Vesterschelde moet beschermd ECOLIJN PZC zeeland kunst J. P. Guépin: Weg met de moderne Erepenning oud-burgemeester Wolters 0 pleit voor natuurlijke oplossing gevolgen verdieping kunst Nog geen uitspraak in zaak tegen fruitteler met Poolse arbeiders ^rrarXX h \/x van onze verslaggever MIDDELBURG - Met een hartstochtelijke oproep aan het gemeentebestuur om het Museum 13/IX in Middelburg toch te realiseren, heeft oud burgemeester drs P. A. Wol ters vrijdagmiddag de ere penning van de stad Middel burg in ontvangst genomen. Hij kreeg de zilveren onder scheiding uit waardering voor zijn vele verdiensten voor Middelburg. Burgemees ter mr C. G. J. Rutten over handigde de penning en bijbe horende oorkonde na afloop van de Permanente Conferen tie voor de Europese Stads vernieuwing, waarvan drs Wolters ere-voorzitter is. Drs Wolters greep de uitrei king van de erepenning aan om voor een gezelschap van stedebouwkundigen, gemeen tebestuurders en planologen een lans te breken voor realise ring van Museum 13/IX, een ontwerp van architect Aldo van Eyck. Hij zei met grote te leurstelling kennis genomen te hebben van het feit dat de raadsmeerderheid in maart besloot de bouw van het cen trum voor hedendaagse kunst af te blazen. De oud-burge meester zei uit zijn contacten met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het Rijks museum en het Architectuur museum vernomen te hebben dat zij hopen dat de gemeente Middelburg alles in het werk stelt om 13/IX alsnog te rea liseren. „Middelburg mist aan stedelijkheid als de bouw ter zijde wordt geschoven." De Middelburgse erepenning, in oktober 1958 in het leven ge roepen, wordt zelden uitge reikt. De onderscheiding is be doeld voor mensen die zich voor het belang van de stad Middelburg hebben ingezet of nog inzetten. Burgemeester mr Rutten noemde zijn voor ganger daarvan een treffend voorbeeld. Gedurende zijn burgemeesterschap was drs Wolters de aanjager van de stadsvernieuwing. Dat resul teerde in 1975 tot het uitroe pen van Middelburg tot Euro pese monumentenstad. Zelfs na zijn pensionering bleef drs Wolters actief op velerlei ter rein. Hij is bestuurslid van de Hogeschool Zeeland, maakt deel uit van de Vrienden van het Zeeuws Orkest en van het Bouw Cultuur Fonds. Drs Wol ters was daarnaast twaalf jaar lang voorzitter van de Perma nente Conferentie voor de Eu ropese Stadsvernieuwing. Burgemeester mr Rutten noemde drs Wol ter 'de ambas sadeur van Middelburg'. Oud-burgemeester Wolters bekijkt samen met burgemeester Rutten de zilveren erepenning van Middelburg. foto Lex de Meester [$_De natuurlijkheid van festerschelde bepaalt in ho- yte de waarde van het es- IjjDi, het enig overgebleven yugrijke getijdesysteem in Uiropa. Daarmee is met- jliet internationale belang Ltreept. Natuurlijkheid 'internationale betekenis L zo staat in een toe- Ljvisie voor het Deltage- Ide graadmeters zijn voor waarop we met een ge- omgaan. Vooral de natuur- ,.jd van een systeem ver- ibescherming. dat verhaal kon Thijs Kra aide Zeeuwse Milieufede- donderdagavond de ver- van de Westerschelde lijmens Zelfs niet met alle Kgelen en compensatie- run voor de natuur. Verdie- i'oetekent volgens Kramer: I verlies van schorren en jfn, vertroebeling van on- gebieden die belangrijk oor zichtjagers en - nog - een Belgische optie om leroever bij Antwerpen te #en door het afsnijden bocht of het Baal- ianaal. :lt dat Nederland het ver sussen verdieping en de Kwaliteit van de Schelde - „Zelfs aan de narden die bij de vorige ^vergunning zijn gesteld, België niet voldaan" - z?* n nog steeds dwars. Hij eslaagd GEN OP ZOOM - Aan de school West-Brabant in sop Zoom behaaalde J. uit Veere het diploma èandel/Praktij kgetuig- jmagazijnchef. lermuziek - Het Vlis- buurthuis De Paraplu :p de woensdagmiddag Éekactiviteit voor kinde- issen de zeven en twaalf i| kunnen tussen 14.00 en uur kennismaken met mu- strumenten en mogen bij- «Id achter een drumstel of een elektrische gitaar sen. Vanaf 16.00 uur kun- tderen vanaf tien j aar bin- (js. voor een spelinstuif. twijfelt ook sterk aan de econo mische noodzaak van verdie ping. Zijn Antwerpse collega's hebben aanwijzingen gevonden dat het voor reders steeds min der interessant wordt om grote schepen zo'n eind op een relatief gevaarlijke route te laten varen. Tijdens een lezingenavond van Natuurmonumenten Zeeland in de Prins van Oranje in Goes, gaf ir M. Meulblok van Rijkswater staat al aan dat Rotterdam be reikbaar is voor schepen die tot 74 voet diep steken, ongeacht het tij. Na de verdieping kan in het allergunstigste geval een schip met 50 voet onder de wa terlijn in twee tijen in Antwer pen komen. Meulblok legde uit wat Rijkswa terstaat wil doen om de schade aan schorren, slikken en on diepe stukken zoveel mogelijk te voorkomen. Verderop naar het westen storten, de geulranden met stortsteen en breeksteen versterken en oeverwallen opho gen zodat de stroming langs de schorrenrand vermindert. Daar voor moet België 44 miljoen gul den beschikbaar stellen. Meer onderzoek Kramer bleef erbij dat meer na tuurlijke oplossingen beter moe ten worden onderzocht. Ontpol- dering - volgens Meulblok al leen op termijn rendabel als de polders tot de laagwaterlijn wor den uitgegraven - zou de natuur lij kheid van het systeem ten goede komen. Per slot van reke ning is het gebied langs de oe vers van de Schelde eeuwenlang stukje bij beetje door de land bouw ingepikt. Kramer: „Die grens tussen land en water heeft zich altijd verplaatst en die hoeft nu niet komen vast te liggen. We moeten alleen de andere kant op durven denken." Kramer pleitte voor een volledige, verplichte Milieu Effect Rapportage (MER) omdat daarin alle mogelijkhe den worden onderzocht. Overigens wilde Kramer de uit voering van de verdieping, waar voor de procedure al ver gevor derd is, allerminst als een zeker heid beschouwen. „De Belgen hebben wel de toestemming op zak, maar de 500 miljoen die het ze gaat kosten, zul je tevergeefs op de begroting zoeken. Ko mend weekeinde gaan ze naar de stembus. We moeten nog maar afwachten of de nieuwe regering wel zoveel geld beschikbaar heeft." OB klaagt id over jzendruk in bouwwereld f'te verslaggever S1NGEN - De prijzen in de Re bouwwereld staan zo onder druk, dat aanne- Wrijven nog steeds i kostendekkend kun- •ttken. Gewestelijk voor- 'ing G. de Jonge van het 'lands Verbond van On- ®ers in de Bouwnijver- W0B) uitte vrijdagmid- üe noodkreet op de leden- liering van zijn organisa- Vlissingen. aannemers zitten rede- betwerk, maar de concur- Is groot. De Jonge had Spillende verklaringen Zeeland telt erg veel bouw en. op 360.000 inwoners tal 141 NVOB-bedrijven. laantal bouwopdrachten cerkt door bezuinigingen "erheidsinstellingen, het eken van bouwgrond voor 'fee woningbouw en 'erkoop van grond aan pro- velaars. Bovendien 5 grote werken, zoals de ;an een nieuw verpleeg- Middelburg, Europees 3 aanbesteed. Dat ver- le concurrentiedruk. 'ge gaf in zijn toespraak fcs effect dit heeft in de k. Hij werd vorige week floor een gemeente-amb- flie zich afvroeg of de ge baar begroting voor een 'ffk moest bijstellen. De beding lag namelijk twin- onder het geraamde iDe Jonge was daardoor „Elke onderneming een winstmarge nodig continuïteit te waar- jcten lelijk NVOB-voorzitter JJP fit twee ontwikkelin gland: de aanleg van de ®helde Oeververbinding de samenwerking tus- Gemeentelijk Havenbe- ®tterdam en het Haven- •fesingen voor de bouw i nieuwe insteekhaven in ^a-Oost. „Die projecten -hopelijk enige soelaas -"'■oekomst." ttvan Jolen jÖfCHEMENT - Van een oaan de Strengweg in foment is vrijdag een ."gestolen. De voortent jfle caravan losgesneden door de dader(s) niet -omen. kunst is zelf conventioneel ge worden. Tegenwoordig kun je aan de universiteit promove ren op het werk van J acq Voge laar, dat is dus conventionele kunst geworden. En kunstwer ken worden gekocht door de zelfde bourgoisie die men ver acht. Toen Breton, de voorman van het surrealisme, uitweek naar New York bleek hij daar beroemd te zijn. Daar werd hij somber van. Hij werd vereerd door de Amerikaanse burgers die hij verafschuwde. Hugo Claus maakt in Het verdriet van België een karikatuur van het Belgische volk. Dat is zijn eigen publiek. Die kopen zijn boek en overladen hem met eer." Kloof Een gevolg van de anti-burger lijke ideologie van de avant garde-kunstenaars, zegt Gué- pin, is dat een kloof is ontstaan tussen - veelal linkse - intellec tuelen en lager opgeleiden. „De kern van de samenleving blijft toch altijd die fatsoenlij ke burger, maar het is op het ogenblik heel moeilijk om deze te verdedigen." Dat blijkt uit reacties van kunstcritici die Guépins pleidooi voor de bur ger en afschuw van de moderne kunstenaar vrijwel zonder uit zondering als reactionair van de hand wijzen. 'Erudiet, rechts gekanker', schreef Cyril- le Offermans in Vrij Nederland. De vraag blijft of burgerlijke en democratische kunst van een hoog gehalte eigenlijk wel mo gelijk is. Guépin noemt de klassieke tragedies, de Neder landse schilderkunst van de Gouden Eeuw en de opera's van Verdi als voorbeelden uit het verleden: het gewone volk vond het mooi en kunstken ners en wetenschappers zetten er nog steeds hun tanden in. In het verleden ligt ook de sleu tel voor de hedendaagse kunst, denkt hij. Moderne kunste naars verbeelden zich alleen maai- dat ze hebben gebroken met de klassieke traditie, waardoor ze steeds opnieuw het wiel trachten uit te vinden. In plaats van de gemeenplaat sen uit de klassieke kunst met een overboord te willen gooien, zouden ze beter kunnen probe ren die op een originele manier opnieuw te gebruiken. Dat is exact wat hij zelf doet in zijn gedichten en verhalen. „Te genwoordig is 'gemeenplaats' een scheldwoord, maar wat leert ons de retorica Dat een rijke geest gemeubileerd is met gemeenplaatsen." Lezing J. P. Guépin, woensdag 24 mei in Porgy Bess in Terneuzen. Aanvang: 20.15 uur. van onze verslaggever Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - De Amster damse schrijver J. P. Guépin is erudiet en tegendraads. Hij heeft gedichten, verhalen, es says, columns, wetenschappe lijke studies en vertalingen van klassieke poëzie op zijn naam staan, maar zijn belang stelling is beperkt, zegt hij, zelf. Hij doet niet anders dan de poëzie en de retorica verde digen tegenover de filosofie en de menswetenschap. Onder de prikkelende titel 'Weg met de moderne kunst' geeft hij woensdagavond in Terneuzen een lezing. Het zal een pleidooi worden vóór de burgermoraal en tégen de kunst van de avant garde. „Ik vind dat het Stede lijk Museum in Amsterdam moet worden opgeheven en omgevormd tot een museum voor democratische kunst", zegt hij. „Er hangen daar te veel ongure types." Hij verheugt zich op de reis naar Zeeland. Het publiek is er vriendelijk en belangstellend, heeft hij bij een eerdere lezing gemerkt, en met één plek heeft hij een aparte band. Guépin stamt uit een oud hugenoten geslacht en zijn voorvader die bij de opheffing van het Edict van Nantes in 1688 van Frank rijk naar Nederland uitweek, zette voet aan wal in Vlissin- gen. Diens zoon publiceerde er bovendien het eerste boek van een Guépin in Nederland: Da- theeniana of ophelderingen en aanmerkingen over de ver maarde psalmberijminge van Petrus Dathenus. Hij pakt het uit de kast en laat zien hoe zijn eigen grootvader wat kribbig achterin heeft geschreven dat het een emigré toch niet past commentaar te leveren op de liederen van het land waar hij onderdak heeft gevonden. Janus Secundus Datheeniana is niet het enige oude boek dat Guépin op de plank heeft staan. Als classi cus heeft hij zich in veel oude teksten verdiept. Dat resul teerde onder meer in De kunst van Janus Secundus, een boek met vertalingen van en be schouwingen over de Latijnse poëzie van Janus Secundus. Als vervolg verschijnt nog een biografie en een vertaling van het werk van de drie dichtende broers Secundus, Grudius en Marius. „De meest krankzin nige onderneming waarmee ik me ooit heb beziggehouden", verzucht hij. Maar noodzakelijk, want het enorme belang van onze klas sieke auteurs is door neerlan dici schandelijk verdoezeld. J. P. Guépin: „De onconventionele kunst is zelf conventioneel geworden." foto Roeland Fossen „Als je in het buitenland zou vragen welke Nederlandse schrijvers ze daar kennen, zou je de namen horen van Thomas a Kempis, Janus Secundus, Er asmus. Grotius. Huygens, Spi noza en Huizinga. Op twee na publiceerden ze allemaal in het latijn. Punt uit." Waarmee hij meteen bij het on derwerp van zijn lezing is te rechtgekomen, het thema ook van zijn recentste boeken Weg met de bohème. Het humanis me en Het verschil van me ning-. de verhouding tussen de moderne kunst en de humanis tische traditie. Guépin: „Tot 1800 was latijn de taal van de dominerende cultuur in Europa. Uit Typisch Nederlands, de Neolatijnse poëziemijn bloemlezing bij Het humanisme, blijkt hoe ge woon het was om in die taal te dichten. Maar in de negentien de eeuw kregen kunstenaars genoeg van Apollo en Jupijn. Ze wilden zich ontworstelen aan de klassieke traditie. Daarbij is iets fout gegaan. Dat gegeven wil ik in mijn lezing uitwerken." Scheldpartij Guépin meent te weten waar het fout ging. De moderne kun stenaars begonnen zich af te zetten tegen de burgerlijke maatschappij „Dat uitte zich in een virulente haat tegenover de bourgoisie. Een geweldige scheldpartij, daar moet men beslist niet te min over denken. De kunst werd anti-democra tisch. Dada, surrealisme en fu turisme zijn stromingen die ge paard gaan met onaangename ideeën. Door hun blinde haat tegen de bourgoisie en de de mocratie werden de kunste naars aangetrokken tot fascis me en communisme, de totali taire systemen waardoor deze eeuw helaas is verscheurd. De democratie kende te weinig verdedigers. Wij bewonderen nu de Weimarrepubliek van wege de kunst die toen ont stond. maai- de kunstenaars die dat maakten waren des tijds vrijwel allemaal tégen die republiek." De hang naar bedenkelijke ideologieën mag zijn verdwe nen. volgens Guépin wordt de hedendaagse kunstenaar nog steeds toegejuicht als hij een bohémien wil zijn. iemand met verachting voor de regels van de burgermaatschappij. Dat levert scheve situaties op. Want: „De onconventionele ZATERDAG 20 MEI 1995 13 Inwoner Hoek neergestoken TERNEUZEN - Een 39-jarige inwoner van Hoek is donderdag avond om kwart voor twaalf verscheidene keren met een mes in zijn bovenlijf gestoken. De dader is een 16-jarige Terneuze- naar. Het gebeurde op de hoek Nieuwediepstraat/Korte Kerk straat. Het slachtoffer moest met een ambulance naar zieken huis De Honte worden overgebracht, maar hij was niet in vitale lichaamsdelen geraakt en de man verkeert dan ook buiten le vensgevaar. De dader is de voormalige stiefzoon van de inwoner van Hoek en problemen in de relationele sfeer lagen ten grondslag aan de steekpartij. De verdachte stak zijn gewezen stiefvader, toen deze van een snookercentrum aan de Nieuwediepstraat naar een café aan de Korte Kerkstraat liep. Na zijn daad gooide de Terneuzense jongen het mes weg en koos hij het hazepad Kort. daarop meldde hij zich in het politiebureau, waar hij werd inge sloten. Het steekwapen is gevonden en door de politie in beslag genomen. Man maakt amok op veerboot SLUIS/VLISSINGEN - Een 32-jarige inwoner van het voorma lige Joegoslavië zorgde donderdagavond voor opschudding op de veerpont van Breskens naar Vlissingen en in het ziekenhuis Walcheren en werd daarom aan de politie overgedragen. Eer der die dag had de man in Sluis zijn 53-jarige ex-vriendin uit Zeebrugge mishandeld en in België had hij een klok van haar gestolen. De man vluchtte vanuit Sluis met de veerpont naar Vlissingen. maar tijdens de oversteek werd hij onwel en daarom werd hij na aankomst met een ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Maar de voormalige Joegoslaaf was onhandelbaar en daarom riep het ziekenhuispersoneel de hulp van de politie in De verdachte bekende op het politiebureau dat hij zijn vrien din had mishandeld en de klok had gestolen. De politie stelde hem niet op vrije voeten, omdat de man als ongewenste vreem deling geregistreerd stond. Drankrijders aangehouden VLISSINGEN - De politie van Walcheren heeft donderdag nacht in Vlissingen en Middelburg vier automobilisten aange houden die onder invloed reden. Om 00.40 uur hield de politie in de Veerhavenweg een 30-jarige Vlissinger aan voor een ademtest. De man blies 645 microgram alcohol per liter lucht uit. De Vlissinger bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs en had nog een paar boetes van de politie op zijn naam staan. Hij werd heengezonden met een dagvaarding. Om 2.38 uur hield de politie in de Paul Krugerstraat in Vlissin gen een 46-jarige Vlissinger aan voor een ademanalyse. De man blies 230 microgram. Hij kreeg een boete. In de Brouwenaar- straat werd om 4.20 uur een 41-jarige Vlissingse vrouw aange houden. Zij blies 600 microgram. De politie heeft het rijbewijs van de vrouw ingenomen en haar heengezonden met een dag vaarding. In Middelburg hield de politie om 3.25 uur aan het Molenwater een 41-jarige Oostkappelaar aan. Deze blies 485 microgram. De man werd heengezonden met een dagvaarding. Dieven betrapt in supermarkt AXEL - Een 21-jarige Zuiddorpenaar en een leeftijdgenoot uit Rosmalen werden donderdag aan het eind van de middag be trapt bij het stelen van dertig blikjes bier, vier pakjes sigaret ten en een fles port uit een supermarkt in Axel. De winkelier schakelde de politie in. Die ontdekte dat de mannen ook een spijkerbroek hadden gestolen. van een medewerkster MIDDELBURG - Een fruitteelt- bedrijf in Krabbendijke was vrijdag voor de economische politierechter gedaagd omdat het in augustus 1993 27 Poolse werknemers had aangetrokken voor de fruitpluk zonder dat het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid daarvoor vergunning had gegeven. Het bedrijf had de seizoenarbeiders uit eigen beweging gemeld bij de gemeente. Daarop volgde controle door de politie, die de identiteitspapieren van de Po len controleerde, waarna de tij delijke krachten vertrokken. De directeur van het bedrijf zet te uiteen dat het ieder jaar weer een groot probleem is om werk- krachtten te krijgen voor de oogst, die in drie a vier weken plaatsvindt. Een functionaris van het Goese arbeidsbureau verklaarde als getuige dat het bedrijf al in april een aanvraag had gedaan voor dertig tijdelijke krachten. Het arbeidsbureau begon in juni met de werving van personeel in de provincie. Velen willen vol gens de getuige best fruit pluk ken, maai- dan niet te ver van huis. De functionaris wees erop dat mensen met een uitkering destijds nog een deel vah de ver diensten mochten houden. Om dat er nog onvoldoende pluk kers waren gevonden had men ook mensen in het Goese asiel zoekerscentrum geworven, die vrij vervoer naar de werkplek kregen. De moeilijkheid is dat het arbeidsbureau mensen niet kan dwingen om 'gelegenheids arbeid' te verrichten. Wet De directeur verklaarde dat hij een week voor de pluk consta teerde dat hij niet genoeg men sen had. Toen nam hij de stap om Polen aan te trekken. Offi cier van justitie mr T. de Jong merkte op datje dan weet datje de formaliteiten voor de werk vergunningen niet meer rond kunt krijgen. „Op deze manier komt er van de hele wet Buiten landse werknemers niets te recht", zei hij. De fruitkweker voerde aan dat het heel moeilijk is om van te voren mensen te werven. „Als puntje bij paaltje komt laten ze het afweten", al dus de man uit Krabbendijke. Het wordt de agrarische werkge vers. die jaarlijks met een piek- drukte te maken hebben niet makkelijk gemaakt. Eerst moe ten zij proberen mensen in hun regio aan te trekken. Lukt dat niet dan moeten zij elders in Ne derland gaan werven. Als dat geen soelaas biedt moeten zij binnen de Europese Unie aan mensen zien te komen, maar de fruitteler tekende daarbij aan datje in dat geval zes weken ar beid moet kunnen garanderen. Pas als al deze middelen zijn be proefd mogen er arbeidskrach ten van buiten de EU geworven worden. Intussen zijn de appels bij wijze van spreken al vanzelf van de bomen gevallen. Grote bedrijven Een medewerker van de Neder landse Fruittelersorganisatie verklaarde dat zijn organisatie probeert tijdig arbeidskrachten voor de leden te werven. Voor de kleinere bedrijven tot 20 hectare lukt dat volgens hem wel. Die hebben doorgaans zo'n tien a vijftien mensen die jaarlijks te rugkomen. Maar het probleem zit bij de grotere. De Krabben- dijkse fruitteler heeft op zijn 90 ha zo'n zeventig mensen nodig in de oogsttijd. „We zitten jaar lijks met een tekort van dertig a veertig mensen", liet hij weten. Nadat de door de fruitteler mee gebrachte getuigen hun zegje hadden gedaan vroeg de officier om aanhouding van de zaak om dat hij ook de visie van het het ministerie op het werven van de illegale arbeidskrachten wil ho ren. De zitting wordt uiterlijk in augustus voortgezet, zodat de directeur van het aangeklaagde bedrijf voor de volgende oogst- periode weet waar hij aan toe is. Advertentie 24-uurs service Kerkend telecom municatie bedrijf telecommunicatie hsaiaieix ^e/ ucor telefoontoestellen •autotelefoon •oproepsystemen •faxen telefooncentrales draadloze telefoon geluidsinst. semafoon 01100-13720

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13