fwee weken lang eindexamens Je moet gestoord zijn met zo'n hobby reizende kunsthandel reek neer in Cadzand Drie gewonden bij botsing Terneuzen zeeland Canadese bevrijders bezoeken Philippine recept agenda MAANDAG 15 MEI 1995 van onze verslaggeefster TERNEUZEN/HOOFDPLAAT/ SLUISKIL - Drie inzittenden van een personenauto raakten zaterdagnacht rond twee uur gewond toen zij op de Schelde- boulevard in Terneuzen van de weg vlogen. Een 18-jarige inwo ner uit Terneuzen reed vanaf de Seheldeboulevard de Blokken op. Hij deed dit echter met zo'n hoge snelheid dat hij de auto niet meer kon houden, in het plantsoen reed en een lantaarn paal ramde. De bestuurder en twee inzitten den verlieten de plaats van het ongeval, maar werden even later aangehouden op de Markt. De verwondingen van de passagiers bleken zo ernstig, dat zij per am bulance naar het ziekenhuis De Honte werden overgebracht. De bestuurder werd behandeld door een huisarts. Hij verkeerde onder invloed, zo wees de bloed proef uit. en had bovendien geen rijbewijs. De jongen krijgt een proces-verbaal. Bij een ongeval op het Mage- reind in Hoofdplaat raakte een 23-jarige bromfietser uit Terneu zen vrijdagnacht licht gewond. De man reed rond kwart over twaalf tegen een stilstaande aanhangwagen. Daarbij kwam de bromfietser ten val en bles seerde zijn been en hand. Nadat hij in de omgeving hulp was gaan halen, bleek dat de aan hangwagen was verdwenen. De bromfiets lag nog steeds midden op de weg. De politie is op zoek naar de eigenaar van de aan hangwagen. Bij dë brug van Sluiskil werd za terdagnacht om drie uur langs de rijksweg 61 een auto aange troffen die op zijn kop lag. Bij de auto was niemand te vinden. Het voertuig werd weggesleept. van onze verslaggeefster PHILIPPINE - Ze dragen base ballpetten, een enkeling een ba ret. Hun medailles en insignes steken ernstig af tegen de kleu rige, sportieve jacks. Fototoe stellen en videocamera's komen te voorschijn. De Canadezen zijn tenslotte niet elke dag in Nederland, en zeker niet op de plaats waar ze ruim vijftig jaar geleden een zware slag hebben geleverd. Vierenzestig Canadese vetera nen en hun echtgenotes kwa men zondag met een grote bus naar het monument bij Isabella- sluis net buiten Philippine. Daar herdachten de eregasten samen met genodigden, de fanfare Sint Cecilia uit Philippine en de Ver eniging tot Behoud van de His torie van Philippine tVBHP) de bevrijding van Philippine in sep tember 1944. De bevrijding van Philippine en het oversteken van het Isabel- lakanaal bleek destijds slechts een schijntje vergeleken met de drie weken durende strijd die nog moest worden geleverd en waarbij 42 soldaten van het Al gonquin-regiment het leven lie ten, voordat de opmars richting Breskens kon worden gemaakt. Pas op 3 november was Zeeuws- Vlaanderen volledig bevrijd. „Nog niet zo lang geleden ston den wij ook al rondom het monu ment", memoreerde voorzitter C. R. I. Barbé van de VBHP. „Maar op 21 september vorig jaar, toen het monument werd onthuld, lukte het niet om de oud-strijders naar Philippine te halen." De schade \bordt nu dub bel en dwars ingehaald. I. Mundell van de Canadeze am bassade dankte de aanwezigen nog eens hartelijk voor hun komst en voor wat zij voor Ne derland betekend hebben, maar door het ontbreken van een mi crofoon en de wind, was hij nau welijks verstaanbaar. Burge meester J. M. H. M. van Rest ging terug in de tijd en verhaalde over 'the months of the dikes', de moedige, maar ook bloedige slag. Met krachtige stem las ze de namen van de overleden Ca nadezen op. Na het verwijderen van de vlag, de kranslegging, het spelen van the Last Post en de twee minu ten stilte, was het tijd voor het maken van foto's en video-opna mes voor het thuisfront. Leerlin gen van basisscholen De Stelle en De Werf deelden rode rozen uit onder de veteranen. De kin deren op hun beurt kregen Ca nadese vlaggetjes. Komende week keren de Canadezen terug naar hun land. Gegrilleerde lamskoteletten Vooral in het voorjaar zijn 'slanke' gerechten zeer in trek. Bijna iedereen wil voor de zomer wel wat overgewicht op een plezierige manier kwijtra ken. Gegrilleerd vlees of gegrill- de vis is ideaal bij een afslank- dieet. maar ook kalkoen en kipfi let leveren een bijdrage aan de calorieëninperking. Gebruik in dit geval dan ook het liefst een abrikozenjam met wei nig suiker (halvajam). Ingrediënten: 4 lamskoteletten 1 eetl. citroensap 1 flinke teen knoflook peper en zout 2 theel. mosterd 2 eetl abrikozenjam 2 eetl. vers geperst sinaasappel sap bouillonkorrels of -blokje Bereiding: Verwarm de grill van de oven voor. Pel de teen knoflook en pers deze boven het citroensap uit. Voeg peperzout en 1 theelepel mos terd toe. Bestrijk met dit papje de lamskoteletten en leg ze op het rooster op ongeveer 12-15 centimeter afstand van de grill. Rooster ze ongeveer 5 minuten onder de hete grill en keer de ko teletten slechts één maal. Smelt ondertussen op niet te ho ge warmtebron de abrikozenjam met het sinaasappelsap, voeg de resterende mosterd toe en breng het sausje pittig op smaak met bouillonkorrels of een verkrui meld stukje van een bouillon blokje. Strijk dit aan één zijde op de koteletten en laat de kotelet ten nogmaals 1 minuut grilleren. Film BERGEN OP ZOOM - Roxy. 20 uur: Shallow Grave; 20 uur: Nell; Cinemactueel, 20 uur: Drop Zo ne; 20 uur: Streetfighter; 20 uur: The Shawshank redemption. GOES Grand, 20 uur: Legends of the fall; HULST - De Koning van Enge land, 20 uur: Stargate; 20 uur: Streetfighter; 20 uur: Legends of the fall; 20 uur; Richie Rich; 20 uur: Outbreak. MIDDELBURG Cinema, 20 uur: The Days. VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur; Streetfighter; 20 uur: Out break; 20 uur: Leon; 20 uur: For rest Gump. Tentoonstellingen BROUWERSHAVEN - Sint Ni- colaaskerk, 13.30-16.30 uur: Be vrijdingsexpositie: Oorlogsdo cumentatie, foto's en voorwer pen (t/m 15/7); Gemeentehuis, 9-12 en 13.30-16 uur: Installatie Ko de Jonge (t/m 6/6). DOMBURG - Galerie Het Noor derlicht, 14-20 uur; 'Russen in Domburg?' Russische schilder werken uit de periode 1900-1990 (t/m 25/7). HEINKENSZAND - Gemeen tehuis, 9-12 en 13-16 uur: Arie de Wolff: sportfiguren (t/m 19/5), KLOOSTERZANDE - Biblio theek, 13.30-17 en 18-20 uur: 'Kik. da zonge wij ammel', jeugdliedjes te kijk (t/m 17/5). MIDDELBURG Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Foto-ex positie over (stoom)sleep- en duwvaart (t/m 31 mei); Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur: Het werk van Terre des Hommes (t/m 17/5); 'De Markt in Middelburg', foto's en prent briefkaarten (t/m 23/6); 'Solstice' werk van Frans van Bommel (t/ m 17/6); Zeeuws Museum, 13.30-17 uur: Prenten uit 1932 van Baron van Lamsweerde (t/m 15/9) en schil derijen van 19e eeuwse Zeeuwse schilders (t/m 15/9). OOSTKAPELLE - Zeeuws Bio logisch Museum, 13.30-17 uur: 'Enge beestjes', natuurfoto's van Ciska Lepelaars (t/m 1/10). OUDDORP Bezoekerscen trum de Grevelingen, 10-17 uur: Werken zes kunstenaars van Goeree Overflakkee (t/m 31/5). SLUIS De Raadskelder, 13-17 uur: Wladek Debowski, schilde rijen en Andre van der Linden, beelden (t/m 19/6). VEERE De Schotse Huizen, 13-17 uur: Schilderijen van Wim Hofman (t/m 17/6); Grote Kerk, 10-17 uur: Werken Paul Kamper, foto-schilderijen en beeld objecten (t/m 11/6). VLISSINGEN - Gemeentear chief, 9-16.30 uur: Expositie 'Flessenpost. De Vlissingse postgeschiedenis' (t/m 2/6); Gevangentoren, 10-22 uur: 'Zicht op Vrijheid', werken on derdrukte kunstenaars uit de hele wereld (t/m 30/5). WOUW Museum Ter Zijde, 10-17 uur: Werken Russische zij deschilderes Natasha Foucault (t/m 30/9); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: The Wrapped Reich stag, tekeningen en schetsen van Christo (t/m 23/6). Stadhuismuseum, 10-17 uur: Sitse kleding rond 1800 (t/m 31/ 10). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel.06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 01184-12323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251, van 10,00-14.00 uur en 20.00-23,00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 01184-69869, dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06-0432 (gratis), dag. van 14-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. van onze verslaggever Marco van Barneveld GOES - Het is vooral een kwestie van wachten zater dag, tijdens de Internatio nale Rashonden Tentoonstel ling in de Zeelandhallen in Goes. Wachten totdat de hond eindelijk de ring in mag en misschien, heel misschien, de beloning voor uren, dagen, weken, of misschien wel ja ren werk. Gepraat wordt er niet veel. Gebladerd in rod delbladen of kranten en ge kamd of geföhnd des te meer - een serieuze zaak, zo'n keu ring. „Veel mensen vertrek ken ontevreden. Weinigen tè- vreden", meldt een keur meester. Half één. Een parkeerplek vinden voor de Zeelandhallen valt niet mee. Voor een Duit stalig meisje - 'Ik woon sinds kort in Nederland, vlakbij Maastricht' - lag dat anders. Om negen uur 's ochtends was ze al in de hallen, achter haar kaptafeltje met een Yorkshire terrier, Camparis Coctail ge naamd, er bovenop. Twee uur gereden om in Goes te komen, en om 03.00 uur al haai- bed uit „Om eerst thuis de hond te doen. Sindsdien niet meer ge slapen, nee." Om kwart voor één zit ze nog steeds Camparis te verfraai en, met haar lange rose kunst nagels de kam omklemmend. De staalblauwe Yorkshire- vacht glimt als zijde, maar is nog immer de ring niet in ge weest. Hoe laat ze moet? „Geen idee. Daar staat geen tijd voor." Waarom ze het doet? „Spass. Viel Spass." En hopen op een prijs, uiteraard. Veel ervaring met honden keuringen heeft ze nog niet, vertelt ze. Corrupt Een grijzende veertiger, hon derden honden verderop in de hallen, weet er meer van, zegt hij. Terwijl hij de zwarte poe del van een kennis in toom houdt, in onvervalst Haags: „Kijk, in het begin vinden ze het allemaal nog leuk. Maar eigenlijk is het corrupt. Je hebt goeie en slechte keur meesters. Ja, hier zijn goeie. Daarom zijn we hier. Maai- d'r zijn d'r bij, die kijken meer naai- degene die het tuigie in handen heeft dan naar 't beestje wat d'raan zit. Vooral als een mooi vrouwtje het lijn- Onverstoorbaar wacht een indrukwekkende mastiff op zijn beurt, terwijl zijn baasje mijmert over de kans op een prijs. foto Pieter Honhott tje vast heeft," Knipoogt: „Begrijp je wel?" „En da's natuurlijk lullig", vervolgt hij. „Het kost je wel bakken geld, zo'n hobby. Ze ventig pieken inschrijfgeld, wellicht een snipperdag van de baas, heen en weer van huis, de hond wassen en knip pen. Ja, je moet gestoord zijn met zo'n hobby." Z'n maat spuit de poedel nog eens wat haarlak op de vacht. „Vindt-ie hartstikke leuk. Tuurlijk. Al lemaal aandacht. Krijgt-ie anders niet." Corrupt? Een willekeurige keurmeester lacht. Tuurlijk niet. „Kijk, voor elk ras geldt een standaard: Daar keuren we op. Een cavalier king Char les bijvoorbeeld moet mooie grote ogen hebben. En een bouvier is van oorsprong een werkhond. Dan kijken we goed naai- de anatomie. En het gangwerk van honden, ook heel belangrijk. Vandaag wordt uiteindelijk van elk ras de mooiste gekozen. Morgen rolt daar dan weer de 'best of the show' uit." Vervolgens geeft de 'meester' ongevraagd nog even een les je geschiedenis van de peki nees. „Die komt van het kei zerlijk hof uit China. Het was de bedoeling de kracht en de moed van een leeuw met de kop van een aap te combine ren. En dat moest dan ook nog in de mouw van een kimono passen." Lacht, en conclu deert net als de Hagenees van de poedel: „Ja, je moet een tic hebben hier." Het is inmid dels twee uur 's middags. Even verderop, terug bij het Duitstalige meisje - Campari Coctail wordt nog immer ge kamd, Al aan de beurt ge weest? Lacht: „Nog niet. Im mer warten, ja." tal vwo-kandidaten daalde met 2,5 procent ten opzichte van vorig jaar naar 1.264. Niet in alle vakken, waarvoor het Cito examens opstelt, worden in Zeeland examens afgenomen. Het zal niemand, verbazen dat geen enkele Zeeuw be hoefte heeft aan een cijfer voor Fries op zijn cijferlijst, maar ook voor Rus sisch zijn bij havo, noch vwo kandida ten te vinden. Hetzelfde geldt voor Spaans op de niveau's van vwo en vbo. Voor het eerst is het Nederland mogelijk examen te doen in Turks en Arabisch op mavo-vbo-niveau. Met één enkele kandidaat Turks behoort Zeeland niet bepaald tot de gebieden waarin grote behoefte is voorzien. Die ene kandidaat doet het examen dan ook elders. Een vak dat behoorlijk in de lift zit, al blijven de absolute aantallen kandi daten nog bescheiden, is muziek. Dit jaar doen 15 mavo-kandidaten muzie- kexamen, een stijging met 87 procent. Op de havo heeft zich een verdubbe ling voorgedaan: zestien muziekkan- didaten tegen acht vorig jaar. Hoewel maar vier vwo-ers muziek-examen- doen, is ook hier de stijging explosief. Vorig jaar was er niet één. Zo zijn er ook vakken die vrij drama tisch dalen in de belangstelling van leerlingen. Het gymnasium, vwo met klassieke talen, lijkt zijn toekomst steeds minder zeker. Het aantal kan didaten voor Latijn daalde met 9,2 procent ten opzichte van vorig jaar naar 99 kandidaten en voor Grieks streeft 10,7 procent minder naar een diploma. Slecht 25 kandidaten doen maandag 22 mei examen in Grieks. Wie net een stukje parate kennis te kort komt in de komende weken, wie last krijgt van de gevreesde black-out of anderszins wat punten verspeelt, krijgt dinsdag 20 juni een tweede kans. Dan worden de 'herren' gehou den. Degenen die ondubbelzinnig ge slaagd of gezakt zijn, hebben op dat moment de uitslag al te pakken. Die wordt rond 14 juni bekend. De vlag met schooltas kan dan voor de meeste kandidaten wel in top en de voorberei dingen voor examenfeesten kunnen beginnen. Terwijl de rest van de school nog leskrijgt in steeds warmer wordende lokalen, afgesloten van een steeds lonkender buitenwereld, ligt een groot deel van de ruim 8.000 Zeeuwse examenklanten aan het strand, in het zwembad of in een ter rasstoeltje. Dat moeten ze de komen de twee weken dus maar voor ogen houden. La dolce vita is de tijd tussen het examen en de officiële school vakantie, de tijd die toebehoort aan jonge, zorgeloze, verwachtingsvolle mensen.... met een diploma op zak. die lijst wel in Nel de Zwart en ,er Corine uit Oostburg 'weifelend naar de goud- Ne schilderijlijst met tand, Nee, doe toch maar erin. Over de keu- doek - een schip in ♦golven van ene Sanders loeiden het eens. „We ko- een zeevaardersfamilie. ['lijft toch trekken." AI- pPtijs. „Doet u maar een verkoper en aquarel- Meijer. pllectief Ronen uit Am- rj toert met zijn schilde- pctie het hele land rond. '•■'«eer per jaar is de rei- tentoonstelling in Paanderen. in cultu- JJim De Halle in Axel. pzak in Oostburg of. zo rgend jaar op de plan et in De Speye in Sas s afgenomen ZEN - De politie nam r£°n rond half zeven i? een Terneuzenaar groepje mannen ochtend onenigheid in in Terneuzen. ^e(ioor de politie bleek een vei'boden wa ebben- Hij moest 'J!!®» en een van Gent doet ze meestal goede zaken. Zondag staan de kunsthandela ren in de sporthal in Cadzand met de handen in de zakken. Moederdag brengt maai- weinig mensen op de been om de vier honderd doeken van zo'n tach tig schilders te gaan bekijken. Twee uur na opening van de ex positie zijn er slechts twee schil derijen van eigenaar verwisseld. Een echtpaar komt met een schilderij terug. Nee, het zag er thuis toch anders uit dan ze ge dacht hadden. Geen punt. De verkopers doen er niet moeilijk over en nemen het kunstwerk gewoon terug. Hans de Back uit Cadzand en zijn vriendin Mariska Overdulve Doorrijder aangehouden ZAAMSLAG - Een auto raakte zaterdag aan de linkerzijde be schadigd op de G. van de Nisse- straat in Zaamslag. De eigenaar uit Zaamslag deed aangifte van de schade. De veroorzaker van de schade was onbekend, maar de politie slaagde erin deze te achterhalen. Het voertuig van de doorrijder werd met schade aangetroffen op het Plein in Zaamslag. Uit een reconstructie bleek dat het inderdaad deze au to was geweest, die bij het onge val betrokken was. Er is proces verbaal opgemaakt. uit Breskens zijn op zoek naar een landschap of zeegezicht. Het maakt het jonge stel niet zo veel uit wat er op staat, als het maar niet zo'n alledaags plaatje is dat in elke postershop te krijgen is. „Het moet niet bij iedereen aan de muur hangen", vindt De Back. „We hebben eigenlijk alleen maai- werk van onbekende ar tiesten", vertelt verkoper Siebe Baarda. „Via ons proberen de kunstenaars uit Nederland, Bel gië, Duitsland, maar ook Polen en Israël meer bekendheid te krijgen." Albert en Sylvia Hepkema uit Zuidzande zijn pas verhuisd en kijken uit naar iets wat de nog lege plekken op de muur kan op vullen. Zij bladeren in de stapel grote doeken die niet in passe partouts zijn opgespannen. Hun blik blijft rusten op een land schap in nogal donkere kleuren. „Mooi, maar veel te groot", vindt het echtpaar. In een plastic op bergdoos ligt een stapel kleinere werken a 130 gulden per stuk. „Wie weet zit daar iets voor op de gang bij", oppert ze. Met lijst „Omdat mevrouw vaste klant van ons is, doe ik u een mooi voorstel", biedt Meijer aan. Moe der en dochter De Zwart kunnen het schilderij voor dezelfde prijs, maar dan mét lijst, krijgen. De dames kijken elkaar even aan. Doe maai-, besluiten ze. nnrMieke van der Jagt GISSINGEN - Voor 8.237 Zeeuwse jngeren gaat vandaag de gewone choolbel van tien voor half negen eten ook niet die van tien voor ne- Zij beginnen klokslag negen uur uitwee weken zweten op hun eigen veau: de schriftelijke eindexa- iens, Vanaf vandaag is het erop of er- nder, een open deur naar een nieuwe jekomst of nog een jaar ploeteren in eoude schoolomgeving. Ie typische examensfeer maak je aar één, hooguit twee keer in je le- inmee. Zelfs van de meest laconieke ling, die schouderophalend door tentamens is gerold, maakt zich i vreemd soort nervositeit meester, swat het midden houdt tussen op- ïding en verdoving. Alles is ook tseling anders. In het gymlokaal, ar het meestal een enorme herrie is, erst doodse stilte. Onder de touwen de ringen staan bureautjes met De docenten, zelf ook niet in jan gewone doen, benaderen je plot- fling als volwassen mensen. Ineens kt zonneklaar dat ze precies het- doel nastreven als alle kandida- ze hopen vurig dat iedereen zal In het plotseling opwellende egrip dat het gedrag van leraren, met mm- bezoekers lopen langs de rijen te koop aangeboden schilderijen in de sporthal in Cadzand. foto Peter Nicolai eigenaardigheden, erop gericht j de leerlingen klaar te stomen voor .examen, zou je bijna op voorhand inwee krijgen. Zo zal het altijd blij- op het moment dat je de dingen rtbegrijpen, als je het idee krijgt de el wel te beheersen, verandert alles, leerlingen in het voortgezet onder groeien op van brugpieper tot de (idste lichting die alles in de hand feft en de zin daarvan zit 'm in de :reiding op iets nieuws: een an- school, werken, wellicht een jaar- het buitenland. En daar- be- ithet weer van voorafaan. ho, gefilosofeer kunnen we ons fee weken niet veroorloven, gewerkt er worden, al hoeft vandaag nog op te draven. Van de ma- doen er in Zeeland bij- 600 examen in tekenen en Indvaaidigheid en 36 kandidaten fegen zich over een Spaanse tekst. Stilte, examen, een zaal vol zwetende en/of ploeterende scholieren doet een gooi naar de toekomst. foto Cor Mulder Alle havo- en vwo-kandidaten maken hun borst nat voor het verplichte vak Nederlands waarvoor 1.943 havo-kan didaten en 1.264 vwo-kandidaten in de gymlokalen verschijnen. Het havo examen muziek wordt zestien jonge ren afgenomen en voor economie en recht draven ruim 500 vwo-leerlingen op. Al met al zijn er in heel Zeeland 300 examenkandidaten minder dan vorig jaar. Alleen het aantal vbo-kandida- ten is met 1,7 procent gestegen naar 1.629 mensen. Daarmee is de dalende mavo, waar in het verleden ieder j aal meer kandidaten examen deden, is het aantal gedaald met 8 procent tot 3.401. De havo geeft de grootste daling te zien: 12,9 procent minder. Het aan lijn, die zich gedurende vele jaren in het vbo aftekende omgebogen. Op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 27