Twee weken lang eindexamens PZC Je moet gestoord zijn met zo'n hobby wart eeuw Mars rond Walcheren Plan Lovago behelst behendigheidsspelen en kermisattracties Ronald Geertse wint wedstrijd ringrijden zeeland recept agenda MAANDAG 15 MEI 1995 hnrMieke van der Jagt 1SSINGEN - Voor 8.237 Zeeuwse (Djeren gaat vandaag de gewone ioolbel van tien voor half negen ei en ook niet die van tien voor ne- n. Zij beginnen klokslag negen uur i twee weken zweten op hun eigen veau: de schriftelijke eindexa- ifI1s. Vanaf vandaag is het erop of er- ider, een open deur naar een nieuwe ekomst of nog een jaar ploeteren in oude schoolomgeving. typische examensfeer maak je iaar één, hooguit twee keer in je le- inmee. Zelfs van de meest laconieke Eiling, die schouderophalend door e tentamens is gerold, maakt zich i vreemd soort nervositeit meester, swat het midden houdt tussen op- Dding en verdoving. Alles is ook itseling anders. In het gymlokaal, sarhet meestal een enorme herrie is, ast doodse stilte. Onder de touwen de ringen staan bureautjes met leien. De docenten, zelf ook niet in gewone doen, benaderen je plot ting als volwassen mensen. Ineens ijkt zonneklaar dat ze precies het- ifde doel nastreven als alle kandida- d; ze hopen vurig dat iedereen zal gen. In het plotseling opwellende grip dat het gedrag van leraren, met hun eigenaardigheden, erop gericht is de leerlingen klaar te stomen voor it examen, zou je bijna op voorhand •imwee krijgen. Zo zal het altijd blij- n: op het moment dat je de dingen irtbegrijpen, als je het idee krijgt de el wel te beheersen, verandert alles, leerlingen in het voortgezet onder- s groeien op van brugpieper tot de 1ste lichting die alles in de hand eft en de zin daarvan zit 'm in de «bereiding op iets nieuws: een an- reschool, werken, wellicht een jaar- het buitenland. En daar be- £1 het weer van voorafaan. er ho, gefilosofeer kunnen we ons Kweken niet veroorloven, gewerkt eet er worden, al hoeft vandaag nog (iedereen op te draven. Van de ma- kandidaten doen or in Zeeland bij examen in tekenen en idvaardigheid en 36 kandidaten igen zich over een Spaanse tekst. Stilte, examen, een zaal vol zwetende en/of ploeterende scholieren doet een gooi naar de toekomst. foto Cor Mulder Alle havo- en vwo-kandidaten maken hun borst nat voor het verplichte vak Nederlands waarvoor 1.943 havo-kan didaten en 1.264 vwo-kandidaten in de gymlokalen verschijnen. Het havo examen muziek wordt zestien jonge ren afgenomen en voor economie en recht draven ruim 500 vwo-leerlingen op. Al met al zijn er in heel Zeeland 300 examenkandidaten minder dan vorig jaar. Alleen het aantal vbo-kandida- ten is met 1,7 procent gestegen naar 1.629 mensen. Daarmee is de dalende mavo, waar in het verleden ieder jaar meer kandidaten examen deden, is het aantal gedaald met 8 procent tot 3.401. De havo geeft de grootste daling te zien: 12,9 procent minder. Het aan lijn, die zich gedurende vele jaren in het vbo aftekende omgebogen. Op de tal vwo-kandidaten daalde met 2.5 procent ten opzichte van vorig jaar naar 1.264. Niet in alle vakken, waarvoor het Cito examens opstelt, worden in Zeeland examens afgenomen. Het zal niemand verbazen dat geen enkele Zeeuw be hoefte heeft aan een cijfer voor Fries op zijn cijferlijst, maar ook voor Rus sisch zijn bij havo, noch vwo kandida ten te vinden. Hetzelfde geldt voor Spaans op de niveau's van vwo en vbo. Voor het eerst is het Nederland mogelijk examen te doen in Turks en Arabisch op mavo-vbo-niveau. Met één enkele kandidaat Turks behoort Zeeland niet bepaald tot de gebieden waar in grote behoefte is voorzien. Die ene kandidaat doet het examen dan ook elders. Een vak dat behoorlijk in de lift zit, al blijven de absolute aantallen kandi daten nog bescheiden, is muziek. Dit jaar doen 15 mavo-kandidaten muzie- kexamen. een stijging met 87 procent. Op de havo heeft zich een verdubbe ling voorgedaan: zestien muziekkan- didaten tegen acht vorig jaar. Hoewel maar vier vwo-ers muziek-examen- doen, is ook hier de stijging explosief. Vorig jaar was er niet één. Zo zijn er ook vakken die vrij drama tisch dalen in de belangstelling van leerlingen. Het gymnasium, vwo met klassieke talen, lijkt zijn toekomst steeds minder zeker. Het aantal kan didaten voor Latijn daalde met 9,2 procent ten opzichte van vorig jaar naar 99 kandidaten en voor Grieks streeft 10,7 procent minder naar een diploma. Slecht 25 kandidaten doen maandag 22 mei examen in Grieks. Wie net een stukje parate kennis te kort komt in de komende weken, wie last krijgt van de gevreesde black-out of anderszins wat punten verspeelt, krijgt dinsdag 20 juni een tweede kans. Dan worden de 'herren' gehou den. Degenen die ondubbelzinnig ge slaagd of gezakt zijn, hebben op dat moment de uitslag al te pakken. Die wordt rond 14 juni bekend. De vlag met schooltas kan dan voor de meeste kandidaten wel in top en de voorberei dingen voor examenfeesten kunnen beginnen. Terwijl de rest van de school nog leskrijgt in steeds warmer wordende lokalen, afgesloten van een steeds lonkender buitenwereld, ligt een groot deel van de ruim 8.000 Zeeuwse examenklanten aan het strand, in het zwembad of in een ter rasstoeltje. Dat moeten ze de komen de twee weken dus maar voor ogen houden. La dolce vita is de tijd tussen het examen en de officiële school vakantie, de tijd die toebehoort aan jonge, zorgeloze, verwachtingsvolle mensen.... met een diploma op zak. Klaarsuit alle windstreken kwamen af op de 25e Mars rond Walcheren. foto Lex de Meester ®GEN - De koplopers fMarsrond Walcheren zit- jlerdagavond om half acht '«elzijnscentrum in Vlis- achter een glas bier of Kant Goes testeert tegen 0e heffingen '-Het Goese Platform Ar- overhandigt morgen, ruim 66 kwijtschel- aormuiieren en tweehon- Ptotest-handtekeningen 'hoese wethouders D. W. Ie Merwe en M. L. 't Hart. 'aal om formulieren en heningen van mensen jctie Kwijtschelding Ge- ojye Belastingen van j «form steunen. Reden e Protest is onder meer rja! de afvalstoffenhef- e rioolrechten volgens Nform de laatste jaren arend' zijn gestegen. frh0rmArme Kant'PAK) £0 op de gevolgen van het Lf j beleid voor de fi- zwakkeren in Goes. 1/öoge aanslagen van de i *üjke belastingen PAK zich ernstige j- sommige aanslagen fci!t!rmensen met een mi" ymn onoverkome- 66 kwijtschel- k,o'etren zijn ingevuld mensen daar- ^Pgeroepen. Volgens het l*** die mensen dat hebben gedaan. een warme kop koffie. Zij wa ren voor de regenbui binnen. Tot negen uur komen de laatste wandelaars van de 65-kilome- tertocht in groepjes binnen. Sommigen nog druipnat van de plensbui die de laatste kilome ters extra zwaar heeft gemaakt. Toch klagen er weinig mensen, behalve over de stevige wind die het wandelen op de Westka- pelse zeedijk haast onmogelijk maakte. Een deelnemer in rol stoel moest 's middags de strijd tegen de wind opgeven. Zijn tiende Mars rond Walcheren reed hij niet uit. Mes afgenomen TERNEUZEN - De politie nam zondagmorgen rond half zeven het mes van een Temeuzenaar in beslag. Een groepje mannen had die ochtend onenigheid in de Nieuwstraat in Terneuzen. Bij controle door de politie bleek een van hen een verboden wa pen bij zich te hebben. Hij moest het mes inleveren en kreeg een proces-verbaal. Drankrijder voor eigen huis gepakt SEROOSKERKE (W) - Een 30- jarige inwoner van Serooskerke moest zaterdagavond zijn rijbe wijs inleveren. De politie liet de man, die net wilde wegrijden, voor zijn woning een blaastest doen. Zijn alcoholpromillage was bijna vijf keer hoger dan is toegestaan. Hij kreeg een rijver bod opgelegd en een dagvaar ding. Honderdzeven wandelaars uit alle windstreken hebben het af gelopen weekeinde deelgeno men aan de vijfentwintigste edi tie van de bekende wandeltocht. De meesten van hen, drieënveer tig, liepen de langste route van 65 kilometer. Het was vrijwel de zelfde route als vijfentwintig jaar geleden, toen de Vlissingse wandelvereniging Willen is Kun nen de wandeltocht organiseer de ter gelegenheid van haar vijf jarig jubileum. De negentwintig deelnemers vermoedden toen nog niet dat de Mars rond Wal cheren zo'n lang leven was be schoren. In het Welzijnscentrum aan de Ardiaen Coortelaan, het eind punt van de tocht, heerst een ge moedelijke stemming. De deel nemers die elkaar- kennen van andere wandeltochten kletsen nog even bij voordat ze huis waarts keren. Een van hen, A. Leeuwenburg uit Vlissingen, wordt in het zonnetje gezet. Bin nenkomende staartlopers feli citeren hem. Op de tafel naast hem liggen bossen bloemen. Leeuwenburg, die destijds de tocht bedacht, heeft hem voor de vijfentwintigste keer uitgelo pen. Bovendien heeft hij 50.000 kilometer volgemaakt. „Hoeveel tochten ik heb gelo pen, kan ik niet vertellen. Ik wandel al negentwintig jaar", zegt de jubilaris. De Mars rond Walcheren kan hij inmiddels met de ogen dicht lopen. Toch blijft de Walcherse mars voor hem dè wandeltocht. „Het is een prachtig parcours door het bos en langs het strand. Zo'n geva rieerd parcours heb je nergens." van onze verslaggever Marco van Barneveld GOES - Het is vooral een kwestie van wachten zater dag, tijdens de Internatio nale Rashonden Tentoonstel ling in de Zeelandhallen in Goes. Wachten totdat de hond eindelijk de ring in mag en misschien, heel misschien, de beloning voor uren, dagen, weken, of misschien wel ja ren werk. Gepraat wordt er niet veel. Gebladerd in rod delbladen of kranten en ge kamd of geföhnd des te meer - een serieuze zaak, zo'n keu ring. „Veel mensen vertrek ken ontevreden. Weinigen tè- vreden", meldt een keur meester. Half één. Een parkeerplek vinden voor de Zeelandhallen valt niet mee. Voor een Duit stalig meisje - 'Ik woon sinds kort in Nederland, vlakbij Maastricht' - lag dat anders. Om negen uur 's ochtends was ze al in de hallen, achter haar kaptafeltje met een Yorkshire terrier, Camparis Coctail ge naamd, er bovenop. Twee uur gereden om in Goes te komen, en om 03.00 uur al haar bed uit „Om eerst thuis de hond te doen. Sindsdien niet meer ge slapen, nee." Om kwart voor één zit ze nog steeds Camparis te verfraai en, met haar lange rose kunst nagels de kam omklemmend. De staalblauwe Yorkshire- vacht glimt als zijde, maar is nog immer de ring niet in ge weest. Hoe laat ze moet? „Geen idee. Daar staat geen tijd voor." Waarom ze het doet? „Spass. Viel Spass." En hopen op een prijs, uiteraard, Veel ervaring met honden keuringen heeft ze nog niet, vertelt ze. Corrupt Een grijzende veertiger, hon derden honden verderop in de hallen, weet er meer van, zegt hij. Terwijl hij de zwarte poe del van een kennis in toom houdt, in onvervalst Haags: „Kijk. in het begin vinden ze het allemaal nog leuk. Maar eigenlijk is het corrupt. Je hebt goeie en slechte keur meesters. Ja. hier zijn goeie. Daarom zijn we hier. Maar d'r zijn d'r bij, die kijken meer naar degene die het tuigie in handen heeft dan naar 't beestje wat d'raan zit. Vooral als een mooi vrouwtje het lijn- Onverstoorbaar wacht een indrukwekkende mastiff op zijn beurt, terwijl zijn baasje mijmert over de kans op een prijs. foto PieterHonhott tje vast heeft." Knipoogt: „Begrijp je wel?" „En da's natuurlijk lullig", vervolgt hij. „Het kost je wel bakken geld, zo'n hobby. Ze ventig pieken inschrijfgeld, wellicht een snipperdag van de baas. heen en weer van huis, de hond wassen en knip pen. Ja. je moet gestoord zijn met zo'n hobby." Z'n maat spuit de poedel nog eens wat haarlak op de vacht. ..Vindt-ie hartstikke leuk. Tuurlijk. Al lemaal aandacht. Krijgt-ie anders niet." Corrupt? Een willekeurige keurmeester lacht, Tuurlijk niet. „Kijk, voor elk ras geldt een standaard. Daar keuren we op. Een cavalier king Char les bijvoorbeeld moet mooie grote ogen hebben. En een bouvier is van oorsprong een werkhond. Dan kijken we goed naai- de anatomie. En het gangwerk van honden, ook heel belangrijk. Vandaag wordt uiteindelijk van elk ras de mooiste gekozen. Morgen rolt daar dan weer de 'best of the show' uit." Vervolgens geeft de 'meester' ongevraagd nog even een les je geschiedenis van de peki nees. „Die komt van het kei zerlijk hof uit China. Het was de bedoeling de kracht en de moed van een leeuw met de kop van een aap te combine ren. En dat moest dan ook nog in de mouw van een kimono passen." Lacht, en conclu deert net als de Hagenees van de poedel: „Ja, je moet een tic hebben hier." Het is inmid dels twee uur 's middags. Even verderop, terug bij het Duitstalige meisje - Campari Coctail wordt nog immer ge kamd. Al aan de beurt ge- ,weest? Lacht: „Nog niet. Im mer warten.-ja." van onze verslaggeefster DOMBURG - Lovago Middel burg bv heeft plannen om in de ronde zaal van zwembad De Pa rel in Domburg een familiever- maakcentrum met behendig heidsspelen en kermisattrac ties te beginnen. De kop boven het artikel in de PZC van afgelo pen zaterdag suggereert dat Lo vago denkt aan een gokhal met kansspelautomaten. De firma wil op de plek van de voormalige speelautomatenhal The Game aan de Weverijstraat elf recreatie-appartementen bouwen. Deze plannen stuiten op verzet van omwonenden die vinden dat er al te veel vakantie woningen in de straat zijn. Lova go zal de gemeente aansprake lijk stellen voor de schade als de gemeenteraad de bouwplannen niet goedkeurt. Bij afkeuring van de bouwplan nen is de firma ook tevreden als ze vijftien jaar lang de ronde zaal in De Parel gratis mag gebrui ken voor de inrichting van een familievermaakcentrum. Een dergelijke attractie sluit volgens Lovago aan bij de activiteiten in de grote ruimte van De Parel, waar bowling, tafeltennis en squash kan worden gespeeld. In ruil voor de bruikleen verkoopt de firma de percelen aan de We verijstraat voor een symbolisch bedrag aan de gemeente c.q de Stichting Badplaatsbelangen, die De Parel beheert. van een medewerker GRIJPSKERKE - Ronald Geertse is met 30 ringen uit 30 beurten winnaar geworden van het begin van het ringrijders seizoen in Grijpskerke, waar ondanks het koude weer veel publieke belangstelling was. Behalve winnaar van het dag klassement werd Ronald ook winnaar van diverse andere ereprijzen zoals de le beker, de le jeugdbeker, het paard, de meeste volgringen en de prijs voor de beurten 5, 10 en 15. De pollepel werd eigendom van Pieter Dïngemanse en de eerste prijs voor de versiering was voor Piet Dekker. Uitslag na 30 beurten: Ï.Ronald Geertse 30; 2,Erik Francke 25; 3.Piet Dekker 24; 4.David Willem- se 23; 5.Pauliene Willemse 23; 6.Hans Geertse 23; 7.Pieter Dïngemanse 22; 8.Pieter Geetse 20; 9.Ed\vard Dïnge manse 20; lO.Kees Francke 18; 11.Pieter Boone 18: 12.Marjan vd Guchte 18; 13.Miranda Sturm 16: 14.PietOvaa 15,15.Nico Francke Be kers: Ï.Ronald Geertse. 2 Erik Franc ke, 3.Pauliene Willemse, 4.Piet Dek ker. 5.Marjan vd Guchte. 6.Nico Fiancke, ï.David Willemse. 8.Hans Geertse. 9. Piet Ovaa Versiering: l.Piet Dekker. 2.Annelore Poppe. 3 Fransciska Dïngemanse. Medaille debutanten: Sandra Bastiaansen. Vlissingen. De jaarlijkse wedstrijd in de Kasteelstraat tussen de ringrij ders van Ritthem en Souburg werd dit jaar gewonnen door Cor Janse. Cor stak 25 van de 26 rin gen en was een van de weinige rijders die weinig last had van de winderige en koude weersom standigheden. De eerste beker werd een overwinning voor Sjaak Janse en de pollepel werd een verrassende kampoverwin ning voor Lilian Wagenaar. De kamp voor de middag werd een overwinning voor Hans Oste. Uitslag na 26 beurten: 1 Cor Janse 25; 2 Rinus de Visser 22; 3.Sjaak Janse 22; 4.Ulrike Duine 22; 5.Joke Wisse 21; 6.Danielle van Zalen 21, 7.Edwin Dellebeke 21; 8.Cees Wis se 20; 9.Leo de Visser 20; 10-John de Pagter 20; ll.Ronny Stroo 19: 12.Albert de Visser 17; 13.Jan Willem van Wallenburg 17; 14,Martin Dingemanse 16; 15-Rian Asscheman 16; Bekers: 1. Sjaak Jan se. 2.Rinus de Visser, 3.Joke Wisse. 4.Leo de Visser, 5,Cor Janse. Polle pel: Lilian Wagenaar. Versiering KBL: l.Hans Oste, 2.Dingeman de Visser. WBL l.Ulrieke Duine. 2. Joke Wisse. Kamp voor de middag: l.Hans Oste. 2.Cor Janse, 3.Danielle van Zalen Agenda ZRV: 20 mei Ereklaskampioenschap ZRV in Koudekerke 08.00-17.00 Gegrilleerde lamskoteletten Vooral in het voorjaar zijn 'slanke' gerechten zeer in trek. Bijna iedereen wil voor de zomer wel wat overgewicht op een plezierige manier kwijtra ken. Gegrilleerd vlees of gegrill- de vis is ideaal bij een afslank- dieet, maar ook kalkoen en kipfi let leveren een bijdrage aan de calorieëninperking. Gebruik in dit geval dan ook het liefst een abrikozenjam met wei nig suiker (halvajam). Ingrediënten: 4 lamskoteletten 1 eetl. citroensap 1 flinke teen knoflook peper en zout 2 theel. mosterd 2 eetl abrikozenjam 2 eetl. vers geperst sinaasappel sap bouillonkorrels of -blokje Bereiding: Verwarm de grill van de oven voor. Pel de teen knoflook en pers deze boven het citroensap uit. Voeg peper, zout en 1 theelepel mos terd toe. Bestrijk met dit papje de lamskoteletten en leg ze op het rooster op ongeveer 12-15 centimeter afstand van de grill. Rooster ze ongeveer 5 minuten onder de hete grill en keer de ko teletten slechts één maal. Smelt ondertussen op niet te ho ge ivarmtebron de abrikozenjam met het sinaasappelsap, voeg de resterende mosterd toe en breng het sausje pittig op smaak met bouillonkorrels of een verkrui meld stukje van een bouillon blokje. Strijk dit aan één zijde op de koteletten en laat de kotelet ten nogmaals 1 minuut grilleren. BERGEN OP ZOOM - Roxv. 20 uur: Shallow Grave; 20 uur; Nell; Cinemactueel, 20 uur: Drop Zo ne; 20 uur: Streetfighter; 20 uur: The Shawshank redemption. GOES Grand, 20 uur: Legends of the faü HULST De Koning van Enge land, 20 uur: Stargate; 20 uur: Streetfighter; 20 uur: Legends of the fall; 20 uur: Richie Rich; 20 uur: Outbreak. MIDDELBURG - Cinema, 20 uur: The Days. VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Streetfighter; 20 uur: Out break; 20 uur: Leon; 20 uur: For rest Gump. Ten toons tellingen BROUWERSHAVEN - Sint Ni- colaaskerk. 13.30-16.30 uur: Be vrijdingsexpositie: Oorlogsdo cumentatie. foto's en voorwer pen (t/m 15/7); Gemeentehuis, 9-12 en 13.30-16 uur: Installatie Ko de Jonge (t/m 6/6). DOMBURG - Galerie Het Noor derlicht, 14-20 uur: 'Russen in Domburg?' Russische schilder werken uit de periode 1900-1990 (t/m 25/7). HEINKENSZAND - Gemeen tehuis, 9-12 en 13-16 uur: Arie de Wolff: sportfiguren (t/m 19/5). KLOOSTERZANDE - Biblio theek. 13.30-17 en 18-20 uur: 'Kik. da zonge wij ammel', jeugdliedjes te kijk (t'm 17/5). MIDDELBURG Ramschip Schorpioen. 10-17 uur: Foto-ex positie over stoom )sleep- en duwvaart (t/m 31 mei); Zeeuwse Bibliotheek, 17,30-21 uur: Het werk van Terre des Hommes (t/m 17/5); 'De Markt in Middelburg', foto's en prent briefkaarten (t/m 23/6); 'Solstice' werk van Frans van Bommel {tl m 17/6); Zeeuws Museum, 13.30-17 uur: Prenten uit 1932 van Baron van Lamsweerde (t/m 15/9) en schil derijen van 19e eeuwse Zeeuwse schilders (t/m 15/9). OOSTKAPELLE Zeeuws Bio logisch Museum. 13.30-17'uur: 'Enge beestjes', natuurfoto's van Ciska Lepelaars (t/m 1/10). OUDDORP Bezoekerscen trum de Grevelingen. 10-17 uur: Werken zes kunstenaars van Goeree Overflakkee (t/m 31/5). SLUIS De Raadskelder, 13-17 uur: Wladek Debowski, schilde rijen en Andre van der Linden, beelden (t/m 19/6). VEERE De Schotse Huizen, 13-17 uur: Schilderijen van Wim Hofman (t/m 17/6); Grote Kerk. 10-17 uur: Werken Paul Kamper, foto-schilderijen en beeld objecten (t/m 11/6). VLISSINGEN Gemeentear chief, 9-16.30 uur: Expositie 'Flessenpost. De Vlissingse postgeschiedenis' (t/m 2/6); Gevangentoren. 10-22 uur: 'Zicht op Vrijheid', werken on derdrukte kunstenaars uit de hele wereld (t/m 30/5). WOUW Museum Ter Zijde, 10-17 uur: Werken Russische zij deschilderes Natasha Foucault (t/m 30/9); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: The Wrapped Reich stag, tekeningen en schetsen van Christo (t/m 23/6). Stadhuismuseum, 10-17 uur: Sitse kleding rond 1800 (t/m 31/ 10). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 01184-12323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-14.00 uur en 20.00-23.00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 01184-69869, dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06-0432 (gratisl, dag. van 14-20 Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 01180-28800 Aids Infolijn: tel. 01180-38384.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9