)udere wao'er wordt ontzien Wetenschap brengt bacterie uit oertijd weer tot leven om zich heen r.A SPRINT F Bedrog bij examen vaarbewijs voor de recreatievaart 4 WEKEN Supermarkten open ondanks stakingen Ajax-gekte grijpt i Kabinet: ww tot 65ste jaar bij verlies uitkering na herkeuren reportage VOOR 14,25 r taxatie ~i [ill weer mlwolken en zon wisselen elkaar i temperatuur omstreeks 13 graden, westelijke wind is matig en neemt af rZieak en veranderlijk vanavond. Ujaargang no. 119 „dag 20 mei 1995 «i nummers 2,25 uw foto's veilig bij de echte fotoservice STANDAARD PRINTva A TQ ^^^*9x13 cm niet in 1 uur service Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal Met fraaie temperaturen en een aatitrekkelijk belastingklimaat raakt Bonaire steeds meer in trek bij de penshonado's, de ouderen die de wijk nemen naar een stukje tropisch Nederland. Op het eiland ontstaat stilletjes aan een Zeeuwse kolonie. Verder in de bijlage Re portage: virus-gevaar ligt altijd op de loer opmars van de mo biele telefoon uitzendkrachten als gatenvullers NAVO oefent voor de voordeur van Joegoslavië advocatenkantoor De Bliek,Lensen en Jung Noord-Korea huilt op commando Krishna verovert Letchmore Heath. 23 t/m 29 Ziekenhuis in na hondebeten Twee vrouwen zijn gisteren in Middelburg zo hard door een Duitse herder gebeten dat ze voor behandeling naar het zie kenhuis moesten. De eigenaar van de hond beweert dat het ene slachtoffer vóór de beet over de staart van de hond was gefietst, terwijl de andere vrouw tegen het achterlijf van het dier zou zijn aa7igelo- pen. WÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊmÊKÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊmiÊÊKÊÊÊÊm Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15, 17 en 19; Repor tage: 23,24, 25,27 en 29; Vrije tijd: 33, 34, 35,37,39; Sport: 40 en 41 DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van verkeer en waterstaat heeft aangifte gedaan van fraude bij examens voor het vaarbewijs voor de recreatie vaart. Tijdens examens op 1 april op diverse lokaties in Noord-Holland zijn dertien kandidaten betrapt op het ge bruik van voorkennis. Een team van de waterpolitie te Amster dam onderzoekt de zaak. Dal hebben woordvoerders van de waterpolitie en van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) in Driebergen vrijdag meegedeeld. Volgens woordvoerder F. Kalf van de Amsterdamse waterpoli tie heeft een nog onbekend aan tal examenkandidaten voor en kele honderden guldens de ant woorden gekocht. Het onder zoek van de politie richt zich op de omvang van het bedrog en de herkomst van het lek. De examenuitslagen van ..ver dachte" lokaties in Noord- en Zuid-Holland worden hangende het onderzoek achtergehouden. De politie heeft tegen de dertien betrapte kandidaten proces-ver baal opgemaakt. Volgens woordvoerder R. van Rees van de KLPD worden frauderende kandidaten uitgesloten van ver dere vaarexamens. Sinds twee jaar dienen schippers van ple zierjachten en speedboten over een vaarbewijs te beschikken. Eerder deze maand ontdekte de politie te water fraude met Rijn vaartpatenten. vergelijkbaar met het groot rijbewijs voor vrachtwagenchauffeurs. Tegen vijftig beroepsschippers is pro- ces-verbaal opgemaakt. Volgens onderzoek van de politie zijn er 150 tot 200 vervalste patenten in omloop. De KLPD heeft deze echter nog kunnen achterhalen. Volgens de dienst heeft een ad ministratief medewerker van de Franse Rijnvaartcommissie de vervalsingen vervaardigd en in omloop gebracht uit wraak je gens zijn chef. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, il ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 30,- J per Wartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Voorletters: m/v Advertentie INTERNATIONAL Bedrijfsadviseurs strategische beleidsvorming planning (Advertentie) von woning of bedrijfspand: beëdigd taxafeur pmr I CEES KOLE nvm L™ Weststraat I, Kapclle. lel. 01102-42614 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'r. dijk van een krant 713214 000019 M KWIKI! Landelijke Waterschapsdag Vandaag zetten de waterschappen tussen 10.00 uur en 16.00 uur hun deuren open. Ook uw waterschap en het Centraal Laboratorium Zeeuwse Waterschap pen te Sluiskil nodigen u uit een kijkje te nemen. Zo zijn er werken bij kreken, natuur gebieden en zuiveringsinstallaties te bezichtigen. Bel uw waterschap voor meer infor matie en doe mee aan de fotowed strijd. nu een langlopende ww. Het gaat om vervolg ww-uitkering op bijstandsniveau (zeventig procent minimumloon) maar zonder de toets op inkomen van de partner en eigen vermogen zoals die in de bijstandswet geldt. Adelmund PvdA-woordvoerster Adelmund noemt het kabinetsvoornemen „een heel goede stap". Adelmund is ook verheugd met de aangekondigde soepeler keu- ringsregels voor oude én toe komstige wao'ers. Zij wijst erop dat de soepeler regels, die leiden tot een hogere uitkering, met te rugwerkende kracht moeten worden toegepast. Hoe het kabi net de duizenden mensen die na augustus '93 gekeurd zijn op nieuw wil beoordelen is nog on duidelijk. Waarschijnlijk zal een deel van de herbeoordelingen administratief worden afgehan deld. WOERDEN (ANP) - Tevre denheid over het aantal sta kers en teleurstelling over het feit dat de meeste winkels toch open bleven. Samenge vat is dat de reactie van be stuurder W. Noordman van de FNV Dienstenbond over de eerste stakingsdag in het su permarktbedrijf. In totaal hebben de diensten bonden van FNV en CNV vrij dag 160 stakers in zeven super markten geregistreerd. De be treffende bedrijven waren alle maal te vinden in de regio Rot terdam. Het is de bonden niet gelukt zoveel werknemers te mobiliseren dat de winkels de deuren de hele dag gesloten moesten houden. Wel was een Albert-Heijnfiliaal in Oud- Beijerland tot half twaalf 's ochtends gesloten. Een „spon tane" staking van personeels leden van een AH-vestiging in de Rotterdamse wijk Prinsen land leidde tot sluiting aan het einde van de ochtend. Vijf andere supermarkten ble ven echter open. „De werkge vers gaan tot het uiterste om de winkels normaal te laten functioneren", aldus de vak- Actievoerende FNV-Ieden delen pamfletten uit bij een Rotterdamse supermarkt, waar een deel van het personeel in staking ging foto Paul Stolk/ANP bondsbestuurder. „Dat is ze niet gelukt. Ze hebben te ma ken gekregen met lange rijen voor de kassa en sluiting van afdelingen." Welke regio maandag aan de beurt is, wilde Noordman niet zeggen. De acties zijn het ge volg van een conflict tussen werkgevers en vakbonden over een nieuwe cao voor de circa 200.000 werknemers in de bedrijfstak. Het meningsver schil spitst zich toe op belo ning van avondwerk. iHAAG (GPD) Het kabi- sil zo'n 100.000 oude wa- sdiebij herkeuring hun uit- ■r zouden verliezen, finan- löntzien. Zij komen tot hun in aanmerking voor een ö;de ww-uitkering. Deze tiniet gekort bij inkomsten de partner en eventueel w;en (eigen huis) blijft on- teid. Premier Kok noemde .een goede sociale maatre- uardoor de druiven niet zo iiijn." PvdA en D66 zijn te- fea met het kabinetsplan, ND wil het eerst nader be- kren. Side week zullen Kok, isecretaris Linschoten en Ktieleiders het plan verder «ken. Dat omvat naast de aparte regeling voor de bestaan de wao'ers, een pakket maatre gelen om de keuringsregels te versoepelen. Ook komt het kabi net met een serie voorstellen om arbeidsongeschikten weer aan de slag te helpen. Herkeuring Het zijn PvdA en D66 geweest die afgelopen maanden druk uit oefenden om de zogenaamde 'bestaande wao'ers' te ontzien. Het gaat om de groep arbeidson geschikten die op het moment dat de nieuwe wao van kracht werd (1 augustus 1993) jonger was dan vijftig jaar. Bijna de helft van deze groep verliest bij herkeuring volgens de strengere regels geheel of gedeeltelijk de uitkering, tweemaal zoveel als werd verwacht. Zowel PvdA als D66 wilden een deel van deze groep van herkeuring vrijwaren, net zoals dat bij wao'ers ouder dan vijftig jaar het geval is. Het kabinet houdt vast aan het herkeuren van de bestaande ge vallen (eis van de WD), maar versoepelt de gevolgen voor groep die in augustus '93 tussen de 45 een 50 jaar was. Het gaat om circa 100.000 arbeidsonge schikten die, eenmaal deels of geheel goedgekeurd, nauwelijks kans op een baan hebben. Vol gens de huidige wet valt deze groep dan terug in de ww en na verloop van tijd in de bijstand. In het kabinetsplan komt er voor deze groep 45- tot 50-jarigen istema mag I optreden Capitool idsvervoer [RAAG (GPD) - Het kabi- bkleen miljard gulden ex- kitvoor de verbetering van ülads- en streekvervoer, de Randstad. Zo krij- le grote gemeenten onder de mogelijkheid meer busbanen aan te leggen, lorden enkele grotere pro sin weg- en rail vervoer in adslad eerder uitgevoerd, ffiteren in de ministerraad raken. Een enthousiaste supporter behangt zich met Ajax-attributen. AMSTERDAM (ANP) - Ajax-behang, Ajax-panty's voor de vrouwen, Ajax-sie- raden, Ajax-lamellen, Ajax-ondergoed en -pyjama's en zelfs een heuse Ajax-lucht- verfrisser. Maar geen Ajax-bierflesjes, agressieve afbeeldingen of Ajax-toiletpa- pier. „Wantje gaat nietje achterste afve gen met Ajax", zegt Jeroen Jaring van Fan Promotions, dat de verkoop van arti kelen regelt in naam van de Amsterdam mers. De 'Ajax-waanzin' slaat toe in de laatste dagen voor de eindstrijd van de Cham pions League. Woensdagavond treft de 25- voudige landskampioen in het Ernst Hap- pel-stadion van Wenen grootmacht AC Milan. Natuurlijk, Ajax zelf profiteert het meest van de topprestaties van het ensemble van trainer Louis van Gaal. Maar Fan Pro motions exploiteert het woord en logo van foto ANP Ajax, en beschermt het tegen „illegalen". Welke artikelen kunnen wel, welke niet. „Wij waarborgen de kwaliteit", aldus ma nager Jaring. „De kleur moet correct zijn, woord en logo juist afgebeeld." Ongeveer 300 produkten zijn inmiddels versierd met Ajax-logo en kleuren. „Waanzinnig", zegt Jaring. Elke dag mel den zich twaalf tot vijftien bedrijven die wat willen doen met het logo of de naam Ajax. Danser Godoenov (45) overleden NEW YORK (AP) - De Russische balletdanser-acteur Alexander Godoenov is op 45-jarige leef tijd overleden. Godoenov week in 1979 uit naar de Verenigde Staten nadat hij 13 jaar aan het Moskouse Bolsjoi- ballet verbonden was geweest. Hij ging deel uitmaken van het American Ballet Theater in New York. Tevens werkte Godoenov aan een carriere als acteur. Na dat hij in het seizoen 1983-84 een televisieprogramma over dan sen had gepresenteerd kreeg Godoenov onder meer een rol in de thriller 'Witness' van Harri son Ford. (Advertentie) HRSUM (GPD) - Koos lima mag van de leiding RTL 4 niet optreden in het irogramma Het sankelijk zou Postema sa- iraet AVRO-voorzitter Wal ls Vries, zijn NCRV-collega felenmr. Marijn de Koning tsièren over het plan van bbinet om de rol van de om- lerenigingen terug te drin- lleiding van RTL 4 en 5 it bezwaar tegen Postema's logheid bij een discussie :4epublieke omroep, zo kort ;de bekendmaking op '29 lan de plannen van RTL 4 i, aldus de verklaring van Postema was niet bereik- iitor commentaar. tra voor dat het om een bacterie uit de oertijd gaat. Hij voegt er echter aan toe dat de wetenschap geen beuijzen heeft dat de bacterie meer dan 25.000 jaar oud is. An dere wetenschappers menen dat het werk in andere laboratoria moet worden gecontroleerd om te kijken of daar hetzelfde ge vonden wordt. Volgens Cano heeft het farma- teg maakt het ministerie "Jkeer en waterstaat de detail bekend. Maar pvond was al duidelijk sister Jorritsma de extra rangen in het stadsver- betalen uit hogere op- sten uit het bus- en tram die efficiënter moeten wrken. Zo moeten ge- üiijke vervoerbedrijven concurreren met particu- sdrijven die ook op be- e trajecten kunnen in- rcn Dit advies van de ^ie Brokx heeft het kabi- Tijwel volledig overgeno- 'aJorritsma verwacht dat -«stijgingen in bus en komende jaren beperkt a blijven tot hooguit iets £ade inflatie (nu 1.5 pro- Een terugkeer naar de ta ngen van 6 procent per Blsin 1993/1994 wijst zij af. ■alke forse prijsverhogin- •Sevolg hebben dat passa- •arvoor de auto kiezen. Advertentie lOENS SUCCES HERHAALD! M dv: ^.Bii inlevering van een volle ze9els) geert Maxis u ƒ25.- 5c?1 uw boodschappen I Moxis Middelburg, jMakkerssingel 2 11.00-18.00 7? en woensdag 9.00-18.00 ,^3'/n 27 sepiember 1995 dsbbbeeob WASHINGTON (AP) - Ameri kaanse wetenschappers hebben gemeld dat ze een bacterie uit het darmkanaal van een meer dan 25 miljoen jaar geleden ge storven bij weer tot leven heb ben gewekt. Volgens onderzoe ker Raul J. Cano van de poly technische universiteit in Cali- forniè is de prehistorische mi crobe niet alleen springlevend, maar maakt die ook een natuur lijk antibioticum aan dat nu wordt onderzocht door een far maceutisch bedrijf. De bij kwam miljoenen jaren gel den vast te zitten in het sap van een pijnboom, dat later veran derde in barnsteen. Volgens Ca no veranderde de opgesloten bacterie in een spore, zoals som mige bacteriën doen om te over leven. Deze sporen zijn zeer re sistent tegen chemicaliën, hitte en druk. Ze stellen de bacterie in staat om lange periodes van in activiteit te overleven, aldus Ca no. „Ze bevonden zich in een diepe slaap en wij hebben hen weer gewekt", zei Cano. Het barnsteen waarin de bij werd aangetroffen zou 25 tot 40 miljoen jaar oud zijn. Ook in barnsteen van ten minste 135 miljoen jaar oud zijn bacteriën aangetroffen. Een rapport over het onderzoek van Cano en zijn collega Monica K. Borucki is vrijdag gepubli ceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Science. De studie van Cano en Borucki doet sterk denken aan het on derzoek dat beschreven is in de roman en film Jurassic Park. In dat fictieve verhaal stuiten we- Advertentie I PILAAR TT BOUWMATERIALEN GOES 01100-15401 ij. tenschappers op dinosaurus- DNA in muggelijven die be waard zijn in barnsteen. Andere wetenschappers volgen het werk van Cano met belang stelling, maar vragen -zich af of het niet gewoon om moderne bacteriën gaat. Maar volgens Peter Setlow, een biochemicus van de universiteit van Connec ticut, wijzen alle gegevens erop ceutisch bedrijf Amberjean in San Francisco, dat de microbe gekocht heeft van de polytechni sche universiteit, al aangetoond dat de bacterie uniek is. De ge netische patronen van de mi crobe lijken echter sterk op die van de Bacillus Sphaericus, een moderne bacterie die een be langrijke rol speelt in het leven van de huidige bijen. w^ÊKÊÊÊÊÊtm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1