Fry us, and find out. feer in de bajes wordt grimmiger Verbond Éi Klederdracht wordt een schaars goed CL Privé Plus Rekening CREDIT LYONIMAIS BANK Auto-Lease Zuid West bv Hond verwondt twee vrouwen in Middelburg zeeuwse almanak Terneuzen prijst zich uit de markt door rekenfoutje piieuw rijksgeld voor West-Z-Vlaanderen, Schouwen en Goes mt oever in inken bui verslaggever mvan Dam '3ELBURG - De avond te- toen hij samen met zijn 'Maggie op de bank tele- keek, bood het Journaal lm van een gijzeling. Hij i? tegen haar: 'je hoeft je tij geen zorgen te maken. mij zoiets zouden flikken iheus de held niet uithan- K kunnen m'n uniform en loskrijgen, al moet ik in onderbroek naar huis; jij kinderen zijn me veel "aard dan zo'n crimineel'. Nog geen twaalf uur later, op een februaridag in '93, raakte gevan- genenbewaarder André Siegers in het Rotterdamse Huis van Be waring De Schie zelf betrokken bij een gijzeling. Er klonk ge schreeuw door de gangen, er werd gerend en plots wist Sie gers een pistool op zich gericht. „Je eerste gedachte is: dat kan niet waar zijn." Siegers zette zich schrap en trachtte (je doet dat intuïtief) samen met enkele collega's te verhinderen dat de gewapende crimineel er met drie gijzelaars vandoor ging. Tever geefs. De gedetineerde ontsnap te, André Siegers werd een ge vangene van zijn eigen schuld gevoelens. „Ik had risico's genomen die ik helemaal niet had willen nemen. Ik voelde me daarover vooral schuldig tegenover mijn vrouw en kinderen. Toen ik 's avonds thuis kwam, durfde ik nauwe lijks te vertellen wat er was ge beurd; ik kreeg dat,niet uit mijn strot." Scriptie Siegers (36 jaar, Vlissingen) is nu sinds een half jaar werkzaam in de Middelburgse gevangenis To- rentijd. Hij volgt een opleiding voor sociaal pedagogisch hulp verlener en schreef in het kader van die studie een scriptie, die als titel draagt: 'Zorg voor ge weldsslachtoffers in peniten tiaire instellingen'. Korte in houd: de sfeer in gevangenissen wordt grimmiger, bewaarders krijgen steeds vaker met geweld te maken. „De criminaliteit wordt harder. Dat betekent dat ook de bevolking van de gevan genissen harder wordt en de spanningen er toenemen." Eén van zijn belangrijkste aan bevelingen: in Torentijd moet een opvangteam worden ge- 0e CL Privé Plus ReLen.ng ,3 de niées, complet PeLé— dre er is. Voer 3 V33—r.a ar Oen, u uan ~n a, Wanrooi onder.ee, CL Europas met PIN-code en een voor u P c[_ Eu[0card) CL Creditcard, ook voor uw partner (keuze urt CL V .een dooriopende reisverzekering, ook voor het hele gezin minimaal elke week een rekenrngoverzicht (maar Hf be.angmke transacties direct) aantrekkelijke creditrente, maar ook interessante debê,rente Een ambulancebroeder (voorgrond) en een politieman ontfermen zich over de 45-jarige Middelburgse, die gisteren het tweede slacht offer was van de bijtende Duitse herder. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg zijn vrijdagmiddag twee Middelburgse vrouwen door een Duitse herdershond gebeten. De slachtoffers moes ten voor behandeling naar het ziekenhuis in Vlissingen, maar konden daarna naar huis. Over de toedracht van het voorval lo pen de lezingen uiteen. De poli tie Walcheren heeft proces-ver baal opgemaakt. Pas als de hond in de toekomst nog eens mensen bijt, kan de politie op treden. De eerste vrouw (55) fietste om streeks 14.30 uur over de Markt toen zij plotseling door de hond in haar arm werd gebeten. Vol gens het slachtoffer viel het dier zonder enige aanleiding aan. De eigenaar daarentegen, een 45-ja- rige Middelburger, verklaarde tegenover de politie dat de vrouw over de staart van de hond was gereden. De politie heeft de vrouw met een surveil lancewagen naar het ziekenhuis gebracht. Vijf minuten later beet de hond opnieuw. Deze keer was een 45-_^ jarige inwoonster van Middel burg het slachtoffer. Zij liep een forse vleeswond in haar been op. Een ambulance heeft de vrouw naar het ziekenhuis in Vlissin gen vervoerd. De eigenaar claimde dat het slachtoffer te gen het achterlijf van het dier was aangelopen. Volgens de Middelburger had de hond nog nooit iemand gebeten. De vrouw verklaarde dat ook nu de hond zonder enige aanleiding beet. De vijf bejaarde mannen in dat praathuis ergens op de Bevelanden hadden de laat ste dorpsroddels uitgewis seld en ook het weer en de stand van de gewassen wa ren uitgebreid becommen tarieerd. „Waar zullen we het nu eens over hebben", vroeg er een. „Over de politiek mis schien", opperde een ander. „O, nee. geen politiek", rea geerde een derde ver schrikt. „Daar komt alleen maar ruzie van." Maar ook i?i het praathuis geldt dat de meeste stem men tellen. En dus werd er over politiek gepraat. Over bezuinigingen en zakken- vullerij, over AOW en stu- diefinanciering en over principes en beginselloos heid. Het gesprek ging al gauio over de malaise in het Alge meen Ouderenverbond. „Er zitten te veel jongeren in", oordeelde er een. „Misschien moeten ouderen zich niet met politiek be moeien", opperde een an der. „Misschien moeten jónge ren zich niet met politiek be moeien". reageerde een der de driftig. Het zaad der tweedracht was gezaaid. De een na de ander beende driftig - voor zover de lichamelijke ge steldheid dal toeliet - het praathuis uit. Weer was een ouderenver bond uiteen gespat. P7C zeeland ZATERDAG 20 MEI 1995 van onze verslaggever TERNEUZEN - Punten en kom ma's, het zijn van die kleine leestekens die - eenmaal ver keerd gezet - een groot verschil kunnen uitmaken met verve lende gevolgen. Dat ondervond de gemeente Terneuzen deze week aan den lijve. In een landelijke publicatie van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) staat Terneuzen te boek als één van de duurste gemeenten in Ne derland. Die openbaring is bij de ambtenaren en bestuurders van de Scheldestad ingeslagen als een bom. Zoiets is immers geen beste aanmoediging in de rich ting van mensen en bedrijven die overwegen zich in de Zeeuws- Vlaamse centrumgemeente te vestigen. De oorzaak van deze weinig eer volle vermelding ligt in een sim pel rekenfoutje. Bij het invullen van de bewuste enquête van het NCW is. zo bleek vrijdag, de ge meente nogal slordig omge sprongen met een punt. Daar door ontstond het beeld dat de grondprijs (vermenigvuldigd met het totaal aantal hectares) in de gemeente 2,475 miljoen gulden zou bedragen. In werke lijkheid is die prijs 247,5 duizend gulden. Het foutieve getal werd tot twee maal toe verkeerd ingevuld op het enquêteformulier. Gemeen tewoordvoerder F. Neve wijt het misverstand aan het gegoochel met een weggestreept nulletje. Door de correctie staat Terneu zen in plaats van in de top-vijf van de duurste Nederlandse ge meenten nu weer gewoon in de top-veertig van de goedkoopste vestigingsplaatsen. Het NCW-onderzoek werd uitge voerd onder 260 van de 633 ge meenten. Van hen leverden er 222 het enquêteformulier in. Van de Zeeuwse gemeenten is Hulst volgens dat lijstje nu de duurste. De Reynaertstad prijkt in de volgorde van goedkoopste tot duurste op de 196-ste plaatst. In Oostburg, Sas van Gent en Tho- len zijn particulieren en bedrij ven relatief gezien het voorde ligst uit. Terneuzen steeg na de correctie van de 218e (van de 222) plaats met stip naar de 36ste positie. Om een verkeerde beeldvor ming te voorkomen, overwegen burgemeester en wethouders een brief te sturen aan alle rela ties waarin de juiste grondprijs staat vermeld. ifflze verslaggever DELBURG - De teletaxi- islen in West-Zeeuws- stderen, op Schouwen-Dui- ;d en in Goes worden met jur verlengd. Het ministe- Jjn Verkeer en Waterstaat ^vrijdag besloten opnieuw jdie te geven voor deze van kleinschalig open- rrervoer. ïizijnde teletaxi-projecten sen, ter aanvulling op het openbaar vervoer en spitein ,onze verslaggeefster jSEKE - De politie te water j donderdagavond bij de unersluizen een kapitein Sn coaster opgepakt we- dronkenschap. De man terder die avond weggeva- iit de haven van het schel- merkingsbedrijf Van der ■Louwerse in Yerseke. sij ramde hij de oever. alarmeerde poütie volgde süp naar de Krammerslui- )iar bleek uit een adema- tdatde kapitein bijna drie is: veel gedronken had als astaan. Hij kreeg onmid- :een vaarverbod van acht Kelegd. toitein had overigens na de («ïvre in Yerseke het roer :n aan een loods, die de reis naar de Krammer- boord was gekomen, ta het haastige vertrek uit fe bleek notabene ook nog scheepsmeter onvrij wil- ïvoer'. Hij is door een vaartuig van rijkswater en boord gehaald en naar iisbracht. met name in gebieden waar be zuinigingen moesten plaatsvin den. Mensen moeten een taxibe drijfbellen en kunnen dan tegen een laag taxi-tarief naar een bus halte worden gebracht. Of zoals in Goes naar gezondheidscen tra, waaronder het ziekenhuis. Op Schouwen-Duiveland sluit de teletaxi aan op de sneldienst naar Rotterdam. De teletaxi rijdt in West-Zeeuws-Vlaande- ren ter aanvulling op buslijn 4 (Oostburg-Cadzand-Sluis). De teletaxi-projecten moesten binnen twee jaar kostendek kend zijn. Dat was een eis van het ministerie. De subsidie zou worden ingetrokken. Kosten dekkend zijn de projecten in Zeeland niet geworden, succes vol wel. Alleen in de Zak van Zuid-Bevel and is het niet gelukt klanten voor de teletaxi te wer ven. Die rijdt ook niet verder dan het Oosterscheldeziekenhuis aan de rand van Goes. Harde eis Ondanks de harde eis uit 1993 heeft minister A. Jorritsma-Leb- bink vrijdag besloten de rijksbij drage toch met een jaar te ver lengen voor zes projecten, waar van drie in Zeeland. Over het he le land verspreid zijn er twintig teletaxi-gebieden geweest. De nieuwe toezegging van het departement komt voor Zeeland goed uit, omdat er een nieuw systeem van kleinschalig open baar vervoer in de maak is. Ge dacht wordt aan een samenwer kingsverband tussen het ge wone streekvervoer en het ge subsidieerde WVG-vervoer voor gehandicapten. Streekvervoer- bedrijf ZWN, Rijkswaterstaat, provincie en gemeenten hopen dat binnen een jaar van de grond te tillen. Tot dat tijdstip kunnen de tele taxi-projecten worden voortge zet. Mogelijk kan dan eind mei 1996 'geruisloos' op het nieuwe systeem worden overgestapt, zonder een gat te laten vallen én met behoud van passagiers. De dames C. Boonman uit Ovezande, J. M. Bakker uit 's-Gravenpolder en M. H. Traas uit 's-Heerenhoek (vlnr) in hun goeie goed. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster 's-HEERENHOEK - Dat het aantal vrou wen in Zuidbevelandse klederdracht sterk afneemt, bleek vrijdag weer eens tijdens de jaarlijkse feestmiddag voor ju bilerende echtparen in Borsele. Kwamen naar de eerste aflevering van het evene ment in 1979 nog zeventien vrouwen in dracht, nu waren het er nog maar drie. De gemeente Borsele zet elk jaar alle echt paren in het zonnetje die 50, 55, 60 of 65 jaar getrouwd zijn. Dertig stellen die dit jaar een lustrum vieren kwamen vrijdag middag bij elkaar in de Jeugdhoeve in 's- Heerenhoek. Zowel de mannen als de vrouwen kregen allemaal een kadootje. Bovendien was er koffie met gebak en aan het einde van de dag natuurlijk een borrel tje. Ook konden de feestparen luisteren naar een optreden van The Goose City Singers. Heel mooi vond P. Bolier uit Hoedekens- kerke dat zingen van die dames. „Allen jammer dat het niet in het Nederlands was." Hij en zijn vrouw J. F. Bolier-Pauwe behoorden tot de vele paren die dit jaar hun vijftigjarig huwelijksfeest vieren. Of ze bewust hebben gewacht met trouwen tot na de oorlog „Nee hoor", zegt Bolier, „we zijn op 4 mei getrouwd en wisten toen niet dat het einde van de oorlog zo nabij was." Tegenover hen zit het echtpaar Van 't We steinde-de Baar uit 's-Heerenhoek. Zodra de oorlog ter sprake komt, weet mevrouw Van 't Westeinde nog wel een paai- span nende verhalen. „Ze heeft heel erg uitge zien naar deze middag", zegt haar echtge noot. „Ik zit tegenwoordig veel thuis hè", verklaart mevrouw Van 't Westeinde. vormd, dat zich bezighoudt met de psychische begeleiding van bewaarders die binnen de ge vangenismuren met ernstige vormen van geweld zijn gecon fronteerd. Tal van Nederlandse gevangenissen beschikken al over dergelijke teams. „En dat gaat perfect." Siegers wordt op zijn wenken be diend. De directie van Torentijd heeft besloten zijn aanbeveling over te nemen. Siegers is daar mee zeer ingenomen. Want hij ondervond twee jaar geleden aan den lijve hoe belangrijk een goede opvang kan zijn. John Wayne „Na die gebeurtenis in De Schie stond de wereld voor mij volle dig op zijn kop. Ik kon nauwe lijks mijn eigen naam nog schrij ven. Slapeloze nachten had ik. Drie dagen na de gijzeling ben ik voor het eerst naar De Schie te ruggegaan. En dan merk je, dat je je op bepaalde plekken niet veilig voelt. Ik werd uitstekend opgevangen. Niet alleen door hulpverleners, maar ook door m'n collega's. Het is heel belang rijk dat ze niet op een John Wayne-achtige manier reageren van: 'joh, niet janken, je hebt nu éénmaal voor dit werk gekozen, geen flauwekul, gewoon weer aan het werk'. Siegers beschikt over zo'n acht jaar bajeservaring. Vijf jaar in het voormalige Huis van Bewa ring aan de Kousteensedijk in Middelburg. „Als je het goed be schouwt, was dat een soort jeugdherberg. Daar gebeurde ei genlijk nooit wat. Het ging er vrij gemoedelijk aan toe. Je liep er één op één; één bewaarder op één gedetineerde. Je kende ze al lemaal. En als er iets dreigde te gebeuren, voelde je dat onmid dellijk aan. Wanneer een gedeti neerde bij wijze van spreken wat anders dan anders hoestte, wist je dat er misschien iets fout zat en kon je je maatregelen tref fen." Ruige tent Hoe anders was dat in De Schie, 'een van de ruigste tenten van Nederland'. „In één week tijd maakte ik daar meer fysiek ge weld mee dan in al die jaren dat ik in het Huis van Bewaring in Middelburg werkte. Ik ben in De Schie een aantal bewaarders te gengekomen die niet meer tegen de spanningen waren opgewas sen en werden overgeplaatst naar kantoor." Zó erg is het in Torentijd niet. Uitbarstingen van echt grof ge weld hebben zich daar nog niet voorgedaan. Maar broeien doet het er wel. Kan ook bijna niet an ders in een gevangenis waar zo veel gedetineerden verblijven, zegt Siegers. „Het persoonlijke contact, zoals dat in het voorma- André Siegers: „...Het is heel belangrijk dat ze niet op een John Wayne-achtige manier reageren..." foto Ruben Oreel lige Huis van Bewaring in Mid delburg tussen bewaarder en ge detineerde bestond, is in een grote gevangenis nauwelijks mogelijk." Daardoor, schrijft Siegers in zijn scriptie, worden spanningen onder gedetineer den pas gesignaleerd op het mo ment dat het te laat is en vecht partijtjes uitbreken of een televi sie door de ramen wordt gesme ten. „Dat hoestje, hè, waar ik het eerder over had, dat hoor je niet meer." Advertentie voor een pasklaar lease-plan Postbus 57, 4460 AB Goes Klein Frankrijk 314461 ZN Goes Telefoon 01100 - 27700 KF MAANDAG 22 MEI A.S. WEER ELKE WEEK ZOMER- 10ENMARKT NIEUWE STIJL MET O.A. EEN SPRING- EN 'S AVONDS JAZZ-MUZIEK. ■'««tel. 01100-30275. Sas van Gent: tel. 01158-53510. Jfctel. 01140-13456. Sluis: tel. 01178-61740. Melburg: tel. 01180-16056. Terneuzen: tel. 01150-95851.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11