Grevelingenschap vergt meer geld Goed, goedkoop en doeltreffend Tweedaagse herdenking Zeeslag bij Schoneveld 3 Zoetwaterproject fruitteelt krijgt steun van Kapelle Westerschouwen stelt deze zomer stadswachten in Treinmachinist leert zuinig rijdei met energiemeter Ton voorschot op schadeclaim geëist in asbest-geding zeeland Jaarlijkse bijdrage van deelnemers moet bijna vier ton omhoog Zeeuws-Vlamingen voor tweede keer in 24 uur zonder telefoo ZATERDAG 20 MEI 1995 van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Het da gelijks bestuur van natuur- en recreatieschap De Grevelingen wil dat de deelnemers aan het schap (tien gemeenten, de pro vincies Zuid-Holland en Zee land en het Rijk) hun jaarlijkse bijdrage verhogen van 2 mil joen tot 2.380.000 gulden. Dit is de enige manier om uit de finan ciële problemen te blijven, meent directeur ing J. Lodders van het Grevelingenschap. In een brief aan de Raad van Be stuur schrijft het dagelijks be stuur dat drastische maatrege len hard nodig zijn. Lodders wijt de penibele finan ciële situatie onder meer aan te genvallende inkomsten. Zo heeft de opbrengst uit de heffing van parkeergelden rond het meer niet aan de verwachtingen voldaan. „Dit vereist gewen ning", meent hij. „Bovendien Nieuwe naam fusieschool is Het Vlot VLISSINGEN - De school die op 1 augustus 1995 ontstaat door de fusie van de Oranjeschool en de Ichtusschool in Vlissingen gaat Het Vlot heten. De naam werd vrijdagochtend op beide scho len bekend gemaakt. De scholen gaan een federatieve fusie aan, wat inhoudt dat beide partners hun eigen identiteit be houden. De leerlingen van de protestants-christelijke Oranje- school en de protestants- christelijke/rooms-katholieke Ichtusschool merken daardoor weinig van de fusie. Ook alle lo caties - Bloemenlaan, Ridder spoorlaan en Grote Markt - blij ven in gebruik. Wie de directie van Het Vlot gaat voeren is nog niet bekend. In het Vlissingse basisonderwijs fuseren dit jaar nog elf scholen tot vijf nieuwe scholen. De Start baan en De Stellepit vormen De Vlieger, de H. K. van Duyven- voordeschool en De Belt gaan Het Mozaïek heten, de J. H. van Daleschool en de Pieter Louwer- seschool fuseren tot De Twee master, de Bouwen Ewout- school en de Frans Naerebout- school heten vanaf 1 augustus De Branding en de Martinus- school, de Schoonenburg en de Stemerdingschool gaan ge drieën Het Kompas vormen. hebben we veel aanloopkosten gehad". Ook de personeelslas ten en de onderhoudskosten van het erf en de haven van Bomme- nede zijn bijvoorbeeld hoger uit gevallen. Voor de nabije toekomst vreest Lodders dat het schap veel geld kwijt zal zijn aan groot onder houd. „De eerste voorzieningen die rond De Grevelingen zijn aangelegd, zo'n twintig jaar ge leden, hebben binnenkort een opknapbeurt nodig." Hij noemt als voorbeeld enkele steigers en de daken van toiletgebouwen. Dat het schap geen aflossings- kosten betaalt aan het Rijk zal zich eveneens gaan wreken, voorspelt hij. Het Rijk heeft de meeste voor zieningen voor de organisatie bekostigd. Dit betekent dat af- lossingskosten niet aan de orde zijn. Een meevaller op de begro ting, waarvan sprake is als deze kosten zijn voldaan, zit er dus niet in. „Op termijn komt geen geld vrij voor investeringen", concludeert Lodders. Om het hoofd boven water te houden, moet het egalisatie fonds met 380.000 gulden extra per jaar worden aangevuld, meent de directeur. Dit fonds wordt aangewend voor onder meer grote en onverwachte uit gaven. Lodders: „Dat voorkomt een jaarlijks schommelende be groting". De hulpkreet is vooral bedoeld voor de 'lange termijn', zegt Lodders. „We zitten van daag nog niet met de vingers tussen de deur. Maar misschien over een aantal jaren wèl." VW, postagentschap en politie Zoutelande onder één dak van onze verslaggever ZOUTELANDE - Het moet een succesformule worden: een VW-kantoor, een post agentschap en een politiepost onder één dak. In het voorma lige postkantoor aan de Bos weg in Zoutelande is dat sinds vrijdag het geval. Burgemees ter A. C. de Bruijn van Valke- nisse noemde de combinatie - de eerste in Zeeland - 'goed, goedkoop en doeltreffend'. Zij opende het kantoor door het kopen van de Vakantiegids '95 voor Zuidwest-Walcheren. „Ik weet dat alle informatriees een cursus tegen lastige klan ten hebben gevolgd, dus dat moet lukken." Het samengaan van de drie partijen is eigenlijk uit nood geboren. De WV Zuidwest- Walcheren was in het pand aan de Ooststraat zichtbaar uit haar jasje gegroeid. Het kan toor van de Walcherse politie aan de Langendam was daar entegen veel te ruim geworden. De twee besloten de handen in een te slaan met Postkantoren bv. waardoor op kosten wordt bespaard en de dienstverle ning van alle partijen verbe tert. De informatriees van de WV-winkel kunnen bijvoor beeld mensen die aangifte wil len doen van diefstal te woord staan als de politieman zelf op pad is. De Walcherse politie is van plan volgend jaar ook in het Domburgse VW-kantoor een politiepost onder te bren gen. Doelgericht Sinds de VW ZuidwesLWal- cheren vorig jaar een nieuw be stuur heeft gekregen, onder lei- Het VW-personeel kreeg bij de ingebruikname van het multifunctionele gebouw in Zoutelande een bloemetje aangeboden. foto Lex de Meester ding van I. Ovaa, wordt er hard gewerkt aan een 'doelgerichte koers'. Die heeft, naast de sa menwerking met de PTT en politie, onder meer geleid tot een verruiming van de open stelling. De bedoeling is dat ook het kantoor in Koudeker- ke op korte termijn aan de nieuwe, commerciëlere VW- formule wordt aangepast. Voorzitter Ovaa is ook druk doende samenwerking te zoe ken met de andere VW's op Walcheren, wat uiteindelijk moet leiden tot één VW voor de plattelandsgemeenten. De dadendrang van Ovaa verleid de burgemeester De Bruijn vrijdag tot een vergelijking met 'een paard van de ringrij- ders'. „Snel, niet te temmen en met maar één doel: recht voor uit." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een voorschot van 100.000 gulden op de totale schadeclaim. Dit was vrijdag middag de inzet bij een kort ge ding dat diende bij de Middel burgse rechtbank. De proce dure was aangespannen door de Middelburger J. M. Wijkhuisen tegen zijn voormalige werkge ver, de Koninklijke Schelde Groep BV. De 57-jarige Middel burger weet sinds september 1994 dat hij lijdt aan de fatale asbestziekte mesothelioom (buik- en longvlieskanker). Hij heeft niet lang meer te leven. In zijn pleidooi verwees de advo caat van Wijkhuisen, mr R. F. Ruers, naar rechtszaken die door oud-colle ga's van zijn cliënt waren aange spannen tegen De Schelde Groep. De zaak van de familiele den van de inmiddels overleden B. Cijsouw dient nog voor het Hof in Den Haag. In de rechts zaak van de erfgenamen van W. Smak tegen de Schelde Groep heeft het Hof in december 1994 een vordering van 75.000 gulden toegewezen. Wijkhuisen werkte in dezelfde periode als Smak en Cijsouw bij de scheepswerf in Vlissingen. Hij was ervan 1953 tot 1966 scheeps bouwer. In die tijd werd bij De Schelde volgens de eiser niets aan maatregelen tegen asbest ziekten gedaan. „Wij, scheeps bouwers, waren niks. Wij waren de hoeren van het bedrijf, die je van hot naar haar kon trappen. Vaak moest je met je ploeg naar het dok op het eiland, de scheepsreparatie in. Wat neer kwam op slopen en vernieuwen. Later werd dat gedaan op Schel- depoort, het strafkamp, met nog grotere dokken." Stoflongen De Schelde had, meent Ruers, vanaf 1960 al maatregelen moe ten treffen om mesothelioom te voorkomen omdat toen al we tenschappelijk bekend was dat asbest deze ziekte veroorzaakte. J. M. Wijkhuisen. In 1949 was asbestose, sl gen, al erkend als beroep® Werkgevers waren destres verplicht om veiligheidsrad gelen te nemen tegen de is ming van asbest. Volgens de advocaat van d; ninklijke Schelde Groep, A. S. Fransen van de Putte, tussen 1960 en 1966 nog niet delijk welke maatregelent den worden genomen om ra thelioom te voorkomen. B« dien zou Wijkhuisen na noi ber 1959 tijdens zijn d werk voor De Schelde alléén' incidenteel in aanraking®» komen met asbest. Voorspelling Mesothelioom openbaart pas 20 a 30 jaar na b aan asbest. Medici hebbent speld dat tot het jaar 20Wj lijks tien inwoners van ff; ren aan asbestziekten s sterven. Ruers kondigde aa er meer rechtszaken volgen, heeft op dit moment vijf soa lijke zaken in behandeliig bijna alle gevallen zijnhets wen die de juridische prcte voortzetten. Rechter mr H. A. Witsiers binnen twee weken u in het kort geding. van onze verslaggeefster KAPELLE - Net als de andere Zuidbevelandse gemeenten, wil Kapelle 12.750 gulden bij dragen aan het project 'zoetwa tervoorziening op fruitteeltbe- drijven'. Burgemeester en wet houders stellen de gemeente raad voor dit bedrag beschik baar te stellen. Uit onderzoek is gebleken dat vvatergeven op de juiste momenten een positieve invloed heeft op de fruitop- brengst en de kwaliteit van de vruchten. Onlangs is een speciale land- bouwwaterleiding aangelegd, zodat fruittelers kunnen be schikken over water van goede kwaliteit. Als vervolg hierop heeft het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp een project opgezet. Dit moet kwekers stimuleren op de juiste wijze gebruik te maken van de leiding. Het project loopt van 1995 tot en met 1998 en vergt een bedrag van ruim 1 miljoen. Evenals de andere Zuidbeve landse gemeenten is Kapelle ge vraagd daarin 12.750 gulden bij te dragen. De gemeenteraad wordt ook een bijdrage gevraagd voor de defin- titieve inrichting van het be drijfsterrein aan de Kloosterweg in Biezelinge. Slechts één per ceel verkoopbare grond is nog ongebruikt. Daarom acht de ge meente de tijd rijp voor de aan leg van een defintief stratenplan en groenvoorzieningen. Dit zal alles bij elkaar ruim 250.000 gul den vergen. Muziekvereniging Ons Genoe gen uit Kapelle krijgt, als het aan burgemeester en wethou ders ligt, ook een bijdrage uit de gemeentekas. Het college stelt voor de vereniging 5000 gulden subsidie méér te geven dan nu het geval is. Ons Genoegen heeft namelijk een 'onstuimige groei' ondergaan van vooral jonge, be ginnende muzikanten. Omdat de muziekvereniging zelf een deel van de opleidingen ter hand neemt, is extra geld nodig. Deze en andere voorstellen ko men ter sprake tijdens de verga dering van de gemeenteraad, 30 mei vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis te Kapelle. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Stads wachten moeten deze zomer een vertrouwd gezicht worden in de vier kernen van de gemeente Westerschouwen. De in unifor men gestoken toezichthouders zullen zich vooral bezig gaan houden met de controle en handhaving van precariover- gunningen en reclameborden. Zo zullen ze onder meer gaan letten op de grootte van terras sen, de hoeveelheid kledingrek ken op straat en uitgestalde borden. In het verleden werd nogal eens de hand gelicht met de vergun ningen. weet gemeentelijk woordvoerder R. M. Reutink. „Het was niet zo dat Jan en Alle man in overtreding was. Maar het feit dat enkelen zich niet aan de regels hielden, was andere on dernemers een doorn in het oog. Daarom zullen we er nu scherper op toezien dat iedereen doet wat hij mag doen." De stadswachten lopen de hele zomer elke door-de-weekse dag in duo's door de Westersehouw- se straten. Op zak hebben ze een plattegrond waarop staat ver meld hoe groot de uitstallingen op gemeentelijke grond mogen zijn. „Als iemand in overtreding blijkt te zijn, geven de toezicht houders dat door aan ons", meldt Reutink. „Vervolgens be kijken wij wat we ermee zullen doen." Hoewel het niet him eerste taak is. letten de stadswachten ook op diverse andere zaken die niet door de beugel kunnen. Als ie mand met zijn fiets op de stoep rijdt, kan hij een waarschuwing verwachten, geeft Reutink als voorbeeld. „Maar ik hoop vooral dat er van de aanwezigheid van de mensen een preventieve wer king uitgaat." Vluchtelingen thema van gemeentelijke ontmoetingsdag van onze verslaggeefster VEURNE - Vlucht niet voor de vluchteling. Dit is het thema van een ontmoetings- en studie dag op 10 juni tussen de gemeen ten Borsele en Goes enerzijds en de Belgische gemeenten Dik- smuide en Veurne anderzijds. Westelijk Zuid-Beveland en de Westhoek hebben al een aantal jaren een uitwisselingsrelatie. Dit keer praten vertegenwoordi gers van de vier gemeenten in het Belgische Veurne met diver se betrokkenen over het vluch telingenbeleid. Asielzoekers, vrijwilligers en andere geïnte resseerden wisselen ervaringen uit en vergelijken opvang en be geleiding in beide landen. Ook kunnen deelnemers luisteren naar de Vietnamese muziek van het Goese duo Quy van Le en Ai- ke Jordans en de Vlaamse lied jeszanger Willem Vermandere. Het project krijgt medewerking van de afdeling Benelux van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, het Belgische Centrum voor Gelijke Kansen. Vluchte lingenwerk Belgié en Nederland en de Sociale Dienst voor Vreemdelingen in Oostende. van onze verslaggever TERNEUZEN - De problemen met telefoonverbindingen in en met Zeeuws-Vlaanderen zijn nog steeds niet uit de wereld. Het interlokale net raakte vrij dagochtend voor de tweede keer binnen 24 uur volledig ge blokkeerd. De precieze oorzaak is nog onduidelijk. PTT-Tele- com houdt er rekening mee dat het telefoonverkeer de komen de dagen opnieuw verstoord kan raken, aldus woordvoerder H. Leuhof van het district Zuid west. Bellen in en met Zeeuws-Vlaan deren was vrijdag tussen tien uur en half elf 's ochtends onmo gelijk. Ook autotelefoons en se mafoons waren tijdelijk onbe reikbaar. Donderdagmiddag deed zich gedurende drie kwar tier een soortgelijke storing voor. Wat of wie de boosdoener is, was gisteren nog niet duidelijk. De enige opvallende overeenkomst was volgens Leuhof dat er tij dens beide gevallen een opval lend groot telefoonverkeer naar Zeeuws-Vlaanderen werd gere gistreerd. Hij houdt er rekening mee dat er een mogelijk verband bestaat met een klantenactie van Neckermann Terneuzen. „Onze centrale geeft al die ge sprekken wel door, maar op het moment dat de bedrijfscentrale van Neckermann de t niet meer aankan, worden signalen als het ware ten] kaatst en krijg je een blokksi Computer Wanneer een deel van de sprekkenbij de centrale in G wordt geblokkeerd, neenis computer automatisch ma! gelen. De apparatuur 'won een dergelijk geval opnieu» start. Tijdens die proce stokt al het telefoonverkea via de regio Terneuzen bin komt. Zolang de oorzaak vandeS kade niet exact kan worden! gewezen, blijft de kans bes dat de storing zich regeic zal herhalen. Juist om dien was PTT-Telecom vrijdag uiterst voorzichtig om hei ft orderbedrijf in Terneuzen al' aanstichter aan te wijzen. Blijkt de klantenactie in daad het euvel te hebben vera zaakt, dan kan het concern gelijk een schadeclaim vera ten, liet Leuhof doorschems Verschillende Zeeuws-lias ondernemingen deponed vrijdag klachten bij PTT-1 com, omdat ze twee keerbiiu 24 uur onbereikbaar waren daardoor inkomsten zouden! misgelopen. Directeur W. An van de Terneuzense yesw van Neckermann Nederland' vrijdagavond niet voor mentaar bereikbaar. van onze verslaggever ROOSENDAAL - De stoptrein lekker laten uitrollen voor een station en ruim zeventien pro cent energie besparen. Machi nisten op de Zeeuwse lijn heb ben aan den lijve ondervonden dat dit kan, dankzij een energie meter in hun cabine. De energiemeter is beproefd in een Sprinter die tussen Roosen daal en Vlissingen heen en weer rijdt. Het experiment is zo suc cesvol verlopen dat het naar méér smaakt. De Nederlandse Spoorwegen gaan in het najaar dertig stoptreinen in zuid-Ne derland met zo'n apparaat uit rusten. De NS werken al met energieme ters in intercity's en sneltreinen, maar dat is gemakkelijker. Die kunnen een hogere snelheid ont wikkelen dan stoptreinen en hebben een langere 'uitroltijd'. Dat de energiemeter ook op stoptreinen werkt, is nieuw. C. van Kuijk leidt het project kostenbesparend rijden in zuid- Nederland. Hij heeft gezien hoe machinisten op de energiemeter reageren. „Het is vooral een ge voelskwestie. net alsbijaüW bilisten. Die rijden vaak hart tijd te besparen, maar hel b secondenwerk. Zo is hetirü trein ook." Bewijs Het laten uitrollen van eens voor een station kost hoog» vijf a tien seconden extra. J hield een aantal machP niet voor mogelijk", vertel! Kuijk, „maar de energie® leverde het bewijs. Dat'5, mooie van zo'n hulpmiw?1' Eén gevaar loert om de Machinisten kunnen in f leiding komen om veel ener?»- besparen. Vertragingen J» ze op de koop toe. DatisrM kelijk niet de bedoeling- Van Kuijk. „Primair blp- gens het spoorboekje rijden rollen kan alleen als er üjfl iS" 7*! De stoptreinen op de lijn worden waarscliij tober met energiemeters rust. Dat zullen niet de n' Sprinters zijn. Die ga*® naar de Randstad. één van de bekendste tre1^ van de NS, komt voord? ters in de plaats. van onze verslaggever BRESKENS - De herdenkingsactivitei ten rond de zeeslag bij Schoneveld bij Breskens worden dit jaar over twee da gen gespreid en als voorproefje verzorg den gastdocenten de afgelopen week les sen over maritieme geschiedenis op de basisscholen in de gemeente Oostburg. Het hoogtepunt wordt een show met veertig rond- en platbodemschepen, hoogaarzen en oude sleepboten op 10 juni en het is de bedoeling dat dit evenement uitgroeit tot een Sail Breskens. De Stichting Herdenking Zeeslag op Schoneveld herdenkt dit jaai- voor de der de keer de over-winning in 1673 van een vloot onder leiding' van Michiel de Ruyter op een overmacht aan Engelse en Franse schepen. „Met een jaarlijkse herdenking proberen we de belangrijke historische zeeslag in een ruimer maritiem-historisch kader te plaatsen", stellen de organisato ren. „En daarom wordt een groot deel van de herdenking ingevuld met maritieme activiteiten." De herdenking begint vrijdagavond 9 juni om 19.30 uur met een lezing van Ph. Bos- scher in de hervormde kerk van Breskens over 'Admiraal de Ruyter in actie'. Het blazersensemble van de Marinierskapel zorgt daarbij voor de muzikale omlijsting. De festiviteiten op zaterdag beginnen om acht uur 's morgens met een vrijmarkt op het Oranjeplein. Na het lossen van kanon schoten om 11.00 uur op datzelfde plein verzorgen de tamboers en pijpers van het korps mariniers een optreden. Dit korps werd na de zeeslag bij Schoneveld door Michiel de Ruyter opgericht en het is dus toepasselijk dat de leden bij de herden king aanwezig zijn. De traditionele herdenkingsrede wordt 's middags om 15.20 uur uitgesproken en daarna kunnen belangstellenden in de vismijn een optreden van het Schelde- Loodsenkoor bijwonen. Het muziekkorps Veronica geeft om 17.00 uur een concert. Verder kunnen bezoekers de hele middag in de vismijn modelboten bekijken en is er in het Visserijmuseum een expositie inge richt met oude ambachten en modelbo ten. Daarnaast staan op de zaterdag diverse maritieme activiteiten op het program ma. In de haven van Breskens beginnen om 13.00 uur reddings- en helikopterde monstraties en vanaf 14.30 uur doen circa veertig authentieke rond- en platbodem schepen mee aan een demonstratie Admi- raalzeilen. De zeilwedstrijd voor oude en nieuwe schepen begint om 19.00 en de her denking wordt om 22.30 uur afgesloten met een nabootsing van de zeeslag door veertig oude schepen. 'De Slag bij Schooneveld' naar een schilderij van P. J. Schotel. wiss®!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 14