ichade aan pijlerdam 40 miljoen Ook AOV-kamerlid Verkerk mag van fractieleider weg iksembezoek an Chirac aan uroparlement Prinses Margriet terug in Canada 4 WEKEN Meldpunt geweld op school CZ. REKEN DAAR MAAR OP. Zwartste scenario komt uit: bodemlaag ernstig aangetast ts Domino wel na meert in Jigeland Werk van Hay dn in klad brengt recordbedrag op kunst cultuur 17 t/m 23 Ajax blijft ongeslagen 29 Brunner, rechterhand van Eichmann, zou in Argentinië verblijven VOOR 14,25 JA, i Auto-Lease Walcheren B.V. At vandaag een bui SS# ie ochtend nog wat zon, in de loop ii de dag meer bewolking en toene- ■nde kans op een bui. Matige zuid- uien wind. Maximumtemperatuur graden. GROEP ZORGVERZEKERINGEN If.ER Fl.snORI'WEIIroslllt 'S la. Mail AA jiSTERDAM (ANP) - De onderwijsbonden iOP en NGL openen maandag een landelijk {Idpunt voor geweld in het onderwijs. Leer- achten en niet-onderwijsgevend personeel, als concierges, die het slachtoffer zijn ge- [den van agressie door leerlingen of ou- js, kunnen daar hun verhaal kwijt, t meldpunt verwijst indien nodig door naar linstantie die verder kan helpen. Leden van beide bonden kunnen gebruik maken van dersteuning door de juridische dienst. „We hebben tot instelling van het meldpunt besloten, omdat mensen vaak nergens terecht kunnen met hun verhaal", aldus woordvoerder N. Cornelissen van de ABOP. Leerkrachten verzwijgen bij voorkeur voor hun collega's dat ze het slachtoffer zijn geworden van geweld, omdat ze het als gezichtsverlies beschouwen. Directies en schoolbesturen proberen inciden ten niet zelden geheim te houden, uit angst voor een slechte naam van de school. bodembescherming Oosterscheidekering pijler Onderzoek heeft uitgewezen dat asfaltmastiek alleen niet sterk genoeg is. Deze bodembeschermlaag zal nu met stortsteen worden verstevigd. tegeimat funderingsmat onder funderingsmat boven bfokkenmatten breedte 650 meter niet op schaal getekend onze verslaggever JANS - Het zwartste is uitgekomen voor Vrijwel de ge- beschermende asfaltlaag teen van de Oosterschel- irmvloedkering moet ver worden met- stortsteen. lilenbedragen veertig mil- ulden, verspreid over vier lïnister A. Jorritsma-Leb- an Verkeer en Waterstaat at geld nog zien te vinden n haar begroting. ïaterstaat kwam in 1993 al ontdekking dat de be nende asfaltlaag bij de ivloedkering was bescha- Datging slechts om een ge- van de 'vooroever', in het at Roompot-buiten aan de zee-zijde. Plaatselijk was helemaal verdwe- rzoek moest vervolgens jzen of het net zo slecht was in de andere sluitgaten, wel de Noordzee- als de Etschelde-zijde. De resulta- die studie hebben ge lild op zich laten wachten. Duikers moesten de asfaltlagen op veel plaatsen bemonsteren. Dat kan alleen met stilstaand water, hooguit een paar uur per dag. Rijkswaterstaat hoopte dat de asfaltlagen in de andere sluitga ten er beter bij zouden liggen. Met het aanbrengen van die be scherming is in de jaren tachtig begonnen in Roompot-buiten. Mogelijk waren er toen kinder ziektes opgetreden, die zich la ter niet meer hadden voorge daan, werd gedacht. Te dun Die hoop is vervlogen. Uit on langs bekend geworden onder zoeksresultaten blijkt dat alleen de asfaltlaag in het sluitgat Hammen-binnen 'net' aan de voorwaarden van Rijkswater staat voldoet. De andere moeten met stortsteen worden verste vigd, omdat de asfaltlaag te dun is geworden of omdat de samen stelling niet deugt. Uit voorzorg moeten de asfaltla gen worden verstevigd. Zij ma ken een onderdeeltje uit van de (ANP) - Een dag na installatie tot president Frankrijk heeft Jacques ic donderdag een bliksem- i gebracht aan het Euro- Parlement in Straatsburg, icbleef nog géén kwartier, aanwezigheid wordt als een duidelijk teken (nieuwe president de Eu- sczaak is toegedaan, it het parlementsgebouw i het Franse staatshoofd de prefectuur in Straats- *aar hij een ontmoeting st de Duitse bondskanse- ietaut Kohl. Openbare bij- fflsten of toespraken ston- ït op het programma. (hield bij aankomst in het «DEN (RTR/AFP) - Amerikaanse rock 'n "•ster Fats Domino is jensdagavond in een tolhuis onderzocht kt bij onwel was ge- Wen na een concert ^"geland. De gezette ""'"pianist kan de Ie dagen niet ïen aan de con- Üe hij zou geven ®et de andere n roll-Iegendes Berry en Little hebben de 67-ja- Domino strikte rust geschreven nadat i-K Sheffield uitgeput r° biinuten durende vlsd uitgespeeld. Hij Pjuist hersteld van ^°ntsteking en had -moeilijke week ach- c*hig omdat zijn zus- K9nritg was overle- deelde zijn Eerster donder ree. t zwaargewicht uit Orleans, beroemd hamerende pia- is een van de iopende arties- F at de jaren vijftig, r bekendste songs that a shame" •Blueberry Hill". (Advertentie) Nieuw: vanaf 19 mei een veelvuldigheid aan kurkparket vooroever, die de pijlers van de stormvloedkering op hun plek moeten houden. Die vooroevei moet volledig intact blijven vindt Rijkswaterstaat, en daar om is het noodzakelijk steen te storten op de aangetaste asfalt lagen. Volgende week wordt daar al een begin mee gemaakt in het sluitgat Roompot-buiten. De andere sluitgaten komen in 1996, 1997 en 1998 aan de beurt. Rijkswaterstaat heeft de tijd, omdat er geen direct gevaar be staat. Dat komt goed uit. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft niet veertig mil joen gulden op de plank liggen. De financiële pijn kan nu over meerdere jaren worden ver spreid. Van een tegenvaller wil Rijkswa terstaat Zeeland niet spreken. Bij de bouw van de stormvloed kering is er al rekening meege- houden dat het asfalt later ver sterkt zou moeten worden. ..We hebben ervoor gekozen dat ri sico te nemen", aldus woord voerder J. Geluk van Rijkswa terstaat Zeeland, „want steen- bestortingen waren niet strikt noodzakelijk en het leverde een besparing op. Nu is gebleken dat we die besparing niet hebben kunnen halen. Dat is natuurlijk jammer." Europees Parlement de lippen stijf op elkaar. Hij had alleen een onderhoud met voorzitter Klaus Hansch. Na afloop van het ge sprek zei Hansch dat Chirac net als het parlement overtuigd is van de noodzaak de Europese Unie te „herontwikkelen". Het snelle bezoek noemde Hansch „een grote geste". De liberaal Hervé de Charette (56) is benoemd tot minister van buitenlandse zaken in de nieuwe Franse regering. Dat heeft de kersverse secretaris-generaal van het Elysée-paleis Domini que de Villepin, tot voor kort de rechterhand van Alain Juppé op het ministerie van buitenlandse zaken, donderdagmiddag be kendgemaakt. Chirac benoem de Juppé woensdagavond tot premier. Het nieuwe kabinet telt 27 mi nisters, onder wie twaalf vrou wen, en er is een redelijk even wicht tussen gaullisten en him liberale regeringspartners. Prinses Margriet in gesprek met Peggie Taylor (r), een van de twee vrouwelijke bewoners van het Rideau-veteranencentrum in Ottawa. Taylor zat tijdens de Tweede Wereldoorlog bij het Franse verzet. foto Peter Jones/RTR OTTAWA (AP/GPD) - Prinses Margriet is woensdag voor een bezoek naar Ottawa in Canada teruggekeerd, waar zij 52 jaar geleden, tijdens de bezetting van Neder land, werd geboren. De prinses opende in Ottawa het Canadese Tulpenfestival. Tijdens een emotionele toespraak voor een gehoor van duizend mensen, onder wie veel veteranen die meehielpen aan de bevrijding van Europa, noemde Margriet haar bezoek „een soort thuiskomst". Ze bedankte de Canadese veteranen „eeuwig voor de heroische rol die ze gespeeld heb ben bij de bevrijding van ons land". De prinses, in gezelschap van haar echtge noot Pieter van Vollenhoven, bezocht ook een veteranencentrum en schonk een che que van 75.000 Canadese dollar voor de aanleg van een Nederlandse tuin. De prinses is deze week op verzoek van de Canadese regering in het land. Ze is ere voorzitter van het NederlandCanada Co mité dat tot doel heeft, vijftig jaar na de bevrijding de speciale band tussen Ca nada en Nederland te versterken. DEN HAAG (GPD) - Na het ka merlid Van Wingerden mag ook zijn collega Verkerk uit de Tweede-Kamerfractie van het AOV vertrekken, vindt fractie leider Nijpels. Verkerk ver klaarde zich eerder solidair met Van Wingerden. „Als iemand zegt dat hij het eens is met ie mand als Van Wingerden mag hij van mij ook vertrekken", al dus mevrouw Nijpels. Volgens de fractieleider is de door het hoofdbestuur geschor ste en door de fractie uitgestoten Van Wingerden iemand die „be ledigt, grieft, onwaarheden ver telt en personeelsleden tegen el kaar opzet". Nijpels ontkent dat de proble men veroorzaakt worden door gebrekkig leiderschap. „Ik heb vele gebreken en wellicht ook slechte eigenschappen, maar ik wijt het niet aan het leiderschap als er mensen doelbewust op uit zijn de boel een beetje te verzie ken". De fractieleider zegt „schoon genoeg" te hebben van de problemen binnen de partij en „zeer diep te moeten naden ken" over voortzetting van haar functie. Een woordvoerster van de frac tie ontkent dat de positie van Verkerk met de uitlatingen van Nijpels ter discussie staat. „Er is geen conflict met Verkerk. Me vrouw Nijpels heeft het rtiet zo bedoeld". De fractieleider zelf weigerde een verdere toelich ting. Ze keerde gisteren terug van een werkbezoek aan Enge land maar hield haar aankomst tijd geheim om de pers te ontlo pen. Van Wingerden kreeg gisteren steun van het dagelijks bestuur van het AOV, dat het hoofdbe stuur zal vragen zich opnieuw over de kwestie te buigen. Dins dag zou dan een definitief be sluit genomen moeten worden over de positie van het kamerlid. Subsidies Het ministerie van binnenland se zaken ziet vooralsnog geen re den voor twijfel over de beste ding van subsidies door het AOV voor wetenschappelijk onder zoek. scholing en vorming en steun aan Oost-Europa. Me- LONDEN (AP) - Het kladmanuscript van vier strijkkwartetten van Franz Joseph Haydn heeft donderdag bij het Londense veilinghuis Sotheby's het recordbedrag op gebracht van 661.500 pond (ruim 1,6 miljoen gulden). Het kladmanuscript van de Strijkkwartet ten, Opus 50, nummers 3,4,5 en 6, die in 1787 werden gepubliceerd, werd gekocht door de Duitse handelaar in antieke boeken Hans Schneider. Het was te koop aangeboden door een Australische vrouw, die het verlo ren gewaande manuscript een tijd onder haar bed bewaarde. Nadat ze het echter in 1982 op een Haydn-festival aan deskundigen had laten zien, borg ze het op in een bank kluis. De vrouw zei van de opbrengst een fonds te zullen stichten dat getalenteerde jonge musici gaat helpen. De Australische liet weten dat een van haar voorvaderen het manuscript in 1851 op een Londense veiling had gekocht voor hij naar Australië emi greerde. De hoogste prijs die tot nu toe was betaald voor een manuscript van Haydn was vol gens Sotheby's 140.000 pond (350.000 gul den). Dat bedrag werd in 1993 neergeteld voor zes bladzijden van het onvoltooide laatste strijkkwartet van de 18e-eeuwse componist. De officiële bladmuziek van de vier kwartet ten verschilt volgens het veilinghuis op be langrijke punten van de kladversie. De klad versie is voorzien van tempo-noteringen en andere muzikale aanwijzingen, die werden aangebracht door de met Haydn bevriende componist Muzio Clementi, aldus Sothe by's. vrouw Nijpels eiste onlangs op heldering over de uitgaven. Vol gende week is er op verzoek van het AOV-bestuur op Binnen landse Zaken een gesprek over de subsidievoorwaarden. Vorig jaar kreeg de partij voor weten schappelijk onderzoek 82.000 gulden, voor scholing en vor ming 53.000 gulden en voor steun aan Europese zusterbewe gingen 36.000 gulden. Het geld is volgens de partijtop onder meer gebruikt voor het ge ven van cursussen voor politieke vorming van AO V-gekozenen. Daarvoor werd apart iemand aangetrokken. Ook werkte een commissie van twaalf deskundi gen aan een onderzoek naai- de toekomstige betaalbaarheid van de ouderdomsvoorzienin gen. Daarnaast werd steun ver leend aan een ouderenpartij in Tsjechië, die meedoet aan de eerstvolgende verkiezingen. Ook andere ouderenpartijen in Oost-Europa hebben zich na de verkiezingsoverwinningen van het AOV tot de Eindhovense ou derenpartij gewend voor steun en informatie. Het AOV kampt nog wel met een schuld van 90.000 gulden, die overigens losstaat van de subsi diestromen aan de stichtingen. Volgens partijvoorzitter Baten burg is voor de schuld inmiddels dekking gevonden. zie ook pagina 2 Freek de Jonge rockt. Met de Nederlandse popgroep De Nits vormt de komiek de combinatie Frits, die begin volgende maand Antwer pen, Gent en Brussel op stelten zet. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: oorlog in het van Reekum Museum Nooteboom in Azië poëzievertalingen van Bernlef jeugd op de Amsterdamse Zeedijk een Friese dichter staat op verloren jaren in het Jappenkamp jeugdboek kunst of kitsch fotografie Frits de Ridder nieuw huis van Joseph Beuys mediaschandaal in Quiz Shoio Paul Kamper in de Grote Kerk van Veere uit-agenda. exposities, film- wijzer. Uitgerekend tegen Feyenoord in de Kuip heeft Ajax het magische totaal van honderd doelpunten in competitie behaald. Het ging om de tweede van de ivedstrijd, het was een hele mooie van Ka- nu. Bijna als vanzelfsprekend wonnen de Amsterdammers met grote overmacht in ivat wel haast een veredelde ontmoeting tussen reserves ivas: 5-0. Daar mee handhaafde de landskampioen zijn ongeslagen status. Opinie: 2; Binnenland: 3 en 5; Achtergrond: 4; Bui tenland: 7; Financiën en economie: 8; Radio en tele visie: 9; Zeeland: 11, 12, 13 en 15; Kunst Cultuur: 17, 18, 19, 21, 22 en 23; Sport: 27, 28, 29 en 31 PARIJS (AFP/RTR) - Alois Brunner, een van de meestge- zochte oorlogsmisdadigers, zou Syrië hebben verlaten en zich schuil houden in het noorden van Argentinië. Functionaris sen van het het Simon Wiesen- thal Centrum, dat voortvluch tige nazi's opspoort, zijn een grootscheeps onderzoek begon nen. Medewerkers van het Centrum sluiten de mogelijkheid overi gens niet uit dat het gaat om „desinformatie" van de Syrische autoriteiten. Die lieten in 1992 in Parijs een vertrouwelijke brief publiceren waarin stond dat Brunner in Damascus was ge storven. Deportatie De Oostenrijker Brunner was de belangrijkste medewerker van de nazi Adolf Eichmann. die de „endlösung". de vernietiging van de Europese joden door het derde rijk opzette. Brunner geldt als de „ingenieur", belang rijkste uitvoerder hiervan en werd door Eichmann geprezen om zijn „doeltreffend" werk. Hij is verantwoordelijk voor de de portatie van bijna 130.000 Euro pese joden. Tijdens de Tweede Wereldoor log zag hij toe op de uitroeiing van 43.000 joden in Oostenrijk (1942), 46.000 joden in Saloniki 1943). 24.000 Franse joden 1943- Advertentie 1944) en 13.500 joden in Slowa kije (1945). Hij bleef tot maart 1945 deportaties organiseren. Het Wiesenthal-centrum in We nen kreeg begin dit jaar lucht van een rapport van Interpol -f waarin de mogelijkheid werd ge opperd dat Brunner zich in La- tijns-Amerika zou bevinden. Di rect werden medewerkers van de nazi-jager op het spoor gezet. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30.- per kwartaal met automatische afschrijving Voorletters: KOMBINATIEMODE in de maten 44 t/m 50 JOSIASSE MODE b.v. Nieuwe Burg 33 - Middelburg expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte S 01184-24000 Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'r dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1