pzc \og veel vragen in zaak Roegiers )e stedelijke ernieuwing aan de beurt Natuur heerst in De Zeepeduinen Aardrijkskunde was een makkie zeeland 17 \tchtbank roept verdachten van moord ook op als getuigen NS breidt verkooppunten uit Jongens vernielen auto's Auto's gestolen dsen en idelen De Poel examens LAKS hoorde ruim 1100 klachten aan Antwoorden Graf in Zonnemaire blijkt rustplaats twee 'onbekende soldaten' Binnenkort open De Goese Golf ZATERDAG 20 MEI 1995 p- Lnnze verslaggever medeplegen van en uitlokken k"t.nf mnnrH „me verslaggever PBELBURG - De meervou- strafkamer van de recht en Middelburg buigt zich Urijdag 2 juni over het dos- Lvan de moord op de 62-ja- Middelburgse mevrouw Roegiers-Voorn. In deze ge bakende zaak staan twee jachten terecht: de 33-jarige a van het slachtoffer en een jjfige Vlissinger. Officier justitie mr J. Groen heeft de jachten in deze zaak ook als alge opgeroepen, jj-jarige Middelburger en de Vlissingen konden al na de ontdekking van stoffelijk overschot van de ]j,op 20 februari van dit jaar iet spuikanaal bij Rilland- 1, worden aangehouden. Tot ft moment is, alle wekenlan- taspeuringen van een recher- eam ten spijt, onduidelijk leven wie van de twee nu pre- rat heeft gedaan, blijkt ook uit de toonzetting cedagvaarding. Daarin zijn unanten rond de geweldda- dood van mevrouw Roe- opgenomen: medeplegen moord, medeplegen van idag. medeplegen van toe an van zwaar lichamelijk 'de dood ten gevolge heb- De zaak is toegespitst op D DELBURG a uit je Huis - De rrse troubadour/cabaretier i Reynhoudt treedt dins- jjmei op in wijkgebouw Het :-:baken aan de Marcus de (in astraat in Middelburg, gebeurt tijdens een avond :op de vrouwencontact- ijKom uit je Huis haar sei- alsluit. De bijeenkomst be ton 19.30 uur. WSSINGEN lenzang - Het Interker- Comité Vlissingen Zingt ii morgen, zondag, een in- iskelijke samenzang in de aeskerk, aan de Bonedij- Éraat in Vlissingen. Thema is an in de naam van Jezus', ide zangavond, die om 19.00 begint, verlenen medewer- koor Exaudi uit West- Ée (onder leiding van L. liman), brassband Crescen- leiding van S. Wisse) «pist J. Hekhuis. medeplegen van en uitlokken tot moord. Beide verdachten wordt in eer ste instantie ten laste gelegd de vrouw na kalm beraad en rustig overleg opzettelijk en met voor bedachten rade van het leven te hebben beroofd door haar mond en neus met tape af te plakken, waardoor de Middelburgse de verstikkingsdood stierf. Zucht naar geld en macht moet een belangrijk motief zijn ge weest in deze zaak. Het slachtof fer stond aan het hoofd van het familiebedrijf, waarin de zoon dan wel directeur was, maar ten opzichte van zijn moeder - die het beheer had over geld en goederen - een ondergeschikte rol vervulde. Mocht er onvoldoende bewijs zijn voor het eerste ten laste ge legde, dan vraagt de officier van justitie de rechtbank de Middel burger te veroordelen voor het opzettelijk uitlokken tot moord door gelegenheid, middelen en inlichtingen te verschaffen. Beloning Mr Groen van justitie baseert zich op dit punt op het gegeven dat de zoon. onder overlegging van een foto van zijn moeder, aan de Vlissinger zou hebben ge vraagd haar om het leven te ben gen. Daarbij had de Middelbur ger niet alleen een bedrag aan geld, maar ook kwijtschelding van schuld in het vooruitzicht gesteld, alsmede de beschikking over sieraden en de auto van zijn moeder. De Vlissinger werd te vens een vaste baan beloofd. Eveneens had de zoon van het slachtoffer toegezegd voor een goede advocaat te zullen zorgen als de Vlissinger vast zou komen te zitten. De Middelburger had aan de Vlissinger laten weten dat de moord op 19 februari 1995 moest of kon plaatevinden. Hij zou dan wel zorgen dat zijn moeder rond half tien in de avond op of bij het familiebedrijf zou zijn: de glas- handel op de Walensingel in Middelburg. De dagvaarding is zo ruim gefor muleerd dat er rekening wordt gehouden met een mogelijke mede-betrokkene naast de twee verdachten of zelfs met meer personen. Ook aan derden zou zijn gevraagd de vrouw 'aan te pakken zodat ze een tijdje uit de roulatie zou geraken'. De wette lijke maximumstraf voor moord is levenslang. Voor doodslag is dat vijftien jaar. totoHieterHonnoTT Waterpoelen aan de oostkant van het natuurgebied de Zeepeduinen bij Burgh-Haanistede. Publiek is welkom op excursies van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Tot ruim tien jaar geleden was het maar een ruige boel in de Zeepeduinen bij Burgh-Haamstede. Gewassen als het pijpestrootje en duin riet domineerden het landschap en zorg den dat andere flora geen kans kreeg te groeien. Dit veranderde in 1981 toen het gebied tussen de boswachterij in Wester- schouwen en de Zandstraat in Burgh in bezit kwam van de Vereniging Natuur monumenten. Nu is het er prachtig, vindt één van de beheerders A. Geleijnse. „Waar het kan, laten we de natuur haar gang gaan." Samen met een collega leidt hij dit jaar zes excursies door het natuur gebied. Onderzoek zou hebben uitgewezen dat de Zeepeduinen vroeger als landbouwgrond werden gebruikt. Dit bleek ook uit vond sten als scherven en potten die door de wind werden blootgelegd. Doordat de dui nen in de loop van de jaren ruim vier kilo meter naar het oosten zijn verschoven, werd het agrarisch gebied grotendeels on der het zand bedolven. Later 'verruigde' het terrein weer, vertelt Geleijnse. Tot halverwege deze eeuw werden de Zeepe duinen aan boeren verpacht die er koeien lieten grazen. Grondwater De natuurontwikkeling is pas op gang ge komen toen Natuurmonumenten eige naar werd van het gebied. Vanaf 1983 gra zen er Shetlandpony's die de duinen kaal, en het landschap open houden. „Het pij pestrootje en bet duinriet zorgden voor een enorme biomassa. Andere gewassen verstikten daar onder", verklaart Geleijn se. Deze 'massa' ontstond als gevolg van het grondwaterpeil dat door waterwin-1 ning met ruim een meter was gedaald. Eén van de consequenties hiervan was dat di verse plantensoorten niet konden overle ven waardoor het gebied overwoekerd raakte met onder meer duinriet. Behalve het inzetten van pony's heeft Natuurmo numenten ook flink moeten plaggen om de begroeiing weg te halen. Overigens be nadrukt Geleijnse dat de Zeepeduinen zo natuurlijk mogelijk worden beheerd. De laatste jaren lijkt de oorspronkelijke vegetatie weer terug te komen. Tot vreug de van Geleijnse laat bijvoorbeeld de ke verorchidee zich weer op enkele plaatsen zien. Om dit aan bezoekers te tonen, en om tegemoet te komen aan de talloze ver zoekjes van wandelaars, is het anderhalf kilometer lange pad vorig jaar juli hero pend. De route werd rond 1975 afgesloten. Verder staan vier voorjaars- en twee na jaarsexcursies op het programma. Te be ginnen op woensdag 24 mei, 13.30 uur. Overigens houdt ook de Natuur- en Vogel wacht excursies, iedere woensdag deze zo mer. VLISSINGEN - Met ingang van 29 mei kunnen treinreizigers voor kaartjes ook terecht bij de VVV-kantoren in Vlissingen en Middelburg. De NS opent hier agentschappen. De klant kan er terecht voor enkele reizen en retours. O V-(dagkaarten. meer daagse kaarten, vijfretourenkaart, vijfdagenkaart. Railrun nerkaartjes. treintaxikaarten, fietsvervoerbewijzen. Jongeren- kaart, Rail-Aktiefkaart. 60-pluskaart en toeslagbewijzen voor de Eurocity. Het VVV-Vlissingen, dat samen met de ANWB gevestigd is in het pand Nieuwendijk 15, is open van maandag tot en met za terdag van 9.00 tot 17.00 uur. In de zomer is de VW geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Het VVV-Middelburg. aan de Markt-, is open van maandag tot en met vrijdag van 9,30 tot 17.00 uur. Verder van maart tot en met oktober op zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur en van novem ber tot en met februari van 10.00 tot 15.00 uur. 'S-HEERENHOEK - Twee jongens uit 's-Heerenhoek hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in hun woonplaats een aantal auto's vernield. Het duo, 17 en 18 jaar oud. kon worden aangehouden dankzij een tip van een getuige. Na verhoor mocht het tweetal weer naar huis. De jongens kwamen kort na middernacht terug van de voet balwedstrijd Feyenoord-Ajax en lieten een spoor van vernie lingen achter in de Deken Tomaslaan, Merietestraat, Markt straat en Laustraat. Vooral ruitewissers, spiegels en kenteken platen sneuvelden. Ook trapten ze tegen de geparkeerde auto's en reden er met hun fiets tegenop. Nog niet bekend is, hoe hoog de aangerichte schade uitvalt. De politie roept gedupeerden op aangifte te doen. MIDDELBURG - Een donkerblauwe auto van het merk Ci troen is vrijdag tussen 10.00 en 13.00 uur in Middelburg gesto len. De wagen stond op een parkeerplaats aan het Klein Vlaan deren. Het gaat om een auto van het type XM 2.01 met het kenteken LB-NB-82. De wagen heeft een waarde van 55.000 gul den. Tussen woensdagmiddag en donderdagmiddag is een gele Opel Kadet coupé gestolen van een parkeerplaats bij het be jaardentehuis Rustenburg aan de Vrijlandstraat. De auto keeft het kenteken 47-ZD-67. :ve verslaggever ÖELBURG - Na lange pe- van wederopbouw en hernieuwing, is het nu de aan stedelijke vernieu- 1- Dat betoogde prof dr E. «e van de Rijksuniversi- 'ironingen vrijdag in Mid i's waar de Permanente (erenlie voor de Europese hernieuwing werd gehou- Hoe de stad van de toe ft eruit gaat zien is vol- onduidelijk. Stedebouw- k;en en planologen zijn Taverne nog op zoek ■de 'stad van het program- ^Iburg herdenkt dit jaar 'jaar restauratie, renova- ïtadsherstel en stadsver- Jtng met een reeks activi- ^o werden eind vorig jaar Hi gepresenteerd over Mid- ®gin de 20ste eeuw en over «Sjoel van Zeeland. Dit jaar '"og een themadag op het ®iuna over architectuur workshop van de Acade- :«r de Bouwkunst in Rot- a De conferentie, vrijdag, op het thema 'Omgaan aestad; lessen voor de toe ter J. c. van Dijk-Sturm hernieuwing) ging in haar -gswoord in op moeilijke die gemeentebestuur- boeten maken bij stedelij- ^oieuwing. Als voorbeeld zij de vernieuwings- ■Wandelaars en fietsers vandaag, zaterdag, een kans om De Poel in geland te ontdekken, b®- en Ontspanningsclub '"feft voor de 23ste keer "ende routes uitgezet. ^hars en fietsers kunnen diverse afstanden (5, ■J0n te voet en een route kilometer per fiets). ?pe meidoorns, het heg- ^schap, de draaiende mo- ^Nisse, bloemdijken en Doelgebieden zijn in alle ^opgenomen. Inschrijven tofw 13-00 en 14-00 uur in "™uis van Nisse. plannen voor het veelbesproken hofje Onder de Toren. „Emoties beïnvloeden de discussie. Sorh- migen hebben hun mening al ge vormd over de nieuwbouw. Dat plaatst de politiek voor moeilij ke keuzes. Want wie maakt de juiste afweging wat waardevolle architectuur is." Investeerders Prof dr A. Kreukels van de Rijks universiteit Utrecht ging in zijn inleiding in op de kracht van de steden. „Wie vanuit een vlieg tuig een blik werpt op Nederland ziet een keurig geordend landje, maar als je de bus of de trein neemt krijg je een heel ander beeld. Van dichtbij baart de ste delijke ontwikkeling mij grote zorgen." Volgens Kreukels zijn het tegenwoordig niet stadsbe stuurders die bepalen hoe de stad eruit gaat zien, maar spelen vooral grote investeerders een belangrijke rol. Zij bepalen de vraag en niet de bestuurders. „De keuzes van de mensen zelf en van het bedrijfsleven zijn veel belangrijker." Volgens de hoogleraar dreigen Nederlandse steden in vergelij king met Europese steden in een achterstandssituatie te raken. Dat heeft volgens hem te maken met de verzorgingsstaat. Ge meentebestuurders hoeven niet alert te zijn op ontwikkelingen, omdat de rijksoverheid met geld fouten corrigeert. In landen waar de verzorgingsstaat niet is doorgevoerd, moeten stadsbe stuurders zich veel meer inspan nen. Dat leidde tot goede resul taten. „We kunnen ons niet per mitteren om achterover te leu nen." Europa Kreukels vond dat bestuurders de band met het bedrijfsleven en de burgers moeten versterken. Daarnaast stelde hij dat steden en hun randgemeenten moeten samenwerken, zonder de con currentie uit het oog te verlie zen. Verder betoogde hij dat het sterker maken van de Neder landse steden alleen kan in Eu ropees verband. Dat moet ertoe leiden dat steden weer op eigen krachten kunnen functioneren, zonder hulp van de rijksover heid. „De verzorgingsstaat houdt de steden op niveau. Waar geen verzorgingsstaat is, heb ben de steden zelf de kracht ge vonden om op niveau te blij ven." van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het aardrijks- kunde-examen? „Gewoon een aanfluiting", vindt vwo-leer- ling Paul Heijman van de Zie- rikzeese rsg Professor Zee man. „Ik kan me niet voorstel len dat iemand hier een onvol doende voor heeft gehaald." Dezelfde geluiden waren vrij dagmorgen te horen bij veel mavo- en havo-leerlingen. Marieke Struijk: „Waarom er in de Haarlemmermeer zo veel werkgelegenheid is, vroegen ze bijvoorbeeld. Nou, vanwege Schiphol natuur lijk. Als je dat niet weet...." Veel Zierikzeese mavo- en ha vo-scholieren waren vrijdag- AMSTERDAM (ANP) - Ruim 1100 scholieren hebben in de eerste week van de eindexa mens gebeld naar de klach tenlijn van het LAKS, het Landelijk Aktie Komitee Scholieren. Dat betekent een forse toename ten opzichte van vorig jaar. Toen noteerde het LAKS over de gehele eind examenperiode 1500 klach ten. „Ik denk dat we daar dit jaar dik bovenuit komen", al dus Paul van Achterberg van de klachtenlijn. Hij schrijft de stijging toe aan zwaardere examens en een grotere bekendheid van de klachtenlijn. Van de nieuwe mogelijkheid om via het com puternetwerk Internet te kla gen, heeft de eerste week slechts een handjevol scholie ren gebruik gemaakt. Het LAKS kreeg veel klachten binnen over de moeilijkheids graad van de vwo-examens wiskunde-B, geschiedenis en scheikunde en de examens Ne derlands van zowel vwo. havo als mavo/vbo. De zwaarte van het vwo-exa- men wiskunde-B was voor 35 wiskundedocenten uit de re gio Rotterdam aanleiding een boze brief naar het ministerie van onderwijs te sturen. Zij kregen vrijdag antwoord van staatssecretaris Netelenbos, die liet weten de zorgen over te brengen aan de Centrale exa mencommissie vaststelling opgaven <CEVO). Die stelt de beoordelingsnormen en nor mering uiteindelijk vast. De eindexamenklachtenlijn van het LAKS is nog tot en met 24 mei en op 29 mei te be reiken. morgen ruim op tijd klaar met hun aardrijkskunde-examen. Op het schoolplein vergeleken ze de antwoorden. De vraag waarom een buitenwijk van Tilburg zo aantrekkelijk is bij jongeren tussen 15 en 34 jaar. zorgde bij enkele havo'ers voor flinke discussie. „Volgens mij komt dat vanwege het lage inkomen", zegt een meisje. Een ander was het daar vol strekt niet mee eens. „Jonge ren trekken altijd naar de rand van een stad. Dus hier ook." In tegenstelling tot zijn mees te klasgenoten vond Stefan Vrijdag het havo-examen 'een flinke tegenvaller'. „Ik vond dat de vragen heel onduidelijk waren gesteld. Soms wist je echt niet welke kant je op moest." Daarnaast vond hij het jammer dat er geen bere keningen werden gevraagd over bevolkingsgroei. „Want dat had ik goed geoefend." De topografische kaart van Turkije bleek veel mavo'ers in verwarring te hebben ge bracht. „De plaatsnamen zijn haast niet uit te spreken, laat staan dat je ze kunt onthou den", vindt Noortje de Winter. „Ik heb dus alles maar gewoon gegokt." Desondanks vond ze aardrijkskunde 'het gemakke lijkste examen tot nu toe'. „Als je gaat vergelijken met geschiedenis: dat was zeker honderd keer zo moeilijk." Race Vwo-leerlingen verlieten het examenlokaal met gemengde gevoelens. Hoewel de vragen niet echt moeilijk leken, was het 'een race tegen de klok'. „Ik dacht dat ik het nooit op tijd af zou krijgen", zegt bij voorbeeld Patricia Bal. „Na een uur was ik pas bij vraag tien. En er waren er 46." Maar op het eind ging het snel. vond ze. „Toen was het grote lees werk grotendeels voorbij en had je vooral nog kaartjes." Opvallend vonden de vwo'ers het grote aantal meerkeuze vragen. „Ik werd daar knetter gek van", moppert Janneke de Bruin. „Bij open vragen kun je laten zien dat je de stof snapt en heb je grote kans dat je in elk geval een deel goed beant woordt. Dat kan bij meerkeu zevragen niet. Die heb je sim pelweg goed of fout." Joost Grefkens was om een andere reden niet te spreken over de ze vorm van vraagstelling. „Het gaat toch om logisch na denken en inzicht. Daarbij ho ren geen detailvragen." Aardrijkskundedocenten op de professor Zeeman hadden de indruk dat de examens goed te maken waren. „Als je de boel goed in je kop had ge stampt. moet je wel een vol doende hebben gehaald", meende John Dieleman die mavo-leerlingen les geeft. „Er zaten maar een paar lastige 1 dingetjes in." Leo de Oude. do cent havo en vwo. vond de exa mens eveneens 'goed te ma ken'. „Maar ja, wat ik ervan vindt, zegt natuurlijk niets over de resultaten." Randstadspoor Zuidvleugel De topografische kennis van de VBO- en Mavo- examenkandida ten (D-niveau) werd getest aan de hand van een kaartje van de Nederlandse Spoorwegen. De genummerde stations moesten worden be noemd. DEN HAAG (ANP) - Hieron der volgen de antwoorden van de meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke eindexamens van vrijdag 19 mei. De gegevens zijn ver strekt door het Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO), verantwoordelijk voor de produktie van de examens. VBO (C) Mavo (C) Engels 1 A; 2 A; 3 C: 4 A: 5 C: 6 D; 7 B; 8 B; 9 A; 10 D; 11 B: 12 C; 13 C; 14 D; 15 C; 16 B; 17 B: 18 A; 19 A: 20 B; 21 C; 22 B: 23 C: 24 C: 25 C; 26 B: 27 B: 28 C; 29 B: 30 A. 31 C; 32 D; 33 C; 34 C; 35 C: 36 B; 37 C: 38 C; 39 A; 40 C: 41 A: 42 D: 43 B: 44 B: 45 D: 46 C: 47 D; 48 D: 49 C: 50 C. VBO (D) Mavo (D) Engels 1C; 2 A; 3 D: 4 D. 5 A: 6 A: 7 A: 8 D; 9B; 10B; 11C; 12B: 13C: 14 C; 15 C; 16 B: 17 B. 18 C; 19 B; 20 A; 21 C; 22 C: 23 A: 24 D; 25 A: 26 A: 27 C; 28 C; 29 C; 30 C: 31 A; 32 A: 33 D: 34 B; 35 A; 36 B; 37 A; 38 C; 39 B; 40 D; 41 B; 42 D; 43 C: 44 A; 45 D: 46 B; 47 A: 48 A; 49 B; 50 B. VBO (C) Mavo (C) Aardrijks kunde 1 B: 2 F; 3 D; 4 A; 5 F; 6 B: 7 A: 8 B:9D; 10 A: 11 B; 16 A: 17 C: 18 B; 19 E; 20 D: 21 B: 22 D: 23 D; 24 D; 25 E; 26 A; 31 B; 32 B: 33 B: 34 A; 35 E; 36 C; 37 E: 38 D; 39 C; 40 C; 41 C. VBO (D) Mavo (D) Aardrijks kunde 1 D; 2 C; 3 B; 4 B; 5 B; 6 C; 7 A; 8 F; 9 D; 10 B; 11 B; 16 B; 17 E; 18 E; 19 D; 20 B; 21 B; 22 A: 23 E: 24 A; 25 C; 26 B; 31 A: 32 B: 33 A; 34 B; 35 D; 36 C; 37 D; 38 E; 39 B; 40 C; 41 D. V De zerk die het graf markeert van twee onbekende soldaten. f Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZONNEMAIRE - Met de bloe men die Nella den Hartog elk jaar op 4 mei bij het graf van een onbekende soldaat in Zonne maire legt, heeft zij onbedoeld aan twee gesneuvelden eer be toond. Oorspronkelijk bevatte het graf het lichaam van een En gelse zeevarende die in maart 1918 aanspoelde bij de dijk van Kijkuit in Zonnemaire. Aan hem is ook de grafsteen met het opschrift 'a sailor of the Great War' opgedragen. In april 1945 werden de stoffelijke resten van een Amerikaanse piloot, wiens vliegtuig in Brouwershaven was neergestort, op dezelfde plaats begraven. „Dat betekent dus dat ik eigenlijk twee boe ketjes had moeten neerleggen." In een speurtocht naar de her komst van de onbekende sol daat heeft streekarchivaris H. Uil in het verleden archiefstuk ken van de voormalige gemeen te Zonnemaire onderzocht. Daaruit blijkt onder meer dat het lichaam van de Engelse mili tair uit de Eerste Wereldoorlog in verregaande staat van ontbin ding verkeerde toen de gemeen teveldwachter en de kantonnier van de Polder Zonnemaire het aantroffen bij de dijk. In de kle ding werd Engels geld ter waar de van 1,47 gulden aangetroffen en een regu van een wasinrich ting. Nadat de Engelsman in Zonnemaire was begraven, zond de burgemeester van het dorp een declaratie van de kosten, 29 gulden, aan de commissaris van de koningin in Zeeland. Ontploffing In april 1945 stortte een Ameri kaanse bommenwerper neer op een perceel bouwland aan de Schouwse Dijk in Brouwersha ven. Voor zover bekend zijn alle inzittenden van het vliegtuig omgekomen. Stoffelijke resten werden begraven in Zonnemaire en Brouwershaven. In Zonne maire gebeurde dat in hetzelfde graf als van de Engelse militair. Het wrak kostte overigens nog een slachtoffer. Op 17 juni 1945 om 16.00 uur sloeg de 14-jarige Willem van Beveren uit Brou wershaven met een tangetje op een 'schokbuisje' bij het wrak. Dit kwam tot ontploffing waar door het kind zwaar gewond raakte en later overleed. Tot 1956 was ook een Duitse ma troos die in 1941 was aange spoeld. begraven in Zonne maire. Hij had een apart graf en gedenkteken. Zijn lichaam is overgebracht naar het kerkhof voor Duitse gesneuvelden in het Limburgse IJsselstein. iAdvertentie V Makkelijke voorwaarden. Lage entreedrempel. GEÏNTERESSEERD? Stuur direkt de bon ingevuld aan Goese Golf Club, Postbus 32, 4460 AA Goes of per fax naar 01100-29554 en u krijgt alle informatie thuisgestuurd. Naam: Adres: PC/Woonplaats:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 17