Basisschool op een hellend vlak PZC Kohl twee dagen in Nederland voor zijn tweede hereniging Miserie opinie Plaatselijke bank zet reclame voor jeugdsparen op achterkant rapporten Thuis bevallen loopt mede door broodje aap-verhalen terug Senaat kritisch over haas Ritzen met prestatiebeuri ZATERDAG 20 MEI 1995 Philips geeft computers tveg en De Eftéling 25.000 gulden. De reguliere vergoeding die scholen van de overheid krijgenis uiterst krap. Wie ivat extra's ivïl doen, mag een sponsor zoe ken. En dat gebeurt steeds meer. De onschuldige rollade van de slager voor de verloting tijdens een feestavond op school, is nooit verdwenen. Maar ook het 'grote' bedrijfsleven heeft het basisonderwijs nu gevonden. door Gerry van der Lit Veel geld geeft de Nederland se overheid niet uit aan het basisonderwijs. Onlangs bleek nog dat Nederland zo'n beetje het minst van alle Europese lan den besteedt om zijn volk te scholen. Basisscholen worden, door deze al jarenlange krappe budgetten, meer en meer afhan kelijk van geld van bedrijven, van donaties, van ouderbijdra gen en inzamelingsacties. Di recteuren leggen alle creativi teit aan de dag op zoek naar ex tra geld. De commercie ligt op de loer. „Je moet als schooldirecteur vreselijk oppassen. De laatste tijd is het aanbod van het be drijfsleven om basisscholen te sponsoren enorm toegenomen," zegt H. Krops, directeur van Dalton-basisschool De Drie sprong in Soest. „Wij staan niet te trappelen, we willen niet af hankelijk worden van bedrijven door reclame te voeren. Maar ja, als een bedrijf ons veertig sport- shirtjes cadeau doet met zijn naam er op, vinden we dat niet zo'n probleem." „Gratis computers zijn natuur lijk zeer aantrekkelijk. We krij gen zoveel aanbiedingen, dat we echt moeten oppassen. We doen alleen de leuke dingen. Een ver- halenwedstrijd van De Eftéling bijvoorbeeld. Het was een aardi ge opdracht en de hoofdprijs is 50.000 gulden. De helft moet worden besteed aan iets voor de natuur, maar 25.000 gulden mag de school zelf besteden." Over zo'n aanbod hoeft een di recteur geen twee keer na te den ken. 772 Basisscholen deden mee aan deze wedstrijd. De Efté ling is niet het enige bedrijf dat zulke hoge bedragen aan basis scholen biedt. Tienduizend gul den als hoofdprijs is al gewoon. Naamstempel Leerlingen van De Driesprong krijgen straks lessen lino-snij den. De directeur ging in op het aanbod van Forbo-vloerbedek- king. die voor 12.50 gulden vijftig plaatjes linoleum levert. Zulk materiaal is normaal gesproken veel te duur om aan te schaffen, het budget van een gewone ba sisschool is daarvoor absoluut niet toereikend. Krops: „Ik heb de spullen nog niet gezien, maar er zal ongetwijfeld een stempel van Forbo op staan." Voorwaarde is voor directeur Krops dat de docenten met het aangeboden materiaal aantrek kelijke lessen kunnen geven. Zo werd rond het aanbod van de fir ma Kodak een lessenserie gege ven over fotografie. Krops: „Het aardige is dat we de lessen dank zij Kodak konden afsluiten met een praktijkopdracht. Ze moch ten zélf foto's maken rond een thema, omdat ieder kind een ei gen fototoestel had. Ja. daarop staat natuurlijk Kodak. Het is sluikreclame." Krops neemt het voor lief, want vijftig wegwerp camera's had hij anders nooit gratis in handen gehad. Niet alle basisscholen denken zo over gratis spullen van bedrij ven. „Wij doen niet aan sponso ring, daar zijn we heel streng in," zegt Sandra Fransen, adjunct directeur van openbare basis school De Dubbelster in Amers foort. „Wij zijn wars van reclame, omdat je als school kinderen niet daarvoor kunt misbruiken. De commercie weet ze toch al héél goed te bereiken. Maar kin deren kunnen nog niet kritisch oordelen." Logisch gevolg van voor- en te genstanders van sponsoring op basisscholen is dat de ene school (veel) meer kan bieden dan de andere. Staatssecretaris Nete lenbos, die bij haar aantreden vorig jaar zo fel van leer trok te gen de soms wel erg hoge ouder bijdragen in het basisonderwijs, keerde zich tegen het ontstaan van een kloof tussen rijke en ar me scholen. Noud Cornelissen, woordvoer der van de onderwijs vakbond ABOP ziet de grote verschillen Veilingmeester Revier, vader van één van de leerlingen, biedt door kinderen gemaakte 'schilderijen' te koop aan. Het leverde De Drie sprong in Soest 3300 gulden op. Dergelijke geldacties zijn populair op basisscholen. foto Jaap de Boer/GPD tussen rijke en arme scholen als grootste gevaar van de opruk kende sponsoring. „Bedrijven als Philips, dat computers be schikbaar stelt, weten donders goed welke scholen ze het beste kunnen benaderen. Scholen in 'arme' wijken in elk geval niet, daar is weinig fantasie voor no dig. Sponsoring is geen liefda digheid, een bedrijf wil er iets voor terugzien. Het is de bedoe ling dat de ouders thuis dezelfde computer aanschaffen die Jan tje op school gebruikt, want dat is wel zo gemakkelijk." De bond heeft niets tegen spon soring, maar noemt het verve lend dat de ene school gemakke lijker toegang heeft tot dergelij ke financiële steun dan de an dere. „Onderwijs mag niet af hankelijk zijn van giften. Het is triest dat de gaten worden ge vuld met giften. Met sponsoring komen scholen op een hellend vlak. Het gevaar ligt levensgroot op de loer dat we over een paar jaar scholen hebben die goed on derwijs geven en scholen die ten onder gaan aan de bezuinigin gen van de overheid, met leer krachten en directeuren die him veerkracht hebben verloren, omdat ze nooit wat extra's kun nen doen." Het ministerie van onderwijs heeft echter geen enkel bezwaar tegen sponsoring op basisscho len. Pas als de kwaliteit van het onderwijs in het geding komt, of een school handelt in strijd met de wet, komt de overheid in ac tie. Elke school is echter vrij om door sponsors aangeboden ma teriaal te gebruiken, de keus van lesboeken is vrij en sponsorre clame is de eigen verantwoorde lijkheid van de school, laat een woordvoerder weten. Krap Af en toe springen 'grote zaken' landelijk in de belangstelling. Zoals in 1991, toen basisschool Voorweg in Heemstede geld kreeg van McDonald's en een bouwbedrijf van een ouder, om twee extra lokalen te bouwen. Het bedrag was niet mals: vijf jaar lang 7500 gulden en een ver bouwing ter waarde van 20.000 gulden. Basisschool Heijberg de Molenwiek in Rotterdam kreeg van verschillende bedrijven 50.000 gulden als extraatje voor de nieuwbouw van de school. In de regel gaat het om kleinere be dragen. Martin op de Weegh, directeur van de Jenaplanschool De Over kant, IJsselstein: „De reguliere vergoeding van de overheid voor gebouwen, boeken en activitei ten is behoorlijk krap. We heb ben heel erg behoefte aan extra financiën, bijvoorbeeld voor een interne verbouwing. We laten een zoldertje maken in een klas lokaal en daarvoor heeft Den Haag geen geld." Directeur Op de Weegh somt een hele lijst op van manieren om aan geld te komen. Leerlingen worden ingeschakeld om geld bijeen te garen via het ophalen van oude kranten en het verko pen van stekjes uit zelf gezaaide zaadjes. .De stekjesmarkt was een succes en leverde De Over kant in twee uur tijd 700 gulden op. Dan is er nog de ouderbijdrage, die voor De Overkant totaal op ongeveer 200 gulden per kind komt. Daarvan wordt het ex ploitatiebudget aangevuld, het jaarlijkse vijfdaagse school kamp betaald en de kosten voor overblijven en feesten. De school ontvangt jaarlijks on geveer duizend gulden uit adver tenties in de schoolkrant. Daar mee is de schoolkrant net niet kostendekkend, aldus Op de Weegh. Ook zijn er inkomsten uit avondverhuur van het schoolgebouw aan een koor en een cursusgroep. Vorig jaar werd een compleet lokaal verhuurd, hetgeen 5000 gulden opleverde. KlussenkluP De directeur zegt 'handig te zijn geworden' door gebrek aan geld. „Als onze leerkrachten een na scholingscursus volgen op de Hogeschool van Utrecht, bedin gen we een korting op de cursus prijs, omdat we stagiaires van de hogeschool begeleiden. Ook schakelen we zo min mogelijk of ficiële bedrijven in. We vragen geen zwart werk, maar een groep handige ouders, verzameld in de 'klussenklup', doet allerlei repa raties op school." „Ik denk dat het basisonderwijs in de toekomst steeds meer af hankelijk zal worden van com mercie, ook het 'standaard-on derwijs' zal straks deels moeten worden betaald uit dat soort in komsten," vreest Op de Weegh. Voor basisschool 't Palet in Maarssen is het zover. Op de achterkant van het rapport, waarin drie keer per jaar- de vor deringen worden bijgeschreven, prijkt een advertentie van de plaatselijke bank. Aangepast aan de doelgroep, is het reclame voor een jeugdspaarplan. De bank betaalt het schoolrapport. De Belgen worden morgen naar de stembus gero om - in hun zondagse pak - uitvoering te gevet de Verkiezingen van de Miserie. De klassieke poli families verkeren, met het recht aan hun zijde, inb afwachting van het oordeel. Over hun wijze van pol bedrijven is de laatste maanden veel, zeer veel ge; De cultuur van het tersluiks vullen van zowel dei zak als de immer gapende partijbuidel, is - enkele w voor deze verkiezingen - dood verklaard. De Beige ken evenwel een opstanding te vrezen. De kiezei verschillende kampen om een driewerf Hoera! gebj stelt zich anti-politiek op. Het vertrouwen ontbree: daar zijn enkele zwaarwegende redenen voor. De Brusselse politiek wordt opnieuw in belangrijk) te beheerst door stammentwisten, schandalen, c slag en grenzeloze grofheden. De debatten van de ste weken blonken bepaald niet uit door welvoe' heid. Verdachtmakingen, bangmakerij en de oper uitbating van ressentimenten waren, in het hart Europa, aan de orde van de dag. De door de Ag steekpenningen geteisterde socialisten van Claes' haalden fel uit naar de liberalen. Zij stelden, bij van Verhofstadt en de zijnen, de ouderen een kom volle levensavond in het vooruitzicht. Het bleekst op angst. De liberalen eisten immers een privatisi van de te ruim geachte sociale zorg. Zij gaven des listen daarmee een volle kans op het hun vertroi terrein. De twee vechtende honden vergaten delac de derde. Premier Dehaene koesterde zich wekenla zijn rol van 's Lands Welvaren, de toeziend CVP-vi die de belhamels hun spelletje gunt. Morgen kanbli of hij er met de kluif vandoor is gegaan. Tot demping der schandalen trok SP-voormanl Tobback van dag tot dag zijn sporen door Vlaa renland. Zijn leuze: Mijn politieke generatie heeft, daan (maar IK blijf nog even), zal het vertrouweni politiek nauwelijks vergroot hebben. Een deel vat vertrouwen lijkt gekaapt door het nijvere volkje de: winters, wier politieke verleden - zwart en breed u meten - buiten hun partij ligt. Een andere golf van Belgisch ongenoegen blijft -oo de verkiezingen - over het gebrek aan eenheid spo Danig verzelfstandigde Vlamingen stellen zichst vaker haaks op tegen de tot afhankelijkheid veroon de Walen. Socialisten, christen-democraten noch ralen komen zodoende in nationaal verband tot werkbare vorm van eendracht. De zelfbewustheid de Vlamingen is evenredig gegroeid met de verdie van het Waals verval. Vlaanderen meent inmiddeli volle op zichzelf te kunnen staan. De Waalse Haai weten dat een ontmoeting met een solitaire Vla: Leeuw hen duur zal komen te staan. Aldus wordti veilige afstand gekibbeld en beknibbeld, zonder zicht op een draaglijke oplossing. Op al deze ruïnes woekert, zowel in het Noorden j het Zuiden, de plant van het rechts-extremisme.f National en Vlaams Blok zullen zonder twijfel in di maat wederom in staat blijken reactiestemmerste den aan hun programma van migrantenangst ei sentiment, bangmakerij, volkse crisisbestrijdingi snelle afrekening met een cultuur van corruptie. D ditionele partijen speelden hen de slingers, toete tierelantijnen in handen waarmee ze, naar valt te zen, morgenavond hun Zwarte Zondag vieren, A maal dreigt een dag van miserie. door Peter de Knegt Thuis bevallen dreigt te verdwijnen als niet snel maatregelen worden geno men. Zo moeten de verlos kundige opleidingen wor den verbeterd en huisartsen worden bijgeschoold. Ver loskundigen, huisartsen en gynaecologen moeten beter samenwerken. Om de drem pel naar het ziekenhuis te verhogen, moet onderzocht worden of patiënten die zon der medische indicatie in het ziekenhuis willen beval len niet een deel van de kos ten voor eigen rekening kunnen nemen. Dat stelt C. Dekker, voorzit ter van de Vereniging van Verloskundig Actieve Huis artsen (WAH) in Utrecht. Maandag houdt de vereni ging haai' eerste jaarverga dering. Bij de vereniging zijn 1350 huisartsen aangesloten die zich hard maken voor thuis bevallingen. Het totaal aantal bevallingen in Neder land bedraagt jaarlijks onge veer 200.000, waarvan 31 pro cent thuis.. Begin jaren '70 bedroeg dat aantal nog ruim 50 procent. De daling zette in nadat de overheid besloot zowel thuis- als poliklinische bevallingen helemaal te ver goeden. „De verloskundige zorg wordt verschoven naar de kliniek en dat is jammer. In Nederland hebben we toch de filosofie dat een bevalling een natuurlijk proces is als er geen complicaties zijn", aldus Dekker. Bovendien blijkt uit onderzoek dat bij ziekenhuisbevallingen va ker complicaties (bloedver lies, minder ontsluiting) op treden bij gezonde vrouwen dan thuis het geval is. Thuis bevallen is de beste keus voor gezonde vrouwen, zo bleek vorig jaar al uit onder zoek van het Nederlands in stituut voor onderzoek van de eerstelijnsgezondheids zorg (Nivel). Terugloop thuis bevallen is ook goed koper dan een poliklinische bevalling. Thuis kost een be valling 1050 gulden voor een particulier verzekerde en 800 gulden voor een zieken fondsverzekerde. Voor de polikliniek komt daar nog eens 750 gulden bij. Volgens Dekker wordt de terugloop mede veroorzaakt doordat huisartsen en verloskundi gen het vaak wel gemakke lijk vinden als de bevalling in het ziekenhuis plaats vindt. Vooral in grote steden gaan vrouwen massaal naar het ziekenhuis voor een be valling. Daar brengt slechts 10 tot 15 procent het kind thuis ter wereld. In dorpen ligt dat percentage veel ho ger. Nederland neemt met thuis bevallingen een unieke plaats in. In de ons omrin gende landen vindt bijna el ke bevalling in het zieken huis plaats. De Nederlandse Organisatie van Verloskundigen (NOV) waarschuwde vorig jaar ook al voor het verdwijnen van het verschijnsel thuis beval ling. Algemeen secretaris J. Zwart merkt dat thuis beval len steeds vaker als niet nor maal wordt ervaren door broodje-aap-verhalen. „Er wordt door de omgeving op de vrouwen ingepraat en zo krijg je een neerwaartse spi raal". Hoger opgeleid Volgens Zwart lijken hoge- ropgeleiden steeds vaker te kiezen voor thuis bevallin gen, terwijl allochtonen steeds meer kiezen voor het ziekenhuis. Ook het NOV is voorstander van het zelf be talen van de extra kosten. Alleen waarschuwt Zwart er voor dat veel vrouwen een medische indicatie zullen vragen om zo toch in het zie kenhuis te kunnen bevallen. Van de ruim 60.000 thuis be vallingen wordt maar een derde gedaan door huis artsen, de overige komen voor rekening van verlos kundigen. Volgens Dekker wordt die scheve verhouding vooral veroorzaakt doordat ziekenfondspatiënten in ge bieden waai' een verloskun dige actief is, geen vergoe ding krijgen als voor de huis arts wordt gekozen. Volgens de Urker huisarts Dekker heeft de arts het voordeel dat die de patiënten al kent vanuit de praktijk. Het NOV wijst erop dat de huisartsen die bevallingen doen vooral op het platte land te vinden zijn waar te weinig werk is voor een ver loskundige. Premier Wim Kok met bondskanselier Helmut Kohl tijdens Koks bezoek aan Bonn eind oktober vorig jaar. fotoarchief PZC door Paul Koopman Kohls geheime wens - een prominente plaats in de moderne geschiedenis - is al in vervulling gegaan. Als voor trekker van de Duitse hereni ging en langstzittende bonds kanselier is hij niet meer uit het collectieve geheugen van Eu ropa te wissen. Komende maan dag begint hij aan zijn tweede hereniging: het aanhalen van de banden met buurland Neder land. Twee dagen verblijft Kohl op Nederlandse bodem ter de monstratie van de 'nieuwe len te' die in de Duits/Nederlandse verhoudingen is aangebroken. Het is snel gegaan. Zomer vorig jaar bevond de relatie tussen Bonn en Den Haag zich nog op een ijzig dieptepunt. Tijdens een Europese top op Korfu blok keerde Kohl de kandidatuur van zijn 'Freund Rudi' voor het voor zitterschap van de Europese Commissie. Dat was pijnlijk, omdat premier Lubbers de gan se natie achter zijn eigen kandi datuur had gekregen. Zo liep niet alleen de demissionaire mi nister-president, maar heel Ne derland bij Kohl een blauwtje op. Inmiddels lijkt de affaire-Lub bers vergeven en vergeten. Na het aantreden van het paarse kabinet ging het eerste officiële Europese bezoek van premier Kok richting Bonn, vorig najaar. „Toen al is de afspraak gemaakt voor twee tegenbezoeken van Kohl, een onofficieel bezoek aan het Catshuis in januari en een of ficieel bezoek in mei. De Duitse president Roman Herzog komt in het najaar nog op staatsbe zoek", zegt directeur Hans van der Voet van de Rijksvoorlich tingsdienst. Hij is verguld met zoveel Duitse aandacht: „Kok is drie uur in Bonn geweest. Kohl komt nu alweer voor de tweede keer. Het toont de wil van Duits land om veel aan de relatie met Nederland te doen". Deltawerken Het programma van de bonds kanselier is vergeleken met eer dere officiële bezoeken aan ons land (Major, Mitterrand) volbe- laden. In twee dagen doet Kohl achtereen vol gens Rotterdam Amsterdam, Den Haag en Delft aan. Hij maakt een rondvlucht boven de Deltawerken, een boottocht door de haven van Rotterdam, houdt een 'histo risch getinte' lezing voor de Er- asmusuniversiteit, bezichtigt het Rijksmuseum, ontmoet Ka mer en kabinet, heeft een au diëntie en lunch bij koningin Beatrix op paleis Noordeinde, ontmoet de pers en maakt een wandeling door de binnenstad van Delft. Vrijwel het volledige programma laat hij zich verge zellen door zijn vrouw. Maar het meest in het oog sprin gend is het eerste onderdeel van het programma: de aankomst om 11.00 uur 's ochtends en kranslegging bij het monument 'De verwoeste stad' van Ossip Zadkine in Rotterdam, die rechtstreeks door de NOS wordt uitgezonden. Het idee voor de kranslegging als 'gebaar van verzoening' is geboren in het Ne derlandse kabinet maar volgens de Rijksvoorlichtingsdienst on middellijk omarmd door Kohl. Kohl, die een jongetje van tien jaar was toen de oorlog uitbrak, is er niet de man naar om de pijn lijke periode '40-'45 tijdens een bezoek aan Nederland onder de vloermat te vegen, zo heet het. „Juist vanwege dat besef is hij tot in zijn tenen voorstander van inbedding van Duitsland in een verenigd Europa", aldus een nauw bij het protocol betrokken ambtenaar. Veiligheid Volgens burgemeester Peper van Rotterdam is de kransleg ging bij het beeld van Zadkine van grote betekenis. „Zadkine is natuurlijk het absolute symbool van vernietiging en hoop tegelij kertijd. Die gedachte leefde ook heel sterk in Duitse kring. Ik vind het een heel bijzonder mo ment. Het toont de verbinding tussen verleden en toekomst". De veiligheid van de bondskan selier en zijn vrouw is gedurende het tweedaagse bezoek de ver antwoordelijkheid van de Ne derlandse autoriteiten. Volgens de RVD neemt Kohl geen eigen veiligheidsagenten mee, maar worden ook geen ongeregeldhe den verwacht. Slechts één bur ger heeft aangekondigd te willen demonstreren bij de kransleg ging. Verenigingen van vetera nen en oud-verzetsstrijders heb ben laten weten vrede te hebben met het bezoek. Dinsdagmiddag even na vijf uur vertrekt de bondskanselier weer vanaf Zestienhoven naai' Bonn. Hoewel het niet de bedoeling is dat voor die tijd plechtige ver klaringen of verdragen zijn gete kend, gaat premier Kok ervan uit dat het 'goede nabuurschap' dat Nederland met, Duitsland nastreeft, een nieuwe impuls zal hebben gekregen. In het eerste jaar van zijn premierschap heeft Kok in elk geval op dit punt al flinke vorderingen gemaakt. In de twaalf jaar dat de christen-de mocraat Lubbers de scepter zwaaide, reisde Kohl slecht één keer officieel naar de Rijndelta. De Eerste Kamer staat uitermate kritisch tegenover de waarmee minister Ritzen (Onderwijs) de prestatiebeursi De fracties maken zich zorgen over de verwarring en onzeki onder studenten die in september met hun studie beginnen. Ot ze er nog niet van overtuigd dat de Informatie Beheer Groep (H Groningen, verantwoordelijk voor de verstrekking van beirn leningen, klaar is voor de invoering. Dat blijkt uit de schriftelijke vragen van de vaste commissi! hoger onderwijs van de Eerste Kamer aan minister Ritzen, D gemonde dient als voorbereiding op het debat dat 30 mei in naat plaatsvindt. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maal naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bro nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Nede lands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), Unil< Press International (UPI), Deutsche Presse Agentur (DP.1! Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en Europca Pressphoto Agency (EPA). Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band ol de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties:!}® kantooruren en uitsluitend man dag- t/m vrijdagavond van 20,3! tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 85,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50: jaarabonnement franco per P<® 440,00; losse nummers maa^ dag t/m vrijdag 1,50, zaterdao 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw)-. Postrek.nr.: 3754316 t.n.v.P/v ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cen> per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonoen mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertent®?® exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Couranm- Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telef°niscn spreekuur maandag t/m vn|®9 9.30-12.00 uur. Tel. 01W' 84401.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2