alle voorstellingen te zien. Het pretpakket van Futuroscope bestaat verder uit een lasershow, virtual reality- spelletjes, een boottochtje door een verza meling Europese landschappen, een speeltuin en de Gyrotour, een 45 meter ho ge uitkijktoren die een fraai uitzicht biedt op de heel bijzondere architectuur in het Filmpark. De bioscopen zijn namelijk ge huisvest in futuristische gebouwen van de architect Denis Laming. Eén bios lijkt op een glanzende meteoriet die zich in de aar de boorde; een ander op een boeket orgel pijpen, of op een reusachtige waterdrup pel die uit een rots welt. Maar het aller fraaist is Le Kinémax; een torenhoog ge „De meeste Nederlanders scheuren Futu roscope voorbij'over de AIO, op weg naar het zuiden, naar Bordeaux, Les Landes en Aquitaine. En dat is jammer, want de om geving van Poitiers heeft heel veel te bie den", zegt Frangoise Mauduit-de Ruijter, een Nederlandse die al 23 jaar in Frankrijk woont. Zij is gehuwd met de burgemeester van het 390 zielen tellende vlekje Amber- re, en treedt op als spreekbuis van de Streek-VW van het departement La Vienne. Frangoise Mauduit roemt het departe ment La Vienne vooral om zijn rust en ge varieerd landschap. „Het is een ideaal ge bied om te vissen en te wandelen." Maar ook cultuurzoekers kunnen er goed uit de voeten. Het departement biedt bijvoor beeld tal van romaanse kerken, vierhon derd kastelen en prachtige middeleeuwse stadjes die tot de mooiste van Frankrijk behoren; en natuurlijk Chauvigny, een strategische heuvel aan de boorden van de rivier de Vienne, gedomineerd door een oeroude ruïne en vier puntgave kastelen op een kluitje. Aad Struijs De studie van paddestoelen is bij lan ge na niet zo populair als het obser veren van vogels of het determineren van wilde planten. Een belangrijke reden daarvoor is dat paddestoelen in vergelij king met andere levende wezens bijzon-, der lastig op naam te brengen zijn. Vaak is men aangewezen op dure buitenlandse determinatiewerken en die onderschei den de soorten dan ook nog dikwijls op grond van ingewikkelde microscopische kenmerken. Soms lijkt het of mycologen er behagen in scheppen om de zaken zo ingewikkeld mogelijk te maken. Er is ook een groot verschil in moeilijk heidsgraad tussen de verschillende fami lies. De familie van de satijnzwammen is zo hondsmoeilijk dat ook ervaren pad destoelenkenners de neiging hebben om er met een boogje omheen te lopen. Sa tijnzwammen als zodanig zijn overigens goed te onderscheiden van andere fami lies. De meestal bruinachtige hoeden hebben een satijnachtige glans en de plaatjes onderaan de hoed zijn door de aanwezige sporen rozebruin gekleurd. De moeilijkheden beginnen pas goed als je de ene satijnzwam van de andere wilt onderscheiden. En misschien is dat de reden dat veel soorten satijnzwammen als zeer zeldzaam gelden, terwijl dat in werkelijkheid heel erg mee blijkt te val len. Dat gaat zeker op voor de iepensa tijnzwam, of, zoals hij op zijn zondags heet Entoloma saundersii. De iepensa tijnzwam behoort tot het kleine groepje satijnzwammen die in het vooijaar vruchtlichamen vormen. Daarnaast is het kenmerkend dat ze altijd in de direc te omgeving van iepenbomen voorko men. Die twee eigen schappen bieden al belangrijke aanknopingspunten om de soort te herkennen. Maar er is nog een derde eigenschap, die voor de herken ning de doorslag geeft. De iepensatijn zwam heeft een brede, vlakke hoed, die al begint te ontplooien als het vruchtli chaam nog ondergronds zit. Iepensatijn- zwammen die de kop boven de grond ste ken zijn veelal bedekt met kluitjes aarde. Wie met deze kenmerken in het achter hoofd in de tweede helft van april op zoek gaat naar de iepensatijnzwam heeft in Zeeland een gerede kans op succes. Dat de iepensatijnzwam altijd in de na bijheid van iepen groeit heeft te maken met een ingewikkeld samenlevingsver band. De paddestoel behoort tot de zoge naamde mycorhizavormers en dat houdt eenvoudig gezegd in, dat een paddestoel samenleeft met een boom of plant op een manier die voor beide partijen voordeel oplevert. Ze leveren elkaar voedingsstof fen en dikwijls kan de een niet leven zon der de ander. Het is dan ook niet erg ver wonderlijk dat in Zeeland de iepensatijn zwam redelijk gewoon is. De iep is op onze kalkrijke kleigrond dè boom die hier van nature thuishoort. Daarom is het nogal zorgwekkend dat het iepenbestand de laatste jaren dras tisch terugloopt. De verantwoordelijke daarvoor is een schimmel die de zoge naamde iepziekte veroorzaakt. Die schimmel wordt overgebracht door ie- pespintkevertjes die hun karakteris tieke vraatpatronen maken tussen de bast en de stam van kwijnende iepen. Dat soort in verval verkerende iepen biedt trouwens plaats aan nog een op ie pen gespecialiseerde paddestoel. Dat is de iepenbundelzwam, een zwaktepara- siet die jaarlijks te vinden is op de fraaie iepen langs de oude rijksweg bij Lewe- dorp. Deze witte paddestoel groeit in bundels die hoog aan de stam staan en daar de aftakeling van versleten bomen bespoedigen. Een heel wat minder sym pathieke rol dan het subtiele samenwer kingsverband dat de iepensatijnzwam er op na houdt. Chiel Jacobusse In Zeeland komen iepensatijnzwammen redelijk veel voor. fotoChiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 33