Plutonium-affaire breidt zich uit Rabin zet onteigenen grond na 53 hectare in de ijskast Illegaal watertappunt in Grozny Bonn rekent op uitstel muntunie Brits kankerfonds bezit aandelen in de tabaksindustrie Britse rijkaards verarmden in '94 Haai bijt been af buitenland Kohl zou geweten hebben van in scène gezette smokkel het weer in zeeland en in europa Felle gevechten in Bosnië-Kroatië snelheidscontrole van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BONN - Het plutonium-schan- daal in Duitsland dreigt ook ge volgen te krijgen voor bonds kanselier Kohl. Het gezagheb bende weekblad Der Spiegel meldt in zijn uitgave die van daag verschijnt, dat Kohl 'vroegtijdig' van de smokkel van de splijtstof uit Rusland op de hoogte is gebracht. De minis ter die verantwoordelijk is voor de inlichtingendienst BND, Schmidbauer, zou dit verklaard hebben tegenover de commissie van de Bondsdag die belast is met het toezicht op de BND. Der Spiegel onthulde vorige maand dat de spectaculaire vangst van 363 gram plutonium, vorig jaar augustus op de lucht haven van München, op touw was gezet door de BND. Met dit 'grootste succes in de strijd te gen de atoommaffia' wilde men de regering van Kohl twee maanden voor de Bondsdagver kiezingen van 16 oktober een steun in de rug geven, aldus Der Spiegel. Hoewel Schmidbauer en BND- chef Porzner deze versie van de hand hebben gewezen, zal een parlementaire enquête-commis sie de affaire onderzoeken. De oppositiepartijen SPD en de Groenen hebben vooruitlopend op dit onderzoek al het ontslag van beide heren geeist. De onthullingen van Der Spiegel lijken ironisch genoeg bevestigd te worden door een rapport van de BND zelf. Volgens dit rap port, dat in het bezit is van het boulevardblad Bild, zou er geen 'markt van vraag en aanbod' voor nucleair materiaal bestaan. „Als men afziet van agenten die zich in het kader van hun onder zoek voordoen als kopers, schijnt de markt alleen een aan bodkant te hebben", aldus een door Bild geciteerde uitspraak in het BND-rapport. Terroristen De operatie van de BND werd door Schmidbauer gerechtvaar digd met het argument dat het materiaal niet in handen mocht komen van koopgrage terroris ten. In zijn artikelenreeks onthulde Der Spiegel dat een BND-agent vorig jaar in Madrid een 'tussen persoon' had benaderd met het verzoek plutonium, een be standdeel van kernwapens, te le veren. Bij de vangst op de lucht haven van München werden drie mannen, twee Spanjaarden en een Columbiaan, gearresteerd. Een van hen had het hoog radioactieve materiaal in een koffer via een lijnvlucht uit Mos kou meegebracht. De drie smok kelaars staan momenteel te recht in München. Politie pakt derde verdachte aanslag Oklahoma City WASHINGTON (RTR/DPA) - In verband met het onderzoek naar de bomaanslag in Okla homa City vorige maand heeft de Amerikaanse politie vrijdag in Oatman (Arizona) een derde verdachte aangehouden. Het gaal om Steven Garrett Col- bern die gezocht werd op grond van een aanklacht uit 1994 we gens verboden wapenbezit, al dus het ministerie van justitie. Forse nederlaag zittende partijen op Curasao WILLEMSTAD (ANP) - De poli tieke partij van premier Miguel Pourier zal ook op Curasao de macht in handen krijgen. Dit is het resultaat van de vrijdag op Curasao gehouden verkiezin gen. De PAR van Pourier (Pro Antias Restructura (Voor Een Geherstructureerde Antillen) zal echter de macht moeten de len met de MAN (Movimento Antias Nobo (Nieuwe Antil liaanse Beweging) die wordt ge leid door oud-premier Don Mar tina. De drie partijen in het bestuurs college, die bij de Eilandsraads verkiezingen van vier jaar gele den samen ruim 70 procent van de stemmen kregen, kwamen nu niet verder dan 26 procent. PAR en MAN legden beslag op respectievelijk acht en zes ze tels. Hiermee hebben ze de abso lute macht verworven in de 21 man tellende Eilandsraad. Die zal het nieuwe bestuurscollege van Curasao moeten aanwijzen. .ivifawJ -PP t 4 tó» - Mg GROZNY/NOVI ATAGI (RTR/DPA) - In woners van Grozny tappen water af van een heetwaterleiding. Door de oorlog in het land is het watertekort nijpend en worden mensen vindingrijk in het vin den van 'waterbronnen'. Eenheden van het Russische leger be schoten afgelopen weekeinde in het zuiden van Tsjetsjenië aan de voet van het Kaukasusgebergte gelegen dorpen met zware artillerie beschoten. De Russen pro beerden op deze manier door te breken naar hoger gelegen gebieden, waar Tsjets- jenen zich schuilhouden. De weg ten zuiden van de hoofdstad Groz ny, die leidt naai' de door Tsjetsjeense strijder beheerste stad Sjatoj werd door Russische tanks geblokkeerd. De tanks bestookten twee dorpen. Eén van de plaatsjes, Tsjiri-Joert, verdween gedeelte lijk uit het zicht door de zwarte rook af komstig van een nabijgelegen kapotge schoten cementfabriek. Veel bewoners van Tsjiri-Joert en Doeba-Joert zijn ge vlucht voor het oorlogsgeweld. Ook het dorp Bamoet, in het westen, lag zondag- onder vuur. foto E PA BERLIJN (DPA/RTR/ANP) - De regering van Duitsland houdt er sterk rekening mee dat de Economische en Monetaire Unie in 1997 niet haalbaar is. De Duitse minister Waigel van financiën noemde in een vraag gesprek de inwerkingtreding van de muntunie over anderhalf jaar uiterst onwaarschijnlijk. Volgens het Verdrag van Maas tricht moet de EMU in 1997 of 1999 van start gaan. Met de uitspraken van Waigel lijkt een uitstel van de EMU on afwendbaar. De laatste maan den was er steeds meer twijfel ontstaan over de totstandko ming in 1997. Volgens Waigel zullen tegen die tijd te weinig lid staten van de Europese Unie vol doen aan de voorwaarden die zijn vastgelegd in het Verdrag van Maastricht. Het Verdrag schrijft voor dat de deelnemers slechts een begro tingstekort van 3 procent van het bruto binnenlands produkt mogen hebben. De staatsschuld mag niet meer dan 60 procent bedragen. Verder dienen de ren tetarieven en de inflatie rond het niveau van de andere deelne mende lidstaten te liggen en ook mogen de wisselkoersen niet te sterk schommelen. Om de EMU te vormen moet een meerder heid van de vijftien lidstaten aan de voorwaarden voldoen. De president van de Duitse een- MAANDAG 15 MEI 1995 Vandaag Een hogedrukgebied trekt van Frankrijk naar het oosten. Het zorgt bij ons voor rustig weer. Een depressie op de oceaan trekt in de richting van de Britse eilanden. Het bijbehorend fron taal systeem bereikt ons van nacht. Dit betekent voor Zee land na een heldere koude nachtdat de ochtend begint met zon en enkele stapelwolken. In de loop van de middag neemt de bewolking vanuit het ivesten ge leidelijk toe en in de tweede helft van de nacht valt de eerste re gen. De temperatuur, vanoch tend vroeg omstreeks 6 graden, loopt op naar 12 tot 13 graden in de middag. De Wind, meest westelijk zwak tot matig 2 tot 4 Bft.. draait in de avond en nacht naar zuid en neemt dan toe naar matig tot vrij krachtig, 4 tot 5 Bft. De minimum temperatuur van nacht omstreeks 7 graden. Nautisch bericht Wind: westelijk, later zuid 3 tot 4 Bft.. toenemend 4 tot 5 Bft., zicht: goed, vannacht in regen matig, temperatuur kustwater: 12 gra den, afivijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen: het lagedrukge bied ligt nu boven de Britse ei landen. Het frontensysteem pas seert ons vroeg in de middag. Dit betekent voor de regio veel be wolking en perioden met regen. In de loop van de middag zijn er enkele opklaringen, maar de buienkans neemt geleidelijk toe. De temperatuur loopt plaatse lijk op naar 17 graden aan zee en bij open water enkele i ger. De zuidenwind d, zuidwest. Voor woensdag tot en dag: depressies blijver, bepalen. Ovenoegend wolking en nu en dan Temperaturen overd pend naar 13 tot u g minima 's nachts roiui De wind ivestelijke mai krachtig, af en toe kra, ZON EN MAA trale bank, Hans Tietmeyer, ver klaarde afgelopen weekeinde dat ook in het jaar 1999 niet alle EU-lidstaten klaar zullen zijn voor de invoering van de EMU. „De situatie komt niet overeen met de voorwaarden om een Eu ropese munteenheid in te voe ren", aldus Tietmeyer in een vraaggesprek. Volgens de Bun desbank-president is een aan zienlijke verbetering nodig vóór de EMU van start kan. 16 mei Zon Maan op 05.45 op 23.26 Hoog waterl Maandag, 15 mei uur ca Vlissingen 2-45 25i Terneuzen 3.05 28 Bath 4.05 3D Roompot-buiten 2.40 Ij; Zierikzee 4.25 161 Yerseke 4.05 163 Philipsdam-West 3.50 IK Dinsdag, 16 mei Vlissingen 3.28 265 Terneuzen 3.48 2S6 Bath 4.50 341 Roompot-buiten 3.20 253 Zierikzee 5.20 161 Yerseke 4.50 171 Philipsdam-West 4.30 17? Laag waterl uur cm Maandag, 15 mei Vlissingen 09.18 228 Terneuzen 09.47 212 Bath 10.54 265 Roompot-buiten 09.05 167 Zierikzee 10.20 157. Yerseke 10.20 165: Philipsdam-West 10.25 161; Dinsdag, 16 mei Vlissingen 10.06 223: Terneuzen 10.33 235'. Bath 11 40 262 Roompot-buiten 09.45 163! Zierikzee 11.05 152! Yerseke 11.10 159! Philipsdam-West 11.10 163! LONDEN - Britse liefdadig heidsinstellingen investeren hun ingezamelde miljoenen in 'vijandige' bedrijven. Fondsen voor kankerbestrijding blijken aandelenpakketten in de ta baksindustrie te hebben. Dit is een aansprekend voor beeld uit een scandaleuze reeks die het zondagsblad Sunday Ti mes gisteren publiceerde. Uit een onderzoek van het blad bleek dat het Kanker Onder zoek Fonds en het Instituut voor Kankeronderzoek aandelen hadden gekocht in Rothmans en British American (BAT), twee si- garettenmakers. Ook het Astma-fonds en een stichting die 22 verpleeghuizen voor kankerpatiënten exploi teert bleken aandelen in de ta baksindustrie te hebben. De financiële operaties van de Anglicaanse kerk zijn evenmin consequent: de predikers van vrede en liefde zijn tevens de be zitters van aandelen in de defen sie-industrie. En de grootste mi lieu-organisatie van Engeland blijkt te hebben geïnvesteerd in Tarmac, een wegenbouwer. Volgens de Sunday Times volgt maar één op de zeven van de 170.000 geregistreerde liefdadig heidsinstellingen een ethische politiek. De rest blijkt het ver kregen geld zo winstgevend mo gelijk te willen investeren. Fi nancieel directeur Bassindale van de verpleeghuizen voor kan kerpatiënten: „Onze financiële adviseurs proberen het maxi male voordeel te behalen". Om die adviseurs gaat het. De meeste instellingen hebben aan- delenmakelaars in de arm geno men. die zich weinig gelegen la ten liggen aan de activiteiten van hun opdrachtgevers. Het astmafonds heeft al geschrok ken laten weten het aandelenbe zit van ongeveer 160.000 gulden in de tabaksindustrie onmiddel lijk te verkopen. Ook het kanke rinstituut zou dit gaan doen. In Nederland verkocht Het An dere Beleggingsfonds vorig jaar zijn 10.000 aandelen Ahold om dat dit concern meedoet in de Airmiles-actie, die het fonds mi lieuvervuilend vindt. Het ABF belegt in milieu- en sociaal- vriendelijke bedrijven. LONDEN (RTR) - „Alles gaat achteruit" moeten veel Britse miljonairs dit jaar verzuchten. Het weekblad The Sunday Ti mes becijfert in de uitgave van zondag dat vooral door tegen vallers op de aandelenmarkt de zeer rijken in het land een stuk minder rijk zijn dan vorig jaar. Van koningin Elizabeth II tot John Paul Getty II, voor allen blijkt 1995 een mager jaar, met een gemiddelde terugval in rijkdom van zestien procent. De Britse vorstin maakt een zeer diepe val. Vorig jaar was ze met 12.5 miljard gulden de op een na rijkste in het land en dit jaar zakt ze naar de zeventiende EU schort hulp aan Ruanda op BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft de projecthulp aan Ruanda formeel opgeschort. Het bloedbad onder Hutu's in een vluchtelingenkamp bij Ki- beho op 22 april heeft de door slag gegeven voor het besluit. Een vluchtelingenfamilie in Sarajevo, afkomstig uit de Oostbosnische stad Gorazde, benut het tijdens oorlogen veelgebruikte prikkeldraad om de was aan op te hangen. foto EPA BELGRADO/SARAJEVO (RTR/AFP/DPA) - Voor de vijfde achtereenvolgende dag is fel gevochten in de om geving van het Kroatische stadje Orasje. Militaire waarnemers van de Verenig de Naties noteerden zondag zo'n 2000 inslagen van grana ten en zeiden dat de Bosni sche Kroaten zeker 60 raket ten afvuurden op het grond gebied van de Bosnische Ser viërs. De felste gevechten werden gevoerd om de controle van het nabijgelegen stadje Vido- vice. Een woordvoerder van de Bosnische Kroaten zei dat de Serviërs zo'n 5000 granaten en twee Russische grondra- ketten hadden afgevuurd op Kroatische stellingen. Het gebied rond Orasje ligt aan de rand van de door Ser viërs gecontroleerde corridor die langs de grensrivier de Sa- va loopt, tussen Bosnië en Kroatië. De op sommige plaatsen enkele kilometers brede corridor is van vitaal belang voor de Serviërs, om dat het Klein-Joegoslavië ver bindt met de Servische encla ves in het oosten en westen van Bosnië en Kroatië. Boek Pramoedya Ananta Toer door Jakarta verboden JAKARTA (RTR) - De Indonesi sche autoriteiten hebben een publikatie van de 70-jarige schrijver Pramoedya Ananta Toer verboden omdat de inhoud „publieke onrust kan veroorza ken". Alle publikaties moeten uit de handel worden genomen, aldus Jakarta. Het boek, getiteld Stil lied van een doofstomme, verscheen twee maanden geleden. Het gaat over Pramoedya's ervaringen in de tien jaar dat hij in een straf kamp op het oostelijke eiland Buru zat. Pamoedya werd in 1979 naar Buru gestuurd. Prins Charles doel diervrienden LONDEN (RTR) - De Britse vei ligheidsdiensten hebben brie ven onderschept waarmee ex tremistische dierenbescher mers prins Charles lichamelijk letsel wilden toebrengen. Dat bericht de Britse krant Sunday Times. Volgens de krant stuurden de extremisten de kroonprins on der meer een muizeval waarop scheermesjes waren geplakt. Aanleiding was het feit dat de kroonopvolger zijn zonen Harry en William vorig jaar oktober voor het eerst op een vossejacht had meegenomen. Veiligheids personeel onderschepte het ap paraat. plaats met een geschat vermo gen van 1.1 miljard gulden. De val wordt evenwel voor een groot deel verklaard doordat het Britse koningshuis niet langer wil dat de kunstcollectie als per soonlijk eigendom wordt gezien, maar stelt dat het om nationaal kunstbezit gaat. Ook de schokkende verarming van de filantroop John Paul Get ty II is voor een groot deel ver oorzaakt door een nieuwe bere kening van zijn weelde. Volgens naaste medewerkers kunnen een aantal fondsen met geld van zijn vader, een oliemiljonair, niet meer tot de erfgenaams persoon lijke bezit gerekend worden. Getty hield daardoor dit jaar nog 250 miljoen gulden over van de 4,1 miljard gulden die hem vo rig jaar nog werden toegere kend. De rijksten op de lijst van 500 be middelde Britten zijn ondanks tegenslagen nog steeds de broers Hans en Gad Rausing, van de verpakkingsgigant Tetra Laval. Hun vermogen is volgens de Sunday Times teruggelopen van dertien miljard gulden in 1994 naar tien miljard dit jaar. van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische rege ring heeft gisteren de omstre den onteigening van drie stuk ken land in Oost-Jeruzalem goedgekeurd. Maar premier Ra bin beloofde zijn ministers dat er in de toekomst in het Arabi sche stadsdeel geen land meer zal worden geconfisceerd. De vier ministers van het libe rale Meretz-blok stemden tegen het onteigeningsplan en vier mi nisters van Rabins Arbeiders partij onthielden zich van stem ming. Minister Yossi Sarid (Meretz) noemde het besluit 53 hectare in Oost-Jeruzalem te onteigenen een zeer ernstige fout. ..Het is in strijd met Israels belangen. We moeten dit onmiddellijk corrige ren. want anders zullen onze kansen op het vestigen van soe vereiniteit over Jeruzalem mini maal zijn", zo zei hij. Maar een meerderheid in het ka binet wilde van een herziening- van de plannen niets weten. Sommige ministers betoogden dat een koerswijziging de indruk zou wekken dat de regering zwicht onder druk van de Arabi sche Liga en de Veiligheidsraad. De vier ministers van de Arbei derspartij die zich van stem ming onthielden waren David Libai (justitie), Uzi Baram (toe risme), Ora Namir (sociale za ken) en Shimon Shitrit (econo- SEOUL (AP) - De Zuidkoreaanse politie probeerde zaterdag met het uitgieten van varkensbloed in zee een haai te lokken die eerder het been van een vrouw had afgebeten bij de kust van een eiland. De vrouw. Kim Sung-shim (44), was vrijdag op 500 kilometer van de kustlijn aan het duiken om zeeoor te verzamelen toen de haai haar aanviel en haai- rechterbeen afbeet. Vijf andere duikers wisten de vrouw aan boord van hun scheepje te trekken. De vrouw overleed kort daarna aan bloedverlies. De echtgenoot van het slachtoffer zei dat het een grijze haai was van ongeveer vier meter lang. De politie heeft overblijfselen gevonden die wellicht de resten van het been zijn. Duikers is geadviseerd de plek te mijden tot de haai is gevangen. De vrouw was het vijfde slachtoffer dat bij de Jangkodo-eilanden door een haai is gedood sinds 1981. mische zaken). Shitrit, een havik in het Israëlische kabinet, wilde met zijn stemgedrag protesteren tegen Rabins belofte dat er in Oost-Jeruzalem voor onbepaal de tijd geen grond meer zal wor den onteigend. Inbreuk In een reactie op het kabinetsbe sluit liet het Palestijnse bestuur in de Gazastrook en Jericho we ten de betwiste onteigening te beschouwen als 'een inbreuk op de akkoorden tussen Israël en de PLO, die alleen de belangen van extremisten dient'. Arafats woordvoerder baseerde die op vatting op de passage in de over eenkomst van Oslo, waarin staat dat de onderhandelingen over de status van Jeruzalem in mei 1996 moeten beginnen. Dr Achmed Tibi, politiek adviseur van Arafat, zei dat de onteige ningszaak kan leiden tot het ein de van het vredesproces. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Noorwegen: Bewolkt en ge ruime tijd regen, in de hogere de len sneeuw. Middagtempera- tuur tussen 6 en 10 graden. Zweden: Bewolkt en langdurig regen, in het midden en noorden ook (natte) sneeuw. Middagtem- peratuur van 4 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen. Vooral dinsdag ook af en toe zon. Middagtempe ra tuur ongeveer 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: wolkenvelden en vooral in Ierland van tijd tot tijd regen. Dinsdag overwegend bewolkt en overal perioden met regen. Ma xima van 9 graden in het noor den tot 15 in het zuiden. België en Luxemburg: perioden met zon en vrijwel overal droog. Dinsdag vanuit het zuiden meer bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: perioden met zon en droog. Dinsdag vanuit het zuidwesten meer bewolking gevolgd door re gen. Middagtemperatuur 14 tot 19 graden. Portugal: In het zuiden vrij zon nig en droog. In het noorden meer bewolking en vooral dins dag af en toe regen en kans op mist langs de kust. Middagtem peratuur van 20 graden in het noorden tot 26 in het zuiden. Madeira: Vrij zonnig en droog. Dinsdag ook enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: Overwegend zonnig, maar vanuit het noorden enkele wolkenvelden. Dinsdag bereikt de hoge bewolking ook de ooste lijke en zuidoostelijke costa's. Alleen in het noorden valt er af en toe wat regen. Middagtempe ratuur tussen 27 en 32 graden, in het noorden ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, dinsdag in het noorden ook wol kenvelden. Middagtemperatuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: zonnig. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. Tunesië: Zonnig. Middagtempe ratuur circa 24 graden. Zuid-Frankrijk: droog en flink wat zon. Later op de dag vanuit het westen meer bewolking en af en toe regen. Dinsdag wolken velden en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Mallorca en Ibiza: Ze droog, dinsdag later op enkele wolkenvelden. 1 temperatuur ongeveer! den. Italië: Flinke perioden n maar vooral langs de sche kust nog een enk Dinsdag in noord-Italiëp lijk meer bewolking en a'i regen. MiddagtemperaE geveer 23 graden. Corsica en Sardinië: 0 gend zonnig, maar dina leidelijk enkele wolk® Middagtemperatuur cd tot 23 graden. Malta: Overwegend ze droog. MiddagtemperaB geveer 23 graden. Griekenland en Krela: wat zon en vrijwel overall Middagtemperatuur li en 25 graden. Turkije en Cyprus: Fli nige perioden en langs dn en op Cyprus droog, temperatuur van 2" het westen tot 28 inhei Hongarije: Perioden ms: waarschijnlijk droog we dagtemperatuur oplops 20 graden. Weerrapporten 14 mei 20 b' Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zürich Tunis onbèffOW hagelbui onbewolkl onbewolö onbewoK regen onbewoK half bew. onbewolkt half be*, onbewolkt zwaar Jjew regen regenbui half bew. half bew licht bew onbewolkt licht bew zwaar b?» half bew half bew zwaar bew licht bew onbewolkt onbewolkt half bew. half bew licht bew sneeuw half bew half bew. half bew half bew motrege:. zwaar bew half bew zwaar bew onbewolkt DRIEBERGEN (ANP) - Het Aktiecentrum Naleving S'---- mieten kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrw A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa Tevens snelheidscontroles bij wegwerkzaamheden, zoalsW t.h.v. Uitgeest, A2 tussen Eindhoven en Vught en A12 t.h-v- (Velperbroek) S bewolkt £3" regen zonnig tegel opklaringen warmtelront koufront lagedruk H hogedruk -1000- hecto pascal temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4