Jf ö+tr let archief van ligt op zolder de advocaat NAVO rolt met haar spierballen PZC reportage zaterdag 20 mem995 27 Actie voor ltust van Joegoslavië 1 Tooit eerder rolde de NAVO zo met haar spierbundels in het \liddenlandse-Zeegebied. De jeluiden over het terugtrekken van troepen uit het voormalige Joegoslavië klinken steeds luider, •raar de NAVO liet op Sardinië even jen waartoe zij in staat is. Dat jerkte de vaste kamercommissie tan defensie tijdens een bezoek aan de regio. De politici keken hun ogen jitbij een gigantische militaire operatie. Troepen uit zeven landen toerden een indrukwekkende landing op de kust van het Italiaanse eiland uit. Onder meer 25 marineschepen, 25 straaljagers en 26 helikopters waren erbij betrokken, la dit wapengekletter brachten de kamerleden een bezoek aan de Nederlandse schepen die in de Jdriatische Zee de blokkade tegen Servië en Montenegro uitvoeren. Daar is evenwel geen sprake van «fening. De wapens van de twee Nederlandse fregatten staan op scherp. Gereed om te vuren. Geschut buldert onophoudelijk. Heli kopters scheren over de zwaarbewa pende NAVO-troepen die uit heel Europa en Amerika naar dit deel van de Middel landse Zee zijn getrokken. Oorlogsbo dems stomen op naar de kust. De invasie is begonnen. Tenminste: daar lijkt het op. Operatie Destined Glory is evenwel geen poging de wapens van de strijdende par tijen op de Balkan met geweld het zwijgen op te leggen. Het is een oefening van troe pen uit Amerika, Nederland, Engeland, Italië, Spanje, Griekenland en Turkije op Sardinië. Vanuit de Engelse Sea King-helikopter die over de vloot scheert, zie je pas goed hoeveel materieel is ingezet. Overal oor logsschepen. De oefening Destined Glory is in volle gang. De bedoeling is tot een goed getrainde multi-nationale strijd macht te komen. Daarnaast wil men via intense samenwerking het begrip tussen de eenheden vergroten. Dat gebeurt door het onderling uitwisselen van troepen en informatie. De Nederlandse mariniers werken deze dagen nauw samen met de Turken. Alsof er geen rel tussen beide landen is geweest, stormen ze samen het strand op. Kolonel Willem Prins heeft de leiding over de 125 man sterke Nederlands/Turkse groep. „Voor Destined Glory zijn we met hon derd Nederlandse militairen overgevlo gen naar de Turkse havenplaats Izmir. En vandaaruit samen met de Grieken vanuit het oosten naar Sardinië opgerukt. Ik moet zeggen dat onze gastheren er echt alles aan hebben gedaan het ons die paar dagen in Izmir naar de zin te maken. We hebben niets gemerkt van ruzie." Prins is opvolgend commandant van de zogeheten UK/NL Landing Force. Een al ruim twintig jaar bestaand samenwer kingsverband tussen de Britse en Neder landse mariniers. „Ik ben verantwoorde lijk voor deze groep. Wij vormen een rader tje in dit gigantische geheel. Ik heb geen twee minuten nodig gehad om de boel op poten te zetten. Komt ook omdat we al ja ren gewend zijn met de Engelsen samen te werken. Als je met 900 mensen op pad moet, wordt het natuurlijk een ander ver haal." Machtsvertoon Ook aan land blijkt wat voor geweldige troepenbewegingen er op Sardinië plaats vinden. Overal eenheden in beweging. He- U's vliegen af en aan. Zonder tussenpozen buldert geschut. Een van degenen die te vreden naar de verrichtingen van zijn mensen kijkt, is de baas van het Neder landse korps mariniers: generaal-majoor R. Spiekerman van Weezelenburg. Met het machtsvertoon in het vizier komt - hoe kan het anders - Joegoslavië ter spra ke. „Natuurlijk is het bitter datje niets kunt doen. Zeker als je kijkt wat hier allemaal aan land komt. Maai' als je zou besluiten in te grijpen, praat je al snel over zo'n 60.000 mensen aan goed getrainde grond troepen. Zoveel militairen brengen de Eu ropese partners nooit op. Dus gaat het niet zonder hulp van de Amerikanen. En die hebben er geen trek in. Bovendien is het niet aan ons militairen om over een in vasie in het voormalig Joegoslavië te be slissen. Het parlement beslist, wij voeren slechts uit. En zo hoort het ook." Tussen de troepenbewegingen door wordt er voor de inwendige mens gezorgd. In het Amerikaanse kampement is onder een gi gantisch camouflagenet een 'restaurant' ingericht. Ook daar is de müitaire samen werking merkbaar. Het levert in elk geval een zeer uitgebreide menukaart op. D66- kamerlid Marijn de Koning worstelt wan hopig met haar ingeblikte lunch. De libe- rale hulp van A. Korthals, voorzitter van de commissie, komt dan ook als geroepen. „Dit bezoek is nuttig, omdat je ter plekke een veel beter inzicht krijgt in wat de Ne derlandse troepen in het buitenland zoal doen", vindt Korthals. De kamerleden krijgen voor dat inzicht al le gelegenheid. Na het bezoek aan de oe fenterreinen worden ze overgevlogen naar Brindisi aan de Adriatische Zee. Daar wacht het fregat Bloys van Treslong om de gasten aan boord te nemen. Het andere fregat dat daar dienst doet is de Jacob van Heemskerck. Vanaf dat moment is er geen sprake meer van vrijblijvende oefeningen. Om te voorkomen dat er wapens via zee in Servië of Montenegro kunnen komen, wordt elk schip gecontroleerd. De 'poort' tussen Italië en Albanië zit dan ook potdicht. Elk schip dat door de zeven tig kilometer brede ingang de Adriatische Zee opvaart, wordt gecontroleerd. Onder de noemer 'operatie Sharp Guard' leveren 14 landen 21 schepen om die klus te kla ren. Daarnaast worden er tien Awacs (vliegende radarstations) 'ingezet. Twee daarvan zijn constant in de lucht en hou den het gebied in de gaten. Voorts kan de vloot rekenen op hulp van tal van ge vechtsvliegtuigen die opereren vanaf de basis Sigonella op Sicilië. Controle Vanaf 22 november 1992 is aan de gezag voerders van 50.750 schepen gevraagd wat voor lading vervoerd werd. Er zijn 3957 schepen bezocht en geïnspecteerd en daarvan zijn 1095 schepen voor extra con trole naar een haven begeleid en nog maals doorzocht. Een van de mensen die de leiding heeft over Sharp Guard is de Nederlandse com mandeur N. van der Lugt: „Tot nu toe ver loopt de blokkade naar wens. We hebben met Albanië goede afspraken gemaakt. Onze vloot mag zelfs de territoriale wate ren binnenvaren." „Ik durf te stellen dat er vanuit zee geen enkel wapen het voormalig Joegoslavië binnenkomt. Vooral ook omdat we niet steeksproefgewijs controleren. Elk schip in dit gebied krijgt van ons bezoek. En als het mis is, dwingen we ze naar Bari te va ren. Daar handelen de Italiaanse autori teiten de zaak af." Rond tien uur 's ochtends komt een Griekse vrachtvaarder in zicht. Op dat moment is de bemanning via de radio al op de hoogte gebracht dat ze visite krij gen. Leden van de Bijzondere Bijstands Eenheid (BBEt van het korps mariniers staan klaar op het achterdek. Tot de tan den bewapend. Helemaal in het zwart. Al leen de ogen zijn zichtbaar. Nog een keer worden de taken doorgenomen waarna ze in de gereedstaande Lynx- helikopter ver dwijnen. Als deze groep onderweg is naar de vrachtvaarder maakt een speciale zoekploeg van de marine zich ook klaar om overgezet te worden. Kwetsbaar Een van de mensen legt uit: „De jongens van de BBE zorgen dat de boel veilig is. Pas als die een teken geven, komen wij aan boord." Inmiddels is de Lynx boven het vrachtschip gekomen en wordt er een lijn uitgegooid. De Treslong blijft waak zaam naast de Griek varen. „Kijk", legt hij uit, „als die mannen aan het touw naar beneden komen, zijn ze kwetsbaar. Dan kunnen ze niets doen." Grijnzend laat de marineman erop volgen. „Eenmaal aan boord zijn ze onsterfelijk. Maar om dat ge vaarlijke moment te overbruggen ligt er nu een scherpschutter op het fregat. Die grijpt in zodra dat nodig is." Ook commandant J. Kelder onderstreept de ernst van de situatie. „Het schip vaart op scherp, het is klaar om te vuren, op elk gewenst moment." Inmiddels is ook de zoekgroep aan dek van de vrachtvaarder gezet. Op de brug van de Treslong heerst een gedisciplineerde spanning. Ook als de Griek van koers gaat. klinken de rustige bevelen van Kelder. Via de radioverbin ding wordt de onverlaat weer op koers ge commandeerd. CDA'er Gerrit Terpstra volgt alles met grote interesse: „Ik zie dit soort bezoeken als een morele plicht. Als parlement heb ben we 'ja' gezegd tegen deze VN-operatie. Je stuurt dus onder die vlag mensen weg. Dan moet je op zijn minst eens een keer kijken hoe jouw mensen werken en hoe het met ze gaat. En wat ik hier allemaal zie. stemt me tot grote tevredenheid." Schoonheidsfoutjes Inmiddels zijn beide teams weer veilig te rug aan boord van het marineschip. In de heli-hangar wordt de actie nog eens door genomen. Schoonheidsfoutjes worden aangestipt en opnieuw wordt er gehamerd op de veiligheid. Commissie-voorzitter Korthals consta teert dat de blokkade werkt. „Dit gaat goed. Ook al weten we tegelijkertijd dat de Serven over land worden volgestopt met wapens. Door wie? Dat mag u zelf in vullen. In elk geval mag het ons niet belet ten de blokkade zo goed mogelijk uit te voeren." De Fransen dreigen steeds met het terug trekken van de troepen. Ook in Nederland gaan soortgelijke stemmen op. Korthals: „Natuurlijk is het geen toeval dat zo'n gro te oefening in de schaduw van het voor malig Joegoslavië wordt gehouden. Als. het misgaat, zullen we onze jongens op een of andere manier daar vandaan moe ten halen. En dan is het handig als je dat via een goede onderlinge samenwerking kunt doen. Maar dat is op de zaak vooruit lopen. Ik ontken niet dat weggaan uit Joe goslavië wel degelijk een optie is. We kun nen daar tenslotte niet eeuwig blijven zit ten. Maar als na ons vertrek de burgers worden afgeslacht, worden we daar poli tiek op afgerekend. En terecht. Maar dat worden we ook als aan onze kant soldaten zullen sneuvelen. Ook terecht." Leo van Gelderen In zijn dagelijks werk komt hij ook met de grotere jongens in aanraking. Dat is 'part of the deal', vindt hij. „Je gaat in je werk als advocaat vaak om met controversiële mensen. Je be hartigt ook zaken van criminelen. Ie mand zoekt rechtshulp en die bied je. Dat is je taak als advocaat. Daar in ben ik niet kieskeurig. Dan kan het weieens gebeuren dat de ene klant anderen buiten de deur houdt, maar dat hoort er bij. De bekende advocaat Moszkowicz zei eens op de vraag waarom hij zware misdadigers verdedigt: ik verdedig de man, niet zijn daad. Zo'p cliënt is een klant als ieder ander. Het is niet aan mij om een oordeel te geven over iemand of over wat iemand doet. Ik verdedig bijvoorbeeld ook een hasjman uit Terneuzen. Daardoor heb ik toch nog niets met drugs van doen?" Lensen vult aan: „Dat is het principe van de rechtsstaat. Iemand die ons daarop aanspreekt, ontkent de vrij heid die hij zelf geniet." Pascalle Cappetti :'net pennebakje op het bureau advocaat Jacques de Bliek zit batterij gestuurd treintje op - Als hij het apparaatje aanzet, öthet treintje voorzichtig te tuf- ■ffl te tjoeken. Het ritme moet bevend werken en een moment Ontspanning in zijn jachtige be- brengen. Maar De Bliek ge erniet zo in. „Ik word er eerder tachtig van." •Werkkamer van de Terneuzen- «vocaat ontbreekt een compu te komt er bij hem niet in. Daar Bliek naar eigen zeggen veel te i^dig voor. Wat de kamer wel toijn dossierkasten, tal van opge- tflde kaartenbakken en op het ;:e gezicht ongeordende dozen fren selectie uit de ruim twee- ^erd straf- en civiele zaken die ®P dit moment in behandeling -•• Aan de muur oude landkaar ten liefhebberij' - en een foto Maquette van vissersschepen - - andere liefhebberij'. Verder sie- 'Dessing lampen zijn kantoor op jöste verdieping aan de Markt 18 pèuzen. van zijn partner Ron Len- ^en graadje erger. „Let niet op ^ep", waarschuwt deze van te- - Nog meer stapeltjes en losse '5en üggen er op zijn bureau en «grond. De cliënten worden dan _~eestal ontvangen in de verga ste. Daar staat enkel een ver- jftafel. De twee secretaresses --•nde boel hier een beetje orde- •Sbouw is krap bemeten. De bi- ••Aeek bevindt zich op de over- ■tn onder de trap; de archieven zijn op zolder via een luikje te berei ken. Ook de balie is aan de kleine kant. Binnenkort komt er een derde administratief medewerkster bij en dan moet er het één en ander worden verbouwd. Het kantoor van de advocaten De Bliek, Lensen en Jung is een echt plattelandskantoor. Op de agenda van de raadslieden prijken vooral de wat kleinere zaken. Klein is volgens De Bliek en Lensen een relatief be grip, want een arbeidsconflict, een echtscheiding of het verzoek om een straatverbod kan voor de betrokke nen een levensgroot probleem zijn dat de hele kamer lijkt te vullen en waaraan de advocaten een flinke klus hebben. Anderzijds kan een 'grote' zaak waarmee twee ton is ge moeid, de jurist veel minder tijd kos ten. „Het financieel belang zegt niets over de ingewikkeldheid van de kwestie", weet Lensen uit ervaring. Zowel De Büek als Lensen hebben eerst op een groot advocatenkan toor in Rotterdam en Brabant ge werkt, voordat ze teruggingen naar de streek waar zij vandaan komen. Hun huidige, kleine kantoor heeft het voordeel dat ze hun cliënten vaak persoonlijk kennen - „Ze bel len je ook in het weekend" - en dat de advocaten met zeer veel verschil lende zaken in aanraking komen. „Je schakelt van een pachtzaak over naar een conflict tussen een project ontwikkelaar en een aannemer. Dat maakt het werk zeer afwisselend. Maar het betekent ook dat je op de hoogte moet zijn van recenie ont wikkelingen in het recht op allerlei gebied. Een groot kantoor met tien De Bliek werd bij het grotere publiek bekend door zijn inzet voor de visse rijwereld. Hij kwam op voor de kleine vissers. Hij was ook de man die zwemparadijs Scheldorado voor sluiting wist te behoeden. „Je pro beert een bedrijf 'going concem' over te doen. Een draaiend bedrijf brengt immers meer op dan een ge sloten bedrijf. Het is prettig als dat lukt. Ik heb er vertrouwen in dat de familie Van den Bosch er in slaagt het zwembad te exploiteren. De ren telasten zijn immers een stuk lager." advocaten is meestal opgedeeld in secties. Ieder heeft zo zijn eigen taak. En iedere vijf minuten wordt doorbe rekend aan de cliënt." De Terneuzense advocaten hebben de taken onderling overigens ook een beetje verdeeld. Zo doet Lensen het ondernemingsrecht, het ven nootschapsrecht, aandelentransac ties en faillissementen. De Bliek treedt op als juridisch adviseur en bewindvoerder bij financiële zaken. En Jung is weer meer gespeciali seerd in strafzaken en het familie recht. Maai- dat betekent niet dat de één de ander niet bijspringt. „Een ei kun je ook op verschillende manier klaar maken. Je kunt 'm bakken, koken, klutsen. Er zijn vele wegen die naar Rome leiden. De Bliek kijkt mis schien weer anders tegen een zaak aan als ik. Wat is er dan eenvoudiger dan eventjes het volgende kamertje binnen te lopen?", geeft Lensen aan. Betrokkenheid en hart voor de zaak zijn daarbij een groot goed. De heren voelen zich soms net eerste hulpver leners. „Dat geeft juist jus aan het werk. Het wordt op die manier toch een beetje je eigen zaak. Je moet je echter niet voor honderd procent vereenzelvigen met de zaak. Je moet wel iets kunnen toevoegen. Dat kan alleen als je schift, selecteert en dat gene er uit haalt watje kunt gebrui ken." Het kantoor van de advocaten De Bliek. Lensen en Jung in Terneuzen. foto Ruden Riemens Operatie Sharp Guard: Een marinier aan boord van het fregat Bloys van Treslong, dat in de Adriatische Zee alle passerende schepen op wapens controleert. Nederlandse mariniers in actie in de Adriatische Zee: Vanuit een Lynx-helikopter worden leden van de Bijzondere Bijstandseenheid aan boord gezet van een Griekse vrachtvaarder, foto's Audiovisuele Dienst Koninklijke Marine

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 27