£LM beloont vrijwillig wachten PZC Helgers leverde beste bijdrage aan debat over toekomst CDA PZC Foto's op Naardense vestingwallen Manifestatie Acht Mei Beweging in verzoenende sfeer -nonsense-beleid as te zakelijk olgens Lubbers utchbat bijna door jn brandstof heen Sorgdrager pleit voor diepgaand debat over vreemdelingenbeleid binnenland wrikaans systeem tegen ergernis overboekte vluchten MAANDAG 15 MEI 1995 HAAG (GPD) - De KLM olgende maand een Anie ns systeem in om de pijn erboekte vluchten te ver- i, De passagiers die be- jjjn hun plaats af te staan latere vlucht te nemen, «n van de KLM als dank txtra gratis ticket of een debon voor een volgend oekingen zijn in de lucht net, als in de hotellerie, prik. Volgens KLM-woord- ler H. Leijte zijn overboe- 31'in de luchtvaart een vast en' om toch zeker te zijn en volle bak. ook als reizi- ee hebben gereserveerd op atste moment niet komen hl Dat gebeurt vaak door ^meteen zogenoemd 'o- jcket'. die niet vast zitten inn reservering en daar ook S van maken. De KLM wil antallen noemen, maar de unentenbond houdt het op rocentvan alle boekingen, ajn het erover eens dat oekingen slechte reclame itie rukt vaak uit na alarm particulieren HAAG (ANP) - In de eerste maanden van dit jaar is de it 2241 keer niet uitgerukt melding over inbraak particuliere alarmcen- Dat blijkt uit zaterdag be- jeworden cijfers van de Ivan Hoofdcommissaris- rschillende korpsen gaan niet achter de melding edat er zoveel vals alarm ckomt bij de meldkamers i regio's. Van de in totaal i meldingen die binnen- hl bleek er 32.816 keer de hand. Maar 1.599 as er echt iets mis. Bij el- ras 95,4 procent van alle rgen via zo'n particuliere iger loos alarm, iitie is al enige tijd bezig lts alarm terug te dringen, jaar ging het in totaal om 200.000 gevallen. Dat ïil de politie over drie jaar i teruggebracht tot Sinds januari geeft zij «keenlagere prioriteit aan «ringen die van de beveili- omen. Haar inzet laat ze gen van het aantal valse !n in een politieregio. opleveren, scheldende reizigers en schadeclaims. Uit een proef op Schiphol blijkt volgens de KLM dat er aan de 'gate' altijd wel iemand bereid is om in ruil voor een cadeau een ander voor te laten gaan. De KLM is daarom vorige week be gonnen zijn personeel te trainen in het 'op een galante manier zoeken naar vrijwilligers aan de gate.' Degene die vrijwillig uit de rij stapt om plaats te maken, voor bijvoorbeeld een gehaaste zakenman, kan rekenen op een aantrekkelijke compensatie van de KLM. Behalve de volgende vlucht naar zijn bestemming en een hapje en een drankje tot het zover is, vallen er waardebonnen en gratis tickets te verdienen: de 'Voluntary denied boarding compensation', een schadeloos stelling voor wie vrijwillig niet aan boord gaat. Onvrijwillig Helemaal extra is het niet. Er be staat al een 'Denied boarding compensation' voor reizigers die onvrijwillig niet mee kunnen we gens overboeking. Volgens gel dende luchtvaartverdragen en volgens een richtlijn van de Eu ropese Commissie geeft dat recht op een schadeloosstelling bovenop een plaats in een vol gend vliegtuig en de vergoeding van kosten tot het moment van werkelijk vertrek. Het gaat om een bedrag van 335 gulden voor vluchten tot 3500 kilometer en het dubbele boven die afstand wanneer de wachttijd langer is dan 2 uur of, op de lange afstan den, 4 uur. Van die vergoeding doet de vrijwilliger afstand. De KLM denkt met het nieuwe 'vrijwillige' systeem een harmo niemodel te hebben gevonden. Dat er in Amerika een groep van reizigers is opgestaan, die op drukke trajecten expres vroeg boekt om zo haar stoel als wis selgeld te gebruiken om gratis tickets in de wacht te slepen, is de KLM geen zorg. „Wij willen graag vervelende situaties voor komen en als er mensen willen meewerken: graag. Maar boven dien, het vliegverkeer in Ame rika is van een heel andere orde dan hier. Het telt hier niet zo." NAARDEN - Bezoekers van het Fotofestival in Naarden bekijken bij de vestingwallen de bijdrage van het collectief Hollandse Hoogte. foto ANP DEN HAAG (GPD) - „U maakt kerkge schiedenis. Dit moet een grote stap voor u zijn." Met een waar mediacircus om zich heen verwelkomde voorzitter Hed- wig Wasser van de Acht Mei Beweging (AMB) na tien jaar van scherpe confron tatie eindelijk twee bisschoppen op een manifestatie van het forum voor ver nieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk en de samenleving. De bisschoppen Van Luyn en Muskens deden minder gewich tig over hun debuut. „Zo'n stap was het niet", aldus Van Luyn. Kort na zijn binnenkomst halverwege de manifestatie werd de nietsvermoedende Van Luyn op 'vijandelijk' terrein in Den Haag een nagemaakt mijnenveld van Pax Christi ingelokt. Nota bene de vre- desvereniging waar hij zelf voorzitter van is. Symbolisch? Allerminst. Van het langdurige geharrewar over wel of geen bisschoppen bij de kritische AMB was zaterdag niets te merken. De monseigneurs hadden het eigenlijk best naai- hun zin op de manifestatie, waar zij in twee forums plaatsnamen. Muskens verraadde dat de bisschoppen conferentie 'bijna unaniem' voor hun af vaardiging was. Desondanks waren de leiders van de bisdommen Rotterdam en Breda op persoonlijke titel aanwezig. Hedwig Wasser sprak van een door braak. „Wij moeten leren van de fouten in het verleden aan beide kanten", hield zij de tienduizend bezoekers van de elfde AMB-manifestatie voor. De voorzitster van nu legde in 1985 de basis voor de dwarse katholieke beweging door tijdens het pausbezoek af te wijken van de goed gekeurde tekst en aandacht te vragen voor vrouwen, gescheiden mensen, ge huwde priesters en homoseksuelen. In het Haagse Congresgebouw werden de bisschoppen diverse malen met applaus onthaald. Van Luyn ontmoette op de 'kramenmarkt der mogelijkheden' aller lei bekenden en omhelsde zelfs familiele den. „Wij staan in de katholieke traditie. De bisschoppen horen bij ons. want een basis zonder hiërarchie is niet-katho- liek", antwoordde Hedwig Wasser op de vraag of de vele aandacht voor de bis schoppen niet een tikkeltje overdreven was. HAAG (GPD) - Oud-pre- Lobbers vindt dat de kabi- a onder zijn leiding te 'za- Frijn geweest met te wei- undacht voor 'fundamen- kaarden'. Daardoor dreigt lükking' en consumentis huidige paarse kabinet L naast het met succes (borduren op het beleid wrige kabinetten, soms «aarden-loos'-beleid. De van de kinderbij- jsdaar een voorbeeld van. ja de voormalige CDA-par- ftzaterdag op een interna al symposium over de toe- zijn partij. In zijn bij de discussie ging Lub- i'oor het eerst sinds zijn af uitgebreid in op zijn 12- premierschap. Volgens de is er door de van zijn be- |eel bereikt, vooral op so- pnomische terrein, pijn regeringen hebben te p| gehad voor waarden in de samenleving, feereen 'vervlakking' en kon optreden. Paarse kabinet van PvdA. piD66 'oogst' nu wat zijn hebben gezaaid, '^besteden ook te weinig m aan belangrijke waar na noemt Lubbers de forse gingen op kinderbijslag lórden-loze' maatregel. Het CDA moet als oppositiepar tij veel aandacht en 'nieuwe in houd' geven aan waarden. „Een toekomst zonder waarden is de woestijn", aldus Lubbers, die slechts over de voor zijn partij desatreus verlopen verkiezingen van vorig jaar opmerkte: „Waar je verdriet hebt aangedaan past verontschuldiging. Waar je ver driet is aangedaan, past toch een samen verder gaan'. Oud-EG-commissaris Andries- sen, voorzitter van het Strate gisch Beraad die het CDA weer een toekomstvisie moet geven, waarschuwde voor een te veel vertrouwen op de vrije markt. „De markt is geen doel, maar een middel om optimale econo mische creativiteit en dynamiek tot stand te brengen, maar kan tegelijkertijd leiden tot uitbui ting, uitsluiting en onherstel bare schade aan het milieu". Daardoor is een sterke overheid meer dan ooit nodig, aldus An- driessen. Computers AMSTERDAM (ANP) - De ver koop van personal computers in Nederland is sterk gegroeid. De verkoop nam toe met 39,2 pro cent tot ongeveer 233.000 com puters, zo blijkt uit cijfers van het bureau Dataquest over het eerste kwartaal van 1995. PjAG,ANP)_Het Dutch- 'arebrenica heeft nog wel- Jen Week en dan is het e brandstof. De onge il ^-militairen in de "«•enclave in Oost-Bosnië hun patrouilles al een '«voet doen. Als de diesel- ,1'le* eit*d van de week I ^oogvallen, staan Jeaeratoren stil die no- de militaire eenheid e le houden. Dan is er de „ijzeren" voor- e voertuigen; nodig om lood weg te kun- erV De VN en de Navo J bezig met het beden- om v®rschillende scena- kiAf. Du*chbat van r"te voorzien. -H de eerste keer dat de es rJmerseen bizar kat- C »n' hebben al va- erlaatste moment i °nvooien toegestaan over „hun" grondgebied naar Srebrenica te rijden. De Bosni sche Serviërs weten tot op de druppel nauwkeurig over hoe veel diesel het Dutchbat be schikt. Ditmaal voeren zij hun beleg echter wel heel ver door: al meer dan tachtig dagen. Als de Serviërs geen toestem ming geven, rest de VN weinig anders dan de bevoorrading te forceren, aangenomen dat de meest vergaande optie - com plete evacuatie van het Dutch bat - niet aan de orde is. Het is één keer eerder gebeurd, vorig jaar. dat de VN-vredesmacht tot bevoorrading besloot zonder de zegen van de Bosnische Serviërs daarvoor af te wachten. Ook toen was de situatie zó nijpend dat een konvooi voedsel naar het Dutchbat bracht, vanuit de lucht beschermd door vliegtui gen van Navo-landen. door vviifred Schoiten DEN HAAG - De prikkelend ste bijdrage aan het sympo sium 'De christen-democratie als beweging van de toe komst' kwam van buiten de Nieuwe Kerk in Den Haag. Daar werd door de ruim 200 aanwezigen ook het meeste over gesproken. Alleen was het een bijdrage waar de par tijtop gek genoeg het minst gelukkig mee was. CDA-voorzitter Hans Helgers heeft wat ontketend met zijn overigens heel logische plei dooi in De Volkskrant de be zem flink door de Tweede Ka merfractie te halen. Verjon ging en vernieuwing is volgens hem hard nodig. Dat hij daar bij de suggestie wekte dat het aantal katholieken - gezien de samenstelling van het electo raat - ook nog te willen verho gen, maakte de kwestie alleen maar nóg gevoeliger. In de tot congresruimte omge bouwde kerk liepen dan ook vrijdag en zaterdag briesende fractieleden. geniffeldende oud-fractieleden en een ner veuze fractieleider Heerma. „Een storm in een glas water", riep de laatste kortaf tegen ie dere journalist die hem om commentaar vroeg, daarbij driftig aan zijn sigaar trek kend. „Wilde u verder nog wat over het symposium weten?" Maai' de bijdragen van de ge leerde sprekers waren minder interessant dan die van Hel gers. Natuurlijk, ze gingen uit voerig in op de positie en de toekomstkansen van de ge plaagde christen-democraten. Professor Kiing, oud-EG-com- missaris Andriessen, voorzit ter Donner van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en oud-premier Lubbers: ze hiel den min of meer doorwrochte betogen. De woorden 'waar den en normen', 'ethiek', 'ge meenschapszin' en 'opkomen voor de zwakke' waren niet van de lucht. Maar het leek er op dat de nieuwe partijvoorzit ter met zijn minder weten schappelijk getoonzette op merkingen de kern van het probleem beter te pakken had. Want ze zaten ze er allemaal weer: partijbestuursleden, ka merleden. commissieleden, de oude Zijlstra en oud-KVP- kopstuk Schmelzer. al decen nia lang een belangrijk man achter de schermen. Alsof er niets gebeurd was. Alleen de Applaus voor Lubbers op het symposium. Links vooraan Heerma. rechts Europarlementariër May. foto ANP directe slachtoffers van het verkiezingsdebacle waren er niet: Elco Brinkman en oud voorzitter Wim van Velzen. De kliek van voor 3 mei 1994 (de fatale datum) is verder 'still alive and kicking'. Het enig nieuwe was de be scheidenheid. De wegens de IRT-affaire tot aftreden ge dwongen ex-minister Hirsch Ballin had het over 'het verle den dat alleen van belang is om van te leren'. En Lubbers - altijd weer verrassend - ver klaarde plotseling toch een beetje spijt te hebben van zo veel 'no-nonsense' in de poli tiek. Na 12 jaar was dankzij zijn beleid de 'vervlakking en verzakelijking' wellicht iets te ver doorgeschoten. Ach. ja. Voor de toekomst van de christen-democratie zelf (de jeugd) was slechts een half uurtje uitgetrokken. In een rondetafelgesprek mochten zij hun zegje doen. CNV-bestuur- der Gerda Verburg ('ondanks mezelf een jaar geleden lid ge worden' i was de enige die de zaal inkijkend, enige kritiek durfde te uiten. „De zelfge noegzaamheid en de arrogan tie van de macht hadden het CDA de das omgedaan". En onder besmuikt gelach, ver wijzend naar de oude partijlei ders: „Er werd in het CDA te veel vernacht van iemand uit de Heilige Landstichting, een man met een spleetje tussen zijn tanden en een persoon die een shuffle op het podium deed". Verjonging „Als dit symposium tekenend voor het huidige CDA is. staat het er met de toekomst slecht voor", mopperde één van de weinige jonge dertigers in een pauze. Hij had het er wel voor over gehad om 180 gulden neer te tellen om anderhalve dag een twingtigtal verhalen van gearriveerde CDA'ers aan te horen. Veel leeftijdsgenoten kochten voor dat bedrag liever vijf cd's en bleven thuis. Of gingen naar de gratis leden vergadering van het CD JA. dat toevallig die dag ook plaats vond. CDJA-voorzitter Jack de Vries durfde wel te laten weten dat hij het grotendeels met Hel gers eens is. „Meer ruimte voor jongeren: geweldig! Meer nieuwe gezichten ook. Maar een bloedgroependiscussie alsjeblieft niet". De Vries be treurt het alleen dat juist Hel gers een aantal kansen op ver jonging en vernieuwing van de partij heeft laten liggen. Zo weigerde het Strategisch Be raad de door het CD JA aange boden kandidaat en kwamen er in de Provinciale Staten en de Eerste Kamer nauwelijks nieuwe gezichten voor. „Het schort veel aan de stijl en uit spraken van veel huidige poli tici en daarom is vernieuwing zo nodig". Helgers mocht tenslotte ook binnen de muren van de kerk nog wat zeggen. Hij vermeed de gevoelige kwestie zorgvul dig. Alleen aan het eind van zijn betoog verwees hij voor zichtig naar betere tijden: „Het CDA heeft goud in han den: we hebben de boodschap en de mensen" Aan de partij voorzitter om die schat te ver zilveren. tegen de macht van de oude kliek in. Musicus Tony Nolte overleden HILVERSUM (ANP) - De musicus Tony Nolte is afgelopen vrij dag op 63-jarige leeftijd in Utrecht overleden. Dat is zondag bekend geworden. Nolte was onder andere pianist, arrangeur en orkestleider. Ook was hij dirigent van The Skymasters. Met zijn eigen tv-orkest begeleidde hij veel programma's van de Avro. onder meer Zo maar een Zomeravond. Eén van de Acht, Zevensprong en Fenklup. Als arrangeur ondersteunde hij een groot aantal artiesten in hun carrière, onder anderen Pia Beek, Henk Elsink. Piet Noordijk en Martine Bijl. In 1976 kreeg hij samen met Martine Bijl en Henk van der Mo len de Louis Davids Prijs van Conamus voor zijn arrangemen ten en muzikale leiding van de plaat Martine Bijl zingt Ander sen. Recordaantal bezoekers KunstRai AMSTERDAM (ANP) - De zondag afgesloten KunstRai heeft ruim 21,000 kunstliefhebbers getrokken. Zij hebben voor 4.5 miljoen gulden aan kunst gekocht. Op de dit jaar voor de tweede keer georganiseerde KunstRai presenteerden 135 galerieën een uitgebreid aanbod aan ac tuele, avantgardistische. toegepaste en figuratieve kunst. Ook een aantal beginnende kunstenaars kon hun werk tonen. CP'86 vergadert onder valse vlag VALKENSWAARD (ANP) - De omstreden politieke partij CP'86 heeft zaterdagmiddag onder valse vlag vergaderd in een zalencentrum in het Brabantse Valkenswaard. CP'86 deed dat op naam van een onbekende jongerenorganisatie. De eigenaar was volkomen te goeder trouw, aldus zegsman Weiten van de politie. Ongeveer 70 mensen woonden de vergadering bij. De politie nam aan het begin van de middag poolshoogte in ver band met de ongewone drukte bij het complex. Toen bleek dat het een bijeenkomst betrof van de extreem-rechtse organisa tie. In allerijl zijn toen eenheden van de ME en arrestatieteams opgetrommeld. De politie vreesde namelijk een confrontatie met tegenstanders van CP'86. Maai- nergens in Valkenswaard werden critici gesignaleerd. Van der Heem terug bij FNV UTRECHT (ANP) - Het conflict tussen bestuurster Dilia van der Heem van de Vervoersbond FNV en haar bond is uit de wereld. Het bondsbestuur schorste haar 3 april uit haar func tie, maar heeft dat nu ongedaan gemaakt. Van der Heem blijft als bestuurder belast met het personenvervoer. Zij zal niet meer als onderhandelaar optreden bij cao-besprekingen. Van der Heem kwam eerder dit jaar uitgebreid in de publiciteit als onderhandelaarster bij het streekvervoer. De FNV kwam in tegenstelling tot het CNV niet tot een akkoord met de werkge vers. Daarop riep de bond op tot een staking, die later op last van de rechter alleen nog buiten de spitsuren mocht. Tijdens de staking besloot het bestuur van de Vervoersbond FNV dat het beter was dat Van der Heem plaats maakte voor een ander. DEN HAAG (ANP) - Minister Sorgdrager van justitie vindt dat onder verantwoordelijk heid en onder regie van het ka binet een brede en diepgaande discussie over het vreemdelin genprobleem op gang moet wor den gebracht. Op zo'n debat mag niet langer een taboe rus ten. Sorgdrager zegt dit in een zaterdag gepubliceerd vraagge sprek in het dagblad Trouw. Volgens de D66-minister is het debat tot nu toe met onvoldoen de diepgang en te fragmenta risch gevoerd. „We komen niet verder dan elkaar beschuldigen. Laten we eindelijk over het pro- bléém praten. Daarbij moet het gaan om de vraag hoe we de vreemdelingen die hier blijven in de samenleving integreren", aldus Sorgdrager. Een van de za ken die aan de orde moet komen, is of er een voorkeursbehande ling voor allochtonen moet ko men, aldus de minister. Alleen door discussie kan vol gens Sorgdrager de vreemdelin- genangst worden doorbroken. Politici moeten erkennen dat die angst bestaat en duidelijk maken dat die niet terecht.is, al dus de minister. Ze vindt een diepgaande discus sie ook hard nodig omdat er een „verkeerde sfeer" is ontstaan rond het thema. Dat is volgens haai- niet te wijten aan VVD-lei- der Bolkestein, wiens uitspra ken over het vreemdelingenpro bleem onlangs door Europarle mentariër D'Ancona (PvdA) ra cistisch getint werden genoemd. „Als je zijn uitlatingen be schouwt, zijn ze niet racistisch. Er is wel een sfeertje omheen ge creëerd. wat ik niet toedicht aan Bolkestein. Maar daardoor is wel de verkeerde sfeer ontstaan Bolkestein heeft door het benoe men van het probleem een schokeffect teweeggebracht", aldus Sorgdrager. Ze wil bij het komende debat ook vreemdelingen zelf betrek ken. „Het mag geen discussie van witte mensen worden". Vol gens Sorgdrager voelen vreem delingen dezelfde bedreiging als autochtone Nederlanders, zoals angst voor werkloosheid en voor verloedering van de steden. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD). Algemeen Neder lands Persbureau (ANP), Associated Press (AP). United Press International (UPIi, Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L Oosthoek Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur; in het weekeinde-verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band oi de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 011-84-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86.75. automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335.00, auto matische afschrijving 333.50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan- 1 .dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen, Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25.35; ingezonden mededelingen 2.5 x tariel. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.00 uur. Tel 01184- 84401.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3